Tweede Blad, De Gouvernante. Behoorende bij van Maandag 29 Juni 1993 Kr. 8133 aarlemsche Handels- vereeniging. Goedgek. bij Kon. Bedv.it van 12 Nov. No. 22, 1899. De Haarlemsch© Handelsvereniging er ter stede, opgericht 10 Mei 1902, eft in den .loop van den tijd wel ar recht van bestaan bewezen. In veel gevallen, zaken van ver- hillenden aard betreffende, is zij (getreden en dikwijls niet groot suc- s. Jammer echter, dat mén alge een niet meer blijk geeft dit te aard'eeren door als lid der vereeni ng toe te treden. Er zijn wel meer tn 600 leden, maar dat is niet vol lende. Elk handelaar, neringdoende. zelfs particulieren moesten lid orden om ten minste te laten gevoe- n, dat men het werk op prijs stelt, it de Haarlemsche Handelsvereeni- ng steeds opneemt als doende, wat are hand vindt om te doen. De voordéelen, die de Vereeniging riten hare bemoeiingen van ver- jhillenden aard haren leden aan- iedt, zijn zeer vele, en zeer groot te- enover de geringe j aarlijksche con- dbutie van ƒ2.50, die gevraagd ordt. De Haarlernsche Handelsvereeni- ing bemoeit zich in de eerste plaats r mede de belangen van hare leden bevorderen door onwillige betalers oor hun tot betaling aan te manen, n informatiën voor hen in te winnen, iovendien hebben dé leden het recht et hun gratis te verstrekken advies an de rechtsgeleerde adviseurs der Vereeniging te vragen, die ook in roceduren en faillissementen gratis oor hen optreden, natuurlijk alleen oor zaken, betreffende den handel sn het bedrijf der leden. Rechtsgeleerden adviseurs der Ver eniging zijn de heeren Mrs. Th. de laan Hugenholtz en H. Ph. de Kan- ei-, Spaarae 24, alhier. Bankiers der Vereeniging zijn de Laane en Van Bemmel. Kruis 51. Het bureau der Vereeniging is ge vestigd Lange Begijnstraat 22. Voor incasso's door bemiddeling der wordt een vast recht van j5 pCt. der vordering berekend. Boven dien moet 10 ct. voor port steeds wor- Jden bijgevoegd, bij inzending van door bemiddeling dei- advocaten te innen. I Dt kosten van informatiën naar buiten de stad woonachtige personen (bedragen 60 ct. per informatie plus ;5 ct. porto-vergoeding. Informatiën Snaar binnen de stad wonende perso nen worden gratis verstrekt. I Pretentiën op buiten de stad wo nende personen worden niet behan deld, wanneer niet 10 ct. voor porto- is bijgevoegd. Ruim 1450 informatiën en rechtkun- dige adviezen werden in het afgeioo- pen jaar gegeven. In de maanden Januari, Februari en Maart 1903 zijn 53 vorderingen tot I een bedrag van 1131,50 betaald; 16 vorderingen werden afbetaald, 21 vor deringen zijn uitgesteld. Volgens art. 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschonden bewaard te blijven. Alle blieven, aanvragen, reclames, of wat dan ook, moeten worden ge adresseerd aan het bureau, dat ge opend is dagelijks van 's morgens 9 tot 1 uur, en. 's namiddags van 2 tot 4 uur, waar dan ook verdere inlick tingen zijn te bekomen. Men wordt geraden alvorens te leve ren aan B. Buijs, Lange Veerstraat 2, me- juffr. Van Gunsteren (dochter) Barre- voetstraat. brood; J- B. F. Wijdeman, Tempederstraat 32 rood, en mejuffr. Molenaar. Linschoterstraat 23a. zich om inlichtingen te vervoegen aan het Bureau. HET BESTUUR. Buiteniandsch Nieuws reur-generaal gebracht om dezen het levendig verlangen uii te drukken, den gevangene niet uit te leveren, die in zijn land verdacht wordt van spionnage en verraad. Indien Wessel wel aan Duitschland wordt uitgeleverd, waarop de meeste kans schijnt, zou de Dreyfus- zaak beroofd zijn van den voornaamsten get ui/ge van de valsche getuigenis Czer- nusky bij het Rennesproces. Servië. De Weensche correspondent der „N. R. Ct." schrijft: Peter Karageorgievits was 14 jaar oud toen hij 45 jaar geleden zijn vaderland verlaten moest. Hoe ziet hij Servië terug? Op die