lelijke beteugeling dezer ongerechtig heid op het publiek terrein bleek alles behalve voldoende om het welig tieren dezer ongerechtigheid te keeren. Nu ging het echter niet aan. dit so ciale euvel te beperken en zelf, zooals de Overheid doet, officieel gelegen heid geven, dat men aan zijn speel zucht den vrijen teugel viert. Het ar gument toch dat het dan tenminste nog eerlijk in zijn werk ging. en er hij het loterijspel niet geknoeid werd. ■werd voorlang weerlegd. Dit .Voor- zienigheidje spelen", zooals men het toen spottend noemde, wijst op van iprofaniteit niet geheel vrij te pleiten, maar overigens volkomen juiste" wij ze aan. waar hier de fout school. Ge hoorzaam aan. Gods ordinantie,had de Overheid allereerst zelve dit kwaad ie laten en voorts de voortwoekering ervan op het publiek terrein te beteu gelen, aan Gods hooge leiding over latend. hoe Hij de schuldigen in de zen zou do.en hoeten voor hun snood misdrijf. Na iets van de geschiedenis der staatsloterijen te hebben meegedeeld, gaat het blad voort: schen en dat de patiënten er met zorg worden behandeld. Vooral op de zie kenzalen is zulks merkbaar en vraagt men zich af, welke eischen dan toch in redelijkheid kunnen gesteld worden, wanneer men nog niet vol daan is met den aldaar bestaanden toestand. De doctoren Bijl en Le Nobel leid den gecommitteerden rond. verschaf ten alle gewenschte inlichtingen en versterkten andermaal de meening van Ged. Staten. Zij achten beide medici volkomen op hun plaats aan en kinderen den siomme gespeeld. En de reden: hij kreeg niet genoeg vleesch bij het maal. Eindelijk komt zwager op bezoek, hij krijgt kwestie met den stom me en beproeft de spraak er in te ran selen. hetgeen hem bijzonder goed ge lukt, want opeens roept hij: ik zal pro ces-verbaal laten opmaken. (L. K). ontving reeds de laatste sacramenten. De daders, zekere B. en J., zijn ter stond gevat. Blijf nit de baart. Te Ingen is een jonge jachthond door j bijen doodgestoken. Van geen gevaar Expeditie naar Suriname. Woensdagmorgen vertrokken met het stoomschip Prins Willem 11 naar volg, dat hij onder hevige pijnen be zweek, Suriname de heeren A. Franssen het hoofd der gestichten en ten volle Herdersché, le-luitenant der topogra- voor hun moeilijke taak 'berekend,phischen dienst van het O.-I. leger; waaraan zij zich trouwens geheel iC. H. de Goeje, luitenant ter zee 2e. toewijden. klasse, en G. M. Versteeg, genees- Beide doctoren herhaalden, dat de heer. die deel zullen nemen aan een groote moeilijkheid is gelegen in hetexpeditie in het onbekende brnnen- bekomen en behouden van geschiktland van Suriname, bepaaldelijk in personeel van verplegers en verpleeg- het Lawagebied. Van deze expeditie, sters. Niet enkel door verhooging vandie de voorgedbmen geologische ex- tractement is dat te dwingen het ge- ploratie van genoemd gebied door detogenboscli, r. k. halte dient verhoogd en verbeterd te J regeering zal voorbereiden, zal deafd. 's-Hertogenbosch van het r. k. worden, waarnaar dan ook met ernst!heer Franssen Herdersché de leiding cretariaat ,,St. Raphaël' en bij voortduring door provisoren en op zich nemen, doctoren wordt gestreefd, o. a. doorj Bij het vertrek der genoemde hee- nieuw, inzending geschieden kon „van een verbeterd exemplaar" mits gezui verd van taalfouten. Het bestuur van den Bond gaf in zijn orgaan daarvan kennis, ondier opmer king, „dat hetgeen, men aan 'L departe ment van justitie voor „taalfouten" u gcvaai .scheen aan te zien, dit niet waren, doch bewust, had hei dier zich in de nabij- slechts een gevels waren van de ver heid der korven gewaagd. Zwermen bij- j <®nvoudig<te spelling, waarin de stald en vielen hem verwoed aan, met