der-Baronet" bestaat niet. Dit is eene ingesiopen verwarring met de oude Knights-banneret" of „Chevaliers-1 banneret", maar een „baronet" is geen ..banneret" en in Engeland waar men het toch wel weten zal, wordt bij den titel van baronet nooit het woord Knight" gevoegd, evenmin als men daar ooit een baronet zal betite len als „banneret". Er ia hier dus ai- leen te onderscheiden: de titel die door recht van eerstgeboorte (oude tak) gevoerd mag worden en die wel ke de verdere mannelijke afstamme lingen van den in 1817 geadelden (door verheffing) persoon mogen voe ren blijkens voornoemd K. B. Voor het voeren van ,,Jhr." bui ten en behalve „Ridder Baronet" is voor zoover ik weet geen K. B. be kend. (Indien ik mij niet vergis, heb ik ergens gelezen, dat ongeveer 1850 officieel de aandacht is gevestigd op het strafbare van het voeren van on geoorloofde namen en titels, iets wat natuurlijk hier niet verondersteld kan noch mag worden). Het „Jonkheer Ridder Baronet" komt oogenschijnVijk, dus als minder juist voor. al spreekt ook baron d'Ablaing in zijne „Ridderschappen van Nederland" (pag. 44) van den ti tel van „Jhr." voor iemand bij wiens naam dus niet als titel! „ridder baronet" staat, wat vermoedelijk on juist is, daar de door het K. B. van 1817 gegeven „titel" toch „titel" blijft en niet behoort onder „Naam enz." Evenals aan sommige familiën (b.v. Van Stirum) is verleend: „de titel van baron overgaande bij eerstgeboorte", d. w. z. dat de overigen een I-ageren titel voeren zoo zal m. i. ook hier ver moedelijk de titel wel moeten zijn in overeenstemming met biet K. B. van 1817 voor eerstgeboorte „Ridder Baronet" zonder meer. en voor de „overigen" een lagere titel, b.v. „Jhr." zonder meer; welke titel dan ook aan de jongeren gegeven wordt, in ver schillende adelsboeken, beschrijvingen van „Ridderschappen" enz. enz. Gaarne geef ik aan meer bevoegden het woord om deze mijne opinie aan de hand van officieel e uitspraken en bescheiden, te bestrijden. Uit de Omstreken Zandroort. Aangekomen badgasten: Dr. C. Ritter, Keiserslautern, Hótel d' O range, 4 pers. Geza de Paruvary, Consul, Amster dam, Grand Hötel. Fam. Leverkus, Leverdusen, idem, 5 pers. Dr. Gunning, Amsterdam, Villa Lichttoren, 6 pers. Wed. Themnre Vas, Haarlem, idem. 4 pers. N. H. Kolkmeijer. Amsterdam, Pen sion de Roos. Dames Huisingh, Winschoten, Pen sion Beau Séjour, 2 pers. M. G. d'Avancourt, Brussel, idem. 2 pers. M. Lefèvre, Arnhem, idem. L. Heldring, Amsterdam, idem. Binnenland. Kameroverzicht. Een lange reeks van wetsontwerpen van geringeren, omvang (waaronder een tot verbetering van de positie van min dere ambtenaren, Merken, bodes enz., een kort debatje uitlokte en de verzeke ring van den Min. van Binnend. Zaken, dat hij dit als een eersten stap be schouwde) een. reeks van conclusies en dergelijke zaken, 27 stuks, ginig gisr teren vooraf aan de hoofdschotel op het menu der Tweede Kamer. Die was het wetsontwerp houdende nadere bepalingen betreffende den ac cijns op de suiker, een ontwerp dat noo dig was om ónze wetgeving in overeen stemming te brengen met de pas geslo ten Brussedsche conventie en dat als zoodanig dan ook geen bezwaar ont moette. Het debat bewoog zich voornamelijk, gelijk een der sprekers zeide, om wat er niet in deze wet stond: geen ver laging van den suiker-accijns, geen surtaxe op ingevoerd-en suiker. Beide zaken waren door den Min. teruggeno men. Nu was er ten aanzien van deze on derwerpen nog eenïg veirschiil bij de verschillende sprekers, maar met uit zondering wellicht alleen van den heer van den Berch van Heemstede, die niet geloofde dat tegenover accijnsverlaging vermeerdering van consumptie zou staan werd die verlaging, niet met 1 3, maar flink, in het belang der volks