A. F. H. d. Hine Wit 1.11. ROOMBOTER H. v. d. LAAN DE VRIES Arïvertentïën N ederlandsche Credietbank. Brandverzekering- Maatschappij. KruissirasiS. Intermédiair Delitsche en Leidsche Jk. J5©i2saé©9 H.H. TAILLEURS! M. J. M. OSCHATZ au J. PANDER - Haarlem. Best Axminster Tapijt f3.10 de M. De beste Axmin. Karpetten. 3 x 2 M. f 38. Linoleum in diverse dessins en prijzen f 1.IO deM. Buitengew. keuze Behangselpapier in alle genres. - GIERSTRAAT 62. - - - GOUD- en ZILVERWERKEN. - - alsmede aan Luxe Artikelen. Vertegenwoordiger voor Haarlem en Omstrek Gr. Houtstraat 71, KOOPT SCHWEIZER ZIJDE! SCHWEIZER Co., Luzern (Zwitserland) Algemeen eu Nederiandschen Typogra fenbond. Staking en onderwijzers. De uitslag van 't referendum in zake den steun aan de slachtoffers der werk staking door don Bond van Ned. Onder wijzers, is als volgt: Voorstel-Opsterlaud. Voor de slachtof fers der werkstaking in April jl.l. v. orde uit de algemeene kas een som van 2500 bestemd. Uitgebr.: Voor: Tegen: Blanko: 2289 375 1858 56 stemmen. Voorstel-Arnsterdam's Bedrag worde op t 1000 bepaald. Uitgebr.: Voor: Tegen: Blanko: 2277 666 1551 60 stemmen. Voorstel-Hoofdbéstuur. 't Bedrag wordt op 250 bepaald. Uitgebr.: Voor: Tegen: Blanko: 2272 1009 1209 54 stemmen. Alle voorstellen zijn dus verworpen. Handeldrijvende Middenstand Naar wij vernemen, hebben de heeren mr. P. J. M. Aalberse, lid der Tweede Kamer te Leiden, prof. mr. D. Josephus Jitta. hoogleeraar te Amsterdam, en dr. J. Th. de Visser, lid der Tweede Kamer, te Amsterdam, zich bereid verklaard, een commissie van advies te vormen, tot bij stand van het, bestuur van den Neder iandschen Bond van Vereenigingen van den Handeldrijvende!! Middenstand. De Minister van Marine en de Bond van Matrozen. Door den directeur en commandant der Marine te Willemsoord is aan de commandanten der oorlogsbodems, aan den comandant van liet Kou. In stituut voor de Marine en den chef van het Militair Hospitaal aldaar het volgende schrijven verzonden, dat wij in ,,Het Anker" vinden afgedrukt: In de memorie van antwoord, be treffende de definitieve begronting voor dit jaar. wordt door den Minister van Marine het navolgende als zijne meening omtrent den Boud te ken nen gegeven. „Waar het bestuur van den Al ge nieenen Bond voor Nederlandsche Marine-Matrozen, ondanks de herhaal de waarschuwingen der Marine-auto rite itie-n, zich niet heeft willen of kunnen onttrekken aan de leiding van buiten de zeemacht staande personen, die en tot laatstelijk met betreu renswaardig succes matrozen aan moedigen tot ongehoorzaamheid en wier doel schijnt te zijn bij dezen ver- wij dering en wantrouwen aan to kweeken ten opzichte hunner meerde ren, daar kan het wel niet anders, of de bedoelde bond ondervindt geen sympathie, maar ontmoet zelfs tegen werking bij diegenen, welke geroepen zijn de krijgstucht te handhaven, ook al is 't streven van den Bond en de ondergeteekende wil zulks niet ont kennen mede gericht op verhooging van de moraliteit van den schepe ling. ..Overigens vereenigt ondergetee kende zich met de meening dor leden, die van oordeel zijn, dat klagen door- den trechter van bedoelden Bond voor militairen de, aangewezen weg niet is. Dit neemt niet v.