Z| Tweede Blad, If: Behoorendö bij gs&plem'a Ba^blad'5 ▼g,n 3a Haandag 13 Juli 1903 Kr. 6145 LÜkarlemsche Handels- vereeniging. Qoedgtk. bij Kon. Besluit van 12 Nov. No. 22, 1899. i Haarlem sche Handels vereeniging ter stede, opgericht 10 Mei 1902, t in den loop van den tijd wel r recht van bestaan bewezen. In veel gevallen, zaken van ver- llenden aard betreffende, is zij •treden en dikwijls met groot suc- jammer echter, dat men alge- i niet meer blijk geeft dit te «Jeeren door als iid der vereeni- toe te treden. Er zijn wel meer 600 leden, maar dat is niet vol- ide. Elk handelaar, neringdoende, zelfs particulieren moesten lid den om ten minste te laten gevoe- dat men het werk op prijs stelt, de Haarlemsche Handelsvereeni- L steeds opneemt als doende, wat K hand vindt om te doen. 9K voordedendie de Vereeniging _5en hare bemoeiingen van ver menden aard haren leden aan zit, zijn zeer vele, en zeer groot te- ^jover de geringe jaarlijksche con- lutie van /2.50, die gevraagd Je Haarlemsche Handelsvereeni- g bemoeit zich in de eerste plaats mede de belangen van hare leden bevorderen door onwillige betalers jr hun tot betaling aan te manen, Informatiën voor hen in te winnen, rendien hebben dë leden het recht hun gratis te verstrekken advies de rechtsgeleerde adviseurs der leeniging te vragen, die ook in ceduren en faillissementen gratis «r hen optreden, natuurlijk alleen |Q|r zaken, betreffende den handel net bedrijf der leden, rrilechtsgeleerden adviseurs der Ver- -Ipging zijn de heeren Mrs. Th. de an Hugenholtz en H. Ph. de Kan- j Spaame 24, alhier, lankiers der Vereeniging zijn de 6ren Laane en Van Bemmel, Kruis lat 51. tet bureau der Vereeniging is ge- tigd Lange Begijnstraat 22. joor incasso's door bemiddeling der leeniging wordt een vast recht van ~t. der vordering berekend. Boven- inoet 10 ct. voor port steeds wor- ;gd, bij inzending van Ifleringen door bemiddeling der [ocat en te innen. t kosten van informatiën naar Iten de stad woonachtige personen Iragen 60 ct. per informatie plus jt. porto-vergoeding. Informatiën ~ir binnen de stad wonende perso- l worden gratis verstrekt, fretentiën op buiten de stad wo- i personen worden niet behan- wanneer niet 10 ct. voor porto- éeding is bijgevoegd, luim 1450 informatiën en rechtkun- adviezen werden in het afgeioo- jaar gegeven. April zijn 50 vorderingen tot een •ag van f 506,65 betaald; 9 vorde ren worden afbetaald, 11 vorde- ;en zijn uitgesteld. Mei zijn 58 vorderingen tot een ag van 1533,01^ betaald; 9 vor- ngen worden afbetaald, 13 vorde- jen zijn uitgesteld. 'olgens art. 7 dient het geheim der n van wanbetalers ongeschonden zaard te blijven. blieven, aanvragen, reclames, 'at dan ook, moeten worden ge- iseerd aan het bureau, dat ge- 1 is dagelijks van 's morgens 9 1 uur, en. 's namiddags van 2 tot waar dan ook verdere inlich ;en zijn te bekomen. (en wordt geraden alvorens te leve- aan J). Buijs Lange Veerstraat 2; J. B. ■Wijdeman, Tempederstraat 32 rood I mejuffr. Molenaar. Linschoter- L,at 23a. zich om inlichtingen te joegen aan het Bureau. HET BESTUUR. 16. Id. id. adres Wed. J. J. Rooijers verhuring grond Phoenix. 17. Id. id. id. J. Nederkoorn Cz., aankoop grond Groot Heiligland. 18. Id. id. id. Mr. H. J. D. D. En schedé, hooger bouwen Zijlstraat. 