het gebouw aangevangen. Eerst door het bureau van zuster Kleynenberg, die ook voorgesteld werd aan Hare Majesteit. En ook hier was de zang de vertolker der gevoelens. Het laatste gedeelte van de feest cantate van Cath. van Rennes. de Oud-Testamentische zegen, was een waardig welkom. Aan zuster Matje wijdde de Vorstin hier Haar speciale aandacht. O. a. had zij eenige oogen- blikken een onderhoud met deze oud ste zuster der gestichten over de wor ding. die door zuster Matje natuurlijk in kleuren en geuren kon geschilderd worden. Door schoollokaal en kerkgebouw in Bethesda, werd naar Silo gewan deld. waar de verpleegden juist aan de avondboterham zaten. Hier klonken innig en mooi gevoeld uit den mond dier ongelukkigen twee coupletten van het Wilhelmus. Ook hier. gelijk door het geheele gesticht, deelde Hare Ma jesteit met milde hand aan de oudere vrouwen bloemen uit. aan de kinde ren platen en prentenboeken. In de kinderschool was door jonge juffrouw Anna Sanders, een dér ver pleegden, een bouquet aangeboden. Toen brak het uur van vertrek aan. en te verwonderen is het niet dat de Vorstin Haar groote belangstelling en tevredenheid betuigde. Op het laatst van den middag werd nog een bezoek gebracht aan de ten toonstelling bij de firma Enschedé, en te half zeven vertrok de Vorstelijke bezoekster weder, uitgeleide gedaan door een volle stad, en officieel (hoe wel het een officieus bezoek was) door de heeren Ferf en Boreel van Hoge- landen. Meeting. Groote Provinciale mee ting voor vakorganisatie op Zondag 28 Juni 1903, des middags één ure, in den tuin van de Sociëteit „Vereeniging" al hier. Deze meening is uitgeschreven in overleg met het Nationaal Arbeids-secre- tariaat, door de Plaatselijke Arbeids secretariaten Haarlem, Amsterdam en Zaanstreek. Ook zullen medewerken ver. schillende zang- en muziekvereenigin- gen, o. a.: zangvereenitging „Excelsior" te Amsterdam, zangvereeniging „Excel sior" te Haarlem en de muziekvereeni- ging „Apollo" te Zaandam. Als sprekers zullen optreden G. van Erkel, Wessels en Offerman van Am sterdam, Elferink van Haarlem, en ds. Schermerhom van Nieuwe Niedorp. Verder is, naar wij vernemen, ook aangevraagd een optocht met muziek en vaandels te mogen houden. Geslaagd. Onze stadgenoot, de heer J. Gieske, slaagde voor 't examen in het Boekhouden van wege den Nat. Bond, 1.1. Mei te Amsterdam gehouden. Genoemde heer ontving zijne opleiding van den heer W. C. Hennis, accountant en Leeraar Boekhouden, alhier. Door de A.-r. Kiesvereem- ging „Nederland en Oranje" is de candidatuur van den heer Mr. Th. de Haan Hugenholtz voor den gemeente raad o. a. daarom niet gesteld, om dat deze bestuurder zou zijn van den Nieuw-Malthusiaanschen Bond. Naai- het „Hlhl." bericht, is dit evenwel volstrekt het geval niet, de heer de Haan Hugenholtz bekleedt loodanige bestuursfunctie niet. ..Nederland en Oranje" had vooraf wel wat beter mogen informeeren. Bachvereeniging. De con certen van de Haarlemsche Bach vereeniging voor het eerstvolgend sei zoen zullen plaats hebben op 24 No vember, 8 December, 12 Januari, 9 Februari en 8 Maart. Alg. Noord-Ho 11. Maatschap pij van Levensverzekering. Men schrijft ons: Woensdagmorgen negen uur kwa men de heeren directeuren R. Baas Azn. en Johs. de Jongb ten kantore en werden ontvangen in de directie kamer door het kantoorpersoneel. Bij monde van den heer H. L. J. Ga briels. die langen tijd aan de Maat schappij zoowel binnen en buiten het kantoor werklaam is, werden heeren directeuren namens het kantoorperso neel gelukgewenscht met het 25-jarig jubileum der Maatschappij en bood bun daarbij een prachtig bloemstuk aan. De lieer Baas. deze toespraak in welgekozen woorden beantwoordende, sprak het vertrouwen uit dat de band tusschen directie en personeel steeds nauwer mocht