Haarlemmer Halletjes. Het einde van een droom. DM EATWPAOATOWD. rughoudende uitdrukking op haar ge zicht had plaats gemaakt voor de leven digste nieuwsgierigheid. Mevr. Woud meier was immers al tientallen van ja ren de verklaardo doodsvijandin van tante Emiiie. Nu, wat is er nu weer bekend ge worden van die van die dame? Er klonk zulk een groote belangstel ling in haar stem, flat Teiman zijn. slag reeds half als gewonnen beschouwde. Ja, tante, dat kan ik u niet vertel len, de trein zou misschien voor uw neus weggaan, u moet dus geduld heb ben tot u terugkomt. Geduld oefenon, waar het dat mensch van Woudmeior betrof, dat was tante Kmilie onmioigclijk, Hoor eens, beste jongen, ik zal je oen voorstel doen. Je hebt hier niets te verzuimen. Reis met mij mee naar D., dan kan je mc onder weg op je gemak do heele geschiedenis vertellen. Prachtig tante, als ik maar het noo- flige geld had voor mijne reis en mijne vertering. Op tante Emilie's gelaat was het dui delijk te lezen, hoe heftig gierigheid en nleuwsgiergheid om den voorrang stre den. Maar zij zou iets hooren over hare doodsvijandin. Snel tastte zij in hare portemonnaio. Mier heb je een tienlje, maar haast jc. anders vertrekt de trein nog voor wij er in zitten. Sapperloot, wat vloog Teiman onstui mig naar het loket. Een paar seconden voor het vertrek van den trein zat hij tegenover zijne tante. Deze leunde vol welbehagen achter over in de kussens, reods smullend in de voorpret van het verwachte schan daaltje. Zoo, beste jongen, steek nu maar van wal! Ja, tante, wie had dat van mevrouw Woudmeier gedacht. Tante lachte schel, satanisch. Och, Jongenlief, dan ken Je dat mensch toch slecht. Je moet bij haar maar altijd op het ergste voorbereid zijn Op het ergste? Ja natuurlijk, wat anders? Hm! ditmaal betreft het toch blijk baar iets anders dan u bedoelt, tante. Ik wilde u namelijk vertellen dat me vrouw Woudmeter duizend gulden heeft gegeven aan Liefdadigheid naar Vermo ffen. Het was een geluk dat tante Emilic zat, anders zou ze waarschijnlijk zijn gevallen. - Wat? Heb je me niets anders te ver tellen dan die geschiedenis, die ik al lang wist en waarover de heele s,..- praat? Anders niets. Ik dacht dat u, daar hot toch pas gebeurd is... Een Zaterdagavondpraatje. In Haarlem staat een historisch vak op liet punt van hij gebrek aan beoefe naars te verdwijnen. Als dat geen zeld zaamheid is dan weel ik het niet meer. Do meeste vakken loopen wel gevaar van onder den last van te veel beoefenaars to bezwijken, maar niet door te weinig. En toch, zooals ik zei, Ls dat hier het geval Hut kan niet lang meer duren of met de makelarij in vaste goederen is het ge daan. In do laatste Raadsvergadering heeft do heer A. van dor Linden, bij zijn vrienden en bekenden beter als Bram van dor Linden bekend, eervol ontslag als makelaar in vaste goederen aangevraagd en is hein dat ook dienovereenkomstig verleend. Ik denk niet dat de heer van der Linden daarvan oen statistiek heeft aangelegd, daarvoor was tiij te practisch aangelegd en had hij het bovendien te volhandig, maar wanneer zoo'n statis tiek bestond, dan zouden we denk ik verbaasd staan over de aantallen hecta ren, aren eni centiaren, bebouwd of on bebouwd, die door zijn tusschenkomst zijn verhandeld op de bekende laatste Zaterdagen van do maand en, als het erg En daarvoor heb ik je 'n tientje ge geven! O jou...!! Zij loopt daarheen met veerkrach tiger! tred, dat is nog een overblijfsel, oen