ter van den Rijkswaterstaat der 3e Masse met ingang vaar 1 Augustus A. van de Linde, en met ingang vau 1 September A. Steendam, thans op zichters der 4e klasse. Benoemdtot opzichter van" den Rijkswaterstaat der 4e klassemet ingang van 1 Augustus H. G. Nieu- wenhuis. te Denekamp, en met. ingang van 1 September C. H. van der Vee., te Nieuweudijk. Kamerverkiezing Sittard. Uitgebracht werden bij d© Donder dag gehouden verkiezing voor de Tweede Kamer in liet district Sittard 4724 geldigestemmen. De heer Bec kers verkreeg 2543 stemmende heer Van "Wessemi 167 stemmen, zoo dat gekozen is de heer Beckers. Verkorting van arbeidstijd. Wegens den stand der Amerikaan- sche katoenmarkt, waardoor de prijs der garens vrij aanzienlijk is geste gen, hebben versclüllende fabrikanten te Almelo en elders in Twenthe be sloten, den werktijd op hun fabrieken te verkorten. Dr. J. Th. de Visser, predikant bij de Ned. Hervormde gemeente te Am sterdam, en lid der Tweede Karnr, die de vorige weelc bij een fietstochtje in de nabijheid van Oosterbeek het on geluk had te vallen en bewusteloos werd opgenomen, is thans, naar wij vernemen, weer zoo goed als hersteld N. v. d. D.). De tentoonstelling te Groningen Waar de Tentoonstelling van Nij verheid en Kunstindustrie te Gronin gen ondanks het niet zeer gunstige weer een onverwacht druk bezoex heeft gehad, daar heeft het bestuur besloten den duur der tentoonstelling nog te verlengen met het oog op de vacancies en dus in plaats op 15 Augus tus te sluiten op Dinsdag 1 September a. s.. de? avonds te 12 uur. Oitgelak Woensdag wilde de voerman C. de Kort, uit Herpt in het Bossche veld met zijn kar. beladen met 40 H.L. cokes, uitwijken voor hooiwagens. Eensklaps kwam de stoomtram aan zetten, die de kar tot splinters reed. Voerman ©n paard bleven als door een wonder ongedeerd. Jongens zoek. De burgemeester van Woudenberg bericht, dat op 26 dezer in zijn gemeen te aangetroffen zijn twee jongens, op gevende te zijn Wilhelm Boos, 12 jaar en Johannes Boos 11 jaar broers, en afkomstig uit Bonn a.d. Rijn in Duitschland. Zij zijn beiden blond, met blauwe oogen, gezond uiterlijk, doen zich fatsoenlijk voor en zijn bei den gekleed in buis en korte broek van bruin velveteen. zwarte kousen en hooge rijglaarzen. Zij zouden per spoor naar Holland gekomen zijn en aldaar aan liet dwalen zijn. geraakt. Zij ver staan en spreken niet anders dan. de Duitsche taal. Zij zijn tijdelijk in een gezin te Woudenberg opgenomen. In lichtingen worden gaarne tegemoet ge zien. Moord in de Celebesstraat. Het moet nu vaststaan dat Luien van der Laan, bij zijn vlucht in het bezit was van ruim veertig gulden. Van zich zelf bezat bij ongeveer twintig gulden, terwijl is gebleken dat hij na den moord alle kasten en laden, waar hij kon vermoeden dat geld was geborgen, in huis heeft opengemaakt, hetgeen blijkt uit afdrukken van bebloede han den, die op verschillende meubelstuk ken zijn gevonden. Zooals wij va.n de familie vernamen, was in een kastje f 17.50 aan rijksdaal ders geborgen en had het slachtoffer in haar portemonnaie ruim drie gul den. die eveneens zijn gestolen. Van den moordenaar bestaan geen Eortretten. Alleen is Hendrik van der aan in het bezit van een familiegroep je, gemaakt door een fotograaf vóór zijn woning in de Celebesstraat. Op dit groepje staat o.a. zijn broeder Lui en. Voor het oogenblik berust die fo tografie bij de justitie, die, als wij goed zijn ingelicht, van het portret van Luien afdrukken wil laten maken, ten einde deze met zijn signalement alom te verspreiden. Eau pechvogel. Op de reis van II. M. de Koningin in Limburg, heeft zich naar gemeld wordt, een vermakelijk incident voor gedaan. Aan een station, waar de trein stil hield, bevond zich de burgemees ter een man op leeftijd die on danks den regen voor den Koninklij ken wagen staan bleef. Zijn dochtertje bood