[Tweede Blad, PAUS LEO XIII. te Gouvernante. Behooretide bq ai a srtaït's OsgfoBsufi" J van •iDoaderdttg 23 Juli A9$3 J JVf». 6154 )fficieele Berichten, rgemeester en wethouders Haarlem, Brengen ter algemeene dat bij beschikking van den minis- n Waterstaat, Handel en Nijverheid dezer no. 5100, afd. Landbouw is «aid, dat de gewone Rijkskeuringen I, ot dekking bestemde hengsten, voor iel deze provincie betreft, in dit na- zullen gehouden worden: 5 October n. m. e.k. te Beverwijk; 6 October e.k. te Schagen; 7 October e. k. te Hoofddorp, ge- ine Haarlemmermeer; F3 October e.k. op Texel en Ter- Ih, dat tot deze keuringen worden toe- jjten alle hengsten, die ten minstei 2| j^joud zijn; dat de eigenaar of houder, die een 3Ö 1st ter keuring wenscht aan te bie- {gl verplicht ds daarvan ten minste Iweken voor de keuring vrachtvrij schrftelijke en onderteekende aan- Wöi zenden aan den secretaris der CD liiciale regelings-commissie (den W. Teenigs te Alkmaar), met op- M van; (naam en woonplaats- van den eige- I en houder; |3 maam, ouderdom, ras, kleur en bij- Milere kenteekenen van den hengst be. ds, indien deze in een stamboek is schreven, stamboek en stamboek- tner; zoo mogelijk afstamming vaiTden jst, zoowel van vaders- als moeders- en naam en woonplaats van de-n [er; 4 dat een hengst na bovenvermelden [jn aangegeven, van de keuring is isloten, tenzij de commissie geen 'aar tegen toelating heeft en de ei- ar of houder voor den dag der keu- ?.ene som van. tien.- igulden bij voor den secretaris stoirt; dat inschrijvingsbiljetten voor de ingen op vrachtvrije, schriftelijke mderteekende aanvraag van eige- of houders van hengsten door den tiaris der r e g elings com missie voor- id zullen worden verstrekt; arlem, 20 Juli 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BOREEL. De Secretaris, PIJNACKER. ïh Het bijzetten. ii Paus Leo UI na een roemvol uur van zijn Kerk in den gaze len ouderdom van 93 jaar het flijke met het. eeuwige verwisseld zullen velen gaarne bijzonder- =ten over die wijze van bij- g het stoffelijk overschot OIRe wijze, waarop 's Pausen opvol- t*%ekozen wordt. lodra een Paus overleden is, klopt kardinaal-kamerlengo in paarse ivkleedij, driemaal met een zilve- hamer op het voorhoofd van den fle en roept hem bij aijn doopnaam, ie kamerlengo door het achterwege -pi (i ven van antwoord van den dood Pausen overtuigd, dan doet bij L-.rvan mededeeling aan de om- daders en spreekt een absolutie uit, wijl de aanwezigen neerknielen. De >-i-j«te kamerheer geeft nu den z.g. J chersring, die, behalve den naam Pausen, het beeld van den H. 'us op den steen draagt en die den vinger van den duo de geno- H| is, aan den kamerlengo. Dit is al teeken, dat het bestuur voorloo- in diens handen is overgegaan, tmen 24 uur na den dood moet balsemen van het stoffelijk over- 3t geëindigd zijn. Het wordt daar- rekleed in een witte soutane en 'en z. g. singel, een purperen, met «inelijn omzoomde kraag, een met lil nelijn afgezette muts, die tot over ioren reikt en roode schoenen. Zoo m dt het lichaam tentoongesteld in ^■voorkamer der Pauselijke vertrek- H en verkrijgt het volk toegang tot den avond van den tweeden dag het afsterven. Daarna wordt het V m de Sixtijnsche kapel in het -■ caan gebracht en nu gekleed in J de pracht van het Pauselijk rnis- '""J van een pontificalen hoog- dienst. Vervolgens dragen de kape laans van St. Pieter het lichaam in deze aloude kerk binnen en wordt het in de Sacraments kapel ten toon ge steld, zóó, dat de voeten door het traliewerk heen komen, zoodat dege- loovigen als laatste eer den voetkus kunnen geven. Is het lichaam hier drie dagen ge weest. dan wordt het naar de koor kapel van St. Pieter overgebracht, nogmaals met gewttjd water bespren keld en in' vol Pauselijk ornaat in een kist van cypressenbout gelegd. De majordomus legt daarin tevens drie zakjes, elk evenveel