vraag heeft mij een Serviër ge antwoord die onbekend wil blijven, om dat het antwoord zoo weinig gunstig luidt. Vooreerst zal de Koning een leger te rugvinden dat reeds in de laatste jaren befaamd was wegens gebrek aan tucht, maar dat door den moord gedemorali seerd is. Hij zal 135 officieren ontmoeten die aan de samenzwering tegen Alexan. der hebben meegedaan en thans in Bel grado het groote woord voeren, en wier verwijdering uit de hoofdstad de voor- loopige regeering niet alleen niet heeft heeft aangedurfd, maar die zij met rangsverhoogingen beloond heeft. Hij vindt een officierscorps dat aan zichzelf verlof verleent en dat in het kamp van Banizza zijn kameraden van verraad be schuldigt en daarom degradert. Hij zal een leger vinden waarin de onderofficie, ren die op de bescherming der heerschen- de partij kunnen bogen, hunne superi euren niet „salueeren", en de nieuwe Koning zal officieren de band moeten drukken, die die hand met bloed bezoe deld hebben. Met de hoofden van het burgerlijk be stuur is het niet veel beter gesteld dan met de militairen. Want de chefs dei- verschillende partijen die den Koning bij zijn aankomst verwelkomden, ver klaarden in hunne bladen, dat de gebeurtenissen van den llen Juni {d. i. de sluipmoord) voor den nieu wen Koning een waarschuwing moesten zijn voor het gevaar dat een bewind loopt als het geen rekening houdt met den volkswil. 's Konings eerste schreden na zijn komst in Belgrado zijn geweest naar de Skoep- sjtina om aldaar een grondwet te bezwe ren, die zijne rechten tot een minimum herleidt en zijne plichten haarfijn om schrijft. Hem wordt een constitutie op gedrongen die veel te liberaal is om een primitief, weinig beschaafd en door par. tijstrijd verscheurd volk mee te regee- ren. Koning Peter zal met oeconomische toestanden kennis maken, zoo achterlijk en bedorven, als bezwaarlijk ergens an ders in Europa. Servië heeft driemaal meer ambtenaren dan het noodig heeft. Ieder van de drie partijen, liberalen, progressisten en radikalen, hebben elk haar eigen stel ambtenaren, liet eene ervan, is in dienist, het andere lijdt hon ger en het derde wacht op betere tijden. Laatstgenoemden vullen de rijen der op. positie in welke zij een strijd om het be staan vechten. Al deze omstandigheden maken nu de vooruitzichten voor den nieuwen Ko ning weinig aanlokkelijk. Waarschijnlijk zal hij er toe moeten besluiten om zich óf door de wegens den sluipmoord naar boven gekomen personen en meeningen te laten meeslepen, en met de heeren door dik en dun te gaan. öf zijn best moeten doen om met vaste hand het in het ongereede geraakte bestuur wat in orde te brengen. Tusschen die twee ui tersten ligt geen middelweg, en dat de Koning voor het alternatief staat om het gebeurde of met den mantel der liefde te bedekken of met een ijzeren vuist aan 's lands reorganisatie en op beuring te arbeiden, maakt volgens mijn zegsman diens positie zoo moeielijk. Maar het begin was goed, want de ont vangst op de doorreis alhier door zijn landgenooten was stormachtig opge wonden. Op den Westbahnhof waren honderden Serviërs die hun nieuwen souverein een warme ovatie brachten en die een voorproefje gaven van hetgeen hem in Belgrado te wachten staat. voerig uiteengezet, de ondervinding die wij in dien korten tijd hebben op gedaan en hoopten dat wij die voor de toekomst vruchtbaar zouden ma ken. Aan het einde van het verslag niale politiek voor een Toot deel aan Door den heer F. G. C. J. Fundter.uit bedremmeldheid daarop antwoord sprak hij den wensch uit dat de pret-j v. d. Putte was te danken. Met dank- de Beauchène werden de op heeter-jde. dat dit ..vooruit afgesproken" was. tige en goede verstandhouding zooalsbaarheid kon de Min. er ook van ge- j daad betrapte personen gehoord en zei de kapitein, een