H. M. een bouquet aan en de Koningin noodigde den burgemeester uit binnen te treden, maar de waar dige man, die uit gewoonte in zijn plaatselijk dialect sprak, bad zijn speech opgeschreven en wilde die bui ten voorlezen. Misschien kwam het door de aandoening!, maai' zijn lorgnet wilde niet houden op zijn neus. Toen het eindelijk toch bevestigd was, wa ren de glazen zoo nat, dat bij er niet doorheen kon zien. Hij veegde ze af. De Koningin, om hem uit de verlegen heid te redden, wilde het papier van hem aannemen, maar hij stond er op het voor te lezen. Eindelijk was het lorgnet in orde, hij zou beginnen, maar een nieuw ongeluk: bet papier was zoo nat geworden, dat de letters niet leesbaar meer waren. li. M. beeft hem niettemin vriendelijk bedankt voor zijn welsprekende woorden. Teleplioou-ouiswetuiig. De lieer Tl. J. Walker, kellner in „De Karseboom" te Amsterdam, heeft eeu vinding gedaan voor ontsmetting der telephoon. Het zijn twee eenvoudige, zeeriich te. van celluloid vervaardigde dek seltjes, met ronde gaten in 't midden, die men gemakkelijk bij zich kan dra gen. en van een vreemde telephoon gebruik makende, een der dekseltjes op den microphoon en de andere op het spreekbuisje kan leggen. De ongestoorde werking blijft door de ronde gaten verzekerd, maar de gebruiker kromt noch met zijn oor. noch met den mond in aanraking met het toestel en voorkomt besmetting. Poging tot inbraak. Woensdagavond heeft men gepoogd inbraak te plegen in het Panorama-ge bouw, doch voor de inbrekers lieeft het. niet veel opgeleverd. Donderdagochtend werd ontdekt dat aan de voordeur rechts van het gebouw een gedeelte van het paneel was weg. gebroken en de sluiilat verwijderd. Hier konden de dieven het slot echter niet openen en hebben ze blijkbaar ver der gepoogd binnen te komen. Aan den linker ingang werd de tocht deur geforceerd. Belegstukken van' een glasruit werden weggebroken en de ruit uitgenomen en in het gras, bij. het ge bouw neergezet. Toen is men binnengekomen en. zijn pogingen gedaan om de solide sloten t.e openen maar daarbij gebruikten de in brekers licht. Dit licht werd door huren gezien, men kreeg argwaan en waarschuwde de poli. tie. De inbrekers, er waren er twee, kozen het hazenpad en werden niet achter haald. Lenige inbrekerswerktuigen zijn in beslag genomen. Een stap in he goede richting. Naai' men ons mededeelt heeft de mi nister van marine den tijd van duur der verbintenis als jonigien bij de zee macht teruggebracht tot elf jaren. De eerste acht jaren worden in activiteit doorgebracht en de drie laatste in se- serve. Yereen. tegen vallende ziekte. Naar uit het eerste jaarverslag van die Ned. Vereeniging tegen vallende ziekte blijkt, is de Vereeniging thans in volle actie. Nadat o-p 22 Maart 1902 de Vereeniging was geconstitueerd en de statuten waren vastgesteld, traden 67 personen als leden oprichters, 250 als gewone leden en 60 als begunsti gers, toe. terwijl vele aanzienlijke gif ten werden ontvangen, o. a. van H. M. de Koningin-Moeder en door be middeling van mevr. Gevers Deynoot- bar. v. Wassenaar van St. Pan eras. Gesteund door de vel© bUjken van sympathie en offervaardigheid, meen de de raad van bestuur te mogen over gaan tot het huren van een gebouw aan den. Overtoom te Amsterdam, om dit in te richten tot gasthuis der Ver eeniging. Op bescheiden voet wordt daarmede aan de eerste 'eischen voor klinische behandeling van een beperkt getal lijders voldaan ook de polikli niek voor Amsterdam en omstreken wordt in het gasthuis gehouden. Aan dr. Bonebakker werd de directie op gedragen. Dr. Muskens is aldaar als speciali teit voor zenuwziekten, tevens als ge neesheer der polikliniek werkzaam. De commissie van toezicht op het gasthuis en de polikliniek bestaat uit de heeren W. llovy, prof. P. K. Pei, mr. J. L. Gunning en kol. H. F. A. Giesbers. Eerlang wordt ook te 