DE ZATERDAGAVOND. Gratis Bijvoegsel van Haarlem's Dagblad Rubriek voor lamos. 7~ 6-P e- 5 fe ffi 5,-lag- 8 Verrassende werking vaneen lichtscherm. Een zeer aardige en gemakkelijk uit te voeren proef is do -volgende1. Men bevestigt voor een brandende kaars een visitekaartje of lichtscherm. Nu blaast men zoodanig tegen het scherm alsof men het licht wilde uitblazen. Tot groote verrassing van ieder zal dc vlam onmiddellijk beginnen 'e wapperen in de richting van het scherm, dus naar den persoon, die blaast. Het heeft dus allen schijn, alsof iemand van de andere zijde te gen de vlam blies. Inderdaad doet <iit. ook een gedeelte van de lucht die oven snel in de richting van de kaars stroomt, als de lucht die uit den mond geblazen tegen hot scherm stuit, zoo- als dit, door de richting der pijltjes op o11ze teekening wordt aangeduid. NIET ZOO KWAAD BEDOELD Uit Kopenhagen berichten de Ham burger Nachrichten de volgende amu sante kleine geschiedenis, door prins PB ZATE Christiaan-zefven in officierskringen verhaald De kroonprins was hier on langs aanwezig en maakte gebruik van een vigelant, met welker koetsier hij liet volgend; gesprek had Zijt glij vrij Ja, voor het oogenblik ben ik vrij. Wilt ge mij dan naar de ,,Ama- lienbonigplatz" rijden? Neen., dat ge at niet. Waarom niet? Ja. ziet u. de kroonprins is in de stad. en nu verwacht ik verschei den kleine- ritten met vreemden, die den kroonprins graag willen zien. wanneer hij naar hot. station terug keert. Maar gij wöet toch wel. dat gij rijden moet wanneer gij vrij zijt Ja, dat weet ikdus u wilt naar de Amalienborgplatz Toen de kroonprins na den rit uitstapte gaf hij den koetsier een stuk van tien kronen. Ja, ziet u, mompelde de-ze, dat kan ik niet wissel oh. Welnu, behoud het dan maar he e- 1 ern a al Wat? mag ik werkelijk? Tien kronen? Ja. dan, ziet u. dan kan me de kroonprins eigenlijk gesto len worden. EERLIJK. Sapperloot, daar heb ik een valsch dubbeltje ontvangen Geef het weer uit Daar mag ik mijn geweten niet mee bezwaren dan geef ik het liever aan een bedelaar. UITLEGGING. Vrouw: Hoor een9 man, je zult zoo lang drinken, tot liet te laat is, om op te houden. ManO, noen, ik heb den dokter gevraagd, toen ik voor mijn lever bij hem was. of het bij mij nog niet te laat was. om tot inkeer te komen, en hij zei tegen me ,,llet is nooit te laat!" R DAGAVOND, OP EEN STAATHUISHOUDKUNDIG EXAMEN. ProfessorDus zijn er in het afge- loopen jaar 120,000 menschen in ons land getrouwd. Weet u ook hoeveel rn.ann.en en hoeveel vrouwen daarbij zijn? O, ZOO- A. Waarom neemt Jansen zijn vrouw nooit in zijn automobiel mee? B. Kom hij kan toch niet twee van die onhandelbare dingen tegeiljijk be sturen STERK. Wie, houdt het record in je auto mobiel club Jan Lam, die hoeft zich eens zelf overreden. IN TRIOMF. Rechter Zoo, u wilt dus de aan klacht intrekken? Oude vrijster (wie een kus is ont roofd) Ja, als hij er royaal vooruit komt. OOK PLAATSGEBREK. Student SufWat heb je nu gead verteerd Student BralWegens plaatsgebrek een zomer jas te koop Student SufMaar dat is belache lijk. Student Bral: Waarom? Sedert ik zoo dik geworden ben. is er toch geen plaats meer voor me in de jas LICHT GERAAKT. LuitenantMijnheer, u trapte daar even opzettelijk op het eindje sigaai, dat ik wegge wo ïpen heb. Mag ik u om uw kaartje verzoeken? IN TWIJFEL. DienstmeisjeNu weet ik heusch nietis mevrouw zoo uit haar hu meur, omdat ik het eten bedorven, of omdat ik haar mijn fiets niet ge leend heb. OPENHARTIG. A. Hoe kan jij met je zachtzinnig karakter op de jacht gaan en de die ren dooden? Ik zou liet niet kunnen. B. Ik kan het óók niet. KINDERMOND. OnderwijzerJantje, jo vriendjes beweren, datje zeer onbehoorlijk bent. Jantje: Nu. mijnheer, u moest