mmk 1 MÉÉllfP' i 4ÉÊÈ DE ZATER PAG AVOND. J Verschc-lucht-tublötten zijn eenren deze uitnoodiging met blijdschap nieuw preparaat, door een Fransch- j ontvingen. Dit was echter niet zoo. man uitgevonden. I De bekende schroomvalligheid der Hij was bezig met acetyleen-onder-1 Engelschen is namelijk zeer groot op zoekingen. toen hij ontdekte, dat hij den leeftijd van knaap en jongeling, door vermenging van zekere ch<em:-en dit was oorzaak, waarom der caliën een tablet kon verkrijgen, dat schooljeugd in den regel deze uitnoo' in water geworpen, oploste en zuiver I diging niet aangenaam was. Was oxygeen opleverde. echter deze beschroomdheid eens over- Zulke tabletten moeten goede dien- wonnen, dan speelden zij naar har sten kunnen bewijzen in gesloten rij- telust, vochten en boksten, speelden tuigen, eene onderzeeschc boot, eene mijn, kortom overal, waar de lucht bedorven is. Een automatische telephoon. De heer en H. 1. van den Wall Bake hebben uit Amerika een nieuw systeem van tel eph on eer en medege bracht; dat op hun kantoor. Prins Hendrikkade 131, in werking te zien is. Als voordeden worden genoemd dat geen enkele, bediening on de Cen trale noodig is, waardoor d'o exploi tatiekosten tot een minimum geredu ceerd worden; dat het gebouw der centrale, daar er geen bedienend per soneel is, in een minder aanzienlijke wijk opgericht kan worden, veel een voudiger kan zijn, verlichting en ver warming zeer gering kunnen wezen slechts één man is noodig voor het onderhouden der automaten van elke duizend abonné's, terwijl kosten van herstelling niet grooter is en in groo- te stations zelfs geringer zijn dan bij andere systemen gesprekken zijn niet af te luisteren door een derde, daar ieder abonné zijn privé leiding heeft. Reisliedjebij Baedeker's motto Wer reisen will Der schweig' fein still, Geh' 9teten Schritt, Nehm' nicht viel mit, Tref an am frühon Morgen Und lasse heim die Sorgcn. Het lijkt gemakkelijk En 't is toch z\ :iar„ Gij, jong toeristje, Geloof dat maar. 't Is noodig, dat u Ervaring drilt, Als met genoegen Gij reizen wilt. Veel praten helpt u Hier niemendal Het werkt belemmrend Als overal. Wie 't rechte voordeel Van 't reizen wil, Kijkt uit zijn oogen En houdt zich stil. Niet al te haastig, Dat doet geen goed Gij zijt geen renpaard Dat 't winnen moet. Al haast to veel zich Uw kameraad, Loop gij gestadig. Blijf in do maat. Een zware beurs Geeft u maar last, Gij moet steeds zorgen, Dat g' er op past. Bagage geeft ook Maar last en wee. Neem dus op reis slechts Heel weinig mee. De dagen vliegen Zoo wondersnel, 'tls gauw weer uit met Pleizier en spel. Wilt g' u dus hoeden Voor naberouw. Begin den tocht dan Vóór dag en dauw. Geniet van 't heden, Tob niet op reis. Als gij zoo handelt Dan doet ge wijs. 'tls alles vrijheid En blijheid nu, De zorgen liggen Ver achter u I („Op den Uitkijk".) cricket en sprongen vroolijk rond. Na zulk een vroolijk doorgebrach- ten dag kwam de prins van Wales, destijds een knaap v^n elf jaren, mei een blauw oog. dat hij onder het spe len gekregen had bij zijne moeder. De koningin, eene zeer opmerkzame moeder, geloofde uit de stemming van haar zoon, dat het blauwe oog niet het gevolg eener vechtoefening was, en vroeg naar de oorzaak er van. De prins gaf geen antwoord eo op herhaald vragen zelde hij geen ..aanbrenger" te willen zijn. Den eerstvolgenden vrijen middag werden dezelfde knapen weder op het slot genoodigd. Toen do jonge heeren bijeen waren, trad zij onverwachts binnen en vroeg: „Hoe is de prins van Wales aan een blauw oog geko men Algemeen zwijgen de dader was stijf van schrik