's-Gravenhage een polikliniek geopend ouden- leiding van dr. L. Bouman, geneesheer aan het gesticht „Blo emend aal" te Loos duinen. waartoe het Diaconessenhuis welwillend lokalen heeft ter beschiü- king gesteld. De ontvangsten bedroegen in 1902 totaal f 3252,83. De uitgaven voor 1903 zijn geraamd op f 13,725,65^. waaron der "f7400 subsidie voor het gasthuis en de beide poliklinieken. Het bestuur is thans als volgt sa mengesteld dir. W. P. Ruysch. voor zitter mr. Th. L. M. H. Borret, on- d'ervoorzitterdr. J. Coert, secretaris-, penningmeesterdr. A. H. v. Andel, J. v. Deventer, kolonel H. F. A. Gies- hers. mr. A. E. Gysberti I-Iodenpijl, mr. J. L. Gunning, mevr. S. Hijmans de Pinto. W. Hovy, mr, G. M. vV. Jellinghaus, prof. dr. P. J. Muller, dr. L. J. J. Muskens, prof. dr. P. K. Pel, jhr. G. J. L. Repelaer van Driel, dr. J. H. Schuurman Stekhoven en J. L. Zegers. Heiiie-ontgi nning. Reeds meermalen waren we in de gelegenheid een en ander mede te deelen omtrent de hebossching door den staat van een gedeelte der Velu- we, gelegen in de omgeving van Kootwijk. Dit hoogst interessante werk nu. namen wij dezer dagen we derom in oogenschouw. Dit voorjaar zijn wederom ettelijke hectaren woeste grond in jong boscn veranderd. Deed ons de aanblik der frissche denhen, te midden van woes te zandverstuivingen, weldadig aan, nog meer was dit het geval met de kweekerij. die letterlijk als een oase- in de woestijn gelegen is. In vollen bloei staan de lupinen, die in regel matige vakken tusschen het jonge plantsoen gelegen zijn. Deze lupinen worden gezaaid van zelf gewonnen zaadzijn de planten uitgebloeid, en beginnen de peulen te rijpen, dan is het maximum stikstof in de planten aanwezig en worden zij groen onder- geploegd, Op deze wijze wordt de zoo noocTiige stikstof bijna voor niets ver kregen. In deze kweekerij, ter grootte van 10 II.A.. wordt a.l het voor de ontginning benoodigde plantsoen ge kweekt. Tjmns vindt men er ongeveer U millioen één- en tweejarige den nen Behalve vele soorten coniferen, worden in de kweekerij ook nog aller hande soorten loofhout aangetroffen, dat alleen-op de daarvoor geschikte plaatsen uitgeplant wordt. In de onmiddellijke nabijheid der kweekerij hadden wlij nog gelegenheid om het bewerken van den bodem met- don zoogenaamdien diepploeg te zien. Deze methode wordt tegenwoordig oij het aanleggen van bosch veel toege past. De hiervoor gebezigde ploeg is van bijzondere constructie en oezn twee scharen. De trekkracht wordt ge leverd door zes zware ossen. Zeer de moeite waard is het te zien, hoe de plompe dieren, schijnbaar zonder in spanning. den ploeg door den grond trekken." Met gemak bereikt men een voordiepte van 50 a 53 c.M., bij een breedte van 30 c. M. Dat de grond op deze wijze goed losgewerkt wordt, be hoeft geen betoog. (N. R. Ct) Krankzinnige. Een juffrouw trok gisternamiddag op het perron der Hollandsche spoor wegmaatschappij te 's Gravenhage door haar vreemdsoortig optreden daar de aandacht. Eerst wilde zij den trein niet verlaten, wierp haar kaartje weg en weigerde 't terug te nemen en hield ondanks alle beweringen van het te gendeel, vol dat zij in Amsterdam en niet in den Haag was. Het bleek dat men te doen had met eene krankzin nige, en de politie nam haar, voor haar eigen en anderer veiligheid, mede naar het commissariaat. Geroste slaap Iemand uit Hoorn, die zich in den laatsten trein van Alkmaar naar Iloorn bevond, bad zich te slapen gelegd. Wijl verzuimd was hem te wekken, sliep hij gerust door, en ontwaakte eerst, toen 's nachts begonnen werd met het ran geeren van den trein. De reiziger stak eensklaps, tot groote verbazing van bet personeel, het hoofd buiten het raampje met de vraag: „Waar zijn we nu 1" Spoedig was hij nu uit den cou pé en vervolgde zijn weg naar huis. Lief vrouwtje. Eene vrouw te Amsterdam wierp Woensdag haren man op den