Tweede Blad, 8 LOS! e Gouvernante. Behoorende bij iirlem't üagbtad" van Donderdag 16 Juli 1908 3 6148 'dene vonden in de „N. Roti Crt."' n een alleraardigst interview. De Rru>se heeft met een paar die rkennis gemaakt. Snok en Sam ij'pit hij ze. Ze wonen in Rotterdam (steegje, 'nslop. waar peen fat- mensch ooit komt, maar waar 'fe%et zijn gewone vrijmoedigheid Anijengegaan en met behulp van 'n ordfiaalder een vriendschap van een I dagen heeft gesloten om huniot- lip.n eens te vernemen en op zijn *4er weer te geven. - rst wouen ze niet. Ze wantrouw- ieni. Natuurlijk! Kerels, die den ;ten tijd van hun leven in de renis hebben doorgebracht voor misdaden, welke ontdekt zijn, r nog veei meer onontdekte mis- in op bun kerfstok hebben, ver beet niet zoo heel gauw aan een jnde. Maar Snok heeft het aan uitgelegd ,.da's 'n broodschrij- L zei ie en dat benne ook iite jonges. Hard ploetere en van fe arremoeiig. Ik zou d'r wel zalig B pi passé, om voor zoo'n schijntje T aldoor te zitte prakkezeere it zie je Sam. jij kan nou niet le kaar ik heb in me jonge jare zulk t boeke van dieve en moordenaar joovers verslonde. En daar stane n woorde in geschreve; mot toch TTTTpaal maar op 't papier komme. .Fr maar 's voor zitte. En de groot- ^Üjoer is, om dat alles bij mekaar te i woe hebben er samen lang en breed [gepraat. Nou, én ze wouwen 't lE.lan. zoo vertelt de schrijver ver- ~1dan allemaal wel 's haarfijn ver- i; net zoo goed as 'n biecht, die Ogenomen wordt van je heele Zie je. maar daar kwam wat in Want er zijn er geen twee dieven in de stad, waai- je fijne roman van lean opstellen, wou maar zeggen, dat '1, »boel waard was..., en anders me ze 't allebei stilletjes mee in list.... it interview van hun woning be- ijft hij dan verder, maar hij is Or p mee klaar, omdat er zoogoed! als is. Daarom gaat hij maar spoe- over tot. het. eigenlijke doel van komst. H'ij Wil hen aan 't praten ten en. handig van hem. begint net het slot, met te vragen naar ij ze, waarop Sam los kwam. g 's Sam, toen jij nu met maanden tusschentijd elf jaar ilair had gezeten, hoe voelde je len wel, toen je los kwam?" an weet je zelf niet_hoe je bent; je krankzinnig... Want zie je, in die por je kindsch, en van 't aanhou- prakkezeere zie je tusschenbeïe die biviane vliege want je zit stom, dag aan dag tegen die in te kijken. En elf jaar lang, dat je niet vooruit zien. daar komt end an; met twee, drie jaar, tel og 's af; maar als je er elf zit, en de jaren zoo dikwijls.... ie je, maar toch hou je al maai' datum, waar je op gestraft bent t oog. Op 3 Juli was me vonnis Jge, dat cijfer brandt je in je tot je dol wordt. Want elk jaar je 'n nieuwe- almanak, weet je? en te vore loop je in je cel as 'n eve gare. Morgen ga ik na me ïeid, da 's 't land van Jetje; en je en drinkt niet zoo wild as je Is Marges om half acht kwam de aarder Kom mee zeit ie. Het we goed. dat ze voor je gekocht )e, trek je an. en dan geeft de eteur je je reisgeld „Nou kan je prtuin zoeke" zei ie ,,de deur gfcat voor je ope, en ik hoop maar 9; da' je terug komt." Dan krijg je Ontslagbrief, want anders laat de lier de poort nóg voor je dicht, -n dan sta je op straat Je loopt je zweeft van malligheid dat je ïaatschappij weer ziet met die cente op zak. En 't is of je blind want je ziet geen mensche. en huize, en alles kijkt je an denk aar dat ie zoo niet. Ik ben t tabakswinkeltje binnengegaan J'n dubbeltje sigaren en 'n half ons ik.... en daar heb ik twee kwartjes 7 i gegeven.... I En zonder drank kwam ik aan 't Hon.... Want je heb zóó'n zin, en m zin. en allemaal doormekaar; je k niet hoe je 't hebt, en je doet mendalen as je an 't kaarijes- bureau bent. snap je met hoe je daar staat, en as je enkele reis Rotterdam zeit, mot je lache en griene.... Nou, in de trein durf je eerst niks te zegge, want je weet niks van de wereld meer af.... geen krantje gezien.... en toen ben ik met me buurman over 't weer gaan praten, over de natuur, want die is altijd gelijk, zie je- ,,In Utrecht moste we „overetappe, maar ik kon niet ete. en 'k nam nóg geen borrel want je bent te blij, te ge jaagd. te moei. En om twaalf uur was ik hier.... Dan sta je nèt tekijke... 