voeding, waarvan suiker veel meer deel behoorde uit te maken, met warmte ver dedigd door de heer-en van Bylandt, Schaper en Tydeman. De lieerea v. d. Berch van Heemstede, van Bylandt en Fruytier verdedigden een surtaxe op buitenlandsche suikers als in het belang der industrie, terwijl de heer Tydeman die bestreed en reden vond tot steun van 's ministers standpunt, dait een sur taxe alleen moest worden ingevoerd als die noodig was tengevolge van de ge vreesde te groote invoeren. De heer Ty deman zette uiteen, dat de onzekere toe stand waarin de conventie ons brengt, een reden is tot afwachten, zonder te letten op de chronisch terugkeerende Jammerklachten der industrie. Tot het voorstellen van een accijnsverlaginig voelde geen der sprekers zich in deze omstandigheden geroepen. Heden 11 uur voortzetting. Hofberichten, H. M. de Koningin-Moeder zal aanst. Dinsdag openen het nieuwe gebouw dier christelijke vereeniging voor zenuwlijders t® Zeist. Door H. M. de Koningin-Moeder is f 150 geschonken aan den „Centralen Bond van Christelijk-Philanthropi- sche Inrichtingen in Nederland", Prins Hendrik bezocht incognito het gymnasium te Rojduc. Uit Duren, in de Rijnprovincie, wordt vair Woensdag gemeld, dat Prins Hen drik der Nederlanden daar is aangeko men om verschillende weldadigheidsin stellingen en fabrieken te bezoeken en zal heden waarschijnlijk de burcht Nidegger gaan bekijken. Nat. Comité tot steun aan Miliciens. Door het Centraal' en de Plaatselij ke Comités werden tot heden aan een betrekking en werkkring geholpen 211 miliciens, terwijl nog geen zekerheid bestaat omtrent de plaatsing van 77, wier zaak in behandeling is. Na af trek van deze 77 blijven nog onge plaatst 214, van wie 80 van het ge deelte der lichting 1902, dat thans reeds huiswaarts gekeerd is. Vermoe- delijn zijn echter nog velen geplaatst, die het comité nog geen bericht zonden. Wij mogen du3 dankbaar van de medewerking der werkgevers melding maken; het comité houdt zich voor verdere aanvragen zeer aanbevolen. Voor dit laatste verwijst 't naar de onlangs gepubliceerde opgave der verschillende beroepen. (Hbl.). Steenfabrieken. Uit Wageningen wordt aan het Hbl. geschreven 't Was hekend, dat op de steenfabrie ken in deze omgeving met de Arbeids wet schromelijk de hand werd gelicht. Wel werd zoo nu en dan door ge meente- en rijkspolitie een enkel procesverbaal opgemaakt, maar tot een blijvende verbetering vermocht dit niet veel bij te dragen. Thans echter schijnt men van een anderen kant eens te willen probeeren of er niet voorgoed een einde kan gemaakt worden aan het misbruik, dat wordt gemaakt van vrouwen- en kinderkrachten. Maandagmorgen half twee, 'twas nog geheel nacht, stapte de heer G. J. van Thienen, inspecteur van den arbeid te Arnhem, bij den Grebbeberg uit de Oosterstoomtram en wandelde, vergezeld van twee ad j unct-inspecteurs en een opzichter, in de richting van Wageningen. Nu hebben de meeste overtredingen op de steenfabrieken plaats in den nacht van Zondag op Maandag. Als dan kan men, vooral wanneer er een droge week met groote productie is voorafgegaan, tientallen vrouwen en kinderen naar de fabrieken zien trek ken om de steenen op te zetten. De wandeling van den inspecteur duurde van half twee tot half vier, en in dien tijd werd geconstateerd, dat op 5 fabrieken werd gewerkt door vrouwen en kinderen beneden de 16 jaar. Procesverbaal is hiervan opge maakt. Op één oven was een knaapje van io jaar bezig met het opzetten der steenen. Bij het constateeren dei- overtreding gaven verschillende ar beidsters haar genoegen te kennen over het verschijnen van den inspec teur, waardoor, naar zij hoopten, aan dezen nachtarbeid een einde zou komen. Ook de muur op de steenfabriek van den heer