publieken weg eene hoeveelheid peper in de oogen zoodon hij niet meer in staat was te zien. De man werd ler verpleging naar 't Wil li elmina-gasthuis en de vrouw door een politieagent naar het politiebureau op het Leidsehe plein gebracht. Oplichting- Van 13 tot en met 15 Juni 1.1. lo geerde te 's-Gravenhage in het hotel Central de ingenieur Heinrich Veith. Hij was op reis voor zijn firmaEscher Wijss Co. te Zürich. Op 14 Juni 1.1. maakte hij' te Scheveningen kennis met een Duitscher, zich noemende Walter Wiederholt en Richard Köller uit Berlijn en opgevende laatstelijk te komen van Liende bij Hannover, te zijn beeldhouwer en voor zijn plei- j zier op reis te zijn. Veith gaf hem jzijn visitekaartje, waaruit bleekvoor welke firma te Zürich hij reisde en deed hem mededeeling vau het hotel, waarin hij gelogeerd was. Op 15 Juni 1.1.. 's morgens reisde Veith af naar Delft. Kort na zijn vertrek meldde zich bovenvermelde Duitscher aan het hotel aan, met de vraag of zijn broe der Veith nog in het hotel aanwezig was. Na vernomen te hebben, dat zulks niet liet geval was, bestelde hij een kamer. Weinige uren daarna werd aan het hotel bezorgd vanwege de post een kennisgeving, dat voor Veith aan het postkantoor berustte geldswaarde. Nadat hij die waardein ontvangst had genomen, is hij ver dwenen. De ingenieur Veith kwam bij zijn thuiskomst te Zürich tot de ont dekking, dat zijn firma op 15 Juni 1.1. had ontvangen een telegram, valsche- lijk voorzien van zijn handteekening, inhoudende een kennisgeving, dat hij zijn geld had verloren en een verzoek hem geld toe te zenden. Zijn firma had daaraan voldaan, door toezen ding van 500 francs op zijn naam aan het hotel Central. Het gehouden on derzoek heeft aangetoond', dat de verdachte niemand anders kan zijn dan de zich noemende Walther Wie derholt en Richard Köller. Van 13 tot en met 15 Juni 1.1. logeerde hij te Scheveningen in het hote-1 Galerie, waaruit hij heimelijk is verdwenen, zonder zijn rekening te voldoen. Iu Amsterdam schijnt hij gelogeerd te hebben in het hotel Stad Èlberfeld. De commissaris van politie der 2e afd. te 's-Gravenhage verzoekt zijn opspo ring, aanhouding en overbrenging. Reeleni ut- De Minister van Waterstaat: Han del en Nijverheid deelt mede, dat door hem voor ten hoogste een jaar zijn goedgekeurd eenïgc wijzigingen en aan vullingen van het röglement dat bij de Maats, tot Exploitatie van Staats spoorwegen geldt aangaande het per soneel. In hoofdzaak komt dit hier op neer, dab het personeel bevoegd is, wensehen en bezwaren schriftelijk langs den hiërarchieken weg ter ken nis van den directeur-generaal of van een ambtenaar of beambte van hooge- ren rang te brengen. Dit behoudens de uitzondering in art. 12. Art. 12. Klachten van het personeel tegen een hooger in rang geplaatst persoon moeten schriftelijk aan den onmiddellijken chef van dezen worden gericht. De klacht moet ten spoedigste behoorlijk toegelicht door bovenbe doelden onmiddellijken chef langs den hiërarchieken weg eii onder bijvoeging van een advies van den betrokken amb tenaar aan den directeur-generaal ter beslissing worden overgelegd. Art. 12bis. Hij, bij wien een wensch of bezwaar wordt ingediend, geeft van de ontvangst een schriftelijk en ge- dagteekend bewijs af. Art. 12 ter. Het personeel is bevoegd zicli rechtstreeks schriftelijk te wen den tot den eerstaanwezenden ambte naar, onder wiens bevelen het staat, docli uitsluitend met het verzoek mon deling over het bij het verzoek aan te geven onderwerp door dezen te wor den gehoord. Wordt als straf niet eervol ontslag opgelegd, dan houdt dit tevens schor sing in en wordt over dit schorsings tijdvak geen bezoldiging uitbetaald. Wordt voorloopig geschorst, dan wordt over dit tijdvak twee derde der bezol diging uitbetaald. De schorsing iu art. 82a bedoeld, vervalt, indien zij niet reeds eerder op geheven