gouden, zil veren en koperen munten inhoudende als de overledene jaren geregeerd heeft. De eerste van de door Z. H. be noemde kadinalen legt in de kist een bus. waarin zich een perkament be vindt, dat de beroemde data uit 's Pau sen leven en zijne regeeringsjaren vermeldt. Na een gebed wordt de kist geslo ten en met zes zegels verzegeld, ver volgens in een kist van lood gezet, die op dezelfde wijze verzegeld wordt en waarop de namen, de leeftijd, de re geeringsjaren en de sterfdag des overledenen zijn gegrift. Het geheel wordt daarna in een eikenhouten kist geplaatst en gebracht in een soort van Sarcophaag in de St. Pieter, waarheen de lijkkist omhoog geheschen moet worden. Dit is evenwel slechts een voorloo- pige rustplaats. Na minstens een jaar wordt het lichaam overgebracht naar de kerk, die de overledene zelf bij zijn leven tot laatste rustplaats heeft uit verkoren. De nieuwe henze. De kamerlengo, aan wien, zooals wij hiervoren mededeelden, het bestuur van ziijn Apostolischen stoel tijdelijk was overgegaan, regelt nu alles voor de nieuwe keuze, bijgestaan door drie kardinaleneen kardinaal-bisschop, een kardinaal-priester en een kardi naal-deken, die om d'e drie dagen in de volgorde van hun ambts-ouderdomi wisselen. Bovendien vereendgen zich ook alle kardinalen onder den oudsten kardinaal-bisschop tot algemeene con gregatiën. In de .eerste van deze algemeene vergaderingen verbreekt de eerste ceremoniemeester den Visschersring en den stempel voor de verzegeling der bullen, ten teeken. dat de regeering van den vroegeren Paus een einde ge nomen heeft. De nog niet ondertee- kende stukken wofden in een geslo ten cassette aan twee kardinalen ge geven voor den nieuwen Paus en twee redenaars benoemd, de een om de lijk rede voor den overleden Paus uit te spreken, de ander om het woord te voeren, wanneer de kardinalen ge reed staan, het conclave binnen te treden. De volgende negen zittingen (er mogen er niet meer zijn dan tien) zijn gewijd aan allerlei toebereidselen voor het a. s. conclave en o. a. aan de ontvangst der gezanten van vreem de mogendheden, die namens hunne Regeeringen brieven van rouwbeklag komen brengen en w'enschen uiten voor de nieuwe verkiezing. Ten opzichte van den dag, waarop het conclave aanving, komen in den loop der tijden nogal wijzigingen voor. In 1878 bfgon het op den elfden dag na den dood van den vorigen Paus. Den dag voor het conclave be gint, wordt in den St. Pieter een hoogmis met aanroeping van den Heiligen Geest, opgedragen door den kardinaal-deken, en vervolgens houdt de daarvoor aangewezen prelaat een Latijnsche rede, waarin hij de kardi nalen vermaant, alle bijzondere sym pathieën ter zijde te stellen, slechts God. voor oogen te houden, en zoo spoedig mogelijk aan de Kerk een bekwamen en geschikten herder te geven. Daarna begeven de kardinalen zich in het conclave. Hiertoe moeten de prelaten met hunne conclavisten ver toeven in het Vaticaan, waar vertoef- plaatsen van twee tot vier kamers zijn getimmerd. Elke kardinaal mag hoog stens twee begeleiders meenemen, geestelijken of leeken, maar zij moe ten minstens een jaar in den dienst van den kardinaal hebben doorge bracht en van hem hpn onderhoud verkrijgen .Behalve diezen gaan mee een sacristijn, een biechtvader, de secretaris van het H. College, allen met hunne helpers en bedienden, be nevens zes ceremoniemeesters, twee artsen, een apotheker, eenige barbiers en andere voor algemeene diensten bestemde oppassers. Alle verkeer met de buitenwereld houdt op, zoodra het conclave begon nen is. Daartoe worden ook de maal tijden in de localiteit zelve gereed gemaakt de eenige nog niet toege- metselde deur ontoegankelijk ge maakt. Deuren en vensternissen wor den door prelaten en Pauselijke sol daten bewaakt. Terstond na de Mis op den eersten dag moet reeds een kiesgang plaats hebben. Deze beteekent weinig méér, dan