19. Id. id. id. Vereeniging Indus- tractementjen der voorzitters, onder-1 In het bezit van aardsche goederen voorzitters en leden gelijk worden aan mag zij zich niet verheugen. Het Arm- die van gelijksoortige betrekkingen in bestuur en eenige menschlievende hi de gerechtshoven. Zij. zagen in de woners zorgen er voor. dat haar het voorgestelde regeling dan ook slechts hoogst noodige niet ontbreekt, een eersten stap tot een verdere wij-1 Ons 100-jarig oudje is. wat haar _o_o ziging. Men meende, dat men tót eenpersoon betreft, klein, evenals haar trieelen en Kooplieden in bouwkunde 'geheele herziening der rechterlijke naam. en a an venvan te vakken verminderingmdeelmg zou moeten komen. Haar rug is door den last des le- tarief gebruik «emeenteirond voor Enkele leden meenden, dat liet doel vens nog geenszins gebogen. Ze loopt afbaakveilingen d'e moeielijkheid der vervulling der,rechtop en heeft donkere, wakkere, 20. Itl. Commissie ontwerpen en Wiiteriijke DotreUdng to Amsterdam vriendelijke oogen. en herzien Strafverordeningen, metje?.Rotterdam met deze reeling Op hare wandeling aan den arm r.ntwerp-verordening op den verkoop1 nlet zou worden bereikt. Naar hunne van haar getrouwe helpster en buur- van melk i meening zou^bij mkrimpmg van per- j \touw, ito uw Bos. ontgaat haar niets. °1 Id B en W W intrekking son'eel werk kunnen worden ver- Ze is niet doof. Als men wat hard vnn/ichA^iit'pr. 1 Anv' 1060 Ne m iminderd en de tractementen ver- spreekt, zegt ze een beetje ondeugend: aad.. bes anten dd. l amiöwjiwo n hoogd Daartoe zou de rechtspraak - V»-. oonlorr moor rïo 11 wil aan 1 19 Deo. 1900 No. 9 16 en 17. Bi n nenland. ieei Hofberichten. Precies ie een uur kwam Vrijdagmid dag H M. de Koningin, gekleed in licht blauw toilet, gezeten in een victoria naast hare Moeder, die Haar te Baarn verwelkomd had, aan het lustslot Soest- dijk aan. Op het bordes van het paleis werd de Vorstinne door de gasten harer Moeder verwelkomd. De Koningin kuste hare verwanten recht hartelijk. Het was een prachtige zomermiddag. Een klein aantal dames en heeren, die op Soest- dijk woonachtig zijn, hadden zich bij het inrijhek verzameld en groetten de Vorstinnen eerbiedig, toen 'het rijtuig het park voor het paleis opreed. ,U behoeft niet zoo hard te spreken, eersten aanleg meer dan nu aan al-jik ben niet doof 1" leensprekende rechters, in hooger be-j Haar geheugen is nog uitstekend, roep aan een college van drie perso-Opmerkelijk is het zeker, dat zij zich men moeten worden opgedragen. nog goed weet te herinneren, wat er De inkrimping van het ledental der kort geleden gebeurd is, evengoed als gerechtshoven vond van andere ziide zij nog vele dingen uit haar jeugd bestrijding. Men meende, dat. indien voor den geest kan halen, door een college van 'irie leden in ap- i Ze leeft geregeld, gaat om halftien pèl zou worden geoordeeld, te veel naar bed en staat om halfacht op. macht zou worden toegekend aan deDen grootetn zegen, die haar te derde, in vele gevallen beslissende.beurt valt, heeft ze niet uit haar zei- stem. j ven. zegt zij. maar van boven. Na die pertinente weigering des mi-| Voor het naar bedgaan leest zij nog nisters drong men niet aan op ver- geregeld een hoofdstuk uit haren bij- hooging der tractementen bij wijze hel (ze is Hersteld Luthersch). van toelage voor de meerdere uitga- Zelf zet ze koffie en braadt ze ven.van huishuur, enz. vleesch („als ik het heb 1" zegt ze J er gauw bij). Ze is matig, eet 4 keer Zondag a.s. hoopt de heer Van 't per dag. kleedt zich gewoon naar den Lindenhout afscheid van de weezen itijd van het jaar en gebruikt alleen te Neerbosch te nemen, in de weezen-1«'een glaasje" bij bijzondere gelegen- kapel in de gewone morgen-samen- heden. komst. Gratificatie. Men meldt uit Utrecht- Naar wij uit goede bron vernemen zal aan de spoorwegbeambten, belast met bet toezicht op het personeel langs de lijnen eene belangrijke gratificatie wor den toegekend wegens meerdere dienst verrichting gedurende de stakingsdagen. (Tel). Ongeluk. Woensdagnamiddag werd te Groesbeek een 12jarig jongetje door een wagen met 2 paarden overreden. Het kind was oo- genblikkelijk