met een roeiboot in de nabijheid kwa men, gelukte het een hunner, den drenkeling niet een schippershaak op te halen. Terstond werden door een sergeant en een paar pontonniers, die' eveneens getracht haddien B. te redden, alle po gingen in het werk gesteld om de le vensgeesten weer op te wekken maar vergeefs. Hetzelfde was het geval met den inmiddels te hulp gesnelde» ge neesheer Benjamins; deze kon slechts den dood constateeren. Door de zorg der politie is het lijk gekist en op verzoek der weduwe naai de echtelijke woning overgebracht. B. laat twee kinderen na. i N K/AiN Ii'. N S> L 'M 'ft K- LINGEN *0 cents per mgnt He Tuberculose. is iet lang geleden werden wij ge roepen bij een bijzonder geval van tuberculose. Het betrof een dame van 24 a 25 jaar, wier beide longen door tuberculose aangetast waren.. Zij zag er over 't geheel vrij welvarende uit. Er was hoegenaamd geen enkel tee- ken te vinden dat de aanwezigheid van tuberculose verried, niettegen staande de ziekte reeds zoo diep was ingeworteld; in haar maagdschap was, voor zooverre uien bon nagaan, geen enkel dergelijk gevaL ooit voorgeko men. Zij was reeds ongeveer tien maanden hieraan lijdende, zonder dat zich ook maar de minste graad koorts verraadde, wel was ze over :t alge meen erg zenuwachtig. Haar echtge noot. een geneesheer, had zeer aan dachtig het verloop der ziekte gevolgd; hij begon met het veranderen van woonplaats, eerst midden in de stad wonende, verhuisde hij naar een luchtiger en frisscher gedeelte der stad. bes nachts werden nu bij voor keur in de slaapkamer de ramen open gelaten. Hij deed haar zoo licht en krachtig mogelijk voedsel tot zich nemen. Alles werd echter tevergeefs aange wend. Toen de dokter dan ook eenige num mers van ons blad in handen kreeg, besloot hij de zieke tot ons te brengen. Na eenigen tiijd te hebben nage dacht, hebben wij haar moeder ge vraagd ons in de kleinste bijzonderhe den alles mede te deelen aangaande den gezondheidstoestand van de doch ter voor haar huwbaren staat. Daarop hebben wij haar volgens ons physiologisch stelsel behandeld. Na verloop van acht dagen was de over spannen toestand, geheel geweken. De zieke moest zich wel in acht nemen en rust houden, doch d'e eetlust keer de reeds terug en eer nog een maand' verloopen was. kon men van tuber culose niets meer bespeuren, zij wa ren geheel verdwenen en onze vakge noot. de geneesheer, kon zich van vreugde niet bedwingen. Het Physiologisch stelsel geneest alfdoencle: breuken, hardlijvigheid, zenuwlijden, verlamming, vloeiingen, jicht, asthma, chronische bronchitis, suikerziekte, maag- en huidziekten, doofheid, nierziekte, puisten, kanker enz. De courant La Medicine Nou velle wordt op aanvraag, gedurende twleej maanden gratis toegezonden, evenals een brochure. Men l ichte zich tot l'HÓtel de Ia Medicine Nouvelle, rue de Lisbonne 19, Parijs. Letteren en Prijsvraag Ned. Opora-Vereeuiging I-Iet Hoofdbestuur der N.ederlandsch© Opera-Vereeniging maakt bekend, dat de he eren dr. J- de Jong, S. van, Mil- ligen en W. G. van Nouhuys, vormen de te zamen de jury voor de prijs vraag voor een Nedeilandschen Opera tekst geen aanleiding hebben kunnen vinden tot eene bekroning van een dei- dertig inzendingen, waarvan vier buiten mededinging werden gesteld daar art. 10 van het prijsvraag-regle ment niet in acht werd genomen. Toch kan. daar geen der inzendingen geheel aan de gestelde eischen, uit gedrukt in art. 5 heeft voldaan, aan ,,De Vrouwe van Stavoren" zangspel in drie bedrijven onder de zinspreuk „Eigen kunst is eigen leven" de pre mie worden toegekend; „Willihaim", lyrisch drama in 4 bedrijven en „Erik", zangspel in 3 bedrijven, in gevolge art. 9 van genoemd reglement eene eervoile vermelding verwerven en aan deze beide werken door het hoofdbestuur, op voorstel der jury- gratificatiën