184/1 haii gezamenlijk een onderzoeE wonende te Amsterdam Dusartstraai ingesteld. Daaruit bleek, dat de 16. Reckt.-Commo. mr. Paul Scholten. in door bet venster dat zij hadden G. J. Elsman, van beroep werkman, ■ceerd waren binnengedrongen en wonende te Hilversum, Geuzenweg 'onmiddellijk naar de slaapkamer 55. Recht.-Comm. mr. Paul Scholten. a*kjjl jje echtelieden Van Lingenhad-| Deze drie te Amsterdam, iet begeven. Een hunner sneed met! L. N. Duin, koopman, wonende te ie l jcherp mes eerst aan den voorkant Utrecht, Recht.-Comm. mr. Cromme- SU hel bed waar mevrouw Van Lin- lin. 'sliep, het gordijn open teneinde1 Mej. Van 'den E'mdej, y?ed. van 1; olie wijze de sleutels der kasten die Groeneveldt, pensionhoudster te 's-Gra. lil»r haar kussens lagen, machtig venhage. Reckter-Comm. mr. C. W. kt! orden. Daar zulks van dien kant Vollgraff. pla^ scheen te gaan, begaf hij zich j Geëindigd r den achterkant, van het ledikant j Door het verbindend worden der Ppc «eed ook daar de klamboe door!cenige uitdeelingslijst het faiUisse- celukte het hem de sleutels te ment van A. Arns, weduwe van M. C. oen Daarop moeten de diéven de Kersjes, te Arnhem. •rzjj 'de kamer staande kasten heb- Stoomvaartberichten. ceopend en uit de eerste een uen- hj jarongs. uit de tweede een paar diamanten en saffier bezette gou- do; ringen, een paar losse brillanten Het stoomschip Ardjoeno, van Rot- andere edelgesteenten, een 3tel terdam naar Java, arriveerde 28 Juli dijen borstspelden en een gouden te Port Said. en uit de derde kast een tro^m- Het _stoomspkip Besoeki, rzij L waarin door mevrouw5T" - Java Van naar Rotterdam, vertrok 29 Juli van '£Jeii eenige contanten en 2 paar p0rt Said, den oorknoppen waren bewaard,Het dubbelscliroefstoomschip Sindo* oop )en weggehaald. ro vertrok 29 Juli van Batavia naar lat m trommel werd nog gesloten op Rotterdam. erf teruggevonden maar werd bij Het dubbelschroefstoomschip Goen- jid jj,,g jedig bevonden. toer, van Rotterdam naar Java, pas- baboe van mevr. v. L. die op de geerde 29 Juli Ouessant. ïitl fen van de politiemannen ver-: Het stoomschip Prinses Sophie, van oera de antwoorden gaf, werd ingere- Amsterdam naar Batavia, arriveerde ■eln j daar vermoed wordt, dat zij 28 Juli te Genua, wei van den diefstal moet afweten of Het stoomschip Koningin Regentes, daaraan zelfs medeplichtig is. van Batavia naar Amsterdam, ver baar minnaar, de inlander Cnes- trok 27 Juli van Marseille, daar in de buurt woonachtig..Het stoomschip Polyphemus, van twË gevat omdat hij juist op den- Batavia naar Amsterdam, vertrok 26 cht< jen avond in het geheel niet thuis Juli van Port Said. Pn „c-weest. Al het gestolene ver-j Het stoomschip Ambon vertrok 29 awoordigt naar schatting een Juli van Amsterdam naar Batavia. 11 rde van 800. (Loc.) Korintji. ele# correspondent van de „X R. Ct. ivia seint onder dagteekening van r efcasdag. ien< kolonne van De Klerck heeft den ;uw i de versterking Batoe Poetih geno- i. De vijand liet 26 dooden achter. 8 érzijds sneuvelde één mindere, ter- ,1 luitenant Holtappel en vijf minde- gewond werden, üjj ,t blad teelcent daarbij aan: n 30en Mei vertrok de eerste com- ka nie van het 9e bataljon infanterie het bevel van den kapitein A. L. Klerck naar Djambi, om van het ebi mbische uit tegen Korintji te agee- X01 de opmarsch werd sedert 24 Mei bereid door den chef van den staf. J 31en Mei werd Kot a Limau Saring ,j orintji zonder tegenstand bezet door d( chef van den staf der expeditionaire enne: sedert het begin van Juni wa il onze troepen in de oproerige streek d dwerkelijlc bezig. Den 17en rukte de 'i jr.ne op naar Sendaran Agoeng, aan oostelijken oever