het oriënteeren dier partijen en der cendidaten. Na den tweeden kiesgang bezoeken de kardinalen elkander wel in hunne oellen. Het hoofddoel der verkiezingen is het verkrijgen en vaststellen van de twee-derden meerderheid, door Paus Alexander voorgeschreven. Verkies baar is feitelijk iedere rechtgeloovige katholieke man, maar in 't algemeen kan men zeggen, dat de Paus gekozen wordt uit de kardinalen. Dia verkie zing kan geschieden bij z. g. quasi ln spiratie, d. i. wanneer een der kardi nalen, zonder voorafgaande onderhan delingen, iemand aanbeveelt en aide anderen zeggen of schrijven het woord ,,eligo" (ik kies). Derhalve een verkiezing bij acclamatie om zoo te zeggen. De tweede manier is die door con- promis, waarbij de kardinalen een stemmig verklaren, dat zij aan eeni- gen hunner de bevoegdheid opdra gen om een Paus te kiezen, maar dat is in de laatste eeuwen niet meer voorgekomen. De derde manier van verkiezen is het „scrutinium", met stembriefjes. Over dstze briefjes zijn bepaalds voor schriften, d'ie het ons te ver voeren zou hier alle mede te d!e el en. Bij het altaar in de kïeskapei staan drie scrutatoren en op het altaarplat een grooten kelk met patena, die dienst doet voor stembus. Voor 't altaar ge komen, knielt de kiezer neer en doet den navolgenden eed in het Latijn is,Iki.roep tot getuige God den Heer,, die mij zal oordeel,en, dat ik kies, dien ik voor God oordeel, dat gekozen moet worden en aan wien ik ook bij mijne troonsbestijging mij houden zal." Daarna opstaande, laat hij, het biljet, dat hij zichtbaar op de hand naar 't altaar gedragen heeft, in den kelk vallen. Diegene, op wien meer dan 2/3 van de stemmen is uitgebracht, is geko zen. Verkrijgt iemand precies 2/3, dan moet hlij, ter contróle of hij misschien zichzelven heeft gestemd, het cijfer en de spreuk meededen, die hij op zijn stembriefje heeft geplaatst, want zich zelf stemmen is verboden. Heeft niemand de meerderheid, dan treedt de zoogenaamde accessie in, die men met instemming toetreding zou kunnen vertalen. Daarbij worden de nieuwe stemmen, die iemand ver krijgt, gevoegd bij die, welke hij reeds verkregen had. 19 het nood'ig, dan wordt opnieuw met d'e stemmingen voortgegaan, tweemaal daags, totdat de vereischte meerderheid verkregen is. Is dit het geval, dan begint een vrij ingewikkeld en hier moeilijk te beschrijven nieuw onderzoek, n.l. tusschen de stembiljetten van het scrutinium en die der accessde. Blijkt de juistheid der stemopne ming, dan worden de biljetten ver brand en rijst een lichte, witte rook ten hemel, waaruit de om het Vati caan wachtenden vernemen, dat een nieuwe Paus gekozen is Immers de biljetten, die niet tot een verkiezing hebben geleid, worden met een weinig nat hooi of stroo verbrand en geven een donkeren rook, waaruit de wachtenden zien, dat de keuze nog niet beslist is. Na de aanneming van zijn benoe ming wordt de nieuwe Paus door de beide eerste diakenen, den secretaris van het Conclave en den sacristijn naar het altaar en na een kort gebed in de sacristie geleid, waar hij de pause Pij lte gewaden aantrekt. Daarna wordt de Paus in de Kapel teruggebracht, neemt op zijn zetel plaats en ontvangt de eerste huldi ging der kardinalen, die voor hem neerknielen, hem voet en hand kussen en door hem omarrad worden. Daar na bevestigt de Paus den kamerlengo in zijn ambt of wjijst een anderen titu laris aan. De kamerlengo steekt dan den Paus den visschersring, waarover wij hierboven spraken, aan den vin ger, maar de Paus overhandigt dien d'aama aan den eersten ceremonie meester om er zijn naam in te laten tgraveeren. Inmiddels heeft de eerste kardinaal- diaken van het balcon de benoeming van den nieuwen Paus aan het volk meegedeeld, alle klokken in de stad beginnen te beieren en geeft de Paus zelf den eersten zegen ,,Urbi et orbi", aan de stad en aan de wereld. Daarna volgt nog een