's jonges. jonges, 't is 'n aardig endje ierug. elf jaar. 't is hier wat ver anderd Waar is je leve gebleve? Zooveel ellende zoo jong nog. En waar mot je nou na toe'? ..Daar zie 'k 'n bestelder ankomme, die 'k nog wel kon ..Bè jij 't Sam? zeit ie 'k Doch dat jij al drie maal dood was!" Ja, 't is wat lek kers! En de vrouwe van de fabriek komme langs om te gaan schafte, en die kenne me ook nog. van vroeger jare.' toe me zus d'r nog op was.... één zeit er: ..Lééf jij nog?" 'k Zeg weet je wat jij doet? we gaan in 't Moletje 'n lékkere klare pakke, _sn dat was de eerste, na elf jaar. Zie je, maar dat bleef d'r niet bij. En met die vrouw ga 'k na buis 'n bakkie koffie gebruike, -en toe na me kin- dere ..Die schrokke zich stuipe Vader, bè jij We hadde al drie keer ge boord dat je dood was? Nee zeg ik droog onkruid vergaat, niet. Maar "t is toch wat, as je denk. dat je vader dood is. on in eene staat ie nog levend voor je gezicht. „Zoo, me kind" zeg ik is alles goed." Nou. dan hoor je van dit en van dat, die verloren, die zitte, die dood, 'n stuk of wat nieuwe.... Maar zie je, zóó wa ren ze nou niet, of ik ben maar bij di'e vrouw ingetrokken. En toe me cente onware, joeg ze me de deur uit. Bij me kindere hoefde ik oolc niet meer te komme; daar had vader 't verbruid; ga jij maar waar je van daan komt.... En daar sta je dan weer. En nou 27 November ben ik al drie jaar los. en nou tobbie maar raak... „'k Wou maar. zei Snok. -dat ik die portefeuille met elf honderd guide bad gevonden; ik beloof je, ze hadden er geen cent van gehad. Zoo'n aap, om dat werom te gaan breng© Nou weet je zei Sam hoe we 't laatst uit de opsluiting zijn gekom- me. Maar as we je gaan vertelle hoe we d'r telkens in zijn geraakt, benne we 't eerste uur nog nie klaar." Stadsnieuws. Pro?. Staten van N.-Holland. In het vervolg van zijn rede over den bouw van een tweede provinciaal ge sticht voor geneeskundige verpleging van krankzinnigen, wijst de heer Laan er op, dat de plannen z. i. beter onder zocht hadden moeten worden. Thans kan hij er zijn stem niet aan geven. De heer Sutorius wenscht de Staten geluk met de aan de orde stelling van deze belangrijke zaak, Spr. acht de keuze van het terrein een zeer gelukkige. Mee- renberg is volgens Duitsche deskundi gen, een model-inrichting. Voorts be treurt spr. het dat de commissie niet, evenals die in Duitschland, de nieuwste inrichtingen op dit gebied is gaan1 zien. De Duitsche commissie kwam tot de slotsom, dat het beste systeem de z.g. koloniale gestichten was. Dit system bestaat hierin, dat een landbouw-inrichting van de meest mo derne ziekenverplegings-inrichtittgen wordt voorzien, en daaromheen zijn de bijbehoorende paviljoens. De patiënten houden zich met landbouw en tuinbouw bezig, en worden zoo min mogelijk in hun vrijheid belemmerd. Waarom heeft de commissie ook niet eens aan zulk een inrichting een bezoek gebracht? Spr. heeft dit wel gedaan. En het is hem opgevallen dat overal de meeste vrijheid heerscht. Geen hek is er zelfs ter afsluiting. Het onderscheid is, dat men van de massa behandeling gekomen is op de individueele en de verpleger de kern ge worden is. Dr. Jacobi heeft een uitste kend rapport over de gezinsverpleging gegeven, maar toch helt hij over tot het reeds lang veroordeelde corridor-stelsel. Hoofdzaak is dat de krankzinnige goed behandeld wordt, en dit geschiedt z. i. door