g tuuiu, uuui UIJO immueuug aigciittoiu, elat het schrijven op cLe gewone leden vergadering der patroons-vereeniging ou worden behandeld, De heeren had den dus niet de minste haast en toonden "laarbij niet te beseffen, dat ten minste gle beleefdheid vorderde om in een fliuaestie, die ons zoo zeer ter harte ging, -pns schriftelijk van antwoord te dienen, e De ledenvergadering, inmiddels opge roepen zijnde, benoemde een commissie jpan drie gezellen, die zich ter plaatse 1-1 ouden overtuigen, of werkelijk ge- loemd werk ite duur was geworden en Iroeg tevens het bestuur op om te trach- en de tusschenkomsit van het bestuur eier afd. Haarlem van den Aannemers- )ond te verkrijgen. Op ons schrif- ~:elijk verzoek dienaangaande deelde de 'oorz. van den Aannemersbond, de heer Unkema, ons mede, dat de statuten van kien bond het bestuur niet veroorloof- ien in te grijpen, doch beloofde tevens tl zijn invloed aan te wenden om in leze tot een resultaat te komen. Daarop 1 'ertrouwende, wachtten wij met eenige ■erustheid de ledenvergadering der Stu- 1 cadoorspatroons-vereeniging af, die Vrijdagavond jl. werd gehouden. Zoo iet arbeiderszaken geldt, wij zeiden het reeds, is er niet veel haast en daarom pngen wij maar weer persoonlijk het lesluit der Patroons-vereeniging verne- nen, hetwelk luidde, dat men geen ter- nen vond op de zaak in te gaan. (Zon- lagmorgen ontvingen wij schriftelijk het genomen besluit). Daarmede was dus alle onderhande ling met de patroons-organisatie afge sprongen en werden wij genoodzaakt, in deze op een andere wijze recht te ver krijgen. Het is dan ook op grond van deze behandeling, dat de Zondag ge houden ledenvergadering besloot de zaak publiek te maken en alle middelen In het werk te stellen om te trachten het ontslag ingetrokken te krijgen. In de al lereerste plaats zal er Dinsdagavond te Jialf negen een openbare vergadering worden gehouden in St. Bavo, om de houding der patroons aan het oordeel van het publiek te onderwerpen. Wat er daarna zal geschieden is nog niet be paald, doch wat er ook uit deze quaes- tie moge voortvloeien, de verantwoorde lijkheid daarvoor komt voor rekening der patroons, die elke bespreking wei gerden, waardoor misschien vele onaan. genaamheden waren voorkomen gewor den. Wij roepen daarom alle arbeiders, die eenig gevoel voor recht bezitten op, om naar die vergadering te gaan en met ons tegen dergelijke handelwijze te pro testeeren. Namens het Bestuur der afd. Haarlem Ned. Stuk. Bond, W. KOPPEN, Voorzitter. ■7. REULE, 2de Secretaris. N.B. Ook aan eenige leden van het hoofdbestuur gaf de heer Martens te kennen, geen inmenging van derde te wensehen. De in dit schrijven bedoelde commis sie kwam ook tot de conclusie, dat het werk niet voor den daarvoor bepaalden prijs kon gemaakt worden. Het Bestuur der afd. bovengenoemd. Vervolg Stadsnieuws Jabileniii Enschedé. Ter gelegenheid van het 200-jarig bestaan van het bedrijf djer Ensche dé's had Zondag in het gebouw op het Klokhuisplein te Haarlem eene recep tie plaats., waaraan dioor zeer velen werd -deelgenomen, zoowel uit Haar lem als uit andere plaatsen d'es lands. Te ruim 2 uur werden de firmanten, de he eren Mr. Johannes, Mr. Charles, en Mr. Hendrik Enschedé d,oor eene commissie, waarvan de heer Mr. G. van Tienhoven, eere-vocrzitter, en jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, voorzitter was, en die voorts bestond uit. de heeren prof. dr. J. Bosscha, prof. C. L. Dake. mr. J. Bierens de Haan, A. H. Holdert, mr. J. G. N. de Hoop Scheffer, J. H. Hübner, A. F. Insinger, mr. A. A. Land, J. C. Nijgh, jhr. Ch. F. van de Poll, jbr. A. W. G. van Riemsdijk, J. C. Tadema, dr. H. D. Tjeenk Willink en J. A. Wermser, en door andere belangstellenden in één der versierde zalen ontvangen. Het eerst werd bier het woord ge voerd door