Haartemsche Dessertbeschuit. land'' der Vereeniging „Het Neder iandsch Paairdenstaniboek"aan, en stellen zij voor hun machtiging te ver- Jeenen de subsidie toegekend aan de afd. Amsterdam der Vexeeniging ter bevordering van Fabrieks- en Hand- werksnij verhei-x in Nederland. ten be hoeve van een teekenschool en vak school voor schoenmakers, voor zoo veel betreft de jaren 1903 en 1904 te doen uitbetalen aan het departement Amsterdam der Maatschappij van Nij verheid. Binnenland. Goed ingelicht. De „Limburger Koerier" verhaalt het volgende uit de „Volksfreund": Gedurende de afwezigheid van liaren gemaal, Prins Hendrik der Nederlanden, die, zooais bekend is, in Aken ter bad kuur verblijft, brengt de jonge Koningin de lente te Soestdijk bij Rotterdam door, waar zij met hare moeder, Koningin Emma, vreedzaam leeft. De beide vorstinnen maken daar da gelijks lange uitstapjes of rijtoertjes. De voorkeur geven ze echter aan de wandelingen. De jonge Koningin is eene hartstochtelijke „kiekster" en fotogra^ leert aldaar op 't land alles, wat er te zien is, wat slechts eenigszins aardig en geschikt schijnt voor fotografische op. name. Elke week ziet men ze meermalen hare woning verlaten, terwijl een bediende haar verscheidene fotografische appara ten nadraagt, camera's van verschillen, de grootte, waarmee ze hare moment opnamen uitvoert. Zij neemt alles op, velden en gebou wen, huizen en stallingen, menschen en dieren, het landelijke stilleven en le vendige tooneelen. Menigmaal verzoekt de Koningin op hare lieftallige manier eenen voorbij ganger of eene groep personen een oogenblik stil te staan. De persoon, de kleeding, het gelaat des wandelaars heeft haar geïnteresseerd, of zij vindt in de groep der voorbijtrekken de landlieden een schilderachtig beeld, waardoor haar kunstzin geboeid wordt, en dat ze nu opneemt. Nu eens zijn het boeren, die mat hunne paarden of de vette Hollandsche run deren de stille landvlakte een weinig Leven geven, dan weer een groep kin deren, die uit de school komen, nog en kele karakteristieke typen van veldar- beiders, welken ze dan onmiddellijk hun verloren tijd door een geldstuk vergoedt. Meestal echter zien de arbeiders zich daardoor ruim schadeloos gesteld, dat zij in de ansichten-verzameling van hun alom geliefde Koningin vereeuwigd zijn en weigeren eene schadeloosstelling aan ee nemen. De kinderen evenwel nemen gaarne de kleine geldstukjes aan. Ze verdringen zich om de Koningin als ze weer verschijnt en groepeeren zich onmiddellijk in allerlei komisch- teekenachtige houdingen, welke Koning, in Wilhelmina dan menigmaal voor de grap werkelijk opneemt, terwijl ze me nigmaal zelf ue kindergroepjes opzet. De Koningin moet reeds een geheel ar chief van dergelijke tooneelen en an sichten van haar geboorteland bezitten. trek van S. Dat hem een ongeluk zou zijn overkomen, wordt algemeen niet geloofd. Intusschen zijn verschillende stadgenooten in het onzekere over te goed hebbende gelden van de firma S. en Co. Scliaepman-hulde. Uit Rome wordt aan het „Centrum" gemeld, dat men daar, in opdracht van hex Nederlandsche hoofd-comité, reeds begonnen is aan de uitvoering van het grafmonument voor wijlen mgr. dr. Schaepman, dat op het kerkhof van Campo Santo zal worden opgericht. Het gedenkteeken bestaat uit een mo numentale grafplaat van wit marmer en passende omlijsting. Op de plaat, die te gen den muur boven het graf wordt wordt aangebracht, komt boven aan het borstbeeld van dr. Schaepman in bron zen bas-relief. Daaronder zijn gebruike lijk Christus-monogram en het uitvoe rige grafschrift in Dam as us-1 etters, met de geliefkoosde spreuk: „Nil morte bea. tius beata". Een monument op het graf zou min der in den geest zijn van den ontsla pene, die meermalen zijn vooringeno menheid daartegen te kennen gaf. De aauklacht tegen Jonk?ronw Anna de