slimme draai aan zij reeds bestaat, nog vele jaren mag wagen dat de nieuwe en juiste begrip-ter beschikking van den officier van j die woorden gevend: ..Ah. daar- hebben blijven bestaan als een noodzakelij- pen van koloniale politiek ingang vin- 1 justitie gesteld. we't dus, een opgezet plan! Beide sec ken factor voor den bloei van den den, dat 't uit is met de verplichte bij-Waarschijnlijk hadden de inbrekersties één dag kwartier-arrest; geen van Haarl. Coöp. Bouwersbond. j dragen van Indië en dat Nederland ten plan door te dringen in groote maga-j jullie gaat vanavond het fort af'. Nu wordt door den secretaris-penn. opzichte van Indië een zedelijke roe- zijnen aan de Nieuwendijk, want het Ziehier de militaire, maar zeker financieel verslag uitgebracht; daar ping heeft te vervullen. j pakhuis is door den heer Esman ver-niet de beste manier, om verbetering door commissarissen de boeken en be- J De wet werd zonder stemming aan- huurd aan iemand, die daar een berg-1 to brengen in de voeding van den sol scheiden der vereeniging reeds waren genomen .evenals de Marine-begroo-1 plaats van goederen heeft van weinig daat! nagezien en voor accoord geteekend ling., bij de beraadslaging waarover waarde. waren, volgde décharge voor den de heer Van Alphen bestreed het denk-1 Een diefstal, waarvan één van het penningmeester. I beeld van een Departement vandrietal ook vermoedelijk schuldig is, Volgens de statuten moeten jaar-Landsverdediging. De spreker wees ervalt nog te vermelden. Deze is ge lijks aftreden een commissaris, welke verder nog op dat zoowel materieel alspleegd aan het stoomgemaal van de echter niet meer herkiesbaar is. en een personeel veel zorg vereischen. gemeente in de Noorder IJ polder. Hier lid van den Raad van beheer. Aan de Versterking van materieel achtte hij1 zijn verschillende koperen voorwerpen beurt van aftreding was de commissa- noodig en voor het personeel waar- j gestolen, o. a. een model heimachi- ris dr. J. Nieuwenliuijzen Kruseman bij een belangrijk tekort is verbete- netje, en C. Bruin, lid van den Raad van ring van soldijen, logies en voeding. daan bad om mildere denkbeelden te-1 nieuweling in het vak. maar reeds! je. dat jij het thuis beter gewend bent; genover Indië te doen postvatten. dikwijls verdacht geweest van inslui- waarom heb jij niet gegeten? Bij deze hulde sloot de Minister j ping. In het bezit der aangehoudenen j Toen de aangesprokene (een Am- van koloniën zich gaarne aan, consta- werd een partij inbrekersgereedschap sterdamsch student van de Vrije Uni- teerende dat de evolutie in do kolo- gevondenjversiteit) waarschijnlijk (en hopelijk) beheer. Kon hij zich vereenigen met de instel- AJs financieele commissaris werd bij ling van den Marineraad, minder was acclamatie aangenomen d'e heer Ed. dat 't geval met den Defensieraad, van de Lanoy, terwijl A. Kreuger gekozen de instelling waarvan hij vertraging werd als lid van den Raad van be- i verwachtte van de plannen voor de beer. Aan de orde werd gesteld de tien-!de Min. een voerdeelig contract zon "aSSaaVde de fami ■■■■mil HMHI Besloten werd. aangezien de vakver-1 In tegenstelling met den heer Van eeniging geen definitief besluit geno-Alpben meende de Minister van Ma- men heeft, een afwachtende houding irine, dat de Defensieraad bevorderlijk aan te nemen; tevens den Raad van j zal zijn aan eene spoedige afdoening beheer opgedragen een waleend! oog te j van zaken. Door mondeling overleg houden bij elke actie die eventueel j zal men spoediger tot een resultaat ko- aan de orde komt. om gezonde maat- j men dan met allerlei schriftelijke ad- regelen in dien tijd te nemen. Als een viezen. ibewijs dat er rekening gehouden De Minister verdedigde verder de uit- wordt met de grieven der arbeiders zending van een schip uit Oost- naar dient, dat door genoemden bond de West-Indië, omdat hij noch materieel Wie weet er wat van Onder de bekendmakingen in het Algemeen Politieblad" is opgenomen j. ,r j t, t j een verzoek van den Minister van SSSdeedeT?