tweede ado ratie in de Sixtijnsche Kapel en een derde in St. Pieter. De kroning geschiedt veelal op den eerstvolgenden Zon- of feestdag na de verkiezing. Haar hier te beschrijven zou ons thans te ver voeren, allicht hebben wij gelegenheid daarop later eens terug te komen. Voor ditmaal dus alleen dit, dat bij het opzetten dei- tiara door den tweeden, kardinaal- deken, deze de woorden spreekt ..Neem aan de priestermuts, van drie kronen voorzien, en weet. dat gij zijt de vader van vorsten en koningen, de bestuurder der wereld, op aarde de plaatsbekleeder van onzen Zaligma ker Jezus Christus, aan W.iem is eer en glorie tot in de eeuwen der eeuwen. Amen. Van dezen kronrngsdag af dateeren de Pausen hun pontificaat en kunnen er pauselijke bullen worden uitge- vaardigd. Stadsnieuws. Zondag 19 Juli hield de veree- nigmg van postduiven-liefhebbers „de Luchtgids", igoedgekeurd bij Kon. be sluit van 26 JuLi 1901, een onderliugen wedvlucht van Maastricht. De duiven werden om 6 uur 20 rflmuten in vrijheid gestel den bereikte hun hokken als volgt: lste prijs C. v. Meurs 9.52.16 2de prijs G. Zomerdijk 9.53.35 3de prijs Dezelfde, 9.53.35 4de S. v. Bracht 10.7.25 5de prijs Dezelfde 10,7.25 6de prijs P. Kruier 10.14.14 7de prijs C. v. Meurs 10.14.14 8ste prijis H. Keerwolf 10.16.36 9de prijs J. Broekhof 10.16.47 10de prijs H. Keerwolf 10.17.33 11de prijs J. v. Kruissen, 10.24.20 12de prijs P. Kruier 10.25.7 13de prijs G. Zomerdijk 10.34.25 14de prijs J. A. Hessels 10.36.30 15de prijs S. Nijssen 10.42.41 16de prijs S. P. Boekhoven 10.47.10 17de prijs J. A. Hesels 11.—.8 18de prijs J. Broekhof 11.4.33 19de prijs Dezelfde 11.5.42 Zondag j.l. hield de Post- duiven-vereeniging ..de Snelvlieger". alhier, een wedvlucht van Berlijn, af stand 600 K.M. De duiven werden al daar losgelaten om 5.35 (M. E. T.) met een sterken Westen tegenwind. De prijzen werden behaald als volgt lste prijs Zondag, P. J. van Daalen; 2de prijs Maandag, idem; 3d© prijs Maandag, idem; 4de prijs Maandag idem; 5de prijs Maandag, P. Bannink. Uitslag wedvlucht Limages (Frank rijk) afstand 762 K.M., losgelaten Za terdag 4.40 N. W. wind. De prijzen werden vervolgens behaald lste prijs Zondag. P. J. v; Daalen; 2de prijs, Zondag. P. Bannink; 3d© prijs Zon dag, P. J. v. Daalen. Gevonden voorwerpen. Een bloedkoralen armband met gou den ketting, een grijze colbertjas, een portemonnaie met geld. een gehaakt kindersprei, een bril. geld in papier gerold een zilveren armband. Prov. Statein vnn N.-Holland. (VERVOLG). De heer De Boer handhaaft aijn amendement, omdat de gemeenten in de eerste plaats d'e bkelangetn hunner ingezetenen moeten behartigen. De heer De Boer stelt thans voor het subsidie met 200 te verminderen en te brengen op 100. Dit voorstel wordt in stemming gebracht en ver worpen met 40 tegen 24 stemmen. De voordracht van Ged. Staten wordt daarna aangenomen. Het voorstel tot het toekennen van een subsidie van ƒ13000 aan de ge meente Urk als bijdrage in die kos ten harer huishouding voor de stich ting van dokterswoning. Raadhuis, enz. werd goedgekeurd. Bij het voorstel tot het verleenen van eene subsidie van ƒ4000 ten be hoeve van den stoombootdienst Har- lingenVlielandTerschelling, zegt de heer Jaring, dat hij van Texel be richt ontvangen had, dat de vracht- goederenprijzen in den afgeloopen winter waren verhoogd. Spr. vraagt nu of die tarieven niet aan de goed keuring van Ged. Staten zijn onder worpen. De heer Van Tienen antwoordt be vestigend en zegt, dat aan Ged. Sta ten niets van eene ingevoerd© ver hooging bekend is. De heer Jaring wenscht thans nog aan het voorstel toe te voegen, dat de subsidie wordt verleend voor 3 ja ren of voor zooveel korter al's d'e Rijkssubsidie afloopt. Het aldus ge amendeerde voorstel wjjrdt goedge keurd. De voorstellen tot het verleenen van ƒ1500 subsidie ten behoeve van den stoombootdienst KampenUrkEnk