gewoonte, d'iei ze heeft overge houden uit de dagen, toen ieder half uurtje kostbaar was. toen ztij door drukke bezigheden zich nuttig maakte. En nuMaakt zij zich niet meer nuttig? O ja, maar op geheel andere wijze. ..Zich nuttig maken" bestond vroeger voor haar in hert nagaan van een groot huishouden met eenige schoolgaande kinderen en twee dienst boden, dat bestond in het schoonhou den van de kamers, het schoonhouden van de kleeren, hot nieuw aanschaf fen van hetzelfde artikel en het ver stellen, dat bestond last not least in het letten op het schoolwerk en andere lessen enz. enz. Dat was werken daaraan had zij behoefte, zij voelde levenskracht in zich tintelen en die moest zich uiten, dat telkens opspringen van haar stoel oin Jantje een glas, melk te geven. Klaaitje's springtouw fo helpen zoe ken of zooveel andere dingen te doen, dat was soms wel org vermoeiend, maar daarom juist hield zij er van. Zij moest niet zoo naar veel tijd tot donken hebben; donken gaat onwille keurig samen met tobben en van tobben had zij nu eenmaal oen af schuw. Ilaar aard was vroolijk, zij hield van lachende gezichten om zich heen en deed daarom haar best die te voorschijn ie roepen en daarin zat nu juist liet geheim van haar zonnige verschijning. Als zij binnentrad kwam er een zonnestraal om een hoekje gluren, iedereen voelde zich wel, want daar kwam iemand binnen, die nie mand kwaad zou willen doen. Toen de vader van het groote gezin als weduwnaar achterbleef, had hij haar als huishoudster geëngageerd en daarvan nooit berouw gehad, hoewel men het hem afraadde, omdat zij nog zoo jong was. Zij had direct flink aangepakt en zich al heel spoedig on misbaar gemaakt, De vijf kinderen gingen successievelijk van de lagere school af. bezochten middelbare scho len, en waren eindelijk tot hun be stemming gekomen. De oudste dochter zou nu de taak hij haar vader overne men. want in dicnzolfdon tijd werd de huishoudster opgeroepen om bij haar over de hand liep, nog op extra Zaterda gen bovendien. Ik overdrijf niet, als ik zeg, dat de heer van der Linden in al dia jaren wel oen paar maal de heele oppervlakte van Haarlem heeft verkocht. Met zijn bedanken is derhalve een stuk traditie van Haarlem heengegaan. Wie heeft hem niet wel eens gezien, zooals hij daar rondwaarde door de gangetjes en langs de trapjes van de bovenverdie ping in de Gouden Leeuw, die hij kiende als zijn zak, wat wel niet anders kon aangezien zijn zak daar wèl bij placht Ie varen. Nu zat hij in een van de kleine kamertjes een zenuwachtiger verkooper met een grapje moed in te spreken over zijn kansen, dan meteen kooper te raad plegen, dan op Veillusit, dan in de no- tarissenkamer. Het was wel even onmo gelijk zich van der I.inden zonder den Gouden Leeuw als den Gouden Leeuw zonder van der Linden voor to stellen. Nu hebben ze van elkaar afscheid geno men en is dc heer van dor Linden gaan rentenieren, wat mijn neef Wouter dc flauwe aardigheid In den mond heeft gegeven, dat welbeschouwd de Gouden Leeuw voortaan de Gouden Kip moest worden genoemd, Ingeval nu vaders met eerzuchtige zoons er over mochten denken om dezen tot makelaar in vaste goederen op te moeder te komen wonen, die zeer hoog in leeftijd was en innig verlang de haar dochter weer bij zich te zien. Zoo verliet zij de stad en de familie, die haar zoo lang een tehuis en werkkring had verschaft en volgde haar plicht om moeder wat op te beuren. Eerst scheen de J*ust