van bet meer van Ml.' irai treffen, nu in bet telegram van en correspondent te Batavia vermeld, 1 een belangrijk succes voor de on- Wat de plaats betreft waar het ge stel it geleverd is, de kaarten bevatten 1V8 aangaande niets, maar volgens een hrijving van Korintji en de omlig- de landschappen is in Serampas (het. schap - dat ten zuidoosten aan Ko- d0( tji grenst) o.a. de Goenoeng (berg) eba oe Poetih te vinden: het is dus aan temen dat de thans door onze troe- genomen versterking op dien berg I vo° si officiersboekje vermeldt twee 2e- aaj enants Holtappel: G. M. Holtappel Q l ngesteld 1900) en H. W. Holtappel v0( (gesteld 1901). 1 De toestand van Cara cao. I; ..Amigoe di Curagao" geeft ver- g van de" vergadering van den Kolo- ien Raad, waarin de ontwerp-be- otiag voor 1904 behandeld werd. e heer Gaerste verklaarde tegen tallen stemmen, omdat z.i. de ko- ie zichzelf bedruipen moest. Doch ria scheen hij alleen te staan, be- eden o.a. door den beer Chapman, di' meende, dat de subsidie voorloo- <i niet gemist kon worden, )eze laatste spreker bestreed de mo oie jkheid van belastingverhooging. De cost temeur verzekert, zoo betoogde ztödat 't wel mogelijk is, maar be it het niet, maar zij die Curagao hen, weten dat de belastingschul- jn niet meer belast kunnen worden. m zich hiervan te overtuigen, heeft i d i slechts een oogenblik na te gaan, vaer belasting betalen, ooreerst de grondeigenaren, d. i. (e itagehouders en bezitters van bui lai e plantages kunnen de 1 pet. be- rfez niet "opbrengen in deze tijden droogte en ellende; op 3 na zijn groote plantagehouders geruï- j ca. Een bestuur.' dat den land- ,n f bevorderen wil, moet begrijpen, plantages niet zwaarder belast hen worden. s*'1 'at de huizen betreft, de meeste o leeg. De Yenezolanen, die»voor leren tijd in de kolonie verblijven, "ekken ze soms, maar de huisbazen langen niet altijd bun geld en toch aten zij belasting betalen, niet van Huurwaarde, maar van de getaxeer- gaarde van bet eigendom zelf. De ii der kolonie, d.i. de bloei der be- daiking. wordt door deze belasting te- |?aan- icfi ihter is er nieuwe belasting noodig, 1- lat de tegenwoordige niet billijk leeld is. Eenigen zijn niet, anderen t lit belast. De opbrengst der weer- rtcidsbelasting is geen goede tstaf voor de draagkracht der ko- 13? 6 voorzitter maakte aan deze rede einde door de opmerking, dat deze ;st nuttige beschouwingen inis- a'beter op baar plaats zijn bij de )tr taing der nieuwe belastingwet. ïbcgrooting werd ten slotte aange- ea 0- (Vad.) Het dubbelschroefstoomschip Pots dam, van de HollandAmerika Lijn, arriveerde 28 Juli, des namiddags, van Rotterdam te New-York. Het stoomschip Amsteldijk, van de Holland.-Amerika Lijn, vertrok 28 Juli van Newport News naar Amster dam en Rotterdam via Deptford. Het stoomschip Rotterdam van. de HollandAmerika Lijn, vertrok 29 Juli van New-York naar Rotterdam, met 1500 vn. margarine en 400 vn. reuzel. Heit stoomschip Ardjoeno, van Rot terdam naar Java, passeerde 29 Juli, des middags, Suez. Failli88ementen. illiet verklaart faham Rodrigues. van beroep bai- wonende te Amsterdam Zwanen dal 13. Rechter-comm. mr. Paul Iten, E. Rrepel, van beroep slijter, Kerk en School. Aan het Staatsexamen tot toelating aan de "universiteit namen van 27 tot 29 Juli deel 8 cand. voor de facultei ten der godgeleerdheid enz. Toegela ten zijn 5 candidatende heeren A. Ascher, J. Hirsch, H. W. Nicolai, J. A. G. Verspeyck Mijnssen en mej. M. A. C. la Rose. Voor de faculteiten der geneeskunde enz. werden 7 candida ten geëxamineerd. Toegelaten zijn 3 cand. de heeren M. A. M. Waszink, Th. J. Stomps en J. E. Feisser. Gedu rende