is a. door het ten uitvoer leggen der straf b. door de vernietiging der straf door een der in het Vijftiende hoofd stuk t e r bedoelde scheidsgerechten. De voorloopige schorsing vervalt, in dien zij niet reeds eerder opgeheven is a. op den dag, volgende op dien, waarop den geschorste schriftelijk wordt medegedeeld, welke straf is op gelegd b. na verloop van veertien dagen. De betrokkene kan van iedere disci plinaire straf binnen uiterlijk 4 dagen na de schriftelijke mededeeling daar over, in hooger beroep komen bij een scheidsgerecht. Geen beroep kan worden ingesteld: le. van mondelinge berisping, van verlies van vrije dagen of verlof en van geldboete, ten bedrage van een kwart dag bezoldiging of minder; 2e. van de straffen van rangverla- ging en van ontslag, wanneer in het desbetreffend besluit vermeld is, dat de straf wordt opgelegd in het belang' van cle veiligheid van den dienst, met dien verstande, dat cle gestrafte be voegd zal zijn binnen acht dagen nadat het straf brief j.e door hem is ontvangen aan den Minister van Waterstaat, Han del en Nijverheid de vraag te onder werpen, of het gepleegde feit van dien aard is, dat de eischen van de veilig heid van den dienst strafoplegging noodzakelijk maakten en dat bij ont kennende beantwoording van die vraag binnen aolit dagen na de dagteekening der ministerieel e beschikking alsnog beroep bij een scheidsgerecht zal open staan. Dit beroep geschiedt door schrif telijke verklaring, rechtstreeks door den betrokkene iu te zenden bij den door den directeur-generaal benoemden permanenten secretaris der scheidsge-. rechten. Voor beide partijen zijn de stukken, op de zaak betrekking hebbende, be schikbaar. Elk scheidsgerecht bestaat uit 5 per sonen, twee te benoemen door den be trokkene, twee door den directeur-ge neraal. Deze vier kiezen schriftelijk een voorzitter, mits met algemeene stem men. Anders blijft de benoeming aan clen Minister van Waterstaat. Als se cretaris fungeert de bovengenoemde permanente secretaris of eene van diens plaatsvervangers. De directeur-generaal kan tot lid of plaatsvervangend lid van het scheidsgerecht niet aanwijzen den amb tenaar, de de straf oplegcïe, noch diens onmiddellijken chef, noch den ambte naar of beambte ouder wier bevelen werkzaam zijn de leden en hunne plaatsvervangers aangewezen door hem, die het beroep instelde. Eik ambtenaar, beambte of werkman is verplicht, de benoeming tot lid van een. scheidsgerecht te aanvaarden. Zoodra het scheidsgerecht voltallig is, deelt de secretaris aan den directeur- generaal en aan hem, die het beroep in stelde, zijne samenstelling mede. Binnen acht dagen na ontvangst dier mededeeling, kunnen zoowel door of vanwege den directeur-generaal als door dengeen, die het beroep instelde, aan den secretaris schriftelijk worden opge geven welke getuigen en deskundigen zij verlangen te doen hooren. Binnen denzelfden termijn kan hij, die het beroep instelde, zijne bezwaren te gen de opgelegde straf schriftelijk ter kennis van het scheidsgerecht brengen. Het llier bedoelde stuk moet in twee voud worden ingezonden bij den secre taris, door wien een der exemplaren aan de maatschappij wordt uitgereikt, Zoowel, de betrokkene als de Directeur- igeneraal of een hem vertegenwoordi gend ambtenaar kunnen de zittingen van het scheidsgerecht bijwonen. Eerst genoemde wordt het eerst gehoord. Ver schijnt hij niet (zonder geldige redenen) dan wordt het beroep geacht door hem te zijn ingetrokken. Hij kan ook door een ander zijn bezwaren, ter kennis van het scheidsgerecht laten brengen, mits deze tot zijn groep van dienst behoort, en in tegenwoordigheid van den betrok kene- De voorzitter kan aan een of meer le den een onderzoek in loco opdragen. Ieder die tot het personeel behoort is, bij oproeping, verplicht als getuige te verschijnen. Het scheidsgerecht beslist in raadka