mr. P. B. J. Ferf, die zich daaromtrent verontschuldigde met de mededeeling. dat. hij thans als verte genwoordiger van den Commissaris der Koningin in dit- gewest optrad. Ongetwijfeld, zeide spr.. zou liet mr. G. van Tienhoven,, wanneer hij niet in het buitenland vertoefde, zeer aan genaam geweest zijn. hier het woord te voeren en de mededeeling te doen, die nu spr. in zijn plaats zou doen, en wel deze dat het H. M. de Koningin behaagd heeft om deu oudsten fir mant, den heer mr. Joh. Enschedé, te benoemen tot Ridder in de orde van den Niederlandschen Leeuw, en den oudsten meesterknecht, den heer H. S. P. Robijn, de eere-mediaille der Oranje- Nassau-orde in zilver toe te kennen. Spr. deed deze mededeeling in op dracht van Z. Excellentie den Minis ter van Waterstaat, Handel en Nij verheid, en sprak den wensch uit dat- de firma Enschedé nog tal van jaren haar goeden naam zal mogen blijven handhaven. Ten slotte wenschte spr. den oudsten firmant en den meester knecht geluk met de eervolle koninklij ke onderscheiding hun te beurt geval- lSh. (Applaus). De tweede spreker was prof. Bos scha, die namens de genoemde com missie het woord voerde. Spr. noemt dit feest een zeldzaam merkwaardigen dag, die tot vreugde en dank stemt. Niet alleen voor de leden van het ge slacht, dat 2 eeuwen een bloeiende zaak mocht besturen, maar ook voor allen, die de beteekenis beseffen dezer heugelijke gebeurtenis. Wij zien eene opwekking tot vreugde in het feit. dat een reeks van opeenvolgende kloeke mannen eene instelling in stand hiel den. die eene wereldvermaardheid heeft en dat gedurende een tijdperk, dat de grenzen der verwachting verre overtreft. De instelling, die met haar tijd is medegegaan. wekt tot nieuwe levensvreugd. Dat zij dit kon. dankt zij aan haar trouw aan de Oud-Hol- landsche beginselen van degelijkheid, en aan haar devies Ne trop haut. ne tweemaal grooter dan die der Else- viers. Een gevoel van dank bezielt de mannen van de wetenschap, letterkunde, handel en nijverheid en van allen, die weten, dat het werk d°~ Enschedé's heeft bij gedragen tot verhooging van onzen, nationalen roem en kracht. Het is daarom dat enkele menscheo eene commissie hebben gevormd, die deze berinneringen wilde bewaren in een gedenkpenning, vergezeld van een album met de namen der mannen, die het zich een voorrecht achtten daar toe mede te werken. De uitvoering van het plan is thans verzekerd. Vol- tooid is echter de penning nog niet,1 maar de kunstgedachte is verwezen lijkt; alleen moet zij nog van wasvorm in een duurzaam en onvergankelijk metaal worden overgebracht. In het album zult ige vinden een reeks van j 300 namen, welke geopend wordt door j de handteekeningen der Ministers en( gevolgd door die der beoefenaars van j wetenschap en letterkunde, voorts na- j men van bankinstellingen, kooplieden en industrieelen, bandelsinstellingen. van kunstenaars en kunstvereerders, I van vakgenooten eu handelsvrienden en van stadgenooten. die geestdrift gevoelen voor de handhaving van de eer en de glorie onzer stad. Hun aller wensch is het dat de inrichting zich steeds in voorspoed en. bloei zal mo gen verheugen, tot roem van ons land. aldus eindigde die spr. zijn luid toege juichte rede. De medaille zal vervaardigd wor den naar het ontwerp van den beeld houwer August Falise te Wagenin- gen, en op de voorzijde het wapen der Enschedé's vertoonen. Mr. Joh. Enschedé ten slotte het woord nemend, dankte, geheel ond'er dén indruk, namens de firmanten voor de hartelijke woorden tot hen gericht. Voorts zeide spr.. dat hun streven steeds was het werk door hun voorva deren tot stand gebracht, voort te zet ten en uit te brei,dm. en zij alles zou den doen wat de roem van Nederland kon hooghouden. Diep geroerd was spr door zijne huldiging, die feitelijk eene huldiging was van zijne voorva