as Tweede Blad, [^jtaariam'* van Behoorende bg Dagblad" Maandag 17 Aug. 1908 Mr. 8175 0Baarlemsche Handels- lzla'. vereeniging. Goedgek. bij Kon. Beolwt van IS Nov. No. 22, 1899. De Baaxlemsche Handelsvereenigiag yz ter stede, opgericht 10 Mei 1902, Utti in den loop van den tijd wel ^jir recht van bestaan bewezen. In pa veel gevallen, zaken van ver eenden aard betreffende, ia zij ,pgetreden en dikwijl» met groot »uc- m Jammer echter, dat men alge- qmq nlat meer blijk geeft dit ta jurdeeren door als lid der vereeni- •tog toe te treden. Er zijn wel meer w 600 leden, maar dat ie niet vol einde. Elk handelaar, neringdoende. lelfa particulieren moeeten lid roden om ten minste te laten gevoe- a, dat men het werk op prija stelt, de Haarlemsche Handelsvereeni- sleed» opneemt als doende, wat are hand vindt om te doen. Dg voordooien, die de Vereeniging toitsn hare bemoeiingen van ver killend en aard haren leden aan- H«dt, zijn *«er vele, en zeer groot te- gaover de geringe j aarlij kache eon- [itutis van 2.50, die gevraagd D« Haarlemsche Handelsvereeni- Ing bemoeit zich in de eerste plaats r meda de belangen van hare leden i bevorderen door onwillige betalers gor hun tot betaling aan te manen, b information voor hen in te winnen, wrsndien hebben de leden het recht li hun gratis te verstrekken advies id de rechtsgeleerde adviseurs der towntging te vragen, die ook in I j ncaduren en faillissementen gratis jor hen optreden, natuurlijk alleen Mr zaken, betreffende den handel i hst bedrijf dar leden. Rechtsgeleerden adviseurs der Ver- miglng zijn de heeren Mrs. Th. de Ilaan Hugenholtz en H. Ph. de Kan- jr, Spaarne 24, alhier. Bankiers der Vereeniging zijn de lieren Laan© en Van Bommel,. Ki aie- Kreat BI. Hst bureau der Vereeniging is ge- stigd Lange Begijnstraat 22. Voor incasso's door bemiddeling der irsentging wordt een vast recht van pCt. der vordering berekend. Boven ton moet 10 cl voor port steeds wor- bijgevoegd, bij inzending van orderingen door bemiddeling der dvocaten te Innen. Dt kosten van informatiën naar alten de stad woonachtige personen en 60 ct. per Informatie plus porto-vergoeding. Informatiën iir binnen de stad wonende perso- m worden gratis verstrekt Prstentiën op buiten de stad wo- jsd9 personen worden niet behan- ild, wanneer niet 10 ct. voor porto- irgoeding t» bijgevoegd. Ruim 1450 informatiën en rechtkun de adviezen werden In het afgelo o- ra Jaar geeeven. In April zijn 50 vorderingen tot een »drag van f506,65 betaald; 9 vorde- bgen worden afbetaald, 11 vorde- uren zijn uitgesteld. In Mei zijn 58 vorderingen tot een jirag ran f 1533.01$ betaald; 9 vor- irfagen worden afbetaald, 13 vorde- n?9n zijn uitgesteld. Volgens art. 7 dient bet geheim der |(ten van wanbetaler» ongeschonden (waard te blijven. Alle brfev-on, aanvragen, reclames, wat dan ook, moeten worden ge- iif«38eerd aan het bureau, dal ge- UUI pm<j i» dagelijks van 'g morgens 9 11 uur, en. 'u namiddags van 2 tot waar dan ook verders inlich Win zijn ts bekomen. Men wordt geraden alvorens te leve- vol na) ttfill i. a. Wennekes, bierhuishouder, Phoe- iden iiterrein en B. F. A. Buijs, in sigaren, 0C6J toge Veerstraat 2 zich om inlichtingen aar*1 vervoegen aan het Bureau. HET BESTUUR. Buitenlandsch Nieuws Zaid-Afrika. Generaal Kritzinger over emigratie van Afrikaanders. Het den „Kanzier" den 15en Juli ons vaderland teruggekeerd, heeft ieraal Kritzinger heel Europa en cerika doorreisd en het eerst wat hij ons sprak, was het bezorgde oord: Jk hoor, dat van onze menschen tid-Afrika willen verlaten om naar taerika te trekken. Laat ze toch blij- want ze zullen van een dergelijken ip grootelijks berouw hebben. Zuid- tóka is ons land en in spijt van alle Senspoeden, die we doorleefd heb- en van alle bezwaar, dien we thans doorgaan, is er geen andere plek de wereld, waar een Afrikaander A gelukkig kan gevoelen." ben, vertelde ons generaal Krit- ager verder, heel de Vereenigde Sta ll van Amerika en ook Mexico