eens weten, wat 2ij van u zeggen 1 OP HET EXAMEN. Professor fËöoeveel bloed heeft een volwassen mensch ongeveer? (Geen antwoord). Nu, hoeveel krijg ik, als ik al uw slagaderen open StudentMinstens tien jaar. WRAAK. A. Och, amice leen me asjeblieft tien pop? B. Het splijt me, maar ik kan het niet doon. A.Maa,r toch zeker wel vijf gulden, niet waaj- B. Oók niet A. Nu, leen me dan tenminste twee gulden. B. Hef, spijt me erg, maar dat gaat heusch niet. A. (verbaasd en boosaardig) Zoo, gaat het je dan zoo slecht? WIJSHEID. Papa (tot Jantje)Wel baasje, hoe bevalt het je op school? JantjeNu, ik wou, dat ik er nooit mee begonnen was. 93 DIAMANT. Een verblindende schittering gleed over de daken der huizen, bijna onmiddellijk gevolgd door een losbarsten van den donder, waarvan het geluid, hoe hevig ook, zich bijna verloor in het overweldigend gebulder van den hagelstorm. Nu was hij vlak boven hen Eers'. schonen het losse mokerslagen, die zij hoor den, maar de slagen volgden elkander al sneller en sneller op, en eindelijk verccnlgden zij zich tot één, alles overdonde rend geluid. Staande onder het ijzeren afdak der weranda, vroeg de heer Clayton, diep getroffen door het geweldige van het natuur verschijnsel, zich af, of hij' ooit te voren de beteekenis van het woord geluid had beseft. Alles scheen verzwolgen te worden door deze geluidzee. Zelfs het gezichtsvermogen scheen gedeel telijk verloren te gaan door dezen aanval op de gehoorzenuwen, 't Was vreeselljk onder de veranda; toch zou het den heer Clayton niet. mogelijk zijn geweest zich naar binnen te begeven; hij stond roerloos voor zich uit te staren, overweldigd door de macht van het geluid. In de zitkamor zaten mevrouw Clayton en Nellie hand in hand op qbn sofa, sprakeloos van ontzetting. Met Jonge meisje zag er bleek en ontdaan uit. Eindelijk ontwaakte de heer Clayton eenigermate uit den toestand van verdoovlng, waarin hij verkeerde. Instinctmatig keerde hij zich om en snelde naar binnen. Beide vrouwen gaven door een toeken haar blijdschap over zijn komst te kennen, terwijl mevrouw Clayton hem beduidde, dat het onmo. gèlijk was zich verstaanbaar te maken. Eenige minuten later viel een dikke droppel van het plafond, weldra gevolgd door een andere, totdat van een punt in het midden van do kamer, vlak onder een goot, die waarschijnlijk door den hagel was vernield, een smalle stroom op het vloerkleed gudste Nauwe lijks was er een bak onder geplaatst om het water op te van gen, of op een andere plaats deed zich hetzelfdo voor. En nog steeds hield de hagelstroom met onverminderde kracht aan. De grond buiten was met een dikke laag hagelsteencn bedekt, terwijl de straat vóór hot hotel een voet onder water stond. In twintig minuten minuten, die een elndeloozc marteling schenen was de storm voorbij Het zonlicht straalde weder uit het westen, terwijl de donkere reuzenwolk zicli in oostelijke richting bewoog om elders haar vernielingswerk voort te zet ten. Een regenboog stond hoog en helder boven de huizen, en DIAMANT. 90 tweede de absolute onmogelijkheid om haar als open mijn te bewerken, nu zij eenmaal deze afmetingen had aangenomen. Het was de gouddorst, de speculatiekoorts, die de kracht, het geduld en de volharding hadden gegeven aan do duizenden mijnwerkers, die het eerste ontginningswerk hadden verricht. Het leven dezer menschen werd beheerscht door één gedachte, één hoop, één verlangeneen deel te vermeesteren van den reusachtigen buit die daar in den bodem verborgen zat; daar voor zwoegden zij van den vroegen morgen tot den laten avond, daarvoor getroosten zij zich ontberingen van allerlei aard, daarvoor achtten zij geen moeite en inspanning te zwaar. Een enkele goede vondst immers zou ruimschoots