^oSS ztl Justitie on, gegevens, die licht kun- sluiten voor onderzeesche booten. Frankryk. De correspondent van den „Petit Bleu" te Genua deelt mede, dat de conclusie van den procureur-generaal bij 'het Hof ite Genua luidt ten gunste van de uitle vering van den Pruisischen oud-luite nant. Helmuth Wessel, aangehouden op verzoek der Duitsche regeering. De Fransche consul-generaal te Genua heeft van zijn kant een bezoek bij den procu- loonen die door de vakvereeniging ge vraagd worden, al reeds betaald wor den en evenzoo de werktijd. Het bestuur bestaat thans als volgt uit. de commissarissen: M. Vrijenhoek, voarzitter; A. Bierboom, secretaris; Ed. de Lanoy, fin. comm. Raad van beheer: A. N. Cornelissen; J. F. v. Emmerik, secr. penningm.; A. Breuscher, 2e voorz.; A Kreuger, 2e secr.; Joh. Rob, bestuurslid. Een iedVer herinnert zich nog wel den tijd; toen de Haarlernsche Water-Polo-Club H. V. G. B. onder aanvoering van den heer Hubregtse het kampioenschap bemachtigde. Ook dit jaar zal de H. V. G. B. meedingen naar het kampioenschap en reeds a.s. Zondag 28 Juni zal 's morgens om kwart over tien een van de belangrijk ste wedstrijden gespeeld worden, nl. tusschen de onge Kampioen uit Am sterdam en onze stadgenooten. Ministens zoo interessant zal zijn het jaarlij ksche zwemfeest van de H. V. G. B. Dit zal plaats hebben Zondag den 5en Juli 1 uur. Ook op dien dag zal een water-polo-match gespeeld wor den. maar het voornaamste zal zijn de wedstrijden in snelzwemmen en duiken, waaraan de leden van de in richting van den heer Sprcnger zullen deelnemen. Ook heeft de H. V. G. B. een rozen strijd georganiseerd voor dal mes. terwijl een wedstrijd met hinder nissen de humoristische zijde van de watersport aan liet licht zal brengen. Wij hopen dat een. talrijk publiek aan de Houtvaart bijeen zal komen, om -jjn belangstelling in deze nuttige en gezonde sport te toonen. noch personeel voor een groot schip had. Daarom wil hij een 12e schip la ten bouwen en in 1904 alles doen om 't personeel aan te vullen. De wenschen ten opzichte van de mindere 'schepelin gen zou hij gaarne overwegen. De vergadering is daarna tot nadere bijeewoeping gescheiden, nadat de voorzitter had medegedeeld 't plan te hebben haar zoo spoedig bijeen te roepen als de afdoening der Suikerwet in de andere Kamer dit zal toelaten. lie van John Debursky of Debeersky, die in 1841 als kunstschilder met zijn echtgenoote zou hebben gewoond op de buitenplaats Klein Zorgvliet te 's-Gravenhage. In Januari 1841 zou uit bedoeld hu welijk geboren zijn oen dochter, ge naamd Sophie Frederic a Mathilda, terwijl in België was achtergelaten een kind. genaamd Carolina De bursky of Debeersky. than$ echtge noote van Leander Kruyeners, wo nende te St. Gilles bij Brussel. Behalve deze twee kinderen zouden nog hebben bestaan twee zoons, John en George. Een onderzoek, ingesteld bij de fa milie Kruyeners. afkomstig uit Zuid- dorpe, omtrent de familie Debursky of Debeersky, heeft, tot geen resultaat geleid. In 't bijzonder wordt verzocht een onderzoek in te stellen door raad pleging van de registers van den bur gerlijken stand. H. Hofbericht. M. de Koningin vertrok Vrijdag- Stadsnieuws. Donderdagavond werd de bovenzaal van Weten en Werken de eesrte jaarvergadering gehouden van de Haarl. Coöp. Bouwersbond, voor leden-werklieden en aandeelhou ders. De voorzitter van den Raad van be heer ,de heer A. N. Cornelisse, doet verslag van het verloop der vereeni- ging. In 't jaarverslag werd breed- morgen te half 11 uur naar Olden burg. Maandagmiddag