verpleging in kleine paviljoens. Vól gens deskundigen is dit systeem niet duurder en vereischt het ook niet meer toezicht. In Kalkhausen is spr. vooral de rust der patiënten opgevallen. Spr. hoopt dat de Staten op deze onvolledige inlichtingen geen besluit zullen nemen. De Voorzitter zegt, dat Ged. Staten 3 jaren met volle ernst de zaak hebben onderzocht en inlichtingen ingewonnen. Ged. Statiën hebben niets verzuimd om te doen wat deze zaak tot eene goede op lossing kon brengen. Ook spr. heeft ge stichten in Duitschland bezocht. Al heb ben Ged. Staten zelf niet gereisd Dr. Ja cobi, een alleszins bekwaam deskundige heeft dit wel gedaan. De heer Sutorius beweert, dat er een verzuim is gepleegd, en dat dit ligt aan de commissie, die niet zelve heeft on derzocht. De heer Mouthaan herinnert er aan, dat aan het paviljoenstelsel ten grond slag ligt het systeem, dat de verpleegde in vrijheid moet worden verpleegd. Dr. Jacobi en Ged. Staten hebben dit systeem veroordeeld, en daarvoor een tusschen- systeem in de plaats voorgedragen, een systeem dat niet is een paviljoenstelsel, maar in 't klein de gestichts- of"massale verpleging. Waar het voorgedragen stelsel niet de instemming der zake kundigen heeft, daarom vraagt spr. waarom is hier niet de weg gevolgd, als die bij de behande ling van het voorstel der Citê Medicale. Nog wijst spr. er op, hoe de inspec teurs bezwaar hebben tegen de grootte der ontworpen paviljoens, hoe Dr. Ja cobi thans wil schipperen, en dit acht spr. verkeerd. Spr. is. huiverig zijn stem te geven aan een stelsel, dat door deskundige inspec teurs niet wordt goedgekeurd. Prof. Josephus Jiita had inlichtingen aan Prof. Winckler gevraagd en deze had hem naar Dr. Jacobi verwezen, als de man die op dit gebied geheel thuis is. Zijn meening acht spr. dan ook zeer belangrijk. Deskundigen openen ook geen nieuwe gezichtspunten. Ook Ged. Staten hebben alles degelijk onderzocht. De zaak is oud en dringend en van alle zij den bekeken. De commissie had geen opdracht om te gaan reizen. Had men dit gewild, dan had men eene commis sie van deskundigen moeten benoemen. Dr. Jacobi heeft alle gestichten door verschillende leden genoemd, bezocht en daarover rapport uitgebracht. De inspecteurs hadden alleen bezwaar tegen het grooie aantal patiënten van 600 in één gesticht. Die bezwaren zijn door Dr. Jacobi door Paviljoens onder vangen, waarin 128 personen kunnen geplaatst worden. Wat het stelsel te Kalckhausen betreft, dit wordt door Dr. Jacobi ten zeerste afgekeurd. De heer Sutorius zeids, dat was nu een modelinrichting; hieruit blijkt dus 't ver schil van meening tusschen het oordeel van een deskundige en een leek. Men heeft vertrouwbare deskundigen gehad en deze verklaren, dat 't plan goed is. Derhalve kunnen wij er mede in zee gaan. Wat Dr. Jacobi in hoofdzaak tegen Kalckhausen heeft, is dat één persoon zijn toezicht niet over zulk een groot complex van gebouwen kan uitstrekken. Ai roemt de heer Sutorius de verlichting aldaar, de wijze van koken door spiritus. licht verdient afkeuring. Ook het stelsel van een landbouwkolonie kan Dr. Jacobi niet aanraden. Spr. waarschuwt ten slotte .tegen uitstel van deze belangrijke zaak. De heer Mr. Waterschoot v. d. Gracht zegt, dat Ged. Staten de zaak uitstekend hebben voorbereid. De commissie had alleen de Staten te adviseeren of reken schap was gehouden met den tegen- woordigen stand van de wetenschap enz. enz. Na het uitvoerig rapport van Dr.. Jacobi, meent spr., dat het tus schenstelsel, dat nu wordt voorgesteld, beter zal zijn dan een streng doorge voerd paviljoenstelsel. Wij moéten iets goeds, iets voortreffe lijks maken, maar dit behoeven wij niet verder uit te breiden dan streng noodza kelijk is. Spr. heeft het plan aan een deskundige laten zien, en