deren. Hartelijk dankt spr. H. M. d'e Ko ningin voor de hem te beurt gevallen hooge onderscheiding en ook wenscht spr. daarmede zijn meesterknecht ge luk. Hierna wees spr. nog op den ge denksteen ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan der firma, en waar uit bleek de goede verstandhouding, welke tusschen de firma en haar per soneel steeds had bestaan, en naar spr. vertrouwde steeds zal blijven be staan. (Applaus). Ook heden morgen sprak deze goe de verstandhouding uit de aanbieding van eene medaille in goud. zilver en brons, door het personeel aan de fir manten. hetgeen geschiedde bij monde van den chef-boekhouder, den heer J- A. Gerber. Deze medailles bevatten het portret van den grondlegger cler firma met 't opschrift „Izaak Enschedé. Conditor Officinal Typographical Har- lemensis" Nadat de firmanten de aanwezigen naar de tentoonstellingszaal haddien geleid, kwamen daar achtereenvolgens nog de heeren jhr. Ch. v. d Poll, na mens het Departement van Nijverheid. A. de Clercq namens de Kamer van Koophandel; P. A. M. Boele van Hens- broek namens de vereeniging tot bevor dering der belangen van den Boek handel; F. C. Dufour namens het de partement Haarlem van Nijverheid, de jubilarissen complimenteeren. Ook vele telegrammen, o. a. van het hoofdbestuur der posterijen, van het gemeentebestuur van Amsterdam, van jhr. J. W. Schor er, waren evenals prachtige bloemstukken en geschen ken, de meest welsprekende bewijzen van sympathie, welke de firma En schedé overal in den lande ondervindt. Onder de aanwezigen, die een be zoek brachten aan de fraaie historische typografische tentoonstelling, welke eene bezichtiging overwaard is, merk ten wij no op d'e Burgemeester jhr. Boreel, mr. v. d. Mersch, kantonrech ter; mr. Thöne. auditeur militair; jhr. I v. Styrum, lid van de Tweede Karnen; j verder vertegenwoordigers „van bank- instellingen van de Ned. Handel- Maatschappijleden van, den gemeen- teraad. van het dagelijksch bestuur, enz. enz. De tentoonstelling geeft een uitste kend overzicht van de werken der fir- ma gedurende 2 eeuwen. Behalve por tretten, teekeningen en bescheiden, op j het geslacht Enschedé betrekking heb- j bende, ziet men er alles wat het be drijf raakt, handelend over bet bedrijf in 't algemeen, drukkerij, gieterij en courant. De tentoonstelling, waarop wij bin nen enkele dagen N,og nader zullen te rugkomen ,is hoogst interessant. Omtrent de aanbieding van het hul- i deblijk van het personeel aan d© fir- manten schrijft men ons nog het vol gende: j Te twaalf uur hadden zich alle I chefs en werklieden der firma ver- eenigdl in een der vele lokalen dezer inrichting. Het lokaal was hoogst eenvoudig dtoch zeer smaakvol ver- I sierdl en allen schenen, bijna met on- j geduld te verlangen naai- het oogen- blikTdat. de drie firmanten.de heeren 'mr. Joh. Enschedé, diens broeder mr. Ch. Enschedé, en hun neef mr. H. J. DD. Enschedé in hun midden zouden zijn. Nauwelijks waren de jubilaris sen binnengetreden of er volgde een oogenblik van diepe stilte, welke werd afgebroken door het naar voren tre- den van den beêr 7. A. Gerber. boek- j houder der firma. I Genoemde heer 't was reeds be kend zou bij deze hoogst gewichtige zeldzam voorkomende gebeurtenis, na mens allen 't woord voeren, en de plechtige stilte, de volle aandacht, waarmede allen luisterden naar de kernachtige gelukwenscben, waren de beste bewijzen, dat de welgekozen woorden van den heer Gerber weer gaven, wat in de harten der aanwezi gen omging; menige traan werd' zoo ongemerkt weggepinkt, 't was werke lijk een gebeurtenis, welke allen, ja allen diep trof, en toen dan ook de heer Gerber het huldeblijk, bestaande uit drie medailles, waarop o. m. het borstbeeld prijkte van den stichter der firma Izaak Enschedé, aan den heer mr. Joh. Enschedé, als oudste fir