R. Schlyecher, Amsterdam, id., 3 p. Mej. De Bruin, Utrecht, GrooteBad- iiuis, 1 p. A. A. F. van Stuivenberg, Utreclit, id.. 1 p. A. Hey broek, Amsterdam, id..l p. Mevr. van den Berg, Jutfaas, ld., 1 p. M. Hertz, Amsterdam, Hotel Beau Site, 3 p. J. A. Escher. Leeuwarden, id.. 6 p. J. F. Schraden, Utrecht, Groote Badhuis, 1 p. M. von Frautzius. Bremen, villa Marina, 1 p. Mevr. Yogeler, Baltimore, Hotel Grooie Badhuis, 5 p. S. Blom, Haarlem, id.. 5 p. J. Doornbos. Aken. Hotel Kievlts, 1 p. AY. Rosenberg. Berlijn. Hotel Groo te Badhuis. 1 p. G. Entrop. Amsterdam. Hotel Kie- vits, 1 p. F. Sternhe interMannheim, Pensi on Quisisana, 1 p. B. J. van Gorselen, Amsterdam, Dorpsplein 3, 7 p. H. Nolthenius. Utrecht, Pension .Quisisana, 7 p. G. C. van Iieck, Dordrecht, villa Geertruida, 12 p. AN Vroom, Amsterdam, villa Alei- da. 11 p. j. Comoris, Amsterdam, Hotel d'- Orange, 4 p. L. M. Bamet Lyon, Haarlem, villa Marina. 4 p. C. de Jong. Amsterdam, villa AVil- helm, 5 p. J. H. Strumphler. Hilversum, villa Marina, 6 p. I. Klatte, Amsterdam, id.. 3 p. H. J. Kruse, Amsterdam, villa Duin- lust. 6 p. Juffr. Willemse, Amsterdam, Cot tage Pretoria, 1 p. Jongej. Dehtz. Amsterdam, id.. 1 p. C. L. M. Lambrechtschen, Amster dam, villa Marina. 7 p. Mevr. Menko. Amsterdam, Pension Ze~- en Duinzicht, 3 p. Bi nnenland. Hoföeri cht. H. M. de Koningin ontvangt dage- lijksche telegrafische berichten van de internuntiatuur omtrent den toestand van Z. H. den Paus. Prius verongelukt. De 15-jarige zoon van een der Hon gaarse he prinsen in het Kurhaus te Scheveningen geraakte door eigen roekeloosheid ondanks ernstige waar schuwing van den bediende met het hoofd bekneld tusscken de lift en de deurpost van de tweede etage, waar door de uittreeplank brak en de knaap naar beneden stortte. Een schedel breuk maakte terstoii'' een einde aan zijn leven. Raad om. Tengevolge van de laatste verkiezin- gen is in Leiden de gemeenteraad om er zijn nu 15 liberalen en 16 anti-liberalen. Naar „Het \rolk" meldt, is het lid der Tweede Kamer, de heer Van Kol, van zijn West-Indische reis in het vaderland teruggekeerd. De minister van binnenlandsche zaken brengt in de „Stct." ter alge- meene kennis, dat in de aanstelling van administratieve ambtenaren bij de Rijksverzekeringsbank thans inzoo- verre is voorzien, dat op verdere slo- licitaties niet meer kan worden gelet alsmede dat de aansteling van meler- dere agenten eerst later in overwe ging komt. Ongelukken bij de Maskerade Een 28-jarige vrouw uit 's-Graven- bage is onder de stoomtram geraakt de wielen gingen haar over beide beenen. Zij werd naar 't gasthuis al hier overgebracht. Haar toestand is hoogst bedenkelijk. De heer M. uit 's-Gravenhage is door de stoomtram aangereden en in 't ge sticht Bethel alhier opgenomen. De veld-artillerist de B. uit 's-Gra- venhage geraakte met den rechterarm onder de stoomtram en werd in het militair hospitaal alhier opgenomen. Hij zal die-n arm vermoedelijk moeten missen. Deze ongevallen zijn uitsluitend aan eigen onvoorzichtigheid te wijten. Aan de Haagpoort (verder reed de stoomtram niet) was voldoende rijks- en geemeente-politie aanwezig, maar niettegenstaande de stoomtramdirec tie had aangekondigd, dat treinen zouden loopen zoolang er passagiers waren, gedroeg zich het publiek op de bekende manier van drukke da gen. zoodat de politie zoo goed als machteloos stond. De laatste tram v.ertrok te ririe uur in den nacht. In Delft gebeurden er geen ongelukken, niettegenstaande het rijtuigverkeer nu en dan zeer druk was. voorwaarden, die plezier mochten hebben in ons land eenigen üjd op he: water door te brengen. (H.bl.) Maatregel tuk Bestuur. Tijdens de behandeling van de Sta- kingswetten werd, naar men weet, door de Regeering een algemeene maatregel van bestuur uitgevaardigd ter regeling van de rechtsverhoudin gen van liet spoorwegpersoneel. Daarin werd bepaald, dat de