het ge- geschreven waren", (.achter hetgeen: subject waren!) Renvooi opnieuw, door den Minister, onder mededeeling, dat „de hier bij gaande gewijzigde statuten alsnog in de gebruikelijke spelling behooren te wor den gesteld". In het weekblad „De Amsterdammer" spreekt mr. J. A. Levy als zijn oordeel uit, dat zij, die prijs stellen op het on geschonden behoud onzer schoone moe- Enqaête. Woensdag werden door de commissie voor de Spoorweg-enquête als getuigen gehoord: J. G. Balkestein, goederen- klerk 2e klasse bij de Staatsspoor te Ro- sendaal en A. J. M. Mutsaers te 's-Her- Ai mnei erkend^dat de Staatsloterij Het geven van cursussen in de ver-! ren liet zich de commissie tot weten- Al moet erkend, aat üe öiaatsiotenj d(H)r deze laatsten. Onder schappelijk onderzoek van Suriname, Onderscheiding. H. M. de Koningin heeft benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau den heer Benré, officier van justitie te ït'K'.^&A'S! hofpersoneel van de was en bleeThet Zoomin als de Staat hoofdverplegers en verpleegsters, die regeering en van verschillende ge- gelegenheid opent om jenever te drin- het diploma verkregen hebben, terwijl nootschappen. de expeditie uitrustte, ien omdat er nu eenmaal drankzucht vele anderen werkzaam zijn om pit vertegenwoordigen door haren voor- .Antwerpen, bestaat en dronkenschap onder op- alsnog ta verwerven. zitter, den heer Jhr. Van der Wijck, Naar men verneemt, houdt deze onder- zicht van liet publiek «ezag althans Ged. Staten achten 't wenschelijk aat den secretaris L. A. Bakhuis, en den .scheiding verband met verschillende nog de vechtpartijen voorkomt, zoo voor de gestichten bijzondere geeste- penningmeester, den heer jhr.mr. .diensten .door dezen magistraat aan Jen Van Doorn. De heeren J. W. IJzer-jonze regeering bewezen op het min mag hij ook gelegenheid geven lijken zullen worden aangesteld - voor spel. Kwaad was die Staatslote- concludeeren. dat er geen aanleiding man en J. R- van Osseien vertegen-1 van öea rii tevens omdat ze den wortel van bestaat het vertrouwen aan de bestu-1 woordigden respectievelijk als voor- dienST - J -• - - J1 J...I hftf T\fin NftflArl. Jonze regeering bewezen op het gebied internationalen veiligheids- het religieus© leven ondermijnt, door'ren der gestichten te ontzeggen, zoo-1zitter en secretaris het Kon. Nederl. j het geloof in een voorziening God te dat het College voorstelt het rapport Aardrijkskundig Genootschap. Ook de 1 T.1 (w nnn 1j1 1. I. TV... Vin TJomflyf van vervangen door het Geloof in een voor kennisgeving aan te nemen, blind toeval. En kwaad eindelijk, omdat ze de burgerij sterkt in haar neiging tot lui zich over geven aan het spel als blinde na tuurmacht. in stee van met de na- tuur en de maatschappij te worstelen. om door eigen kracht vooruit te ko- neer Pusstoors, was wegens overmati- meii. 'gen arbeid door ongesteldheid verhin- Het spreekt vanzelf, zegt de „Stan- iderd. daard" verder, dat niet zoo maar op-1 Na uitvoerige discussie werd aange- eens tot afschaffing der Staatsloterij nonien een motie van den volgenden in- Gentrale Baad van den Ned, JR. K. Yolksbond. Zaterdag en Zondag vergaderde deze Raad te Amsterdam. De voorzitter, de heeren Jhr. Van Hemert van Esveldj en prof. dr. Went, die zich in verschil- j lende functiën (laatstgenoemden door kan worden overgegaan. Het heeft iets aantrekkelijks voor houd: het gevoel, ia eeas. met één hercules-1 Raad, de verbetering der greep, aak deze ongerechtigheid een volkshuisvesting ook rekenende te be- einde te maken. Toch is dit onmoge lijk. Vooreerst, omdat de schatkist niet hooren tot het sociaal program van den Ned .R. K. Volksbond, gelet op art. 30 der Woningwet van in