door gaan. Ik heb flinke jonge Afrikaan ss ontmoet, die in ons eigen land rantw o ordelijke betrekkingen be idden, doch daar diensten verrich- a als handlanger in steenbakkerij - Als ze maar net naar Zuid-Afrika mg konden kruipen, dan zouden ze doen. Vooral op Mexico vestigde ik mijn odacht, omdat het mij bekend was, het 't plan is van sommige onzer toschen, om zich daar te gaan vesti- 0- En dit moet ik uitdrukkelijk zeg- s, dat Mexico heelemaal geen land voor emigratie. De geaardheid van veld is zóó, dat er voor vee haast i'-u voedsel is. Het heeft hier en daar abosch je, maar geen gras. Ook water hijzonder schaarsch. Er moet ge- ord worden tot op een diepte van A tot 700 voet. Als gevolg van het slechte land is het vee zeer klein van stuk. Het kan in Mexico niet vetgemaakt worden, daarom wordt het mager naar de Ver eenigde Staten gestuurd en het komt later terug om geslacht te worden. Voor menschen is het land niet ge zond, zooals algemeen gezegd wordt. Gebrek aan goed drinkwater en groote warmte veroorzaken koorts, die voor al in de kuststreken gevaarlijk is. In- sommige plekken zijn bananas, suiker riet en lemoenen volop, maar graan is zoo weinig, dat er van andere lan den moet ingevoerd worden voor het gebruik. Wat vooral zwaar is, is het trans port. Dat gaat daar nog toe, als in vroegere dagen bij dc oude Israëlieten er worden bondeltjes op ezels gepakt en zoo vervoert men zijn transport goederen. De bevolking maakt een treurigen indruk. Zeventig van de honderd lij den groote fe.rmoede, omdat hun de middelen ontbreken om de onkosten te bestrijden, welke noodig zijn voor zaafen en voor veeteelt. Wanneer iemand naar Mexico gaat zonder een groote zak met geld, wordt hij zeker dood ongelukkig. En zelfs met veel geld, zal niemand daar lek ker leven. Noch in Amerika, noch in Europa voelt de Afrikaandcr zich thuisner gens heb ik één van onze natie aange troffen, die het naar den zin had, zelfs in geen enkel land van Europa. Allen kwamen aan het slot in Holland te recht, waar ze gastvrij werden ont vangen en op alle manier gesteund. Doch voor ons Afrikaanders is er geen land als Afrika. Ook Argentinië, dat door velen is afgeschilderd als het beloofde land, is voor ons Afrikaanders niet geschikt. Persoonlijk ben ik er niet geweest, maar twee van onze beste jonge man nen, de heer De Wet en de zoon van ex-secretaris Reitz hebben er hun ge luk beproefd. Later ontmoette ik hen in de Vereenigde Sta,ten. Ze hadden alles verloren en verkeerden in benar de omstandigheden. Onze menschen, zoo besloot generaal Kritzinger, moeten niet weggaan, al was het maar alleen hierom, dat onze groote naam als Afrikaanders verlo ren zal geraken, wanneer van de on zen in vreemde landen geheel ten on der gaan. (Ons Land.) Fr&nkryk He. proces Humbert. Van dag tot da.g geven wij de be knopte telegrafische overzichten over deze zaak en laten hieronder een uit voeriger relaas van een der zittingda- dageu volgen om een indruk te geven van de wijze, waarop de Humberts zich gedragen. De oproeping van den getuige Jac quin, oud-Staatsraad en lid van den raad van 't legioen van eer, die zijn ontslag heeft moeten nemen wegens compromitteerende betrekking met de Humberts, wekte algemeene sensatie in de rechtszaal. Aller oogen zijn op hem gevestigd. Hij is blijkbaar niet op zijn gemak. Toch spreekt hij luid en voor ieder een duidelijk verstaanbaar. Hij ver haalt hoe hij, door zijn bekendheid met den Minister Gustave Humbert, met diens ^schoondochter Thérèse, kennis maakte. Hij was toen ambtenaar onder Min. Humbert, directeur van de af- deeling personeel bij 't Ministerie en hij zegt de eerbiedwaardigste herin neringen aan den oud-Minister te heb ben bewaard. Eréderic Humbert was in dien tijd chef van het- Kabinet zijns vaders en getuige ontmoette hem dus eiken dag. Er bestond een zeer gewone vriend schapsbetrekking tusschen hem en de familie Humbert. Ilij had, bij hen aan huis, aan de Avenue de la Grande Ar