den loop van het examen trOA. zich 1 cand. terug. Het examen wordt voortgezet met 1 candid aat. Na voortzetting van het examen zijn van de vorige groep alsnog geslaagd mevr. J. van HasseltNijland, mej. M. C. Hallo voor diploma A, en J. M. Kolff en C. J. van der Waals voor diploma B. Speciale correspondentie van (Peerebooms al gemeen en dienst) voor Haarlem's Dagelad. Onmiddellijk na aankomst wordt in den top de koninklijke vlag met drij- venden standaard geheschen; achterop waait de Hoilandsche vlag, aan de boeg spriet het Geusje (klein Hollandsch vlagje). H. M. de Koningin is gekleed in lan gen .licht blauw-grijzen mantel met kanten kraag, waaronder een beige cos- tuurn. Zij draagt een donkerblauwe to que met witte veeren. Z. K. H. draagt de uniform van schout-bij-nacht. Als persboot is de Martin Pöpelan, een kloek# sleepboot voor den haven dienst, afgestaan door den heer K. B. Kuiper, reeder te Delfzijl, moet 100 meter van de Koninklijke ver wijderd blijven. Overigens mag geen enkele boot of schip varen. De vaart in de haven is geheel gestremd. Te 3.47 uur worden de sluisdeuren ge opend en stroomt de Sophia op. Bij het vertrek wuift H. M. de juichende me nigte met een doekje toe, wat de geest drift ten top voert. Door het Eemskanaal varende, komt de Sophia aan het Paviljoen, bij de ha venwerken opgericht, waar H.H. M.M. ontvangen worden door den ingenieur van den Rijks waterstaat. De mgnschen- menigte tegen den dijk opgesteld is on afzienbaar. H.H. M.M. stappen op den steiger om de groote 'nieuwe putten van de havenmuurwerken, 15 meter diep, te bezichtigen. Het werk is in vollen gang. Dit bezoek -duurt bijna een kwartier. Het weder, dat zich eerst niet erg be trouwbaar liet aanzien (wij waren door de ervaring der vorige dagen niet erg optimistisch op dat punt) is geheel op geklaard. Op zee is het prachtig, er waait een koel briesje. In de verte ziet men Emden liggen en den vuurtoren van het Duitsche plaatsje Campen. De op de reede liggende Kortenaer en de torpedo-booten Ophir en Brendjani, welke laatste de Koninklijke boot zullen volgen, lossen 35 saluutschoten. De dou aneboot en loodskotter liggen in de ha ven, verderop het jacht de „Komeet" van den Duitschen Keizer, waaromheen de Sophia draait. De matrozen paradeere-n. De Ophir en Brendjani sluiten thans op achter de Sophia. Verder wordt de Eems afgevaren langs Uitwierd-e, Bierum enz. Gekeerd wordt in het madden van de bocht van Watum, ter hoogte van Uitwierde. Op de terug tocht wordt, buiten het programma om, nog een kleine omweg gemaakt, waar bij wederom langs de „Komeet" wordt gestoomd. Na dezen in alle opzichten welgeslaag den tocht, keeren H.H. M.M. naar de sluis te Delfzijl terug, vanwaar zij direct door naar bet station gaan. Te 5.04 uur ver trekt de Koninklijke trein naar Gronin gen en vandaar keeren de Hooge Bezoe kers onmiddellijk per extra-trein naar Het Loo terug. Hoewel over het algemeen het weder niet heeft medegewerkt, mag van deze Groningsche reis worden getuigd, dat zij buitengewoon goed geslaagd is en zeker de-n band tusschen Vorstin en Volk inniger en hartelijker heeft gemaakt. Op uitnoodilging van den heer J. 5 W. van Elzeling, hoofdingenieur van den Provincalen Waterstaat, maakte de pers -de terugrei-s naar Groningen met de „Sophia" door het Eemskanaal. Louisette „De vrouwelijke schutterij" envooral het electrische nummer „De Benizeks". gevormd door veertien dames. Gewaagd wordt verder van Sandors miniatuurcircus. Ook het dagblad Het Centrum prijst de opvoering zeer. Het blijkt, dat op den eersten kermisavond- het gezel schap, zoo als het Utr. Dagblad zegf „een stampvolle zaal en