eens de bate kan missen van 6 1/2 22 Juni 1901 en de artikelen 7—13 van ton, die haar thans uit de Staatslote-het Kon. besluit van 28 Juli 1902, Stsbl. rij toevloeit. Dan, omdat hier met tal van par- 160, acht het wenschelijk; deelneming aan een wetenschappelijke j ringen naar het door een agent van po- expeditie in Suriname) voor het we- j utie gestolen rijwiel ten nadeele van een tenschappelijk onderzoek van onze leerling van het Instituut Wegerif, die West-Indisclie kolonie interesseerden,1 fie.s iwee meler hiep onderden vloer waren bij het afscheid tegenwoordig,1 jn deil helder zijner woning begraven met vele vrienden en familieleden der igevond6I1 De [lels was in stukken ge- verirekkenden, onder welke laatsten De yl()er we(Jr in or„e ge. jLtWsns? ,t r Herdersché, vader van den leider derwiel had plaats gehad. Hu had met wil- expeditie en van wiens zes zonen erjlen bekennen, waar hij het rijwiel vijf het vaderland als officieren bij gelaten. het leger in de koloniën dienen. De Nijm. Ct. meldt, dat de politieagent De heer Van der Wijck sprak op hedenmorgen door de rijksveldwacht het achterdek van de Prins Willem gevankelijk naar Arnhem is overge- een kort woord tot de vertrekkenden bracht Een groote menigte was op de om dezen goede reis, goed succes en been, toen de verdachte zwaar geboeid behouden terugkeer te wenschen. Op ;naar hei station werd geleid, en gaf zoo het welslagen der expeditie werd een nu en dan lucht aan haar verontwaar- ticuliere belangen der betrokken amï-!d de aMeelingen, zooveel in liaar ver- der spelenden zelf, die. werd hun in,^aa plaatselijke veieemgingen in den eens de geboden gelegenheid tot spe- ztn van voornoemde wet, len ontnomen, allicht zich zouden opdat in elke gemeente, voor matige richten naar een min solide, terwijl huur, een voldoend aantal behoorlijke op de wijze, als in het ontwerp dewerkmanswoningen beschikbaar kome, afschaffing is geregeld, alle. kans be staat. dat zij het spelen langzamer- hand zullen nalaten." Deze argumentatie schijnt oiir toch al bijster zwak. Immers, wanneer in derdaad zulke groote zedelijke belan- en draagt aan het Centraal-Bestuur op, een commissie van advies te benoemen, bij welke de afdeelingen alle noodige in lichtingen kunnen bekomen". Aangenomen werd het voorstel dei- genten aard, en draagt het Centraal- Bestuur op, zich in dien zin tot de re geering te adresseeren". Herkozen werden de aftredende leden van het Centraal Bestuur de heeren Passtoors, Willeman en van Term en de De (lief-politieagent. Te Nijmegen is bij de verdere naspo- noemde kapitein V. A. J. Bloem komt te Willemstad in garnizoen. B. het 8e reg. inf. is de 2e-luit. H. W. van Kerkwijk benoemd tot leeraar in de wiskunde aan den cursus van het korps. Sport en Wedstrijden Wielernieuws Meijers, onze Nederl. kampioen, heeft ingeschreven voor de wereldkam pioenschappen die in Augustus a.s. te Kopenhagen verreden worden. Op e glas geledigd. diging over de ontrouw van dezen on- waardig en dienaar van den, H. Herman dad. Sinds 1 Februari 1899 was B. bij het politiekorps alhier in dienst en daar hij Te Rotterdam is het confectie-maga- zijn London na de sluiting Woensdag avond gedeeltelijk uitgebrand. De schade, vooral door water, is zeer.»