huizen, van eene subsidie van ƒ209 ten behoeve van den motordienst tus schen de van Ewïjcksluis en Wierin- gen. en tot aankoop van gronden, vereischt tot het maken van eene verbinding tusschen het station Cas- tricum en de nieuw aangekochte ter reinen onder die gemeente, bestemd voor den bouw van een tweede pro vinciaal Krankzinnigengesticht, voor de som van ƒ6800, werden zonder stemming aangenomen. Ook het voorstel tot aankoop van de aan H. K„ II. de Vorstin Zu Wied, Prinses der Nederlanden, in eigendom toebehoorende gronden, gelegen on der de gemeenten Castricum, voor 240,000, werd, nadat de heer Ter Iloffsteede in antwoord op enkele geopperde bezwaren, had medegedeeld, dat de som lhag was en de gronden mettertijd wel pCt. rente zouden kunnen opbrengen, zonder stemming aangenomen. Bij het voorstel tot het aangaan eener overeenkomst met de Vereeni- ging tot Christelijke verzorging van krankzinnigen en zenuwlijders in Nederland tot verpleging van 100 patiënten gedurende 10 jaren tegen 300 per jaar en per lijder, wees Prof. v. Hamel er op, dat hij deze voor dracht alleszins aannemeJijk achtte, omdat bier het Veldwijksche stelsel dat 'f- i. geheel in overeenstemming met de wet is. wordt toegepast. Het voorste] werd daarna aangeno men, en vervolgens dat tot, het verlee nen van eene toelage van ƒ600 aan Mevr. de Wed. van Dr. J. C, van Persijn, in leven'lsten geneesheer- directeur van Meerenberg. De rekening van het gesticht Mee renberg over 1902, sluitende meteen voordseelig saldo van 16,913,95, werd goedgekeurd; alsmede de eerste sup pletoir© begrooting voor dit gesticht voor 1903 tot een bedrag van 1060. De ontwerp-begrooting voor het ge sticht „Meerenberg" voor 1904, slui tende in ontvangst en uitgaaf tot oen bedrag van 497,658,95, werd eveneens goedgekeurd. Aangenomen werden het voorstel tot verhooging der Wjdrage van ƒ72000 op ƒ88000 voor de verbetering der wasch inrichting in Meerenberg I; de voordracht tot vaststelling der begroo ting van kosten van het Prov. Bestuur voor zooveel het Rijks Bestuur be treft. voor 1904 ten bedrage van ƒ84,815 en cl© voordracht tot vaststelling van de begrooting der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uit gaven voor 1904 ten bedrage van 1,416,418,54^. Besloten werd 9 opcen ten te heffen op de hoofdsom der be lasting van de gebouwde eigendom men; 9 op die der ongebouwde eigen dommen en 7 op die der personeele belasting. Het voorstel tot het aangaan van een geldleening groot 407,000 ten laste der Provincie, werd eveneens aangenomen. Hierna werd voortgezet, dte behande ling van het voorstel' tot wijziging van liet Algemeen Reglement van bestuur voor de waterschappen in Noord- Holland met het rapport der Commis sie uit de Staten daaromtrent. Door het lid den heer A. Kool, zijn verschillende amendementen inge diend, welke betreffen de openbaar heid der vergaderingen van Hoofdin gelanden. en ingelanden. De heer Kool verdedigt zijn amen- dentent met een beroep op de eischen des t'ijds en op de openbaarheid van andere Regeeringscol'leges. De heer Mouthaan bestrijdt d'e uiee ning van den vorigen spreker, omdat de drang naar openbaarheid volstrekt niet is gebleken. Mr. Kanter meent, dat de publieke zaak publiek behandeld moet worden. Waar bersloten is vrouwen in het be stuur zitting te doen nemen, daar hoopt spr., dat de Staten thans niet weer een reactionair besluit zullen nemen om die zittingen besloten te doen zijn. Mr. de Vries zegt, dat wanneer de publieke zaak publiek moet worden behandeld, daarop ook niet door 1/3 der leden eene uitzondering moet kunnen worden gemaakt, wanneer zij daartoe hun wensch te kennen geven. Bovendien zou spr.. juist nu vrou wen in het bestuur zitting zullen nemen, het nog meer gewensclit ach ten, dat de vergaderingen nog beslo ten blijven, want vrouwen zijn. altijd een weinig schuchter om in het open baar te