worden bevestigd en het hun allen gegeven moge zijn, nog ja ren lang met lust en ijver de belan gen der Maatschappij te behartigen, terwijl hij hun dank bracht voor de betoonde hulde en het ontvangen ge schenk. bij welke bewoordingen de heer De Jongh zich geheel aansloot. Daarna leverde de heer G. Milo eene beschouwing over de sociale verhou ding tusschen patroon en onderge schikte. In den loop van den morgen werd do directie gecomplimenteerd' door het college van h.h. commissarissen, be staande uit de heeren M. N. Beets, Ed. de Lanoy. mr. L. C. Kronenberg en F. M. baron van Lynden. welke ■heeren bij monde van den president commissaris. den heer M. N. Beets, de directie geluk wensclite met het 25-jarig jubileum, daaraan toevoegen de dat het hun aangenaam was te cop stat eeren dat de Maatschappij on der het beheer dezer directie tot zoo- danigen bloei was gekomen, dat zij eene waardige plaats onder hare zus teren innam en hoopte dan ook van ganscher harte dat de Maatschappij steeds in bloei moge toenemen, voor welk compliment de directie haren dank uitsprak en zich in de welwillen de medewerking van heeren commis sarissen aanbevolen hield. Verder ontving de directie vele blij ken van belangstelling, zoowel van heeren hoofdagenten, agenten en in specteurs als van personen buiten de Maatschappij staande en werd hun in den vorm van fraaie bloemstukken en andere geschenken een treffend bewijs van sympathie geschonken. Het verdere gedeelte van den dag werd in besloten kring gezellig door gebracht. Zeer zeker zal deze dag nog langen' tijd in de herinnering van directie en pesronéel blijven voortleven. Schouwburg. In den Haarlem se hen Schouwburg trad gisterenavond het bekende Lilliputtersgezelschap op met „Sneeuwwitje". Het zijn echte dwergen, die speel den. De oudste is 46 jaar, een zeer goede komiek. Het jongste dwergje is 20 jaar oud, en zoo klein als een kind van vier of 5 jaar, en dan is er nog een dwerg- vrouwtje van 33 jaar. Een coquet ding, die voor de mise-en-scène zorgt en al les wat er bij hoort. Het spel is bijzonder goed opge wekt.' Men heeft zich uitstekend ver maakt en gejuicht van de pret Wij kunnen ieder aanraden de nog komende voorstellingen van dit sym pathieke lilliputters-gezelschap te gaan bijwonen. Men zal het zich niet bekla gen. Uit de Omstreken. Heemstede. Donderdagmiddag waren alhier twee heeren die een fietstochtje hadden ge maakt uit Rotterdam. Een dezer had het ongeluk van zijn fiets te vallen en viel juist aan de kant van den weg die met sintels was bedekt, waardoor zijn heele gezicht ernstig was verwond. Na door dr. L. Frank alhier, te zijn verbon- ben, probeerden beiden om hun fiets tocht verder naar huis voort te zetten. Donderdagavond vergaderde alhier in café Landzicht de kiesvereeniging „Door Vriendschap Bloeiende", tot het stellen van een candidaat voor de aanstaande verkiezing voor een lid van den gemeen teraad, daar de heer W. Preijde niet meer in aanmerking wenschte te komen. In de vorige vergadering was daarvoor de heer J. Preyde gecandideerd, die ech ter om drukke werkzaamheden daarvoor heeft bedankt, zoodat nu hedenavond hiervoor werd gekozen de heer J. C. van der Eyken. Zanüroort. Door en uit het kiescollege der Ned. Henv. Gemeente ds eene Commissie benoemd tot voorbereiding van beroep voor een nieuwen predikant. De Commissie bestaat uit de hee ren: J. Beeckman, J. v. Duivenboden, A. Groen, H. C. Voet en T. Zwaan. Gedurende dit badseizoen is „Ons Huis" bezocht door 828 schoolkinde ren met 80 begeleiders van elders. In het vorige badseizoen werd „Ons Huis" bezocht door 2354 kinderen met 260 begeleiders. Halfweg Het personeel der suikerfabriek „Hol land" en tal van personen, die tegen betaling meegingen, te zamen ruim 250,, maakten Donderdag per stoomboot