de. werd gewoon weg aangeroepen zijn reis naarde West niet langer uit- als ..daar heb je er weer een, die stellen wil dat kind boontjes geven." De man „Zoo als Troelstra op liet congres was eerst gerust, toen hij veilig bin- te Enschedé mededeelde, had ik mijn nen de muren van het politiebureau reis, met het oog op de agitatie en in de Pauwensteeg zat. de dwangwetten, van week tot week Den geheelen avond ging het zoo uitgesteld, tot er geen uittsel meer doorbij het kwartier steeg als het mogelijk was. Ook liet d!e toestand ware de vervolgingswaanzin van het hier te lande niet voorzien wat latei- verdwaasde publiek. Een zes- of ze- volgen zou, namelijk de algemeen© venhonderd menschen hebben een werkstaking. Er was een periode van kwartier lang als dollen rond de St. rust ingetreden de voorzitter deelde Laurenskerk geloopen, ter acktervol- mede, dat. de Kamer tot- n a Paschen ging van een in verbeelding bestaan- zou uitééngaan zelfs Vliegen ver den boontjesuitgever. Iiier en daar zag klaarde. ..dat niemand anders kon men er enkelen, aamechtig van het denken, dan dat er van de algemeene woeste loopen op stoepen ineenzak- staking niets komen zou" en ik ken. Voor het politiebureau in de ging, daar uitstel anders zou worden Meermansstraat hadden zich op de afstel, wellicht voor altijd, stoepen geheele troepen geposteerd, i Doch om alle misverstand en ver- En op den Binnenweg, in de Hart- keerde uitlegging te voorkomen, ver- inansstraat, op de Kruiskade, den klaar ik mij geheel solidair niet de Coolsingel, de Meent en waar niet al, houding der S. D. A. P. en van hare werden dergelijke scènes afgespeeld, voornaamste leiders. Hun houding zou Zelfs werd een heer van een tram de mijne zijn geweesttrachten de gehaald en ten slotte belachelijk staking te voorkomen doch was deze en ergerlijk' was een weinig flink eenmaal uitgebroken, mij dan stellen doorstappen, voldoende om de op- naast de arbeiders en met hen strij- merkzaamheid te trekken. Ook werd' den. in allen ernst. b.v. op het politiebu- Niets zou mij liever zijn geweest, creau in d'e Meermansstraat, door een dam mijn gansche persoonlijkheid aan jongen een door hem van de straat dien strijd te geven en ik zou er een opgeraapt ..boontje" gedeponeerd, dat eer in gesteld hebben, ook met de een keisteentje bleek te zijn, overeen- gevangenis kennis te maken, even komst met een chocoladeboontje heb-, goed als dat met I-Iugehholtz, Kappe- 'bende. Uein en Van der Goes het geval was. En met dat al is er niet één van al Ook spijt het mij, dat niet een deel de door de ontzinde publieke opinie van de vuilnis, naar Troelstra gewor aarigewezen personen door de politie pen door D. N. en consorten, op mijn in het bezit van chocolaad- of andere pantser is terecht gekomen, boontjes bevonden. Evenmin kwamen j Dat ..angst" mij zou hebben gedre- er in den loop van den avond bij de'ven tot ..desertie" deze aantijging politie berichten in .van kinderen, die kan ik alleen met een schouderopha- ongesteld waren geworden, overleden, len beantwoorden. Mijn gehjele ver door het eten van boontjes. Toen het tegen negenen liep em klei ne menschen zoo langzamerhand van de straat verdwenen, keerde rust, orde enverstand', weder. Alweer een botsing. Men meldt uit den Haag: Dinsdagochtend bleef ter hoogte van de Hobbemastraat een stoomtram van de H. IJ. S. M. stilstaan op een onveilig sein. Een tweede, onmiddellijk volgende trein is op den stilstaanden geloopen, waardoor de achterste wagen van den eersten en de machine van den tweeden trein beschadigd werden. Persoonlijke ongelukken hadden-niet plaats. De gewone audiëntie van den minis ter van binnenlandsche zaken zal tot na der bericht niet plaats hebben. Letteren en Kunst. Bij de begrafenis van clen acteur Jan Malherbe te 's Plage is een aandoenlijke lijkrede gehouden door Louis Bouw