i A. F. H. v. d. VAART, 8 I Ho. 12 1.38 jlohj u J. PANDER - Haarlem. ROOMBOTER H. v. d. LAAN DE VRIES ley's Stoffwasctie WerkplaatsenDONKERE SPAABXE. Telephoon Ia §84. Lange Kniekousen. Wolindustrie te Nijgnsieek. Intermédiair Vertegenwoordiger voor Haarlem en Omstrekei Gr. Houtstraat 71, Best Axminster Tapijt f3.10 de M. De beste Axmin. Karpetten. 3 x 2 M. f38. Linoleum in diverse dessins en prijzen f 1.10 de M. Buitengew. keuze Behangselpapier in aiie genres. Delftsche ea ieidsche GIERSTRAAT 62. - - - GOUD- en ZILVERWERKEN. - alsmede aan Luxe Artikelen. JPj-ss.o~ti.solv, MLegant, hunne opnamen en afdrukken maken. Als prijzen zuilen door de juiy wor den toegekend: le prijs: een photo- •toestel ter waarde van f 150, te- koopen bij de Maatschappij v. h. Guv de Coral tot exploitatie van den handel in Foto-artikelen, Amsterdam, Arn hem of Den Haag 2e prijs50 in phto-artikelen. id. id. 3e prijs: f25 photo-artikelen. id. id: 3e prijs f 25 Verder stelt de Mij. v. h. Guy de Coral Co. voor die meest complete collectie vergrootingten als prijs ter beschikkingeen vouwbare. Edison- Camera met Busch lens. 3 chassis en ■tasch, ter waarde van /75. De jury zal'bestaan uit 5 personen, van wie de namen later bekend zul len worden. Het bestuur van de Mij. "Woestduin behoudt zich 't recht voor le die ge zonden photo's te behouden2e de clichés op ie vragen 3e eene tentoon stelling er van te houden of ze voor andere doeleinden te gebruiken. De inzendingen moeten, vrachtvrij uiterlijk 1 October a. s. aanwezig zijn bij de Mij. Guy de Coral voornoemd, die ook alle gewenschte inlichtingen verstrekt. Wielemieuws Te Keulen werd het kampioenschap van Europa verreden. De Deen Thorn- wald E 11egaard was de gelukkige win ner voor Areradl en Bixio. Onze land- genooten waren al bijzonder ongeluk- ikig Schilling werd in zijn dlemi-fmale door Ellegaard geklopt-, terwijl Harm Meyers zijn demi-finale won. doch ge declasseerd werd', daar hij Rutt gehin derd hadi In de repèchage werden de twee Hollanders verschalkt door Bixio, die wegliep. tetteren t,i\ \U De heer Brond'geest geeft zijn po gingen tot stichting van een schouw burg in Den Haag nog niet op. Thans zou hij onderhandelingen hebben aangeknoopt tot aankoop van het prachtige huis hoek Bezuidenhout en Schenkweg. tot voor korten tijd be woond dtoor den heer Van Hattum van Ellewoutsdijk, welk pand, geschikt geoordeeld wiordt ter verbouwing tot schouwburg. Stoomvaartberichten. Het stomschip Lawoe arriveerde 4 Aug. van Rotterdam te Batavia. Het stoomschip Koningin Regentes, van Batavia naar Amsterdam, airi veerde 4 Aug. te I-Jniuiden. Het stoomschip Aantoon, van Am sterdam naar Batavia, passeer,die 4 Aug. Gibraltar. Het stoomschip Tjilatjap, der Java— China—Japan lijn,, van Newcastle naar Cardiff, passeerde. 3 Aug. Praw- iepoint. Het dubbelschroef stoomschip Sta tendam, van de HollandAmerika Lijn, arriveerde 4 Aug des namid dags, van Rotterdam te New-York. Landbouw ea Veeteel1 Nog moet hier in het licht worden gesteld, dat van de zijde van de grond eigenaars tot nog toe," met enkele loffe lijke. uitzonderingen, zeer weinig mede werking is betoond. Het grootste ge deelte heeft een volmaakt passieve hou ding aangenomen en de pachters weten tot, nu toe volstrekt niet, of zij dit najaar op eenige remissie van pacht zullen kunnen rekenen. Enkele grond eigenaars vormen echter eene loffe lijke uitzondering en onder dezen mag wel met name genoemd worden de heer van Rossen Hoogendijk te den Haag, die voor eigen rekening de door hem verpachte hoeve, op bovengenoemde wijze liet in orde brengen. Ten einde zich omtrent den stand van zaken op de hoogte te stellen werd