der Maatschappij „Volharding" een tocht naar Utrecht; des morgens te 7 uur af gevaren, keerde men des avonds ruim 10 uur alhier terug. Tijdens de militaire oefeningen in de stelling Amsterdam van 15 tot en met 26 September, zullen alhier een 80 100 man worden ingekwartierd, of wel in een gebouw tijdelijk als kazerne in te richten, worden gehuisvest. Binnenland. II. M. de Koningin heeft benoemd tot haren kamerheer i. b. d. ter beschikking van H. M. de Koningin-Moeder, mr. F. A. graaf Schimmelpenninck, lid van Ge deputeerde Staten van Utrecht, te Baarn. Tweede Kamer. De afdeelingen der Tweede Kamer benoemden tot rapporteurs over de wetsontwerpen tot wijziging van het contract met de Stoomvaartmaat schappij „Nederland" ter zake het uitvoeren van een maildienst tusschen Nederland en Nederlandsch-Indië; na dere voorziening in het kastekort van den Indischen dienst 1903; verstrek kingen door Marine voor 1903; wijzi ging van hoofdstuk justitie voor 1903 (kosten ten behoeve van de Raden van Beroep), de heeren: Cremer, Fock, Van Nispen tot Sevenaer, Van den Berch van Heemstede en Van den Heuvel. Ned. Journalistenkring. Het dagelijksch Bestuur van den Ne- derlaQdschen Journalistenkring brengt ter kennis van de leden, dat de tegen Zondag 28 dezer uitgeschreven verga dering te Muiden niet doorgaat. Slecht ran de reis. Tusschen Odoorn en Ees aan den straatweg staat eenzaam in het veld de woning van den arbeider Arends, die daar ook koffie en bier verkoopt. Dinsdag vervoegde zich aan die wo ning, terwijl de vrouw alleen thuis was, een onbekend persoon, die daar, zooals al spoedig bleekt met minder goede bedoelingen ten opzichte van de vrouw kwam. Hij gaf eerst voor, brigadier der maréchaussées te zijn, later was hij weer een ander. Arends zelf was een eindje van huis werk zaam en aangezien het hem voor kwam. dat de vreemde wat lang ver toefde, ging hij ongemerkt kijken. Eindelijk moest de vreemdeling Arend's vruchten eens kijken entoen men nu over de deel (dorschvloer) kwam, viel deze de vrouw aan en ontstond een worsteling. Dit alles werd een oogenblik door Arends waargenomen, maar toen de vrouw eene zucht slaakte: ,,Och, was m'n man toch thuis", sprong deze ook on middellijk voor den dag met de woor den: „Hier is hij gall" In min der dan geen tijd had hij nu ook den schuimer bij de keel gegrepen en duchtig afgeranseld, waarop hij hem de deur uitwierp. Terwijl men daar zoo staat, de uitgeworpene natuuriijk bedremmeld, windt Arends zich in zijn drift nog meer op, vliegt naar 't schot en grijpt van daar een geladen geweer, maar nu ook kiest de vreemde in wilde vaart het hazenpad door de hei, met achterlating van fiets want ook die had hij fietsmantol en hoed. Later wierp Arends de fiets over de schut ting en een herder was zoo goed den Vluchteling de gebroken fiets weer ter hand te stellen, maar mantel en hoed bleven in den steek. Moge dit een goede les voor den deugniet geweest zijn! Moord te Kuitaart. Bij aanplakbiljet looft de officier van justitie te Middelburg honderd gulden uit aan denigene, die zoodanige inlich tingen aan de justitie verschaft dat ten gevolge daarvan de daders of dader van den driedubbelen moord te Kuitaart worden veroordeeld. Schaepman -Monument. Aan prof. Genua, dezelfden die inder tijd de gipsafdruk nam van bet hoofd, is het maken van het monument toever trouwd. (C.) Tijdeus de staking. Het bestuur van de Nederl. Automo bielclub beeft van den plaatsv. directeur- generaal der posterijen en telegrapbie, den heer De Bloeme, een schrijven ont vangen, waarin deze chef o.a. verzekert, dat het hem een aangename taak is, om, nu het postvervoer weder zijn normalen gang gaat, terug te zien op de door de leden van de club, en bepaaldelijk door haren secretaris, zoo welwillend aan de postadministratie