Minis ter van Waterstaat in het vervolg zal goedkeuren een reglement, waarin de j volgende dienstbetrekking van het geheele personeel zal moeten zijn ge regeld en waarin ook zal moeten voor komen een regeling omtrent het ken baar maken van wensclien en bezwa ren van bet personeel bij de directie en omtrent scheidsgerechten ter zake van disciplinaire straffen, onder bepaling, dat. liet geheele reglement eerst op 31 December 1903 tea- goed keuring behoefde te worden ingezon den, maar de bepalingen over de wijze, waarop de wenschen en klach ten ter kennis der directie kunnen worden gebracht, over het scheidsge recht en over den termijn van dienst opzegging uiterlijk op 30 Juni aan den Minister moesten worden voorge legd, en het scheidsgerecht uiterlijk op 1 Augustus in werking zal moeten treden. De „Nieuwe Ct." vernam nu, dat de groote spoorwegmaatschappijen met zoo bekwamen spoed aan deze zaak voortgang hebben gegeven, dat de geheele regeling vóór 30 Juni aan den Minister ter goedkeuring is inge zonden. zoodat als de Minister do in gezonden reglementen goedkeurt, de geheele regeling ten bate van het personeel op 1 Augustus zal kunnen worden ingevoerd. Yreeselijke misdaad. Te Olsene, aan de Belgische grens, is door eene dienstbode een vreeselijke misdaad aan het licht gebracht. In Maart werd aldaar het lijk van den slager C. de Cock in een waterput .ge vonden. Zijne vrouw scheen erg bedroefd en algemeen dacht men aan een onge luk. Dezer dagen heeft echter de dienst bode, na een twist met hare meesteres, de justitie medegedeeld, dat de heer De Cock door zijne echtgenoote en haar broeder was geworgd en daarna in den put geworpen is. De justitie heeft dadelijk een onder zoek ingesteld, waarop de weduwe De Cock en haar broeder in arrest geno men zijn. Beiden hebben hunne misdaad bekend. Beeienbrouck bet vorstelijk echtpaar we der met bloemen werd welkom gehee- len. Dadelijk begaven zich de Koningin en de Prins op het balkon van het hotel, dat uitziet op het niet zeer groote, ge deeltelijk door tuinen, anderdeels door het ijkkantoor en particuliere huizen be grensde hotel. De daar wachtende me nigte begroette de hooige bezoekers met daverende hoera's. Majestatelijk klonk nog steeds het klokgelui uit den St. Jan en den St. Servaas. Na met buigingen en handgewuif voor het huldebetoon te hebben dank gezegd, begaf de Koningin zich naar hare vertrekken, die op de bel etage van het hotel gelegen zijn. In het Gouvemementshotel werd ge dineerd. Daar vereenigden zich aan den rijk gedekten met bloemen versierden disch in de laagwerpige Statenzaal, met de kostbare Gobelins, het Koninklijk Paar met zijn gevolg, de Commissaris der Koningin met zijne huisgenooten, de directeur van het Kabinet van H. M. de Koningin, jhr. Vegelin van Claerber- gen, de commandant in de 3e divisie, ge- neraol-majoor Campbell, en eindelijk de leden der Provinciale Staten met den griffier. Aan dit diner verscheen H. M. de Koningin in grijs-blauw avondtoilet, versierd met edelgesteenten, het hoofd gekroond door een diadeem. Z. K. H. Prins Hendrik was in generaalsuniform. Tijdens het aanzitten aan den maaltijd richtte de commissaris der Koningin, jhr. mr. G. L. M. F. Ruys de Beeren- brouck zich tot H. M. de Koningin met een toespraak, die H. M. beantwoordde. Kort na afloop van het diner begon de fakkeloptocht, die door de hoc*ge bezoe kers van het balcon af werd aanschouwd. 