spreken(Gelach.) Maar niet alleen om deze reden, ook doordat die Ingelanden nog niet het verlangen tot openhaarheid heb ben te kennen gegeven, ontraadt spr thans reeds een besluit in dien geest te nemen. De heer Wonder verklaart zich voor openbaarheid der zittingen, waardoor wellicht meer belangstelling in pol derzaken zal ontstaan. De heer De Boer acht het onge- wenscht aan alle polderbesturen pu bliciteit voor te schrijven. Mocht een dezer besturen echter openbaarheid der vergaderingen aanvragen, dan zullen voorzeker de Staten daartegen geen bezwaar hebben, maar. zoolang dit niet wordt verzocht, acht. spr. een voorschrift daaromtrent verkeerd. Mr. Heemskerk is tegen publiciteit op grond van het privaat rechterlijk karakter der vergaderingen. De heer C. W. Gerritsen kan zich niet goed voorstellen hoe de Staten zich kunnen verklaren tegen de open baarheid van vergaderingen van een publiekrechterlijk lichaam. Sterk dringt spr. op openbaarheid aan. Mr. de Kanter handhaaft zijne mee ning en gelooft, dat vrouwen nog meer bezwaren zullen hebben om in het geheim de polderzaken te behan delen, dan in 't openbaar. (Gelach). Na nog enkele besprekingen worden de amendementen van den heer Kool in stemming gebracht en verworpen met 40 tegen 28 stemmen. Zoodat be sloten is tot niet openbaarheid der zittingen. Artikelsgewijze wordt het Reglement vervolgens behandeld en daarna goed gekeurd. Hierna wordt de verordening rege lende het toezicht der Prov. Staten en van Ged. Staten op de waterschap pen binnen Noord-Holland zonder stemming aangenomen. De voorstellen tot het verleenen van subsidie tot een bedrag van 1/3 der kosten ad ƒ11.300 ten behoeve van de verbetering van de wegen op Texel; en van eene van ƒ700 ten be hoeve van het maken van een aanleg steiger op Terschelling, werden aan genomen. Aan dë orde kwam daarna het voor stel tot het verleenen van subsidie tot een bedrag van 1/6 der kosten ad ƒ5400 ten behoeve van de beharding van den weg langs den Koegras-Zand dijk en van den Strooweg nabij Den Helder. De heer Zür Mühle had een amen dement ingediend om de bijdrage op 1/3 der kosten te bepalen. De heer Jaring is het geheel met den heer Zür Miihle eens. Persoonlijk heeft spr. den toestand van den weg opgenomen, en gezien hoe dringend ver|betering in deze noodig is. En daarom doet. bij in het algemeen be lang een dringend beroep op de Staten om het amendement van den heer Zür Mühle aan te nemen, op dat de grond, die thans nog braak ligt, in cultuur kan worden gebracht. De hee.r de Boer ziet nog niet in, dat een en ander een provinciaal belang is en eene verhooging der bijdrage motiveert. Want, wanneer werkelijk de gronden voordeelig in cultuur kunnen worden gebracht, dan moeten de eigenaars in de eerste plaats maar iets bijdragen. De heer Zijp er op wijzende, dat de bedoelde weg een communicatieweg is tusschen Callantsoog en Den Hel der. meent., dat dit wel een provin ciaal belang is. Spr. hoopt, dat het amendemient-Zür Mühle zal worden aangenomen. De hoer Roëll verdedigt de voor dracht van Ged. Staten. De heer Kraakman verklaart zich voor het amendement-Zür Mühle, te meer daar de Polder den weg nu zal onderhouden. D0 heer Zür Mühle wijst er nog eens op, dat wanneer de Staten geen 1/3 willen bijdragen, van de geheele ver betering wellicht niets zal komen. Ten slotte wordt het amendement- Zür Mühle in stemming gebracht en, verworpen met 41 tegen 24 stemmen. Zonder stemming wordt daarna het voorstel van Ged. Staten aangenomen. Vastgesteld worden nog een bijzon der reglement van bestuur voor het waterschap ..Mariënduin" onder Bloe- mendual, en daarna de voorstellen tot wijziging van bijzondere regle menten van bestuur voor enkele pol ders aangenomen. Het voorstel tot wijziging van het reglement op de wegen wordt geren- voyeerd naar Ged. Staten, op verzoek der Commissie. Aangaande de voorstellen tot het