Savoruiü Lohinan. De mededeelingen betreffende de toe dracht der zaak tegen Jonkvr. A. de S. I.., redactrice van „De Holl. Lel", zijn, naar mej. Junius ons verzoekt te mel den, niet geheel juist- Hier volgt de aanvulling: Hoewel de klacht eerst wel ontvanke lijk was verklaard, is, volgens officieele mededeeling, bij mej. Daisy E. A, Junius te Renkum ingekomen, van verdere ver volging afgezien moeten worden op de pertinente verklaring van Jonkvr. Anna de Savornin Lohman, dat zij niet de be doeling van te beleedi&en heeft gehad. Het mag verondersteld worden, van algemeene bekendheid te zijn, dat dit „de gewone loop" is in dergelijke geval len. Mej. Daisy E. A. Junius heeft van alle kanten een onnoemlijk groot aantal bij valsbetuigingen ontvangen, omdat zij toch niet geaarzeld heeft, ook op deze wijze protest aan te teekenen tegen dergelijke praktijken in onze letterkun dige wereld, als bv. het zonder eenigen grond beschuldigen van anderen, van: afschrijven, letterdieven, zooals A. de S. L. inde „Holl. Lelie" van28 Jan. jl. deed. De voortvluchtige kassier. Men meldt uit Delft aan de ,,N. Rott. Ct": Het kantoor der kassiersfinna S. en Co. bleef tot op dit oogenblik geslo ten. terwijl een-vrouwelijke dienst bode den bezoekers do sluiting mede deelt. Van den voortvluchtigen firmant S. ia nog geen spoor ontdekt. Over de reden van zijn verdwijnen verkeert men in het onzekere. De meest gangbare lezing is, dat mis schien mislukte specuLatiën in Ame- rikaansche spoorwegwaarden niet vreemd zijn aan het onvoorbereid ver Een vermiste knaap. Van een sedert 16 Juni dea avonds te uur vermist 6-jarig knaapje, Adrianus Cornelis van Hest te 's-Gra- venhage, is tot dusver, ondanks de ijverige nasporingen van de politie, geen spoor gevonden. Wel heeft de commissaris dei- 2e afdeeling, de heer Dietz, eene mede deeling ontvangen, wellicht in ver band staande met de verdwijning van het kind. De knaap is het laatst gezien, gaan de door het Lamgroen naar do Am- munitiiehaven. Op denzelfden avond tusschen 9 3/4 en 10 ure vervoegde zich in een win kel aan het Groenewegje een man, van wien is opgemerkt, dat hij zeer gejaagd was, hijgde, een bezweet ge laat had en bloed aan een der han den. Het was een man tusschen 30 en 40 jaar oud, stevig gebouwd, minstens 1.70 M. lang, zonder baard, waar schijnlijk met kleinen, kort afgeknip- ten knevel heenderig gelaat: hij had het uiterlijk van een knap gekleed werkman met zwarte fantasiehoed. Nader vernemen wij, dat het knaapje hedenmorgen om 6 uur door twee agen ten van politie in den Haag is opge- vïscht nabij de Wagenbrug. Hoe het kind in het water is gekomen, is ons nog niet bekend. Een mislukte drijfjacht. Uit Noordwijkerhout schrijft men aan het „L. Dagblad": Men moge het stroopersbedrijf een treurig bedrijf noemen, onder de groote misdrijven zal wel niemand het rekenen en daarom een plaatsje voor het verhaal van de volgende vermakelijke gepaten teerde, maar mislukte drijfjacht, die hier dezer dagen plaats had. Arie had iin den jong sten winter nogal gestroopt, was meermalen bekeurd en deswege veroordeeld tot eenige geldboeten of ver scheidene dagen hechtenis. Een deel der straf had hij reeds ondergaan en juist een week geleden was hij ontslagen. Niet vermoedende, dat men hem zoo spoedig weer zou inrekenen (een ge woon mensch zou vragen, waarom liet men hem los) en een gewild grasmaaier zijnde, had hij werk gezocht .en spoedig gevonden. Eergisteren stond hij met twee makkers aan de zeis, toen de rijksveld wachter-jachtopziener Nijeboer hem op zocht en een praatje maakte. „Het snijdt nogal, naar het schijnt!" zegt Nijeboer, wat door Arie bevestigend wordt beantwoord. Maar tevens opkijkende, ziet hij ook den rijksveldwachter v. d. Vijver en den gemeenteveldwachter Franken naderen. „Heb je 't in de maling, dat 't om jou te doen