mant, aanbood, was dit een treffend moment. AlLer oogen drukten blijdschap hoogachting uit, men voelde zich één mei de firmanten. Was het dan won aandoening; des heeren Gerbers woor den hadden gepaktT waren doorge drongen. waren de waarachtige weer geving van wat in aller boezem om ging; en de anders zoo gemakkelijk sprekende heer Joh,. Enschedé ant woordde nu met diep, diep geschokte stem. en de woorden van oprechten dank, welke hij op deze gelukwensch tot allen richtte waren dan ook woor den, uitgesproken met volle overtui ging. woorden, die aantoonden dat ook de firma zich thans één gevoelde met alle aanwezigen, en die getuigden van de goede verstandhouding, welke steeds tusschen de firmanten en hun personeel bestaat. Ook de beide andere firmanten wa ren onder den indruk van deze plech tige gebeurtenis. Is op dit tijdstip al bet gebeurde als 't ware gegrift in hun ziel. wij twijfelen geenszins of de aanteekening dezer herdenking van het 200-jarig bestaan en de bij deze gelegenheid getoonde belangstelling, en trouw aan de firma zullen worden vereeuwigd in het nu ai zoo zeer uitgebreide archief der firma Johan Enschedé en Zonen. A.S. Donderdag, 25 dezer, zal de Algemeen© Noord-Hollaadsche Maat schappij van Levensverzekering, direc teuren R. Baas Az. en Joh. de Jongh, vijf-en-twintlg jaren hebben bestaan, en is de heer Baas oprichter, gedurende dat tijdvak in zijne betrekking. Heden werd het Stedelijk Museum op 't Raadhuis bezocht door Sir Wi'thtakér Ellis, en echtgenoot© Senior alderman van de city (Londen). De muziekuitvoering en van het Haarlem's Muziekkorps in de tent in den Hout zullen in plaats van op 1 en 8 Juli op 3 en 10 Juli a.s. plaats hebben. De burgemeester dezer ge meente is van verlof terug en heeft he den zijn ambt weder aanvaard. Candidaatstelling. In aanslui ting op ons bericht betreffende de can- didaatstelling der afd. Haarlem van het Alg. Ned. Werkliedenverbond (Vrijz.- Democraten) voor den gemeenteraad, kunnen wij nog mededeelen, dat tot op heden definitief gesteld is de heer Bre deirode, voorzitter der af deeling. Deze week zal in eene nieuwe verga dering de candidatenlijst nog worden aangevuld. Sluitingsuur tapperijen. Door de afd. Haarlem van den Volks bond is het volgende adres aan den ge meenteraad gericht: Aan den Raad der gemeente Haarlem. Geeft eerbiedig te kennen het bestuur van de afd. Haarlem van "den Ned. Volks bond. dat het met ingenomenheid heeft ken. nis genomen van het advies van B. en W. der gemeente Haarlem, strekkende tot afwijzing van het door het dage lijksch bestuur der Vereeniging „Onder ling Belang" gedaan verzoek om de Haarlemsche vergunninghouders verlof te verleenen hunne inrichtingen gedu. rende de zomermaanden (1 Mei tot 1 Oct.) des morgens te zes uur te mogen openen, dat de daarvoor door gemeld bestuur aangevoerde motieven reeds tot afwij zing moeten leiden, dat hij vroeg opstaan en hard werken juist het tegendeel van een hartverster king in den vorm van een borrel wordt gevorderd, dat het gebruik van sterken drank wel licht voor een korten tijd prikkelt, doch op den duur de spierkracht vermindert, dat, om die kracht te behouden, andere minder kostbare voedingsmiddelen ge vorderd worden, die de belanghebben den kunnen gebruiken, zonder daarvoor aan de tapperijen een bezoek te brengen. reden waarom adressant Uwen. Raad eerbiedig in overweging geeft ten deze overeenkomstig het door B. en W. ge dane verzoek te besluiten. Hetwelk doende, enz. (get.) A. v. d. MERSCH, Voorzitter, (get.) C. L. F. SARLET, Secretaris. Conflict. Naar aanleiding van het conflict tusschen de stukadoors- patroons Bmxggemann en Martens en een hunner gezellen (zie ingezonden) hebben wij billijkheidshalve ook aan den heer Martens gelegenheid willen geven zijne beschouwing .over het voorgevallene te