cm de anderen wilden ook geen „aanbrengers" zijn. Plotseling vermande zich de .schul dige, trad moedig te voorschijn en zeido overluid „Hij was zoo grootsch en toen gaf ik liem er een." Koningin Victoria lachte hartelijk en zeide: „Dat was ferm; ik hoop, dat gij, als hij weder zoo grootsch is, hem er weder een geven zult." giers vervoerd, hebben. die 88 millioen betaald Van die 196 millioen passagiers reis den er 171 niili'ioen derde klasse, dus slechts 25 millioen in hoogere klassen. Het, zijn dus de inlanders, die lie! grootste deel betalen. Zij worden in de nauwe waggons, die niet de min ste comfort bezitten, samengepakt. Er i.s zelfs geen water in deze wagens, wat heel wat zoggen wil bij een tro pisc'he hitte. De eerste klasse wagens zijn daar entegen wonderen van luxe. Wat de ongelukken betreft, waren er in dat jaar 1231 dooden en 11 li gewonden. De beambten van dit enorme spoor wegnet zijn ten getale van 393.000 man. waarvan 378.000 inlanders. 8000 halfras en mind r dan 6000 Europea nen. Deze 14000 Europeanen en sinjo s hebben vrijwilliger-bataillons ge vormd, gewapend ©n geoefend in ge val van oproer. Zij vervullen de hoo gere betrekkingen op alle lijnen. Dit zijn de laatste aanwijzingen, die over dit ondlerwerp bestaan. Het zijn cijfers, die op ze kolonisten en econo- nijsten tot, nadenken zullen stemmen en vooral de personen, die betrokken zijn bij den aanleg van spoorwegen in onze eigen koloniën. Zij zullen in Engelsch-Indiö een opwekkend voor beeld vinden. Een automatische theepot- Sedert cenigen tijd is een theepot in den handel, dien men eenvoudig op tafel heeft te zetten, om hom, zon der hem1 te bewegen dus zonder te morsen de kopjes te doen vullen. Men behoeft dan alleen maar het dek sel op te lichten, dat voorzien is van een cylindervormige schuif. De schuif mag echter niet geheel, uitgetrokken worden. Zoodra nu het deksel weer naar beneden wordt geduwd, waarbij -• -. - een openingetje in den knop van hct'zaagd. De industrie zal tamelijk winst Natuurlijke zeep. Lagen van natuurlijke zeen bevin den zich in het Noordwesten van. Ca nada in de omstreken van het plaats je Asheroft. Onlangs is men aan haar ontginning begonnen. Evenals een groot deel van Canada on.ctorsch.eiut zich ook deze streek door rijkdom aan meren en onder deze wateren zijn er oenige, die rijkelijk soda bevatten. Ban nader onderzoek stelde vast, dat de oevers en de bodems der me ren bedekt waren met een zoutach- tige laag. die uit een mengsel van borax en zeen bestond en dus een soort natuurlijke zeep vormde. Er word een scheikundig onderzoek ge last. dat. leidde tot het resultaat, dat het. mengsel tot 20 procent borax be vatte. De aldus door de natuur aangebo den zeep vertoont precies dezelfde eigenschappen als het meer en meer in den handel gebrachte waschpoc- der. Zij neemt vuile vlekken weg en doet vet sneller oplossen dan gewone zeep. Een aantal kapitalisten hebben zich vcrccnigd tot ontginning van den zeldzoanen natuurschat en reeds zijn ongeveer 275,000 kilogram zeep uil ae meren gehaald. Ook de wjijze van ontginning is merkwaardig. Zij volgt diie van ijs na, doordat de zeep in grooto dobbelsteenvormagie blokken van ongeveer 100 kilogram wordt ge Ik zal Je tien shillings even". Getuige: „Hij sprak niet over uw lord. schap. Als hij wat over uw lordschap heeft gezegd, heb ik het niet gehoord. En alm er een derde persopn was, dan heb ik dien niet gezien. De rechtbank gal het op. deksel met een vinger wordt gesïo ten, komt de thee uit de tuit en wel in zoodanige hoeveelheid, dat, een kopje is gevuld, als het deksel ge