meester, die de talenten van den over ledene roemde. Ook Isouard van Lier voerde het woord. Van de acteurs wa xen o.a. Royaards, Tartaud en Erfmamn aanwezig. Ne<l. Opera. Als hoofdregisseur voor het a.s. speel seizoen heeft deze vereeniging zich de medewerking verzekerd van den bas zanger en regisseur Joh. Elmblad, die in New-York aan hst Metropolitan House als regisseur verbonden was en aan de bezoekers der Wagnervereeniging be kend is door zijn herhaald optreden o.a. als Hagen 'in „Götterdammerung". Tal van jaren werkte de heer Elmblad te Bayreuth bij de Festspiele mede. Concours. Op initiatief van bet Plarmoniege- zelschap ..Godsdienst en Kunstzin", onderafdeeling van den Nederl. R. K. Volksbond, lieeft zich in Den Haag een commissie gevormd tot het. hou den van een concours van Harmonie ën Fanfare-gezelschappen, dat zal plaats hebben op Zaterdag 29 en Zondag 30 Augustus in den tuin van het Kon. Zoöl. Bot. Genootschap. Op verzoek hebben de volgende 'nee- ren zich wel tot. een eere-comité willen vereenigen Mr. J. G. Patijn. commis saris der Koningin in Zuid-Holland, eere-voorzitter; mr. J. S. baron van Harinxma Thoe Slooten, burgemees ter; jhr. mr. W. V. R. K. Baud, ko lonel-commandant der dd, schutterij adj. i. b. d. van H. M. de Koningin; \V. *B. J. Duycker, gen.-majoor; jhr. L. F. A van der Goes, kolonel conimdt. v. h. regiment gren. en jagers; mr. H. graaf van Hogendorp, voorz. der Haagsclie afd. iv. d. Maatij. t. b. der Toonkunst; W. G. L. F. F. van PIoo genhuize, kol.-conimd't. v. h. tweede regiment veld-art.; H. G. J. van Hoog straten, gep. kol-, adj. i. b. d. van H. M. de Koningin; W. G. J. Pas- stoors, lid v. d. Tweede Kamer der Staten-Generaal; E. J. H. Ringeling, kol.-commdt. van het 3e reg. huza ren; W. E. A. Wüpperman, gen.-ma joor. inspecteur der cavalerie; G. de Wijs. wethouder van 's-Gravenhage. Het uitvoerend Comité bestaat uit de heerenM. J. H. Kessels te Til burg, technisch adviseur; J. H. Rostij- ne voorz.; J. Barneveld, F. J. Beau- mond, Chr. N. Berkhout, A. Bielen, Th van Bohemen, J. Th. J. Boog- man« A. A. Eyckelhoff. J. F. Groene- H. Gelauff, L. Grol, J. B. van Heyst, Ph. Lazavom; W. Mooyman, administrateur; J. Schenk, penning meester. en C. van Dongen, secre De 24ste jaarlijksche examens der ed erlan dsch e To o nku nstenaarsveree- uiging zijn heden te 's-Gravenhage in iet. lokaal Pulchri Studio voortgezet. Van de 5 candidaten zijn geslaagd: 'Oor piano (lager onderwijs) de dames I. B. Staal uit Eindhoven en J. W. Schaeffer uit Apeldoorn en voor dool (lager onderwijs) mejuffrouw D- G. Zeeuw, uit Amsterdam. leden in de volksbeweging is daar mede in tegenspraak." Voorts knippen we nog dit uit de verklaring van denheer Van Kol ,,Doch in de laatste week vanMaart. toen ik moest gaan of afzien van de reis, was alles rustig. Het tweesnij dend! zwaard) der werkstaking scheen in de scbeede gestoken om plaats te maken voor een volks-agitatie van langen duur, waarbij mijn tegenwoor digheid kon gemist worden. Axbeids- verdeeling voor de Kamer is noodig, en ik moest mijn belofte houden om Curacao en Suriname te bezoeken, waar ik nog nooit den voet zette en veel bad te leeren, en waar velen, reeds meer dan twee jaren lang, met ongeduld' op mij wachtten. Was ik niet gegaan, dan had ik noch in de Parlementsvacantie van 1904 (wegens het. Intern. Congres te Amsterdam), noch in die van het jaar 1905 (wegens d'e verkiezingen in Ne derland). dien tocht kunnen maken." INGEZONDEN MEDËDEE- LINGEN. 