deze vond het plan voortreffelijk en voldoende, alhoe wel hij erkende dat het nog wel mooier te maken zou zijn. De keus van Ged. Staten in den des kundige is een gelukkige geweest. Na volkomen onderzoek en het bezoeken van 'verschillende gestichten heeft hij zich een oordeel gevormd, waarop wij allen vol vertrouwen kunnen afgaan. Prof. Van Hamel brengt een woord van dank en hulde aan dr. Jacobi voor zijn rapport, aangaande gezinsverple ging, omdat het geheel volgens zijne meening is. Voorts betreurt spr. op nieuw de beslissing der Haarlemsche rechtbank, waarbij de gezinsverpleging feitelijk omvetiig wordt geacht. Spr. meent dat dit ten onrechte geschiedt. Spr. meent dat de geneesheeren hun rapporten wel zoodanig zouden kunnen inrichten, dat de bezwaren der rechter lijke colleges werden opgeheven. Over de zaak zelve vraagt spr. waar om heeft de commissie de inspecteurs en dr. Jacobi te zamen niet uitgenoodigd, dan waren de bezwaren wellicht opge heven en zouden allen tot eene zelfde conclusie zun gekomen. De tegenstrijdige meeningen zouden dan wellicht vereenigd kunnen zijn. Voorts somt spr. de voordeelen der klei ne paviljoens op. Wel moet men over een ririm personeel beschikken, en is de centrale controle over het personeel moeilijk en tijdroovend, doch dit zijn de eenige nadeelen van dit stelsel. Ten slotte vraagt spr. of het financi- eele bezwaren zijn, die het systeem Ja cobi boven het kleine paviljoenssysteem doen verkiezen. Mr. 't Hooft zegt, dat de beslissing door de Haarlemsche rechtbank gegeven is door een college dat zijn vollen eerbied heeft en welke beslissing zijn volle in stemming had, alhoewel spr. er geen deel aan heeft genomen. Maar spr. zou willen vragen, of de heer v. Hamel anders zou hebben be slist, indien hem voorgelegd was het attest van den directeur van Meerenberg. dat de patient gestichtsverpleging noo- dig heeft, en tevens het verzoek om ver pleging buiten het gesticht te bevelen. De heer Mr. de Kanter keurt de spits vondigheden, die Prof. v. Hamel zou willen af. doch verwacht veel meer van een verzoek aan de Regeering tot wets wijziging in. deze. Jhr. G. S. Boreel brengt der commissie dank voor haar voorbereidenden arbeid. Volgens spr. is de beslissing moeilijk, doch kunnen de Staten niet anders doen dan afgaan op de meening der deskun digen. De heer Mouthaan wijst er op, dat wij een tusschenstelsel hebben, dat wel goed kaïn zijn. Maar wat spr. vraagt is: „Geeft mij de voorlichting van deskun digen, dat dit stelsel goed is. Maar zoo lang deskundigen hem de noodige toe lichting nog niet hebben gegeven, kan hij zijn stem niet geven aan het voorstel. Spr. heeft geenszins in de stukken ge lezen, dat de inspecteurs 2 gestichten voor 300 personen wenschten en dat zij bezwaren tegen de grootte der pavil joens hadden. Deze bezwaren had spr. gaarne ge hoord. Thans kan hij niet met volle over tuiging zijn stem aan het voorgestelde plan geven. Schriftelijk zou spr. gaarne de bezwa ren der inspecteurs zien en ten tweede het plan van Dr. Jacobi aan het oordeel van andere deskundigen onderworpen zien. Al is er haast bij de zaak. toch kan met een besluit wel tot de a.s. winterverga dering worden gewacht. De heer Sutorius wijst er op, dat in Duitschland het kazerne-systeem is ver oordeeld en men tot de overtuiging is gekomen dat het Paviljoensysteem het beste is. De heer Laan zegt, waar we staan voor het feit om 2 millioen te voteeren, daar acht spr. het gewenscht en noodzake lijk, dat 't oordeel van liet Gen. Staats toezicht nog werd' gevraagd. Spr. heeft alle respect voor de wetenschappelijke kennis van dr. Jacobi, doch meent dat hij nog weinig ervaring op dit gebied heeft. Spr. zou gaarne nog meer licht in deze zaak zien, en hoopt dat Ged. Staten hem. dit zullen