van dat leventje haar wat te bekoren, maar... en nu ben ik weer op mijn uitgangs punt teruggekomen, zij mist© haar drukke bezigheden. Zij was nog te jong om van den morgen tot den avond geen gezette bezigheid te hebben. Lieve Hemel, het was haast niet uit te houden. Als de menschen het eens w,isten„die vonden, dat zij nu goed af was, vergeleken bij vroeger, toon zij moest zorgen van den ochtend tot den avond. Ais zij eens wisten, hoe haar opgewekt gestel dreigde inéén te zinken door al dat gedenk, dat lastige gedenk aan groote levens vragen. die zij toch nooit zou kunnen oplossen, maar die haai- niet meer met rust lieten; nu zij geen verde digingsmiddel meer had in haar druk ke bezigheden. En daar ging zij nu met haar veer- kraehtigen tred, oen vriendelijk knikje gevend aan kennissen, die zij tegen kwam, maar in haar hart was verve ling, verveling... Maar niemand mocht het merken, vooral haar lieve moedor niet. die zoo genoot, nu zij weer thuis was. I-Ioe zou zij het toch kunnen comMneeren? Moeder dage lijks gezelschap houden en toch druk ke bezigheden hebben; dat zou haar voldoening geven. Maar hoe Hel) moest kunnen en de oude energie ont waakte weer. zij wilde nu daarover alleen donken, zij zou hel vinden. En'haar kennissen, die vonden, dat Anna in den laats ten tijd oud werd, verbaasden zich over de nieuw© tin teling in haar oogen en vroegen zich af wat daarvan de reden kon zijn. Och. de reden van zoo'n verande ring is meestal niet ver to zoeken, tien togen één, dat ze de overwinning be- teekent van een moeilijken, inwendi- gen strijd. HUISHOUDELIJKE WENKEN. I. Muggen kan men verdrijven door een klein sponsje gedrenkt in laven- dclolie naast het bed ie hangen. II. Eieren kan men lang vcrsch be waren, door ze naast elkaar rechtop tc zotten in zout. I. Vroolijk stapte Pietor Melder uit den omnibus, die het verkeer tusschen Aubroville en Baronnes onderhield. II ij kwam van Partijs om ecu vriend, die mot zijn familie in deze streken den zomer doorbracht, te bezoeken. leiden, dan moet ik hun tot mijn oprecht leedwezen een teleurstelling bereiden. Helaas, de Raad benoemt ze niet meer. Je kunt makelaar worden in onroerende goederen van allerlei slag: meubelen, kruiwagens, diamanten, bloembollen, Haarlemmer Halletjes en roode letters en al wat daarnaast of daartusschen staat, maar makelaars in vaste goede ren worden niet meer aangesteld. Ik weet niet precies meer waarom, ik geloof dat de wet deze makelaars niet kent en er staat mij flauw iets voor van een be slissing van don Hoogon Raad in hoogste instantie, maar de hoofdzaak is zeker: do makelaars in vaste goederen worden niet meer aangevuld. Do heer van der Linden heeft zich dus teruggetrokken van het wijde terrein der perceelen, gecombineerd of niet gecom bineerd, der winkelhuizen, bungerwo- ïlJngen, heerenhuizen en opstallen, der schuren en der kavelingen en wanneer wij hem voortaan over straat zien gaan met dien kal men, gelljkmatigen stap, waarmee hij door jarenlange eTvaring gangen en kamers van tc verkoopen hui. zen placht te meten, zoo zeker en onfeil baar aks een ander dat met een meter doet wanneer wij hom, zog Ik, zien wandelen, dan zullen wij weten dat het is voor zijn genoegen en voor zijn ge- Hij had zijn vriend willen verrassen en hem daarom zijn komst vooral niet gein old. Het was prachtig weer. De zon glansde aan een wolkenloozen he mel, do lucht was bezwangerd met de geuren, die u,it het bosch en