omstreeks vijf uur wordt H. M. weer op Het Loo ver wacht. H. M. de Koningin schonk f 100 aan het professor Stokvis-fonds. Prins Hendrik aanvaardde liet be schermheerschap van het in September te Rotterdam te houden Nationaal Congres voor den Handeldrijvenden Middenstand. Uit de Omstreken. Heemstede. Ter secretarie zijn, inlichtingen te bekomen omtrent een gebit op straat gevonden. Binnenland. Kameroverzicht. Faillis^emeiit-HfirrmaD. De civiele kamer van het Amsterdam- schc Hof deed Vrijdag in hooger beroep uitspraak in de failliet-aanvrage gericht' tegen Carl Borro Herrman, die onlangs door de 5de kamer der Amsterdamsche rechtbank in het gelijk werd gesteld met betrekking tot eene door hem geschreven brochure waarin eenige vischhandelaren te IJmuiden aan de kaak werden gesteld. De faillietverklaring was door de recht bank toegestaan. Het Hof, thane in hooger beroep rechtdoende, was van oordeel, dat de heer Herrman zich niet bevond in den „toestand van iemand die heeft opgehou. den te betalen" zoodat het faillissement diende te worden opgeheven. Atjeh. Uit Batavia wordt aan de „N. R. Ct." geseind: De vrouwen van Radjah Llio en van Radjah Keumala hebben zich bij het Gouvernement aangemeld. Misdadig opzet. Op den spoorweg Maastricht—Luik heeft men twee dwarsliggers op de rails gevonden, blijkbaar met het doel om den trein te doen ontsporen. De toeleg echter niet gelukt, doordien de dwars liggers van de rails werden geslingerd. Men zal zich herinneren, dat tijdens de taking een zelfde misdadig voornemen heeft plaats gehad. Evenals toen is de dader onbekend gebleven. De Koningin ph otogrspheerendo Zooals men weet, heeft II M de Ko ningin in den laatsten tijd bijzondere liefhebberij voor het photographeeren. Er wordt dan ook haast geen ritje on dernomen of het toestel wordt medege nomen. Onlangs, toen H. M. bij haar Moeder op Soestdijk logeerde, reed men door het dorpje Bunschoten. De Koning in zag een groepje kinderen in haar ty pische kieederdrachten en verliet fluks het rijtuig. Ka een. kleine groepeering nam. H. M. een kiekje van de allengs aan. groeiende dorpelingen. Dezer dagen wer den de personen die er opstonden, allen verrast met een afdruk, door H, M. zelf vervaardigd. Aangebonden. In den nacht van Donderdag op Wetsontwerpen Dezer dagen werd gemeld, zegt de Standaard", dat de Armenwet en de Drankwet het Dep. van Binnen- laadsche Zaken hadden verlaten. Naar men mededeelt, is dit be richt noch volledig noch juist. "Wat het Dep van Binnenlandsche Zaken betreft, zijn naar den Raad van State verzonden: lo. een wetsontwerp tot wijziging van de gemeentewet op het stuk van bedrijven; 2o. een wetsont werp tot regel in-- van de provinciale belastingen; 3o_ een wetsontwerp tot wijziging van de wet op het Middel baar Onderwijs; 4o. een wetsontwerp tot wijziging van de Drankwet; 5o. een wetsontwerp ter vervanging van de Arbeidswet; Co. een wetsontwerp tot regeling van de onderwijzerspensioe nen bij het openbaar en bijzonder on derwijs; 7o. een wetsontwerp regelen de de zekerheidsstelling van gemeente ambtenaren, terwijl bij de Stalen-Ge- neraal voor dit Departement nog aan hangig zijn de wetsontwerpen in zake den Burgerlijken Stand, het Hooger Onderwijs, de Vaccine, en de regeling van Art. 96 2e lid der Grondwet. Ein delijk kan nog worden medegedeeld, dat het wetsontwerp voor de reinhou- ding van publieke wateren en tot her ziening van de krankzinnigenwet bin nenkort het Departement verlaten zul len. Waren niet drie maanden met de staking verloren gegaan, dan zouden de meeste van deze ontwerpen reeds in Fietsoogeluk. lteeds vroeg in den morgen had Vrij- dag wederom een fietsongeluk plaats op den straatweg tusschen Rotterdam en Moordrecht. Van de fiets van een Rotter dammer, den heer T. Hoogenboom, die