bewezen belangrijke diensten, tijdens de jongste stremming van den spoorwegdienst, door welke hulp 't mogelijk is geweest in die dagen het postvervoer, de omstandigheden in aanmerking genomen, op vele wegen behoorlijk te regelen. Als hoofd van de administratie der posterijen betuigt de heer De Bloeme voorts aan den secretaris en aan de club deswege zijn welgemeenden dank, terwijl hij tevens verzoekt, zijn dank over te brengen ook aan de leden der club, die zich hebben beijverd, om die administratie van dienst te zijn. Maatschappij van Geneeskunst. De 54ste algemeene vergadering der Ned. maatschappij t. bev. der Genees kunst zal worden gehouden te Zwolle op 12,13 en 14 Juli e.k. Er komen op deze vergadering belangrijke onderwerpen aan de orde, en zal vermoedelijk wagens de uitgebreidheid der agenda ook nog op den middag van den 14en moeten worden vergaderd. Er zal tevens een tentoonstelling worden gehouden van in strumenten, verbandmiddelen, verple- gingsartikelen enz., door geneeskundi gen uitgevonden, vervaardigd of verbe terd. Tot veraangenaming van afgevaardig den en leden loopt den 13den een extra trein naar Borne en van daar per rij tuig naar Delden tot een bezoek aan het landgoed Twickel (eigenaar Baron van Heeckeren van Wassenaer). Op den 14en is na afloop der vergadering rijtoer naar Agnietenberg en Engelsche Werk, en daarna feestdiner. Moordaanslag. Men meldt uit Gennep aan de „Lirnb. Koerier", d.d. 25 Juni: In de nabijheid der grenzen op Hollandsch gebied, werd in den af- geloopen nacht een formeele veldslag geleverd. De eigenaars van een tweetal aldaar gestationneerde woonwagens hadden den ganschen dag in Hommersum rondgezworven, tot zij tegen den avond belandden in het café van den winke lier Kuypers, eene ter goeder naam bekend staande familie. Na eenige vertering gemaakt te hebben, weiger den zij te betalen, waarop de vrouw hun verzocht het café te verlaten. Daar zij weigerden hieraan te vol doen, voorzag de vrouw zich van een stok, om har© woorden kracht bij te zetten. K. zelf trok zijn revolver-, deze haakte aan zijn pantalon, een schot viel en de kogel doorboorde de heup der vrouw en kwam in het onderlijf terecht. Nadat alle boeren uit den omtrek waren toegesneld, voorzien van knup pels, om zich tegen een overval van de heide woestelingen te vrijwaren, arriveerden inmiddels de dokter en de politie. Eerstgenoemde gelastte vrouw K. onmiddellijk van de H. Sacramen ten der stervenden te voorzien, de laatste hield, geassisteerd door de politie te Hommersum, de beide woon wagens bezet, waarin de bandieten alles kort en klein hadden geslagen. Tegen den morgen, omstreeks 2 uur, werden de beide verdachten, zekere Derks uit Lobberich en Van den Bosch uit Didam, gearresteerd; de laatste ontviuchtte door een zijraampje, waarop een formeele klopjacht plaats vond, waarbij bet blijkbaar hardhan dig is toegegaan, althans het gezicht van Van den B. vertoonde de sporen van een bloedige worsteling. Beide vagebonden zijn achter slot en grendel gezet; eerstgenoemde vertrok hedenmorgen zwaar geboeid, ter con frontatie met de familie K. naar de grenzen. Treurig ongeluk. Donderdagavond omstreeks half 9 uur heeft op de Jacob van Lennep- kade te Amsterdam een treurig onge val plaats gehad. Juffrouw Heinz, wo nende aan die kade, was naar den zolder gegaan om waschgoed op te hangen. Haar beide zoontjes, knaap jes van 3 1/2 en 2 jaar, werden in de keuken achtergelaiten; zij vonden daar een doosje met lucifers en begonnen daarmede te spelen, met het treurig gevolg dat het jongste kindje in brand vloog. Op het vreeselijke gegil der kin deren snelde de moeder naar beneden en zag haar zoontje Marinus in lichte laaie staan. In haar angst niet weten de wat te beginnen, liep zij met het brandende ventje de