dood. Door de marechaus see werd terstond een onderzoek inge steld. Het blijkt nog niet of het ongeval te wijten is aan onvoorzichtigheid van het kind, dan wel aan. nalatigheid van den bestuurder van den wagen. Het lijkje is op Jast der justitie overgebracht naar Nijmegen, ten aldaar te worden ge schouwd. Ruiteroiigelak. Bij de Donderdag te Sappenneer gehou den harddraverij heeft de bekende heer J. G. Matze, van Mijdrecht, een been ge broken. Hij stortte, in botsing komende met een rijwiel, van het paard. Stadsnieuws. Fargadering van den Raad der ge- tente Haarlem op Woensdag, 15 Juli 13, des namiddags ten 1^ ure, ten .adhuize. I. Mededeelingen en ingekomen ikken. kdres M. Eikelenboom, eervol ont- ig als onderwijzer. Voorstel B. en W. W. vaststelling "tier pi. dir. bel. dienst 1903. Id. id. adres Wed. W. de Roo, om !erstand. Id. id. adressen Wed. J. Leyh e. a. ioolage of gratificatiën. Id. id. id. Wed. P. Piepenbrink -Wed. G. W. van Es, om eene I fcage. 6. Iid. id. verhooging toelage brug- bchter Zandersbrug. 7. Id. id. vergoeding grondbelasting van der Sneï. 8. Id. id. vergunning gedeeltelijke "legging Delft en verbreeding spoor- g-onderdoorgaugen. I. Id. id. overeenkomst gaslevering militaire gebouwen, met nader voor al B. en W. W. 10. Rapport Commissie van Bijstand theer Openbare Werken, adres B. •tsen, bouw gemeentelichtfabrie- péll- Voorstel B. en W. W. adres A. tin der Linden, eervol ontslag als (akelaar in vaste goederen. 12. Id. id. id. Plaatse!. Comité voor St, Bavo, om sub&idie. 13. Id. id. bestendiging regeling on- ghoud vaargeul Noorder-Spaarne. 14. Id. id. vaststelling plan bebou- ffng en aankoop grond tusschen Z. «-Spaame en Lmscho-tenstraat. J 15. ld. id. adSressem P. F. de Bordes D G. Kilb, aankoop grond Papento- invest. De „magere" opbroug&t. Een der medewerkers van de „Tel", schrijft: Het uit de „N. Br." in „De Telegraaf" overgenomen bericht: „Magere Op brengst". „In elk der 4 cantines van ondexoffi- eieren en soldaten te Breda was een „bus geplaatst voor een collecte ter vie- „ring van de a.s. Academiefeesten al- „daar. „Op den aangegeven tijd werden de „bussen geopend, de inhouden der vier „bussen vereenigd, men telde toen het „gezamenlijk bedrag, dat groot was „6J cent, zegge zes en een halve cent", heeft heel wat tongen in beweging ge bracht, zooals ons Donderdag bleek aan een groote societeits-leestafel. Als „mop" werd om het bericht ge lachen, doch als feit werd het sterk af gekeurd. Het gaat naar werd beweerd niet aan, dat voor feestvieren bij eene in richting als de Koninklijke Militaire Academie, waaraan niet minder dan 48 hoofd- en subalterne officieren en 8 burgerleeraren allen met ruime be zoldiging verbonden zijn, bij den een- voudïgen soldaat wordt gecollecteerd. Men zag niet over het hoofd, dat de feestcommissie in moeilijkheden was ge raakt doordat de Tweede Kamer de voor de feestviering gevraagde f 4000 weiger de en de deelneming van oud-onderoffi cieren beneden de verwachting bleef, doch die omstandigheden hadden tot den genomen maatregel geen aanleiding mo gen geven, zoo werd vermeend. Er werd aan getwijfeld, dat de Gouver. neur der koninklijke inrichting zijn toe stemming tot het houden der collecte zou hebben gegeven. Hoe een en ander intusschen ook moge zijn, algemeen hoorde men den wensch uiten, dat het gebeurde zich, in het be lang van het prestige van het officieren korps, niet zou herhalen. Twee helden op zee. Men schrijt ons uit IJmuiden Dinsdagnamiddag toen de stoom trawler „Holland III", der N. V. Stoom trawler visscherij IJmuiden, met Noord-Noord1-Wester storm .boven de Haaks kwam, zag men de in nood verkeerende Noorsche bark „Nora", waarvan de groote mast en bazaans- steng overboord