45 vereenigingen namen er aan deel. De Maastrichter Staar zong een welkomst groet op de woorden: „Hoera, hoera, zij leven lang, hiep, hiep, hoera!" Daarna gingen de Koningin en de Prins naar binnen, maar de Maastrich tenaars, eenmaal in de feestvreugde, bleven daarin tot laat in den nacht. Een eigenaardig vaartuig. In de Vecht ligt blij het buitengoed „Slangevegt" te Breukelen sedert eenige dagen een eigenaardig vaartuig. Dit „schip". dat door den eigenaar, onzen stadgenoot den heer A. J. Sid- dré, Heereugracht 13, „Quo Vadis" is J gedoopt, is door hem zelf met hulpdie (l00r escorten veldartillerie werd ge. van slechts één knecht vervaardigd, opend en besloten, volgde de eerewacht Hij kocht de ijzeren romp, die 18i der schutterij met muziek aan 't hoofd M. lang. bij 4 M. breed is en bouwde jen daarachter vele vereenigingen met daarin een huis, zoodat het geheel het muziek en vaandels, karaktar kreeg van een Engelsche Kon. bezoek aau Maastricht. Met g'rooten geestdrift zijn H. M. de Koningin en Prins Hendrik te Maastricht ontvangen. De Prins was Woensdag morgen in een Victoria met vier paarden al uit Aken aangekomen. Even over dei1 aangekondigden tijd, te kwart over drieën ongeveer, stoomde de expres-trein, getrokken door twee met vlaggen versierde locomotieven, het sta tion binnen, en terwijl de schutterij- muziek op het perron het „Wilhelmus" begon te spelen en de eerewacht der schutterij, onder commando van den kapt. J. Schaepkens, het geweer presen teerde, verliet H. M. de Koningin haar salonwagen. Prins Hendrik was zijn echtgenooie bij het uitstijgen behulp zaam en verwelkomde haar met een kus. Na een kort woord met Z. K. H. te heb ben gewisseld, begroette Hare Majesteit den Commissaris der Koningin en in specteerde zijn vervolgens de eerewacht. De Prins begroette de leden van het ge volg der Koningin. In de ontvangkamer werden aan de Koningin de verschillende aanwezige autoriteiten voorgesteld, terwijl door me vrouw Lohman, die met mevrouw De Ranitz zich aan het hoofd bevond van den stoet eeredames, aan H. M. een bou. quet werd aangeboden, die in rozen en orchideeën de naamcijfers vormde der vorstelijke bezoekers. Slechts korten tijd vertoefde de Koningin in het stationsge bouw, waarop inmiddels de koninklijke standaard was gebeschen; toen trad H. M. naar buiten en nam met haar Ge maal plaats in de met vier paarden a la daumont bespannen landauer; daarbij groette H. M. de buiten opgestelde eere wacht der veldartillerie en de haar reeds toejuichende menigte mét een buiging. De Koningin was in lichtgrijs chan geant-zijden zomertoilet, gegarneerd met kant, en droeg daarbij een lichtgrijze to que met aigrette; tegen da felbrandende zon beschermde zij zich met een licht groenzijden parasol. Zoo reed de Vorstin met Prins Hendrik door de dichte men- schenrijen; ovaral om haar heen was muziek en gejubel, er werd gewuifd met zakdoeken en vlaggen, met bloemen ge strooid, en geen oogenblik heeft zeker het koninklijk echtpaar behoeven te twij felen aan de liefde door de Zuid-Limbur gers, door de trouwe Maastrichtenaars gekoesterd voor hun Koningin en haar echtgenoot. Hoog in de lucht beierden de klokken van Maastricht een galmend „welkom Achter den vorstelijken stoet. ..houseboat". Rinnëri zeven maanden tijds schiep hij een zeer geriefelijk en bezienswaardig geheel. Het drijvend huis bevat een koket gemeubeld, ruim salon, waarin zelfs de piano niet ont breekt. Langs weerszijden van de middengang ziet men verder zeer ge riefelijk ingerichte ruime slaaphutten; keuken; werkkamertje; ruim vertrek voor machine- en bankvverk, kortom alles wat een huis behoeft. Onder het huis is een groote tank gemaakt, waar in voor dagenlang drinkwater kan bewaard en koel gehouden worden. Het vaartuig kan worden voortbewo gen door een petroleummotor. Het „dak" van bet huis is een ruim pro menadedek, waarop het op zomersche dagen heerDijk zitten is. De heer Siddré is niet ongeneigd een paar reisgezellen aan boord Heel vaak moest de stoet halt houden, wijl de Koningin een bloemenhulde had te aanvaarden, want haast gsen school of geen vereeniging was er, die niet gaarne zulk een hulde bracht. Zoo had den do werklieden der glasfabriek „De Sphinx" den oudste onder de mannen en de oudste onder de vrouwen men- schen die meer dan vijftig Jaar werkten in de iglas- en aardewerk-afdeelingen opgedragen de Koningin bloemen aan te bieden. Zeer onder den indruk van de plechtigheid kweten zich de oudjes van hun eervolle taak; minzaam zegde de Koningin hun dank. Ook „Momus" bood bloemen aan, bijzonderlijk namens de afdeeling armenzorg dezer sociëteit. 