een razend succès had. Bij het bezoek der Koningin! en van den Prins aan Groningen was j aan mej. Mary Fleischmann door het) Deze boot bestuur der tentoonstelling toegestaan in de afd. Verzekering plaais te ne men, omdat zij naar men weet. de eerste vrouw was, die optrad in het verzekeringswezen en thans nog de eenige inspectrice in Nederland is. In de zwemschool aan de Hout vaart was de temperatuur van het water hedenmorgen te 6 uur en te 12 uur 66 gr. Fahrenheit. Bij de29 Ju liaan hethoofd- bestuur der posterijen en telegraphic gehouden aanbesteding van het on derhouden van het post- en telegraaf- jebouw alhier en van de telegraaf- :oods met omheining alhier, van den dag ter kennisgeving van de goedkeu ring der aanbesteding tot en met 31 Maart 1906. Raming 2696. Ingeschreven werd door de heeren S. Goldsteen, te Haarlem, voor ƒ2493 D. II. van Leeuwen, te idem, voor ƒ2705; P. II. Romeyn, te idem, voor 2776; J. P. A. Nelissen. te idem, voor ƒ2785; H. London, te idem, voor 2846; P. van Duuren, te idem, voor ƒ2864; M. van Ommeren, te idem. ƒ2867 M. Joustra, te idem, voor ƒ2974 en W. Saeijs, te idem. voor ƒ3369. H.M. de Koningin en Prins Hendrik te Delfzijl. 29 Juli 1903. Reusachtig is de menigte uit allo Gro ningsche plaatsen en van buiten te za- men gestroomd in het vriendelijke stad je, bestemd om eenmaal eene stad te worden. Immers de havenwerken, die het volgend jaar gereed zullen komen, moeten Delfzijl maken tot een haven plaats die in alle opzichten met Emden zal kunnen concurreeren. Het bezoek van H.H. M.M. wordt dan ook voorna melijk toegeschreven aan het feit, dat hef zeer gewenscht is, de aandacht van het land op dezen noord-oosthoek te vestigen. Men koestert igroote verwach tingen van de verscheping van uit Delf zijl als mét de havenwerken, de Noord- Oosterspoorweg van Winterswijk (en dus van het Westfaalsche gebied) naar Delfzijl gereed zal zijn. De route gaat natuurlijk door Twente met zijn enor- men uitvoerhandel, speciaal ep Britsch- Indië. Van Duitsche zijde werd heden veel belangstelling getoond; niet alleen we melde het van Duitschers in Delfzijl, doch ook verschillende Duitsche booten en autoriteiten waren aanwezig. Aan het station werden H.H. M.M. ver welkomd door Ged. Staten en bood het oudste dochtertje van den Burgemeester, mej. Hobbes, een bouquet aan. Van het station gaat het door de versierde Land- straat en Markt, direct naar het raad huis, waar de burgemeester de hooge gasten met een toespraak ontvangt. In het raadhuis worden voongesteld de heeren: Excell. Dr. Wenzel, Oberprasi- dent van Hannover, Excell. Admiraal Thomsen, chef van het Marinestation der Noordzee te Wilhelmshaven, en Excell, generaal von Stünzler, Comm.- Gen. v. h. 10e legercorps van Hannover, die H.H, M.M namens den Duitschen Keizer begroeten. Van het stadhuis gaat de stoet onmid dellijk naar de provinciale sluis waar de „Sophia" gereed ligt om de hooge be zoekers naar de havenwerken te voeren. Naar den kaaimuur is een overdekte ang gebouwd, in een verbreed gedeelte waarvan Ged. Staten de Koningin en den Prins ontvangen, onder donderend hoe ra van de duizenden en duizenden om standers. Aan boord bevinden zich, be halve de genoemde Duitsche heeren, 13 leden der hofhouding, de Comm. der Koningin, 6 leden van Ged. Staten, de Griffier der Staten, de hoofdingenieur eu ingenieur van den Waterstaat en de inspecteur van het loodswezen. Op een tafel aan boord liggen zee kaarten, teekeningen en foto's. Vervolg Stadsnieuws Katholieke Rouwdag. Wegens het overlijden van Z. H. Paus Leo XIII werd heden op verzoek van den Vikaris-kapitularis. den hoogeer waarden heer