publiceeren. De heer M. dan, zeide ons het vol gende: „De man was niet bekwaam voor zijn werk en voldeed zoodoende niet aan zijne verplichtingen. Wij hebben hem een week van te voren nog ge waarschuwd, dat als 't niet beter ging, hij dan niet gebruikt kon worden. Toen 't niet beter ging, hebben wij hem Vrijdag gezegd een anderen pa troon te zoeken. Wij hebben er met de patroons-vereeniging oveir gespro ken, deze gaat er niet verder op in." Een woesteling. Een oogge tuige schrijft ons: Zaterdagavond mistte een werkman uit Amsterdam, terwijl hij eene tap perij op het Donkere Begijnhof be zocht, aldaar zooals hij voorgaf zijne portemonnaie. Hierdoor ontstond eene woordenwisseling, die met het heengaan van den Amsterdammer eindigde. Na eenigien tijd keerde hij echter terug, gewapend met een door hem zooeven geslepen mes. In zijne woede liep hij eerst bij de niets vermoedende buren in huis; dezen, niet weinig verschrikt, wisften hem van zijn vergissing te overtuigen, en tot heengaan te bewegen. Daar trok hij zijn jas uit en trapte met bet mes in de hand, de deur van bedoelde tap perij in en ging met woesten tred. naar binnen. Wat daar voorviel' kan ooggetuige niet mededeelen, maar wel, dat spoedige politiehulp werd ge haald, doch bij de verschijning van deze, was de vogel reeds gevlogen. Even later werd hij echter op den hoek van het Begijnhof gezien en spoe- gcgicpeu, uog sveeas met net mes in zijn handen. Een korte worsteling ontstond, waarbij de Amsterdammer het onder spit moest delven. Zwaar geboeid en met behulp van een paar huzaren, werd hij later naar het politie-bureau overgebracht. Defirma Peek ACloppenburg heeft wederom het goede voorbeeld ge geven van vervroegde winkelsluiting. Hare magazijnen zullen van 22 Juni af tot 18 September des avonds om 9 uur gesloten zijn, uitgezonderd natuurlijk Zaterdagavond. Van 28 Juni tot 13 Sep tember zijn de magazijnen des Zondags den geheelen dag gesloten. Het is te ho pen, dat dit goede voorbeeld door vele winkeliers nagevolgd zal worden. De plechtige instal lati e van den. heer mr. A. van de Koppel, als rech ter in de rechtbank alhier, zal plaats hebben op Donderdag 25 Juni a.s. 's middags te half drie in het Paleis van Justitie. Gevonden voorwerpen: Een witte en een bruine handschoen en een fox-terrier. c aieraagavond gaf het ver maarde orkest van Einodshofer in de groote zaal' der Sociëteit Vereeniging een concert. Evenals in andere plaalsen des lands, oogstte het ook hier veel succes. Jammer was het dan ook, dat de op komst niet grooter was, want de aanwe zigen hebben volop genoten van de uit voering van. het inderdaad zeer fraaie programma. Bij arrest van het Gerechts- hof te Amsterdam, is C. C. Sonneborn, die door de rechtbank alhier was vrij gesproken, in hooger beroep, ter zake van diefstal veroordeeld tot drie weken igevangenisstraf. Indezaakcontra Corns. Ruis al hier, die voor de rechtbank alhier had terechtgestaan wegens het openlijk ten toon stellen van eene afbeelding van be- leedigenden inhoud en waarin de offi cier van justitie niet ontvankelijk is ver klaard, is door laatstgenoemde hooger beroep aangeteekend. Naar wij vernemenzal de 14de algemeene vergadering van „De Neder- landsche Christen Geheel-Onthouders- bond gehouden worden te Hoorn op 19 en 20 Augustus a.s. Zondagavond omstreeks zeven uur waren eenige jongens op de Heeren- vest beurtelings op een fiets aan het zoogenaamde kringetje rijden. Het ge volg hiervan was, dat een der jongens met fiets en al te water geraakte. Door zijn kameraden werden hij en de fiets op het droge gebracht. Gisteren kon met de sedert 15 Juni vermeerderde treinenloop het ver voer tusschen Amsterdam en Haarlem gemakkelijk plaats .hebben, bagagewa gens waren thans niet noodig; slechts enkele lokaal-treinen warsn versterkt. Leger des