NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Om&creken. De Gouvernante. i 2Je Jaargang Zaterdag 18 Juli 1903. No. 6150 HAABLEHTS DAGBLAD Ateojrmementsprlds Tooi Haarlem pe? 3 maandea.f 1.20 Voor i« dorpea ia dea omires waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 31 maanden1.30 Traaec door kei gekesi* Rijk, per 3 maanden1.65 iLfsonderlijks aommerz O.OtVi Geülïiftreerd Zond&gcbl&d;. vcor Haarlem, per 3 maanden0,371/» de omstreken en franco per post. 0.45 Ad.vertentlën 3 Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer 0.15. Groot6 letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regeL Bureaux: Zttider Bnltenapaarne No. 6, Iatercommun&aï Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122, Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. d©[? V®nno©teehap Leisrens Coster, Dlreeteurs J, 0= PEEREBOOM. Ü«ax4as.sai»a. sa Afiv«rè«aöSa werisa. syrng*aom«a door oast Agsaiam sa door all© Boekhandelaren sa. Cortraatisrs. Msi uitsondering van. bet Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Ad verten tiëa Keeiamst betref'iead® Esiaasi, NijverksM ea Geldwezen, opgedragen aan ksö Algemeen Advertentie-Bureau A. BE LA MAR Azn. te Amsterdam. SSBti ÈfioiÊÜ 9sl FmmsitÊmgma^ Hoofdagenten ww? hel Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère Go L. BAD MM Co., JOHN F. JONESSucc., Parijs 3ïbü Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 18 Juli rat o.a. De toestand van den Pans, De lbsvergadering te Groszwardein, t. Congres TOOr den Handeldrij- iiden Middenstand, De gelieim- inige geldquaestie te Utrecht, rans voor Schoolhygiène. Advertentiën VOOE HET Zatordagavondnummer. leermolen rijn wTJ tot oa* leedwezen f*- dt*alt Advertenties d te wl]ua too* fcet tEttaga-Toailnnminer, die dee Zaterdagemor- pm worden fcesored. m mea seker rijn ven de pUaUlng den Inzending op Vrijdagavond noodig. nlt- eaderd kleine advertentie* of famnlUekie- blen, <öe ncwtlljk vooraf knnaen worden DB ADMINI STRATI 1L Buiteniandsch Nieuws Engeland. Bezetting in Transvaal. het Lagerhuis verklaarde minister tdrick dat de defensie-commissie aan- al een, aanzienlijke troepenmacht in d-Afrika te houden, die ingeval van >d beschikbaar zou zijn voor den 1st in I'ndië. De Regeering stelt daar voor 25000 man in Zuid-Afrika in nizoen te leggen, nl. vier regimenten Bilerie, veertien batterijen artillerie, rtien linie-bataijons, vier garnizoens- ime'nten en een deel van deze macht chikbaar te houden voor Indië. De ten zouden bedragen anderhalf mil- (n pond sterling meer dan het onder van een igelijke troepenmacht in lot-Brittannië kost, maar der Indi- e regeering zou worden gevraagd een '2 der extra uitgaven te betalen. België. Ongevallenwet. e Kamer nam heden met 71 stemmen .57 onthoudingen het wetsvoorstel aan er de vergoeding der arbeidsongeval- gegrond op de onrechtstreeks ver- chte verzekering waardoor de nietver. ;erde arbeidgeveTs zich moeten aan- iten bij een waarborgfonds tegen het rermogen der patroons. De linkerzijde de democratische rechterzijde ont- Iden zich, omdat de wet niet gegrond op de rechtstreeksche verplichting gens Duitsch model en omdat de amlooze vennootschappen tot de ver- lering worden toegelaten en alzoo de zekering door gemeenschappelijke sen der werkgevers bijna onmogelijk rdt gemaakt. Italië. De toestand van den Paus. Daar gisterenavond alle drie de dok ters weer in het Vaticaan verschenen, meende men, dat er weer een punctie ih de borst moest geschieden bij den Paus. Maar de noodzakelijkheid daar toe bleek niet te bestaan, waar den Paus eiken dag een weinig van het hinderlijke vocht wordt afgetapt. De dokters moesten weer ruim een uur wachten, voor zij naar den zieke konden gaan. daar deze sliep en zij zelf allerminst die rust van den dood zwakken lijder wilden