't Was vier uur ongeveer toen het ko ninklijk rijtuig, onder bloemen haast be dolven, het Gouvernements-Hotel be nemen op nader overeen te komen reikte, waar namens de familie Ruys de Bejaarde feestelingen. Woensdag is te Maarssen feest ge vierd ter eere van de honderdjarige weduwe KleenStroom. Het vrij kras se weeuwtje nam deel aan een rijtoer in open rijtuig; in den stoet volgden ook in rijtuigen niet minder dan 23 ingezetenen van Maarssen, allen bo ven de 80 jaren. Aan al deze oudjes werd een diner aangeboden en daar na een concert door Maarssens Fan farekorps en vuurwerk. Peperdiefstal. Aan eeu der Amsterdamsche veemen is in korten tijd voor een bedrag van ƒ15,000 aan peper gestolen. Eenige arbeiders, een sleeper en een commis sionair zijn in hechtenis. Eloetriciteit te Amsterdam. De gemeenteraad van Amsterdam heeft in de AVoensdag gehouden ver gadering besloten op voorstel van den heer Gerritsen, dat de gemeente liet „breek- en metselwerk voor het aanbrengen van den aansluitkabel in de perceelen" voor bare eigen reke ning zal nemen. Het tarief voor licht en beweegkracht is, ook voor de klei ne verbruikers, die minder dan 500 kilowattuur zullen hebben te betalen tot op 20 cent en 10 cent teruggebracht. Trouwens, van de zijde des dagelijk- schen bestuurs werd tegen deze amen dementen niet geopponeerd. Bij allen was de begeerte merkbaar, door het verleenen van aanvankelijke facili teiten klanten voor het gemeentelijk electriciteitsbedilijf te winnen. Ook zal hij, die zich vóór 31 December 1904 laat aansluiten tot op dien da tum 50 pCt. korting genieten in het gunstigste geval dus een vol jaar lang. Deze prijzen zijn heelwat lager, dan die te Haarlem betaald worden. Het fonds steeg tot ongeveer 15 (vijftien) duizend gulden. Gelukvvenschen werden namens de Vereeniging gericht aan de heeren Henri Petri te Dresden, naar aanlei ding zijner benoeming tot Königlich Professor; J. F. A. T. Dahmen te Am sterdam. ter gelegenheid zijner vijftig jarige loopbaan als Toonkunstenaar; Nic. A. Bouwman te 's-Graven hage, ter herdenking van het feit, dat hlij vijf -en twintig jaar geleden werd benoemd tot kapelmees ter te Bergen op Zoom; Jos. M. Orelio te Amsterdam, ter viering van zijn vijf en twintigjarige loopbaan als concert-zanger, en eindelijk aan Henri Vól 1 mar te 's-Gravenhage, ter herin nering zijner vijf _en twintigjarige loopbaan als Toonkunstenaar aldaar. Met innig leedwezen werden de overledenen herdacht, waaronder de kunstenaars A. J. Gaillard, te Kam pen, F. Blurnentritt te Rotterdam en het eere-lid, Mevrouw de AVed. E. ReigeeFisier. te Amsterdam. De beide aftredende Bestuursleden, de heeren: Mr. Henri Viotta en A. J. Ackermann, werden met nagenoeg algemeene stemmen ...herkozen, werd tot plaatselijk corr. lid voor Zutphen benoemdde heer G. Groen- herrn ter vervanging van den lieer A. J. F. Winter, thans te Amsterdam woonachtig, en de heer R. F. Bokel- mann te Zwolle (ter vergadering aan wezig) verzocht de plaats te willen innemen van wijlen den heer A. J. Gaillard te Kampen. Aan de jaarlijksche examens werd in het afgeloopen jaar' deelgenomen door 56 dames en 14 heeren, ter be koming van een-en-zeventig diplo ma's. In de Alg. Vergadering van 20 Juli 1902 werd besloten de program ma's dezer examens te verscherpen en aan den voorzitter opgedragen hier voor eene Commissie te benoemen; het rapport dezer Commissie werd met eenige wijzigingen aangenomen, waar- van het gevolg is. dat in de program ma's voor de volgende examens (dus in 1904) eenige verandering zal plaats hebben en deze zoo spoedig mogelijk op nieuw herdrukt zullen worden. Op de uitgeschreven