dezer dagen door den inspecteur van den landbouw te den Haag, in ge zelschap van den directeur der Ned. Heidemaatschappij en den rijksland- bouwleeraar in Zuidholland, een be zoek aan den Kethelpolder gebracht, gebracht, een grondig onderzoek in loco ingesteld en met verschillende belanghebbenden van gedachten ge wisseld. Het -resultaat van dit alles zal nu zijn, dat binnenkort belangheb benden in den Kethelpolder weder bij eengeroepen zullen worden om gemeen schappelijk den stand van zaken in oogenschouw te nemen en vervolgens de verkregen uitkomsten te bespreken, liet doel van. een en ander is nogmaals een poging te wagen vöoroordeelen uit den weg te ruimen en zooveel mogelijk op te wekken tot handelen, door van de thans geboden, zeldzaam gunstige gelegenheid om het bedorven land te herstellen een ruim gebruik te maken. Uil de Arbeiderswereld Het bestuur dier Duitsehe Soc.-Dem. Partij heeft wederom 3000 Mark(/1800) beschikbaar gesteld voor de slachtof fers der Aprilstakingen. „Het Volh". Het arbeiders-verzet in Rusland neemt steeds ernstiger verhoudingen aan. Thans is in Odessa de staat van beleg afgekondigd. Meer dan 50,000 arbeiders staken. De bakkers en zelfs de treinconducteurs hebben zich soli dair verklaard met de stakers. Alle kantoren en banken zijn gesloten. De couranten verschijrfm niet. De Rijks bank wordt door militairen bewaakt Een regiment, kosakken is telegra- phisch ontboden. De staking te Bakoe is nog steeds niet geëindigd. Aan de Matin" wordt uit Peters- burg geseind, dat het in T if lis geko men is to't een treffen tusschen de stakers van den Kaukasus spoorweg en de militairen. Twintig stakers wer den gedbod. incompleet. Op Murray's verzoek door zocht de geestelijke nu den bodem vani den tuin. waar de vondst was gedaan en had, het geluk van niet alleen het ontbrekende stuk uit te graven, maar ook e.en fraai bas-relief waarop een ruiter is afgebeeld. Het beeldhouwwerk, dat zoo lang in voch tige aarde had gelegen, was. jammer genoeg, in slechtep toestand. Dit be lette echter niet, dat men kon zien, dat het een stuk van den fries van het Parthenon was, dat voor Lord' Elgin's verblijf in Griekenland naar Enigeland werd gezonden, want op de teekeningen, welke deze van de ruïnen van het Parthenon liet maken, komt •deze ruiter niet voor. Men is nu van meening, dlat het thans ontdekte relief en 't inschrift door den archaeoloog Stuart te Athene werd aangekocht en ,dat zij na diens dood in handen kwamen van zekeren Thomas Astle, een oudheidkundige van naam. die 'eigenaar van den tuin was, waarin zij werden gevonden. Astle heeft natuurlijk aan die kostbare overblijf selen uit Athene een waardige plaats gegeven in zijn woning door één van zijn erfgenamen zijn zij dus in den tuin terecht gekomen. Dat, die erfgenaam geen kunstkundig of ge leerd man was, behoeft zeker niet te wiorden vermeldwel, dat het een 'geluk is, diat de relief niet. nog meer beschadigd en de marmeren plaat met inschrift niet in duizend stukken, in- plaats van in twee, terug werd ge- vonden. Geboorte e» sterfte. Sterfte- en geboortecijfers van eeni ge groote steden in dezelfde of voor afgaande week Steden. Geb. cijf. St. cijf. Amsterdam 28.5 13,7 Antwerpen 21,3 12.5 Brussel 21,3 13,6 Groningen 24,8 15,8 Kopenhagen 31,7 14,4 Christiania 21.5 14,0 Londen 29,2 13,0 Parijs 24,9 18,0 St. Petersburg r Rotterdam 36,5 13,7 Utrecht 35,3 15,3 Berlijn 24,5 15,1 Dresden 31,1 15,3 's-Graven'hage 26,6 13,1 Hamburg 25,S 15,9 Leipzig 32,8 19,5 New-York 27,6 21,1 Stockholm 20,5 13,8 Washington 15,9 22,9 Weenen 26,5 17,6 Geinentfu Nieuws. De Kethelpolder. Aan raededeelingen van bevoeg de zijde over deze stand