mee meermalen over de groote erfenis hooren spreken; maar hij hoorde er nooit meer van dan men aan vrienden gewoon is te vertellen. Hij bleef 20 jaar bevriend met de Humberts. Hij had geenerlei belang bij die vriend schap hij geloofde tot 't laatste oogen- blik toe aan de oprechtheid van dien vriendenband en aan de eerbiedwaar digheid van hen, die hem met de groot ste gastvrijheid ontvingen. Diep be wogen ging getuige Jacquin aldus voort „Ik bekleedde een hoog Staatsambt, dat ik, naar mijn beste weten goed waarnam, door mijn ijver, mijn eerlijk heid en mijn gehechtheid aan de Re publiek. Toch "heb ik onder den indruk van het gebeurde mijn ontslag moeten nemen, want ik wilde niet, dat men ook maar een oogenblik zou denken aan mijn invloed op de instructie. Maar ik vcrldaar dat ik nooit, tegenover eenig schuldeischer van de Humberts, mij voor hun eerlijkheid heb borg ge steld; ik heb nooit mijn hooge positie gebruikt om wien ook van dienst te zijn. Ik heb er prijs op gesteld deze verklaring openlijk voor den rechter van mijn land af te leggen." Men was inderdaad getroffen door die eenvoudige, ernstige woorden; al gemeen was de indruk dat de heer Jacquin inderdaad dupe is geweest. Hij wist niet, dat men hem met zijn hooge relatiën tegenover de crediteu ren zou gaan uitspelen. Na hem volgde notaris Langlois, die de tusschenpersoon is geweest tus schen de Humberts en vele hunner geldschieters. Hij verklaart in de ver ste verte niet te hebben gedacht aan het niet bestaan van de Crawfords. (Gelach.) Mr. Labori roept daarop: Maar de millioeneu bestaan I President: Het zou niet kwaad zijn als men ze ons dan ook eens liet zien. (Gelach.) Mr. Labori: Mevr. Humbert heeft dat aan haar crediteuren beloofd; dat is voldoende. (Langdurige hilariteit). Getuige Langlois zegt dat liij voor zijn principalen een 12-tal millioenen aan de Humberts heeft doen leenen. (Sensatie). De heer Lefebvre te Valen ciennes gaf 4.200.000 fr„ de heer Schootsmans te Rijssel 7 millioen, de heer Cateau te Roubaix bij de 5 mil lioen. Op een vraag van Emile Daurignac verklaart getuige de titels van het geheele vermogen te hebben gezien. Trouwens als hij niet steeds aan het bestaan er van had. geloofd, zou hij zijn cliënten niet hebben aangeraden de gelden ter leen te verstrekken. Eerst na de opening van de ledige brand kast begon hij ongerust te worden! (Groote hilariteit) Zijn overtuiging steunde op de rechterlijke uitspraken en op de gerechtelijke acten, die on weerlegbaar 't bestaan der Crawfords schenen te bewijzen. Daarna wordt de heer Delacherie, erzekeringsagent te Rijssel, gehoord. Ook hij heeft aanvankelijk verschillen de geldsommen aan de Humberts laten verstrekken, docli hij was er mee opge houden en had aan de heeren Langlois en Dumort gezegd: Ik werk niet voor oneerlijke lui. Toch was hij daarna er weer op teruggekomen, na het raadple gen van dc processtukken en nadat Thérèse tusschcnbeide was gekomen met een belofte dat zij zorgen zou voor de betaling van het commissieloon. Hij was het, die den heer Schootsmans bewoog om de 7 millioen te leenen. Getuige verklaart overtuigd te zijn van de eerbiedwaardigheid van al degenen die in 't depart, du Nord tot een ge zamenlijk bedrag van 25 millioen (be weging onder liet publiek) leeningen hebben gesloten. Hij deelt o.a. mee dat een der geldschieters geweigerd had meer geld te verstrekken aan de Hum berts, ten gevolge van het pleidooi van Waldeck-Rousseau; waarop Thérèse had gezegd: Dat verwondert mij niet, de heer Waldeck-Rousseau is een man van geld! Thérèse protesteerde luid tegen deze haar in den mond gelegde woorden. ..liet. is onwaar, ik heb dat nooit ge zegd." Delacherie verhaalt vervolgens hoe hij gevangen genomen is en hij be klaagt zich deswege; want zijn over tuiging en die van andere bij de zaak betrokken eerlijke lieden steunde op gerechtelijke uitspraken. Hij komt ook op tegen de beschuldiging, alsof Ro- main Daurignac den heer Schootmans