worden toegekend ten bedrage van: voor „WiLUhalm" 50 en voor „Erik" f 25. Bij opening van het naambriefje van „De Vrouwe van Stavoren" bleek dat de auteur is W. D. Engels te Arnhem. Den auteurs van ..Willihaim" „Erik" wordt verzocht zich aan het hoofdbestuur, adres den secretaris, bekend te maken of wel onder vermel ding van de zinspreuk vergunning te geven het bijgevoegde naambriefje te openen. De overige bandschriften liggen art. 10) gedurende é'n maand na de uitspraak der jury ter beschikking en kunnen tegen overlegging van het aanteeken-regu van verzending afge haald worden, liefst tusschen 11 en 12 uur des voormiddags. Rechtzaken. Dieyon ot gasten? In den avond van 18 April 1.1. ont dekten twee particuliere nachtwakers te Amsterdam, dat een paar mannen zeer verdacht heen en weerliepen op den Singel, tusschen Raadhuisstraat en Paleisstraat. Kwartier voor tienen waren de wandelaars plotseling ver dwenen. maar stond het raam van perceel 209, een onbewoond ljuis. open. Dat vermeerderde den argwaan, en toen een half uur later het raam weer gesloten bleek, stelden d« nachtwakers met, een agent van politie een onder zoek in. Het raam bleek echter vast- gesloten, wel was er een ruit van kapot; en zelfs toen de politieagent niet versterking kwam, weerstond het de vereende pogingen. De kleinste nacht waker werd toen door de gebroken ruit naar binnen geholpen, doch nauwe lijks stond hij in de voorkamer, of twee mannen kwamen op hem af met de onvriendelijke vraag: „Wat mot je hier?" Het antwoord van do bui- tenstaanden was nogal lakoniek, en luidde ..We komen dadelijk bij jul lie en in minder dan geen tijd was het raam nu geopend, en waren de o.igenoode logeergasten gearresteerd. Onmiddellijk werd het huis door zocht, en men bevond dat op het dak verscheidene dakpannen waren afge nomen en al het lood uit de goten was verdwenen. Ook de koperen water kranen in de keuken en de waterlei- dingpijpen waren gemoerd, en door het geheele huis lagen afgebrande lu cifers, maar het gestolen e was. zon derling genoeg, nergens te vinden. Toch stonden gisteren de beide ge arresteerden. H. J. Stroomberg en M. Haksteen, voor de rechtbank terecht wegens diefstal van lood in vereeni- ging, of althans poging daartoe. Beide jonge mannen ontkenden zich aan dit misdrijf te hebben schuldig gemaakt, en verklaarden hunne aan wezigheid in het huis van den Sin gel hierdoor, dat zij gratis-nachtver blijf zochten en vonden. Zij hadden overigens geenerlei boos opzet ge had. Een tiental getuigen werden gehoord waaronder de apotheker en scheikun digen. de heeren C. J. van Ledden Ilulseboseh en H. Th. de Groot. Maar zij konden niet anders verklaren, dan dat de lucifers, gevonden in de zak ken der beklaagden, van dezelfde soort waren als die afgebrand op den grond lagen. Aan het lemmet der mes sen hadden deze deskundigen geen looddeelen kunnen ontdekken, wel vertoonde het heft van een dezer snij- werktuigen er sporen van. Ook het verhoor der andere getuigen, politie agenten, enz., leverde geen nieuwe be wijzen. en een phantastisch kant,oor- bediende, die in instructie verklaard had de daders met lucifers door het huis te hebben zien dwalen, moest nu erkennen eerst aanwezig te zijn ge weest, toen de politie al binnen was. Wegens bet niet verschijnen van een der twee nachtwakers, die ziek ligt in het Willielmina-gasthuis, zoekt het- O. M. ten slotte uitstel van behandeling der zaak tot 15 Septem ber a. s. De verdedigers van beklaag den, mrs. Bruyn en Van Gelder, ver zetten zich echter tegen de gevolgen van dit verzoek. Huns inziens was ter terechtzitting zoo weinig gebleken, dat j niet nog twee maanden preventieve hechtenis mochten worden gevoegd bij de vier, die beklaagden al hebben gezeten, en hoewel het O. M. zich te gen het verzoek verzette, gelastte de rechtbank, na in