Gideonse, bekend uit de Kamerdebatten, werd door den inspec teur opgenomen. Volgens dezen amb tenaar zou er echter geen gevaar van instorten bestaan. Naar het N. v. N. verneemt, heeft de Minister van Binnenlandsche zaken, Dr. A. Kuyper, aan den l-iollands*chen IJsel de steenfabrieken der heeren G. W. Lans en C. M. den Boer te Cappelle op d'IJsel en R. U. Jongenburger te Gouderak bezocht. Deze drie heeren hebben Z. E. de noodige inlichtingen omtrent de werk zaamheden in de steenplaatsen en de verdiensten der arbeiders en arbeid sters gegeven. De minister heeft met verschillende mannelijke en vrouwe lijke werklieden gesproken en ook in hun woningen een kijkje genomen. Benoemd: tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, W. G. F. de Waal, hoofdcommies hij den Raad' van Toe zicht op de spoorwegdiensten. De heer Charles Boissevain vertelt in een „Van, dag tot dag", gedateerd uit Baden-Baden, waar hij op dit oogonblik vertoeft, dat hij daar het „Handelsblad" drie uur eerder ont vangt dan op zijn villa bij Naarden. 't Is sterk! "Verkiezing te Sittard. Men schrijft uit Limburg aan „De Tijd": Daar de verkiezing voor een lid der Tweede Kamer reeds binnen een maand moet plaats grijpen, kan van de candidatuur van jhr. Ruys de Beerenbrouck niet langer meer spra ke wezen, wijl deze slechts mogelijk was als de verkiezing uiterlijk 5 Augustus geschiedde. Nu jhr. Ruys niet in aanmerking komt, zal. naar vrij vernemen, mr. Schous, advocaat te Maastricht, zich eene candidatuur laten welgevallen. Naar het schijnt is men met deze candidatuur vrij algemeen ingeno men. Commissie in zake samenwerking van land- en zeemacht. De „St.ct." (no. 153) bevat het vol gende Koninklijk besluit: Art. 1. Er wordt ingesteld eene com missie in zake samenwerking van land^ en zeemacht. Art. 2. De commissie ia belast met de behandeling van alle vraagstukken op defensiegebied, welke beide deelen der krijgsmacht Taken en waarom trent door Onze ministers van oorlog en marine advies wordt wenschelijk geacht. Zij is bevoegd om op eigen initia tief onder de aandacht van Onze ge noemde ministers te brengen wat haar nuttig voorkomt. Art. 3. In de commissie zullen in hunne hoedanigheid alg zoodanig zit ting nemen: de chef van den generalen staf; de chef van den marinestaf; de inspecteur ddr artillerie,; de inspecteur dei- genie; en de commandant der stelling van den Helder. Art. 4 Aan de commissie worden als secretarissen toegevoegd: een kapitein van den generalen staf en een luitenant ter zee 1ste klasse, werkzaam, bij den marinestaf, respec tievelijk aan te wijzen door Onzen minister van oorlog en Onzen minis ter van marine. Art. 5. De commissie is bevoegd om briefwisseling te voeren met alle autoriteiten onder de departementen van oorlog en van marine ressortee- rende; voorts om die autoriteiten uit te noodigen de vergadering van de commissie bij te wonen tot het ge ven van inlichtingen. Inlichtingen van andere departe menten moeten door haar, als regel, worden gevraagd door tusschenkomst van Onzen mhister van oorlog of van Onzen minister van marine. Art. 6. De commissie moet, voor de regeling van hare werkzaamheden, een huishoudelijk reglement ontwer pen en aan de goedkeuring van Onze ministers van oorl'og en van marine onderwerpen. Het mes. Te Maarheeze lieefi zich een bloedig drama afgespeeld. De schietvereeniging Maarheeze en Heeze waren naar 'i Weertsch concours geweest. Onder we kreeg men onderling twist die zpo hoog liep, dat men van messen en revolvers gebruik maakte. N., de zoon van den molenaar is le vensgevaarlijk gewond. De politie stelt een ernstig onderzoek in. Afschaffing. De 70ste aligemeene vergadering van de „Nederlandsche Vereeniging tot af schaffing van alcoholhoudende