zou hebben vermoord. Bij 't spreken over de commissies die hij ontving, valt hem Thérèse in de red: ik heb u een honderdduizend fr. uitgekeerd en ik moest eindigen met u de deur te wijzen, omdat ge mijn broe der Romain in 't verderf stortte door hem vrouwen te leveren en geld te verschaffen. Get. Delacherie eindigt met de me dedeel ing dat aan de geldschieters on geveer 50 pCt. van de opbrengst van het proces was toegezegd. President Bonnet vraagt nu aan Fre deric Humbert, of 't oogenblik thans niet is gekomen om mee te deelen wan neer men hem 't eerst over het testa ment-Crawford heeft gesproken. Maar Frederic zwijgt, blijkbaar verlegen om iets te zeggen wat niet past in den roman, dien zijn handige vrouw bezig is samen te stellen. Doch Thérèse spreekt voor hem. Als de ad.vocaat-generaal heeft gesproken, zegt zij, zal ik zeggen wat ik te zeggen heb en wat ik heb beloofd, - eerder niet. Dan zal ik over Marcotte en over de millioenen spreken en ik zal ook namen noemen als ik oordeel dat het oogenblik er toe gekomen is. Er is luid gemompel in de zaal en daarop hervat Thérèse: Men heeft me lang genoeg laten wachten, zoo ziek als ik ben. Gij kunt nu op uw beurt ook eeus wachten. (Uitbarsting van hilariteit). Nog (drie getuigen worden daarna ge hoord; vooreerst de rentenier Haas, die als goed vriend twee en een half millioen francs tegen 6 pCt. aan de Humberts leende. Ilij heeft in 1885 ze keren Robert Crawford bij hen ont moet, een oud, doof manneke, die hem 500.000 fr. beloofde als hij zich van de Humberts verwijderde, en de partij wilde nemen van de Crawfords. Dit oude heertje geleek echter hoege naamd niet op een van de Crawfords. zooals die in 1885 door Thérèse wer den afgeschilderd, als mannen vaneen 35 jaren. PresidentHebt gij de bewijsstukken van de erfenis gezien? Get. HaasMevr. Humbert heeft mij eeu gansche liasse met bewijsstukken vertoond en zij sprak me meermalen over haar ontzaglijk vermogen. De laatste getuigen van dien dag wa ren de oud-bankier Kalm en de juwe lier Roulinat ook een paar die mil lioenen hebben verschaft tegen matige rente, volstrekt geen woeker-prijs. Het publiek mompelde ongeloovig. Tmrkye. De opstand in Macedonië De ontwikkeling van de beweging ging in Macedonië begint de diploma tieke wereld te Konstantinopel nu evenals de officieele Turksche al daar ernstige zorg te baren. Vooral St. Petersburg eu Weenen schijnen in drukke gedachtenwisseling over den toestand te zijn. Behalve van Macedonië zelf dreigt er toch ook gevaar uit Bulgarije. "Want wordt de revolutie in Macedonië in derdaad algemeen, wat Vrijdag het ge val zou zijn, dan is het zeer de vraag of de Buigaarsche regeering, gesteld dat zij werkelijk met alle macht naar liet bewaren van een volkomen neutra liteit streeft, de opwinding in haar land de baas kan blijven en verwikke lingen voorkomen. Kan zij dat niet, dan zijn de gevolgen bij de tegenwoordige omstandigheden niet te overzien. Het blijkt wel juist, dat Boris Sa- rafof zelf de leiding van den opstand in handen heeft; hij houdt zich waar schijnlijk op in de buurt vau Resna. Ten zuiden van Monastir zijn overal proclamaties der opstandelingen in de dorpen verspreid; zij kondigen de on- onafhankelijkheid van Macedonië en de instelling eencr voorloopige regee ring aan. Te Kroesjewo o.a. hebben de revolutionairen geheel overeen komstig die proclamaties gehandeld: zij vermoordden of verjoegen alle Turk sche ambtenaren en stelden een stad houder, rechters, enz. aan. Inmiddels rukken de Turksche troe pen steeds meer op de brandpunten van den opstand aan. De brigade-ge neraal Baclrtiar-pasja staat aan 't hoofd der uit Albanië ontboden Ana- tolische bataljons (waardoor de Al- baneezen weer vrij spel krijgen). Aan 'fc hoofd der tusschen Ostrowo en Fiorina opereerende troepen staat de inspec teur van de Grieksche grens Hussein- pasja. Uit Werissowitz moest een mi litaire trein het Salonikische redif-ba- taljon 2de klasse overbrengen. Dit