raadkamer vergader te hebben, de onmiddellijke invrij heidstelling van de beklaagden. Doodslag. In den namiddag van 8 Juni jl. ont stond tg Scheveningen ruzie tus schen drie personen, onder wie Vink en Spïtter, die samen aan het drinken waren geweest. Bij het verlaten van een kroeg kwam het tot handtastelijk heden, waarbij Spitter met een ijzeren schop van straatmakers, die daar ter plaatse aan den arbeid waren, naar Vink sloeg, volgens de getuigen zon der hem te raken zoo hij hem al geraakt had noemenswaardig te treffen. Na geslagen te hebben, vluchtte S. en viel over een hoop keien, waarbij hij. volgens één der straatmakers met het hoofd op die keien viel, volgens den ander met het hoofd in het zand. Terwijl hij op den grond lag, greep V. de schop en gaf S. met den scher pen kant 5 of 6 slagen op het hoofd, tengevolge waarvan deze overleed. V. bekende de slagen te hebben toe gebracht. Hij had een borrel gedron ken en er in drift op los geslagen, volgens een der getuigenof hij hout I hakte. Volgens de gehoorde deskundigenis de dood het gevolg geweest van ge weld. Hoe ruw er op los geslagen was: bleek wel hieruit, dat één kant van de schop omgebogen was. Dg eisch was 5 jaar gevangenisstraf. Henkes Co. Voor liet Gerechtshof ie 's-Gravenhage werd Dinsdag behandeld het verzet van twee crediteuren van de gefailleerde fir ma Henkes Co. tegen de homologatie van het in dat faillissement aangeboden accoord door de Rotterdamsche recht bank. De Centrale Bank voor Landbouw en Nijverheid, die eene erkende voi'dering op Henkes Co. had, was nl. van oor deel dat de belangen van crediteuren door dit accoord benadeeld waren. Zulks werd nader uiteengezet door mr. B. Limburg, advocaat te Rotterdam, die er op wees, dat in dit faillissement een passief was van bijna 1 millioen, ter wijl als actief was gevonden in de kan- toorkas een bedrag van 16 cents, aan goederen voor een waarde van 200,. ter wijl voorts aanwezig waren eenige min of meer dubieuse vorderingen en kan toor- en huisameublement, alles bij el kaar hoogstens f 14.000 waard. Door het accoord zou hoogstens 2£ worden uitgekeerd, waarschijnlijk min der en zouden crediteuren al hun ver dere rechten voorgoed prijsgeven. Bovendien achtte pleiter die nakoming van 't accoord niet gewaarborgd, was hij van oordeel dat er oneerlijke midde len zouden zijn gebezigd en betoogde hij dat er hier wel een formeele aanne ming van het accoord had plaats gehad, doch dat zulks in de gegeven omstan digheden, in verband met betwisting van sommige schuldvorderingen en niet-be- twisting door den curator ten faveure van betwist wordende schuldvorderin gen, gelijk was te stellen met eene mate- rieele afstemming. Een dergelijk accoord, waartoe z. i. verschillende crediteuren waren be werkt, achtte hij in strijd met de goede trouw en den eerlijken handel. Voor den gefailleerden handelaar on der de bovengenoemde firma trad op mr. m. m. van Valkenburg te Rotterdam, die opkwam tegen de veronderstelling, als zouden crediteuren, die vóór het accoord gestemd hadden en de curator gebiolo geerd zijn geweest door den failliet. PI. verklaarde voor dezen failliet, die dood arm is, en slachtoffer van ongeluk in zaken en andere ongelukkige omstan digheden buiten zijn schuld, alleen uit sympathie op te treden, zonder eenige belooning. Z. i. was de failliet in dezen het slachtoffer der Centrale Bank, die met haar haat en antipathie 'dezen on- gelukkigen man vervolgde. PI. kon zich zulks niet anders verklaren dan door aan te toonen, dat men een zondebok noodig had voor de daling der aandee- len dier Bank tot 8 wat pl. toeschreef aan slecht beheer. Uitvoerig trachtte mr. Van Valkenburg de verschillende grieven, door mr. Lim burg te berde gebracht, te weerleggen. Z. i. was de kwade trouw geenszins be wezen, daar deze niet gelegen is. in de