prijsvraag, nl. een concert-aria met begeleiding van orkest en eene serenade of suite (kwintet) voor klavier met blaasinstru menten, zijn vier antwoorden ingeko men, waarvan bekroond werden de heeren L. Adr. van Tetterode te Am sterdam voor een kwintet en Kor Kuiler t« Groningen voor de concert- aria. Opnieuw werd besloten tot het uit schrijven eener prijsvraag doch nu voor een of ander groot koorwerk en daarvoor eene premie te bestemmen van f 1090, met de bepaling, dat voor j alle Nederlanders de mededingin; wordt opengesteld, Omtrent de plaats, waar de volgen de Alg. Vergadering zou gehouden worden, werd geen definitieve beslis sing genomen, doch alleen besloten, daaraan geen muziekuitvoering te verbinden ten eindg het dertig-jarig bestaan in 1905 op meer luisterrijke "wijze te herdenken. Op een prijsvraag, uitgeschreven door de Ned. Toonkunsten aars-ver ee- niging. is voor een concert-aria met orkest-begeleiding bekroond de heer Kor Kuiler, te Groningen. Araerifeaansch cadean. Zooals de „Daily Mail" uit New-York verneemt, heeft Pierpont Morgan een verzameling van schilderijen, die 15 millioen gulden waard zou zijn, aange boden voor een nieuw te Londen op te richten nationaal museum. Koloniën naar Tjimaiii om opium te koopen, doch bij onderzoek ia gebleken, dat dit slechts zelden gebeuri, waarom! vermoed weid, dat op die plaatsen opium wordt gesmokkeld; dit is nu bevestigd door hoogergenoemde aan halingen. Om de smokkelarij tegen te gaan, heeft jnen hier te Tjimahi een manui politie aangesteld; ook te Ta- gog-Apoe is er een, maar te Padala- rang niet: de niautri van Tagog-Apoe moet ook dienst doen te Padalarang. Bij dezen staat van zaken kan het niet missen, dat de smokkelarij spoe dig veel grooteren omvang zal nemen en dat waarschijnlijk, tegen de bedoe lingen der regie in, het opium ook onder den kleinen man gebracht zal worden. De Regeering is voor dat gevaar ge noeg gewaarschuwd Korïütji. Uit Indrapoera werd d.d. 11 Juni aan de „Locomotief" geseind Op den 2en Juni werd Koto Limau Saring hevig beschoten door drommen vijanden, die door patrouilles in be dwang werden gehouden; luitenant Brouwers kreeg bij deze gelegenheid een matten kogel tegen het hoofd, die hem echter geen letsel toebracht. Van 3 tot en met 6 Juni werd met de patrouilles actief opgetreden en den vijand naar de vlakte gedreven. Onze post werd niet meer beschoten. Aan onze zijde werden geen ver liezen geleden; op den vijand werden zeven gevangenen gemaakt en een buit van drie vuur- en vele blanke wa pens. Hij liet bovendien zeven dooden liggen, bij de verschillende ontmoe tingen. De hoofden van Semoeroep en Sioe- lakboengkai leverden rijst en kar bouwen. Den 7en Juni kwam de overste aan en den Sen alle troepen van het zes tiende bataljon, die aan de excursie deelnamen. Vermoedellijk zal nu spoe dig naar Sikoeingkoeng en Rawang worden opgerukt. Laatstgenoemde kampong is ons bevriend. De gezondheidstoestand is zeer gunstig. Het klimaat varieert tusschen 60 en so graden Fahrenheit. uetteren en Kunst Toonkunst. Op Zondag 12 Juli had te Utrecht de acht en twintigste Algemeene jaar- lijksche vergadering dier Nederland- sche Toonkunstenaars - Vereeniging plaats. Nadat door den voorzitter, den heer mr. Henri Viotta, de zeer talrijk opgekomen leden waren verwelkomd, werden door den tweeden secretaris, den heer S. van Milïegen, de notulen der vorige Algemeene Vergadering gelezen, en daarna door den eersten secretaris, den heer A. J. Ackermann, verslag uitgebracht over het afgeloo pen vereenigingsjaar. welke beiden werden goedgekeurd. Uit dat verslag bleek o. a., dat de toestand der Vereeniging bevredigend kan worden genoemd en het getal der gewone leden was vermeerderd met negentien en dat der belangstellende leden met negen. Met groote waardeering werd mel ding gemaakt van allen die hunne muzikale talenten hadden beschikbaar gesteld ter gelegenheid van het groo te muziekfeest te Nijmegen, op 17, 18, 19. 