van zaken in dezen onlangs overstroomden polder ontleenen wij het volgende: Hoe moest bet land worden behan deld om de geleden schade zoo spoe dig mogelijk te boven te komen en het geruïneerde boerenbedrijf weder op de been te brengen? De rijkslandbouwlee raar in Zuidholland, de heer Neeb, was spoedig ter plaatse en Hield, na gehou den onderzoek, eene openbare bespre king met belanghebbenden. Zijn ad vies luidde: het land te bekalken met pl. m. 1000 kilo kalk per hectare, ver volgens de bovenkorst van liet land te bezaaien met een mengsel van gras en klaverzaad. De geheele kosten van bewerking cn bezaaiing zouden met el kaar pl. m. f 50 per hectare beloopcn. De plaatselijke onderstandscommissie ondersteunde dit voorstel ten zeerste en stelde kosteloos voor belanghebben den bet mengsel van gras- en klaver zaad ter beschikking. Er bleef echter nog een moeilijkheid te overwinnen. Se boerenbevolking in den Noord- Eethelpolder bestaat uitsluitend uit koeboeren, die van het bebouwen van land geen kennis hebben en die er ook niet op ingericht zijn. Eggen en ploe gen ontbraken dan ook zoo goed als algemeen. Aan dit bezwaar werd echter op gelukkige wijze tegemoet gekomen, door tot bet bestuur der Ned. Heide maatschappij het verzoek te richten in deze de behulpzame hand te bieden, aan welk verzoek gereedelijk werd vol daan. De noodige werktuigen, hoofd zakelijk weide-eggen, werden spoedig aangevoerd en een paar voorwerkers der Heidemaatschappij werden te Ke- tkel gestationneerd met de opdracht voor hen, die zulks wilden, het land te bewerken en zich met het zaaien van gras- en klaverzaad te belasten. Dank zij deze gelukkige samenwer king kon ieder, die zulks wenschte, zijn land vrijwel kosteloos in orde ge maakt krijgen. Van deze zoo gunstige gelegenheid is echter slechts in betrekkelijk gerin ge mate gebruik gemaakt. Van de zijde van de boeren bestond achterdocht, bun werd door hun „raad gevers'" verzekerd, dat de kalk den grond totaal zou bederven en dat het veel beter was lxet land rustig te la ten liggen, daar moeder natuur wel zou zorgen dat alles weer in de orde zou korüen. Dat die „raadgevers" een gretig ooi- vonden, blijkt wel uit het feit, dat- van de ruim 600 hectaren in den Ke thelpolder gelegen, thans nog slechts 50 hectaren op bovengeschetste wijze wijze zijn behandeld, terwijl het zich niét laat inzien, dat velen nog van de geboden gelegenheid gebruik zul- len maken. Maar het is een voor ieder waar neembaar feit, dat de uitgezaaide stuk ken waar bet. gewas zich thans begint te ontwikkelen, er veel beter vóór staan dan de niet bewerkte, maar boe rentrots weerhoudt velen t.e erkennen, dat zij misgezien hebben en dat de „heeren" het in deze bij het rechte eind hebben gehad. Die alter Deutschen franken noch eins. In liet officiers-casino te X, in Duitschland worden ook burgers toe gelaten. Bij deze was ook een „Herr Assessor." Verleden kwam meneer de rechter iu het casino en ging naast den kapitein zitten, die de tafel voor zat. Na een uur stond bij op, bewerend een apartje te hebben. „Sergeant, wat moet ik betalen?" „Vier-en-veertig glazen bier, Herr Assessor." was liet antwoord. De assessor betaalde en vertrok. Nauwelijks was hij weg, of de kapi tein sprong woedend op: „Sergeant, hoe durf jij de rekening zoo te overdrijven? Ik zal een onder zoek instellen. Je zult er van booren." „Neem me niet kwalijk, kapitein, maar meneer had zooveel glazen bok gedronken," beweerde de sergeant. Twee dagen later kwam de assessor weer in het casio. De kapitein ging naast hem zitten en maakte onder tafel voor elk glas bier, dat het lid van de rechterlijke maclit dronk, met een stukje krijt