mer naar vrije overtuiging. I-Iet beslist eerst over de rechtmatig heid, daarna over de billijkheid der op gelegde straf. Acht. het deze, hetzij niet rechtmatig, hetzij niet billijk, dan vernietigt het haar, en, spreekt uit of. en zoo ja, welke straf degeen, die het beroep instelde ten hoog ste behoort te ondergaan, met. dien ver stande. dat ingeval op een bepaald feit een bepaalde straf gesteld is, het scheids gerecht aan die straf gebonden is, in dien het erkent dat het feit gepleegd is. Beslissingen worden door het scheids gerecht genomen met volstrekte meer derheid van stemmen. Geen der leden mag zich van eenige stemming onthouden. De uitspraak geldt in 't hoogste ressort Voor het personeel geldt het zijn van lid van een scheidsgerecht, getuige of deskundige als dienst tot opzichte van bezoldiging, verblijfkosten en vrij ver voer. Aan hen, die niet tot het personeel be- hooren kan behalve vergoeding van reis kosten, een vooraf te bepalen vergoe ding voor tijdverlies en verblijfkosten worden toegestaan. In afwijking van den hiervoor bepaal den termijn kan alsnog tusschen 1 en 15 Augustus 1903 beroep op het. scheids gerecht worden ingesteld van de voor dergelijk beroep vatbare straffen, die tusschen 1 Mei en 1 Augustus 1903 zijn. opgelegd, ook al zijn die straffen reeds geheel of gedeeltelijk ondergaan. Ten slotte wordt bepaald: Personeel, in, vasten dienst der Maat schappij, dat haar dienst wenscht, te ver laten, moet het ontslag schriftelijk aan vragen en wei ambtenaren m.instens vier weken te voren; beambten en werklieden minstens 14 dagen ie voren. Laatstgenoemde termijn is eveneens van toepassing op het hulppersoneel, behalve voor zoover het ter voorziening in een tijdelijke behoefte voor een tijd vak van hoogstens veertien dagen in dienst genomen is. Het daartoe strekkend verzoek wordt, langs den hiërarchieken: weg, met de adviezen von de betrokken chefs den directeur-generaal ingediend. Tusschen het verleenen van ontslag van de zijde der Maatsclu aan personeel in vasten dienst en eindigen der dienstbetrekking zi verloopfin. vier weken, Veertien dagen zullen verloopen schen opzegging der diens tb etrefc van de zijde der Maatschappij aan' personeel en het eindigen der dien trekking, tenzij de indienstnemini voorziening in een tijdelijke behoe! geschied voor ten hoogste veertien gen. Ten slotte wordt het personeel in gen groepen verdeeld, die in het be met name worden genoemd. Lef!eren en Kunst, De Tentoonstelling van oude tretten in den Haagschen Kunst! is heden met twee zeer belan» schilderijen verrijkt. Het eerste u levensgroot mansportret, knie, door Frans Hals. Het is een zijne roemdste meesterwerken. Eigenaar is graaf Spencer te Alt Het tweede schilderij is een sc! rend zelfportret van Jan Steen meester heeft zich afgebeeld, teiwi een vroolijk liedje zingt onder I leiding van een mandoline. Dit, eveneens in kunstkringen kende, doch nooit hier te lande toongestelde schilderij is afges door den bekenden Engels verzamelaar Lord Nortbbrook, kunstliefhebbers een gelegenheid deze prachtstukken eens terdeg gaan bewonderen. V i e r-en-tw int igst e j aar li jksche mens van de Nede-rlandsch© 1 kun stenaars-V ere eniging. Van de 5 candidaten zijn he dei s'iaagd voor Piano (L. O.) de da C. S. Reeders, en mevrouw S SmitSibrnga. geb. Schim v. d. I beiden uit Amsterdam. Bij de Vereeniging' „De Ni! Nedcrl. Opera" (Paleis voor vlijt) te Amsterdam' is als dramali zangeres geëngageerd mej. E' Kloos uif Wiesbaden, die iu ons als concertzangeres reeds meert in verschillende plaatsen is opg den. Het operagezelschap, wat wij reeds vroeger ee.n overzicht g mag als geheel compleet worden schouw d. Rechtzaken. Loterij-zwendel. De arr. rechtbank te Leeuws heeft Donderdag uitspraak gedaa de zaak van G. Helling, makelai Buiksloot, thans in hechtenis, gehuldigd van valschheid in gest