20 en 21 Juli des vorigen jaars, ter gelegenheid der zeven-en-twintig- ste Algemeene Vergadering, en van de Feestcommissie, die daarbij hare me dewerking had verleend, alsmede dat in den loop van het fa ar drie muziek uitvoeringen hadden plaats gehad, nl. 'én te Rotterdam, één te Utrecht en één te 's-Gravenhage, en werd hul de gebracht aan die con-, leden, die de belangen der Vereeniging steeds krachtig bevorderden. De Bibliotheek werd met enkele ge schenken verrijkt, die dankbaar wer den aanvaard en in den Catalogus zullen worden opgenomen. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer M. W. Petri (nagezien door de gedele geerden, de heeren Leon C. Bouman en J. H. L. Rijken) bleek, dat de ont vangsten hebben bedragen f444l,25J en was uitgegeven 1786,87Ï. zoodat de balans een voordeelig saldo aan wijst van 2654.38. Met betrekking tot het Ondersteu ningsfonds werd medegedeeld, dat daaruit ondersteuning was verleend aan drie gewone "leden ten bedrage van 280 en bovendien aan de erven van een gewoon lid een bedrag was uitge keerd van honderd gulden. Be werking der opiamregie in de Preanger. Uit Tjimahi wordt aan het „Bat. Nbl." geschreven Toen de opiumregie in de Preanger werd ingevoerd, kon de verkoopplaats Tjimahi dagelijks om en bij voor twee gulden daags aan opium verkoopen. Dit bedrag steeg spoedig tot ongeveer vijftien gulden, om in de maanden April en Mei weder te dalen tot on geveer vijf gulden daags. Van begin Juni tot nu steeg de ver koop tot dertig gulden daags. Deze wisselvallige verkoop houdt ongetwijfeld verband met de meerdere of mindere werkzaamheid der smok kelaars. Gedurende zes maanden, tot begin Juni. bedroeg het aantal aan halingen van clandestien opium ne gen: iedere maal van hoogstens vier thail. In deze maand schijnen de smokkelaars in aantal toe te nemen, getuige de menigvuldige aanhalingen gedurende de eerste helft van Juni, te Tjimahi alleen dertien. In denzelf den tijd werden te Padalarang vijf en te Tagog-Apoe twee aanhalingen ge daan. Het aantal militaire schuivers be draagt iu de- opiumkit te Tjimahi ge middeld 189 en het aantal Chineesche zeven. Te Padalarang en Tagog-Apoe heeft men onder de Chineesche werk lieden tal van schuivers, om niet te spreken van de oud-militairen, die er bij tientallen te vinden zijn. Te Tji mahi heeft men een tweehonderd oud militairen die schuiven, doch aan wie verboden is opium te verkoopen in de verkoopplaats, daar slechts aan actieven dienst zijnde militairen en Chineezen het schuiven is vergund. Hierdoor worden duidelijk de menig vuldige aanhalingen, de gevallen van smokkelarij die niet ontdekt worden daargelaten. De schuivers, die niet in de gouvemements-opiumkitten te Tjimahi en Bandoeng worden toege laten, zoeken natuurlijk het opium in geheime kitten en gebruiken in actie ven dienst zijnde militairen als werk tuigen om opium in de verkoopplaats te koopen, zoo tfij geen smokkelopium kunnen krijgen. Men meent ook gevallen te kennen, dat Europeanen niet onschuldig zijn aan liet smokkeLwerk en hun aandeel zou blijken uit tal van aanhalingen bij Chineezen en oud-militairen, zonder dat men te weten komt hoe en door wie het heulsap hier ingevoerd, is. Van Tagog-Apoe. waar men geen verkoopplaats vindt, en van Padala rang moeten de Chineesche schuivers Rechtzaken. Menkes Co. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft ambtshalve geweigerd te homologeeren het accoord aangeboden door den heer Henkes aldaar in het faillissement der firma Henkes en Co., op grond dat het niet is in het belang van de crediteuren, Een gauwdief. In het begin van dit jaar kwamen aan d'e gemeentelijke gasfabriek te Amster dam, aan den Haarlemmerweg, verschil lende diefstallen voor, zonder dat men den dader kon ontdekken. Nu eens werden kleedingstukken, dan weer werd geld vermist, en de werklie den durfden hunne kleine zaken van waarde zelfs niet meer aan hunne ge sloten kastjes toevertrouwen, uit vrees dat ook deze voor den indringer niet veilig zouden zijn. En deze vrees werd bewaarheid. 