een streepje. Na een uur het Cambrinus-nat te hebben opgeslurpt, riep de assessor: „Sergeant, aannemen!" Vijf-en-dertig glazen bok," was het antwoord. De kapitein zei niets. Hij wachtte het vertrek van den assessor af, bukte toeu onder de tafel, telde, hertelde: 't was juist, vijf-en-dertig glazen bier. Nu riep hij den sergeant. „Je hebt gelijk gehad," zei hij, „ik heb nooit zoo'n keelgat gezien; een volgenden keer breng je den assessor maar een heel fust." Terwijl hij nog bezig was met spre ken, kwam een gezet kereltje naar den sergeant. „Van mij krijg je vijftig glazen bier," zei deze, terwijl hij den sergeant zijn gelag betaalde enden kapitein bet militaire saluut bracht. Een bloedig wapenspel. Bij cavalerie-manoeuvres te Tours waren twee afdeelingen ruiterij zooda nig met strijdvuur bezield, dat, toen het commando „chargeeren" klonk, ze inderdaad op elkaar losstormden en weldra een soort gevecht begonnen. Zeven man werden door sabelslagen gewond en moesten in het hospitaal gebracht worden. 4 anderen kregen nog lichte wonden. De Patrie vraagt, wat de soldaten zullen doen in een werkelijken oorlog, als ze elkaar bij een schijngevecht ai zoo toetakelen. Niet model. Het eiland' Quessant, bij Brest, in Frankrijk, had vroeger geen garni zoen, maar sedert de Fasjoda-paniek ligt, er een af deeling soldaten. "Een paar weken geleden werd mel ding gemaakt van standjes tusschen de bevolking en de militairen, uit de nadere berichten blijkt, dat deze van veel ernstiger aard waren dan mem dacht, en dat de schuld geheel op de soldaten rust. Dezen gingen er in troepjes op nit, roofden en plunderden wat zij konden, drongen in de hoe ven en visscherswoningen door, mis handelden zelfs vrouwen en grijs aards. Een boer, die voorbijkwam, werd met drie bajonetsteken gewond, een grijsaard', die in eerL hoeve te bed lag. "kreeg zonder aanleiding acht bajonetsteken, enz. Hoe het mogelijk is, dat deze lands verdedigers, tot roo verb enden ver- eenigd zoo beestachtig konden huis houden, zonder dat hun meerderen op tijd tusschenbeide kwamen, blijkt nietwel meet d.e commandant van het detachement al eens gezegd heb ben. dat men hem het uitschot van hot 2e koloniale regiment gezonden had. En overigens waren de standjes een gevolg van de gewone braspartijen op clen 14en Juli. het nationale feest. Een wonderbaarlijke redding. Te Schaarbeek heeft 't toeval een groo te rol gespeeld. Een metselaar, die op liet dak van een zestien meter hoog huis aan 't werk was, viel plotseling naar beneden, maar bleef in zijn val hangen aan een uitstekend voorwerp en zweefde toen twaalf meter hoog boven den grond. Toen zijne kamera-' den echter met een ladder kwamen aansnellen en een werkman naar bo ven wilde klimmen, was het reeds te laat, want de gescheurde kleecleren waren niet in staat nog langer den ongelukkige op te houden. Hij viel op de laddei" die middendoor brak, zoo dat hij op straat terecht kwam en be wusteloos liggen, bleef. Maar wonder lijk genoes: had hij geen letsel beko men en vroeg, bijgekomen, om een „slokkie". -waarop hlij weer welgemoed op zijn dak aan 't werk ging. Een menscheneetster. Een ongelooflijk verhaal bevat de Momiing Advertiser". Volgens dit blad greep een vrouw te Cairo, de hoofdstad van Egypte, plotseling eeni ge op straat spelende kinderen en bracht ze naar haar huis, waar zij lien doodde, om zich te vergasten aan 'hun vleesch. De autoriteiten wilden de- eerste geruchten niet gelooven, maar toen de berichten aanhielden, werd einde lijk geheime politie gezonden en deze betrapte de vrouw in haar woning op het oogentolik, dat zij werkelijk ge braden menschenvle esch zat te eten. e <s> fes 63 as 6 paar 14 eM. voetlengte 1.75 6 38 „2.