dranken" zal dit jaar gehouden worden op Maan dag 3 Augustus, des morgens 9 uur, in den foyer van het „Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen", te 's-Graven- hage. Geld verloren I Donderdagochtend kwam een der de posanten aan de Twentsche Bank aan het gebouw om 1400 te ontvangen. Hem werden door den kassier uitbetaald een bankbiljet van 1000 en twee van f 200. De deposant stopte de bankbiljetten los in zijn binnenzak en ging wag. Onge veer tien minuten daarna kwam hij in zenuwachtigen toestand terug bij den kassier en verklaarde dat hij het geld kwijt was, en vermoeden had dat het 'geld hem ontrold was. In zijne nabij heid had hij zes personen opgemerkt, maar op geen van hen had hij vermoe den, en hij kon ook geen signalement opgeven. In zijne ontsteltenis kon hij zelfs niet beslist opgeven hoever hij buiten het gebouw is geweest. Door de centrale recherche is in deze een onder zoek ingesteld. Hospitaal-verpleegster. Naar men aan de „Tel." mededeelt maakt het, bij de betrokken militaire autoriteiten, een punt van ernstige over weging uit, om in het volgend jaar bij d,e militaire hospitalen en proef t« ne men met het in dienst stellen van zie kenverpleegsters. Van meer dan eene zijde wordt zoodanige proefneming aan bevolen omdat de zieke militairen, even als die meer gegoeden, wel eens mogen ondervinden dat voor een zieke de vrou welijke hulp bovenal igaat en tevens om dat daardoor eene gelegenheid bestaat aan menige vrouw een nuttigen werk kring te verschaffen. Ernstig ongeval. Eén zeer ernstig ongeluk had Don derdag omstreeks 2 uren plaats aan boord van het stoomschip Saint Hu bert, geladen met stukgoederen, Woensdag van Norfolk gekomen en thans liggende aan loods 6 in de Spoorweghaven te Rotterdam. Op dat tijdstip waren een vijftal bootwerkers in de voorpiek van het schip, waar vaten met rubber-cement lagen, aan het zoeken naar eenige vaten van een bepaald merk. Daarbij werd gebruik gemaakt van een brandend lampje. Dit lampje ontplofte plotseling, waar door een der vaten vlam vatte en weldra d>e geheele voorpiek in vuur en vlam stond. In 'n oogenblik vatten de kleederen van drie dezer bootwer kers vlam; twee hunner wisten te ontkomen; één van dezen. Van der Marei, kwam met den schrik vrij, de andere, S. de Waal, kreeg brandwon den aan zijn handen, doch kon naar zijn huig gaan. De drie anderen, J. de Ruijter, 34 jaar oud, J. Wijnen, 44 jaar, en Th. van Oost. 44 jaar. be kwamen allen ernstige brandwonden in het gelaat, aan de armen en het bovenlijf: vooral de toestand van De Ruyter, die nagenoeg over het gehee le lichaam met brandwonden overdekt werd, is zeer zorgelijk. In rijtuigen werden zij naar het Ziekenhuis ver voerd en daar ter verpleging opge nomen. Op het gerucht van den brand was intusschen de brandweer nitgerukten werd onder leiding van den hoofdop zichter der gemeente, den lieer P. van der Graaf, met de blussching aangevangen, waarvoor de stoom spuit van den Linker Maasoever in werking werd gesteld, terwijl ook ge- affecteerden van spuit 39 met een op de waterleiding geplaatste slang werkzaam waren. De spuiten 37, 38 en 22, mede uitgerukt, behoefden geen hulp te verleenen. De brand bepaalde zich tot de voor piek van het stoomschip, die grooten- deels uitbrandde. O ogenschijnlijk is de schade, aan het schip toegebracht, niet groot. Voor den duur van het studiejaar 1903—1904 is benoemd tot rector-mag- nificus der Rijks-universiteit te Lei den: dr. Kamerlingh Onnes, te Utrecht dr. C. H. H. Spronck, te Groningen: dr. U. Ph. Boissevain. („St.