is?" vraagt Nijeboer, grijpt tege lijkertijd met beide handen en... grijpt mis. Een strooper kent het hazenpad. Woedend wordt den vluchteling een stok nageworpen. Wel trachtten de beide an. d,ere veldwachters hem den pas af te snijden, maar Arie wist te ontkomen. Dit werd hem nog beloofd, zijn zeis zou geen sneetje meer doen. Op tijd stonden de maaiers des mid dags weer in het veld en Arie had reeds bijna drie zwad neergelegd, toen hij bij het strijken rondziende, bemerkt, dat een groote politiemacht, als gold het de arrestatie van een groot misdadiger, een cordon om hem had getrokken. Het wa ren, behalve de drie hierboven reeds ge noemden, de gemeente-veldwachter M. van Noort en de onbezoldigd-rijksveld- wachters Van Schooten, De Vries, War merdam. Van Noort en Dop, samen dus negen politiedienaars, waaronder som migen per rijwiel. Met één blik het ter rein verkennende, was tegelijk een plan tot ontvluchting gemaakt, en Arie er reeds als een pijl uit een boog van. door. Een breede sloot was reeds genomen; nu moest hij zich nog meten in een hard loop met Van Schooten. Tegelijk waren zij bij een damhek, maar ook dit bleek grooter beletsel voor den jachtopziener dan voor den strooper en deze is nog vrij. Als gold het het vangen van een groot misdadiger, werd de hier vermelde drijf jacht georganiseerd, doch die vlugheid en terreinkennis van het wild deed mis lukken. Elk drama heeft echter een slot bedrijf en hiervan luidt de titel somtijds: „De wraak". Arie heeft een broer, die nog drie gulden schuldig was wegens bekeuring voor het loopen op verboden terrein. Deze werd gevangen genomen, eerst in het arrestantenlokaal opgesloten en daarna geboeid naar Den Haag over gebracht, van waar hij echter, na zijn drie gulden te hebben geofferd, per kee renden. trein weer kon huiswaarts gaan. »Yoor vrat, hoort wat? Te Winterswijk ontving het hoofd der school hij gelegenheid van zijn 25jarig jubileum een geschenk van den Gemeen, teraad. In de jongstgehouden Raadsvergade ring was een dankbetuiging van den ju bilaris ingekomen. Naar aanleiding daarvan merkte een der raadsleden op, dat hij verwacht had eene „invitatie voor een fuif" te zullen ontvangen. Niet, omdat 'hij zooveel van eene visite hield die had hij genoeg maar... „voor wat, hoort wat!" Op verzoek van een ander raadslid werd echter de gedachtenwisseling over deze stelling gesloten. De Moilkorfwet. De Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, gelet op de wet en de be schikkingen betreffende de vaststelling van het model van den muilkorf, heeft voor zooveel noodig goedgevonden, het bepaalde bij voornoemde beschikking te handhaven. Ook een motief. Het paartje ging trouwen! Dorpelin gen hadden ter zijner eer de vlaggen uit gestoken. Bruigom zag naar den hemel, betrokken lucht met regen. Dat vond hij geen „trouwweer" en hij bleef thuis, om de reis naar het gemeentehuis op zon- nigen dag te aanvaarden. De vlaggen natgeregend werden ingehaald, 't Gebeurde in de gemeente Haskerland. De doodgeschoten spoorwegwerker Aan de weduwe van den spoorweg- werker A. de Jong, die tijdens de sta kingsdagen 1s doodgeschoten, is door de Rijksverzekeringsbank een wekelijksche uitkeering toegekend van ruim f 7. ter wijl zij uit het pensioenfonds der Staats spoor een pensioen van f 102 's jaars zal ontvangen. Een goede vangst. De politie te Hoogezand heeft gevan gen genomen Gustavert, 14 Jaar; Drent, 20 jaar en Stapelaar 18 jaar, verdacht van de aldaar gepleegde inbraken. Gedeeltelijk moet reeds eene bekentenis zijn afgelegd. Het Nederiandsch Werkliedenfonds Onder voorzitterschap van den heer mr. L. P. M. H. baron Michiels van Verduynen werd Zaterdagmiddag in het Gebouw Diligentaa te 's Graveix- hage de algemeene vergadering gehou den van het Waarborgfonds van het Neder lands eli Werkliedenfonds Uit het jaarverslag van