waren geslagen. Op het achterschip dier bark zag men de bemanning, welke dringend om hulp seinde, bij elkaar gehurkt, daar het hun bij de door het vliegende weder ontstane branding, onmogelijk was zich op het schip te begeven. De schipper der.,Holland III", het groote gevaar ziende, hield onmidel- lijk raad, doch door bijna alle traw leropvarenden werd het onmogelijk geacht een steep over boord te zetten. Maar de stuurman Bertus Krap wist alle zelfbehoudop zijde te praten en kreeg hulp voor het uitzetten der boot, wat slechts met veer veel moeite en door het boven wind brengen der Holland III" kon geschieden.. Toen ecjiter de sloep buiten boord was, wilde niemand mede. Bertus Krap stond weder alleen. Inmiddels werd de toestand der schipbreukelingen steeds hachelijker. Plots meldt de jonge matroos Cor nells Oldenburg zich aan, zeggende ..Stuurman, gaat u, dan ga ik ook". De beide helden gingen af, zich niets bekommerende om het vooruitzicht, dat zij' misschien nog Jang met de gol ven moesten worstelen. Wat ook ge beurde. Meer dan twee uren hebben zij op de riemen gezeten bijna bovenmen- schelijke krachten inspannende. Doch zij hebben hun werk met glans uitgevoerd. Zij hebben de tien schip breukelingen gered, die reeds zoozeer afgemat waren dat het meerendeel niet meer bij machte was. over te sprintgen, toen de sloep langs lijzij van het wrak kwam. Dat langs zij komen was een reu zenwerk. Nadat de schipbreukelingen in de sloep waren, stoomde de trawler er heen, om ze te kunnen oppikken. Dwars zijnde, werd de vanglijn ge worpen en met veel moeite gegrepen. Maar helaas, inpalmende, brak de lijn en opnieuw moest weder een po ging gedaan worden, welke gelukte. Toch moest nog veel krachtsinspan ning aangewend worden om de sloep langs zij van den trawler te trekken, aangezien op dat oogenblik enorm veel zee stond. Ook dit gelukte naar wensch en weldra waren de schipbreukelingen aan boord. Bertus Krap en Cornelis Oldenburg hadden tien menschen gered. Onmiddellijk werd aan boord ver wantend! voedsel en drinken verstrekt, waarop de schipbreukelingen, als uit- :ehongerd aanvielen. Versterkt zijnde, deelden zij mede. hoogst dankbaar te zijn het leven er afgebracht te hebben, maar dat zij zeer onder den indruk waren, niet al len meer present te zijn. Van de opvarenden der bark waren drie overboord geslagen en slechts twee gered. Hbl. In het ruwe werk wordt ze gehol pen door haar goede buurtjes, die veel met haar op hebben. Ze spreekt gaarne over Napoleon en den 10-daagschenveldtocbt. Zooals de lezer zich herinnert, is ze geboren on der de Bataafsche Republiefc: en is ze de getrouwe onderdaan geweest van 1 keizer (Napoleon Bonaparte). 4 ko ningen (Lodewijk Napoleon, Koning Willem I, Koning Willem II en Ko ning Willem III). van eene Konin gin-Regentes en eindelijk van onze tegenwoordige Koningin Wilhelmina. Afgeluisterde klacht van een kie zer in IY te Rotterdam. In den omnibus: Ik kan er niet uit wijs worden, meneer... wat ratelt die bus een kaart met acht namen welgeteld, heb ik thuis gekregen... je kunt je eigen woorden niet verstaan... meneer Kog, meneer Mol, meneer Sloprambelde- bammei zoo'n bus toch!... Wie moet je nou kiezen?... ik voor mijn geef om Kog net zooveel als om Mol of om Slop... die lamme keien, 't is me toch wat... En neem ik nou Kop... of ik neem Slol... hè je ooit zulk rameien gehoord, de bus bomt gewoon... of ik neem Moig, dan weet ik nog altijd 'niet of ik de goeie heb... ja, je voelt de schokken in je hart... Nou zeit m'n vrouw: wel, neem Mop, die lijkt me beter als Kol... maar dan zeg ik Slog kan ook goed wezen... au, 'die schok dee pijn, ;'e kan je eigen woorden niet verstaan... wat denkt u, neemt u Kop of Kol of