betwisting. Door hierop echter in te gaan, zou men anticipeeren op de des wege aaahangige renvooi-procedure. Ook ontkende pl. het nadeel der credi teuren bij de homologatie, daar de fail liet gedurende 10 jaar zal afstaan al hetgeen hij boven het noodige levenson derhoud zal verdienen, door 2 accoun tants te controleeren, terwijl het zoo goed als zeker is dat de failliet een be hoorlijke betrekking zal krijgen, die hem in staat zal stellen deze clausule na te komen. Nadat de curator, mr. W. Tabingh Suermondt, op een aantal vragen van het Hof inlichtingen had verstrekt, deel de de president, mr. Van Geuns, mede, dat het Hof zoo spoedig mogelijk uit spraak zal geven. I lijkstaande met de betrekking van sto- ker le klasse. Dat examen loopt over de I reglementen en over de deelen der ma chine. Na zulk een examen krijgt degeen die 'geslaagd is een bewijs van de S.S. dat hij dienst mag doen als machinist. (Verslag Utrechtsch Dagblad). Hier rijst een tweede vraag en wel deze: Kan een stoker le klasse volgens de wet bekwaam geacht worden om dienst te doen als machinist (zelfstan dig)? En, heeft de spoorwegmaatschappij het recht om aan deze personen, die al leen officieel kennis hebben van de dee len der machine (dus niet van de bedie ning) een brevet van bekwaamheid uit te reiken ais machinist? Zoo ja, waarom moeten dan de leerling-machinisten op nieuw bij de S.S. examen doen voor machinist (bediening enz.)? En kun zoo iemand, fouten makend, volgens de wet verantwoordelijk gesteld worden? Er vijst nog een andere vraag. Vermaalt was niet in het bezit van bo vengenoemd bewijs (dat weten wij ze ker); was dus Vermaak bevoegd om op de machine geplaatst te worden? De conclusie waartoe ten slotte de schrijver komt is in hoofdzaak deze, dat het niet billijk zou zijn Vermaak te straffen en de verklaring van den heer Witkop, distriets-inspecteur van het Rijkstoezicht, dat hij niet wist of een leerling-machinist 2e klasse bevoegd was, dienst te doen als machinist, geeft hem de vraag in den mond: „Wat is dat voor*eene inspectie, die niet eens de be voegdheden van machinisten kent?" Koloniën. Het vonnis, waarbij H. Haringa en S. J. Tli. Bout, die door middel eener advertentie een jonggehuwd Geldersch echtpaar voor eene waarborgsom van f 500 oplichtten, hen in. eien zetzaak van vleeschwareu plaatsend, waarin de voorraad niet. werd aangevuld, ieder tot H jaar gevangenisstraf wer den veroordeeld, werd door het Hof bevestigd. Het Hof te 's-IIertogenbosch heeft in hooger beroep behandeld de zaak tegen A. Witlox, vroeger kassier te Waalwijk, beklaagd van verduiste ring. Bevestiging van het vonnis der rechtbank. H jaar gevangenisstraf werd geeischt met mindering van het voorarrest. Sport en Wedstrijden. Automobielen. Men meldt uit Brussel, dat die bur gemeester aldaar een verordening heeft uitgevaardigd, waarbij aan auto mobilisten verboden wordt op plaat sen met een druk verkeer sneller te rijden dan 5 K.M. per uur, d. i. de snelheid van een voetganger. Deze maatregel heeft bij de automobilisten een hevig verzet uitgelokt. Wielernienvrs Amsterdam sche Wielerbaan Zondag a. s. hebben er wederom wedstrijden plaats op de Amsterdam- sche wielerbaan, ditmaal uitgeschre ven door de Amsterdamsche Athletiek en Wielriidersvereeniging „De Ba taaf'. Het programma luidt: I. Kampioenschap A. C. Bataaf, wie tri j den 100Ó M. II. Kampioenschap A. C. Bataaf wiolrijden 25 K.M. III. Kampioenschap A. C. Bataaf hardloopen 300 M. IV I-Iindernisloop-'wedstrijd 100 yards. V. Revanche-match Uur-wedstrijd tusschen Vrouweg en Van Goor, met moto rgangm aking. VI. Motorrace over 5 K.M. De „Bataaf" heeft hier een goed idéé gehad door het Amsterdamsch puhliek nogmaals in de gelegenheid te stellen Vrouwes en Van Goor te zien strijden in den Uur-wedstrijd. Beide renners zullen motor-gangma- king