verschaffen. Spr. stelt voor het plan te stellen in handen van eene commissie van 3 des kundigen op het gebeid van krankzinni genverpleging om de Staten te diehen van advies. De Voorzitter ontraadt ten stelligste alle uitstel, omdat er dringend behoefte aan plaatsruimte voor behoeftige krank zinnigen bestaat. Het aantal rustige patiënten te Meerenberg is bij hooge uit zondering van de Regeering, met 64 ver meerderd. Amsterdam klaagt thans, zooals het nog nooit geklaagd heeft, nu zullen de Staten de zaak uitstellen. En waarom, omdat men meent niet genoeg inlichtin gen te hebben. Men is alleen volgens spr. in de war geraakt door het woord paviljoenstelsel. Maar zijn het wel pa viljoenen. als er 40 patiënten zijn en niet als er 128 zijn? Bij het voorgestelde stelsel heeft men ruime corridors. Maar men heeft nu niet te beslissen over een paviljoen-corridor of tusschenstelsel, maar alleen of het nieuwe gebouw er komt. En dan moeten wij het plan volgen van een deskundige ais dr. Jacobi, welk plan door Prof. Winkler wordt aanbe volen. Door met dit plan mede te gaan, zijn de Staten volkomen verantwoord. De voorzitter adviseert verwerping der motie. De heer Laan ontkent, (lat de motie oponthoud zal veroorzaken, daar men nitusschen reeds met de voorbereidende werkzaamheden kan voortgaan. De motie hierna m stemming gebracht wordt verworpen met 56 tegen 8 stem men. Zonder hoofdelijke stemming worden daarna de voorstellen van Ged. Staten aangenomen en daarna de geheele voor dracht in stemming gebracht, met 4 stemmen tegen, die van de heeren Su torius. Mouthaan. Laan en Loef. Tot lid der Prov. Staten volgens ari. 89 der provinciale wet in de vergadering van Ged. Staten te roepen, wanneer al daar de stemmen staken in gevallen, waarin eene beslissing volstrekt wordt gevorderd, wordt benoemd de heer Mr. F. Th. Westerwoudt. Aan deorde wordt gesteld het voorstel* tot wijziging van het Algemeen Regle ment van bestuur voor de waterschap pen in Noord-Holland. Artikelsgewijs wordt dit Reglement be handeld. Na behandeling van art. 52 wordt de vergadering verdaagd tot a.s. Dinsdag, des morgens te half 11. Gevonden voorwerpen. Een blauw kinderarmbandje; een lederdn muilkorf: een ring1 met 5 sleutels; een rood koralen rozenkrans; een zwart lederen portemonnai^ met geld; een ijzeren grafkrans met oud lint. Bekeurd. Een persoon wegens het laten loopen van een hond onge- muilkorfd. Hem was gelast, den hond gedurende drie maanden te muil- konen. Een wielrijder is Maandagnamiddag omstreeks 4 uur dooT een politie beambte bekeurd, voor het feit, dat hij zonder bel reed Een koopman uit Haarlemmermeer is bekeurd wegens het rijden met niet-gemuilkorfde honden. Uit de Omstreken Heemstede. Maandag kwam alhier de grutters- knécht van den heer W. Peperkoorn met paard en wagen aan den Binnen weg nabij Bronstee in aanraking met de stoomtram. De man werd hierbij van den wagen geworpen etn scheen bij medisch onderhoek zijn ribben nogal bezeerd te hebben. De lieer H. van der M al. gepens. paarden-arts. had het geluk het paard spoedig te grijpen en tot staan te brengen. Juist kwam ook een wielrijder van Hille- goin met de tram in aanraking, waar door de fiets totaal werd verbrijzeld. De berijder bekwam geen letsel. Aatemeer. Gisteren was men driik bezig met hèt. organiseeren der tentoonstel ling van bloemen en planten, welke van Woensdag 15 dezer tot en met Zondag d. a. v. op een terrein aan den Uiterweg alhier wordt gehouden. Naar men ong mededeelde, belooft de ten toonstelling zeer interessant te wor den en een bezoek overwaard. Het aantal inzendingen is groot; en vele inzendingen zijn zeer mooi. District III. Uitgebrachte geldige stemmen 2730. Volstrekte meerderheid 1366. Hiervan verkregen de heeren: mr. Be vers, kath., 1925; l.oeff. conservatief, 2369; v. Malsen. l»b.. 2299; v. d. Rovaard, lib 2381; v. d. Toorn, lib., 2377; Verstil* nen, lib.. 797. zoodat gekozen zijn de heeren: Bevers. L eff, v. Malsen, v. d. Rovaard en van den Toorn, alle aftre dende leden. Vacature v. Hattum van Ellewouts- dijk. Uitgebrachte geldige stemmen 2642. Volstrekte meerderheid 1322 Hiervan vürkregen de heeren De Mos anti-rev.) 1216. Schift, lib., 1237; Teixeira de Mattos iconserv. 