-eg. dat de Bond, wanneer hij getoond had mede te willen werken tot handhaving van de krijgstucht, welwillend gehoor zou hebben gevonden voor zoover er in de bestaande reglementen geen weg is aangewezen om wenschen van al gemeene streking bij autoriteiten voor te brengen. In verband hiermede en met Zijne Excellentie'? gevoelen, uitgedrukt in een andere Mïnïsfcrieele aanschrijving van den 15en Juni '03 Bur. C. B.. No. 7. omtrent Bonden in 't algemeen, namelijk, dat Zijne Excellentie geene andere verzoeken van Vereenigingen en Bonden in behandeling wenscht te nemen dan dezulken, die door hunne algemeenheid of hunne maatschappe lijke strekking niet voor behandeling door de militaire autoriteiten vatbaar zijn. geeft die Staatsman als voigt bei door Hem ingenomen standpunt te kennen, ten aanzien van het ken baar maken van verzoeken door Bon den of Vereenigingen, uit militairen bestaande lo. Deputaties van zoodanige Bon den of Vereenigingen.' wenscht Zijne Excellentie niet in audiëntie te ont vangen. 2o. Zonder hiermede het grondwettig recht van petitie te verbieden, lJehoo- ren in bet algemeen verzoeken van militairen, wanneer die niet den dienst in verband staan, aan de militaire chefs gericht en door dezen behandeld te worden, waarbij de weg niet is uit gesloten om dergellijke verzoeken, in dien ze van algemeene strekking zijn, door eenigen hunner afgescheiden van eenigerlei Bond of Vereeniging, in te dienen. 3o. Indien de aard van een verzoek niet medebrengt, dit te beschouwen als met d-n dienst in \erband staan-^ de. kan een verzoekschrift aan den Minister van Marine worden inge diend. 4o. Behandeling van Chefs sluit niet uit het doen van verzoeken aan den Minister, alvorens op de verzoeken te beschikken. Onder mededeeling. dat het in het voornemen van Zijne Excellentie ligt om bij de onderhanden zijnde voorzie ning van hoofdstuk IV, Deel II der Verordeningen daarin eenige voor schriften, deze aangelegenheid betref fende, op te nemen, worden de voren vermelde autoriteiten uitgenoodigd in voorkomende gevallen belanghebben den met een.' en ander in wetenschap te stellen. Neerbosch. Zaterdag had de bevestiging plaats van ds. Schrijver, directeur der Weesinrich ting te Neerbosch, diens echtgenoote als directrice en van den heer Jacobs, ad junct-directeur. De bevestiger, ds. A. Pijnackar Hordijk, voorzitter van het be stuur, had tot tekst 'gekozen een wqcu'Cl uit Genesis 33, een woord door Jacob tot Ezau gesproken: „Ik zal mij op mijn ge mak als leidsman voegen naar den gang van het werk, hetwelk voor mijn aange zicht is, en naar den gang dezer kinde ren." Vervolgens sprak de nieuwe pre dikant-directeur een hartelijk woord en ging hij voor bij de avondmaalsbedie- ning. Onder de aanwezigen werd opgemerkt ds. Jolles, predikant der Herv. Gemeente te Hees en Neerbosch, terwijl ook het be stuur ruim vertegenwoordigd was. Twee nieuwe bestuursleden, ds. Van Arkel van E.'lecom en de heer D. J. Haspels van Nijmegen, werden tevens geïnstalleerd, hetgeen nog geschieden moet ten op zichte van twee andere nieuwe bestuurs leden, mr. A. Baron van Heeckeren van Keil te Aingerloo en mr. E. Baron Mac- kay te Arnhem. Ook de afgetreden be stuursleden en de familie Van 't Linden- hout werden dankbaar herdacht aan den eenvoudigen disch waar een gulle toon heerschte. In de bestuursvergadering trad de commissie van bijstand af; zij werd vervangen door eene commissie van financiën, wier penningmeester voornamelijk de zorgen der administra te i zal dragen, wiens taak zeer verlicht kan worden door den goeden uitslag der nationale collecte, welke collecte voor de weezen ook nu in aller belangstelling wordt aanbevolen. Gemeente-secretarissen. ,,De Standaard" acht tegen het op treden van vrouwen als gemeente secretaris de volgende argumenten goed genoeg Afgescheiden van d'e principieele vraag, of men de vrouw geschikt acht voor het ambt en het ambt voor de vrouw, zou er in het beschikbaar stellen van de vrouw tot gemeente secretaresse nog een