-- groot en wordt gedekt door assurantie, nimmer reden tot klachten had gegeven, 'had men aanvankelijk moeite aan zijn schuld te gelooven. Bij de huiszoeking bleek echter hoe onbeschaamd B. in alle stilte was opgetreden. gen op het spel staan, dan mag het Rotterdam: moodig hebben van die 61/2 ton de J „De Centrale Raad spreekt de wen- onverwijlde afschaffing evenmin te-!schelijkheid uit, dat de regeering ten genhouden. als de belangen der amb-[spoedigste overga tot die indiening van ienaren en gaat het allerminst aan, net toegezegde ontwerp-Arbeidscontract, om de spelers druppelsgewijs van het gjg zijnde dit zijns inziens van zeer ur- spel af te wennen. Wij kunnen ons voorstellen, dat er menschen £fi- die elke Staatsloterij afkeuren, maar dan moeten zij die ook dadelijk willen afschaffen, niet schipperen met wat zij als kwaad be schouwen. Dit wetsvoorstel is èl te blijkbaar voor twee vacante zetels gekozen een hoed. waaronder al de partijen heeren Groen en van der Bilt. partijen gevangen moeten worden. Hoofdon voor de klasse. In den Arnsterdamschen Gemeente raad is wijd en breed gepraat over deze quaestie. De voorstanders van den maatregel hebben aan die discussie niet veel genoegen beleefd. Een motie van den heer Van den Bergh, die in beginsel wou vastgesteld zien dat de hoofden voor de klas zouden komen en B. en W. uitnoodigen, daarvoor de noodige maatregelen voor te bereiden, verkreeg maar 2 stemmen. Ook was er nog een voorstel van de heeren de Neis en Sterck, om groote scholen te splitsen in kleine en nieuwe als kleine te bouwen. Dit haalde maar 6 stemmen. Oatvlacht. Door de politie te Arnhem is een man aangehouden die uit de Rijks werkinrichting te Veenhuizen was ontvlucht. Hij stond gesignaleerd nog een jaar daar te moeten blijven. Loardes. liet Noordbrab. Dagblad leest in de Figaro Men weet dat Combes, toegevende aan de verzoeken van senatoren, af gevaardigden en algemeene raden van de Hautes-Pyrénées niet gelast heeft de basiliek en de grot van Lourdes te sluiten. Maar evenals hij, de vrije scholen sluitende, dat voorgaf te doen niet om de vrijheid van liet onderwijs aan te tasten, zoo wilde hij het vermaarde heiligdom openlatend toch de pelgrims tochten verbieden. Nu verneemt het bedevaart-comité voor Lourdes en Jerusalem uit goede bron, dat Combes besloten heeft de groote nationale pelgrimstocht der zieken te verbieden, die elk jaar in de week van Maria Hemelvaart naar Lourdes gaat. Deze godsdienstige be tooging trekt meer dan 40000 katho lieken aan de boorden van de Gave te zanten. Combes heeft als voorwend sel gezondheidsbelangen gebruikt. Van den anderen kant moet hij geheel zijn invloed doen gelden bij de spoorweg maatschappijen om te verkrijgen dat zij aan de pelgrims geen facilliteiten en reduction meer toestaan. Men voegt hieraan toe, dat Combes, wanneer deze middelen niet genoeg zaam zijn om den toeloop naar de Massabiellegrot te stuiten, zijn beloften aan de afgevaardigden gedaan, zal intrekken en eenvoudig de kwestie zal stellen van sluiting der basiliek en bijbehoorende heiligdommen. Krankzinnigengesticht te Zutphea Beestachtig. Een der medewerkers van „Het Volk" uit Roermond schrijft het navolgende aan dat blad: „Eenige weken geleden werd de smids knecht A. Passage alhier bij zijn werk zoodanig verwond, dat hij genoodzaakt was geneeskundige hulp in te roepen. Hij werd door een onzer doktoren alhier verbonden en de wond werd dichtge naaid. Toen echter de dokter vernam, dat een en ander geacht moest worden te zijn geschied voor rekening van de rijksverzekeringsbank te Amsterdam, ontzag deze zich niet de igeheele wond werd los te scheuren en de draden er weder uit .te trekken. Passlage's awn werd toen verbonden door dr. Hoffmans, alhier. Tot zoover het bericht. Als het waar dan noemen wij dat schandelijk. Maar vooralsnog wenschen wij niet te gelooven, dat het waar is. De verdwenen kassier. Naar men verneemt, is bij de door den bewindvoerder in de zaken van het kassierskantoor S. en Co. te Delft gedane opening van de brandkast de kas, welke volgens de boeken een saldo van pl.m. f 1200 moest bevatten, in