met een vriend een tochtje maakte, brak plotseling onder het rijden de voTk. Met een smalt kwam hij op de steenen te recht, en werd bewusteloos door zijn. vriend opgenomen. Onder behandeling gesteld van dokter Marl te Moordrecht bleek het. dat hij verschrikkelijk aan het hoofd was ver wond en schier onkenbaar was. Na ver bonden te zijn kon hij echter over Gouda per boot naar Rotterdam terugkeeren. Koloniën. Verschillende kleine wetsontwer pen. meerendeels onteigeningswetjes o a. dat ten behoeve van een spoorweg van Egmond aan Zee over Alkmaarning. Hij hoorde in een achtergedeelte naar Bergen. werÏÏèn. gisteren zonder van een huis in de nabijzijn-de En- stemming en „zonder noemenswaardig i gelsche Steeg gerucht, en wetende dat debat door de Eerste Kamer aangeno- j daar gewoonlijk niemand is. vermoed- een wetsont- Vrijdag is door de politie te Amster- rv -f-. dam eene aanhouding van inbrekers 1 i1 de Kamer znn ingekomen gedaan. Bijzonderheden zijn de vol-1 afdeehngen kna gende- n onderzocht zijn. Een bewoner van perceel 28 aan den N.u Qzi^ drie maanden vertraagd. Nieuwendijk. de heer A. Rodriges Lo- j en daar. de zomervacantie invalt, die pez. bevond zich voor een geopend aam aan de ochterzijde aan zijn wo anders buiten zou vallen, meer. heg Slecht eten. Wij zijn, zegt Het Volk, in staat het men. de hij onverwacht bezoek aldaar. Te volgende mede te deelen: Trouwens ook tegen een wetsont- j meer kreeg hij argwaan, toen hij aan I Op het .fort hij Velsen" was sedert werp van grooteren omvang, de wij-:bedoeld perceel een luik zag openen, eenige dagen bet eten. speciaal de ziging van de Indische Comptabiliteits- j waaruit een man kwam kijken. joude aardappelen, zóó slecht, dat de wet, werden geen bedenkingen ontwik, j De heer Lopes waarschuwde een j manschappen, besloten een middel te keldi. Men kent de strekking van deze politieagent en spoedig was de inspec-baat te nemen. dat. naar zij hoopten, wet. Gebroken wordt met de verplichte teur M. J. Keiser met eenige recher-meer doeltreffend zou zijn dan de da- bijdragen van Indië aan de Neder-1 cheurs op het terrein en werd eene gelijksche klachten aan den sergeant landsche schatkist, terwijl het moeder- afwachtende houding aangenomen. van de week. Dinsdag j.l_ begaf het land aan Indië rentelooze voorschot-Toen men bemerkte dat er meer dan grootste de,el der soldaten zich na het ten verstrekt voor productieve wer- j één persoon binnen het pakhuis was,middag-appèl naar do kamers in plaatc ken. werd de eigenaar, de heer Esman. ge-van naar de eetzaal, waar de volle De heer Van Weideren Rengers vol-j wekt. die toegang verschafte tot het borden met blauwe aardappelen en stond met zijn blijdschap er over uit;perceel. iraapstelen opgeschept stonden, te spreken, dat de denkbeelden 40: In dien tijd was het terrein ook doorOnmiddellijk liet de kapitein de jaren, geleden ten aanzien van Indië agenten in uniform geheel afgezet en j twee „stalsende" secties der kompagnie in toepassing gebracht, zijn veran-j vielen drie personen in handen vanaantreden, vroeg wie er klachten had. derd. de politie. [hoorde de beide korporaals die naar In dit verband bracht hij dankbare; Het bleek dat twee van hen recidi- voren traden, aan. maar schoot daar- hulde aan de nagedachtenis van visten zijn. die reeds wegens braak na op een der miliciens af, met de Indische ambtenaren. Het ,,Batav. Nb!." schrijft: Het gebrek aan ambtenaren, zoo wordt ons uit Buitenzorg geschreven, spreekt niet slechts steeds luider bij het Binnenlandsch Bestuur, maar ook hij de rechterlijke macht. Wat het Binnenlandsch Bestuur be treft: nimmer wreekte zich een onbe raden maatregel op zoo straffe wijze, als de ontijdige opheffing van de In dische Instelling te Delft door den minister Cremer. Het helpt niet of