13 April l.l. werd het kastje van J. M. Mul ler opengebroken, en daaruit gestolen een portemonnaie, inhoudende 14,23. Verschillende omstandigheden klei nigheden op zichzelf leidden er toe een 24jarig reiziger, L. de Rijbel, te ver denken, en het voorloopig onderzoek leverde dan ook zooveel indirecte be wijzen, dat de Rijbel in arrest werd ge steld. Zoo kwam 't dat hij zich voor de recht bank ter zake van bovenstaanden dief stal te verantwoorden had. Daar echter niemand het heeft zien plegen, waren door het O. M. niet min der dan 20 getuigen opgeroepen tot le vering van het bewijsmateriaal. üit de verklaringen bleek o. adat beid. om en nabij den tijd waarop de diefstal gepleegd is, ini don omtrek van de zaal der kastjes is gezien, hoewel hij daar blijkens de orde zijner werk zaamheden niets te doen had. Ook werd bij fouilleering een stukje gaas op hem Bevonden, dat hij zich zonder officieel? toestemming had toegeëindigd, en bleek het, dat hiij een hem toebehoorende beitel in gemeen telijk vuur gehard had. Kleine bewijzen van oneerlijkheid dus Bezwarender echter_was het feit, dat bekl. zelf het breekijzer waarmede het kastje geforceerd werd, daaronder vond, terwij] een oogenblik te voren twee anderen op diezelfde plaats niets zagen liggen. Bekl. liet toen zelfs zien dat het breekijzer paste in de moeten van den braak, en dat er verf van het kastje aan het ijzer zat. Ook bleek uit de getuigenverklarin gen, dat fiet gestolen geld gevonden werd in het kastje van de Rrijbel, welk kastje erg achteraf op een ongewone plaats gevonden werd. Bekl. is twee maal veroordeeld wegens desertie en eenmaal wegens diefstal van een stuk worst. Hij ontkende echter het hem ten laste gelegde feit te hebben ge pleegd en zelfs niet in staat te zijn het loon van een arm werkman te stelen. Het O. M., waargenomen door mr. Baart de la Faille, vorderde tegen be klaagde een gevangenisstraf van acht tien "maanden. De verdediger, mr. Vroesom de Haan, betoogde, dat beklaagde's schuld in geen enkel opzicht bewezen was, en vroeg vrijspraak met bevel tot onmiddellijke invrijheidstelling. De rechtbank ging hierop echter niet in en bepaalde de uitspraak op 23 dezer. Voor de Amsterdamsche Rechtbank heeft gediend een eisch van de wedu we van een letterzetter tegen de direc tie van het Dagblad „De Echo" om uitbetaling van een bedrag van f 600, waarvoor dit blad zijne abonnés te gen ongelukken verzekert. In de verzekeringsvoorwaavden komt de navolgende definitie voor omtrent hetgeen onder ongeluk is te verstaan een van buiten aankomen de gebeurtenis, welke den verzekerde onafhankelijk van zijn wil plotse» overkomt en de onmiddellijke uits tende oorzaak is der lichamelijke leediging, welke zijne verminking dood ten gevolge heeft. De letterzetter nu, had het ongel door de duisternis misleid, aan loopen tegen een houten paal, plaatst in den publieken doorga; welke de Rustenburgerstraat en Kamperstraat verbindt, tengevol waarvan hij een darmverscheur heeft bekomen, die gevolgd is di peritonitis, en hij op 11 Februari a. v. is overleden. Gedaagde schreef dit aan vei gaande onvoorzichtigheid toe en riep zich verder op een gebrek v den overledene, n.l. dat hij slecht gezicht was. De Rechtbank evenwel veroor dee .De Echo" tot betaling, o. a. daar overledene van den openharen v had gebruik gemaakt en zich voor z gebrek had gewapend door het drag van een bril. De Loterij-zwendel te Sneek. Voor de rechtbank te Leeuward zal op Dinsdag 21 Juli a. s. word behandeld de zaak van J- C H„ jaar, makelaar te Buiksloot, thans hechtenis, beschuldigd van valschhi in geschrifte. Beklaagde heeft op Juni j.l. te Sneek een door hem houden trekkingslijst