hebben van gelijke krachten, wat de match nog spannender belooft te maken. Uit de Pers Veiligheid op de Staatsspoor. De heer j. Oudegeest schrijft in „Het Volk" een artikel over het geval van den leerling-machinist Vermaak, die zooals men weet, onlangs terechtstond omdat hij op 23 Dec. in de opening van de Vfrie- rickerbrug bij Waarder reed, waarbij de hoofdconducteur Priem het leven ver loor. Hoewel de schrijver uit den aard van de zaak,, jegens spoorwegmaatschappijen in 't algemeen en de Staatsspoor in het bijzonder minder vriendelijk gestemd moet zijn en dus wellicht niet voor den koetsten beoordeelaar van spoorwegza ken door kan gaan, maakt hij enkele op merkingen, die de aandacht verdienen. Het geldt hier immers een hoogst be langrijke zaak: de veiligheid van het pu bliek op de spoorwegen. Als des schrijvers geheugen, goed is, dan deed zich bij drie ongelukken, die nogal sensatie maakten in het land, te Vlissingen, te Capelie en in den Haag, het opmerkenswaardige geval voor, dat de machinisten, die de machines dier treinen voerden, evenals de machinist, wien het ongeval bij Bodegraven over kwam, waren leerling-machinisten 2e klasse. Hij vraagt daarom: kan ook in het ge bruik maken van ongeoefend personeel de fout schuilen? Want wat verklaart voor de Utrecht- sche rechtbank de heer Nepperus, werk meester der S.S.? Dat Vermaak examen heeft gedaan voor leerling-machinist 2e klasse, ge- Een particuliere correspondent be schrijft in het „Bat. Nbl." de voorbe reiding der expeditie, en verhaalt van de eerste gebeurtenissen, nadat de chef van den staf besloten had, een post te Kota Liman# Sarin# te vestigen. De brief is van dien post, 4 Juni, gedag- Den len Juni werd een verkenning gemaakt naar Si Koengkoeng, om een overzicht te krijgen van het terrein en tevens de weifelingen der beraad slagende hoofden wat te bekorten. Om drie uur 's middags werd de post we der bereikt. Toen bleek het. schrijft de corres pondent, dat op alle omliggende top pen en ruggen groote drommen,waar onder vele met geweren bewapenden, zich hadden verzameld. Vijandelijk heden waren echter nog niet voorge vallen. Nauwelijks echter was de colonne binnen of van alle kanten werd het geweervuur op ons geopend. Luite nant Van der Slooten rukte onmiddel lijk met vijftien man uit, de overigen hadden de handen vol met het uit den post houden van de bevriende Korintjiërs. die in den grootsten angst naar boven kwamen stormen en bin nen de ijzerdraadversperring kropen. Met revolverschoten der officieren (op den grond gericht) werden zij wecller naar beneden gejaagd en hielden zich daarna rustig in hun huizen, die van af het plateau, waarop de post ligt, volkomen beschermd kunnen worden. Het vijandelijk vuur werd nu en dan. met een salvo op groote drom men beantwoord, de patrouille Van der Slooten stuitte het naderkomen der Korinjiërs. De kapitein De Gaay Fortman begaf zich vrijwillig on marsch met een tien tal bajonetten om de aan het pad wer kende geniesoldaten met hun dekking naar binnen te zenden en verder den transporttrein tegemoet te gaan en veilig binnen te loodsen, 's Avonds half zeven viel het laatste schot. Wij had den geen verliezen, van de bevriende Korintjiërs was een hoofd van lagen rang gesneuveld' door een kogel zijner landslieden. De post werd1 's nachts door hinder lagen gedekt, de versperring aan de zijde der bevriend en versterkt. De nacht verliep rustig, de be vrien den vertrokken op verzoek van den chef van den staf in den nacht naar hun doesoens. Den 2en Juni werd de post van 's morgens zeven uur tot 's avonds half zes vrij zwaai- bescho ten en was de geheele omtrek weder door groote massa's volk bezet. Twee hindevlagen werden uitgezet en de or der luidde voor allen, dat niet moest worden teruggevuurd tenzij men een prachtig schot had en men