men nu al rijp en groen, vroeger hooghartig geweerd uit het ..keur korps". daarin haalt, blijde althans deze aanvulling te hebben. De nood is zóó hoog gestegen, dat. de Regee ring er in ernst aan denkt er is te dezer zake een voortdurende gedach- tonwisseling tusschen Buitenzorg en liet departement van Binnenlandsch Bestuur om de toeziende ambtena ren bij do tinwinning op Banka in het bestuurskorps op te nemen, ja, zelfs ongediplomeerden tijdelijk als aanvulling te gebruiken. Wat de rechterlijke macht aangaat: de uitbreiding der werkzaamheden bij de rechtbanken van onderscheiden aard is na de reorganisatie dermate toegenomen, dat de krachten der amb tenaren tekort schieten. Telkens we der heeft een of andere rechtbank versterking van personeel noodig; telkenmale kost die aanvulling veel hoofdbrekens; voortdurend wordt de taak, voorziening in de behoeften van den dienst, voor de Regeering zwaarder. En de invloed hiervan doet zich in verschillende takken van dienst ge voelen. Rechterlijke ambtenaren, die, Fransen v -d. Putte, die zooveel ge-veroordeeld werden. De derde is nog'woorden: ..Zeg eens II ik weet van Hoen de vooruitzichten bij de rechter- Feaüiatttn, Uit het Engelsch naar DOROTHEA GERARD. HOOFDSTUK XI. Weer een Poging. Laburnum Cottage, Dollington. 2 April. Beste Fraulein Pohl, zei ik u niet, dat er altijd wel weer iets te krijgen is? Onkruid vergaat niet, luidt het spreekwoord; en ik begin te denken, dat ik een bijzonder hardnek kig soort van onkruid moet zijn, om dat ik altijd wel weer een hoekje in de wereld vind. Ook is het een heel aangenaam hoekje, waarin ik nu ben aangeland, een boschachtige vallei, waarvan de hellingen bezaaid zijn met villa's, meest in oud-Engelschen stijl, en met haar roode daken en scherpe torentjes zekere familie gelijkenis met elkaar vertoonen. De villa's komen zoo onrustbarend dicht in elkaar te staan, dat men in den tuin wandelend zijn stem moet dempen om niet door de buren ge hoord te worden, (geheimen kan men hier niet voor elkaar hebben). Dat neemt niet weg, dat deze plaats voor al tegenwoordig in de eerste lente dagen veel van een paradijs op aarde heeft. De twee zijden van deze vallei lijken hij zonder veel op elkaar, maar iedereen schijnt overtuigd, niet al leen, dat zijn kant de beste is van de twee, maar ook dat haar of zijn villa de voordeeligste plek heeft en in 't algemeen het mooiste huis aan den mooisten kant is. In deze Geluks- vallei schijnt ijverzucht onbekend te zijn, zij schijnt volkomen vervangen door ongekreukte zelfingenomenheid. Het is eon goede" ruil over 't geheel en een waarborg voor een goed hu meur. Dat dichtinéénwonen bevordert na tuurlijk het nagaan van elkanders gewoonten; en ik heb nu reeds ont dekt, dat aan onze rechterzijde een dame woont met veel hang naar keu kenbezigheden, zij slijt klaarblijke lijk haar gelukkigste uren in de keu ken; aan onee linkerzijde een oude heer met een tuin en een geweten, dat hem zoo nu en dan in de steek laat. j Laat mij dat nader verklaren. U moet J weten, dat al sinds lange jaren het! tuinieren hier zeer in zwan| is. Het vieren van den Sabbath is overal nog veel meer in zwang, in zoo hooge mate, dat wij er ons eenvoudig geen voorstelling van kunnen maken. Geen goed Presbyteriaan zal zich op Zon dag vermaken of zichzelf op eeniger- leï wijze bezighouden, en op dien dag een hark of schop ter hand te nemen zou waarschijnlijk als grooter misdaad beschouwd worden dan het stelen van een shilling. Stel u hu de kwellingen des geestes voor. die onze buurman ondervindt, als hij op Zondagnamid dag een luchtje scheppende, een on kruidje tusschen zijn crocussen of een grassprietje op zijn smetteloos grintpad ontwaart. Natuurlijk zou het doodeenvoudig zijn het onkruid te laten staan en dan Maandagmorgen