-Ct.") Het nichtje van den bnrgemeeste De „N, R. Ct." bevat het volgende ingezonden stuk: M. d. R. Het komt mij gewenscht voor het volgende publiek te maken. In de Geldërsche gemeente Tiel zal in de vacature van onderwijzer aan de lagere school door eene onderwij zeres worden voorzien. Een nichtje van den burgemeester vraagt Zijn EdelAchtb. zijn oordeel over haar al of niet solliciteeren, waarop het volgende gesprek: „Maar dat gaat toch niet aan in een gemeente, waar ik burgemeester ben, een nichtje als onderwijzeres fungeert. Voelt gij dat niet?" waarop de onderwijzeres antwoord: „Neen, dat voel ik volstrekt niet, ik wist dat de betrekking van onderwijzeres vernederend is: ik zal dan ook vrij zijn te solliciteeren". Antwoord van den burgemeester: „Dan zal ik je zooveel mogelijk tegenwerken!" Die tegenwerking is belaas goed gelukt. Eene oproeping toch van het hoofd der school voor eene proefles, welke drie der uitverkorenen zouden afleggen en welke reeds in haar be zit was, werd op hooge-r last inge trokken. Een brandbrief. In het „.Mg. Politieblad" slaat de vol gende brandbrief afgedrukt aan het 1 adres van mej. Mus (weduwe), Edam, Voorhaven. Brandbrief 17. „Mejuffrouw. Door middel van een mijner spionnen is uw woning en die van uwe families gevonden. Gij zijt nog. jong; jong genoeg om nu al te sterven. Gij zult echter al uwe familieleden zien -sterven en ook gij zult door een kogel van mij of van een mijner -spionnen sterven. Dit offer kunt gij afkoopen voor 200 gulden, die gij zult verbergen op de plaats, door mijn spion gekozen. Over de 'bruig, die naar de Purmer gaat, is -een hoop steenen. De steen die aan de achterkant, het dichtst bij de brug zich bevindt, is ge- teekend met dit -teeken X. Zoo gij deze steen weghaalt zult gij een doosje vin den, waarin gij de 1 200 zul-t verbergen. Zoo gij de politie met de zaak in kermis stelt, dan sterft gij. Een uu-r na ont vangst dezer brief moet het geld aan wezig zijn. Zoo niet dan zult ge wel zien. Denk dus er over na de 200 te missc-hen, wat heel weinig is of al uw familiegenooten te zien sterven. Wij, nog ik, noig mijn -spionnen zijn te van gen daar wij ieder.en dag van masker verwisselen. 3 spionnen zïj-n in de buurt van Edam verborgen evenals ik. Zorg dus voor 't geld binnen een uur". De burgemeester van Edam looft een- premie van vijftig gulden uit- aan liem of haar, die inlichtingen of aanwijzin gen kan geven, welke tot de ontdekking van den schrijver of de schrijfster van bovenstaande-n brief kunnen leiden. Spoorweg-enquête. Duor de Spoorweg-enquête-commissie zijn nog gehoord: G. Botke, gewezen conducteur der Staatsspoor te Heer (Limburg) en P. W. A. Weijers, pater dominicaan te Utrecht, B. J. Nibbelke, hoofdconduct-eur 2e kl. S.S., Amsterdam, P. J. Pock van Baggen, onder-afdee- lingschef S. S., Rijsenburg; W. de Jong, bouwkundige 2e kl. S.S., Utrecht; Tb. W. van Hal, hoofdconducteur 2e lel. S.S., 's Hertogenbosch. Door de spoorweg-enquête-commis- sie zijn Donderdagmiddag als getui gen gehoord: J. Mens, machinist 2e. kl'. der S. S„ te Venlo, en J. Oude- geegt, te Utrecht. Koloniën. Naar Heli. Wij lezen in het „Bat. Nbld". van 3 Juni; Mf. J. L. Tli. Rhemrev, officier van justitie, vertrekt morgen naar Deli om een onderzoek te doen naar de door mr. Van den Brand beweerde koolieschan dalen. De Boeren in Indië. Het Bataviaasch Nieuwsblad behelst in een lang artikel oveT de Boeren-neder- zetting Vrijheidsiust te Lembang o.a. de volgende bijzonderheden over fle levens wijze, dagverdeeling, enz. der daar ko- loniseerende onverzoenlijke ex-krijgs gevangenen: Eiken dag wordt door den commandant een dagorder uitgevaardigd: zooveel man aan het spitten, zaaien van haver, poten van aardappelen en peulvruchten, het verzorgen van de bijen, van het vee, van het pluimgedierte en zooveel man voor de keuken en het waschhok. Men werkt hier zooals de boerenknecht in Holland werkt, even hard en onafge