storen. In den loop van dea dag was de Paus van lijd tot tijd ook al eens ingedommeld; als hij dan wakker werd. was hij volkomen helder van feest en nam hij nu en dan wat voedsel, hetzij bouillon of chocolade, ei-geel. thee, wijn, enz. Toen Rossoni en Mazzoni binnentraden gisterenavond, herken de de Paus hen onmiddellijk en be groette ze met zwakke stem. Het on derzoek geschiedde zoo vlug moge lijk de dokters vonden den patiënt toen niet zwakker en geloofden niet, dat het einde terstond te wachten was. Gisterenmiddag 1 uur stond Lappo- ni den Paus toe een oogenblik op te staan. Heel voorzichtig werd hij daar op in de kleine troonzaal naast het slaapvertrek gedragen. Toen men daar het venster opende om te luchten, spande zich ineens weer de volle nieuwsgierigheid op het Pietersplein Alle te Rome vertoevende kardina len hebben nu den Paus bezocht en gisteren is er geen enkele meer toe- Leo XIII is geen zelfzuchtige of al les voor zich eischende patiënt. Her haaldelijk dringt hij er bij Lapponi en zijn kamerdienaar Centra, die bij hem waken, op aan. dat zij zullen gaan slapen, want dat hij zich beter gevoelt. Maar wanneer zij weigeren en de Paus zich beklaagt, dat zij hem niet_ willen gehoorzamen, zegt Lap- poni„Nu moet gij gehoorzamen. Heilige Vader". Dan bedenkt de. zieke een krijgslist om zijn wil door t* zetten en houdt, zich b.v. alsof hij in sluimert, terwijl hij tegelijk vraagt, dat men hem alleen zal laten om heter te kunnen slapen, in de hoop dat zijn omgeving dan ook rust zal gaan nemen. Intusschen spreekt van zelf, dat er, al is het dan ook ongemerkt, over den zieken, humanen grijsaard dag en nacht zonder ophouden fewaakt wordt. Dr. Mazzoni kwam Donderdagavond te half zes op het Vaticaan en onderzocht den Paus met dr. Lapponi. Om vijf uur had dr. Lapponi een onderhoud met dr. Rossoni. Het bulletin van zeven uur luidt: De toestand van den Paus blijft dezelfde. Gedurende den loop van den dag had de zieke eenige uren van rust. Pols 88, ademhaling 30, temperatuur 36 6. Het bulletin is geteekend door de doktoren Mazzoni en Lapponi. Servië. Heeft koning Peter van de moorden geweten De Parijsche ;.Gil Bias" had een uit voerig relaas opgehangen van de gebeur tenissen te Belgrado om daarin te be- toogen, dat de nieuwe Servische Koning in het geheele complot en den moord feitelijk de hoofdpersoon was geweest. In officieuse nota's wordt uit Belgrado dit verhaal tegengesproken; wel wordt zoo half en half toegegeven, dat Peter Karageorgewitsj te Genève de ziel der samenzwering was, waaraan trouwens nooit iemand getwijfeld zal hebben. Maar de samenzweerders gingen verder dan de hun verstrekte opdracht, toen zij aan 't moorden togen; zij hadden slechts Alexander en Draga tot abdicatie te noodzaken waarna hun verbanning uit Servië zou zijn gevolgd. Maar de off eieren-samenzweerders waren dronken en waren daardoor schuld aan den af schuwelijken bloednacht van 10—11 Juni. Dit geschiedde dus geheel tegen de wen- schen en plannen van Karageorgewitsj in, wordt in officieuse berichten uit Bel grado verspreid. Evenwel zal deze ver zekering slechts weinig indruk vermo- te maken, daar dagelijks blijkt, dat de nieuwe Koning wel verre van de moordenaars want dat zouden ze nu feitelijk geworden zijn te straffen, hen in rang verheft en op alle manieren van zijn Koninklijke gunsten doet blijken. Oosten rijli. De Volksvergadering te Groszwardein In de Oostenrijksche Kamer heeft de afgevaardigde Barabas een tafreel opgehangen van deze z. g. volksver gadering, die al heel weinig op een vergadering heeft geleken. Zij zou om 5 uur 's namiddags op de Groote Markt plaats hebben, maar reeds om 3 uur waren daar duizenden menschen, voor 't grootste- gedeelte boeren uit den omtrek, aanwezig. waaronder vele sociaal-democraten, die 's morgens