opwegen tegen maanden van nutteloozen, onbeloondan arbeid I Dat intusschen het werk door menschen verricht, gebrekkig is en beperkt, was ook hier duidelijk te zien. De wanden der mijn waren slechts over een kleinen afstand loodrechtmet con sterke helling liepen zij dan uit in een punt, waar zand en afval zich voortdurend verzamelden. Elk spoor van afscheiding der claims of eigendommen was al lang uitgewischt. Dat de mijn gaandeweg instortte, was maar al te duidelijk als men lette op de sporen van een kolossale aardstorting, die onlangs had plaats gehad, juist in de richting van de hoofdschacht.. Gezien van de plaats waar de heer Clayton het geheel aan dachtig stond op te nemen, scheen het een wonder dat de schacht aan het dreigend gevaar was ontkomen. Hoe ernstig de ramp was geweest, bleek ook hieruit, dat de overblijfselen der machine, die door de aardmassa was meegesleurd, boven den igrond uits'aken een reeks ijzeren rolwagens en stukken rails waren duidelijk zichtbaar te midden van die overblijfselen. .Gesteld eens," zei de heer Clayton bij zichzelf, „dat de schacht zelf Instortte, wat dan?" Hij rilde bij de gedachte aan de ontzettende ramp, die er het onvermijdelijk gevolg van zou zijn. Zijn onderzoekingstocht voortzettend, ontwaarde hij rondom zich allerwegen smalle paden, afgescheiden door houten en ijzeren loodsen of hutten, (lie naar den eigenlijken rand van de mijn voerden. De hutten waren nu allen verlaten en verkeerden in een ontredderden toestand de luiken of waar deze ontbraken, de ruiten dor vensters waren meerendeels gebroken. Op enkele plaatsen kon men nog de namen van de voormalige bewoners dezer hutten lezen, hier gedrukt op een stuk papier, dat gedeeltelijk had No. 154. Zaterdag 15 Augustus 1903 Letterkundig WeekfeSad voor Jong en Oud. Meest geiesseïi Dagblad in Haarlem e® Omstreke» Hoe gaat het oncler Engelsch bewind. In de „Volksstem", 't bekende Afri- kaanderblad komen steeds massa's klachten over 't Engolschc bewind. Wat hadden we 't vroeger beter 1 is de grondtoon. Uit een artikel dat verschillende klachten resumeert geven we 't vol gende staaltje, om de zegeningen van Engelsche bewind duidelijk te maken 1 „Behalve met eelni epideiri'.io van verkoudheid en influenza heeft Pre toria nu ook te worstelen met e.en schrikbewind van roovers, inbrekers en moordenaars 1 We willen niemand noodtloos ongerust maken, doch de verbijsterende opeenvolging van mis daden jegens het eigendom vnn eer zame bezigheidsmenschen liefst juweliers alsmede de aanslagen, gepleegd tegen het leven onzer stad genootcn. (hondjes incluis!) dringen ons om een ernstig beroep te doen op onze politie. „Toen kort geleden een politieke vergadering van onschadelijke Boeren te Heidelberg werd gehouden, waren or dadelijk vele hondorden lot de tanden gewapende konstabels bij de hand om de menschen ontzag voor do Vredes-handhavingsordonnantie in te boezemen. Een paar dozijn van die constabels zouden erg welkom wezen om de hoofdstad te vrijwaren van de inbraak-paniek, welke slaat uit to breken 1 „Vijftien personen werden, een paar dagen geleden door de rogcering aan gesteld om een commissie te vormen, ten einde te onderzoeken welke hoe veelheid werkvolk noodig is voor de hohopften van den landbouw deze wordt 't eerst genoemd in de betreffen de officieele kennisgeving mijn- cn andere Transvaalschc industrieën, en om na te gaan in hoever of dit werk volk verkrijgbaar is in Centraal- en Zuid-Afrika. „Welnu, de nijverheid welke 'teerst genoemd werd, de landbouw, heeft op (lezie commissi^ slechts één enkelen vertegenwoordiger, den heer Brink, lid W. R.. die bovendien reeds, blij kens eone verklaring aan een Johan- ncsbuilgsch blad een pro-Chincesche opinie bezit! Het is ons