Heils. Gisteren middag werd op de Brouwerskade weer een bij eenkomst gehouden van het Leger des Heils. Deze bijeenkomst werd afgewis seld door trom en. tambourijn, en door zeer vele toehoorders bijgewoond. Stukkea ran den Gemeenteraad Voorstel van B. en W. tot weder verhuring van twee stukjes grond aan de le en 2e Hooglandslaan van be stuurd eren van het Fonds de Haas. Voorstel van B. en W. tot het verleenen eener gratificatie van 1 300 aan mej. J. A. van Walsem. leerares aan de meisjesschool alhier, voor bui tengewone diensten door haar tijdens de langdurige ziekte der directrice be wezen. Voorstel tot benoeming van A. Wijnands tot makelaar in paarden, rijtuigen en aanverwant© artikelen. Voorstel van B. en W. om op de rekening der gemeente-waterleiding 14,000 te reserveeren voor meerdere aflossing. B. en W. stellen voor te hunner beschikking te stellen een© som van f 11,305, voor de uitbreiding van den veeg- en sproeidienst; goed te keuren de rekening en verantwoording van het St. Elisabeth's of Groote Gast huis over het jaar 1902. bedragende in ontvangst en uitgaaf eene som van 86,539.14, waaronder de subsidie der gemeente ad f 48,706.97. De commissie van bijstand in het beheer der gemeente-financiën advi seert twee staten tot af- en overschrij ving tot afsluiting van den dienst der gemeentehuishouding over 1902 goed te keuren. B. en W. stellen voor hen te mach tigen de huur van gronden aan de Lange Heerenvest verhuurd aart J. F. Ph. Hoffmann en aan Gebr. Fruytier op te zeggen, met het oog op den aan leg van een lijn van den Electrischen Spoorweg. B. en W. stellen voor de rekening en verantwoording van het over 1902 gehouden beheer der bewaarschool, gevestigd in het vroegere Barbara- Gasthuis tot een bedrag van 1 1735.255 goed te keuren en het subsidie uit de gemeentekas vast ie stellen op f 618.885. Zaterdagavond omstreeks 10 uur had op de Burgwal een hevige vechtpartij plaats tusschen 3 personen, die zoo hoog liep, dat er een al worst/effende in de Burgwal viel. maar de twee an deren schrikten zóó, dat zij hem maar gauw weer op het droge hieilpen. Te water. Zondagmiddag om streeks 5 uur waren eenige beschon ken personen in een bootje in den Gasthuissingel aan het schommelen. Een hunner sloeg daarbij overboord doch werd spoedig weer door zijn makkers in het schuitje geholpen. Ondeugende jongelui Za terdagavond vermaakten zich eenige jongelui met het edele voetbalspel. Doch nu niet op het terrein de Phoe nix", maar in het „Phoenixlaantje". Het terrein stond geheel blank en daar het gezelschapje toch een beetje de beenen wilde los houden, werd met een kleinen voetbal, tegen een blin den muur van een aldaar staand huis „goal geschopt". Laten wij eerst zeg gen met toestemming van den bewoner van dat perceel. Een politie-beambte komt aange wandeld en verbiedt die jongelui ver der te spellen. De bal wordt ingehouden, de politie agent loopt door. Nauwelijks heeft hij zich eenige meters verwijderd, of het spelletje begint opnieuw. De poli tieman komt nu weer terug en maakt proces-verbaal op. De jongelui nemen nu een loopje met den ijverigen die naar van den H. Hermandad, en ma ken den man heel boos. De man trekt voor de tweede maal af, en zoo waarlijk de jongens gaan weldra weer door met dat zoo ge vaarlijke spel en dat in een laantje, waar men des avonds geen mensch voorbij ziet komen; 't is toch brutaal van zulke jongens!! Een half uurtje wordt ongestoord door de voetballustige jongelui door gespeeld en nu komen niet één, maar twee agenten aan, de bal wordt weer verstopt en tot groote ergernis van de beide bewakers, neemt men een zak doek, maakt daar een goeden knoop in en het trappen gaat nu ongehinderd door. Dit mocht wel, want die zak doek zou geen schade aanbrengen. De politie gaat naar huis, de jonge lui staken eveneens hun