bijzonder gevaar schuilen. Min kundige burgemeesters zouden het er heen lelden, dat hun vrouw secretaresse werd, en er misschien zelfs een gediplomeerde voor huwen. De twee tractementen saam zouden dan een bestaan voor het gehuwde paar opleveren. Men kan er dan ook vrij zeker van zijn, dat zulde secretaressen, eenmaal ingevoerd, zich snel zouden vermenig vuldigen. en zeer spoedig ver van uitzonderng zouden blijven. Bovendien, de gemeente-secretaris is volstrekt niet enkel op het bureel werkzaam. Als secretaris moet hij ook in den Raad verschijnen, om de notulen te lezen en te concipieeren. En stel nu, dat de burgemeester als voorzitter en zijn vrouw als secreta ris. het moderamen der vergadering •ormen, zou het dan toch niet al te veel krijgen van een familieregeering? Konynenpiaag. In de omgeving van Oranjewoud hebben de landbouwers en gaardeniers vooral weer veel te lijden van de wil de konijnen, die in de groote bos- schen van. Oranjewoud een veilige schuilplaats hebben. Werden in den jongsten herfst en winter duizenden geveld, nu is het talrijk kroost weer gekomen», dat tegen den avond er met de ouders op uil- trekt. om zich te goed te doen aan de veldvruchten op den akker. Die schijnen ze te verkiezen boven het gras, dat thans overal te vinden De firma v. d. M. heeft bij Oranje woud een boomkweekerij, waarin ook groenten geteeld worden. Daar dezen winter de jonge boomp jes waren afgeknaagd, had men het geheele terrein afgerasterd met vlechi- draad. om aldus de stroopers buiten te houden. Maar komt men thans tegen den avond in de kweekerij.dan ziet men er honderden konijntjes snoepende van de boontjes, wortels, enz. De dieren weten wel binnen te komen. Onder het draad door hebben ze hunne loopgraven gemaakt. Natuurlijk lijdt de tuinman groote schade. Maar er mag geen schot op de stroopers gelost worden Zoo is nu eenmaal onze jachtwet. Faillissementen. Failiet verklaard15 Juli A. de Groot, koopman te^Bottydam. Rech- ter-comm. jhr. mr. J- L. W. C. von Weiier. 16 Juli. A. van <Gelder, koopman te Meppei, Rechter-comm. mr. S. A. van Hulst. 17 Juli. S. G. VLieken. reiziger, ver moedelijk te Antwerpen. Rechter- comm. jhr. mr. J. C. ReUjnst. Firma Gebr. J. en W". E. Erades, in bieren en gedistilleerd, te Leiden. Rechter-comm. mr. E. R. E. Brants. J. Don, commissionnair te Rotter dam. Rechter-comm. mr. G. T. J. de Jongh. R. van den Brink, koopman en vee houder te Sloten. Rechter-comm. jhr. mr. J. C. Reijnst. G. van Bruggen, arbeider te Veur. Rechter-comm. mr -J- E. van der Lek de Clercq. Geëindigd de faillissementen van J. van Wijk, (chemische fabriek „Suri name") te' Amsterdam, wegens, het verbindend worden der eenige uitdee- dingslijst. Van de wed. Koromann Heetveld, wegenis verbindend worden der slotuitdeelingslijst en van M. Bar ber, te Scheveningen wegens het n kracht van gewijsde gaan der homo logatie van liet accoord. Opgeheven het failissement van C. J. Depner wed. A. A. Rip, te 's-Gra- venhage. Gemengd Nieuws. Incasso van wissels en cheque's, aan- en verkoop van vreemde wis sels, coupons, vreemd geld, effec ten, voorschot onder verband van persoonlijke of zakelijke zeker heid, sluit prolongaties, hypothe ken en assurantiën. DE DIRECTIE. DE HAA.RLEMSCHE OPGERICHT in 1S46. Kantoor te Haarlem: verzekert tegen vaste en billijke premiën aile Onroerende en Roe rende Goederen binnen het Ko ninkrijk der Nederlanden tegen schade, ontstaan door brand, door het inslaan van den bliksem en het ontploffen van gas-ook al heeft dit inslaan of dit ontploffen geen brand tengevolge gehad. Torstelyke verloving. Te Darmstadt loopt het