broken tot de schafttijd is aangebroken of de dagtaak beëindigd is. Doch de Transvaalsche boer, even sterk en ge hard als zijn Hollandsche collega, is veel handiger dan deze. In Holland ligt de b.oerenhofstee steeds ih de nabijheid van het dorp, waar winkels en timmer lieden en smeden en andere handwerks lieden bij de hand zijn. In Transvaal woont de Boer soms op groote afstan den van dorpen of steden en hij heeft dus geleerd zich zelf te helpen; hij is smid, timmerman, wagenmaker, leer looier, kleermaker, vee- en menschen- arts, slager, bakker enz. al naar dit noodig of we-nschelijk is. Te Vrijheidsiust heerscht strenge tucht, waaraan allen zich onvoorwaar delijk, in het algemeen belang vrijwillig onderwerpen. Zoo staat op het praat-- jesmaken een boete van vijftig cents. Men mag onder het werk wel praten en lachen, doch kletsen wordt gestraft. Wat de Boeren op het oogenblik bezit ten aan huisraad, landbouwgereedschap pen, vee, pluimgedierte, het is hun alles gegeven. Doch niet ten geschenke. Of beter gezegd: zij hebben dit aangenomen onder het meest strikte voorbehoud, dat zij alles wat men nu voor hen beschik baar stelt, later terug zullen geven, in goed of in geld. De gever, van wat ook, wordt in hun boeken daarvoor goed geschreven. Te genover eiken creditpost zal later, bij welslagen, een debetpost komen te staan. Bij welslagen? Wanneer men weet dat nagenoeg alle kolonisten te Vrijheidsiust in Transvaal het een of ander vak hebben beoefend-, dat de een paardenfokker is geweest en voor den onzaligen oorlog met Enge land bezitter was van 1500 paarden; dat de ander schapen en hoornvee fokte, een derde landbouwer was, en een, vier. de en vijfde of zesde met bijenteelt^ pluimveeteelt, zuivelbereiding, cultuur van ooft en groenten, den kost verdien de, en wanneer men ziet hoe opgewekt hun geest is, hoe ze vol zelfvertrouwen de toekomst te gemoet gaan en daarbij rekening houden met 't feit, dat het co mité He Bandoeng hen met raad en daad ter zijde staat en steunt, dan zou men achter „welslagen" wel het vraag- teeken willen wegnemen. Eers-tdaag-s zal Vrijheidsiust te Ban doeng aan de marlet brengen: zuivere koemelk, zuiveren room, heerlijke kaas, vevsch-e eieren, aan de huizen dagelijks af te leveren. En binnen een niet te lanig tijdsverloop zal de Boerenkolonie Bata via kunnen voorzien van puike aard appelen, versche groenten, vette kippen en kapoenen, eenden, ganzen en andere pluimvee, om van aardbeien, honig en andere lekkernijen niet te spreken. Zij hopen het spoedig zoo ver te brengen, dat zij wat hun geleend is terug kunnen geven en als de kas het toelaat, dan zijn er in Transvaal nog jonge meisjes van hun kennis, die we] bereid zijn naar Java over ie komen en lief en leed met hen te deelen, in den echtelijken staat natuurlijk. Men is nu bezig ook een woning te bouwen voor de Indo's die flink en ener giek genoeg zijn om zich bij deze mees ters in zaken van landbouw en veeteelt aan, te sluiten en van deze in de prak tijk gevormde mensehen te leeren, hoe men werken moet om goede resultaten- te verkrijgen van den arbeid. Het gerucht dat een hunner de ge meenschap verlaten za-1 daar hem in het Malangsche een schitterende toekomst geopend is, schijnt onjuist te zijn. Zij zullen bij elkaar blijven, dit klompje mannen, twee volle jaren lang, en wor den hun verwachtingen tot werkelijk heid, dan zal uit deze kleine nederzet ting mettertijd iets groeien dat Java tot zegen zal strekken. Eorintji. Het. Bat, Nbld. van 30 Mei meldt Heden vertrok naar Djambi met be stemming Zuid-Korintji, e-en inland- sch-e compagnie .van het. negende ba- taïllon infanterie onder de bevelen van den kapitein A. C. L. de Ivlerck. Naar wij vernemen zal over een week een tweede