er naar moest streven de benden vlakbij te laten komen om ze dan aan te vallen. De transportdienst had geregeld plaats aan het buitenkampement werd kalm doorgewerkt, om dit gereed te maken voor de beide compagnieën van het zestiende bataillon. Behalve een mat te kogel tegen het hoofd van luitenant Brouwers, gelukkig zonder letsel te veroorzaken, trof geen der vijandelij ke projectielen doel. De nacht verliep rustiger, hinderla gen waren uitgezet. Om half vijf 's morgens (3 Juni) ruk te luitenant Van der Slooten met 20 bajonetten uit om een woning te om singelen, waar de djahats beide vorige dagen in vuurstelling hadden gele gen. De woning werd verlaten bevon den en opgeruimd. Om zeven uur be zette luitenant Brouwers met tien ba jonetten een rug noordelijk van den post en zond reeds spoedig zeven ge vangenen met een donderbus en. een grooten voorraad blanke wapens naar beneden. Om half tien uur vertrok een patrouille van vijftien bajonetten in zuidelijke richting, om aldaar het terrein schoon te houden. De troepen van de mobiele colonne, waarvan het eerste echelon (de star met een sectie Europeanen en een sec tie inlanders) den 3en Juni te Kota Limau Saring zouden moeten aanko men. schijnen te Indrapoeri in hun opmarsch vertraagd te zijn, althans den 2en Juni 's avonds ontving de chef van den staf bericht, dat bedoeld echelon eerst den 2en van Tapan zou vertrekken, en dus op zijn vroegst den 5en te Kota Limau Saring zou kun nen zijn. Toen dit bericht ontvangen werd, zond de chef van den staf nog dien avond een spoed-order aan den post- commandant te Pamoentjoek Boekit Ga dang om met spoed een gróep met eenige munitie te zenden, ten einde gelegenheid te hebben nog meer ac tief op te treden. Dank zij de uitgezonden patrouilles werd het kantonnement zelf den 3en Juni niet beschoten, hoewel in den omtrek weer groote massa's waren sa mengeschoold. 's Middags ongeveer drie uur trok luitenant Van der Sloo ten met twaalf bajonetten den pa trouille-commandant, die om verster king had gevraagd, in zuidelijke rich ting achterna en dreef zonder verlie zen te lijden, in vereeniging met d)e patrouille alle benden in de richting Sikoengkoeng terug. Twee gesneuvel de vijanden, waaronder een voorvech ter. werden op het terrein gevonden. Om half zeven was luitenant- Brou wers, om zeven uur luitenant Van der Slooten binnen. De transporttrein werd niet veront rust, de commandant van Pamoen tjoek Boekit Gadang zond vijftien ba jonetten en het bericht, dat de expe ditie-commandant met het eerste eche lon 4 Juni te JKota Limau Saring zou aankomen. Alvorens dat echelon bin nen is, zal getracht worden den vij and in de heuvels het nog zoo warm mogelijk te maken. At jeli. Uit Kota Radja werd den 15en Juni gemeld De eerste-luitenant der infanterie D. G. Draayer overviel op Paja-pangkat een bende onder Tjoet Moehamad'. Negen vijanden werden neergelegd; drie geweren, model 1895, ledergoed en munitie buit gemaakt. Tijdens eenige patrouilles door een detachement onder den tweeden-luite nant der infanterie L. Deirsjant in Daja gemaakt, sneuvelden negentien vijanden; als buit werden vele vuur- en blanke wapens medegenomen. De Europeesche fuselier Ploeger, algemeen stamboek nummer 49216, werd in een prauw op de Woyla-rivier gewond. Hij sprong overboord en ver dronk. Speciale correspondentie van (Peereboosn's algemeeiten dienst) voor Haari.em's Dagblad. De lustrumfeesten te Delft De komst van den minister van bin- I nenlandsche zaken zette de kroon op den j feestdag van gister. Gehoor gevende aan de uiitnoo daging van den waarnemende» 1 directeur, prof. dr. Pekelharing, is Zijne Excellentie dr. a. Kuyper hier gistermid- dag omstreeks half- drie gearriveerd en j woonde van uit de Polytechnische school de maskerade bij Vandaar naar het feestgebouw geleid, sprak Z. E. bij