uit Boedapest het telegrafische bevel ont vangen hadden de aanhangers van Barabas te ondersteunen en tegen de liberale partij en de aanhangers van Kossuth te demonstreeren. Toen dan ook een gesloten troep arbeiders op doemde met een vlag, waarop geschre ven was ,,Eljen Kossuth", werd daar dadelijk een aanval op gedaan, met gevolg, dat. hinnen weinige oogeni- blikken de vlag aan flarden gescheurd was en eenige arbeiders zwaar ge wond weggedragen moesten worden. Toen de socialisten overwinnaars gebleven waren, bezetten zij het ge deelte van de markt voor het hotel De Zwarte Adelaar, waar Barabas af gestapt was. en van welks balkon hij tot zijne kiezers zou spreken. Doch nu kwamen in gesloten gele deren de liberalen, aangevoerd door den waarnemenden burgemeester Bor- bely, voor wien door de politie voor het hotel plaats gemaakt werd, waar over de socialisten, die wijken moes ten, zoo woedend werden, dat een tweede gevecht volgde, waarbij de politie niet in staat was de liberalen te beschermen, die hun heil in de vlucht zochten nadat eerst eenigen hunner door stokslagen gewond wa ren. Intusschen" was Barabas op het balkon verschenen en begonnen zijn rede te houden, waarbij hij met het oog op de opgewonden stemming met weinige woorden verklaarde, dat hij gekomen was om als afgevaardigde rekenschap af te leggen van zijne handelingen, en het oordeel zijner kie zers te vernemen over zijne plannen voor de toekomst. Maar bijna niemand luisterde naar zijne woorden, want de opgewonden heid was zoo groot, dat alles door elkander schreeuwde, terwijl de vij andige houding tegen de politie der- maie toenam, dat de hoofdcommissaris zich spoedig genoodzaakt zag mili taire assistentie te verlangen en de vergadering op te heffen. Twee ba taljons infanterie waren weldra ter plaatse, die met geveld geweer de menigte uit elkander dreven, maar niet voordat eenige politieagenten door het volk half doodgeranseld wa ren. Terwijl dit alles plaats had stond Barabas met de leden van 't bestuur der partij op het balkon en smeekte het volk rustig naar huis te gaan, doch aan dat verzoek werd geen ge volg gegeven. Want nauwelijks had de menigte bemerkt, dat de belha mels door de politie en de soldaten in hechtenis genomen waren, of zij begon het politiegebomv te bestormen om de gevangenen te bevrijden; ook ditmaal bleek de politie- te zwaü om het volk in bedwang te houden en moest eene compagnie infanterie hulp verleenen om het gebouw te bescher men, bij welke gelegenheid weer eeni ge politieagenten zwaar gewond wer den. Van den grooten feestmaaltijd, lie 's avonds zou plaats hebben, kwam natuurlijk niets meer, en de afge vaardigde Barabas verliet met den nachttrein zijn kiesdictrict, terneer geslagen oven- zijne ontvangst, en be geleid door de Boedapester journalis ten, die blij waren, dat zij er heel huids waren afgekomen. Graaf Khrien betuigde natuurlijk zijn leedwezen over het gebeurde en wenschte verder de officieele berich ten af te wachten. Griekenland. Huwelijk van prins Andreas. „Neon Asty" meldt, dat het huwelijk van prins Andreas van Griekenland met prinses Alice van Battenberg tegen het einde van Augustus te Darmstadt zal worden voltrokken. Behalve de Konink lijke familie van Griekenland, zullen kei zer Nicolaas, keizer Wilhelm en prins Christiaan de plechtigheid bijwonen. Men zegt dat de Kamer den 30en Au gustus zal worden ontbonden en den 25sten October nieuwe verkiezingen zul len plaats hebben. China. Dc Mandsjoerijsche guaestie. De Mandsjoerijsche quaestie is tot een bevredigende oplossing gekomen. Van de Chineesche regeering werd de verze kering ontvangen dat in de naaste toe komst vele thans gesloten havens als tractaathavens voor het wereldverkeer zullen worden geopend. De Russische regeenng verzekerde de Vereenigde