30 ceatft per regel. De Nieuwe Geneeswijze. Dat zij die lijdende zijn, aan welke kwaal ook,nietaar zelen zich te richten tot den Di recteurvan hetHöbel de la Médecine Nou velle, de voornaam ste ErangcheGenees- kundige inrichting. Deze inrichting ver werpt het gebruik der geneesmiddelen geheel, daar dit de maag van streek brengt; overtuigende bewijzen zijn geleverd dat lijders aldoend genezen wer den van breuken, hardlijvigheid, zenuwlijden, verlamming, vloeiin gen, jicht, asthina, chronische bronchitis, suikerziekte, maag- en huidziekten, doofheid, nierziekte, puisten, kanker, enz. Een geiilus- treerde courant wordt gratis ge durende twee maanden toegezon den. Voor consults en inlichtingen wende men zich aan l'Hötel de la Médecine Nouvelle, rus Lisbonne 19, Parijs. Rechtzaken. Uit de Pers. ..Het Volk" bevat ,,een verklaring" an den heer H. van Ko] in zake zijn .fwezigheid gedurende de stakingsda- en in April j.l. De heer Van Kol kon Bedreiging tegen leven. De meubelfabrikant E. Bleesing te Amsterdam had een jongmensch, J. C. Weijermams genaamd, op 25 April jl. ontslagen, omdat hij zijn werkzaamhe den niet naar behooren verrichtte. De patroon wildeniet hebben dat de jongen in de fabriek, die in de Warmoesstraat is gevestigd, meer een voet zou zetten, omdat hij bevreesd was, dat hij dan aan de machines het een of ander zou be schadigen. De jongen daarentegen wilde toch de zagerij in, gaf den patroon, die hem wilde tegenhouden, een slag tegen de borst, en greep een lang, vierkant stuk eikenhout op, dat hij dreigend in de hoogte hief. ,,Ik zal je de hersens in slaan," zei hij met een vloek. En de knaap was zoo driftig, dat er alle kans bestond dat hij zijn bedreiging zou heb ben uitgevoerd als niet gelukkigerwijs de werkman J. A. Kuiper tusschen bei den was gekomen. De zaak liep nu met een sisser af. Niet echter voor den knaap, die Dins dag voor de vacantiekamer der recht bank aldaar moest terechtstaan. Hij liet echter verstek gaan. Er was hem be dreiging met eenig misdrijf tegen het leven ten laste gelegd. Nadat de heer Bleesing en de werk man Kuiper waren gehoord, eischte het O. M., mr. Baart de la Faille, tegen den beklaagde een maand gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. Een weduwe met man. Toen Maandagochtend de deurwaarder in de zitting van het kantongerecht te Deventer de beklaagde wed. X. IJ. ter verschijning opriep, verscheen een man als gemachtigde van bekl. Hij verklaar de de man van beid. te zijn, wat groote hilariteit veroorzaakte. Ja, hij was 25 jaar reeds met haar getrouwd. Bij on derzoek bleek het woord weduwe abusie velijk op de dagvaarding vermeld te zijn. Boeven. Uit Amsterdam wordt aan de ,,N. Ct." gemeld: Naar wij vernemen, zijn Joh. de Wolf (bijgenaamd „Blommetje",) Cornells Donker en Klaas Portengen, verdacht den dubbelen moord in de Czaar Peter straat te hebben bedreven, te dezer zake buiten vervolging gesteld. Men zal zich herinneren dat Wolf en Donker voor dezen moord reeds hebben terechtgestaan; hun zaak werd toen voor onbepaalden tijd geschorst wegens ge brek aan bewijs. Een nieuwe instructie is daarna tegen hen geopend, terwijl eveneens een instructie werd geopend tegen Portengen, die juist ten tijde van de terechtzitting door de regeering België, naar welk* land hij de wijk had genomen, werd uitgeleverd. Ook deze instructie heeft geen vol doende bewijzen opgeleverd, zoodat de zaak niet ten tweeden male naar de openbare terechtzitting kon worden wezen. De drie mannen blijven echter in de gevangenis, daar zij veroordeeld zijn wegens andere misdrijven t.w. Blomme tje wegens medeplichtigheid aan de in braak in de N. Looierstraat, Donker en Portengen wegens de inbraak in de villa van den heer Dreesmann te Bussum. Art. 284 W. v. S. Dinsdag had zich voor de vacantie kamer der rechtbank te Amsterdam te verantwoorden de 30-jarige werk man P. J. Prins, beklaagd dat hij 8 Juni j.l. op een terrein aan de De Wittenstxaat Hartog van Cleef heeft bedreigd door hem toe te voegen de woorden: „Als je begint te lossen ben je een kind des doods, want ik ben hier de baas." Beklaagde was in dienst van den beer Slier; bij dezen was ookH. van Cleef aan den arbeid. Toen er aan de