orde bevonden. Ook de boeken moeten tot op het oogenblik van vertrek van den firmant S. behoorlijk zijn bijge schreven. De notaris A. D. M. Post Uiterweer assisteerde den bewindvoer der bij de inventarisatie der diverse waarden van het kantoor. Van den firmant S. i9 nog geen spoor ontdekt. Kiesreehtvraagstak Liberale Unie Het rapport over het kiesrechtvraag- stuk, uitgebracht aan het hoofdbestuur der Liberale Unie dtor de commissie, bestaande uit de heeren mr. H. Ph. de Kanter, mr. R. J. H. Patijn en mr. P. Door Ged. Staten van Gelderland is Rink, is verschenen. De commissie wil naar aanleiding van hun in de win tervergadering gedane toezegging voortgezet het onderzoek naar aan leiding van gerezen klachten betref fende de verpleging in het oude en nieuwe gasthuis te Zutphen. Aan het rapport, waarin het resultaat van dit onderzoek is neergelegd, is het vol gende ontleend. Ged. Staten begonnen een zeker aan tal in de laatste twee jaren als her steld ontslagen personen te doen hooren op bepaalde vraagpunten te dien einde gesteld aan de Burgemees ters hunner woonplaats. Ged. Staten wijzen er op, dat in dergelijke mate de getuigenverklaringen elkander te genspreken dat ten duidelijkste wordt bewezen hoe het herinneringsvermo gen van zeer vele relatanten nog verre van helder is, en hunne klachten slechts met groote omzichtigheid mo gen worden aangenomen. Gecommitteerden kregen bij hun be zoeken aan de gestichten den indruk, dat in de gestichten te Zutphen de regeling van het kiesrecht voor de Tweede Kamer aan de wet overlaten, maar in de Grondwet opgenomen zien, o.a. die der bedeelden, en van hen, die over het laatstverloopen dienstjaar liun rijks-, provinciale of gemeentelijke di recte belasting niet hebben voldaan. Om lid der Eerste Kamer te kunnen zijn, zou men moeten voldoen aan de ver- eischten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gesteld. De commissie wenscht een evenredige vertegenwoordiging ingevoerd te zien. Door de gemeentetram te Amsterdam werd van 1 Januari tot 30 Juni 1903 ver voerd 12,967,915 passagiers, tegen 12,303.150 passagiers gedurende hetzelfde tijdvak van 1902. De spraak herkregen. In de gemeente Otfersum (L.) kreeg een huisvader op eens de spraak terug. het Graffel orde en netheid heer- Vijftien jaren lang had hij tegen vrouw Brand. Dinsdagavond omstreeks 11 uur ont stond een felle uitslaande brand in het manufactuur-magazijn van den heer W. H. H. Segbers in de Twijnstraat te Utrecht. De brandweer wad krachtig op en wist spoedig dea brand meester te worden. Het perceel brandde echter grootendeels uit. Men vermoedt dat de brand is aangekomen doordat een kat van den bewoner een brandende kaars heeft omgeworpen, welke tusschen pa pieren is gevallen. In enkele oogenblik- ken stond het geheele huis in lichte laaie. Huis en inboedel waren verzekerd. De belendende perceelen kregen eeni ge waterschade. Saikeraccijns. Woensdag werd verzekerd dat bij de a.s. behandeling der Suikerwet in de Tweede Kamer eenige leden voornemens zijn een amendement om toch over te gaan tot verlaging van den suikerac cijns, voor te stellen. Inbraak. In den nac'ht van Dinsdag op Woens dag is ingebroken bij mevr. de wed. Boks in de P. C. Hooftstraat no. 176 te Amsterdam; door verbreking van een ruit hebben de dader of daders zich toegang weten te verschaffen op de bo venwoning en het aanwezige zilver werk en een aantal boeken medegeno men. Zij schijnen in hun werk gestoord te zijn, daar enkele voorwerpen, o.a. een schilderij en pendule, gereed ston den om medegenomen te worden. Het is reeds de tweede maal dat in hetzelfde perceel ingebroken is. Gelukkig voor de bewoonster is, zij. evenals de