compagnie van ge noemd' bataillon eveneens Tjimahi verlaten om van uit 'het Djambische tegen Korintji te ageeren. Deze com pagnie staat onder bevel van den ka pitein B. Filet. Uit Indrapoera seinde men aan de Locomotief De expeditionaire troepen zullen den 28en of 29en Mei van Padang Pand- jang naar Korintji vertrekken, in 4 echelons, elk van één peloton. De chef van den staf en die der hulpwagens en diensten zijn sedert 24 Mei doende om den opmarsch in Indrapoera voor te bereiden. De étap pes zijn Emmahaven. Halang-Tapan, Peratak-mapal, Paradon-tinggi, Pa- moentjak. Batoe-gadang en Barong- barong-talang. De troepen kunnen den 7en of 8en Juni in de bewoonde streken van Ko rintji ageeren. De Korintjiërs verbrandden de be staande loodsen te Peratak-napal, en Paradon-tinggi. Ze werden echter door de onzen opnieuw opgebouwd- en be zet. De- chef van den staf begaf zich den 27en Mei van Tapan naar Barong- barong-talamr met een dekking van 1 peloton, tot het inwinnen van inlich tingen- en het maken van verken ningen. Een massa vivres is reeds opgevoerd terwijl verdere opvoer is verzekerd. Tusschen Tapan en Korintji wordt ééne compagnie gelegerd, verdeeld over dat traject. Rechtzaken. Meineed. In de maand Mei behandelde de rechtbank te Amsterdam een Mein zaakje, uitvloeisel van de opstootjes die ontstonden bij de verplaatsing van de vischmarkt, van de Nieuwmarkt naar de De Ruyterkade. De vischkoo- persknecht B. Weener werd door zij ne vakgenooten bemoeilijkt toen hij een mandje visch moest bezorgen. Een zekere Wesse-ls gaf een tik op liet mandje, zoodat het mèt inhoud in een kelder viel. Zoo verklaard© Wee ner aanvankelijk ten politiebureele, waar hij gehoord werd, en een poli tieagent, die vlak naast hem had ge staan, bevestigde het feit. Maar ter terechtzitting kwam Weener op ziijne oorspronkelijke verklaring terug, en op verzoek van het O. M. gelastte de rechtbank zijn onmiddellijke gevan- genname, wegens meineed. Gisteren diende zijn zaak voor de rechtbank te Amsterdam. Weener erkende nu, uit medelijden met Wessels, gelogen te hebben. Het O. M. eischte 9 maanden gevangenis straf. Mr. Plantenga, die als verdedi ger optrad, wees op de bedoeling die bij beklaagde voorzat, toen hij mein eed pleegde. Wessels was bang we gens diefstal vervolgd te worden en verzocht daarom Weener onwaarheid te spreken. Wat deze in zijn goedheid deed. PI. wees op het uitstekend ver leden van beklaagde, en vroeg een lichtere straf, met aftrek der preven tieve hechtenis. Uitspraak 9 Juli a. s. Leger en Vloot. Kon. Mil. Academie. Uitslag van het examen tot den r.ar van 2en luitenant. Geslaagd zijn de volgend© cadetten Infanterie hi-er te lande: J. G. de Vrii Robbé, H. F. Scharp, W. G. M. Gaillari A. Kloeke, W. C. Buwalda, L. C. Pre; J. J. van- der Valk, E. T. C. T. Motk- J. H. Juda, A. S. M. D. Prins, P. Jess- G. A. de Brauw, M. Rutgers van d< Loeff, P. L. Douwes, B. M. Verbruggi D. Vlernlng, L. F. Apol, J. C. M. Simo Thomas, S. H. Smits, E. A. van Poe voorde. Cavalerie hier te lande: H. W. C. I Mathon, K. G. van der Mandele, A. E H. Boeltaard, F. E. baron van H-eerd' A. Blussé van Oud-Alblas. Artillerie hier te lande: H. j. van de Grinten, J. J. van Santen, J. Harberts I. M. P. A. Quadekker, jhr. D. R. Gever Deijnoot, F. A. van Woerkom, H. C. d iMan, jhr. W. J. van d-er Goes, J. va: Selm, B. C. P. van Veem, A. E. W. d Jong, J. H. C. Bentz van den Berg, A Numans, O. L. Esehauzier, J. H. Hefft ner, H. J. A. van, Son. Genie hier te lande: J. N. SchreudeT R. Bossert. Infanterie Oost-Indië: E. A. van dei Bossche, J. Beumer, M. J. Voskuijl, P W. A. Meijer, G. H. Oosthout, J. H. En ter, G. H. A. G. Gallas, C. F. A. Moor rees, J. K. H. van Steijn van Hensbroek R ,A. Kunst, B. van d-e Water, N. Bin