Kog, ik bedoel... Slol of Slop of Slog, neen, ik wil zeggen... Mog of Moj of... Mop... 1 (Reporter): Ik neem de mopl Jaarwedden leden rechterlijke macht Blijkens het afdeelingsverslag dei' Tweede Kamer juichten sommige le den de voorgestelde regeling, volgens welke de tractementen van de presi denten, vice-presidenten, rechters-of- ficieren en subst-officieren van justi tie bij de rechtbanken en van de kantonrechter^ te Amsterdam en Rotterdam met uitsluiting van andere zullen worden verhoogd, onverdeeld toe. Andere leden, die minder met het voorstel ingenomen waren, wilden toegeven,, dat een wijziging der trac tementen noodig is. doch dan een wijziging voor de geheele rechterlijke mocht. Anderen, toestemmende, dat de sa larissen te Amsterdam en te Rotter dam te laag waren, hadden bezwaar tegen dit voorstel, waardoor de hiërar chisch© verhouding zou worden ver broken voor zoover die ook in ver schil van tractementen uitkomt. Zij wezen er op, dat bij déze regeling de Een snuggere Gisteren werd een fietsrijder voor het Rijksmuseum te Amsterdam door een hem onbekenden man aangesproken: ..Och, mijnheer", zeide deze, „leen me even uw fiets. Daar in de verte rijdt een kerel met mijn fiets er van door en als ik nu maar even uw rijwiel mocht heb ben, dan kon ik hem achterhalen". De ander stemde er in toe, de onbekende springt op de fiets, schiet als een pijl uit een boog naar den kant, waarheen hij gewezen had... en de ander heeft hem voor het nakijken: van fiets noch fiets rijder heeft hij iets meer bemerkt, zoo dat hem slechts restte zijn beklag bij de politie te doen. (N. v. N.) Juli weer. Woensdagavond werden in den Bosch de vestibule (n wachtkamers van het station verwarmd, "t Was er lekker... en dat moet men dan zeggen in de maand Juli. tegelijkertijd worden gehouden. Desniet temin werd het praeadries met 23 stem men tegen aangenomen en Arnhem door den voorzitter geluk gewenscht met de ondervonden sympathie der overige de partementen. Bij loting werd daarop de volgorde van departementen voor de directeurs- verkiezingen vastgesteld. De uitslag was als volgt: Jhr. Ch. van de Poll 1907; Mr. Joh. Enschedé 1905; F. M. Westerouen van Meeteren 1904; H. A. van Beuningen 1906; C. Boudewijnse 1905; A. van Drooge 1907; E. Fokker 1904. J. A. Laan 1907; G. J. van de Poll 1905; G. Salomonson Hzn 1904; Dr. H. IJssel de Schepper 1906 en Mr. M. Tydeman Jr. 1906. Op voorstel van den voorzitter werd besloten, dat het tegenwoordig Dage- lijksch bestuur der maatschappij, de hee ren v. d. Poll, Enschedé en Westerouen van Meeteren, zitting zouden hebben voor de Algemeene Vergadering, terwijl weer bij loting werd beslist, waarin de overige directeuren zitting zouden ne men. De uitslag was als volgt: H. A. van Beuningen voor het departe ment; C. Boudewijnse voor de Alg. Ver gadering; A. van Drooge, departement; Mr. E. Fokker, departement; J. A. Laan, Algem. Vergadering; G. J. van de Poll, alg vergadering; G. Salomon son Hzn., alg. Verg.; Dr. H. IJssel de Schepper, alg. Verg.; Mr. M. Tydeman Jr.. departement. Directeuren en afgevaardigden maak ten daarop een tocht naar Paterswolde, waar in het „Familie-hotel" werd gedi neerd. Uit de Pers. Kon. besluiten. Bij Kon. Besl. zijn bevorderd tot: lo. gezantschaps-secretaris 1ste klasse bij Hr. Ms. gezantschap te St Pe tersburg, nir. J. H. van Roijen, thans gezantschaps-secretaris 2de klasse bij dat te Berlijn; 2o. gezantschaps-secre taris 2de klasse bij het departement van buitenlandsche zaken. jhr. dr. C. G. W. F. van Vredenburch, thans gezantschapsattaché in algemcenen dienst; 3o. gezantschapssecretaris 2de klasse bij Hr. Ms. gezantschap Berlijn, mr. W. A. RoijaardS, thans gezantschapsattaché in algemcenen