vorige maal, tegen diefstal verzekerd bij de Nederlandsche Lloyd. Yechtpartg. Te Stadskanaal kregen Dinsdag vier jongelieden hooggaande ruzie. Den bei den gebroeders S. werden met een schetrp voorwerp hevige wonden aan hoofd en hals toegebracht; de oudste 1. luuwaiio ic IJ. priester adviseur der fff1' ™.,a" TO°rvbal eef tot hartelijken gelukwensch aan onze regeering zullen vinden voor de, naar bewoordingen en zin, niet malsche te rechtwijzing aan den Bond van Neder landsche onderwijzers, toegediend. De heer Levy voegt daar het volgende aan toe: „Kort geleden, werd mij een advies gevraagd tot bet uitbrengen waarvan, het doorworstelen van eenige penne- vruchten van' meergemelden „Bond" noodig bleek. ,Ik nam de gelegenheid te baat om over den vorm dier ontboezemingen mijne meening te zeggen, en herhaal haar hier, woordelijk, en met opzet. „Een woord, ten slotte, over een punt, buiten verband met mijn thema. Ik be doel de taal, waarin „De Bo de", waarvan ik ettelijke exemplaren doorworstelen moest, wordt geschreven,: een soort van baugoensch, dat om naam val noch spelregel zich bekreunt, en waarover een waas van vulgariteit is verspreid. Ware „De Bode" voor hanne- kemaaiers bestemd, die zeker het „wen- schelik" achten „bij de boer" werk te vinden, ik zou die verwantschap van zegswijs vatten. In een „Onderwijzers- orgaan", lijkt deze taal verknoeiing bui tengewoon zonderling. Geschiedde zij op de school, er zou, terecht, uit hoofde van onbekwaamheid, ontslag volgen. Hoe komt men er toe, daarbuiten, als middel van gedachtenwisseling, bij voorkeur, koetenvaalsch te spreken. „De taal van het Nederlandsche volk, de taal, waarin Vondel dichtte en Hooft schreef, is een heiligdom, waarborg van ons volksbestaan, dat wij in eere te hou den hebben. Verder zegt Mr. Levy: „Waartoe def zoogenaamde „vereen voudiging" leidt, behoeft men slechts af te meten naar het kreupele boven afge drukte hollandsch, waarin hij zijne ken nisgeving van de ondergane vernede ring kleedt. Driemaal achtereen „wa ren", waar de taalwetten driemaal ach tereen: „zijn" eischen. Dat ook zonder medehulp van den on derwijzer, aan onze kernachtige, krach tige taal op deze wijze geweld wordt ge pleegd, toont mr. Levy, met de volgen de voorbeelden aan: 1. „Op het uurwerk van de nieuwe Beurs, te Amsterdam, kan men lezen: Duur uw uur. Wat mag de diepzinnige steller wel verhevens, bij dien waanzin, zich voor gesteld hebben? Duren is bestaan, met de nuance: voortdurend, gestadig be-- staan. Ik zet het alzoo iemand: zijn uur niet te duren, of, te duren in eens an dermans uur! 2. „Korten tijd geleden, konden voor bijgangers, in een onzer winkelstraten, een tegel aanstaren, waarop, letterlijk, te lezen .stond: Deze gedenktegel werd aan het nieuwe gebouw van de openbare Handelsschool aangeboden, door oud-leerlingen bij gelegenheid van de opening op 25 Sept. 1901. ,In dit luttel aantal regels, zit een denkfout, een taalfout en een stijlfout. Mein Liebchen, was willst du noch mehr? Aanbieden, onderstelt het vermogen om aan te nemen of te weigeren. Wie ziet de Handelsschool niet goedkeurend knikken, bij het haar vereerd geschenk? Dat is de denkfout. Bij gelegenheid, beteekent: occasio neel, als het- zoo treft. Men bedoelt: ter gelegenheid. Dat is de taalfout. ,,De opening" hinkt achteraan. Maar, rampzaligen! de opening is hier, kort en goed, alles, het albeheerschend, al- verdringend feit. Als iets voorop moet, is het de opening. Dat is de stijlfout". ning Amsterdamsche Wielerbaan. De opening van de Amsterdamsche Wielerbaan i$ nu definitief vastgesteld op 12 Juli. Dien dag is de baan ver huurd aan den wielrenner Jan Mul der, die wedstrijden organiseert, waarvan