ba taljon behoorde vroeger tot de Ilavee of landstorm, waarvan getuigd is dat het ware basji-boezoeks zijn. m. a. w. tuchteloos, gemeen tuig van soldaten (als ze dien naam mogen dragen) wier gebruik algemeen veroordeeld wordt. Maar de nood dringt. Intusschen toon de het bataljon bij aankomst in Saloni- ki wat voor een waardevolle macht het vormt: Zoodra de trein daar stil stond om na een kort oponthoud door te rijden naar Sorovits, vanwaar het bataljon naar Klissoera zou marchee- ren, waarvandaan slechte tijdingen wa ren gekomen, liepen alle manschappen de wagens uit en naar hun familie in de stad. Voor men het gezelschap weer bij elkaar heeft, hebben de opstande lingen natuurlijk weer hun slag kun nen slaan. Woensdag schijnt er bij Monastir een groote slag geleverd te zijn. Althans zoo heeft Reuter te Saloniki verno men, maar bij de overal verstoorde spoorweg- en telegrafische verbindin gen ontbreken begrijpelijkerwijze nog alle bizonderheden. Kroesjewo moet nog altijd in handen der opstandelin gen zijndeze moorden, rooven cn plun deren er, volgens een telegram van gisteren uit Belgrado, maar op los. Bulgaarsche wapenschilden en vlaggen worden overal aangebracht, wat niet in overeenstemming is met de zoocven vermelde proclamaties van een onaf hankelijk Macedonië. De Servische douane heeft te Sem- lin (Hongaarsche grens) weer 50,000 Mannlicher-patronen, aangegeven als spijkers en bestemd voor Bulgarije, in beslag genomen. Hoe fel er gevochten wordt aan den kant der opstandelingen blijkt uit de mededeeling, dat zelfs vrouwen mee doen. Uit de Omstreken Haarlemmermeer. Openbare vergadering van den ge meenteraad van Haarlemmermeer, den 13 Aug. j.l. des voormiddags ten half 11 uur, ten Raadhulze. Tegenwoordig 15 leden (er zijn twee vacatures). Voorzitter, de Burgemeester, de heer J. W. Lantzendorffer. Ie. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing goedgekeurd. 2e. De Voorzitter deelt mede, dat is ingekomen eene missive van den Raad van State, waarbij beslist wordt, dat de heer F. L. Faas, terecht door den Raad der gemeente Haarlemmermeer verval len is verklaard van zijn lidmaatschap van dat College, op grond van woon- plaatsverandering. 3e. Wordt besloten de bestekken voor den aanbouw aan de scholen no. 3, 5 6 aan te houden. 4e. Wordt besloten het bestek voor de levering van grint voor de wegen en scholen goed te keuren. 5e. Is aan de orde het onderzoek der geloofsbrieven van de verkozen Raads leden. Nadat de commissie voor het onder zoek der geloofsbrieven die stukken heeft onderzocht, wordt besloten tot toe lating der verkozen raadsleden en wordt beslist dat het ingekomen protest tegen de verkiezing van den heer van der Laan tot raadslid ongegrond is en eveneens tot diens toelating wordt besloten. 6e. Tot leden van het stembureau vooi de verkiezing van een raadslid (vacatu re Faas) worden benoemd de heeren P. Verkuyl, voorzitter, Los en Suidgeest. 7. Een adres van veldwachters om eene gratificatie, tijdens de vacature van den veldwachter J. Timmer. Wordt besloten, aan de veldwachters Slootweg. Meijer en Begeer, ieder eene gratificatie van 10 te verleenen. Se. Wordt aangeboden de gemeente rekening, dienst. 1902, bedragende in ontvangst f 107092.17en in uitgaaf 99088.16$ welke rekening in handen ge steld wordt der financieele commissie. 9e. Hierop gaat de openbare vergade ring in een gesloten vergadering over ter behandeling, van het kohier van den Hoofdelijken Omslag, dienst 1903, dat wordt vastgesteld. Hierop wordt de vergadering gesloten. Het eerste schip dat daarin gedokt wordt en waarmede de beproeving plaats had is de „Batavier I" der Ne- derlandsche Stoomboot-Maatschappij. Tegenwoordig waren de directeur de her M. G. De Gelder, de gedelegeer de commissaris de lieer J. P. J. Lu- cardie en een aantal genoodigden. De geheele dokking geschiedt langs elec- trischen weg, welke hier te lande thans voor de eerste maal werd toegepast. Het dok heeft een