- 6 20 2.25 6 22 2.50 s 2.75 6 2d 3.- 6 28 3.25 van prachtige wol gebreid, echt zwart, franco. Ook 6 paar gesor teerd zonder verhooging van prijs. OPRUIMING van een partij mooie effen zwarte vrouwenkousen voor 44 cent per paar. Plllen van1E> Yan Bp* ster veld Uroscoop, teRotterd. VAN BPSPH4BS 6 Bpand' en Inbpaak. f f T 1*5 vl>be. gepantsevda I j Brandkasten, i ll I Hluisdeuven, Hekken jLj Safe deposit iliS&BKÉi fw imdehtlngen. alwaar modellen te zien en inlichtingen gratis krijgbaar zijn. Daar mij door veeljarige onder vinding gebleken is, hoevele per sonen lijdende zijn aan Hoofdpijn, Lusteloosheid, Bloedarmoede, Geslachtszwak te, Bleekzucht, Rugeemerg- ziekfce, Influen za eu de gevol gen daarvan, Zwaarmoedig heid, Gevoelige pijn in den mg, Epilepsie, St.- Vitusdans, Tu berculose der beenderen, Ze nuwziekten, Ge heime ziekte, Vrouwenziekte enz. enz. is het mij gelukt een MIDDEL te vinden, dat bovengenoemde kwa len alsook andere uit het Zenuw gestel en Ruegeooerg voortkomende ziekten, volkomen en afdoende be strijdt. 't Gebruik van eenige flacons bewerkt een in 't oog vallende beterschap. Mijn Pillen INTERMEDIAIR kunnen gebruikt worden zoowel door volwassenen als door kinderen. Mijn Pillen INTERMEDIAIR bevatten geen schadelijke bestand- deelen. Overal verkrijgbaar in boven staande verpakking voorzien van mijn bandteekening. Prfls per flacon f 2» Te Haarlem bij J. .1. GöPPINGER, Gr. Houtstraat 147. Generaal vertegenwoordiger voor Nederland en Koloniën de Maatschappij NOVUM te Rijswijk (Z.-H). Goede vondst. Het Britsch Museum kwam onlangs in het bezit yan een stuk van het Parthenon. Dit werd op de volgende wijze ontdekt. De conservator van gemeld! museum, de lieer A. S. Mur ray, ontving verleden jaar een copie van een Grieksch inschrift, dat een Anglicaansch geestelijke had) gevon den op een brok marmer, in een tuin in Essex. Murray herkende hierin ter stond e.en inschrift, dat in het jaar 1771 in een archaeologische verzame lt n was bekend gemaakt, doch waar van men hot spoor later liad verloren liet kwam uit Athene en huldigde die vrijwilligers, die in het jaar 457 v. C. bij Tanagra tegen de vereenigde Eubeërs en Lacedemoniërs hadden gestreden. Het inschrift -was echter Edison. Aan d,e „Daily News" wordt uit New-York gemeld, dat Edison, die j tegenwoordig proeven dbet met X- 1 stralen, gevaar heeft geloöpen geheel blind te worden. Zijn oogen zijn ern stig aangetast. Een zijner adsigtenten heeft verlamming in de armen gekre gen, en zal waarschijnlijk deze 11- chaamsdeelen moeten missen. Aardig land. Een Chiweesch dagblad' meldt, dat 200 struikroovers het zomerpaleis van de keizerin binnendrongen en een aantal voorwerpen ter gezamenlijke waarde van 100,000 taëls stalen. De bedienden der keizerin waren med;e in het komplot. DIE FIJNSTJS gegarandeerd zuiver, kan men verkrijgen bij A. KI. Se. Atelier voor reparatiën aan Goedkoopste en geriefelijkste reisgelegenheid van Haarlem naar: le kl. 2e ld, 15 Cents 121/, IV! 20 17'/, HEEMSTEDE BENNEBROEK HILLEGOM, LEIDEN, SA.SSENHEIM, OEGSTGEEST of LEIDEN Couponboekjes verkrijgbaar goederenagenten, geven voor veel besparing. 30 25 gesteld bij d( korte afstandei uit één stuk vervaardigd, is van edit linnen niet te onderscheiden en goedkooper dan het waschloon voor Linnengoed. Verkrijgbaar te Haarlem bij GEBROEDERS HOLT, Anegang 33JAG. HAMILTON, Anegang 4 en F. P. REICHERT, Gr. Houtstraat 53, hoek Peuzelaarsteeg, P. P. RIETFORT, Gierstr. 44,Gebrs. VAN GELDER, L. Veerstraat 34, JOH. H. ALBERS, Gierstr. 27. K. KAAN, Spaarnwouderstraat 72.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 6