wij het programma hieron der laten volgen. Den 19den zullen er waarschijnliji athletische wedstrijden plaats hebben met eenige amateur-wielren-nummers En dan bestaat er een plan, wi; mogen het niet verraden, maar onz< lezers zijn nieuwsgierig, om eei match Ellegaard— Meyers het Am sterdamsch publiek, indien dit eenigs zins medewerkt, op te disschen. Op het voorloopig programma vai de heropening der Amsterdaruschi wielerbaan op Zondag 12 dezer, staai de volgende nummers: 1000 mete amateurs, 1000 meter professionals handicap voor amateurs 1000 meter uurwedstrijd met motorgangmaking invitatie-wedstrijd rvoor motorsafety' tot 21/4 P.K. alleen open voor ama teurs. (Sterkere, motoren zijn buiten gesloten). Aan den uurwkedstrijd zullen 0. s deelnemen Henry Luyten, uit An1 werpen, Ghoor, uit Luik, en Kobu Vrouwkes. Paarden. De wedloopen te Clingendaal zulle dit jaar op 15 Juli, 13 en 15 Augustu en 9 September a. g. plaats hebben. Wij vernemen dat de' Velddag van het Leger des Heils dit jaar zal plaats hebben op Woensdag 29 Juli en dat tot terrein is gekozen het Tolhuispark over het IJ bij Amsterdam. Generaal Booth komt zelf over om de bijeenkomsten voor dien dag te leiden. Met de Spoorwegmaatschappijen worden evenals vorige jaren schik kingen gemaakt voor bijzondere trei nen voor deelnemers tegen verlaagd tarief. De tegenwoordige Chef-Secretaris van het Leger des Heils in Nederland, Brigadier Van Rossum, heeft orders gekregen om afscheid van Nederland te nemen. Zijn vertrek is bepaald op begin Augustus. Het is nog niet be kend wat zijn volgende aanstelling zal zijn. Als zijn opvolger is benoemd Kolo nel Fornachon, een Fransch-Zwitser, die als Officier van het Leger des Heils w-erkzaam was in Zwitserland, Frankrijk en Zweden. Iu rep eu roer. Een gedeelte van de bevolking dei- gemeente Barneveld is sedert eenige dagen in rep en roer gebracht door... een toovergeschiedenis. Bij den land bouwer M. is namelijk een varken behekst. Nadat de raad van een be kend tooverdokter was ingewonnen, is men er in geslaagd den dader te ontdekken Geneesheer gevraagd. De minister van- binnenlandsche za ken brengt in de St.-Ct. ter kennis van belanghebbenden, dat aan 's Rijks krank zinnigengesticht -te Medemblik te ver vullen is de betrekking van tweede ge neesheer, waaraan verbonden is: öf (voor een gehuwde) eene jaarwed de van 2S00; óf (voor een ongehuwde) eene jaar wedde van 1 2000, met genot van vrije woninig, voeding, vuur, licht en verple ging. Men meldt aan de „N. R. Ct.": Bij de justitie is aangifte gedaan, dat 6en aangeteekende brief, 27 Juni van Amsterdam naar Venlo verzonden, tij dens het vervoer van den geheelen in houd is beroofd geworden. De brief be vatte een waaide van t 2500 en was ook voor dat bedrag bij de post verzekerd. Koloniën. Djambi. Onze correspondent te Batavia sein ons heden: Dq colonne van kapitein Brack, di van Pelajang naar Limboer marcheej de, stiet op zware versterkingen, di werden genomen. Aan onze zijde wei den 3 gedood en 45 gewond. De verlii zen van den vijand waren zwaar. E colonne is naar Pelajang teruggekeei wegens de vele gewonden. Uit vroegere berichten blijkt, dat i de streek, door welke de colonne is g trokken, reeds vroeger hevige tegenstan is ontmoet. Eenmaal is reeds een tocl naar Limboer (Boven Tebo) afgebroke moeten worden. Volgens een vorig b richt zou sultan Taha zich te Limboi bevinden). (N. R. Ct.)j Omtrent het droevig ongeval dl kapitein A. B. B. Jansen den 9en Ap bij Lantjo (Najong) is overkomen dat met den dood van dezen hoog verdienstelijken officier eindigq wordt in een Atjeh correspondentie] de „Java Bode" uit Kota-Radja vi 23 Mei het volgende gemeld Terwijl