lengte van 300 voet en kan een gewicht van 3000 ton heffen. De geheele behandeling geschiedt van uit een dekhuis op het dok door middel van handels als bij de spoor wegen en kan door één man bewerk stelligd worden. De dokking had met het meeste suc ces plaats. Toen het schip was drooggezet be gaven de genoodigden zich in de ka juit. Daar bracht de heer Lucardie namens commissarissen een heildronk uit op den directeur den heer De Gel der en zijn staf en sprak voorts den wensch uit dat de Rotterdamsche Droogdok-Maatschappij nog veel moge bijdragen tot den bloei van handel en scheepvaart. Deze toespraak werd door den heer De Gelder beantwoord met een hulde aan allen die hem in zijn werk hadden ter zijde gestaan. Het dok werd gebouwd door de fir ma Wm. Hamilton k. Co. te Port Glas gow. Weldra wordt ook het tweede dok verwacht. De sleepbooten der fir ma L. Smit Co. zijn heden naar Gree nock vertrokken om dit naar Rotter dam te sleepen. Ook de verdere gebouwen en annexen op het 10 hectaren groote terrein der Maatschappij naderen hun voltooiing. Binnenland. Orerlyden Conturier. Te 's-Hage is in den ouderdom van 51 jaren overleden de heer W. J. Couturier tal van jaren behartiger van de belan gen, eerst van het overleden groother togelijke echtpaar van Saksen-Weimar en daama van hun erfgenamen. Gedurende geruimen tijd was de heer Couturier secretaris van de administra tie der domeinen van den overleden groothertog en later van diens opvolger, terwijl hij niet minder langen tijd de functie bekleedde van thesaurier van wijlen de groothertogin van Saksen, ge boren Prinses Sophie der Nederlanden, In de kringen van beoef enaars en lief hebbers van tuinbouw en plantkunde genoot de heer Couturier een zeer groote bekendheid. In de besturen en leden kringen van instellingen alsde 's-Gra- venhaagsche Tuinbouwvereeniging (afd. van de Nederl. Maatschappij voor tuin bouw en plantkunde) en Floralia, de vereeniging wier doel het is bij den minvermogenden stand de lust tot bloem- kweeken aan te moedigen, en dergelijke vereenigingen meer, en in welke coi^ poratïën hij als voorzitter of als gewoon lid van het bestuur met de meeste toe wijding fungeerde, zal men hem mis sen. Eenige jaren geleden werd hij door H. M. de Koningin onderscheiden met een - benoeming in de Oranje Nassau- orde, terwijl de orde van de Witte Valk van Saksen als belooning. voor de vele diensten aan de groothertogelijke fami lie bewezen, reeds lang voor deze nieu we onderscheiding hem was verleend. Droogdok. Te Rotterdam is met eenige plechtig heid in gebruik genomen het eerste der door de Rotterdamsche Droogdok- Maatschappij bestelde droogdoks gele gen aan het nieuwe terrein der Maat schappij aan de Boven Heijplaat te Charlois nabij Pernis. Brutale aanval. In den omtrek van het dorp Drie bergen hebben twee boerenknechts, ruwe klanten van 20 en 22 jaar een aanranding voorbereid tegen zekeren L. v. D. Nabij de hofstede de Hoek aldaar, waar beiden werkzaam zijn, hadden zii zich in hinderlaag opge steld en wachtten de komst van hun slachtoffer af. Deze, die van een en ander afwist en op den donkeren weg een overval Ling duchtte van de beide hem kwalijk gezinde kerels, had op den terugtocht naar huis gretig het aanbod aangenomen van P. L.. een slagersknecht, die 'voorstelde hem te vergezellen. De aanranding droeg zich daarop als ,volgt toe. Aan de Hoek gekomen, kwamen de twee knechts plotseling uit een kreu- pei'boschje te voorschijn, gewapend met knuppels en sloegen zoo hard zij konden op de hoofden der niets ver moedende.