de korenvelden opstegen. Met volle teu gen haalde Pieter de frisscho lucht in, terwijl hij zich naar het huis van zijn vriend begaf. Toen hij belde, hoorde hij eenige kinderstemmetjes, en toen de dienst bode opende, kwamen een viertal blonde Kinderkopjes te voorschijn, dlie hem in triumf naar de woonkamer ge leidden. Een vreugdekreet en zijn vriend Jacques liep met uitgestrekte handen op hora toe, om hem hartelijk welkom te heeten en hean dan aan zijn vrouw, een van schoonheid en gezondheid stralende verschijning, voor tc stellen. Mijn vriend Mel der, dien gij misschien kent Zij reikte den bezoeker een prach tig handje, da't h'iij hartelijk drukte. Je ziot, vervolgde Jacque^ Ha moud, ik ben gelukkig, volmaakt ge lukkig; niets ontbreekt aan mijn ge luk. Breng je eiken zomer hier door? Ja, ik heb deze bezitting aange kocht. omdat ik hier eon prachtige gelegenheid heb om te jagen. Tiet dejeuner verliep zeer snel. Jac ques en Piet spraken van het verle den. van hun studentenstreken, toen voor de zuinigheid samen op een kamer woonden. Dan kwam het ho- den aan de beurt. Dus je bent getrouwd? Met haar, die je bemind'et? Neon, met een ander. Er waren ie veel moeilijkheden to overwinnen. Zij had geen kapitaal. En daarom was mijn familie tegen zoo'n huwelijk. F.ii jij hebt volgens hun wii ge handeld. riep Jacques. Maar kerel, ik herken je niet meerMijn vrouw had ook geen vermogen en mijn moe der was ook tegen dit huwclfijk, maar ik beminde haar en zij beminde mij en jo ziet, dat ik geen berouw heb van mijn keus. Maar beminde jij haar dan niet? Ik aanbad ze. Ik beminde haar hartstochtelijk. En nooit zal ik haar vergeten En hen ie nu gelukkig? Ig je vrouw rijk en mooi Ik bon tamelijk gelukkig. En mijn mooie vrouw heeft een aanzien lijk vermogen meegebracht. Heb je kinderen? Neen Jacques bemerkte, dat dit gedeelte van het gesprek zijn vriend pijnlijk aandeed en daarom verwisselde hij van thema. Men ging in den tuin en ten slotte sloeg Jacques een wande ling voor in den heerlijken omtrek. II. Toen zij bij het postkantoor kwamen herinnerde Pieter zich. dat hij nog zondhoid en niet meer om te gaan taxce- ren voor hypotheken of met een prin cipaal de bijzonderheden van een veiling te bespreken. Moge hij in zijn rust nog lang (genoegen en gezondheid vinden. Er blijven on,s nu nog maar twee ma kelaars in vaste goederen over, de heer Tomborgh, die al geruimen tijd onge steld ls en do lieer Droste, die hoewel flink en wakker, toch ook moer hoven dan onder do veertig is en mettertijd nok wel eens zal verlangen naar wel verdiende rust. Zoo doet zich dus 't eigen, aardig verschijnsel voor, dat binnen en kela Jaren oen geheel vak van voor ons oog zal zijn verdwenen en dat nog wel oen, waarvan menschen die het mconcn ie weten, beweren te weten dat het zijn beoefenaars geen windeieren hooft ge legd zie de opmerking ovor do Gou den Kip hierboven. Wie flaarna onze veilbelangcn zullen beharliigon kan niemand zoggen. Waar schijnlijk zullen het wel de notarissen zijn, maar dat zal ter zijner tijd wel blij ken Ik heb gehoord, dat toen dc hoer van der Linden Woensdagmiddag in de Zijlstraat, voorbij het vcrkooplokaal kwam, de gouden leeuw irt den voorge. vel zijn eonen poot uitstak en met den andoren oen gouden traan afvegende, zei: ,,Nou baas, hoor, 't ga Je gocdl" Voor tralië over een lengte van 2.500 K.M. doorsnijdt en de grootste handelssle den in het Zuiden Sydney en Mel bourne, zal verbinden