den secre taris-penningmeester jhr. G. J. van Tets bleek dat de financieele toestand, op zich zelf zeer voldoende, in het af- geloopen jaar wederom weinig veran dering ondergincr Het Waarborgkapi taal op 31 December 1901 f 94.709.285 was op 31 December 1902 gestegen tot f 96,201.915. De jaarlijksche bijdragen blijven dalende, hetgeen temeer wordt be treurd, omdat daardoor de bijdrage in de administratiekosten van het Werkliedenfonds, welke eruit wordt gevonden, niet kon worden verhoogd en op het oude cijfer van f 600 moest worden vastgesteld Vele aandeelhou ders gingen echter voort het fonds te steunen door afstand of niet opvor dering van rente. Op voorstel van de commissie van onderzoek werd de rekening over 1902 en de balans op 31 December 1902 onder dankbetuiging aan den penning meester voor zorgvuldig beheer, goed gekeurd. De rekening bedroeg in ont vangsten f 6488.16 en in uitgaven f 5159.24 en sluit dus met een voordee- lig slot van f 1328.92. Tot leden der commissie van onder zoek van de balans op 31 December 1903 en van de rekening 1903 werden benoemd de heeren F. Verstijnen, W. J. M. de Bas en mr. N. G. Pierson en tot plaatsvervangende leden de heeren C. Gebel, dr. J. Th. Mouton en A. J. C. baron van Pallandt. Uit het nog overgelegd verslag van het Nederiandsch Werkliedenfonds bleek dat het saldo der rekening van 1902 f 53.071.28 bedraagt, waardoor het kapitaal saldo gestegen is tot 518.363.32. In de verschillende tarieven werden 318 verzekeringen gesloten waaraan 184 in tarief C. en 0 in tarief D. De administratie-rekening van het werk liedenfonds bedroeg in ontvangsten 1883.305 en in uitgaaf f 2048.65° en sluit dus met een nadeelig slot van f 165.26. In eene bestuursvergadering der coöperatieve broodbakkerij en ver- bruiks,vereeniging Werkmansbelaing te Arnhem, is medegedeeld; de uitslag van het referendum over afschaffing van nachtarbeid. Van de 1050 leden stemden er 935. Vóór afschaffing waren 267, er tegen 614. terwijl 54 blanco stemden. De nachtarbeid blijft dus bestaan. Hoewel de timmerlieden-patroons te Amsterdam besloten hebben het mini- mum-loon van een timmerman te brengen op 28 cents per uur, weigert de firma Van Epen Co., stoomtim- rnerfabriek, aldaar, dat loon uit te betalen. Een aantal haiVr werklieden heeft zich daarop gewend tot de Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven, met het verzoek, haar tusschenkomst te verleenen en de bedoelde Kamer acht zich, op grond van het Kon. besluit van 18 October 1898, no. 41, gewijzigd bij Kon. besluit van 17 Juli 1902, no. 13 art. 1. waarin hei timmerliedénbe- drijf genoemd wordt als bij haar te behooren bevoegd in deze op te treden. l>e heer Van Epen is echter van oor deel, dat de quaestie bij de Kamer van Arbeid voor metaal- en houtbewerkers tehuis behoort, en de Kamer van Ar beid voor de Bouwbedrijven heeft nu in haar vergadering van 19 Juni het volgende besluit genomen: Overwegende, dat hier voor de Ka mer alleszins reden zou bestaan een verzoeningsraad te benoemlen, ten einde te trachten het geschil tot op lossing te brengen; dat eventueel ten gevolge van de verklaring van den heer Van Epen, dat hij de. Kamer on bevoegd acht, de tusschenkomst van een verzoeningsraad niet kan leiden tot vereffening van het geschil; Gezien art. 24 al. 2 der Wet op de Kamers van Arbeid; Besluit geen verzoeningsraad te be noemen, van dit besluit mededeeling te doen aan de beide partijen en het in de te Amsterdam verschijnende bladen openbaar te maken. Tegen de vaojinewet. De Noord-Hollandsche Ver.eeniging liet Witte Kruis" heeft aan de Twee de Kamer een adres gericht naar aan leiding van het door de regeering aangeboden ontwerp van wet, eene wijziging van de wet van 4 December 1872 inhoudende, die, wordt zij aan genomen, naar hare innige overtui ging, den gezondheidstoestand en het