heel is neergedrukt. Uit het plaatje is deze werking gc makkelijk te verklaren. Als men het deksel A oplicht, wordt de inwendige ruimte van den pot vergroot en stroomt door de opening in het deksel zooveel lucht naar bin n-en, als noodig is, om het verbroken evenwicht te herstellen. Duwt men het deksel dan omlaag met sluiting van de opening, welke er zich in be vindt, dan wordt de lucht op het thee water saamgeperst en een zekere hoe veelheid vanhet laatste stroomt on der den druk naar buiten. Deze hoe veelheid komt ongeveer overeen met die in d'o tuit F E, Ik fcaf hom er eon. Koningin Victoria noodigde bij den jongen prins, haar zoon. somtijds speelmakkers uit de nabuurschap. Men zou denken, dat de jonge hee- Spoorwegen ln Engelsch-IncUë Weinig menschen hebben ccmg vermoeden van de enorme pogingen, die er gedaan zijn om de spoorwegen in Engelsch-Indic uit te breiden, naar aanleiding van de zegswijze: „de han del volgt de rails". Het kapitaal, «lat er in betrokken is. bedraagt meer dan 2400 millioen gulden. Hier volgen eenige cijfers voor het jaar 1902: Er zijn in Indië 41.723 ki lometers spoorweg. Do bruto opbrengst was 288 millioen gulden er zijn ver voerd 45 millioen ton koopwaar, die 180 millioen gulden opgebracht hoc- ben, en er zijn 196 mülioen passa- gevend zijn, omdat volgens berekening ieder meer ongeveer 20,000 ton na tuurlijke zeep bevat, zoodat tal van jaren achtereen de voorraad voldoen de zal zijn zelfs al wordt ei- druk ver kocht. Een. leepe getuige. Het was een paarden-quaestie in Kb- geland. Paarden-quaesties zijn moeilijk te behandelen en voor het hof kwam een paurdenkoopcrachtig uitziend man in de getuigenbank- Getuige: Ik zeg, zeg ik: „Hoeveel voor het paardV' en hij zei dat hij ine tien shillings zou geven als ik niets ver stelde. Rechter: „Hij zei niet, dat hij je tien shillings zou geven". Getuige: „Jawel, dat is precies wat hij zei". Rechter: „Hij kan niet „hij" gezegd hebben, hij moot in de eerste pensoon gesproken hebben". Getuige: „Neen, ik was de eerste per soon die sprak. Ik zeg „hoeveel voor liet paard?" Hechter: „Maar hij sprak niet in de derde persoon." Getuige: „Er was geen derde persoon hij, alleen hij en ik." l)o president (tusschenbeide komen de): „Luister eens naar me. getuige. Hij zul niet gezegd hebben: Hij zal je tien shillings geven als Je niets vertelt, maar: Opium-rooken in Frankrijk. Een arts bij de marine, de heer Bru- net, heeft op het onlumgs te Parijs ge houden koloniaal congres in de afdee- ling voor hygiëne en geneeskunde, op de dreigende vorderingen gewezen, die in Frankrijk de uit het Oosten ingevoer de gewoonte van het opiumschuiven muakt. Sinds een 15tal jaren zijn de opium- «mookhuizaen in alle Fransche havens, vooral te Toulon en Marseille, hand over hand toegenomen. Menige „dame" houdt te Toulon een opiumrookhuis en zorgt, zooals Brunet het ongeveer zegt, o pdie wijze voor een dubbel centrum van besmetting. En niet alleen zulke dames maken zich aan dit euvel schul dig, Do meeste gewoonten neemt men gauw van elkaar over en het is opmer kelijk, hoezeer de opiumschuivers, even als de morphlnomaan, neiging heeft de anderen in zijn hartstocht mee te sle pen en proselieten te maken. De opiumschuiver is gastvrij en schept er vooral behagen ln om nieuwelingen tot de bijeenkomsten te zijne-nt te noo- digen en hen daar aan het opium-rooken. verslaafd te maken. Na het middagmaal te Toulon en te Marseille, rookt men thans in vele families opium. De vrouw des huizes geeft dan gewoonlijk aan haar gasten liet sein om zich naar de rookkamer te begeven en haar man