Mgr. Dankelman, eenal- gemeene rouwdag gehouden door de Katholieken in het Bisdom Haarlem. Van alle R. K. kerken te Haarlem en omliggende gemeenten hing de driekleur halfstok met den pauselij ken wimpel. Ook van vele particu liere woningen in deze stad werd op deze wijze uiting gegeven aan het rouwbetoon. Vele woningen waren bo vendien geheel of gedeeltelijk geslo ten, en in bijna alle zaken van katho lieken waren de gordijnen der win kelramen omlaag gehouden. In de etalage der firma van Zijl in de Zijlstraat prijkte bet borstbeeld van Z. Ii. Paus Leo XIII omgeven door eene draperie van rouwfloers en palm takken. Gedurende de gebeele week worden plechtige Requiem-missen in de ver schillende kerken voor de zielerust van den alombeminden overledene gehou den. Heden hadden deze missen plaats in de St. Bavokerk aan de Leidscbe Vaart, in de St. Elizabethskerk te Schoten en in de R.K. kerk in het Kleverpark. Morgen, Vrijdag, te half negen zal de plechtige Requiem-Mis van Verhulst worden gezongen in de St. Antonius- kerk aan de Nieuwe Groenmarkt. De Uitgesloten en. Nu de Burgemeester andermaal de vergunning geweigerd heeft tot het houden van een collecte voor de uitge- slotenen,* zullen eenige personen nog maals trachten thans op eene andere wijze de slachtoffers der werkstaking te steunen. Want de nood is hoog, en hulp dringend noodzakelijk. Nu in de a.s. kermisweek een groot gedeelte der stadgenooten veel geld over lieeft voor vermaken, zoo meenen deze personen, zullen velen der ker- misvierders toch wel bereid worden ge vonden om in de eerste plaats bun penninkske te offeren voor hunne me- demenschen, die niet alleen verstooten zijn van het geringste genot, maar bovendien armoede en gebrek lijden. Op welke wijze genoemde personen hun doel willen bereiken, is nog niet bekend. Frits van Haarlem. Ons werden eenige couranten toe gezonden, bevattende loffelijke beoor deelingen van het gezelschap, waar mee Frits van Haarlem in de kermis week in de groote zaai van De Kroon optreden zal. Utrechtsch Dagblad en de Utrecht- sche Courant prijzen als om strijd o. m. het nummer vaai „de Macknells". avonturen op een bal-masqué, een nieuw nummer van Clvrétienni en Fam. Holdert, Amsterdam, villa' Buitenrust, 5 p. J. J. Goeltsch. Utrecht, id., 6 p. Fam. Dijkstra, Laren, id., 4 p. Mej. Kuhlman, Delft, villa Thalatta. G. T. Zweerts. Amsterdam, id'., 6 p. Rahusen, Amsterdam, id. Mevr. Goossens, Winterswijk, Ho tel Beau Site. Gravin van Pocci, Landshut, Hotel Kurhaus, 2 p. Fam. Hariq, Frankfort-, id.. 5 p. F. Mijnlief, Krimpen a/d. Lek, Ho tel Zeerust. A. van Lange, Gouderak. id. E. M. Bollmann, Bremen, Hotel d' Orange, 2 p. C. W. Fruithof, Amsterdam, id..8p. W. van Delden, Gronau, id.. 5 p. J. Bogel, Essen, id. Fam. Beukema, Groningen, Pension Quisiana, 6 p. D. van Raalte, Amsterdam, id., 3 p. Van Scharf, Parijs, id., 2 p. N. Wafelbakker, Baarn, id., 3 p. Dudok de Wit, BloemendaaJ, Grand Hotel. 8p. Fam. André de la Porte, Arnhem, id., 2 p. Fam. Van Ameide, Deli, id., 2 p. Halt weg A.s. Zondag zal nabij deze plaats op een weiland eene openluchtmeeting ge houden worden vanwege den Landar- beidersbond. Gevonden voorwerpen: Een gouden ring met lichtblauwen steen, waarop T. v. E. drie leerboe ken een gouden heeren rïng.gemerkt C. d. R. een bruin lederen portemon- naie met geld een paar vrouwen lage schoenen een glad gouden ring ge merkt J. B. B. 2/10 1900een bruin lederen portemonnaie. waarin eenig geld; een bril in huisje; een paar dendek. Naar men verneemtzal aan de parade, welke a. s. Maandag Augustus ter gelegenheid van de ver jaring van H. M. de Koningin-Moe der, ten twaalf uur op het