uit te trekken, maar ik verbeeld mij, dat de vingers van den echten tuinier dan onweerstaanbaar gaan jeuken. Ik heb hem een volle minuut zien staan voor een onkruidje, klaarblijkelijk in hevigen zielestrijd; toen plotseling be zwijkende, stootte hij er tegen, en na liet weggeworpen te hebben, sloeg hij zenuwachtig het stof van zijn Zondag- schen, zwarten jas en liep weer ver der om kort daarop weer getroffen te worden door een of andere smet of blaam. Ik weet zeker, dat hij op één middag wel tienmaal voor de verlei ding is bezweken, het eind is ge woonlijk. dat hij zich haastig tusschen zijn vier muren terugtrekt, blijkbaar vluchtend voor de verzoeking evenals een man, die met afgewend gelaat zijn koffiehuis voorbijgaat. Ik maak mij ernstig ongerust over den ouden heer, en ik wilde, dat ik iemand vinden kon. die zijn geweten, kon ontheffen van den zwaren last, door hem te vertellen, dat die kleine zwakheden hem heusch niet als doodelijke zonde aangerekend zullen worden. Intus- schen gaat hij toch maar voort met zijn pekelzonden, zijn ziel zou er des te grooter om zijn, als hij zich erhee- lemaal boven verheffen kon. Hij zou in ieder geval zichzelf verlof kunnen geven iederen Zondag een bepaald aantal onkruidjes uit te trekken. En het mooist van alles is, dat hij. uitgezonderd voor zijn eigen plezier, volstrekt geen onkruid behoeft te wieden, omdat hij rijk genoeg is om zich zooVeel tuinlieden aan te schaf fen, als hij zelf verkiest. Maar klaar blijkelijk houdt hij te veel van bloe men om ze aan handen van onderge schikten toe te vertrouwen. En nu een woordje over de fa milie, waar ik in conditie ben, eigen lijk had ik daarmee wel mogen be ginnen. Mijn tegenwoordige leerling is weer een geheel nieuw type; zij is een jeugdige aihleet. twaalf jaar oud, i maar ziet er uit als vijftien, met [wangen bijna zoo rood als rauwe biefstuk, kolossaal groote handen en I voeten, en sterk genoeg om mij in [haar armen op te tillen, hetgeen niet i bevorderlijk is voor mijn waardigheid, zooals u begrijpen kunt. Zij heeft een oudere zuster, een jonge dame, die al in de wereld komt, naar hetzelfde middel gebouwd maar veel knapper [van gezicht, een flinke verschijning in haar wieier-, tennis- of cricket- costuum. Want sport, hoe atliletischer I hoe beter, is de eenige 'ernstige bezig heid van de familie Grant, die be- j halve uit de twee meisjes bestaat uit [drie jongens en het gebruikelijk ouderenpaar. Zij hpbj/ën geen afgod gemaakt van één der takken van «port hun gunsten zijn gelijkelijk verdeeld. Als zij geen golf of cricket spelen, dan spelen zij tennis of croquet; als zij we gens het slechte weer in huis moeten blijven, spelen zij ping-pong op de tafel in de eetkamer, of soms in de mangelkamer; en als de onvermijde lijke Zondag daar is. waarop zij uit vrees voor hun buren geen racket durven aanraken, dan nemen zij in plaats daarvan een pen en schrijven brieven aan de sportbladen om vra gen te doen over twijfelachtige geval len in croquet, of protesteeren tegen de laatste nieuwigheid op het gebied van tafeltennis. U begrijpt zeker wel, dat ik het in een familie met zulke neigingen raad zaam gevonden heb de leemten in mijn opvoeding #aan te vullen, door mij ijverig op ping-pong, crocket en ten nis toe te leggen. Mrs. Grant alleen schijnt in deze familie niet te passen. Arme vrouw, ik vermoed, dat zij het zelf voelt. Hare bozigheden zijn vele en van tweeërlei aard, haar tijd wordt ver deeld tusschen de schrijftafel en de keuken. Als zij Ida Riedl kende, dan j zou ik zeggen, dat zij tracht naar haar ideaal te leven, zij is n.l. tegelijker- Itijd een vrouw van de oude en van de nieuwe richting; want u moet we ten, dat Mrs. Grant novellen schrijft. (Wordl vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 5