leven van duizenden ingezetenen in gevaar zal brengen. De herinnering aan de pokken epidemie van het jaar 1870, die den voornaamsten stoot gaf tot de op richting van genoemde vereeniging, de nog versch in het geheugen lig gende epidemiën te Rotterdam en te; 's-Gravezande in 1893 en 1894, waarbij het nut van de vaccinatie en het ge vaar, dat de ongevaccineerden voor de omgeving opleveren, zoo duideJijk zijn gebleken, doen haar huiveren bij de gedachte dat het aantal van de laatsten in belangrijke mate zal toe nemen en zouden voor haar grond kunnen opleveren tot het verzoek om de verplichting tot vaccinatie niet tot den leeftijd van den schoolplicht uit te stellen. De Vereeniging meent, dat het oor deel over wetten, die de volksgezond heid raken en inzonderheid eene wet als deze, geheel behoort tot de com petentie van geneeskundigen, en, zich beroepende op het rapport, in den zomiea- van het vorige jaar omtrent het onderzoek naar de mogelijke ge varen van de vaccinatie door een daartoe door het Hoofdbestuur van de Maatschappij van Geneeskunst be noemde Commissie uitgebracht, ge voelt de Vereeniging zich verplicht er bij de Kamer ten ernstigste op aan te dringen, de voorgestelde wetswijzi ging te verwerpen. üit de Arbeiders wereld BINNENLAND. De Delftshavensche werkliedenver- eeniging, afdeeling van het Alge meen Nederiandsch Werkliedenver bond, heeft besloten zich van dat ver bond af te scheiden en het bondsbe- stuur daarvan in kennis te stellen. Tevens werd besloten het adres van de 17 bootwerkersvereenigingen alhier aan den gemeenteraad in zake het organiseeren van een gemeentelijken geneeskundigen dienst op de rivier, met een adres van instemming te steunen. In eene vergadering van het Tim- merlieden-looncomité te Arnhem is besloten, nadat uit verschillende ver slagen gebleken was, dat op 1 Mei niet was ingevoerd het beloofde uur loon van 20 cent voor een bekwaam erkman, een agitatie op touw te zetten om aan iederen werkman bo ven de 25 jaar een loon van 20 cent te verzekeren. INGEZONDEN MEDEDBE- LINGEN. 30 eents p6r regel. VanDljk'sBesciiuItfabriels; Het nieuwste Artikel. Hiermede hebben wij het genoe gen U beleefd attent te maken op ons nieuwste product. VAN DIJK's Voorzeker het fijnste op het gebied van Beschuitfabricage. Deze Beschuitjes zijn overal verkrijgbaar gesteld in blikjes in houdende 50 stuks a 0 25. Beleefd noodigen wij U uit met onze nieuwe vinding proef te nemen. Hoogachtend, Naamlooze Vennootschap VAN DIJK's Beschuitfabriek. Sport en Wedstrijden. Wielernieuws De Grand Prix de Paris. Meyers overwinnaar en Schilling tweede. Voorwaar een succes voor de Ne derlanders! De twee vertegenwoordi gers hebben zich in de finale weten te plaatsen, en de twee eerste plaat sen ingenomen. Reeds vroeg in den morgen had het Bois de Vincennes een bijzonder aan zien. Honderden gebruikten aldaar genoeglijk op de uitgestrekte grasvel den hun déjeuner. Tegen twaalf uur werden de ingangen van de gemeen telijke wielerbaan, die midden in het bosch ligt, door duizenden be stormd, de „populaires" oftewel de derde rang, was reeds propvol te half twee, terwijl voor 2 uur geen plaatsje op de wielerbaan meer onbezet bleef, ofschoon het weder niet zeer gunstig was, en dreigende wolken niet veel goeds voorspelden. Vele officieele personen woonden de wedstrijden bij. In de officieede tri bune werden verscheidene ministers, gemeenteraadsleden en de meest be kende sportmen opgemerkt. In de eerste demi-finale van den Grand Prix voor profs startten Elle- gaard (Deen). Rutt (Duitscher) en Bixio (Italiaan). Bixio wist, door zeer handig rijden, Ellëgaard te verschal ken, en passeerde zoodoende aJs no. 1 de eindstreep. Bixio sloeg reeds ver leden week. in zijn serie, den Duit- schen favoriet Arend. Deze uitslag werd druk besproken, temeer daar Ellëgaard als groote favoriet druk ge nomen werd bij de wedders 4/5 terwijl Rutt en Bixio respect. 