hij, kapitein Jansen, zi; twee sectiën, waarmede hij op p trouille was, had opgedragen doori omliggende gampongs te patrouillé ren, bewoog hij zich, vergezeld v een hoornblazer en drie inlandse! fuseliers, over de sawah. Een zichl de sawah bevindende en tusschen padi verscholen Atjeher, sprong pl seling op en bracht kapitein Jansi die vooraan liep, eer deze zich k verweren, een rentjongsteek in d buik toe. De aangevallene viel acht over, waarna de Atjeher op liem a vloog, doch alvorens hij den kapit een tweede wond kon toebrengen kr hij van een der inlandsche fuseli een schot door 't hoofd en werd daar met de bajonet verder afgemaa Dadelijk reeds liet 't zich aanzien, 1 de gewonde er het leven bij zou schieten. Naar Sigli vervoerd, o\ leed hij twee dagen later. Zijn li naar Koeta-Radja overgebracht, w onder algemeene deelneming ter aa besteld. Leger en Vloot. De ie-luit. I-I. C. B. Schregardus, van het 7e reg. inf., is overgeplaatst bij de cadettenschool te Alkmaar. Nieuwe wagens II. S. M. Er komen nieuwe wagens le en 2e kl. van de Hall. Spoor, gebouwd als de wa gens in D. treinen, dus met zijgangen, ruimere zitplaatsen en die electrisch verlicht zijn. 't Is nog een proef wat de verlichting betreft, maar de eerste ritten hebben \goed voldaan. Letteren en Kunst. Onderwyzers en Ned. taal. Zooals men weet had de „Bond van Nederl. Onderwijzers" bij het ministerie van justitie statuten ingezonden, ter goedkeuring door H. M. de Koningin. Terugzending geschiedde, onder de opmexking dat enkele formaliteiten moesten worden vervuld, waarna, op- De ie-luit.-kwartierm. G. Kroeze en M. Bijvoet, benevens de ie-luit. der inf. A. M. Vorstman, allen van het leger h. t. 1. en de ie-luits.-kwartierm. C. P. J. Süverkropp, F. Kenninck en J. G. Smit, allen van het O.-I. leger, leerlingen van het 3de studiejaar van den intendance cursus, zijn ontheven van hunne detacheering bij de Neder landsche school voor Nijverheid en Handel te Enschéde. De ingenieur 2e kl. der marine jhr. C. Rappard is op heden geplaatst bij 's rijks werf te Amsterdam. De kap. ter zee J. B. Snethlage en de kap.-luit. ter zee jhr. J. F. Coertzen de Koek hebben heden het bevel aan vaard resp. over Hr. Ms. instructie schip Admiraal van Wassenaer en I-Ir. Ms. monitor Cerberus, beiden te Am sterdam. De ie-luit. J. A. Leers, van het 7e reg. inf., is overgeplaatst van Hoorn naar Amsterdam. Naar wij vernemen, zal de kapitein J. C. Verspyck Mijnssen, van het reg. gren. en jagers, worden benoemd tot majoor bij dat korps. De bij het 4e reg. vesting-art. be- Rechtszaken. De rechtbank te Amsterdam deed t spraak in de zaak tegen den heer L. M. J. Anderheggen, fabrikant aldaar, I terechtgestaan heeft wegens het dt schuld zwaar lichamelijk letsel toebrj gen aan twee dames, ten gevolge i het met groote snelheid rijden met j motorrijtuig op de Stadhouderskade) het niet aankondigen van zijn kof door signalen. Het O. M. dat uit heti tuigenverhoor niet het wettig en 01 tuigend bewijs van beklaagdes seis had bekomen, had zijne vrijspraak' vorderd. De rechtbank sprak dieno eenkomstig den heer Anderheggen Faillissementen. - Uitgesproken: Amsterdam, 24 Juni. De nalatensc van J. Stam, in leven winkelier aid Rechter-commissaris mr. R. L. Schol Zutphen, 25 Juni. A. J. Esselenbi Ant.zn., schoenmaker te Ruurlo. Bi tercommissaris mr. E. J. Doxhout Mi Opgeheven: A. G. Wissink. Geëindigd: W. M. A. O. Haccou. I Stoomvaartberichtei I-Iet dubbelschroefstoomschip Gi toer, van Java naar Rotterdam! seerde 30 Juni Kaap Carvoeiro. Het stoomschip Soerabaja. Java naar Rotterdam, pssseerc Juli Quesant. Het stoomschip Salak van Ro'

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2