de ontvangst in de senatorenkamer, waar de eerewijn werd aangeboden, zijne - voldoening over de welgeslaagde tocht uit en zeide iets moois uit oude lijden gezien te hebben. Sprekende over het technisch onderwijs, verklaarde de I minister, dat men verder gaat dan vroe ger; zijn id'iaal was een technische Hoch- I schule en aan het slot dronk Z. E. op den bloei der Polytechnische school en op de toekomstige Hockschule. Aan de dam.es Kuyper, een dochter en een, nichtje van den minister, mejuf- i frouw Sfcruve, de dochter van den Russi- schen gezant en de overige dames, wer-_ deii bouguetten aangeboden. Vervolgens werden die hooge gasten door het gebouw rondgeleid, waarbij Z. E. vooral de troonzaal roemde. Met veel belangstel ling bezichtigde Z. E. eveneens de fraaie collectie plaatwerken in de tentoonstel lingskamer van den heer Waldman, van waar de gasten een souvenir meenamen. Vermoedelijk zullen de dames de Cour bijwonen, terwijl Z. E. gisteravond weer naar Den Haag is vertrokken. I Nog eens heeft Keizer Nikephoros Pho- I cas zijn zegetocht door de Prinsenstad gehouden, nu door het 'verlichte Delft en men geioove het vrij luider klon ken de hoera's der duizenden en tien duizenden dan 940 jaren geleden, want toen verblindde zijne tegenwoordigheid de menschen en bedekten deze uit eer biedige vrees de oogen met de handeu. Nu stonden zij wijd open van bewonde ring en verwondering over zooveel pracht en de auto erator voelde zich geenszins geërgerd door zooveel vrije blikken, maar boog genadig. Van den optocht zelf kan ik ditmaal zwijgen. Na mijne beschrijving van gis ter kan men zich dien met eenige fan- tasi'e voorstellen; wie deze niet heeft, dien helpen geen woorden. Maar hen, die eenig voorstellingsvermogen bezitten zal ik trachten een lclein idéé te geven van de pracht van gisteravond door een paar van de mooiste punten te schetsen. De Polytechnische school, gelegen op oud-Delft, verloochende ook m de illumi natie haar statige deftigheid niet. In kaarsrechte lijnen rezen de lichtende kelkjes van den grond tot aan den ge vel; vertikaal langs het front en langs de beide vleugels en horizontaal langs den gevel, alles als met een liniaal ge trokken. In het midden, boven den in gang, in ronde omlijsting van groen licht een zacht roodglanzend D. S. C. Daarvoor de gracht, Waarboven een lichtende sterrenhemel, prachtig weer kaatst in het water, als in een spiegel, waar verder weg de mi Ui ar dèn, lichtjes tot een vuurzee samensmelten. Dit schil derachtig grachtje wordt aan het eene uiteinde geflankeerd door de Byzantijn- sche eerepoort, waarvan door de keurig aangebrachte verlichting alle stijfheid is geweken; zij gelijkt nu uit de verte ge zien een tempel met lijnen van schitte-- rend stroomend goud. Aan het andere uiteinde een pittoresk hoog bruggetje Van af dit bruggetje ziet men neer op den gouden sterrenhemel boven het wa ter op de vuurzee daar beneden. En als een vogel schiet plotseling in pijlsnelle vaart een giek daar tusschen heen en het bruggetje onder door. „Snoezig, beelderig, verrukkelijk!" hoor ik om mij heen uitroepen. Geen wonder, dat op dit punt een kïekjesman heeft post gevat. En boven dat licht ziet men de blaren der boomen in zilverlcleur. De schitterende stoet maakte verwereld nog betooverender, f door bengaalsch vuur in Mij andere fijne kleuren gezet, zou lood een penseel moeten zijn oi lijk dit onbeschrijflijk tooneel deren. Stel u verder voor de dit gepakte menigte, golvende gracht, de geïllumineerde hu aardige balkonnetjes met ve lichtende ballons onder en bo' en bloemen en aardige meisje: iijke feesttoiletten, dan hebt Delft en de Polytechnische schc gedenkwaardlgen avond van 14 Heden (Woensdagmiddag t i g e Cour in de Byza troonzaal. De prachtige kwamen hier bij liet plecht: hofceremonieel niet de verhi phonische