nendijk, C. van Aart, H. R. Leopold, A Tissot van Patot, H. L. H. Dommers H. B. Stapel, J. L. Ravenek, H. du Mar c-hie Servaas, W. F. de Jomgh, H. P. Pie per, T. 1,. Hasiseit, G. P. van der Waar van Gulik, J. EngeLbert van Bevervoor de, J. J. Jenae, J. A. van Kesteren, H B-eh-rens, I. Troostwijk, V. G. A. Boll M. L. F. Bajetto, C. L. Becking, G. F, van Hoogenhuijze. Cavalerie Oost-Indië: J. R. Swart, jhr. W. J. E. van Riemsdijk, W. H. Frans sen F. H. J. Buffart. Artillerie Oost-Indië: J. H. T. Velu, A. C. E. G. "de Voogt, A. Bax, A. Puf- kus, C. E. Visser, W. C. Oostveen, L. H. C. Horsting. Genie Oost-Indië: L. W. F. J. Mann, B .D. W. J. van Gard eren, A. Pasteur, T. Tanja, C. L. Vogelesamg, J. L. C. R. La- ceulie. Letteren en Kunsi. Schoawburg-ceusunr. Naar men verneemt, heeft de hoofd commissaris van politie te Amsterdam aan de chefs der afdeelingen verzocht, den in schouwburgen dienstdoenden in specteurs op te dragen, wanneer een nieuw stuk wordt opgevoerd, de voor stelling tot het eind© hij te wonen, ten einide na 'e gaan of ook ambtenaren of hooggeplaatst© personen beleedigd of, bespot worden. Na de eerste opvoering wordt -een volledig rapport ingewacht! met een opgaaf van den inhoud. Gedenksteen. Te Velp is op de R. IC. begraafplaats een gedenksteen onthuld ter eere van wijlen de zangeres Mevr. Anna Collin- Tobisch, ook zeer bekend als leerares in den zang. Naar men aam de „N. R. Ct." mede deelt, zijn bij de vereeniging de Neder landsche Opera stads-schouwburg Am. sterdam reeds geëngageerd", mevrouw Engelen Sewi-ng, eerste coloratuur en jeugdige dramatische zangeres, mevr. A. Bosse-Sommer, eerste dramatische zangeres, mevrouw Hageman van Ophe- mert, coloratuur-zangeres en soubrette^ mejuffrouw Irma Lozin, eerste drama tische mezzo-sopraan, mejuffrouw Wil ly Bierlée, dugazon soubrette. De heeren Chr. W. F. de Vos, heldentenor, M. Smits eerste tenor, Mees Boogaarts, lyrisch tenor, S. van Beem, trial, Louis de Bac ker, heldenbariton (gast), Aug. van der Hoeck, eerste bariton; Alexanders, twee-J de bariton, R. Helvoirt-Pel, -eerste bas-^ bas-bariton, F. H. van Duinen, eerste bas, F. J. Meermans, tweede bas. v Met een eerste bariton en lyrisch te-; nor wordt nog onderhandeld. 0 Sporten Wedstrijden. Ter herinnering aan het 20-jarig" bestaan van den A. N. W. B. heeft de! jjKanipioen", het orgaan van dezen I Bond, een extra nummer uitgegeven.1, In dit nummer vinden wij eene sarD menvatting van een drietal voor de- r-: zen Bond groote gebeurtenissen: dej geschied'enis van den A. N. W. B., d6i geschiedenis van het rijwiel en de, geschiedenis van het wielrijden in:, Nederland. Dit alles is geboekstaafd!, door den hoofdredacteur van de „Kampioen", een zeer bekend man in de Nederl. wielersport, den Heer"1 Henri Meyer. Verder verfraaien eeni-1 ge duidelijke kiekje9 deze uitgaaf,3 welke voor de leden eene aangename' berinnering zal blijven en waarvan voor ons Haarlemmers een afbeelding 'e van Haarlemscha zaalrijde-r9 op de n „hooge". waaronder we vele bekende gezichten herkennen al zijn ze sederfi dien wel een jaartje ouder geworden. Kerk en School. Amsterdam. Met gunstig gevolg is af- ti gelegd het candidaats-examen in, de rechtswetenschap door den heer Denis de Leeuw; het candidaats-examen in de a wis- en natuurkunde door de ïieeren J. Wolff, H. B. Boneen mej. C. van Eb- f, benhorst Tengbergen; het doctoraal exa- at men in do scheikunde door dén heer E. a II. Buchner; het theor. geneeskundig <0 examen door de heeren dr. Adolph Ro- ei senzweigen, S. van der Zijl en N. H. a Meyer. h Utrecht. Bevorderd to,t doctor in de a rechtswetenschap op Stellingen de heer C. W. van der Pot, geb. te Zevenbergen. y

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2