Een vreeselijk gevaar bezworen. Een acteur van het Grand Theatre tc XVeenen hoeft eens door zijn kalm optreden het leven van velen gered. Het wae ter gelegenheid van cene groote gala-voiorstelling. De keizer, vergezeld van een schitterenden staf, was tegenwoordig, evenals al de aan zienlijken van Weenen. Het gebouw was tot aan den nok van het dak vol. Schillers ,,Roov,ers" zou opgevoerd worden. Hot scherm was juist voor d'e derde acte opgegaan, toen de kreet van „brandweerklonk van achter liet tooneel en een sterke rook lucht ziich door de zaal verspreidde. Emile Devrient. de welbekend© ac teur, was gelukkig juist op het too neel. Hij overzag het gevaar in een ooigenblik, en nadat liiij gewezen had dat meil het scherm zou laten zakken, kwam hij zelf naar voren, en met cene welluidende stem, waarnaar ie dereen wel luisteren moest, sprak hij: „Men heeft den keizer een dasspeld met diamanten bezet, ontstolen. Geen eerlijk mensch zal er tegen zijn, dat meni hem inspecteert. Gijl zult één voor één de zaal moeten verlaten, om onderzocht te worden door een poli tieagent. die aan iéder der deuren post heeft gevat. De eerste de beste, die van dit bevel afwijkt, zal onmid dellijk gevangen genomen worden. Do acteur sprak zoo kalm en vast beraden. dat de angst verdwenen was. Ieder verminderde do snelheid van zijn pas, en bij de deur gekomen, werd men aangemaand, zoo spoedig mogelijk voort te maken. Juist toen de laatste rij menschen van de galerij verdwenen was, sloeg de vlam door het scherm, en in min der dan een half uur was hetgehcele gebouw een puinhoop. Maar dank zij het kalme optreden van Devrient. viel DB er geen enkel menschenleven te be treuren. Een nieuwe hoepel. Een Amerikaan heeft sedert eenigen tijd een nieuw kinderspeeltuig in den. handel gebracht, dat in de Vereenigde Staten reeds drukken aftrek vindt. Het is een hoepe, maar een die in den vorm eenigszins verschilt van den tot dusver gebruikelijken. Behalve dat de kinderen er mee kunnen hoepelen, geeft de nieu we hoepel een aantal optische illusies, waardoor zijn waarde als kinderspeel goed niet weinig is gestegen. De nieuwe hoepel verschilt van den ouden hierin, dat hij is gemaakt van een platten band met lichte golvingen. Als de hoepel over den grond rolt, schijnt hel, of hij een kronkelpad volgt, gelij kend op de bewegingen van een worm. Ten einde dit effect zoo mooi mogelijk te verkrijgen, worden de golvingen zeer lang en zeer ondiep gemaakt. De hoepel rolt langer dan do gewone hoepel. Een aardig gezichtsbedrog doet zich voor, ais do hoepel door twee personen vastgehoudon wordt tusschen bon tn cn Bestaat de hoepel uit acht golvingen, dan zal de eene persoon hem zien, alsof hij vierkant is, terwijl de ander den vorm van een,1 diamant te zien krijgt. Heeft hij zes golvingen, dan zal de een hem als een driehoek zien, met de basis naar boven, terwijl de ander eveneens een driehoek ziet, maar met de basis naar beneden. Bij het hoepelen op lossen, zandigen bodem maakt de nieuwe hoe pel alleraardigste figuren in het zand. met zijn as in één lijn met hun oogen. Een listige moeder. Te Bayonne (New-Jersey), V. S.) woont een mevrouw Ebstein, moeder van negen kinderen. Zij zou verhui zen, maar geen enkele „huisbaas" wensohte haar als huurster te heb ben het negental joeg vrees aan. Ten einde raad verzon zij een krijgslist. Toen zij zich opnieuw bij een huur- ag,entschap vervoegde en de agent haar weer de noodlottige