maakt dan voor de gasten de pijpen klaar, Mannen on vrouwen zitten door elkaar le genieten en slurpen er thee bij. Die opium bacchanaliën duren soms tot het aanbreken van den dag. Do heer Brunet vaart terecht uit tegen de apothekers, die hot kwaad in de hand werken door zonder ecnig gewetensbe zwaar maar aan lederen gepreparer. den opium te verkoopen. Zij zijn vaak verantwoordelijk voor den moreelen on dergang van families, die zich zonder hun tusschenkomst niet zoo (gemakkelijk an de opiomania hadden verslaafd. Daarbij wordt nog oen handje gehol pen door den winkelier in Oostersche artikelen, die do voor het opiumschui ven. benoodlgde toestellen verkoopt. „La Médiclne moderne" vestigt de aandacht van do overheid op deze nieu we bedreiging van het gele gevaar. Vrouwen op de beurs. In Rusland, hebben vrouwelijke chefs van aanzienlijke handelshuizen, een ver zoek gericht tot den minister van finan ciën, haar het recht te verleenen, ter beurze te mogen verschijnen. Naar alle waarschijnlijkheid zal haar billijk verlangen worden ingewilligd. De Russische dames zullen niet de eerste vrouwen zijn, dio haar liandelsbelangen bepleiten en bezorgen aan de beurs. In het kleine stadje Erkelenz, wordt door drie zusters uen groot© graanhandel ge dreven. Een van bet kordate drietal, heeft haar vaste plaats aan de beurs te Krefeld, waar zij haar in- cn vèrkoo- pon regelt, met een durf, een vlotheid en een flnantleplen blik, die menige man haar zou benijdenI Naast den hedendaagschen kreet: „Pla. co aux Jeunes!" verneemt men steeds duidelijker het: „Place aux femmesl" Wij zijn overtuigd, dat, moedig en zonder aanstellerij ln 't openbaar wer kende vrouwen, héél gaarne zullen drinnen walton", wanneer mannen, die zij liefhebben en achten, haar gulweg aanbieden hun naam, en het voorrecht, ln 't vervolg voor haar, dc vrouw hun ner keuze, te mogen gaan „ins feind- liche I.eben". In landzlekighoid verkniezen, en wer keloos uitkijken naar den „preux cheva. lier" die soms niet, of laat opduikt, voor dat ontzenuwend, heilloos bestaan, hoe- D E ZATERDAGAVOND. onderzocht, beproefde te vergeefs ern stig te blijven; weldra lachte ook nij, dat de tranen hem over de wangen rolden. Eenzelfde lot ondergingen de assistenten het werd een scène, een ki ankziimigengcsticht waardig. Men bracht Reilly nu naar de zie kenzaal. Het duurde geen vijf minu ten, of alle patiënten, die zich daar bevonden, lachten zichzelf bijna uit hunne bedden. Om ongelukken le voorkomen bracht men daarop den ongelukkige zoo spoe dig mogelijk naar een gekkenhuis. Waterfiets. Onder de laatste uitvindingen op sportgebied behoort ook de water fiets. In hoofdzaak bestaat zij uit twee gieken, waarop het eigenlijke rijwiel rust. Die Iwec gieken zijn holle, vier kante kokers, aan beide zijden ge punt. en die door latten met ongeveer een halve meter tusschenruimte aan elkander bevestigd zijn. De fiets er op heeft, natuurlijk geen wielen. De ketting-overbrenging van liet gewone kamrad' werkt op een as; die_achter- aan aangebracht is en van schepbla- den is voorzien. Beweegt de berijder nu de pedalen, dan slaan de schepbladen beurtelings in het water en beweegt het vaartuig zich vrij vlug vooruit. Het sturen geschiedt niet twee roeren, aan elke giek is er één bevestigd. Door hef boompjes zijn zij met het stuur in verband gebracht. Door het, stuur nu links om te draaien, gaat dadelijk het roer links-, rechtsom en wendt het vaartuigje1 zich naar links. Eenige dagen geleden lanes het Spaarne wandelende, zagen wij juist hoe de berijder van zulk een fiets trachtte to landen op den