moeilijk om een verklaring voor dit, geval te. vin den maar men mag onderstel Ion, dat de regeerng, na opmerkzaam te zijn gemaakt op de onbevredigende samen stelling der werkvolk-commissie, als nog een aantal Boeren-ledon daaraan zal toevoegen. „Ofschoon, vergeleken bij andere natids, de EngeLschmnn m&ar een zwakke wijndrinker is ook bij den niaa.lt/ijd gebruikt, de doorsneden Brit bij voorkeur zijn nationale whisky toch zaü hij zich kunnen verplaatsen in do bezorgdheid, welke over de Trausvaaische menschheid is geko men tengevolge van het draconisch ka rakter der voorgestelde invoorrechten op 't edele druivennat. Onder dc vori ge regeering werd op wijn aan in voerrecht betaald de gewone 7^ pCt. ad valorem. „Sinds October verleden jaar kwam daar nog 4 sh. per gallon bij en nu stelt de regeering voor om op wijn van meer dan 20pCt. spiritusgeiialto bij de reeds genoemde duty nog weer 4 sh. per gallon te heffen. De geaardheid van hot Zuid-Afrikaansclio kllmaai eischt van wijn een gehalte van zeg- Uit Zuid-Afrika 't Gaat daarginder, in Zuid-Afrika, onzen stamverwanten nog niet voor den wind. Ilun toestand is van dien aard, dat een der Boerenleiders open lijk verklaarde, dat d'e inboorlingen in veel beteir conditie waren, dan de blanke onderdanen in koning Ed ward's nieuwste kolonies. En de steun van de Engelsche regee ring laat zich wachten. Hebben de Boerengeneraals in goed vertrouwen op Chamberlain's beloften hun bedel- reis gestaakt, thans is maar weer klaar gebleken, dat de groote Joe voor een leugentje om bosiwil niet terug deinst, al zijn er de naaste belangen van duizenden eu duizenden mee ge moeid. Het beloofde geld moet, ondanks de protesten van generaal Botha, altijd nog komen, dank zij 't chicaneursta- lent van Engelands minister van ko loniën. Ondanks veel wat hen ontmoedigt, laten do generaals hun Boeren echter niet in den steek. Zij hebben ze tot schitterende krijgsdaden geleid, thans blijven ze hun aanvoerders, ook in den maatschappelijken strfijd om 't dagelijksch brood, wat minder roem geeft, maar aan de zedelijke kracht grooter eischcn stelt dan de overwin ning in een bloedigen veldslag. Onze plaat stelt generaal Botha voor, te Heidelberg in Transvaal, een vergadering van Boeren toespre kende. ge 25 pCt., een lager gchallc zou, met onze wanne zomers, den wijn doen ver zuren. Indien dc voorgestelde dutj wordt doorgevoerd, dan zal de gewo ne tafelwijn driemaal meer kosten dan onder de oude regeering 1 „Dit vooruitzicht is waarlijk niet bemoedigend voor het talrijk element onze'r bevolking Afrikaners. Duit schers. Franschen, Italianen. Hollan ders, Portugeczen waar in het huis gezin een glas wijn een welkome ver snapering is. Zou onze regeering gee-1 kans zien om hot doo.r haar gestelde minimum van 20 pCt. gehalte eenigs- zins te verhoopen cn de belasting op zoodanigen wijn eeniigszlns te verla gen? Vroeger kon een huismoeder een vaatje wijn te Pretoria koopen voor 40 sh. datzdlfdo vaatje zal haar nu 120 sh. kosten. Waarom zoo vragen vele inwoners van Transvaal hun tafelwijn zoo drukkend zwaar be last? Wat is het leven kort 1 Wij worden er iederen dag door kleinigheden aan herinnerd, door dood-advertenties in de couranten, door ziekten van onze familie, vrienden of kennissen, door souvenirs aan bon. die ééns om ons heen waren. Wat is het leven kort, hoe vaak worden wij er aan herinnerd en hoe zeulen handelen wij daarnaar. Allerlei nietige onaangenaamheden nemen wij op, als belangrijke kwesties wij vervelen anderen en vermoeien ons zo 1 ven over dingen, die d& moeite van het bespreken nauwelijks waard. zijn. Vooral wij vrouwen, hebben daa.r wanhopig veel slap van. Onder ons vrouwen pezegd, wij ik wel bekennen, dat onze sexe vergeleken