189 -temmen; zoodat herstem ming moet plaats hebben tusschen de heeren De Mos en Schiff. ROTTERDAM. De uitslag van de Maandag gehou den verkiezingen voor den gemeente raad. in de districten I. III. IV en V, was als volgt District I G. W. Burger, lib.. 844 stemmen; J. E. v d. Graaf, anti-rev.. aftredend. 11225 st D. de Klerk. lib., aftredend. 1121 st. mr. C. F. A. J. Leesberg, r.-k.. 947 st. dr. F. D. A. C. van Moll. lib.. 809 st. A. Oliemans. vrijz.- dem.. 233 st.H. Spiekman, soc.-dem., aftr.. 841 si; K. A. Warmenhoven, chr.-hist, 541 st. Herstemming tusschen de heeren Burger. Van der Graaf, De Klerk, Leesberg, Van Moll en Spiekman. District III P. Bredius, r.-k.. 908 stemmen G. \V. Burger, lib.. 1018 st. D. Fock, lib., 102Ü st. L. M. Hermans, soc.- dem., 254 st. mr. R. B. Ledeboer, r.-k., 948 st.; M. v. d. Nagel, onti jl ev., 981 si A. O. H. Teilegen Bzn., I vrijz.-dem., 73 st. C. J. Vaillant. lib., aftr., 1075 si W. P. de Vries, vrijz.- idem., 124 si Herstemming tusschen de heeren Bredius. Burger, Fock. Ledeboer. v. d. Nagel en Vaillant. District IV H. C. P. de Groot. vrijz.dem.. 191 stemmen, L. M. Hermans, soc.-dem., 2% st.F. Koch Jr., lib., aftr.. 1157 st. mr. G. Moll. lib.. 1101 st. J. G. L. Nolst Trenité, lib., aftr., 1198 st. mr -A. Slot, anti-rev.. 1002 st. dr. F. C. Swaters. r.-k.. 1000 si K. A. War menhoven Jr.. chr.-hisi. 715 st. Herstemming tusschen de heeren Koch, Moll, Nolst Trenité, Slob, Swa ters en Warmenhoven. District V S. v. d. Bergb Jr., aftr., 1119 stem men; H. J. Egelie. r.-k. 711 si; A. den Held J., lib., aftr.. 1080 st. G. Kerkhoff, soc.-dem.. 289 si R. D. Ke telaar, anti-rev., 715 st. mr. W. A. Mees, lib., aftr., 1094 st. Th. J. H. van Reeken, r.-k., 499 st. GekozenS. v. d. Bergh, A. den Held en mr. W. A. Mees. bi nnenland. Gemeenteraadsverkiezingen. 's-GRAVENHAGE. District I. Uit gebrachte geldige stemmen 2984, volstrekte meerderheid 1493. Hiervan verkregen de heeren mr. Van Aken, lib., 695; Van Duivenvoorde, Middenstand, 152; Edersheim, lib., 1932; Kolkman, kath., 176S; Ter Laan, soc,-dem., 802; Lubbers, vrijz.-dem., 718; Van Pallandt, cons., 1468; Van Pijlen, chr.-hist. en anti rev., 1016; Steunebrink, Middenstand, 155, Stobberiagh, lib., 633; Vegtel, anti- rev. 1250; De VVeerd, soc.-dem., 646; Wiers lib., 898. Zoodat gekozen zijn de heeren Edersheim, Kolkman, aftredende leden en herstemming moet plaats hebben tus schen de heeren v. Pallandt, Vegtel, v. Pijlen, Wiers, Ter Laan en Lubbers. Het aftredende lid, de heer Stobbe- ringh, werd niet herkozen. District II. Uitgebrachte geldige stemmen 2320. Volstrekte meerderheid 1161. Hiervan verkregen de heeren: mr. Bik, lib., 1743, v. d. Hoorn, a r., 1724, Melchers, soc.- dem. 575. mr. Van Raalte, lib., 1769, Van Santen, lib.. 1732. mr. Snouck Hurgronje, lib., 1729. zoodat gekozen zijn de heeren: Bik, v. d. Hoorn. Van Raalte, Van San ten en Snouck Hurgronje, allen aftre de leden. Het marine personeel Men zal zich herinneren, dat bij de discussies in de Tweede Kamer de Minister van Marine door de heeren Staalman en Hugenboltz wei-d gewe zen op vermeende tegenwerking van. de Anti-Alcohol-Vereen iging en op slechte behandeling van jonge ma trozen. Van den heer W. H. Meyer, oud- marineniatroos. ontvangen wij een uitvoerig schrijven te om op te nemen waarin wordt betoogd dat wel