gerucht dat de groothertog van Héssen zich wil verloven met prinses Xenia van Mon tenegro, de 22-jarige dochter van vorst Nikita. Prinses Xenia is het zevende van diens negen kinderen. De Groothertog is, zooals men weet, gehuwd geweest met de 18-jarige prin ses Victoria van Saksen-Koburg-Gotha maar dit huwelijk, waaruit een doch tertje is voortgekomen, is in December 1901 wegens onoverwinnelijken af keer" ontbonden. De koningin van Ita lië is ook een Montenegrijnsche prin ses. De onderhandelingen over een hu welijk zullen veel vergemakkelijkt worden, doordat vorst Nikita op het oogenblik een badkuur te Kissingen doet en dus dichter in de buurt is. Misschien is ook de Tsaritsa, een zus ter van den Groothertog, reeds als tusschenpersoon opgetreden, om de onderhandelingen voor te bereiden. Alweer eeu erfenis. Vollmiar heeft een dergelijke bui tenkans te wachten als zijn partijge noot Bebel. Een rentenier te Munchen heeft hem namelijk zijn huis, ter waarde van 95.000 mk., en verder een kapitaal van 52.000 mk. (waarvan ech ter een neef van den erflater zoolang hij leeft het vruchtgebruik heeft) ver maakt. alles ten bate van socialisti sche propaganda. De zusters van den overledene zijn echter tegen het testa ment in verzet gekomen, omdat het gerbekkig gedagteekend is. TramoDgeluk. In het park van Vincennes bij Parijs zijn Zondagavond twee rijtuigen van de electrische tram naar Nogent 'op elkan der ingereden. Ongeveer 30 menschen kregen kwetsuren. Stierengevecht in Frankrijk. Zondag heeft te Mont-de-Marsan in tegenwoordigheid van den senator Lour- ties een stierengevecht plaats gehad. Zes stieren werden gedood, terwijl twaalf paarden de built werd opengereten. Vijf duizend toeschouwers woonden dit woeste schouwspel bij. Postzegeibeurs. De liefhebbers en handelaars in brief kaarten te Parijs hebben langen tijd als plaats van samenkomst een plek in de open lucht gehad, in de Champ-Elycées. Thans hebben zij een minder aan het weer blootgesteld verblijf betrokken. Een verdieping van het huis op den hoek van den Boulevard des Itailiens en de Hue de Grammoovt, waar een restaurant is ge weest, is nu door de vereeniging van philatelist en gehuurd voorMiun samen komsten, tevens als beurs. Tj'H vanP van Bijsterveld, Jl a-IBII xiroscoop, teRotterd. Daar mij door veeljarige onder vinding gebleken is, hoevele per sonen lijdende zijn aan Hoofdpijn, Lusteloosheid, Bloedarmoede, Geslaehtszwak- te, Bleekzucht, Ruggemerg- ziekte. Influen za en de gevol gen daarvan, Zwaarmoedig heid. Gevoelige pijn in den rug, Epilepsie, St.- Titusdans, Tu berculose der beenderen, Ze nuwziekten, Ge heime ziekte, Vrouwenziekte enz. enz. is het mij gelukt een MIDDEL te vinden, dat bovengenoemde kwa len alsook andere uit het Zenuw gestel en Ruggemerg voortkomende ziekten, volkomen en afdoende be strijdt. 't Gebruik van eenige flacons bewerkt een in 't oog vallende beterschap. Mijn Pillen INTERMEDIAIR kunnen gebruikt worden zoowel door volwassenen als door kinderen. Myn Pillen INTERMEDIAIR bevatten geen schadelijke bestand- deelen. Overal verkrijgbaar in boven staande verpakking voorzien van mijn handteekening. Prijs per flacon f 2. Te Haarlem bij J. J. GöPPINGER, Gr. Houtstraat 147. Generaal vertegenwoordiger voor Nederland en Koloniën de Maatschappij NOVUM te Rijswijk (Z.