tie (loterij-zwendel), gepleegd teS den '10 Juni j.l. De .rechtbank heeft hem ovei komstig den eisch veroordeeld tol jaar gevangenisstraf. Leger en Vloot. Door den luit-generaal inspecteui infanterie is bevolen, dat door all gimenten infanterie een voor mobili alleszins geschikt rijwiel moet wo overgegeven, bestemd voor het 9e inf., en medegedeeld, dat van de ciens bij het 1ste regt. inf. bestemd het 9de, het benoodigde aantal moa oefend en opgeleid worden voor mil wielrijder. Gemengd nieuws, Draadlooze Telegraphie prafct toegepist. Donderdag ontving men in Enge bericht, (door middel van draad! telegrafie) van een aanvaring tusS het Engelsche oorlogschip Melaa en het stoomschip Ruperra, uit diff, op 24 KM. ten zuidwesten de Scilly's. De Rupperra was spo gezonken, maar alle opvarenden den aan boord van de Mei ampul bracht worden, die kort daarin Plymouth binnenviel. Alweer Dum-öumg. Generaal Manning seinde, dat d: in gebruik zijnde patronen niet ge doodende kracht hebben. Verschcij dagbladen dringen er op aan, da' regeering Dum-Duni-kogels naar maliland zal zenden. Petroleumbrand. Een geweldige brand is uitgebrj aan de petroleumforon.nen te chauy nabij Bakoe. Vijftig booi'lo mij hieldi zouden dan al die bezwa ren daarvoor niet verdwijnen'? "Ernstig onderzoek klonk uit zijn toon, maar ook een beetje angst. De redactrice moest weer lachen. Is dat alles, wat u van ons vrou wen weet? Als u eenvoudig voor haar gebleven was de „huwbare man", zoo als zij het noemde, de man met voor uitzichten, dan zou er in 't geheel geen bezwaar geweest zijn ;haar plan nen zouden uitstekend uitgekomen zijn. Alleen omdat u wat anders voor haar geworden is. kon zij haar plan nen niet doorzetten. Hij dacht ernstig na, op zijn lip bijtende. U beweert dus, dat ze mij geno men1 zou hebben, als ze mij niet lief had? Daaraan twijfel ik geen oogen blik: Hij trok zijn schouders op en liet ze weer zakken met een gebaar van hulpeloosheid, wat de meeste man nen overvalt, als zij trachten echt vrouwelijke geheimen te doorgron den. U kan mij dus geen hoop geven? Ik kan u niets geven, klonk het antwoord voorzichtig ik haal alleen feiten aan. Welnu, ik blijf hopen, met of zonder uw aanmoediging en dan heb ik nog iets te zeggen ik ben van plan haar te trouwen, hetzij zij mij bemint of niet. Fraulein Po lil keek niet zonder welgevallen naar zijn blozend gelaat en vierkante schouders. I. U kan dat van plan zijn, maar ik twijfel er aan, of zij u nu nog zal trouwen. U mag haar vergeven, maar zij zal haar zelf niet vergeven Zoo onredelijk zal ze niet zijn. I Zij kan en zij zal, tenzij u haar kan bewijzen, dat, wat zij voor u .voelt, niets heeft uit te staan met eigenbelang. Op dat punt is zij bet I met zichzelf niet eens, zooals u in den brief gelezen beeft, en hoe kan zij ;dat zijn onder de tegenwoordige om- stand ighedien 1 Wat bedoelt u met tegenwoordi ge o m standigbeden Uw vooruitzichten natuurlijk, j daarover is zij het met haar geweten niet eens. Als ge uw oom zoo ver wist te brengen, dat hij u onterft, zou het iets anders zijn; maarheusch de redactrice viel zichzelf plotse ling in de rede met de onaangename gewaarwording, dat zij haar oorspron kelijk plan had laten varen, ik voel mij niet geroepen u raad te geven. Ik heb uw vraag beantwoord, en mis schien wil u mij excuseeren. als ik u herinner, dat ik mijn artikel nog af moet maken. Het is voor morgen noo- dig. moet u weten. Na hem op die wijze onvriendelijk de deur gewezen te hebben, keerde fraulein Pohl zich weer met een be zwaard geweten maar met een ver licht hart naar haar hoofdartikel, (maar vond het moeielijker dan ooit, om de goede adjectieven naar haar •smaak te yinden. Het „Beleg van den Kerker", dat met zooveel vuur begon- jnen was, scheen haar plotseling zoo j buitengewoon onbeduidend toe. Dat komt er van. als men tegen zijn principes