bij de man nelijke mij lang niet verwerpelijk toe. schijnt en daarover wil ik graag een woordje met u wisselen, maar het moet mij van 't hart, wij laten het grang stormen In een glas water en e^rst als wij zelve dreigen daarbij schipbreuk te lijden, spijt het ons dien storm te hebben opgewekt. Een remé dié daarvoor kan ik u aanraden, proefondervIndefTijk is mij daarvan het radicale gebleken en daarom heb ik do eer het u hier aan te bieden met de woorden waarmee ik begon „Wat is het leven kortDe herinnering daaraan voorkomt te haastig uitge sproken woorden, meestal een gevolg van direct toegeven aan onaangena me indrukken. En indrukken, zoowel aangename als onaangename krijgen wij dikwijls zoo snel op olkaar vol gend. omdat ons gemoed er zoo (ik zou haast zeggen, lastig) ontvankelijk voor is. Lastig is het eigenlijk wel lastig Wel voorzoover betreft de on aangename indrukken maar de aan gename voelen wij daardoor ook veel vaker en veel intenser. En nu kom ik vanzelf op mijn woor den van zoo pas, dat het heusch nog zoo verwerpelijk niet is, vrouw to z ij n.. Ik geloof heusch. dat de mannen er geen idéé van hebben, hoe vaak per dag hij ons vrouwen dc stemmingen wisselen. Neen, Hach nu niet, ik meen niet, de stemmingen, die zich direct uiten, waaraan wij den naam van grilligheid danken, ik bedoel de stem mingen. waarvan wij het. onaangena me gedeelte- trachten te overwinnen door de woorden „Wat is het. leven kort", en waarvan wij het aangena me behouden en zorgvuldig kweeken om zoodoende een optimisme in stand te houden, dat in strijd! schijnt te zijn mo| de meergenoemde woorden. Mannen hebben meermn.hm beweerd dat vrouwen ongeschikt, z'ijn hiervoor en daarvoor, omdat zij handelen naar haar gevoel meer dan naar haar ver sland en zekere minachting ligt daar in niet a 11 ij d maar toch meestal opgesloten. Ik geef dat graag toe, maar ik verheug mij er over dat is onze poëzie, haar mogen wij nooit missen, zij is ons aangeboren en wij kunnen daardoor bergen vfr/i tlon. Wat zouden wij klagen, wij vrou wen. or is ons zoo-veel gegeven, maar ons terrein moeten wij niet zoeken, waar het niet is, het is niet ver, maar vlak onder onze oogen. Daar kan dat zoo vaak geminachte gevoel wonde ren uitrichten mits steeds binnen de perken gehouden door de waarschu wing: „Wat is het. leven ko-rt!" Maast. u. als ge wilt, dat ge niet on nut uw hoofd eens neer zult leggen. Denk er aan. dat. niét do pelieelo ma chine. maar aflleen enkele onderdoo ien aan uw goede zorgen zijn toever trouwd Dft machine heteekent alleen wat als de onderdeden van zuiver metaal en goed onderhouden »ijn. Heeft n evenals ik wel eens van die opgewekte, altijd zorgende voor leder een vriendelijk woord o-ver heb bende vrouwtjes ontmoet? .Ik heb ze vaak peinzend aangekeken en mijzel- ve afgevraagd: Van waar die heerlijke opgeruimdheid, dat aanstekelijk op timisme. Ui£ onwetendheid? Neen, dan kon het, zoo duurzaam niet zijn. Uit aunaslollerij Dat is toch in den huiselijke» kring niet aannemelijk. Ik ben blijven vragen en stil blijven staan bij het oude rijmpje „De tijd gaat snel. Gebruik hem we>l." HUISHOUDELIJKE WENKEN. I. Te <vcel zout in de jus kan ver holpen worden door er wat bruino suiker in te doen. De jus wordt daar- door niet slechter van smaak. II. Wilt ge ijs bewaren voor djo zickekamer, neem dan een wijde tij 1 an span daar losjes een stuk flanel overheen, zoodat het in 't midden als een zak gaat hangen, leg danrophot ijs en bedek het met een drie- of vier dubbel opgevouwen flanellen lap. Op die wijze blijft het ijs uitstekend. Als ge hot breken wilt. neeni dan een stop- of breinaald, zet die er op en sla er zachtjes met een hamer op.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 5