broodfabriek werd gestaakt, had de heer Slier tot Van Cleef gezegd (al thans deze verklaarde zulks) U gaat naar De Haan om eenigVn tijd te werken." En Van Cleef voldeed' daar aan. Deze handelwijze maakte echter d'at zijne medewerklieden hem als „onderkruiper" beschouwden en toen Van Cleef na zijn werkzaamheden bij „De liaan" weer bij den heer Slier terugkwam, wilden de werklieden met meer met hem werken. Een sta king ontstond en er werd' gepost. Op 8 Juni jl. zou er een schuit met steenen gelost worden op een terrein aan de De Wittenstraat. Hartog van Cleef en D. Kops waren daarvoor aan gewezen. De beklaagde ging. toen beiden op bet punt stonden met bet lossen te beginnen, naar Van Cleef en zeide, volgens hem: „Als je het lef zal hebben orn aan de schuit steenen te gaan lossen, ben je een kind des doods" en volgens Kops „je moet er uitscheiden, anders ben je een kind dés doods". Beiden gingen toen weg. Volgens beklaagde zeide Van Cleef, zoodra hij hem zag aankomen en bekl gezegd had: „weet wat je doet", jiet vol gende „ga maar heen, want ik zal wel weer weggaan". Getuige v. Cleef zeide volgens zijn verklaring: ..Dan ga ik naar huis en zal den patroon waarschuwen". Verder is er niets voorgevallen. Beklaagde erkent vlak vóór Van Cleef te zijn gaan staan, doch ontkent gedreigd te hebben. De beide getuigen zeggen, dat beklaagde niets in de hand had, toen hij op ben toekwam, de woorden werden op drei genden toon geuit. Op de vraag „Was u bang, dat bij u vermoorden zou?", blijven de beide ge tuigen het directe antwoord schuldig. Zij verklaren het niet te weten, wel herhalen zij, dat bekl. „op dreigende manier" sprak en dat zij bang waren. Het O. M. rnr. Baart de la Faille, meende, dat liet misdrijf, -waarvoor beklaagde moet worden veroordeeld, valt onder art. 284 van het W. v. S., zooals dit artikel na de bekende sta king is gewijzigd bet door bedreigen met geweld wederrechtelijk dwingen iets niet te doen. Inbreuken op de persoonlijke vrijheid moeten z. i. streng gestraft worden, een ieder moet de vrijheid hebben om te wer ken. Eisch: één maand gevangenis straf. t Bleek dat beklaagde op dit oogen- blik niet meer bij den heer Slier in dienst is. Als verdediger van beklaagde trad op de heer mi-, Planteng-a. Het ten laste gelegde achtte deze wettig be wezen, maar hij betwijfelde of h-et overtuigend was geleverd. PI. besprak daarna de vraagIs hier bedreiging aanwezig en zoo ja, bestaat hier dwang Wat kan Prins bedoeld hebben met de woorden „je bent een kind des doods" als hij ze gezegd heeft? In ieder geval staat dit vast, dat bij niet in letterlijken zin bedoeld heeft. Er is niet bewezen, dat die woorden geweld beteekenden. zoodat de bedrei ging met geweld', waarvan de i vaarding spreekt, niet bewezen is. Maar ook is door de bedreiging gesteld dat deze bestond) geen dwang uitgeoefend De wetgever beeft het woordl „dwang" niet veranderd in „drang", zoodat men het woord „dwang" hier moet opvatten als een uitwerking op een persoon, waarte gen deze zich niet heeft kunnen ver zetten. En in dien zin is hier van •dwang geen sprake. De reden, dat da heide getuigen ter stond toegaven aan den wensch van bekl., is hierin te zoeken, dat blijkbaar banger, vreesachtiger wa ren dan men van flinke werklieden mag verwachten. Prins zelf zal een dergelijk resultaat niet verwacht heb ben in volksbuurten worden herhaal delijk krachtige uitingen gedaan zon. der dat feitelijkheden er het gevolg van zijn. Pleiter zal dergelijke uitdrukkingen niet goedkeuren, maar een klein beet je vrijheid van spreken moet er toch zijn. Men, gaat z. i. te ver als men iemand een maand gevangenisstraf geeft voor een uitdrukking, die in arbeiderskringen meer gebezigd' wordt. Is de rechtbank van oordeel dat werkelijk dwang is geoefend, dan verzocht pl. voor zijn cliënt een lich tere straf, zoo mogelijk