- ongewapende L. v. D. en metgezel. Deze. eerste slagen kwamen zóó aan, dat rij reeds dadelijk versuft waren. Doch ziij trachtten zich niette min te verdedigen, zoodat een gevecht ontstond. Toen L. v. D. op het laatst uitge put op den weg viel. uit groote won den bloedende, begon zijn aanrander hem op liet hoofd te trappen, waarop deze moord ging roepen. Op het ge zicht van een aankomend rijtuig na men de aanranders daarop de vlucht P. L. verzocht den koetsier van het inmiddels genaderde rijtuig te stop pen en zijn vriend, die zwaar ge wond was, naar den doctor te bren gen, doch de inzittend» lieer beval door te rijden, waarop beiden weer alleen stonden op den eenzamen weg. Zij trokken daarop zoo goed en kwaad als hef ging naar Driebergen, om zich te laten verbinden. Drie veldwachters gingen inmiddels met eenige bewoners naar de boerde rij de Hoek en gelastten de knechts, die reeds naar bed waren, zich te kleeden en hen te volgen. Bedde knechts, zeer brutale en onverschilli ge individuën. hielden stijf en strak vol, dat zij door L.v. D. en P. L. wa ren aangevallen en mishandeld. Ak we zeggen, dat de knechts nie- ti£r van gestalte en hun twee slacht- offers zeer sterk gebouwde mannen 25ijn, blijkt al dadelijk, dat deze ver klaring een verzinsel is. We moeten opmaken uit de verschillende verkla ringen, dat wanneer P. L. niet mee was gegaan, wat voor de beide aan vallers was. waar zij niet op gerekend hadden, L. jv. D. door beide woeste lingen zeker vermoord zou zijn. De verdachten zullen naar wij hopen, hun welverdiende straf niet ontloopen. e wonden van v. D. zijn ernstig, doch niet levensgevaarlijk. (U. D.). Droef volksleyen. Ch. L. W. geeft in de Katholieke On derwijzer onderstaand aandoenlijk schetsje Derde bank van voren op den hoek bij het raam zit Kees Zandhuis te luis teren naar de som, die de onderwijzer bezig is op te geven. Maar al zat Kees er niet, ge zoudt zijn plaats nog gemakkelijk kunnen herkennen aan de grauwe plek, die vijf uren daags met de broek van Kees in aanraking is en aan het tafelblad, 't welk zijn langdurig verkeer met han den cn armen van Kees de kleur en den glans van rookvleesch heeft aan genomen. De som wordt door alle leerlingen uitgerekend. Op een gegeven teeken vertrouwt ieder 't verkregen antwoord toe aan een reepje papier, dat hij voor zich heeft. Kees wordt aangewezen om de som vóór de klas te komen uitrekenen. Hij beklimt het bankje en draait zich om. Aller oogen zijn op hem gericht en in 't besef dat zijn uiterlijk geen critiek doorstaan kan, slaat hij de zijne neer. Wel moet de zuinigheid in 't gezin, waarvan hij deel uitmaakt, gebiedend voorschrift zijn, want, om vijf eenten uit te sparen, heeft zijn vader er niet tegen opgezien, zich als een beunhaas in het haarsnijden te doen kennen. Kees heeft dezen ochtend een breede, zwarte streep op de grens tus schen hals en aangezicht wettigt 't vermoeden met een natte hand het vuil van het midden naar de randen van zijn gelaat verplaatst; oogen, neus en mond getuigen echter, dat hij daar bij zeer oppervlakkig is ie werk ge gaan. Met de krampachtig dichtge knepen linkerhand houdt Kees èn zijn buis èn zijn vest èn zijn broek geslo ten, dat hij weinig of geen ondergoed ten, dat- h,ij weinig of geen oddergoed aan heeft. Zij kijken toch al zoo naar zijn bloote voeten in de kapotte mans bottines. Even voelt de onderwijzer den lust in zich opkomen, om de vuile rechter hand van Kees tusschen vinger en duim te nemen en den onzindelijken knaap eens aan de kaak te stellen; maar 't volgend oogenblik verneemt meester in zich de waarschuwing der liefde: veroordeel niet, zonder ge- gehoord te hebben, en zijn strenge blik treft een jongen, die zich ten koste van Kees wil vermaken en zachtjes zegt hij„Ga. maar zitten, Keesje moet n twaalf uur eens even wachten." En wanneer Kees na schooltijd aan meester vertelt, dat ze bij hem thuis met- z'u negenen zijn; dat vader weg werker is „an !t spoor"; dal moeder geen verdriet heeft van dè onzindelijk heid van Kees, want dat ze blind is; dat de oudste zus de huishouding waarneemt; dat die zus hem van och tend bij gebrek aan brood een halven cent gegeven heeft en dat hij daarvoor de peen heeft gekocht, die hij voor meester in de mand heeft moeten gooi en; dat hij „heel stiekem" met pakjes- dragen" al zes en twintig centen liceft verdiend en dat hij die centen heeft