verleenen van finantieelen steun aan de Noorder-Stoomtram-vereeniging, ten behoeve van den aanleg van een stoomtramweg Alkmaar—Schagen; en van een renteloos voorschot aan de H. E. S. M. ten behoeve van den aanleg van spoor- (tram-) wegen in, de Haarlemmermeer en hare omgeving wordt de Commissie diligent ver klaard. Daarna wordt de zomervergadering door den Voorzitter in naam der Ko ningin gesloten. nnenlaiid. Hofbericht. De heer Joh. van der Steur is Dins dag door de Koningin-Moeder op Soest- dijk ontvangen, ten einde H. M. in te lichten over zijn arbeid op Magelang en elders. Hare Majesteit vroeg veel betreffende het pauperisme in Indië, bezag met groote belangstelling de portretten der stichtingen en las met aandacht den brief, door de kinfleren aan hun pleeg vader geschreven. Meermalen heeft trouwens H. M. door een geldelijke bijdrage blijken van be langstelling gegeven in den bedoelden arbeid. <6 $8 A i «3 i «Is, Uit het Engelsch van DOROTHEA GERARD. haar lief, en zij scheen hem eminnen; en toen kwam een rijker tusschenbeiden, en zij kwam tot brassende ontdekking, dat zij zijn 'nog meer beminde. In die dagen bet met de financiën van mijn id zeer dunnetjes gesteld; err was nog geen erfoom in 't verschiet •t zijn papiermolens pas in de ■(e jaren zooveel winsten afge- 'en hebben. Er is alle red$n om 'eronderstellen, dat een profetische in den toekomst en in de brand- van Mr. Beatson een eigen- ligen invloed op de gevoelens van "e jonj-e damQ gehad zouden Jen. En gaf hij'heel veed om haar? Och, dat heb ik hem nooit ge- |gd, maar sommige omstandighe- o. a. het vermijden van de iwelijke sexe en zijn kluizenaars levenschijnen daarop inderdaad te wijzen. Zij is een treurig exemplaar ge weest; maar daarvoor behoeft men haar sexegenooten toch niet verant woordelijk te stellen. Aikman is toen gaan generalisee ren -etL nu vergelijkt hij alle vrouwen bij 'zijn persoonlijke ondervinding. Mademoiselle N. N. zij is mil lionaire geworden, meen ik was gebleken koolzwart te zijn en dlie kleur is op alle andere leden van haar sexe overgegaan. Belachelijkzei Clara, veront waardigd'. En dan nog wel een Fran- gaise Het mag belachelijk zijn. maar het is de gewone loon^van zaken. Al les hangt af van de soort vrouw, in wier handen de man valt zij be paalt zijn ideeën omtrent de wouw voor het overige van zijn bestaan. Ik zal oo'ik nilet beweren, dat, het niet even goed zijn bezwaren heeft in han den van een engel te vallen, in plaats van in die van een duivelin. De twee voorbeelden heeft u hier voor oogen. Aikman is een kluizenaar geworden, omdat hij tegen een slechte vrouw is aangeloópen. en ikzelf ben niets meer dan een kluizenaar, omdat ik een te goede heb getroffen. Hij schraapte zich eenigszins ze nuwachtig de keel. wat hij altiijd doet. als hij spreekt over zijn overleden vrouw en boog zich dieper over zijn schetsboek. Mijn Mary heeft mij bedorven voor de rest van het vrouwengeslacht even goed als dlie Francaise dat voor Aikman gedaan heeft. Hij ziet ze allen zwart. Ik zie ze rozerood, of liever heb behoefte ze zoo te zien nu sluit ik mijzelf op uit vrees voor teleurstel lingen. Er is geen enkel donker vlekje in mijn rozerood voegde lüij er bij met een vochtigen glans in de hoeken van zijn oogen. De kleur is zoo zuiver als glas. HOOFDSTUK XVII. Eenige dagen later werd Mevr. Aik man ziek. De diagnose van den dokter luidde bronchitis. Toen kwamen er sombere dagenen nachten, waarin de zoon groote ang sten uitstond voor haar, die hij zoo innig hef had. hoezeer anderen ook van oordeel waren, dat haar dood een verlossing zou zijn. De zieke worstel de dagen achtereen met den dood. Voor Clara waren die dagen een bijna bovenmenschelijke krachtsin spanning, waarvan zij zichzelf geen rekenschap gal. Mevrouw Aikman moest gered worden dat stond bij haar vast waarom dat eigenlijk moest, zlij had geen tijd om