een geldboete. Pleiter gelooft echter niet dat hier van drang sprake is. Dat grif toege ven zonder één oogenblik tegenwer- kens, zonder zelfs een woord te zeg gen, zou dan oorzaak zijn. dat bekl. strafbaar is geworden. Ook vestigt pl. er de aandacht op dat Kops in 't geheel niet bedreigd is. Wanneer bekl. d'e woorden gebe zigd beeft, dan zijn ze wel de aanlei- diing. maar zeker niet d'e eenige oor zaak van het niet lossen dér schuit. Daarom concludeert pl. tot ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak heden over acht dagen. De loterij zwendel te Sneek. Dinsdag werd voor de rechtbank te Leeuwarden behandeld de zaak tegen J. G. H„ 38 jaar, makelaar te Buik sloot, thans in hechtenis, beschuldigd van valschheid in geschrifte (loterij - zwendel), gepleegd te Sneek op 10 Juni j.l. (groote Friesehe verloting). Een groot publiek woonde de terechtzitting, die met een half uur pauze duurde van 10 tot 4 uur, bij. Achtereenvolgens werden geboord J. Rijpkema, veekoopman te Sneek, belanghebbende de commissaris van politie aldaar, die de loting stuitte, C. Wielsma, agent van politie aldaar, Frederik Osinga, een fietsbandelaar, die een uit bet publiek was, welke vermoedde, dat er onregelmatigheden plaats vonden en den stoot gaf tot het optreden van de politie, K Koetsier, de weesjongen, die de prijsnummers trok, en juffrouw Rijpkema, de vrouw van den eersten getuige, die de ver klaring aflegde, dat beklaagde zich 's morgens voor de loting had uitge laten, alsof alle loten verkocht waren behalve een 4000 a 5000, welke haar man nog over had. Beklaagde ontkent, dat het opzet was geweest, het publiek op te lichten. De officier oordeelde wettig en over tuigend bewezen, dat beklaagde zich heeft schuldig gemaakt aan het mis drijf genoemd in art. 225 van het Wet boek van Strafrecht (valschheid in ge schrifte) en vorderde tegen hem 3 jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. B. van.Loon, pleitte vrijspraak op grond, dat de lijst, waarop beklaagde no. 4363 aan- teekende in plaats van 40363 (het ge- trokkene) en waarop de eerste prijs viel, geen geschrift was in den zin van art. 225 van het Wetboek van Strafrecht. En al ware het dit wel. dan zou nog het wettig bewijs niet zijn geleverd, dat beklaagde dit ge schrift valschelijk heeft opgemaakt, zooals ten laste gelegd is. Spreker vordert onmiddellijke in vrijheidstelling. Deze wordt geweigerd. De uitspraak wordt bepaald op Don derdag 30 dezer. Failiiggem eaten. Failliet verklaard: 16 Juli. G. de Leeuw, bakker te Woerden. Rechter- comm. jhr. mr. J. Schuurbeque Boeije. 20 Juli: A. H. Meijer, bakker te Lonneker. Rechter-comm. mr. J. G. Gratama. Geëindigd de faillissementen van W. K. van de Stolpe te Hilversum, door het in kracht van gewijsde gaan van de homologatie van het accoord; van I. N. W. Bohemen, photograaf te 's-Gravenhage, W. van Bourgondiien en H. van Bourgondien, heiden bloe mist te Oegstgeest, wegens he.t ver bindend word'ein d'er eeuiigei uitdee- lingsliij sten. Opgeheven het faillissement van I. M. W. Rösener Manz te Amsterdam. Stoomvaartberichteu. Het stoomschip Merapi, van Java naar Rotterdam, passeerde 21 Juli Wight en oirdt 22 dezer des namiddags te Rotter dam verwacht. Het stoomschip Ardj oeno, van Rotter dam naar Java, arriveerde 21 Juli te Marseille. Het stoomschip Koningin Regentes, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 20 Juli te Suez. Het stoomschip Koning Willem I. van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 21 Juli te Port Said. Het stoomschip Salak arriveerde 19 Juli van Rotterdam te Batavia. Het stoomschip Gedé, van Java naar Rotterdam, vertrok 20 Juli van Genua. Het stoomschip Myrmidon, van Am sterdam naar Batavia, arriveerde 20 Juli te Liverpool. Het dubbelschroefstoomschip Rotter dam, van de Holland—Amerika Lijn, ar riveerde 20 Juli, des