vraag stelde ..En heeft u kinderen?" antwoordde zij met tranen in haar stem ..Zij zijn óp het kerkhof". Dat vond de agent treurig, maar uit zijn eigen zakelijk standpunt nog niet zoo kwaad. Het huurcontract werd afgesloten en de dame betrok den volgenden dag het huis met. de negen kinderen, die juist op het gevaarlijke oogenblik waren uitgezonden om eer wandeling op het kerkhof te maken. Saint-Saëas als café ohantant- piani8t. De Franschc toondichter Saint- Saëns ging eens f© Chartires waar h'ij jurylid in een zangwedstrijd was met eenige zijner mede-juryleden naar een. café-chantant. De zangeressen, die daar in ver- flienste en opgeschikte japonnen om beurten optraden, werden geaccom pagneerd door een pianist, wiens spel nog slechter was dan haar zang. Toen de pianist even pauzeerde, kon Saint-Saëng het niet langer uit 7 houden. Hij ging aan de piano zitten en speelde een geïmproviseerde fanta sie. welke all© aanwezigen in verruk king bracht. Er kwam geen eind aan het handgeklap en liet publiek wilde niet gedoogen, dat d'ie knappe pianist weder heenging. Hij moest in plaats van den ander do zangeressen ac- compagneeren. Dat deed Saint-Saëns geduldig en hij bracht tot groot genoegen van do toehoorders menige geniale variatie in de jammerlijke deunen. Na afloop van het concert kwam do eilgenaar der inrichting den compo nist, dien hij niet kende, de hand drukken en hij bood lvem een enga gement aan.... voor 5 francs per avond. Uw aanbod is zeer verecrend. ant woordde Saint-Saëna. Maar té Po- rijs heb ik 10 francs per avond en den kost. Mark Twain en Carnegie. De beroemde Amcrikaansche humo rist Mark Twain hoeft zijn spotzucht niet kunnen weerhouden naar aanlei ding van den boekenregen, welke de Amcrikaansche millionnair Andrew Carnegie in den vorm van bibliotheken aan de Engelsch sprekende wereld ca deau gedaan heeft. Hij heeft Carnegie den volgenden brief geschreven „Waard© heer Carnegie, Ik bemerk uit do couranten, dat u zeer welgesteld is. Ik zou graag een gezangenboek hebben; het klost maar twee dollars. Als u me het gezangen- boek ten geschenke geeft, zal ik u daarvoor zegenen, do hemel zal er ;i voor zegenen cn u zult er een zeer goedé daad mee hebben gedaan. Uw toegenegen MARK TWAIN. De brief was daarmee echter nog niet af. want de hoofdzaak was het volgend© postscriptum „Ik heb 0r nog eens over nagedacht. Stuur me liever geen gezangenboek, maar alleen de twee dollars." 77 DE DIAMANT halen, 't is anders tc laatl Een paar kerels hebben con aanslag op het postkantoor beraamd!" Do hoofdagent, nu wat vlugger geworden, wilde een agent roepen om d©n inspecteur to gaan zooken, toon dieze binnen trad. „Wat is er?" vroeg hij, don bezoeker ziende. Philip vertelde hem do zaak in een paar woorden. Nog voor hij geëindigd had, had de inspecteur een geweer van het wa penrek gegrepen. „Alle duivels!" riep hij uit, „Daddy Smith is weer aan den gang." En; zich tot de agenten wendende, die zich in oen ande re kamer bevonden, riep hij: „Allo, Dickson, Walters, Johnson, neemt je geweren on komt mee! Vlug wat! We hebben geen tijd tc verliezen!" In oen oogwenk waren zij buiten. Zij hadden ongeveer hon- dord meter geloopen cn waren het lager gedeelte van het markl- ploin genaderd, toen do torenklok van de openbare gebouwen, die zich aan do linkerzijde uitstrekten, half drie sloeg. Philip gevoelde zijn hart bijna stilstaan. Hij meende elk oogenblik een vlam/ te zullen zien, een