daarbij stil te staan. Als zij sterft jnoet ik weg. was de gedachte, die half onbewust, in haar werkte; en zoo nu en dan verbaasde zij zich over het- ontroostbaar gevoel datJiaftr alleen Tïïj dat vooruitzicht overviel. Dan heeft hij mij niet meer noodig. Was het, niets dan eigenbelang of een overdreven plichtsgevoel,, dat. haar aandreef zich tijdens den strijd met den vijand en dikwijls met de zieke zelf iedere gedachte aan com fort of rust te ontzeggen? Zelfs al had aij tijd gehad om daarover te denken, dan zou zij die vraag niet hebben kun nen beantwoorden, en ze zou niet ge merkt hebben hoe bleek en met krin gen om de oogen zij er begon uit te zien, had zij zoo nu en dan niet een angstige blik van Mr. Aikman op zich gevestigd gezien. Hij is bang, dat ik het niet zal kunnen volhouden, zei ze dan tot zichzelf. En dat is geen wonder, om dat hij zoo innig veel van zijn moeder houdt. De nacht van de crisis was haar gelaat bijna even ontdaan als het andere, dat in heete koorts op het kussen geen rust vond, maar haar ze nuwen had zij nog in bedwang. Het was reeds lang na middernacht, toen de wakenden in de ziekekamer, die uren lang eikaars blik vermeden hadden, elkander weer durfden aan te kijken en eenige verademing begon nen te voelen. Slaapt ze? vroeg Mr. Aikman zachtjes aan Clara: en met een lich ten hoofdknik werd diie vraag beves tigend beantwoord. Zij zou trouwens geen andere beweging hebben kunnen maken, want. de zieke rustte met haar volle gewicht op haar beide armen. Een uur later ging de dokter na Mr. Aikman iets ingefluisterd te heb ben. met deze de kamer uit; maar Clara bleef onbewegelijk geknield lig gen. ofschoon haar armen steeds stij ver werden en haar hoofd zoo zwaar als lood in de met waterdamp be zwangerde atmosfeer. Eéns of twee maal had Mr. Aikman haar vragend aangekeken, maar zlij had haar hoofd geschud als antwoord op zijn onuit gesproken vraag. Zelfs al moef zij er bij neervallen, zij had besloten zich niet te bewegen, voordat de zieke zich bewoog. Het verdampingstoestel was uitge gaan en de schemering kwam door de vensters gluren, toen Mevr. Aik man slaperig haar blauwe oogen opende. Sta nu op. u kan het niet langer volhouden, zei Aikman vlak naast haar. GauwTrek uw arm weg. Een aanklacht. Door den eigenaar der boekdrukkerij onder de firma F. J. Belinfante, voor- heen A. D. Schinkel, te VGravenhage, zoomede door diens meesterknecht ea zijn on der me esterknechtis bij de justi tie een klacht ingediend, naar aanlei ding van een voor genoemde drie perso nen beleedigend manifest van. het be stuur der afdeeling Den Haag van den gaat voor dat zij er weer tegen aan rusten. Zij deed haar best. maar de arm bleef onder het kussen, en zij scheen de beweging niet eens te voelen. Ik heb geen armen meer, geloof ik. zei ze, hem met een fletse, weife lende glimlach aankijkend; het is als of ze niet meer bij miij behooren. En op hetzelfde oogenblik begon de vloer met haar rond te draaien, en scheen zij te vallen.' Toen ze weer tot zichzelf kwam, lag ze op eeu sofa aan het andere einde van de kamer, en iemand klaar blijkelijk Mr. Aikman was bezig haar slapen met koud water te be vochtigen. Ho© was zij daar geko men Niet op haar eigen voeten, daar was ze zeker van; dari in zijn armen Toen zij haar oogen opsloeg, ontmoette zij zoo'n dien teederen, ang stig onderzoekenden blik. dat Clara ze bij instinct direct weer neersloeg. Nooif t© voren. zelfs niet als hiij naar zijn moeder keek. had zij zoo'n zacht licht in die oogen waargenomen, als zij nu bij verrassing had opgemerkt. Waarschijnlijk vergiste zij zich en zag zflj niet goed tengevolge van de ge schokt© zenuwen. Toen zij den moed had weer te kijken, was de uitdruk king verdwenen, ook boos: hij zich niet meer zoo diep over haar heen als eerst En toch klonk er onmiskenbaar le-

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 5