namiddags, van Rot terdam te New-York. Koloniën. Bij nadering versterking kwamen omdat de reeds aangewende rnidc Depatis dier doesoens onderwerping en de eigen middelen dér bevol] aanbieden, colonne daarna doorgerukt om buiten den landbouw om in tut verkenning Hiang. Bij Kota Baroe behoeften te voorzien, voldoende Hiang werden eenige honderden ge- ken, om haar in staat te stellen wapenden aangetroffen met veel ge- zwaren tijd' door te komen weren; vijand werd na kort doch lie-' dat zeer zeker in de afdeeling vig vuurgevecht, d'at door hem be- dramajoe. evenals elders, perso gonnen werd, uit doesoen en omliggen- voornamelijk zieken en gebrekki de sawahs verdreven. Doesoen werd werden en worden aangetroffen, genomen en doorzocht, huizen alle vaak gebreg hebben aan het li'c ledig. Half drie namiddag keerde de noodige, en dat het aantal dier colonne naar Rawang terug, zonder sonen in die zware tijden zeer 2 verder iets van vijand te bespeuren, grooter zal zijn geweest dan in ja luitenant Van den Berg schampschot waarin een gunstige oogst wordt linkerarm, Europeesche fuselier Lies- kregen ten niet levensgevaarlijk gewond aan' dat het aantal dier personen linkerdij. Europeesche. fuseliers Troost hebben gebruik gemaakt van dé 1 en De Vries levensgevaarlijk gewond, genheden, om kosteloos voedse respectievelijk schot mond en rug; huisvesting te krijgen, in haar vijand liet 57 dooden op terrein, veel houding tot het zielental echter bloedsporen wezen op vele gewonden, gering is geweest, dat men daarui Tien donderbussen, 13 voorlaadgewe- leen had kunnen opmaken, dat 1 ren en veel blanke wapens buitge-j algemeen gebrek en geen hóngersi maakt. hebben geheerscht; Gezondheidstoestand zeer gunstig, j dat. ook uit andere gegevens is Nader wordt bericht, dat de stam-, te leiden, dat die niet hebben boeknummers der gewonde fuseliersstaan |H dat dé beschrijving, door den! Hoekendijk van de toestanden al< gegeven, niet als juist kan wot aangenomenen dat op het oogenblik noch op gouyernementsgebied. noch op de ticuliere landen van honrersi sprake is. zijn Liessen 54539/2197, Troost 55268 en De Vries 56129. Van den gouverneur van Suma tra's Westkust zijn onder dagteekening van 18, 19 en 20 Juni de volgende te legrammen ontvangen I. Patrouille vond 13 Juni doesoen Tanali kampong geheel bewooud. Op 5 voorlaadgeweren werd beslag ge legd, colonne-weg werd door bevol king aangelegd. Transport Rawang- Kota Limausaring geschiedt door be volking Depati Toedjoeh. Door Ra- wang zijn 149 geweren en donderbus sen ingeleverd. Hoofden Soengei Pe- noeh. Depati Toedjoeh. Semoeroeten Karamanten wordt opgedragen koe lies en communicatie-lijn te leveren. Hoofden Penawar berichten, dat ver lies vijand 12 Juni 66 dooden en onge veer 100 gewonden bedroeg. Tanah- Hiaög-Tinggie bereidt verzet voor; co lonne 14 Juni daarheen uitgerukt. Be woners waven gevlucht, doesoen werd doorzocht; buitzes geweren en een donderbus. Doesoens Betong Koening on Kota Baroe Hiang werdén gedeel telijk bewoond bevonden, houding hoofden en bevolking onderworpen; gezondheidstoestand zeer gunstig. II. Zestien dezer onderwierpen zich bij colonne commandant onvoorwaar delijk Depati Batoe Hamper of Atoer Boemi en Depati Toenggal, beiden van de mendapo Hiang: eerstgenoemde leider van het verzet in Sel'apan en Tiga Haleikain. is niet alleen hoofd der mendapo Tanah-Hiang. .doch wordt als hoofd beschouwd van de geheele confederatie der Selapaa en Tiga Ha leikain en speciaal als hoofddepati van selapan Halei-Kain. Door Rawang 16 Juni nog 43 en door doesoen Ta- nah Kampong 62 voorlaadgeweren in geleverd. III. Drie secties onder kapitein Jon ker vonden 15 Juni Tanah-Hiang- Tinggi bewoond, doch Depati Atoer Boemi niet aanwezig Aan wegen werd door bevolking ingevolge opdracht ge werkt. Twee secties onder stafchef bezochten Mendapat Depati