-H). DE FIJNSTE gegarandeerd zuiver, kan men verkrijgen bij KS. ISiaHlSctrest «a. Goedkoopste en geriefelijkste reisgelegenhe van Haarlem naar le kl. 2e kl. HEEMSTEDE15 Cents 12'/, Ce BENNEBROEK20 17'/, HILLEGOM, LEI DEN. SASSENHEIM, OEGSTGEEST of LEIDEN30 25 Couponboekjes verkrijgbaar gesteld bij goederenagenten, geven voor korte afstandj veel besparing. VRAAGT STEEDS DE RINGWALDS' NAAI-, MACHINE- en KNOOPSGATZIJDE Citslultend verkrijgbaar bij Eischt bovenstaand Merk. 19. Atelier voor reparatiën aan VAN Brand- era Inbraak vrije, gepantserde Brandkasten, Kluisdeuren, Hekke Safe deposit irarichtlngen alwaar modellen te zien en inlichtingen gratis i krijgbaar zijn. Gegarandeerd solide Men verlange stalen onzer Nouveautés in zwart, wit of gekleurd van 60 cent tot 9 gulden per Meter. Specialiteit: Z^jdestoft'en voor Gezelschaps-, Bruids-, Bal en Wandeltoiletten, en voor Blouses, Voering enz. Wij verkoopen in Holland direkt aan particulieren, en zen den de uitgekozen zijdestoffen franco rechten en port aan huis. ZSJdestoffon-Export. vendige belangstelling uit de stem, waarmee hij vriendelijk zeiKomt i weer bij? En er snel op liet volgen, Goddank Dat is ahe-s dankbaarheid, be sloot Clara toen zij aan die woorden terugdacht; en ik heb ergens gelezen, dat dankbaarheid liefdö doodt. Wel, en als was dat zoo? Zoo vlo gen haar gedachien stormachtig ver- dei'. Wat kon haar liefde schelen be halve als een middel om tot een doel te geraken? Wat deed heit er toe, of hij haar uit dankbaarheid dan wel uit liefde trouwde? Logisch geredeneerd niet en toch hinderde haar nu die ge dachte als iets onteerends. W aren or geen mannen, die hunne huishoudsters of zelf- hunne keukenmeiden trouw den ui; dankbaarheid voor huiselijk comfort en goed klaargemaakte scho tels? Zij was evenzeer dienstbaar ais een huishoudster of een keukenmeid, en toch verzette zich iets in haar te gen die .gedachte. Clara merkte nu op, dat dankbaar heid de houding van een man buiten gewoon kan verzachten. Soms scheen het alsof hij zijn best deed den ouden afstand weèr te bewaren; maar dat ging hem slecht af. Tijdens deze pe riode maakte ze zoo nu en dan met een glimp kennis met dien anderen adam in hem, waarvan Mr. Laing gesproken had. Eens deed een draaiorgel in de straat haar kennismaken met een on verwachte eigenaardigheid van zijn karakter. Zijn moeder, die nog zeer zwak was. was juist even ingeslapen toen beneden onder bet venster dat twijfelachtig muziekinstrument op snerpende wijze een operarmelodie liet hooren of liever trachtte te laten hooren. Ik zal zien, dat ik dien kerel kwijtraak, merkte Mr. Laing zachtjes op, die even aangeloopen was om naai de herstellende te informeeren. Dat orgel zal haar wakker ma ken, zei Clara, angstig naa,r de sofa kijkend, waarop Mevr. Aiikman lag te ruflUn.: Aikman ging snel naar het venster Clara kon zien. dat hij tegen iemand beneden wenkte; maar ofschoon de wenk heftiger herhaald werd, het or gel schetterde door, Clara kon de ade ren aan Mr. Aikman's slapen zien zwellen. Plotseling vloog hij de kamer uit. Door schrik en nieuwsgierigheid gedrongen, ging Clara naar het ven ster, en zag juist, dat Mr. Aikman blootshoofds de voordeur uitsnelde en zich op den Italiaan wierp, dien hij afranselde als een schooljongen. Het lied uit „Carmen" verstomde plotse ling en een oogenblik later was orgel en eigenaar verdwenen. Ik was een oogenblik bang, dat de Italiaan een mes te voorschijn zou halen, zei Clara, want zijn oogen schoten vonken. Zelfs in dat geval, zou ik geen gevaar zien. Aikman weet, hoe hij zijn vuisten gebruiken moet. Een beweging op de sofa riep Clara aan haar taak. en vijf minuten later kwam Mr. Aikman de kamer weer binnen, diep ademhalende, maar er eenige jaren jonger uitziende dan ge woonlijk. Die heeft zijn portie beet, niet? vroeg Mr. Laing lachend. Nu, of hij, zei Aikman opgewekt. Ik dacht één oogenblik, dat ik