cavalene- terrein aan den Schoterweg zal wor den gehouden, worden deelgenomen door het bataljon der dienstdoende schutterij met de muziek van Haar lemsch muziekkorps. Een aantal auto riteiten. o. a. de burgemeester, zijn uitgenoodigd tot bijwoning van de wapenschouwing. Stoel en Spree. Gedurende de a. s- kennis zal genoemd gezelschap hier voorstellingen geven. De schouw burgtent is dit jaar, wegens gebrek aan gemeente-terrein, op het terrein der voormalige gasfabriek geplaatst. Opgevoerd zullen worden ..Teun de Nachtwacht", „Klaasje Zevenster' „Maria Stuart" en de laatste drie da gen der kermis „De Kinderen van kapitein Grant", groot spectakelstuk naar den roman van Jules Verne. Naar wij vernemen is het 2e gedeelte der spoorwegwerken n.l. het bouwen van een goederenloods, reservoirge bouw, wachterswoning, grond- ei spoorwerken enz. alles ten behoeve van een goederenstationsemplacement al hier, opgedragen aan den beer E. Wienhoven te Schiedam. Aan den heer H. C. Louwerse zijn de noodige vergunningen verleend voor den bouw der groote biscuit fabriek bij Sloterdijk. Voor het ex amen Engelscke taal 1. o. zijn o.a. geslaagd Mej. Ck. van Ek en de heer J. H. Hoitingk, beiden alhier. De goedkoope trein, die he denmorgen giug van Amsterdam, Half weg en Haarlem naar Den Haag Rotterdam, bestond uit slechts 8 derde klasse wagons. Officieele opdracht. Men schrijft ons uit Bloemendaal: Van Zaterdag 25 dezer tot gisteren Vrij dag is in opdracht van den inspecteur van het Staatstoezicht op de Krankzin nigenverpleging in Schotland en van den directeur van het Krankzinnigengesticht nabij Glasgow, dagelijks aan het ge sticht Meerenberg een bezoek gebracht door 2 Engelsehe dames, de directrice en de secretaresse van één der gestichten in Schotland, speciaal met het doel om de opleiding der verpleegsters in Mee renberg te bestudeeren, en dit met het oog op een nieuw gesticht, dat te Edin burgh wordt gebouwd en waar de bo vengenoemde opleiding der verpleeg sters zal worden nagevolgd. Uit een en ander blijkt dus hoe goed de cursus voor de verpleegsters in Mee renberg is, en kan het feit, dat Schot land het systeem van Meerenberg na volgt, niet anders dan zeer gunstig ge tuigen voor de directie van het gesticht te Bloemendaal. Benoem d. Mef ingang van heden is tot opzichter-machinist 3de klasse te Haarlem benoemd de keer Barthen, machinist te Rotterdam, ter vervan ging van den opzichter-machinist De Jong. die naar Medenblik is overge plaatst. Uit de Omstreken Heemstede. Donderdag 13 Augustus a.s. des morgens 10 uur zal kroosschouw wor den gedreven over den Schouwbroeker- polder onder deze gemeente. Zandroort. Aangekomen badgasten A. van der Voort.. Haarlem, villa Jacob a Abrawina, Hoogeweg 2, 9 p. Mevr. Buitenhuys, Amsterdam, vil la Aurora, 2 p. Haarlemmermeer. Het hoofd der openb. lagere school, in IVijk II te Aalsmeer, dc heer G. de Boer, is te Harlingen aan de H. B. S. benoemd tot leeraar in de Nederland- sche en Hoogduitsche taal. Tot onderwijzeres aan de Chr. school te Hoofddorp, is benoemd Mej. H. VÏ Bloemendaal aldaar. Rechtzaken. Telegrammen. ROME. 29 Juli. (Reuter.) Gister avond had een grootsche volksbetoo- ging plaats ter eere van de nagedach tenis van Koning Humbert I. Een in drukwekkende stoet, met verschillen de muziekcorpsen en ontelbare vaan dels, begaf zich naar het Pantheon langs het Corso Humberto en de Via Lapa-Grande, te midden van een dich te menigte nieuwsgierigen, die langs den weg stond opgehoopt. De stoet trad het Pantheon binnen en trok langs het graf van koning Humbert, waarna men zich in optocht naar het Kapitool begaf, waar tal van vereeni- ;ingen opgesteld stonden. De afgevaar- ligde Piucchia hield een redevoering, gewijd aan de nagedachtenis van ko ning Humbert; er werd voortdurend geroepen: „Leve de Koning!" 