spel, en het anders zoo eenzame laantje, komt weer in zijn vroegere rust terug. Dat politie-beambten op drukke we gen, en op stadspleinen en grachten het voetbalspel verbieden, kunnen wij begrijpen, maar dat zij het in een afgelegen laantje beletten, lijkt ons een wel wat al te ijverige dienstbe- trachting toe. Door plotselinge onge steld- heid van ds. W. Ringnalda, werd Zon dag de godsdienstoefening in de Ger. Kerk C. in de Ridderstraat door ds. Her. man Mulder, zoon van ds. R. Mulder, geleid. Eenongelukkigemarktdag had een jong koopman in eieren; diens wa gen toch met een tweetal manden met eieren werd hedenmiddag op de Rivier- vischmarkt door een andere wagen aan gereden, waardoor deze dompte en de voor hem kostbare inhoud op straat te recht kwam. Huilende trachtte de jongen nog zijn schade vergoed te krijgen, doch 't scheel de weinig of hij kreeg van den bestuur der nog een klap toe. in plaats van eenige vergoeding, waarop hij ten volle recht had, want aan het ongeval had hij in 't geheel geen schuld. Vervolg Nieuwstijdingen. Bond van Spoor-en Tramwegper soneel. Verschenen is het eerste nummer van het „Weekblad voor het Spoor-en Tramwegpersoneel" onder redactie van J. Oudegeest. In dit nummer deelt het hoofdbe stuur van den Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel, den leden het volgende mede „Wij deelen den leden mede. dat door het Hoofdbestuur besloten is, voorloopig de werkzaamheden van de organisatie te schorsen. Het lidmaat schap blijft strikt geheim. „Den afdeelingen wordt verzocht hare financieele zaken af te doen en voorloopiggeene contributie te innen; de bezittingen der afdeelingen goed op te bergen of in te pakken en op te zenden aan het adres der redactie, Nieuwe Gracht I43, Utrecht, waar ze dan zullen worden bewaard, totdat de vereeniging weer in werking treedt. „Voor publicatie van grieven, voor raad in zake toepassing van wetten enz., wende men zich tot de Redactie, die steeds bereid blijft in alle zaken voor het personeel op te treden waar het eenigszins mogelijk is. „Menkan op volkomen geheimhou ding rekenen." Cricket. •v. V. V.—R. C. C. door laatstgenoemde igewonnen met 2 runs. Volharding—'s-Gravenhage C. C. ge wonnen door Volharding met innings en 27 runs. Ajax—Rood en Wit gewonnen door Ajax met 87 runs. De stand in de eerste klasse is thans: gesp. gew, verl. pnt. Volharding 4 3 16 Victoria 3 2 14 Ajax 5 2 3 4 Rood en Wit 4 2 2 4 's-Gr. C. C. 3 12 2 A. C. C. 3 12 2 In de 'zwemschool aan de Hout- vaart was de temperatuur van het water des morgens 6 uur: 58 graden Fahrenheit; des morgens 12 uur: 60 graden Fahrenheit. Uit de Omstreken. Heemstede. Het lokaal van de Wijkverpleging is thans gevestigd in perceel C 15. De plaatselijke geneesheer, de heer Dr. Droog, gaat 28 Juni a.s. met drie weken verlof. De practijk zal gedurende dien tijd worden waargenomen door Dr. A. J. P. van den Broek. Het circus Roberti is van hier naar Haarlemmermeer vertrokken; het heeft hier zeer goede zaken gemaakt. Velgen. Aan het bestuur der R. K. school te Driehuis is bij K. B. vergunning ver leend tot het houden eener verloting, ten voordeele dier school. Ha&rlemmerliede en Spaarnwoade De drie kiesvereenigingen hebben offi. cieel tot candldaten voor den gemeente raad gesteld, de heeren B. P. Vink en J Cos (aftr. leden) en A. Biesheuvel (in plaats van den heer G. v. And el, die niet meer in aanmerking wenschte te ko men). Sloten. Wegens het ongunstige weer der laat ste weken is men alhier druk bezig met het inkuilen van gras. Amsterdamse!^ Sesi?» door bemiddeling van de firma CLA AS85Ü en BEUN8. Gieter. Ifede; Zd. 20Innl. Ui. 22 Juni. Atchison Topeka, Comm.6Cy'/e 657/g Denver Bio Grande ~'SU 275/s Erie's 31 ?