trappen, drie hoog af, de straat op en wierp het pardoes in het Jacob van Lennepkanaal. De brandweerman J. M. Wolfe die dit zag. sprong gekleed te water om het kindje te redden, haalde het weer op het dro - ge en nam het mei de moeder, die beide handen deerlijk gebrand had', naar den brandweerpost mede. om een voorloopig verband te leggen. Van daar werden beiden naar het Wilhel- mmagasthuis vervoerd en aldaar ter verpleging opgenomen. Naar wij vernemen, is het knaapje in den afgeloopen nacht aan de ge volgen overleden. N. v. N. Schorsing ran een Raadslid. In de Woensdagavond gehouden zitting van den gemeenteraad van Stad-Almelo kwam o. m. aan de orde een voorstel van B. en W. tot schor sing van het raadslid den heer H7 van Del den, wegens een handeling in strijd met art. 24 der Gemeentewet. Uit de voordracht van B. en W. bleek, dat de firma G. Herteld op 26 September 1902 een wagon tras leverde aan den aannemer van den bouw der school voor meer uitgebreid lager ondierwijs, im opdracht van de heeren Van Del den en Zoon. wier eenige firmant de heer H. van Delden was. Deze tras is aan genoemde school verwerkt. Een uitvoerige discussie werd over dit voorstel gevoerd. De beer Salomonson zeide o. a. dat die levering in September is geschied. Er moet dus in September een redien voor den aannemer geweest zijn. om toen te verzwijgen, dat de levering was geschied door die firma Van Del den en Zoon ,en later moet er een re- dat den aannemer geleid heeft tot het om aan B. en W. wel mededeeling van deze levering te doen. Spreker wenscht nu twee vragen aan B. en W. te doen: lo. Is B. en W een motief bekend, dat den aannemr geleid heeft tot het doen van de miededeeding, dat de leve ring had plaats gehad? 2o. Was B. en W. bekend, dat de gemeente-architect wist, dat tras door de firma Van Del den en Zoon geleverd was; zoo ja. waarom is dan daarvan geen mede deeling gedaan door dien ambtenaar aan B. en W.? De voorzitter antwoordde op de eerste vraag, dat de aannemer van den schoolbouw in de vergadering van B. en W. was gekomen en zich veront waardigd toonde over een uitlating in de laatste raadszitting van den heer Van Delden (betreffende dien school bouw). Toen werd door dien aanne mer medegedeeld, dat de firma Van Delden en Zn. hem tras had geleverd. Met betrekking tot de tweede vraag antwoordde de voorzitter, dat de ^e- meente-architect geen mededeeling aan B. en ;W. heeft gedaan. Spreker wist niet. of die ambtenaar wist. wie de le vering deed. De heeren Westenberg en Vixsebox- se lieten uitkomen de houding van den aannemer, die ook hun verzocht leveringen voor de school te doen. waaraan zij evenwel «reen gevolg ga ven. Na nog eenige besprekingen werd het voorstel van B. en W. aangeno men. De heeren Vixseboxsé en Hage- dorn onthielden zich van stemming. In deze zitting was nog ingekomen een schrijven van den heer H. van Delden. daarbij berichtende, dat hij ontslag neemt met ingang van 22 dezer als lid van den Raad. Inbraak. Te Joure (Fr.) is Dinsdagnacht in braak (gepleegd in de woning van den directeur van het post- en telegraaf kantoor. In de benedenkamers werd uit een gesloten glazen kast t 45 ontvreemd. Door de solide afsluiting werden de po gingen, om in het postkantoor te drin gen, verijdeld. De bewoners sliepen op de bovenka mer en hebbea niets bemerkt. Blijkbaar zijn er ook pogingen gedaan, om in het kantoor van de firma E. de Boer en Co., aan de Midstraat, in te bre ken, want aan drie zijden van een ruit was de stopverf verwijderd. Waarschijn lijk is de inbreker aldaar door het blaf fen van den hond, welke des nachts in het kantoor verblijf houdt, in zijn be drijf gestoord. Rijks- en gemeentepolitie zijn druk in de weer, om den dader of de daders op te sporen. Fietsongeluk. Eene dame, die onder Gouda een