te ver gegaan was, maar op het gezicht van een souverein in mijn hand, kwam hij weer geheel bij. Clara zei niéts. Zij begon nu te be grijpen, wat Mr. Laing bedoeld bad, toen hij getreurd had over „den woesten, vroolijken deugniet" van vroeger. Wie weet, misschien bleek die jongen toch niet. geheel dood te zijn Gedurende deze weken van lang zaam herstel der patiënte veranderde het dagelijksch programma eenigs- zins; hoofdzakelijk in zooverre, dat Mr. Aikman meer in de ziekekamer doorbracht. Dan was Clara steeds in tête tête met Mr. Aikman en zoo doende had zij volop gelegenheid zijn levensbeschouwing door en door te leeren kennen. Speciaal een gesprek, op fluisterenden toon gevoerd, omdat de zieke weer in één harer sluimerin gen gevallen was, maakte indruk op haar. Zij hadden eenige minuten zwijgend tegenayer elkaar gezeten, terwijl Cla ra uit het venster keek en Aikman de oogen op zijn moeder gevestigd hield, toen hij zuchtend zei Waar is het Waar is wat vroeg Clara, hem aankijkend. De geest, die ééns in dit omhul sel woonde. Het lichaam is hier de leege woning maar de bewoner is heengegaan, of is ergens, wie weet waar. Ik kan nooit naar haar kijken zonder te denken aan de woorden van Victor Hugo, die hiij eens op het schouderblad van een geraamte ge schreven moet hebben kent u di8 woorden En recht voor zich uitziende, her haalde hij zacht „Skelet! antwoord mij, wat hebt gij met uw ziel gedaan? Fakkel, wat hebt gij gedaan met uw vlam Verlaten kooi, wat hebt gij gedaan Met uw mooien vogel, die zong? Vulkaan, wat hebt gij gedaan met uw lava? Slaaf, wat hebt gij gedaan met uw meester Dat is even goed op haar toepas selijk als op het, skelet, want wat 's zij anders dan een verlaten gevan genis? Clara huiverde. Schei uitDoor zoo te redenee ren, zou men krankzinnig kunnen worden. Laten wtij niet trachten dat raadsel op te lossen, dat moeten wij toch opgeven, kortzichtigen, die wij zijn. Het eenige. wat ons overblijft, is eenvoudig onze plicht doen en het beste hopen. Uw levensphilossofie is eenvou dig genoeg, fluisterde hij terug, ter wijl zijn gelaat verhelderd werd: door een glimlach. Ik beveel haar ook niet als in gewikkeld aan alleen maar als practisch. En heeft u daar ondervinding van? Ja, ik heb mij er altijd wel bij bevonden. Beter dan menschen, die maar bij de pakken neer gaan zitten zei hij. Zij keek hem verrast aan, bijna In de war gebracht; omdat het haar trof, dat hij zich de woorden scheen te herinneren, die zij gebruikt had bij hun eerste gesprek in het atelier. Zeg mij toch eens, zei hij, voor dat. zij weer het woord nam, en haar ditmaal ernstig onderzoekend aan ziend, wat de reden is, dat u geluk als een plicht beschouwt en niet als weelde? U zei eens, dat heïjüat mooi is een ander zijn pakje te laten dra gen, maar men kan toch niemand kwalijk nemen, als hijzelf daaro gebukt gaat ~T ikdat wasi zoon idee van mij, mompelde C verward en verschrikt, nu zij zc t nauw gedreven werd. Ik verbeeldde mij tot nu to< ieder het recht heeft zich zoo r zalig te voelen, als hij zelf verl Maar dat zich ongelukkig vi is besmettelijk, weet u Op die nier zou iedereen even goed bet: hebben diphteritig of roodvonk c doen», als hij dat beschouwde ali geschikte manier om te sterven? Hij lachte zachtjes. Ik moet zeggen, dat is ooi zienswijze. Maar u heeft gemakt praten ofschoon, het is was vertelde uiij eens. dat u ook gr! tégen het Noodlot had. Hij keek haar aan met een dui ken blik. Ofschoon hij haar niets gevr had, begreep zij, dat hij er meei wenscht e weten. (Wordt vervolg

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 6