Staten formeel dat zij zich in geen opzicht tegen zulk een openstel, .ling der havens zou verzetten. I Welke de plaatsen zullen zijn die voor den handel worden geopend, wordt niet opgegeven, maar ui: mededeelingen blijkt dat het zullen zijn Moekden en Ta- lungkao. Stadsnieuws. Haarlem, 17 Juli 1903. Nieuwe Cursus. De Bond van Nederl. Onderwijzers Afd. Haarlem, heeft het goede denk beeld gehad een Cursus voor School- hygiène op te richten. De redenen waarom, legt de Bond neer in een circulaire, die wij nier laten volgen De zorg voor den lichamelijken toe stand van het kind in de school is een onderwerp, dat zoowel elders als hier te lande zich mag verheugen in de toenemende belangstelling van ouders, autoriteiten, medici en on derwijzers. Een uitgebreide litteratuur is er aan gewijd. Een gevolg is ook geweest de aan stelling van schoolartsen, in ons land nog maar in enkele gemeenten, elders reeds in grooten getale. Wat ons onderwijzers betreft., wij voelen hier een leemte in onze oplei- ling. Onze vakkennis breidt zich niet uit tot de schoolhygiène. En toch is althans eenige kennis daarvan voor ons beslist noodzakelijk te achten. Ook het instituut der schoolartsen zal pas zijn werking ten goede volledig kun nen uitoefenen, wanneer de onderwij zer over eenige kennis der school hygiène beschikt. 't Was een gevolg van deze overwe gingen, dat de afd. „Haarlem" van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers pogingen in het werk stelde een cur sus in schoolhygiène tot stand te brengen. 't Mocht haar gelukken, de moeilijk heden, die zicb hierbij voordeden, te overwinnen. Zij vond een vijftal medici meerendeels specialiteiten, bereid, elk een gedeelte van het geheele onder werp te behandelen; n.l. de heeren G. Adrian. Dr. A. X. Dinger. Da-. W. G. Huet. Dr. L. C. Kersbergen en C. W. J. Westerman. Omtrent den cursus kunnen wij het volgende mededeelen 1. De cursus zal een aanvang nemen in de maand September, en gehouden worden op Zaterdagavond, van acht tot tien uur. 2. Op eiken cursusavond zullen twee medici spreken. 3. Elk medicus zal minstens drie uur voor zijn onderwerp behoeven. Echter kan dit aantal uren uitgebreid worden. •i. Ter gemoetkoming in de nood zakelijke onkosten betaalt elk deelne mer 1. 5. In hoofdzaak zal behandeld worden door den heer G. Adrian Een en ander over verlichting, ver warming. ventilatie en het goed recht van de lichamelijke oefeningen in de school. Door den heer Dr. A. N. Dinger I. Beknopt overzicht van den bouw en de verrichtingen van het oog. II Schoolbijziendheid. III. Hygiëne van het oog. Door den heer Dr. W. G. Huet Geestvermogens: aanleg: invloed van geestelijken arbeid op het lichaam: verdeeling van arbeid en rust; ach terlijkheid. Door den heer Dr. L. C. Kersbergen: I. Algemeene behandeling der be-. smetteliike ziekten. II. Afzonderlijke bespreking van a. mazelen; b. roodvonk; c. roode hond; d. diphteritis; e. kinkhoest; f. waterpokken: g. pokken; h. bof; i. tuberculose; j. serophulose. Door den heer C. W. J. WestermaH: Schoolbank: skoliose; schrift. Het mag onnoodig geacht worden, nader op de belangrijkheid van dezen cursus te wijzen. Met het oog op de te treffen voorbe reidende maatregelen verzoeken wij u. de opgave tot deelneming ons te doen toekomen vóór Woensdag 22 Juli a. s. Aan de deelnemers wordt nader tijd van aanvang en plaats bekend gemaakt. Namens de afd. Haarlem van den Bond van Nedeirl. Onderw. JAC. JANSEN, Voorz. H. CRANSBERG, Secr. Gaelstraat 10. Nieuwe rijtuigen. Binnen enkele clagen zullen bij de H. IJ. S. M. eenige nieuwe rijtuigen in gebruik genomen worden, die wat de indeelinig betreft ge heel verschillen niet de tegenwoordige 3e klasse rijtuigen. In deze nieuwe rij tuigen is nl. plaats voor niet minder dan 98 personen. De banken zijn alle