Toedjoeh, Semoeroet en Karamanten en keer dén langs oostelijk gebergte naar Rawang terug, Karamanten onderwierp zich. Hoofddepatis werden medegenomen om opwachting te maken hij colonne- commandant, colonne gaat 17 Juni naar Hiang, Soleinan Tandaran Agoeng, Lempoer. westrand meer, Soengei Penoek en Rawang. Tocht zal vermoedelijk vier dagen duren. Ge zondheidstoestand gunstig. Be koageiMnood ia Iudramajoe In de „Java-Bode" van 22 Juni is overgedrukt het officieele rapportover liet plaatselijk onderzoek, door den hoofdinspecteur der cultures in het be gin van de maand! Mei j.l. ingesteld naar den beweerden nood der bevol king in een gedeelte der residentie Cherihon. Bij het instellen van dat onderzoek heeft de hoofdinspecteur zich ongeveer de volgende vragen ter beantwoording gesteld l<o. Heeft in Indramajoe werkelijk hongersnood geheerscht, zooals die wordt geschetst door den aldaar vestigden zendeling C. J. Hoekendijk in een artikel, gedagteekend 6 Febru ari 1903 en opgenomen in de „Nieuwe Rotterdamscbe Courant" en in andere in diverse bladen opgenomen artike len. mede van zijn hand? 2o. Heerscht die nood! daar nog 3o. Is het bestuur en zijn dé land- heeren tijdig op voorziening bedacht geweest Behalve het raadplegen van stuk ken en statistieken, heeft het onder zoek bestaan in het zien van de streek en de bevolking, zoowel van het gouvernementsgebied als van de particuliere landerijen, het bespreken van deze aangelegenheid met den re sident. de plaatselijke Europeesche en inlandsche ambtenaren, den heer Hoe kendijk, eenige der door hem genoem de personen, die zijne mededeelingen zouden kunnen staven, anderen, die Korintiï door hun werkkring of langdurig ver- blijf aldaar inlichtingen zouden kim- Van den gouverneur van Sumatra's nen geven, alsmede de beheerders der Westkust zijn onder dagteekening van genoemde landerijen. 15 en 17 dezer door de Regeer in g deHierop volgen zeer uitvoerige me- volgende telegrammen ontvangen dedeelingen. Colonne 10 dezer via Sikoeng-koeng, De conclusie, waartoe het onderzoek Kota Toea, Kota Kapajang, Koebang den hoofdinspecteur heeft geleid, is: en Loeboek Soelit te Rawang aange- dat tengevolge van de minder goede komen; dé bevolking bevoji-d zich met jpadioogsten in 1901 en 1902 de bevol- vrouwen en kinderen in de doesoens. (king van de particuliere landerijen in Te Sikoeng-koeng en Kota Toea Indramajoe een zeer zwaren tijd' heeft werden nieuwe versterkingen aange- doorgemaakt troffen, die door de-bevolking op lastl dat de moeielijke omstandigheden, colonne-commandant terstond moes-[waarin zij verkeerde, wel verre van ten worden geslecht. Depatis vanaan de aandacht van het bestuur en beide doesoens verklaarden ze op be-'in de eerste plaats van den resident vel depati Batoe Lampar van Hiang,te zijn ontgaan, integendeel hem heb- te hebben opgericht. Woningen in ben genoopt tot voortdurende zorg en De correspondent -van de N. B te Batavia seint Een compagnie van de colonne Djambi ging naar p0eloe Tengah vijand vluchtte. Een ander© comnagnie trok in telijke richting 'eh stuitte op krachtig versterkte kampong. De zen keerden terug. Luitenant van Slooten en 4 minderen werdén ged< Luitenant Van de Water, kaniteic Gaay Fortman en 7 minderen wei gewond. De vijand had 36 doode ct- teekent daarbij aai Blijkens het officiersboekje i3 officier, wiens verlies w)Ij te betreii hebben, de le luitenant der infant A. van der Slooten. De gewonde 1 eieren zijn die kapitein der genie I de Gaay Fortman en de 2e luiten der infanterie A. van de Water, c wiens verwonding wij in ons blad' hedenochtend reeds een bericht 0] nomen hebben. Atjeh. De correspondent der „N. R. Ct." Batavia seint: Luitenant Dersjam is Ivroeng Baba, .gewond. Kerk en School. doesoen Sikoeng-koeng werden door zocht. 