ontzettenden knal tc zullen hooren. „Kijkt goed uit, mannen!" klonk het bevel van don inspecteur, toon zij in looppas het marktplein overslakcn. Toon zij midden op hot ptein waren, zagen zij in liet maan licht de gestalte van een man, die haastig uit dc richting van liet postkantoor kwam aangeloopon. Plotseling stond hij stil. Toon keerde hij om en .liep zoo snél al:s zijn booneni hem kon den dragon in de tegenovergestelde richting, onderwijl oen luiden kreet stakende. Z.io hier wat er gebeurd was Op het allerlaatste oogenblik was een der beide mannen, wier gesprek Philip had afgeluis terd, bevreesd geworden, en had hij beslist geweigerd om do bom onder het venster der directeurskamer te leggen. Een paar minuten waren, met twisten ovor de zaak voorbijgegaan, oir toen had de ander mot oen lievige vcrwense.hing verklaard, dat hij het zedf dan wel zou doen. Hij had dc lont aangesto ken en begaf zich zonder aarzelen naar dc plaats waar de agent op post stond, zijn kameraad gelegenheid gevende een goed heenkomen tc zoeken. Deze, de agenten ziende aanko mende en bemerkende, dat hem de terugweg In die richting DE DIAMANT 74 er ook igcbeure. Als de inspecteur straks dc rondo doet on hij vindt me hier midden op do straat met u staan praten, dan hen ik or loolijk bijl" „Wat zou je kunnen doen," vroeg Philip, „als iemand een aanslag deed op het postkantoor?" „Wal ik in dat geval zou kunnen doen? Mijn geweer afschle. „Kom," zei Philip, aan 't gesprek een einde wcnschonde tc „Kom," zei Pnllip, aan het gesprek een einde wcnschonde te maken, „ik moet nog even een brief in de bus gaan doen cn dan ga ik slapen, 't Is weer vroeg dag voor me. Goeien nacht". Roeien nacht, meneer", antwoordde do agent, terwijl nlj langzaam naar zijn post terugkeerde. Het postkantoor stond op den hoek van een straat, die uit kwam op dc markt; do bus was aan den zijgevel van het ge bouw. Op den hoek van hot gebouw bevond zich een deur die toegang gaf tot dc particuliere brievenbussen, en dezo deur, hetzij met het oog op de veiligheid, of om tc zorgen, dat cr niet zooveel stof en vuil naar binnen zou dringen, was geheel verscholen In een nis van dik metselwerk, men kon de deur slechts bereiken door een nauwe opening in de nis, die, vooral in een nacht als deze, oen uitgezochte schuilplaats bood voor iemand, die zich wilde verborgen. Toon Philip zijn brief in de bus had gedaan, kwam hij langs den hook van het postkantoor, en onwillckcrulg igluurdo hij in het voorbijgaan in dc donkere nis. Hij bespeurde duidelijk eenige beweging ter hoogte ongeveer van zijn ollcboog. Het was alsof iemand die in do nis stond zijn hand uitgestoken en haar weer snel teruggetrokken had. Onraad vermoedende en zich herinnerend hetgeen do politieagent hem zoocvcn had verteld, stak hij de straat over, mot voordacht zijn stappen luid latende weerklinken, cn keorde toen, op de toonen loo- pend, terug. Hij drukte zich tegen de buitenzijde van de nis en luisterde scherp. Eenige minuten verliepen zonder dat hij iets hoorde. Als er zich Iemand In do nis bevond, dan was hij ten minsto zoo voorzichtig, om niet zijn aanwezigheid te ver raden door beweiging tc maken of eenig geluid te geven. Philip was op het punt zijn weg ie vervolgen, toen hij duidelijk oen zacht gefluister vernam. „Alles ls nn veilig", klonk het dof. Ilot bleef een oogenblik stil. Toen antwoorddo een andere stem:

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 6