dienst, en 4o. is mr. R. Cremers be noemd tot gezantschapsattaché in al gem eenen dienst. Naar de „N. R. Ct." verneemt, zal liet nieuwe 9e. reg. inf. 20 Augustas worden opgericht. Pokken. Uit IJzendijke wordt gemeld, dat zich daar een geval van pokken voor doet. Van de gelegenheid tot kosteloo- ze vaccinatie wordt door bijna ieder een gebruik gemaakt. De school is ontsmet. De 100-jarige wed. Klein De wed. Klein derde vrouw van C. F. Klein te Maarsen, hoopt, ge-i lijk gemeld is. Dinsdag baar lOOsten da'on<iersle"n" 8 er.lt verleend waar verjaardag te beleven twee tentoonstellingen van Nijverheid Algemeene Tergadering ran de Maatschappij van Syrerheid te Groningen. (VRIJDAGNAMIDDAG). Na de pauze kwam een amendement- Dordrecht op het prae-advies in zake het houden eenev tentoonstelling aan de orde. De heer Van Raai te stelde voor te lezen: „internationale of nationale" tentoonstelling. Het amendement werd na eenige discussie met 23 stemmen verworpen, waarop het praeadues met de bijvoeging „nationale" werd aange nomen. Voor deelneming aan de tentoonstel ling te Johannesburg scheen al bijzon der weinig animo te bestaan; althans was blijkens mededeeling van den voor zitter op het verzoek tot deelneming geen enkel antwoord ingekomen. Aan de orde kwam vervolgens het voorstel van directeuren om in het vol gend winterseizoen in de departementen een onderzoek in te stellen naar de oor zaken van den geringen omvang, welke de chemische nijverheid hier te lande bezit en naar de middelen, welke aan dezen tak van industrie uitbreiding kunnen geven. Het voorstel werd na gegeven toelichting van den heer Wes terouen van Meeteren aangenomen. Betreffende het voorstel-Amhem, om aan. het departement Arnhem ten behoe ve der aldaar te houden tentoonstelling van moderne kunst 122 Aug.—1 Oct. 1903) een subsidie van 100 of deelname in den waarborgsom voor 200 toe te staan, hadden directeuren geen bezwaar 100 te garandeeren, indien bleek, dat de ten toonstelling verlies had opgeleverd. Het departement verklaarde zich tegen het geven van die subsidie als protest, Eenzijdige Briefwisseling. Deze zonderlinge term kan toegepast worden op een gedeelte van de beschrij ving van J. Oudegeest door Frans Net- scher in de HoII. evue. Om aan te too- nen, dat voorheen de grieven van het personeel der Holi. Spoor bij de directie ai heel weing gehoor vonden, heeft de heer Netscher het navolgende verhaal gegeven van wat wij hierboven noemden een eenzijdige briefwisseling. Den 31en November 1899 werd door het bestuur der Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel (door Oudegeest en Harms als voorzitter en secretaris) het onderstaande schrijven gezonden aan het Gedelegeerd Lid van den Raad van Administratie van de H. IJ. S. M„ den heer Van Hasselt: HoogEdelGestrenge Heer, „Ingevolge eene ons op de laatstge houden Jaarl. Algemeene Vergadering verleende opdracht veroorloven wij ons de vrijheid U.H.E.G. beleefdelijk mede te deelen, dat na uitvoerige bespreking besloten is U.H.E.G. beleefd te verzoe ken: „lo. om het personeel in het bezit te stellen van meerdere gegevens omtrent Pensioenfonds wat betreft reglementen, verslagen, etc. 2o. om ook de werklieden en beambten voortaan recht te geven op pensioen. „Hoewel de Alg. Verg. dankbaar er-- kende, dat ten opzichte van werklieden en beambten, die wegens hoogen leeftijd uit den dienst der Maatij. werden ont slagen, door U.H.E.G. immer gunstige maatregelen werden getroffen, zou zij het toch op hoogen prijs stellen indien ook aan dat deel van het personeel het recht op pensioen werd gewaarborgd. „In het vertrouwen dat U.H.E.G. deze verzoeken in welwillende overweging zult willen nemen, hebben wij de eer te zijn. Met de