keizerlijke korale ceptie der vreemde gezanten gelijk nog meer tot hun ri goud, zilver en purper, alles de en straalde in het toch g zonlicht, 't Is overweldigend1 Er schijnen geen kosten o hiei; een zoo volledig beeld va sche Hof te geven. Vele ai in Europa op Grieksch-By2 zijn geraadpleegd, om te noe Schlumberger voor het in e ten van den stoet. prof. Gabr „Maïtre de conférence p< Byzantin" van de Sorbonne en Dr. Hesseling. Van de zijn de oorspronkelijke tei van Th. Thomas, teekenaar Bernard! gevolgd. Voor de i der kleed i j werd de hulp ii van den bekenden kunstena; Molkenboêi' tp Amsterdam, rah Bernhardt heeft, de ha in de voorbereiding 'dezer n en niet alleen door adress ven van leveranciers Sarah' armband, een Byzantijnsch van prachtig filigraan-goud koisen, siert nu "s keizers p bet weergeven van het Bya element is het gelukt, de ecl; lijnsche zijde en brocaatstof te vinden, die den luxus der tot het hoogste opvoert, lioe ook en moeilijk te verkrijge tronen van den granaataj tweevogel-motief, het stral dend kruis, de pronkende p de zeldzaamste en prachtigst zijn in deze costumes verwe Even nauwkeurig verzorgi Oostersch element, waar zijde met Perzische gronicU gewisseld door Bulgaarse! knoopwerken en streeppatn schilderachtig en typisc geven. De troonzaal hebben wij reeds beschreven. Van de oc lijke zaal is niets meer te zii •voor zoover zulks mogelijk imitatie van de Purperen zi keizerlijk paleis te Byzant Byzantijnsche school draagi sluitend religieus karakter; de vele kerkelijke figuren e' ringen. De firma Elkington te Le modelleur van het South-K Museum, heeft de afgiei maakt voor de ivoor-bas rel paneelen, de firma V. Erve te Amsterdam heeft voor d afwerking gezorgd. Rondom le zaal Romeinsche rustbanl voor tafels in denzelfden st kleeden en kussens zijn uit geborduurd volgens de voorbeelden van de San Vit als de purperen portières, kolom tot kolom gedrapeer borduursel- het monogram keizer dragen. En nu bet Hofceremoui naderen de Varingiërs met 1) messen, plaatsmakend voor tigen autocraat en Nikephc cas, omstuwd door de leden Keizerlijk Huis, d'e groö heidsbekleeders en voornaai heeren. schrijdt de troonzaa De klaroenen schallen en men onder de Purperen Hi worden hem de heilbeden volk, vervat in een indrul „entrée triomphalë", toegez Bij de grootwaardigheidsl der Grieksche kerk geïntrod alleen op hare plechtige vei dat het werkelijk voor een i wetenschappelijk doel was, i de Commissie vergunning g statige beurtzangen en kor de muziekbibliotheek der Kerk te doen copieeren. Op in kende wijze werden deze hymnen nu door den heer Ai kamp. directeur van het Kl< Capella, ten gehoore gebrac De keizer, ontvangen door den Parikiinomenos (voorz don Byzantijnschen Senaat) doros Daphnopates fgouver Byzantium) werd door dezen troon geleid. Hierna verw keizer van gewaad om die h telijkheidi te ontvangen, die dér leiding van den Patri axel tos, de „heilige aarde" kt bieden. Weer verwisselt de keizer en wij zien hem. nu in In kuras, als veldheer en ovi van barbarenvolken. Op e( dat de* vreemde gezanten d zullen worden ontvangen Anemas Couroupas en 1 Salalcon, zoons van den I Kreta, Michel de Katepano ning) van Chypros enz. den knielen "voor den oppen autocraat neder, en telkens koor den lof van den groot heerscher. Na deze -nosch en woei barbaren een liefelijke ver De jonge en schoone gem keizers, Theophano, met t wen en meisjes de keizeri op den arm van hare boeze Irene, de bruid van den vt veldheer Tzimiscus kori In groot keizer 1/ijk ornaat, en olijfgroen en schitterend gesteenten, wordt, zij door na d0 ceremonleeüe begro'etii troon naast de zijne gelei Tzimiscus ook zijne vrouw peren zetel aanwijst. Waartoe meer woorden 71 den lezer toch niet de scl indrukwekkende pracht we

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2