Spaarne- kont. waar op die plaats geen palen stonden, om liet ding vas te leggen. Het onvermijdelijke gevolg was. dat het vaartuigje onder zijnen meester wegglipte en deze het met een nat pak moest bekoopen. Gelukkig was op die plek verdrinken onmogelijk. En wat geeft een goed: sportsman om een nat pak? Men moet er iets voor over hebben pentljn bevochtigd en zorg© zoo tr. gelijk ze nu en dan eens aan de lucht, aan tocht of wind bloot te stellen. f Uit h-1 land van Uoni Jonathan Weer vallen een paar Amerikaan- sche grillen op te teekenen. Vooreerst een diner, dat do vrouw van een mii- liardair in haar villa te Newport heefi gegeven. De tafel was gedekt in een tuig huis. waarin, men tevens eenige kooien met wilde beesten had geplaatst. Door de lucht van do woestijnbewonars zul len do dischgenooten wol weinig ge noten hebben van het heerlijke cicu en de fijne wiijm n. Het verschrikke lijkste kwam echter bij liet dessert. Toen verscheen een dierentemmer met oen leeuw midden in de zaal tusschen d,e gasten en voerde daar eenige toe- ren uit. Als gevolg hiervan kregen de meeste dames en boeien het te kwaad met hunne spijsvertering, maar ze hadden ook af een vergoeding hier voor. Da wilde hoesten sprongen na Dit kunt go als zeker aannemen. Wan neer gij en uw broeder vrienden zijl, zijn zijne handelingen u onverschillig. Leeft ge met hem in oneenigheid dan zijn zijne uit- en Ingangen u hekend alsof ge zijn spion waart. Men kan wel dadelijk bepalen, en men doet hot ook genoeg, welke daad ver keerd is geweest, maar evenmin als de drijfveeren, welke iemand tot zondigen aangezet hebben en hem tot vsrschoo- ning kunnen strekken, evenmin kan men beoordeelen of de oogenschijnlljk goede daden altijd zuiver in haar oor sprong zijn. De kinderen zien in hunne ouders het verleden, deze in hunne kinderen de toe komst en ais wij bij de ouders meer liefde vóór de kinderen ontdekken, dan bij de kinderen voor hunne ouders, dan is dit wel treurig, maar nok natuurlijk Wie houdt er niet meer van zijne ver wachtingen dan. van zijne herinnerin gen. Om motten te verdrijven moet voortdurend geklopt en gebor steld worden, minstens eens in de veertien dagen. Zware berooking met tabak, lavendelbloesem, zwarte peper, kamfer. getlroogdo hennepstengels, juchtleer en sterke parfums wordt ais m o tw eer cn d aangeraden. In het voorjaar klopt men het win tergood ferm uit. wikkelt de kleederen dan in linnen doeken van een der bovengenoemde weermiddelen voorzien en legt ze liefst bij ander linnen goed. Dri0 tot viermaal 's jaars legt men bij liet goed een doekje met ter- De cellen, waarin dc kardinalen tijdens het Conclave verblijven zullen. melijk van de pret in hunne kooien... toen zo de verschrokken Yankees het hazenpad zagen kiezen. Een ander rijk heerschap hoeft iels anders bedacbi. Mr. Lehr rijdt tegen woordig to Newport rond in een automobiel, waarop verscheidene pa pegaaien zitten. Dat voorbeeld deed mr James Stokes besluiten met hoi bloot© hoofd door de straten te wan delen. Mr. Lehr wordt trouw gevolgd door mevrouw Belle Kemp, zuster van Reginalt Vundcrbilt, die ook een pa pegaai voorop haar automobiel heel", zitten en miss Gerry heeft nu mede gedeeld, dat zo voortaan op straat, zal verschijnen met een •vuurrooden j mantel. In Amerika kont men Meer-en-berg niet, naar 't schijnt. Bont© steentjes. Het versteld kleed eert do vrouw, dlc het draagt. Men beoordeelt een litteraire omwen teling niet naar de theorieën, maar naai de werken, die blijven, als zij ten minste blij ven Iedere tijd kijkt door een anderen bril en meent dat hij. bij uitzondering, er