in de lengte geplaatst, aan eiken kant van den wagen ëén, en in 't, midden twee ruggelings tegen elkander. Deze rijtuigen zijn speciaal vervaar digd voor houders van werkmanskaar- ten. Zij zijn gebouwd in de Nederlandsche fabriek van Werktuigen en Spoorweg materiaal te Amsterdam. Geslaagd. Bij het op 14 en 15 dezer gehouden examen van den, Ned. Steno- grafenbond I. Pitman alhier, zijn ge slaagd. Voor diploma A: de dames J. Duim en J. v. d. Lee te Amsterdam; J. Bückmann te Zandvoort; M. v. Scherpenberg en G. D Ferguson te Haarlem, en de heeren: C du Chatinier en J. G. Hogenbirk te Haarlem; alsmede mej. J. J. Barendsen te Haarlem. Voor diploma B: mej. H. E. Leuringen de heeren G. Kromhout Az J. Smit en L. Blankenaar, allen te Haarlem. Verkiezing. De afdeeling ..Haar lem" van het Alg. Neder. Werklieden- Verbond heeft besloten bij de a. s. herslemming de candidatuur van den heer A. Rinkema te steunen. Het bericht in een der groote bladen, dat de afd. Haarlem van de S. D A. P. zich bij de a.s. herstemming voor den gemeenteraad onthouden zou, is althans op dit oogenblik onjuist, daar de afd. er zelfs nog niet over vergaderd heeft. Bij de aanbesteding van het Departement van Koloniën, was de firma A. Resink alhier, de laagste inschrijver voor de levering van 5480 vellen schuurlinnen en amarilpapier. Jaarvergadering N. O. G. Wegens het koninklijk bezoek aan Groningen is de aldaar te houden alge. meene vergadering van het Ned. Ond. Genootschap, die zou aanvangen op 28 Juli a,s., uitgesteld tot 30 Juli. Fouilieloiix. Git h*t Engelich ba ar DOROTHEA GERARD. Misschien zou dat nog veel hebben kunnen redresseerenmaar om nu pruimenjam in den schotel te doen. terwijl ik zoo duidelijk oranjemarme lade had opgegeven, gaat mij te ver. En dat. nadat ik hedenmorgen wel tien minuten, gebruikt had om haar te vertellen, dat het geheele geheim van kunst ligt in het voortbrengen van contrast met harmonie, terwijl contrast zonder harmonie het kunste- haarsoog beleedigtPruimenjam, hoe is 't mogelijkZii had er vanmorgen °ver gesproken, maar ik keurde dat direct af. Ik heb niets tegen prui menjam op de geschikte plaats, maar niet in combinatie met de fijne nuan ces van een ei-soufflé. Hoe had ik mij gespitst op den indruk, die de oranje- aaarmelade daarbij gemaakt zou heb ben en wat doet mrs. Binnie?Zij geeft mij pruimen Bij de laatste woorden stak hij zijn twee armen in de hoogte en liet ze weer zwaar neervallen, als óm aan te toonen. dat woorden alleen niet bij machte waren, om zijn verachting over mrs. Binnie uit te drukken. Clara luisterde intusschen met zoo veel belangstelling, dat zij geheel vergeten had haar hoed af te zetten. En daarom is u hier gekomen, zei mr. Aikman kalm^ om uw boos heid te luchten? Ik moest hierheen, anders zou ik stikken. Zoo. zoo. Dan hen ik mrs. Bin nie dankbaar voor de pruimenjam. Als uw lunch u van ldeur goed be vallen was. zou het misschien nog wel drie dagen geduurd hebben, eer wij u hier zagen. U moet mij nog veel meer over de Westkust vertellen, maar nu wil u misschien wel wat piano spelen. Het zal voor mijn moeder weer heerlijk zijn, ofschoon wij zoo nu en dan niet geheel verstoken ziin gebleven van muziek in uw© afwezig heid. Miss Wood is ook musicienne. En hij maakte één van zijn koelhof- felijke buigingen in Clara's richting. Ik ben geen musicienne, zei Cla ra, blozende op zijn best genomen een muziekdoos. Dat is dus miss Wood Ik heb haar raad gegeven met betrekking tot hare kleeding. En ik geloof heusch, Aikman, dat ik je langzamerhand zal moeten verloochenen. Als wat? Als broeder artiest. Anders had ik niet behoeven te vertellen, dat dat halslint en die complexie eenvoudig tegen elkaar schreeuwen. Mr. Aikman keek Clara vermakelijk perplexed aan. Ik heb "het wezenlijk niet be merkt. Welnu, dan