weggestopt, om niemand te laten mer ken. dat hij aan 't sparen is voor pan toffels, die hij zijn moeder geven wil op haar verjaardag. Wanneer meester dat alles verneemt, dan drukt hij de vuile handen van den knaap in de zijne en zegt met weeke stem: „Kees, je beseft, niet waar? dat die blindheid voor je moeder een zware beproeving is. Ilebt. je er wel eens aan gedacht, dat haar lijden nog zwaarder worden zou wanneer iemand haar eens vertelde, hoe vuil haar jon gen naar school gaat? Laat ze zoo iets nooit te hooren krijgen Kees. Ga naar de kraan, wasch je "eens flink en je doet 't voortaan iederen ochtend, niet. waar? Ik zal je helpen het te ont houden." Of meester er op deze wijze in slagen zal den jongen van diens ge brek te genezen? Twijfel er geen oogen blik aan. Voor de weesinriehting te Neerbosch is tot dekking van het tekort, groot pl.m. f 100,000, tot heden aan giften 28902.59$ ontvangen. Mntsaers. De TiLb. Ct. spreekt de berichten aan gaande den schilder Mut-saers tegen. Het blad heeft van zijne familie vernomen, dat hij sedert zes maanden te .Antwer pen werkzaam is in een groote schil derszaak, als eerste knecht. Vijf weken geleden werd hij, op een ladder staande door een bierwagen omvergereden, maar kwam er met een paar lichte wonden af, Overigens maakt hij liet zeer goed" en verdient ruim zijn brood. Schipbrenkelingen. De bemanning van de in de vorige week door aanvaring gezonken logger van den reeder A. Knoesler, te Scheve- nimgen, is in den Woensdagnacht te Rotterdam aangebracht, en na aldaar door den reeder te zijn afgehaald. Don derdagochtend te Scheveningen aangeko. men. Alle lijfgoederen van de opvaren den zijn bij het ongeval verloren gegaan. Tail Schaffelaar. Van den vervaardiger van het stand beeld van Jan van Schaffelaar, den heer Bart van Hove te Amsterdam, is bericht ontvangen, dat hij onmogelijk op 1 Sep tember met het standbeeld gereed kan zijn. Dientengevolge is de onthulling een paar weken uitgesteld. Gevaarlyk. Vrijdagochtend te ongeveer 7 uren waagde zich te Scheveningen, niettegen staande de waarschuwingen van den badman, een jongeling te ver in zee. Door den feilen stroom medegesleurd riep hij om hulp, waarop de badman Teun Grootveld met de reddingslijn voor zich uit zich te water begaf en al zwem. mende den drenkeling bereikte, dien hij behouden aan het strand bracht. Vrijdag passeerde een paard en wagen den overweg van de spoorbaan tusschen de stattions Oostwoud en Twisk (lijn Hoorn—Medemblik), toen juist een trein aankwam. Het paard werd gedood en het rijtuig geheel vernield, doch de be stuurder kwam er, wonder boven won der, zoo goed als ongedeerd af. Bij bedoelden overweg zijn geen af- sluitboomen, noch bevindt zich daar een wachterswoning. Ned. In8titnut voor kostelooze behandeling van Lnpnslyderg. Tot de treurigste ziekten, welke in ons land, evenals in andere landen, vele slachtoffers tellen, behoort de Lu pus Vulgaris, die huidziekte, welke steeds voortwoekert- en dikwijls de vreeselijkste misvormingen veroor zaakt. Langen tijd achtte men deze ziekte ongeneeslijk totdat prof. Niels R. i'in- sen te Kopenhagen tot de ontdekking kwam dat Lupus met een clcetriscn licht behandeling te genezen was. Dank zij den schitterenden resultaten welke zijne proeven opleverden, vond hij alras velen bereid hem door aan zienlijken financieelen steun in staat stellen in 1895 een instituut in het leven te roepen ter behandeling van Lupuslijders. Van uit dat instituut werden sedert iu verschillende landen op grootcr of kleiner schaal instellingen in het le ven geroepen waar volgens het systeem; van prof. Finsen de Lupuslijders be handeld worden. In Nederland was het dr. C. W. Bollaan te Rotterdam, die zich aange trokken gevoelde in zijn geneeskundige inrichting volgens dit stelsel Lupuslij ders in behandeling te nemen en wel met zeer schoone resultaten. Ten einde zijne inrichting meer dan

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 5