20/1 en 50/1 ge noteerd stonden. Een outsider had dus de eerste demi-finale gewonnen, en terdege maakte men zich bevreesd voor de andere favorieten. In de tweede demi-finale startten Harie Meyers (Nederlander), Van den Born (Belg), Jacquelin (Franschman). Onze landgenoot was goed op zijn hoede, en liet zich niet verschalken. Hoewel Jacquelin, als Franschman, zeer toegejuicht werd. vooral door de populaires. oogstte Meyers toch een groot succes voor zijne welverdiende overwinning. In de derde demi-finale startten Kimble (Amerikaan), Grogna (Belg) en Guus Schilling (Nederlander). Twee gevaarlijke tegenstanders voor onzen landgenoot, die algemeen niet in staat geacht werd hierin te over winnen. Ook hier in dezen wedstrijd zegevierden onze nationale kleuren, en wist Schilling zich kranig de over winning te bezorgen. De „clou" van den dag was de fina le van den Grand Prix de Parts cycliste, waarin dus startten: Meyers on Guus Schilling (Nederlander), Bixio (Italiaan). Nadat ettelijke photografen de ren ners gekiekt hebben, klinkt het start- schot en de rumoerige menigte, die ik op pl. m. 30,000 schatte, zweeg onmid dellijk. Gedurende die te rijden 6 ron den, leiden de renners om beurten. Als de bel voor de laatste ronde klinkt, zetten alle drie tegelijk hun spurt in. Onder het gejuich van het publiek passeert HARIE MEYERS het eerst de eindstreep met meter voor Schilling, die op zijn beurt Bikio met Jf wiellengte klopt. Meyers, in Parijs genoemd ,,le Boot", wordt luide toegejuicht. Hij maakt een eere rondje en wordt in de officieele tribu ne gecomplimenteerd. Meyers wijlt aldus den eersten prijs, 5000 francs en een kunstvoorwerp, uitgeloofd door den President van de Republiek, Schilling 2000 en Bixio 1000 fr. Dit is de tweede maal, dat Meyers den Grand Prix wint. Deze Neder landsche overwinning werd druk be sproken; 'de vereerders van Meyers, en dat. zijn er velen, droegen hem in triomf weg. De neger Mayor Taylor, die, zooals men weet, nimmer op Zondag wenscht uit te komen, lieeft reeds van te voren dexx winnaar van den Grand Prix de Paris voor een match uitgedacht. Deze match wordt nu Donderdag avond op de Bufaio-baan te Parijs verreden. Courses te JBussum. Alhoewel het weder zich Zondagmor gen niet van haar gunstigste zijde liet zien. gingen toch velen met parap'uie en regenjas bij zich naar de Bussum- sche Renbaan. De voorzorgen voor de regen genomen, hebben gelukkig geen diensit behoeven te doen, daar het weder droog is .gebleven. De eerste course was: De 's Graveland-prijs, record-draverij voor Nederlandsche paarden, was voor Aveair, 3/1, eig. Van Munster (Steinna- gel), 2015 M„ in 3 49 3/5, gevolgd door Dops, eig. stal Avanti, J. G. de Boer, 2000 M., in 3.50, en door Controleur, eig. G-las, eig., 2075 M. in 3.50. Tot. voor 2.50 9; placé 5 6 en f 7.50. Aan de overzijde, in de rechterbocht, kwam Avenir aan het hoofd, gevolgd door Dops, Anna III, Controleur, Prinses Marie, Roosje en Sadonia. In de tweede ronde liep Controleur sterk in en in de rechte lijn streed hij met Dops om de tweede plaats. Beide paarden passeerden tegelijk den eind paal. Avenir behield de overhand en won vrij gemakkelijk. De Bussum-prijs, vlakke baan voorin- landsche paarden, afstand 2000 M., was voor Curacao, 65 1/2 KG., eig. G. J. v. d. Vliet (Speek), gevolgd door Berthus, 61 Kg., eig. Van Hoboken van Hoedekens- kerke (Wienert), en door Salem, 57 1/2 Kg., eig. ritm. Metelerkamp v. Bronk- horst (v. id. Meulen). Gewonnen met 5 lengten, veel lengten tusschen 2 en 3. Tot. 2. Tijd 2.39 2/5. Placé 4 en 6.50. Curacao nam de leiding door Berthus gevolgd, terwijl Salem al dadelijk de pace niet kon volgen. In de tweede ronde was Berthus ge slagen, zoodat Curacao in een carter het parcours voleindigde, voor Berthus