handelt, mopperde de j vermoeide redactrice, terwijl zij haar Itanden opéén klemde, terwijl voor de vijfde of zesde maal een vizioen van Clara's gelukkig gelaat tusschen haar j en haar papier oprees. HOOFDSTUK XXIII. Oom Beats 0n. Terwijl Philip Aikman dag en nacht midden door Europa reisde, wist hij heel goed, wat hij ging doen, maar niet, hoe hij dat doen zou. De lange, stoffige uren in den trein noodzaakten hem tot veel gepeins, maar het was niet bij machte hem in dit geval veel licht te verschaffen. In 'teerst had hij zich eenvoudig verlicht gevoeld. Er was geen andere man in 'tspel; de angel vait de ja loezie stak hem niet meer maar toch twijfelde hij nog. wat hem hij een volkomen zielevrede on nu gel jk ge weest zou zijn. Ofschoon er geen an- te denken, boe bet zijn zuc ua baar 'dere man was, had. hij locJi een me-,dood. Sedinger, en dat was bij zelf, oiei Maar voor e»u vrouw had het c 1 - „man met de vooruitzichten'' wier uitzicht om rijk zijn bepaald veel schittering Clara's oogen. eerst ver-r bekoring. blind had. Het kon niet anders dan Het doet er niet toe! zei hij in vernederend genoemd worden, datzijn zichzelf, telkens al? zijn verdenkïn- aardsche voordeelen in 't eerst zooveel gen weer op dat punt terug/ukinnen meer gewicht in de -chaal gelegd bad-warenik zal Laar loch m ejj geval Men dan zijn persoonlijke. trouwen. i Als fraulein Pohl gelijk had, dan I Dat besluit stond onwrikbaar vast. had dat nu al lang geen «vaarde'Deze niet in de jeugd onisiar. 1 liefde meer voor haar. iwas niet gevoed do-r liet inrmale i En hij wilde zoo graag gelnoven, vuur van een no vnaaJ 11.an. maar dat zij gelijk had: deze verklaringdoor een opzameiiag van jaren lier. .va neen wouw over au vrouw paste j Hij beminde met jeugdig vuur om- ,hem uitstekend, en ioch pJaagde htm'dat hij stelselmaiig jarc-n laug zich de j de twijfel. Telkens zei z.jn geznud liefde bad ontzegd, verstand hem, dat net weinig van I Hij wilde nacr nut pirevji, rr&ar beteekenis was, maar toch —hetbleef hij moest haar eerst volkomen zuiver bestaan. 1 weten niet alleen in ewm oogen, Nog ééns in zijn leven had rij c n-maar hoofdzaken ik in de hare. dervonden, dat het gcid veiko.'.en Maai- hoe daartoe le komen'/ werd boven hem ^elf als dat hern I Tevergeefs raad0. i*gde hij de voor kon overkomen, toen hij nog een bij vliegende weiden, do omtrekken i jonge man was. lioeveer te eerder aan der steden, de telkens variëerende ho- nu, nu hij den middnbax-en leert-ijd rizon van Midden-Duitschland. naderde! De eenige mogelijkheid, die hij tot Hij had' nooit veel roer zijn vo- r- nu toe gezien had, was die, welke uitzichten gedacht. Uitgezonderd als fraulein Pohl had genoemd n.l. een middel om te re zen, om slle om zijn oom zoover te brengen, dat schilderachtige plekjes op de wereld hij hem onterfde maar die moge- te kunnen bezoexon, bad geld geen lijkheid kon zelfs door een verliefd bekoring voor Jem, en bij k~n niet artiest niet ernstig opgenomen wor- reizen, zoo lang a'.s inn moeder leef- den. de, en hij had den moed nin er aan Hij moest wat anders zien te be denken. En merkwaardig genoeg onder invloed van hartstocht en met veel tijd om na te denken, kwas een heel vernuftige gedachte bij op. die waard geweest was uit vrouwelijk brein te ontspruiten. In deu omtrek van Keulen lachte hij welwillend tegen een b die met een kudde ossen wachtte de lijn over te steken, en toen j hij rustig in zijn hoekje zitten het air van iemand, die zegt Ik heb het gevonden Rathbeggie had huiten kvvestif den zijn Zondagsche pakje aanget ken. De hemel was blauw, dien gevolge was de zee blauwdlaaró schenen de roodie diaken nog heli der rood, en de groene golfvelden tenser groen. De velden waren dekt met allerlei bloemen, waar schen de jonge lammeren sprongd Dat alles bekoorde het arties oog. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2