geen gebruikt. Men moest eigenlijk alleen den om gang zoeken met die menschen, voor wie men zich in acht moet nemen. De dwalingen van een grooten geest zijn leerzamer clan do waarheden van een kleinen. Spreken leeren wij vlug, zwijgen eerst na lange jaren. De pen is machtiger dan het zwaard, en de snippermand is machtiger dan de pen. Ilecds sedert omstreeks 1700 bestaan, in Abessinië strenge voorschriften tegen 't rooken. E en regel van drieën voor wat men zich moet herinneren. Drie dingen te beheerschende tong, het humeur, de daden. Drie dingen aan te kweeken sym pathie. opgeruimdheid, tevredenheid. Drie dingen te verachtenwreed heid, laagheid .ondankbaarheid. Drie dingen te waardeerentijd, gold. gezondheid. Drie dingen te eerbiedigen: gods dienst, ouderdom, wetten. Beroemde vrouwen. Een opvoedkundig fiijdschrift ves tigde onlangs de aandacht op het aan tal betrekkelijk jonge vrouwen, die belangrijke daden verricht hebben in haar verse hi Hand© standen. Jeanne d'Arc voerde op negentien- jarigen leeftijd het Fransche leger ter overwinningAdeline Patti zong in liet openbaar vóór zij haar tiende jaar bereikt, had. Hoeveel jaar het geleden is, dat zij haar eersten grooten tri omf vierde, is niet aan ons om te zeggen. Op twee en twintigjarigon leeftijd voltooide Madame de Stael haar verhandeling over Mousse .u. Jane Austin volbracht haar hoofdwerk, toen zij twee en veertig was. Toen de Ne gerhut verscheen, was Harriet Ben cher Stowe slechts negen en dertig en George Eliot gaf haar Adam Bede in het licht, toen zij acht en dertig was. Orace Lathrop Collin en Watan- na, twee van de meest bekende he- I dendaagsch© novellisten, zijn heiden ver heneden de dertig. Bewaren van citroenen. Een der vruchten, die men dage lijks in een huishouding voor de be reiding van spijzen, voor het maken van limonade enz. noodig heeft, zijn zeker citroenen. Het komt dikw/ijls voor. dat er opeen zeker tijdstip volop rijp zijn. terwijl men niet lang daarna er gebrek aan heeft. In Noord-Australië waar veel citroe nen worden getfeelt, bewaart men zo naar „Teysmannia", meldt een voudig in een ton, giet er schoon war ter over, ververscht dit eiken dag en de vruchten kunnen niet alleen zeer lang bewaard blijven, maar blijven even frisch alsof zij pas geplukt waren. liet Zuid-Australisch „Journal of Agriculture" zegt. dat een inwoner van Adelaide verschillende vaten vol met citroenen plakte en de ledige ruimte aanvulde met regenwater. Deze vruch ten werden per zeilschip naar London verzonden en het bleek bij de opening dar vaten aldaar, dat de citroenen nog even frisch waren als bij het inpak ken. Een andere wijze van verpakking van citroenen en oranjeappels is in vochtig zand. daarom dë kermis moest helpen af schaffen, maar dat ben ik niet mot hem eens. Wanneer de kermis ver mindert, dan is dat. omdat zij daar toe voorbeschikt is door verandering van omstandigheden in ons leven. Waarom dus niet aan die veranderde omstandigheden zeiven overgelaten om haar, als dat. zijn moet, den dood steek te geven? Hoewel ik anders niet van zulke verklaringen houd. zou ik van het lot der kermis willen zeggen „wat is, dat moet". Met andere woor den „zoolang er nog menschen zijn. die die kermis een genoegen vinden en zoolang de kermisreizigers nog zaken maken, zoolang zou ik niet. willen ingrijpen om haar af te schaf fen." Overigens geloof ik wel. dat het geen tien jaar meer rneer duren zal, of dë heele kermis bestaat nog maar alleen uit voorstellingen in de ver schillend© lokalen en een enkelen stoomcarousscl, misschien nog geflan keerd door Consael