degelijk te Soerabaja de Anti-Al cohol-Vereeniging der Zee macht" is tegengewerkt. In de cantine, zegt de heer Meyer onder meer. werd de jenever bij bier glazen geschonken, in twee dagen tijdswas alleen aan klare jenever voor /500 opgedronken. Toen d^ matroos le. kl. Meyer en een korporaal in een verzoekschrift namens genoemde ver- eeniging om verbetering in de can- tinetoestanden verzochten, werden zij beiden gestraft, daar de vereeniging niet erkend werd. Toen is later, door de hulp van in gezetenen van Soerabaja, aan den wal een afschafferslokaal geopend, alleen toegankelijk voor leden van den Ma- trozenbonï Verder geeft de heer Meyer bijzon derheden omtrent het geval, door den Minister in de Kamer onmogelijk ge noemd, van den jongen, die in ïndië weken aaneen zou zijn opgesloten in een ongeventileerd ruim vau Hr. Ms. Bromo". aan handen en voeten ge boeid en met een stalen ketting aan een stut vastgebonden. Onpasselijk geworden, zou hij meer dan 24 uur in zijn vuil hebben moeten blijven liggen. H5j geeft verdere bijzonderheden, die ons doen begrijpen, dat de Minis ter het gebeurde voor onmogelijk houdt, doch die de schrijver aanbiedt F«aill« tem. Uit hat Kngelsch maar DOROTHEA GERARD. let is een ceremonie, dat is zeker, ir die haar zoon bepaald aange- m scli ij nt aan te doen. Voor een est blijft altijd de troost van het stieke bestaan, en zij vertoont we- ijk een schilderij in haar zwarte e en kanten. U moet u niet voor- len. dat zij er akelig uitziet, juist tegendeel. Eenige jaren geleden, •dat de ziekte zoo ver gekomen moet zij er treurig uitgezien heb- mager en schuw, met vertrokken atstrekken toen was er nog strijd' natuurNu de ziel den strijd #ft opgegeven, heeft het lichaam de chten teruggekregen. Zij is weer «nd en gezet geworden. kamer, waarin zij haar leven rbrengt uitgezonderd zoo nu en i op warme diagen een wandelinge- in de ommuurde ruimte beneden is er eene met drie vensters, die op de straat uitzien, ten deele, omdat daar meer schaduw is en ook omdat zij er van houdt, zoo nu en dan op de vensterbank te zitten en te kijken naar de kinderen, die naar school gaan of naar een vischwagen of rij wiel. Verder houd ik haar bezig door allerlei dingen van papier te maken, de pop uit en aan te kleeden en dan heb ik altijd de piano nog, die een merkwaardig verzachtende invloed op haar heeft. Zij is niet moeilijker te amuseeren dan een onnoozel kind. Persoonlijke invloed schijnt alles, en gelukkig heb ik daarover niet te kla gen. Zij schijnt zich nog steeds even als bet eerste oogenblik, tot mij aan getrokken te voelen. Dikwijls zit zij een heele poos achtereen naar mij te staren, en dan barst zij plotseling in lachen uit, schijnbaar zonder reden. Zij heeft zoo langen tijd niet anders dan oude vrouwen om zich heen ge zien. dat zij zeker niet weet, wat te maken van een jong gezicht „Het klinkt niet heel vroolijk, is't wel? Maar alles heeft zijn lichtzijde en de mijne is een dagelijksche wan- dtelingwant mr. Aikman is er bij zonder op gesteld, dat ik dagelijks li- chaamsbeweginp* neem. Ik denk. dat hij het gevaar niet wil loopen de ge zondheid in dé waagschaal te stellen van iemand, die blijkt zoo'n geschik te gezelschapsjuffrouw voor zijn moe der ie zijn. lederen middag brengt hij twee uur bij zijn moeder door, en in dien tijd ben ik vrij. of liever, ik word bet huis uitgezonden, met den nadrukke- lijken order, niet vóór vijf uur terug te keeren. O, Fraulein, als u er geen onder vinding van heeft eenigen tijd aan het strand door te brengen, dan kan u niet begrijpen, wa.t die twee uur voor mij beteekenen welke ontdek kingstochten ik doe. en wat heerlijke verrassingen ik ondervind Ik kom dagelijks terug met mijn handen vol schelpen en zeewier en met een voorraad buitenlucht en