wordt het tijd. Als ik in je plaats was, dan zou ik er op aandringen, dat zij lichte kleuren draagt. Zij zou in een schilderij hel der verlicht moeten zijn. Wij zijn al len zoo oud en somber, nietwaar? Het is hoog tijd dat eindelijk een zonnestraal haar weg tot ons neemt. Ofschoon de woorden niet voor Cla ra's ooren bestemd waren, terwijl zij bezig was het zeewier voor den zieke- stoel uit te spreiden, bereikten zij haar toch duidelijk, een blos op haar gelaat te voorschijn roepende. Zij hoorde het antwoord van mr. Aikman niet, maar was zoo nieuwsgierig naar de uitdrukking van zijn gelaat, dat zij een blik op hem wierp, die baar echter niets verder bracht Klaarblij kelijk waren zijn gedachten elders en wel bij de muziek, die hij voor zijn moeder verlangde. Spoedig had hij zijn vriend naar de piano gedirigeerd, en nu vergat Clara weer een half uur lang haar hoed af te zetten, verdiept in het ge not van meesterlijke muziek. Nu was er geen trek van misnoegen meer op zijn gelaat te bespeuren en hij was een schilderij waardig, zooals hij zich daar voor de piano zittende, door zijn kunst liet meesleepen. Mr. Aikman zat onbewegelijk met gevouwen han den. terwijl het gelaat van de arme vrouw achterovergeleund in haar stoel bijna iets verstandigs kreeg. Bestelt mr. Laing altijd zijn di ner naar artistieke principes? vroeg Clara een half uur later, toen de oude heer vertrokken was. Ik geloof "altijd. Hij en zijn keu kenmeid zijn daarover altijd aan het harrewarren. Hun principes komen niet precies overeen en omdat hij weduwnaar is, moet hij zijn eten zelf bestellen. Als het de spuigaten uit loopt. komt hij hier zijn hart uitstor ten. - Ik zou er wel eens bij willen zijn, als hij zijn principes over kunst uitlegt, lachte Clara. Ja. dat zou de moeite waard zijn. Hij is buiten kwestie een zon derling, en even zeker kleurengek als andere menschen kleurenblind zijn maar bij is toch een echt artiest, en een waar musicus ook, zooals u zoo even heeft kunnen opmerken. Ja, dat is hij zeker. Bij elkaar genomen dacht Clara, dat mr. Laing niet zoo'n kwaden aan winst was in haar tegenwoordig be staan. HOOFDSTUK XVI. De schilderij acht er het gor dijn. In een brief van Fraulein Pohl, die Clara aan het einde van Augustus bereikte, kwam de volgende passage voor: Ofschoon het je gewoonte niet is in raadselen te spreken moet ik toch bekennen, dat er nu vermoedens bij mij zijn opgerezen. Je zegt heel wei nig omtrent mr. Aikman en toch niets, dat mij doet veronderstellen, dat je hem niet rekent onder de huwbare mannen". Je bemerkt hieruit, dat ik zekere onstuimige verklaring niet vergeten ben, die je ongeveer twee maanden geleden als poscriptum on der aan een brief zette. Je hebt mij maar ten deele in 't vertrouwen ge nomen en toch kan ik niet nalate* je te waarschuwende denzelfden weg op te zien "aan als zoo menige ge blinddoekte zuster en er bij te staan zonder een mond open te doen. gaat mijn krachten te boven. Dat ik nu jou, mijn vroolijke. moedige Clara ook moet zien meedrijven met dien alge- meenen stroom naar die treurige ha ven van het huwelijk, waar je hope loos voor altijd voor anker zult lig gen, in plaats van met volle zeilen den Oceaan des Levens moedig op te varen Hoe ik mij er ook toe dwing, ik kan mij je zoo niet voorstellen en uit naam van onze vriendschap ver zoek ik je toch vooral te denken en nog eens te denken, voor het te laat isMoet er alweer een tyran zijn voet zetten op den rug van een nieu we slavin Zal dat schouwspel, enz." Toen Clara den brief weer dicht vouwde, scheen de uitdrukking van haar gelaat te zeggen, dat zij den raad van Fraulein Pohl opvolgde voor zoo ver het denken betrof, maar mogelijk niet in de richting, door de redactrice aanbevolen. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1