en Wesseling en niets meer. Dat is «lus één genoegen, dat de liefhebbers wacht, maar er zijn er nog meer. Maandag is er parade. Nu weet ik wel, dat er niet zoo'n bijzonder plezier gelegen is in de opniarsch van hot handjevol infanterie en het voor bijtrekken van het handjevol cavale rie. dat we hier hebben, het genoegen zit in d:0 'Schutterij mi vooral en aller meest in do muziek, liet zien van de schutterij zelve toch wekt min of meer weemoed iige denkbeelden op. Hoe kloek die acbutterg daar ook voorbij marcheeren hoe krijgshaftig zij ook het ongeladen geweer over den manne- lijktm schouder laten wijzeln in de richting van den kranig opgedraai- den knevel, we weten eenmaal, niet waar dat het getheelo wapen ten doo- de is opgeschreven. Het is om zoo te zeggen een wegsmeltend korps. Er gaan er wel af. maar er komen cr niet meer bij. Veel vroolijker indruk maakt op 't menschelijk gemoed het muziekkorps, vroolijk© mopjes spe lende van Sousa of een z/ijner navol gers, voorafgegaan door den heer Kriens, met de uniformpet in dc oogen en hot coquette dirigeerstokje in de gehandHChneiide hand. Eén ding is cr evenwel, dat ons langzamerhand zorg moet gaan ver oorzaken. Hoe zal het gaan m©t de uniformen van het muziekkorps, als de schutterij zelve, er niet meer zijn zai Hoewel nu juist niet bijzonder met militaire neigingen begaafd, ge voel ik toch véél voor de uniform. Ja, hoa vreemd het ook klinken mag. ik gevoel veel voor in uniform gespeelde muziek. Een zomerconcert tc zien openen- met een daverende March Mi litaire door een koens, dat half grijze, half blauwe en voor de derde helft lang van t© voren elkaar verdrongen op de stoep van het gebouw in .'le Kleine Houtstraat, waar toen.de Haar- lemsche bank gevestigd was, zelfs die door en door solide loterij heeft de belangstelling van vroeger niot meer zwarte pantalons draagt, spreekt niet on houdt ieder jaar een gedeelte van tot mijn hart. Zwarte jassen met pan den. zonder panden on met middel- matigo panden, geven mij niet den indruk van harmonie en die moeten we toch allereerst van een muziek korps verwachten. En wat den direc teur zelf betreft, de lange punten van den opgestreken knevel in zijn Griekscli gelaat staan veel beter bij de kleurige uniform, dan bij do dooie zwart© jas. Wanneer dan ook eenmaal 't noodlottig oogenblik van 't verschei, den der schutterij aangebroken zal haar loten over. De grooter© verlok- keliijkheden van elders gehouden o- t rijen met luchtjes cr fian. hebben deze oude Haarlemache instelling be stookt, want dat de menschen afkee- riger zouden wezen van het kansspel dun vroeger, behoeven we ons waar lijk niet verbeelden. Dat gaat or vooreerst niet af. En de liefhebberij voor het oprich ten van kiesvereenigingen ook niet! In con korten tijd zijn er ons twee aangekondigd, een wij zinnig demo wezen. flnn stel ik mij voor een adres- jcratische en een christelijk-historieehe beweging op louw tc zctian oin de j Of stad en land. wanneer ze er zijn. schuitcrij-uiiiforiiifii bijwijze van fan-beter geregeerd zullen worden dan mi tasiekleeding en tevens t.-r historische 1 «dunt t bezien. Zooveel is zeker, dat dienstdoend© do muziek te be- herinnering aan schutterij, voor houden. Zoo gaat dan al het oude In deze wereld voorbij. Ook de paardenloterij, vroeger zoo befaamd, dat de loten debiteurs naar dc loten inschreven en om toch maar niet te laat te wezen, de vierde pagina van dit' blad in ver kiezingstijd zich er overde nnn- den wrijft. Met verontschuldiging voor dit stoute beeld, teekent FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 7