's Avonds werden in de bijeenkomst lokalen der comité's uit de verschil lende wijken der stad herinneringszit tingen gehouden ter eere van koning Humbert. Minister-president Zanardelli liet een krans neerleggen op liet graf des Konings, dat in den loop van den dag werd bezocht door de ministers, de voorzitters van Kamer en Senaat door hooggeplaatste personen en door een talrijk publiek. BÜDAPESTH, 29 Juli. (Reuter.) In de Kamer voeren nog tal van obstruc- tionistische redenaars bet woord. Do tribunes zijn ontruimd en een levendi ge opwinding heersebt in de wandel gangen der Kamer. Te 10 uur 's avonds, nadat de zitting tien uur geduurd had, toonen de afgevaardigden nog geen teeken van vermoeidheid. Tengevolge van een uitwisseling van scheldwoor den daagde de afgevaardigde Molnar den afgevaardigde Georges Borkely tot een tweegevecht op pistool uit. Laatste Berichten. Beleediging yau minister Knyper Het Gerechtshof te 's-Gravenhage handhaafde de niet-ontvankelijkverkla ring van het openbaar ministerie dei- rechtbank te Dordrecht, in zijn vervol ging van den boekhandelaar, wegens uitstalling voor zijn raam van een plaat van ,,Het Volk", èn wel omdat in deze ontbrak de vereischte klacht van mi nister Kuyper. Gemengd nieuws. Rnïne ingestort. De beroemde oude bouwval van den burcht Rheinfels bij St. Goar is gedeel telijk ingestort. Drama. Een gruwelijk drama wordt uit Odes- sa aan de „Morning Leader" gemeld. Een dertigtal arbeidsters had zich in een schuur opgesloten om te ontko men aan de achtervolging van eenige boeren. Deze laatsten staken de schuur in brand en al de vrouwen kwamen om bet leven. Dit verschrikkelijk voorval is geschied in het dorp Schaloievka. Nader wordt uit Petersburg hierom trent gemeld: Een dertigtal jonge laudarbeidsters waren in een schuur gegaan om er uit te rusten, toen zij zich plotseling belegerd zagen door een troep kerels. Zij lieten ten einde raad de schuur van buiten afsluiten. Na een uurtje begon het gebouwtje te branden en alle pogingen om zich te verlossen waren vruchteloos. Een ge rechtelijk onderzoek is ingesteld, want men is ervan overtuigd, dat de boeren knapen uit woede en wraakzucht tot de brandstichting zijn overgegaan. Roekelooze leiding. De noodlottige marsch van het Hon- gaarsche leger, waarvan wij in ons vo rig nummer bijzonderheden gaven, heeft een punt van bespreking uitgemaakt in het Hongaarsche Parlement. De Honveü- minister droeg daar de reeds door ons vermelde verdediging van het departe ment van oorlog voor „dat niemand schuld heeft, omdat de temperatuur zoo plotseling steeg", maar zegde daarbij, merkwaardigerwijze, een streng onder zoek naar de „schuldigen" toe. Natuurlijk was de oppositie met zulk een antwoord niet tevreden, te minder daar particuliere berichten verschrikke lijke bijzonderheden vermelden. Er zou bijvoorbeeld gebrek aan water zijn ge weest, daar het medegenomen water door de hitte was bedorven: enkele offi cieren zouden de uitgeputte of doodzie ke soldaten met de sabels hebben mis handeld en er zou niet voldoende rust zijn gehouden. De. Kamer nam al vast een motie aan. waarin wordt uiting gegeven aan den rouw van de natie over den dood van vijftien brave soldaten en besloot de behandeling van de aangelegenheid voort te zetten. Afschuwelijk. Te Würzburg is ontdekt dat de dood gravers iaren achtereen de lijken op liet kerkhof hadden geschoffeerd, om zich meester te maken van de zinken doodkisten. Menig partijtje oud zink is op die manier