13 geweren en tal van blanke wapenen in beslag genomen en ver nietigd. Rawang werd1 colonne vriendschap-' werkzaamheid dat, tengevolge daarvan, en van- het daaruit voortgesproten overleg met de beheerders dier landerijen, door dezen maatregelen zijn genomen pelïjk ontvangen en behuisd. Elf Junibevelen gegeven, om de bevoikin*. zou wegaanleg van Rawang over Sikoeng-koeng naar Kota Lirnau Sa ring aanvangen. II Stafchef maakte 11 Juni met een sectie Europeanen verkenning naar doesoen Tanah Kampong, daar aar den versterkingen met veel gewapend volk aangetroffen. Twaalf Juni ging colonne-commandant met eerste en half tweede compagnie en genietroe pen en zes sampans, waarin trein naar Tanah Kampong. voor zoover naar hun gevoelen de krachten der eigenaren dit zouden toe laten. in haren strijd om het bestaan te steunen; dat deze beheerders echter bij dat overleg de verwachting hebben uitge sproken. dat, waar die krachten zou den te kort schieten, de regeering ook hare onderdanen, die opgezete nen zijn der particuliere landen, zou ter hulp komen dat die hulp niet is ingeroepen, Algemeene Synode der Ned Eerf. Kerk. Zesde zitting, 21 Juli. De behandeling der aanvragen ondersteuning uit de generale wordt voortgezet. Aan 80 gemeen worden voor kerk- en pastorie-bo en herstel, voor godsdienstonderv en andere hoogst noodige zaken..t lagen tusschen f 100 en f 5000, een voorwaardelijk, toegewezen tot 1 gezamenlijk bedrag van f45,756, aan 16 personen kleine toelagen een gezamenlijk bedrag van 1S15 zamen f47,571. Vele aanvragen hebben möé.tenjaf wezen worden. Eindelijk besluit Synode de toegestane toelagen, nog als voorloopig beschouwd moesi worden, definitief vast te stellen. Dr. Bronsveld stelt voor dat de vo drachten der synodale cominis voor toelagen aan personen uit 1 studiefonds en uit de generale 1 schriftelijk en niet gedrukt bij Synode zullen worden ingediend. 1 doel is te voorkomen dat persoonlij financieele omstandigheden sédri worden. Dit voorstel wordt onmiddellijk behandeling genomen, en, al gevoel de meeste sprekers veel voor de doeling van den voorsteller, tochw den zeer groote practische bezwar te berde gebracht. In stemming j bracht wordt dit voorstel verworpi Ter hand worden genomen de „aa gelegenheden der fondsen van' vi schillenden aard", waarover nil belangrijks mede te deelen valt. De synode besluit het beheer vi dezelfde fondsen als verleden ja aan de synodale commissie op dragen. Hiermede zijn de financieele zaki afgedaan, wat aanleiding geeft a 1 den president een hartelijk woord vi dank te richten tot den quaestc generaal. Nu wordt voortgegaan met de ke nisneming van he t verslag der synoda commissie, waarbij allerlei kwestii van administratieven aard ter spral komen. Alles wat de synodale con missie in deze zaken gedaan heel wordt goedgekeurd. De bureaux van Senaat en Faculteite der Universiteit van Amsterdam zij; voor den cursus 1903—04 als volgt sj mengesteld: Rector-magnificus: prof. dr. H. VI Bakhuis Roozeboom. Secretaris van den Senaat: prof. dr. P C. Boer. Assessoren: prof. dr. S. Cramer, prol mr. D. Josephus Jitta, prof. dr. P. K. Pel prof. dr. I. M. J. Valeton. Godgeleerdheid: prof. A. J. H. V Brandt, voorzitter; prof. dr. S. Cramer secret. Rechtsgeleerdheid1: prof. dr. Max Con rat, voorzitter; prof. mr. M. W. F. TreulJ, seor. Geneeskunde, prof. dr. T. Place. voor. zitter; prof. dr. R. H. Saltet, secr. Wis- en natuurkunde: prof. dr. R. Sis- singh, voorzitter; prof. dr. P. Zeeman, secr. Letteren en wijsbegeerte: prof. dr. J- te Winkel, voorzitter; prof. dr. G. W. Kernkamp, secretaris. Familieberichten. Bevallen 19 Juli. Q. BromSchmitï Z„ Bussum. Overleden 18 Juli. J. B. Malherbe, 40 j.. Den Haag. 20 Juli. Douair. J. L Strick van LinschotenTissot van Patot, Hedel. C. Odijk, jd. 1 .i„ Hil versum. L. I. S. Scheurleer, jd. 36j.. Den Haag.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2