rij wieltochtje maakte, kwam met haar rij wiel in botsing met een motorfiets, die bereden werd door een heer. De dame werd ernstig verwond en per rijtuig naar Gouda vervoerd, waar onmiddel lijk geneeskundige hulp werd ingeroe pen. Een buitenkansje. De schipper C. van H., op Texel, die voor eenigen tijd eene kaart, gevonden in eene flesch, tot onderzoek van rich ting en kracht der zeestroomingsn aan prof. Gilson opzond, ontving bericht, dat aan hem een prijs van 25 francs is ten deel gevallen. Kamerrerkiezing te Sittard. Toen wij berichtten, dat er van de candidatuur van jhr. Ch. Ruys de Bee- renbrouck voor den Sittardschen Kamer, zetel alleen dan sprake kon zijn, als de verkiezing eerst in December plaats had, werd door ons buiten rekening ge laten, dat art. 142 des kieswet aan den gekozene vier maanden tijd laat om zij ne geloofsbrieven in te zenden. Op grond van dit artikel, waarvan in andere om standigheden geen gebruik wordt ge maakt maar dat in gevallen als het on derhavige zonder het minste bezwaar in toepassing kan gebracht worden, zou jhr. Ruys, ofschoon hij in December eerst den 30jarigen leeftijd bereikt, nog kunnen igecandideerd worden, wanneer de verkiezing niet eerder plaats heeft dan 5 Augustus. Gesteld derhalve, dat de faillietverklaring van den heer Arnoldts niet voor 6 Juni onherroepelijk wordt, hetgeen niet onmogelijk schijnt, heeft de Minister van Bïnnenlandsche zaken het in zijn macht om de verkiezing tot dien datum te verschuiven. Om bijzondere redenen achtten wij het wenschelijk op ons bericht, waarop reeds voor eenige dagen van rechtskun dige zijde aanmerking werd gemaakt, voorloopig niet terug te komen. Nu door meerdere bladen de aandacht op art. 142 gevestigd werd, zijn die redenen na tuurlijk vervallen. Wij hopen intus- schen, dat jhr. Ruys eventueel in de ge legenheid gesteld om van bewust arti kel partij te trekken, niet zal nalaten er (gebruik van te maken. (Tijd). De IJdele soesoehoenan. Wij lezen in de „Javabode": Van den soesoehoenan van Solo al weer wat raars. Werd laatstelijk ge schreven dat hij zijn Javaansche lijf wacht in de uniform der Pruisische gardes du corps gaat steken, nu zou hij zichzelf een soort marine-uniform heb ben laten aanmeten, die iets weg heeft van die van een admiraal en dat zou dan wezen met het oog op een bezoek aan een onzer oorlogsschepen ter reede van Semarang. Als dit verhaal van een „Locomotief", correspondent waar is, vertrouwen wij dat dezen verkwistenden roi-fainéant be duid zal worden dat wij bij onze zee macht geen admiraals kennen, dat het gezag aan boord van een Nederland- schen oorlogsbodem alleen en uitslui tend berust bij den kapitein-ter-zee com mandant en dat in de gouvernements- landen van Nederl.-Indië het dragen van uniformen, waarop men igeen recht heeft, strafbaar is. Dat er in de Vorsten landen Europeanen zijn, die zich buigen voor deze malle grollen, is al meer dan wel. Leger en Vloot. Bij beschikking van den minister van oorlog, is de luitenant-kolonel op nonactiviteit J. C. Buytendijk, van het wapen der infanterie, met ingang van 1 Juli 1903, weder in actieven dienst geplaats en wel bij het 5e. reg. in fanterie. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht, is Hr. Ms. pantserdekschip Koningin Wilhelmi- na der Nederlanden, onder bevel van den kapitein ter zee J. D. Heyning, 25 dezer te Nieuwediep aangekomen. De kapitein-luitenant ter zee W. J. Cohen Stuart, uit Oost-Indië in Ne derland teruggekeerd, wordt op non activiteit gesteld. De officier-van gezondheid der 1ste klasse B. van Utteren wordt met 27 dezer gedetacheerd bij de Gemeente lijke Universiteit te Amsterdam. Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND. Te Bergeik werd onlangs een ver gadering gehouden van R.