door hen van de hand gezet. Dure sigaren. Een sigarenfabriek op Cuba heeft on langs een nieuw merk in den handel gebracht, dat zij naar New-York heeft gezonden ten gebruike van eenige mil- liardairs. Men heeft van die nieuwe soort slechts 1500 stuks gefabriceerd, waartoe alleen tabak van de allerbeste kwaliteit is ge bruikt, terwijl de knapste sigarenma kers het werk verricht hebben. Toch moest de fabricage zoo precies ge schieden, dat ook deze arbeiders slechts 8 sigaren per dag konden afleveren. Tedere sigaar is afzonderlijk in een hermetisch gesloten kistje van reukhout verpakt. Déraillement. Hedenochtend derailleerde even voor het station Bussum, zijde Amster dam, een wagen van een goederentrein. Op zich zelf was het geval van wei nig beteekenis, doch het treinverkeer ondervond gedurende een paar uren aanmerkelijke vertraging. Reizigers van Amersfoort en Baarn met trein 859, die veel forensen naar de hoofdstad brengt moesten o.a. te Hilversum overstappen en deze trein stopte, wat'anders niet bet geval is, ook te Bussum. De trein kwam met een half uur vertraging aan het Centraal-Station. Ongeveer elf uur was het verkeer weder normaal. De moord in de Celebesstraat. Naar wij vernemen, is de begrafenis van het slachtoffer van den moord in de Celebesstraat, die heden zou plaats hebben, onbepaald uitgesteld. Dit zou, naar wordt medegedeeld, in verband staan met het feit, dat de vermoede lijke dader. Luien van der Laan, ge vat zou zijn. (Hbld.) 373ste Staatsloterij. Eerste Klasse. 3e Lijst. 29 Juli 1903. Nr. 469c 20,000. Nr. 658s 2000. Nr. 10065 1000. Eerste klasse, 4e Lijst. 30 Juli 1903. Prijzen van 20. 100 4109 804410012130051762719649 421415381231010913043 17750 19683 507 426081261069913047 1865619719 535 4368 872410929131391882119723 579 4560 9049 11023131881886619768 9754637912311030 1392419115 19890 16434797914011407 139891914619923 1663 51869186114431413719194 20010 1826 596S 923311976 1449319308 20028 2076 6260 9298121551463719387 211060 2288 6730 9510124741 '488 19397 -J0069 2440 6734 9? 86125331560919404 2( >081 2474 6999 9979 12606 16666 19417 20014 2495 7216 12797 16797 19475 20051 32007750 12844 168 V719498*20104 3363 7961 129571707519531*20125 3779 8030 180031714119536 20633 1754719560 20643 ^msierdaiaïKCha Ssa?* door bemiddeling vsn de ürma ol&.A.8S eii BKUN8. Atchison Topeka, Oouim. Denver Rio Grande Erie's Kansas City South do. pret Missouri Kansas Texas, Oom. National R. R. of Mexico New-York Ontario Norfolk Western Rock Island Cy. Southern Paciflc Southern Railway» Union Pacifio Wabash o American Car New-Orleans R. Co. steels Koninkl. Petroleum MaatacL Columbia Grand Trnnkof 'anada Gister. W 29101 D 641/ 297/,, 215/, 3S 20 7. 251/» 4U/S 218,4 748/. 211/, «8/f 111/, Heden 30JÜL 631/s 24>/e »J/e 39 391/1 19 23 628/f 251/* 441/* 21'/» 747/, 21 34 11 235/8 Burgerlijke Stand Ondertrouwd Juli 30. J. B. P. BiegelaarM C. van Musscher; J„ H. Dijkstra—M. van der WerffD. II. EzermanM. S. Stolp W. L. van MaüirikJ. Lenting. Getrouwd: 30 Juli. N. Giebels en M. C. Pruim. F. J. van der Werff en P. B. van der Lelij. S. de Groot en M. MachieJse. T. G. de Jongh en F. B. A. C. Roelants. F. A. Piët en C. J. W.vande Weegh. P. van Weeren en J. J. Eggers. J. T. Bonf jema en A. M. A. Beezem. R. Blomberg en W. J. c, Zeeman. W. L. J. Haeenen en M. S. Akkerman., Bevallen 29 JuliS. A. Belterman— Richter d. 28 Juli: R. Bakker- Schermer z. 29 JuliA. Horstman— do Jong d. M. H. v. d. Manakker Kuiper d. 30 Juli: A. M. Kortho- ven—Kuiper d. S. M. Sleemun— Klabou d. G. ColletToonstra z. 27 Juli: C. J. VosseSchikkinger d.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 3