van een di hem in vereeniging met anderen houden verloting, welke lijst beste; was te dienen tot vaststelling en 1 wijs op welke lotnummers prijzen i) ren gevallen, valschelfijk opgemaal door valschelijk en in strijd metl waarheid, achter prijsnumer 1 ai te schrijven het getal 4363, waardo werd vermeld, dat on laatstgenoer getal de eerste prijs was gevallen zulks met het oogmerk om die tn kingslijst als echt en onvervalschi gebruiken of door andoren te do gebruiken, uit welk gebruik nadi kon ontstaan. Er zijn zes getuigen gedagvaard Beklaagde wórdt bijgestaan dt mr. B. van Loon. Stoomvaartberichten Het stoomschip Gc-dé, van Java na Rotterdam .vertrok 15 Juli van Pi Said. Het stoomschip Malang, van R terdam naar Java, arriveerde 15 Ji te Port Said. Het stoomschip Lawoe. van Rott dam naar Java vertrok 15 Juli v Port Said: Het stoomschip Merapi. van Ja naar Rotterdam, arriveerde 4 Juli Marseille en zette de reis voort. Het stoomschip Rhïpeus arriveei 15 Juli van Batavia te Amsterdam. Het stoomschip Anchises. van I tavia naar Amsterdam, vertrok 12 J van Port Said. Het stoomschip Prins Willem vertrok 15 Juli van Amsterdam na Paramaribo Het stoomschip Soestdijk. van HollandAmerika Lijn, van Ne port News, 1. v. Amsterdam, arrive de 15 Juli te Rotterdam. Speciale correspondentie van (Peereboom's algemeenen diem voor Haarlem's Dagblad. De lustrumfeesten te Del Nog eene korte nabetrachting over Cour van gisteren. De beschrijving kj bezwaarlijk volledig zijn, waar de i drukken van den dag en van het ooge blik elkaar zoo onophoudelijk afwiss den dat een kleine aanvulling met eeni nog «gekregen gegevens hier en daar ni overbodig is. De Byzantijnsche zaal b.v. was in juiste atmospheer; er heerschte een Ot tersche warmte, zoodat zelfs een Westi sche barbaar flauw viel en naar een he meer passend klimaat gedragen werd een aanschouwelijk voorbeeld hoeze de Germanenzonen in den loop van 9 jaren gedegenereerd zijn! Van de galerij af had tie pers een mo gezicht op de geheele ceremonie in zaal, in het midden waarvan door Manglairten knotsdragers, onder hun: bevelhebbers Eustratros en Harold fJ. Spengler en J. A. Mijnlieff' voor komst des keizers een pad werd afgez> dat naar de treden van het podium lie Nadat de parakimomenos of opperh maarschalk Basilios Nothos H. C. Roelvink) een laatste inspectie geho den heeft, klinken buiten fanfares, 1 teeken, dat de autocraat aan de hooi poort is afgestegen. De opperhnfmat schalk roept met statige armbeweghi „Silentïum!" waarop een doodsche stü jn de zaal volgt en aanhoudt tot de q permachtige autocraat de zaal binne schrijdt en plots het prachtig heilig 1 raalgezang uit de Grieksch-Byzaniij sche kerk van boven klinkt. Langzaa! statig met afgemeten passen gaat Nil pho.ros II Phocas, gevolgd door de dot luchtige leden zijner familie de za door, de treden op en door Basilios s leid naar den troon. De komst van. k zerin Theofano gaat met hetzelfde eet monieel gepaard; twee meisjes .gaan vb haar, bloemen strooiend op het pa Toen zij, de treden opgeleid door Ba lios, voor den zetel van haar heer i komen was en daar knielde, verhief keizer zich van zijn zetel, waar hij totn toe op vastgegroeid scheen, richtte zijl gemalin op en terwijl insgelijks al grootwaardigheidsbekleeders zijn opj staan, geleidde hij haar naar heur t?oo De toiletten van de keizerin en gevo waren een pracht van fijne zachte kl« ren. Trouwens ik heb bij deze maskera niet een costuum gezien, dat het oi door schelle kleuren, onaangenaam aa deed. 'fc Was ware luxe en deze te aa schouwen was weelde voor het oog. Eigenaardig, vreemd, was de groi barbaarsche ruiters, die onder aanvo ring van Theodoras Lalakon (A, S. Stoop) den keizer geschenken kwam* aanbieden. Het valt echter te betwiji len, of de vellen van beren, panters, t gers en wolven, die in dien tijd om i

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2