meeste hoogachting, enz. Men zal moeten toegeven, dat er op dit schrijven, ook wat vorm en beleefd heid betreft, niets valt aan te iperken. Toch verwaardigde de heer Van Has selt zich niet er op te antwoorden. En toen het bestuur op 17 April nog niets vernomen, had dus bijna een half jaar later verstoutte het zich dien dag met het volgend briefje tot het Gedelegeerd Lid te wenden: HoogEdelGesirenge Heer, „Met ons schrijven no. 1446 D, dd. 21 November a.p., veroorloofden wij ons de vrijheid eenige ons door de Algemee ne Vergadering opgedragen verzoeken tot U H.E.G. te richten. Aangezien door ons daarop tot heden geen antwoord werd ontvangen, hebben wij de eer bovengenoemd schrijven be leefd in herinnering te brengen". Met de meeste hoogachting, enz. Maar de heer Van Hasselt bleef stom metje spelen. Een bedelaar, die op straat een aalmoes vraagt, geeft men nog een weigerend of toestemmend antwoord, maar het bestuur van de vereeniging van het personeel werd zelfs minder be handeld. Het Gedelegeerd Lid blééf zwijgen. Vijf maanden later 17 September waagde het bestuur 't nog eens, in een beleefd schrijven, van den heer Van Has selt gedaan te krijgen, dat hij den aller- eenvoudigsten burgerlijken beleefdheids vorm in acht zou nemen, en schreef: „Wij veroorloven ons de vrijheid U.H.E.G. hiernevens toe te zenden een afschrift van ons schrijven van no. 1446 D, d.d. 21 November 1899, waarbij wij. in opdracht van de Algemeene Vergade ring onzer Vereeniging, een tweetal ver zoeken. tot U H.E.G. richtten. „Wijl wij daarop tot ons leedwezen en onze verwondering tot heden geen antwoord mochten ontvangen, niette genstaande wij het met ons eveneens in afschrift hierbijgaand schrijven no. 1743 D. dd. 17 April. jl. in herinnering brach. ten, hebben wij de eer U.H.E.G. opnieuw beleefd om eenig antwoord te verzoeken. „Met verschuldigde gevoelens, Hoogachtend, enz." Maar niets kon het Gedelegeerd Lid bewegen zijn zwijgen te verbreken. En daarom nam het bestuur het be sluit, om zich op 29 December dus meer dan een jaar jater! tot den Raad van Administratie te wenden. En dat schrijven luidde aldus: „Ingevolge een ons op de Algemeene adering onzer Vereeniging. gehou den te Zutfen op 11 Mei 1899. verleende opdracht, veroorloofden wij ons met ons schrijven No. 1446 D van den 21en No vember 1S99 aan den HoogEdelGesiren- gen Heer. het Gedelegeerd lid van Uwen Raad, een paar verzoeken te richten in het belang van het personeel Uwer Mij- Na eenige maanden vergeefs op ant woord gewacht te hebben, namen wij de vrijheid met ons schrijven van 17 April 1900, No. 1743 D, Zijn HoogEdelGestreoge ons verzoek beleefd in herinnering te brengen. Toen ook daarop het antwoord uit bleef, waagden wij nog eene poging door met ons schrijven van den 14en Sept. jl. No. 1907 ZijnHoogEdeiGe- strenge afschrift van onze eerste tw-ee brieven aangeteekend te doen toekomen. .Thans is ruim een jaar verloopen se dert wij ons het eerst tot ZiJnHoogEdel Gestrenge wendden. Uit het geheel ach terwege blijven van eenige antwoord meenen wij te mogen afleiden, dat Zijn- HoogEdelGestrenge het niet noodig oor deelt tegenover ons Bestuur de verte genwoordiger van het tot onze Vereeni ging behoorende deel van het personeel Uwer Maatschappij, zelfs de meest ge- wone beleefdheid in acht te nemen. „Wij meenen dat de termen waarin onze brieven zijn vervat zooals Uwe Raad uit de hierbijgaande afschriften elieve op te merken geenszins aan leiding kunnen geven tot eene houding als ZijnHoogEdeiGestrenge oordeelt te genover ons te moeten aannemen. Wij hebben ons daarom de vrijheid veroorloofd ons tot Uwen Raad te wen den met het beleefd verzoek Uwen in vloed aan te wenden bij ZijnHoogEdel- Gestrenge