-K. Tabaks bewerkers .waarin door 28 personen besloten werd tot oprichting van een, Gilde met aansluiting bij den Ned. R.-K. Tabaksbewerkersbond. Dit besluit kwam den patroon G. Aarts ter oore. Hij maakte zijnen werklieden bekend, dat degenen zijner werklieden, die zich bij de vereeni ging aansloten gedaan zouden krijgen en dat de fabriëk zou gesloten worden, indien allen lid' werden. Later heeft hij zijne werklieden door een dreigement mgt ontslag er toe gebracht op.een stuk papier de ge tuigenis te onderteekenen dat zij voor altijd voor het lidmaatschap van den Bond bedanken. Er is thans eene vereeniging opge richt van 17 leden, werklieden van an dere fabrieken. Een vijftiental werk lieden van de fabriek Aarts hebben zich voor het lidmaatschap van 't Gil de aangemeld. Men verneemt nu. dat genoemde pa troon zijn werklieden om het lidmaat schap van den Bond niet ontslaan zal. doch de niet-leden zal beloonen. Ndbr.l Sport en Wedstrijden. Wedstrijden te Breda. Het programma van de groote inter nationale wedstrijden op Zondag 28 Ju ni o.a. luidt als volgt: I. 1 K.M. van meet voor amateurs. Prijzen: 3 kunstvoorwerpen. II. Match om den Brasard korten af stand, verdediger Dop, Lochem, contra Mulder, Amsterdam. III. Grand Match trois in 3 manches. Harie Meyers Maastricht—Nederland. Louis Grogna Luik—België. Piard Parijs—Frankrijk. IV. Brassard langen afstand, 25 KM. met motorgangmaking, verdediger Diehle Rotterdam. V. Motorrace over 10 KM. De directie van de Bredasche wieler baan is dus de eerste, die ons dit jaar in Nederland een zeer belangrijk pro gramma voorzet. Alle sportmen zullen dit weten te waardeeren. In plaats van Jacquelin, die zich met een val eenigs- zins bezeerde, zal ae Franschman Piard, ex-amateur wereld-kampioen, een der beste Fransche renners dit jaar, het trio met Meyers en Grogna volmaken. Paarden. De ïJorth Derby van 1500 p st. voor 3-jarige paarden is te Newcastle ge wonnen door .,Ruv Lopez" van den vice-admür-aal Lambton, no. 2 was ..Dropmore" van lord Durham en no. 3 „Alcaeus" van den heer A. James. Nationale Schietwedstrijd te Haar lem van de afd. Haarlem van den Kon. Ned. Bond van Oud-Onderoffi cieren en hare schietvereeniging „Ge neraal Van Merlen". Stand tot en met 22 Juni 1903. Dagmedaille 21 Juni. buks, D. Tee- kens. 97 p.; cylinder, Osselen, 94 p. Dagmedaille. 22 Juni. buks. C. N. J. Moltzer of J. W. Hagtingius, 99 p.; cylinder, H. R. Hessels, 98 p. A. Korpswedstrijd buks (8 medailles Hoogste korps, 25 treffers, 446 pun ten; laagste korps, 24 treffers, 409 pun ten. Eere-korp6wedstrijd buks (goudei medaille), 95 p.; eere-korpswedsfcrij* buks (zilveren medaille), 94 p. B. Korpswedsitrijd cylinder (8 me dailies: Hoogste korps. 25 treffers, 436 p. laagste korps, 23 treffers, 394 p. C. Personeel buks. 3 kaartjes (II prijzen): Hoogste schutter, 297 p.; laagst schutter, 286 p. D. Personeel cylinder, 3 kaartjes (1 prijzen: Hoogste schutter. 292 p.; laagst* schutter, 275 p. E. Vrije baan buks, 3 kaartjes (2( geldprijzen): Tot dusver 6 schutters met 3 kaart jes. waarop 295, 292, 289, 282, 277 ei 251 punten. F. Vrije- baan cylinder, 3 kaartje (20 geldprijzen): Tot dusver 4 schutters met 3 kaart jes, waarop 289, 283, 280 en 264 pun ten. „Van Merlen"-wedstrijd (20-schoots kaart), zilveren lauwerkrans met eere medaille en nog 3 korpsmedailles: Hoogste korps, 1861 p.; laagste (4e korps, 1743 p. Id. personeel (3 eere-kruizen): Onderscheidenlijk 384. 379 en 37 punten. Maandag 29 Juni wordt de wed strijd voortgezet tot 11 uur. Maandag 6 Juli sluiting bepaald on 10 uur. Do Zondagstijden blijven onveran derd. Rechtzaken. Arbeidsdanr bij de H. IJ.S.M. Voor het kantongerecht te Ensche dé werd den 28en Mei jl de zaak be handeld contra den heer F. M. T. H Jorissen, inspecteur van liet goederen vervoer bij de H. ÏJ. S. M., wegens he feit. dat te Oldenzaal door eenige ar beiders. geëmployeerd bij het goede renvervoer, in 14 dagen, den vrijei Zondag inbegrepen. 