/f 31T/8 Kansas City 8onth23i/a 22'L do. prefi423/„ 41»/* Missouri Kansas Texas, Oom. 2(it/8 20» National B. B. of Mexico 20 19»/* New-York Ontario 24»/* 2-P/j Norfolk Western 6-41/2 84 Bock Island Cv. 33»/* 33"/io Southern Pacific F 48 48 Southern Bailways 231/* 23»/* Union Pacifio 791/* 70 Wabash 24 23 American Car 34 34'/* New-Orleana E. Co. 12»/8 121/* Steels 29i/i 29»/* Koninkl. Petroleum Maatsch. 498 495 Columbia. Grand Trunkof Canada. Een lesje In wellevendheid. Nu de reistijd weder is aangebro ken, acht, de ..Ivöln. Ztg." het niet on gepast zijn Duitschen 'landgenooten de vraag te stellen: Waarom maken de Duitschers bij elke gelegenheid, gehe©l onnoodig, zooveel leven? Waar men komt, in Noord en Zuid, ovreal' ziet men hen een overmaat van stern- middelen, gebaren en woordten bezi gen, waar andere voi'ken, zonder daarom minder flink te zijn zich rustig en kalm gedragen Vooral in hotels is die rumoerigheid heel hin derlijk, en in Berlijn zijn daartegen al maatregelen genomen. „Enkel in Duitschland kan men ervaren dat '3 nachts om 12 of 1 uur nog een vroo- lijk gezelschap, dat uit de eetzaal komt, nog in de gangen overluid blijft doorbabbelen en grappen uithalen, en aldus in de kamers die zij voorbijko men, de reizigers die efen lange reis achter den rug hebben, in den slaap storen. Enkel in Duitschland komt het voor, dat als de heeren eindelijk hun eigen kamler hebben opgezocht, de laarzen zóó buiten worden gezet, dat de buren uit den slaap opschrik ken. Enkel in Duitschland onder vindt men dat, als iemand 's morgens om 5 uur gewekt moet worden, zulks geschiedt als kwam een heel regiment aangemarcheerd. Er wordt met deu ren geslagen, met luider stem bevelen gegeven, en geschreeuwd als ware niemand anders in huis. En dat doen volstrekt niet enkel onbeschaafde lie den, maar heeren die vaak Ipiel diep zinnig over Plato en Sophokles en „Attische hoffelijkheid" redekavelen., „Met genoegen zagen wij dan ook onlangs in verschillende hotels te Berlijn in de gangen het verzoek aan geplakt, 0111 niet overluid te spreken. Dat gold niet enkel de bedienden, maar ook de agsten. Aan dezelfde re den zijn ook zeker de dubbele deuren te danken, die in vele groote hotels thans voor de kamers zijn te vinden. „Zouden wij tekort doen aan onze manhaftigheid, ars we wat minder rumoerig optraden? Stellig niet. La ten de overal ons flink toonen, vooral in ht buitenland; maar daarvoor is geen rumoer noodig. Die is veeleer een gevolg van wat men onze ,,mo- reele hemdsmouwigheid" zou kunnen noemen d. i. de gewoonte om over al en bij elke., gelegenheid een ver keerd begrepen gemoedelijkheid ten toon te spreiden. Is 't niet hoog tijd ons nationaal Ideaal in dit opzicht een beetje te herzien? Wij komen thans met andere volken veel meer in aan- aking dan voorheen. Wij leven nu in het parket van Europa, niet meer ini het bierhuis van jaar zooveel... En daar wordt opgelet, vergeleken, ge oordeeld Een fiere, werkelijk zelf bewuste beschaving maakt geen leven om de aandacht tot zich te trekken; als zij aanwezig is, is dat reeds voldoende 0111 zich te doen gelden!" Marktnieuws. Haarlem, 22 Juni 1903. Op de heden gehouden graan- en zaad- markt alhier waren aangevoerd: 30 HL. Witte tarwe f 6.25; 40 HL. Rogge 5.35; 35 HL. Mais f 5.05. Burgerlijke Stand Bevallen: 19 Juni. P. van Raaphorst— v, d. Hulst z. 14. S. C, Huetinck—Smidt d. 22. H. J. A. Tennis—Roeland z. 21. M. Roggeveen—Iloogeduin d. 20. A. M. Vree ken—Wegman z. C. B. de Graaff—Koorn z. H. H. van den Boogaard-rDraaisma z. 21. E. Klijn—Beimans. d. J. M. van Leeu wen— Kappelhof z. C. E. Bodt—van de Veer z. E. Bakker—Grin d. Overleden. 19 Juni J. Her&og, 25 j., Casteleijnstraat: J. P. A. Consent. 1 ni z.. Tulpenstraat; 21. C. M. Herre- brugWijss, 60 j.. P. Kiesstraat; D. Zoet—BaTIoort. 45 j„ W. Pyrmontstr.; 22. D. M. Smulders, 17 m„ d.; Brou wersvaart.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 3