en Salem. De Laren-prijs, heat harddraverij, was in de eerste heat voor Ideaal, eig. stal Carlo, J. F. de Boer, 1630 M., in 2.58 2/5. Tot. t 18.50; placé f 13 en f 10. Tjibbe was tweede en Prinses Char lotte derde. De overige werden alle ge- distanceerd. De tweede heat was voor Tjibbe. eig. Geersen (Schönrock), 1600 M., in 2.59 4/5. gevolgd door Ideaal en Prinses Char lotte. Tot. f 11; placé f 13 en t 5. In de derde heat liepen alleen Tjibbe en Ideaal, met den uitslag, dat eerstge noemde weder won, thans in 3.05. Naar aanleiding van het rijden, werd .T. F. de Boer de rijder van Ideaal, met zijn paard voor een maand gedisquali- ficeerd. Tot. f 4.50. De Hilversum-prijs, verkoopsren, vlak ke baan, afstand 2400 M., was een match tusschen Equerry, 68 1/2 Kg., eig. baron Creutz (Speek) en Polydonïs, 62 1/2 Kg., eig. Van Hoboken van Hoedekenskerke (Wienert), die gemakkelijk door eerstge noemde met 3 lengten gewonnen werd. Tijd 0.50 2/5. Tot. J 3.50. De Baarn-prijs, harddraverij le kl., was voor Troubadour, eig. Ockhorst (Doele- man), 3300 M., in 5.36 2/5, gevolgd door Sierra, eig. stal AvantS, J. G. de Boer, 3275 M., in 5.37 3/5. en door Anselor, eig. Joh. v. d. Bergh (Van Poelvoorde), 3375 M„ in 5.39 1/5. Tot. 1 7; placé f 9.50 en 38. Troubadour was aan de overzijde reeds eerste, gevolgd' door Sierra, de Luitenant en de overige. In de laatste ronde werd Anselor aan de overzijde derde. De aankomst was: Troubadour, Sierra, Anselor. De Soöstdijk-prijs,wedren over hor den, (heerrijden), afstand 4000 M., werd door 3 paarden betwist, nl. Zip, 80 Kg., eig. Jochems (W. graaf van Bylandt), Mie Mac, 72 KG., eig. E. graaf van By landt, (ridder Huyssen van Kattendijke) en Miss Amphion, 72 Kg., eig. Van Ho boken van Hoedekenskerke (Jhr. J. van de Kerchove). Zip won gemakkelijk van Mie Mac en Miss Amphion, die op het laatst in de achterhoede geraakte. Tijd 5.535. Tot, 6.50. Gemengd Nieuws, Nieuwe aftrnggelarjj. Onder dit opschrift meldt het Han delsblad van Antwerpen: Een Hollander, M. V. H., is vertoofd met een meisje van deftige familie, uit het Noord-Oostkwartier dier stad Brussel. Nu over eenige dagen kreeg de jon geling eenen brief uit Brussel, in wel ken men hem aanbood, mits eeixe som van 2000 fr., papieren te leveren, die schandalige feiten ten laste van. zijne verloofde en hare ouders aan den dag zouden brengen. De schrijver van den brief bepaalde eene ontmoeting tegen Vrijdagnamid dag aan den ingang van het Verja ringspark en M. V. II.. meer van de zaak willende weten, kwam inderdaad naar Brussel, in gezelschap van 'n Hol- landschen politieagent, die hem op de plaats van bijeenkomst op eenngen af- stand volgde. Aan den ingang van het park geko men, zag hij een automobiel naderen, waarvan de voerder hean vroeg of hij de jonge heer uit Holland was. die 'hier verwacht werd. Op bevestigend antwoord toonde de automobilist een Dak papiex-en. en ver- zo ciit den Hollander ïxevexxs hem plaats te nemen in den automobiel, die daarop in volle snelheid wegreed, zoodat de politieagent het riituig niel "volgen kon. en zich bevredigen moesl nuet het nummer op te nemen. Onder het rijden werd gesproken van het aanstaande huwelijk, en M. V ,H. was zoo verstomd over de dingen die de vreemdeling hem bekend maak te. dat hij zonder aarzelen de panieren in ontvangst nam en de 2000 fr. gaf. Niet verre van Tervuren gekomen stopte de chauffeur eensklaps. Hij verzocht V. H. een oogenblik af t« stappen om eene kleine herstelling te verrichten, maar nauwelijks had V. H. den voet op vasten grond of de andere reed er van door zoo snel hij maar rijden kon. Bij inzage van de papieren bleek dat deze niets anders waren dan waarde- looze. D© bedrogene heeft eene klacht neer gelegd. De nummerplaat van der automobiel is er eene die voor twee jaar in gebruik was van een Brusse laar. eni die op zekeren dag gestolen werd. Sprinkhanen. Er zijn sprinkhanen verschenen ir de Argen-tijnsche provincies Cata- marca, La Rioja, en Santiago dal Es- tero. Zij bedreigen ook de rijke graan verbouwende provincie Cordoba. Dé regeering netemt maatregelen om zé uit te roeien. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek sten di diedaclie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oi niet geplaitit, wordt de copy den inzender niet teruggegeven. Haarlem, 22 Juni 1903. Geachte Redaciie! Ondergeteekenden, bestuurders van de afd. Haarlem van den Ned. Stuk. Bond verzoeken beleefd om plaatsing van het volgende)-. Indien er in de een of andere tak van bedrijf een werkstaking uitbreek-, dan is het zoo de gewoonte van allen, die ook maar eenigszins gerekend kunnen worden te staan aan de zijde der pa troons. om te trachten het publiek dui delijk te maken, dat niet eerst alles ia het werk gesteld is om in zake het ge schil tot eene bevredigende oplossing te komen. Dit natuurlijk aan het. adres der werklieden die dikwijls gepoogd hebben, om wel tot een zoodanige op lossing te komen, doch wier pogingen meestal afstuiten op den onwil der pa troons, een onwil dikwerf voorkomende uit de verouderde begrippen, door die categorie van menschen gehuldigd, die daardoor toonen niet de minste notitie te nemen van hetgeen om hen voorvalt. Anders zouden zij zeer zeker opgemerkt hebben, dat onder de arbeiders het rechtsbegrip zeer levendig begint te wor den. en zij zich maar niet laten ontslaan zonder meer, op motieven welke dit rechtsgevoel gevoelig moeten schokken. Dit nu, M. de B„ iS het geval bij het geschil, dat ontstaan is tusschen de firma Bruggemann en Mariens en de de afd. Haarlem van bovengenoemden bond, en wel inzake een gegeven ont slag aan een liarer leden, namelijk den secretaris onzer vereeniging, welk geval zich aldus heeft toegedragen. Op een werk, dat door genoemde firma aan een drietal gezellen werd uitbe steed zooals men dat noemt, beier wa re misschien gezegd: dit voor een be paalden som aan dit drietal werd opge dragen, kwam men geld te kort, dat wil zeggen, dat bij aflevering bleek, dat dil niet voor den door de firma bepaalden prijs kon worden gemaakt. Toen dit werk bijna klaar was, moesten 2 van de 3 naar ander werk, terwijl de derde daar moest blijven om aan het werk de laatste hand te leggen. Toen deze daar mede klaar was werd hem gezegd, dal hij zich van een anderen patroon moesl voorzien, want dat door zijn toedoen hel werk te duur was gjworden. Die betrok ken gezel, overtuigd zijnde dat hij naax behooren had gewerkt, was daarovex natuurlijk uitermate verbaasd en was van meening, dat andere oorzaken zijn ontslag moesten hebben veroorzaakt, een meening die door het bestuur dei vexeeniging, waarbij hij onmiddellijk dÉ zaak aanhangig maakte, werd gedeeld en dat er daxx ook onmiddellijk op uit toog om uit den mond van den patroon zelf de motieven van het ontslag te ver- laemen. De patroon weigerde echter hooghar tig een onderhoud, om reden hij geen inmenging van anderen in zijn zaken duldde. Dit alles gebeurde Vrijdag 15 Juni. Onmiddellijk werd daarop aan hel bestuur der Stuk. Patr. Vereeniging ver zocht om in zake dit geschil een confe rentie toe te staan, ten einde hun d« kwestie uiteen te zetten, en, zoo hel mocht blijken dat er een misverstand bestond, te trachten dit door onderling overleg op te lossen. Wij grondden dit verzoek op de toe zegging door de patroons ons gegeven bij de tusschen beide vereenigingen on der voorzitterschap van den heer Goed koop gehouden conferentie aan het ein de der werkstaking in den vorigen zo mer, dat wij ons bij eventueele geschil len tot hun vereeniging hadden te wen den. Op dit verzoek gewerd ons Dins dagavond na herhaald verzoek het ant

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2