175 1/2 uur ge werkt was. d. i. langer dan het spoor wereglement gedoogt. De heer Jorissen had zich toen be roepen op zijn lastgever. Vrijspraak volgde toen. Woensdag was nu de beer R. van Hasselt, gedelegeerd lid der H. IJ. S M., gedagvaard, voor wien als verte geuwoordiger occupeerde mr. De Jon ge. Ook de heer Nierstxasz was ge dagvaard, doch deze was niet ver schenen. Uit het getuigenverhoor bleek, da niet vaststaat wie hier de lastgevei was. De heer Jorissen beriep zich ot een missive van den heer Sariemijn deze daarentegen wist niet stellig o deze missive niet door den heer Nier strasz was gelast, terwijl de heer Nier strasz wel weer door den heer Vai Hasselt kan geïnstrueerd zijn; echtei had ook de heer Sariemijn uit ziel zeiven de bevoegdheid om eene missiv* als de bedoelde uit te vaardigen; hi weet echter niet of hij haar uitvaar digde uit de eerste, tweede of derd* nand. De ambtenaar van het O. M. von< net gewenscht den heer Nierstrasz not te hooren; dit zal nu op 8 Juli gebeu Een naspel in de zasak-Noëls Tan Wagen in gen. H. schrijft in het „Alg. Ned. Ex portblad" in de rubriek „Het Handels recht in de practijk." De Handelskamer der rechtbank t< Amsterdam wees Vrijdag 19 j.l. von nis in een drietal procedures, voort gevloeid uit de faillissementen dei naamlooze vennootschappen ..Holland sche Stoomdrukkerij en Uitgevers maatschappij" en Hygiéa, Maatschap pij voor Handel in Ziekenverplegiugs artikelen", welke beide behooren to de familie der zeventien creaties var den heer W. P. Noëls van Wag en in gen. zeven waarvan reeds door een* faillietverklaring werden getroffen. De „Emissiebank", ook een loo van denzelfden stam, had zich in he faillissement der ..Hollandsche Stoom drukkerij" aangemeld als creditric* voor een bedrag van ƒ19,178, wegen* beweerd saldo van rekening-courant Na betwisting door den curator were haar die vordering op gemelden da tuin als onbewezen ontzegd. Ook in het faillissement der Hygiéa had de „Emissiebank]' eene vordering op denzelfden grondslag; rekening courant, staande gehouden. De cura tor van zijn kant beweerde dat dez* rekening integendeel een saldo ter laste der ..Emissiebank" aanwees vai meer dan ƒ4500, waartoe hij ondei meer beroep deed op de omstandigliei* dat het bestuur van de „Hygiéa" in der tijd door bemiddeling van d< „Emissiebank" aandeelen had geno men in eene andere zustermaat- schappij „Vereeniging Aandeelenbe zit" genaamd, doch dat onbevoegde lijk liad gedaan, immers omdat die deelname niet geacht kon worden to den werkkring der „Hygiéa" te be hooren (de hoer N. van Wageningei was ook van deze bedde maatschap pijen hoofdbestuurder) zoodat de des betreffende post op de rekening-cou rant der ..Emissiebank" tegenover d< „Hygéa" niet kon worden ingeroepen Dienovereenkomstig werd de vorde ring der Emissiebank af-, de tegen vordering van den curator toegewe zen. Het 3e. proces gold eene vorde ring van den heer N. van Wageningei in privé de Hygéa ingesteld, wegeni gemeriteerd salaris als president-com missaris van circa ƒ5000, welke vor dering ondanks de daartegen dooi den curator geopperde bedenkingen door den rechter werd toegewezen. Het gevolg dezer uitspraken zal ver m-oedelijk zijn: vooreerst dat d< „Emissiebank", welke zicli tot dusvei had weten staande te houden, nietii staat om aan de tegen haar uitgespro ken veroordeeling tot betaling vai meer dan ƒ45.000 te voldoen, gTOOfc kans loopt in den val harer zusterei te worden medegesleept: in de tweed* plaats, dat voor de crediteuren dei „Hollandsche Stoomdrukkerij" 100 en zelfs voor hare aandeelhouders nof

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2