energie, die mij het werk gemakkelijk doet val len tot den volgenden dag. Mr. Aik man noemt deze plaats een graf'voor ievend'eii, en daarop zal het voor velen wel lijken, maar hij is zeker vergeten, wat het zeggen wil jong te zijn niet omdat hij zelf oud in jaren is. maar omdat bij zoo lang geleefd heeft met niets anders dan oude men- schen en dingen om zich heen. Er is geen enkele gedienstige in huis, die jonger is dan een halve eeuw en alleen de veelvoudige mensch die in zich vereenigt het vak van botte lier, tuinman, huisknecht, en palet- schoonmaker is al voldoende om neerslachtigheid om zich heen te ver spreiden. Ik vermoed, dat Murdy zajn leven begonnen is als matroos of vis- scher of in ieder geval als zeeman, want ofschoon hij een zwarie jas heeft, schijnt hij alleen in een jekker gelukkig te kunnen zijn. Niet, dat hij er ooit gelukkig uitziet! D« in druk, die deze man teweeg brengt, is er een van sombere kracht, hij ziet er chronisch uit, alsof hij even te voren een vreeseltjk ongeluk had vernomen en zich daar heldhaftig overheen zette. Het zou bepaald ver lichting geven hem eens te zien uit barsten. De keukenmeid, een klein, kreu pel vrouwtje, is niet veel vroolijker, ofschoon minder afschrikwekkend. Tusschen haar en Murdy bestaat een voortdurende veete ten opzichte van de kippen, die een voorliefde toonen om de viooltjes plat te trappen, ter wijl Murdy een voorliefde heeft de viooltjes om den zonnewijzer heen te planten. Altijd als ik de schelle stem van de keukenprinses hoor weerklin ken, ben ik overtuigd, dat de kippen weer iets op haar geweten hebben. Allebei deze steunpilaren van de huis-l houding zijn hevig rheumatisch, en' als zij eens niet aan het kibbelen zijn bestaat de grootste vergoeding in het vergelijken van beider symptomen. Je kan niet gelooven. wat een pijn in den rug ik vannacht heb ge had." zegt vrouw Kennedy tot Murdy en „het kan niet erger geweest zijn dan ik in mijn beenen," herneemt de laatst^ vertrouwelijk. Dan is er nog een derde hulp in de huishouding in den vorm van een kamermeid met grijs haar en een grooten mond met neerhangende hoe ken, dio er uit ziet, alsof zij zooeven een lepel azijn heeft verzwolgen en de smaak nog in den mond heeft. Een aardige collectie antiquiteiten, niet waar. De kuikens en ik zijn eigenlijk de eenige jeugdige wezens-hier want Mr. Aikman kan ik daaronder niet rekenen. Ik bemerk, dat ik van hem het minste verteld heb waarschijn lijk. omdat ik van hem niets te zeg gen heb, daar ik hem slechts zelden zie. Hij brengt zijn dag buiten schetsen de of in ziin atejier door, behalve die twee uur. als hij mij uitgezonden heeft om te wandelen. Klaarblijkelijk leeft hij maar voor twee dingen zijn kunst en zijn moe der. Eéns heeft misschien nog wel iets anders hem geïnteresseerd, hij ziet er uit. alsof hij wel iets ondervonden heeft misschien zal ik daar eens achterkomen of misschien ook nooit. Intusschen weet ik nog niet precies, !wat ik van hem moet denken. Ik kan alleen zegeen dat hij er uitziet als een man met een verleden. Vreemd, nietwaar, en onrechtvaardig, dat een verleden een man interessant schijnt te maken, terwijl een vrouw er om veracht wordt. „Ik ben tot nu toe nog niet in zijn atelier geweest, maar op een goeden dag hoop ik daar binnen te dringen. „Andere kennissen heb ik niet ge maakt sinds ik hier ben gekomen. Be zoeken zijn hier onbekend, schijnt i hei Schrik niet als mijn brieven aan u wat veelvuldiger worden. Gesprek ken op papier worden meer gewenscht naarmate zij in werkelijkheid zeld zamer worden, want wat ik in de zie- kekamer zeg. kon evengoed voor de kinderkamer dienen. Kijk daarom uit naar den post bode en wapen u zelf met geduld Als altijd, CLARA WOOD. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 5