om, zoowel m het belang der Maatschappij als van het personeel, te verkrijgen dat ZijnHoogEdeiGestrenge terugkomt op zijn besluit om brieven door ons gezonden niet te beantwoor den. ,Het kan toch voor de goede verhou ding tusschen de Maatschappij en het personeel niet dan zeer nadeelig zijn, indien door het stelselmatig negeeren van de billijke wenschen van het perso neel eene toenemende verbittering onder hen ontstaat, w aardoor de belangen der Maatschappij in hooge mate worden ge schaad, vooral nu ook reeds enkelen onzer leden met ontslag worden be dreigd, wanneer zij laten blijken lid on zer Vereeniging te zijn. „Wij meenen er op te mogen wijzen, dat in het begin van dit. jaar een gelijk geval zich voordeed bij den Zwitserschen N'oord-Ooster-spoorweg, hetwelk echter, dank zij de persoonlijke tusschenkomst van den President van den Raad van Beheer, Prof. Van Salis, gelukkig werd opgelost. „Wij hopen dat ook Uwe Raad aan leiding moge vinden tot het uispreken van den wensch, dat de HoogEdelGe- strenge Heer, het Gedelegeerd Lid, als nog zijn tegenwoordige houding ten on_ zen opzichte mogen laten varen. „Met verschuldigde gevoelens hebben wij de eer te zijn, enz." En waarlijk, den 14en Januari van het volgend jaar dat was in 1901, terwijl de eerste brief van het bestuur in No vember 1899 was verzonden!! diende de Raad van Administratie van ant woord. En dat antwoord bevatte de me dedeeling, dat... de Raad „zijn tusschen komst niet wenschte te verleenen", en eindigde met deze afsnauwing: „Wij voegen hieraan toe, dat naar on ze meening de inmenging van eene Ver eeniging als de Uwe, niet bevorderlijk kan zijn aan de rïchtige behartiging van voormelde belangen." Basta! Dat was het resultaat van acht. tien maanden wachten- En nu kan iedereen beoordeelen, hoe de Vereeniging door de H. IJ. S. M. werd behandeld, en op welke wijze rekening erd gehouden met haar verzoeken en grieven. Was 't dus wonder, vragen we,*dat er onder het personeel wel eens een minder aangenaam gevoel tegenover de poorwegdirecties heeft geheerscht, en dat dit te verklaren was? Maar voeit men uit den toon der hier boven afgedrukte korrespondentie tevens ook niet, dat Oudegeest geen heethoofd s, of geen „opgewonden standje", waar- roor men hem wel eens heeft willen doen doorgaan, maar iemand, die zich zelf volkomen meester is, bezonnen, be daard, diè de goede vormen kent en ze ook in acht neemt". Brieven uit Berlijn (Van onzen correspondent). Een „Tijftien cents" Zondag in den Berlynschen »Artis«. BERLIJN, 9 Juli 1903. „Natura artis magistral" Wat mag toch wel de reden zijn, dat de poorten van „Artis" in Amster dam en van „Diergaarde" in Rot terdam, enkele dagen in het jaar uitgezonderd voor het grootste ge deelte der bevolking gesloten blijven? dacht ik bij mezelf, tenvijl ik ver leden Zondagnamiddag onder de vroolijke tonen der schneidige mili taire muziek door de lommerrijke la nen van den Zoo drentelde, waar een onafzienbare menigte van opgewekte Zondagsmenschen heen c-n weer golfde. Waarom volgen de Amsterdam sche en Rotterdam sche directies toch niet het voorbeeld harer Burlijnsche zus ter. die van exclusie niets wil weten, en het spreekwoord: ..hoemeer zielen, hoemeer vreugd" in praktijk brengende, behalve aandeelhouders en geabonneerden ook de niet-geabon- neerden. gegoeden zoowel als de „kleine luiden" van haar prachtig en uitgestrekt etablissement laat genie ten? Zijn de directies zoo kortzichtig, duchten zij oppositie van aandeelhou ders en abdnrfé's of vroeczen zij, te rade gaande met de vernieling der grasperken door hunne geabon neerden bij gelegenheid van het jaarlijksche Koninkïijke bezoek, dat

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 5