ALLERLEI slag van Savigliano d'oor vier sabel houwen werd gewondDucoud La borde, die „huzaar", die bij Eylau een Russisch officier doet sneuvelen, bij Friedland! wordt gewond, zich zelf verbindt en dan zes Pruisen gevaar, gen neemt. Virginia Ghesquière eindelijk, die in plaats van haar broeder in de ge lederen van het 27ste ligne treedt,zich in Portugal, onder Junot, onder scheidt door bijzondere dapperheid, haar gewonden kolonel redt uit de handen der Engelschen, bij die gele genheid twee van hun officieren ne- derschiet, doch zelf (gewond wordt en nu, eindelijk, bij het verbinden van die wonde in die ambulance, als vrouw wordt herkend' Maar niet alleen in die dagen, die der historie behooren, leefden heldin nen, ook in onzen tijd dedlen vrouwen daden van uitstekenden moed. Ov<jr deze echter later. De ramp op de RSétropolitainte Parijs. (Bij de platen). Vrijdag 14 dezer, 's middags 2 uur heeft de begrafenis plaats gehad vau 19 slachtoffers. De lijkkisten werden, vóór zij in de groeven van de kerk hoven van Pantin en Bagneux werden neergelaten, eenigen tijd tentoonge steld in de kazerne van de Cité. De arcades der binnenplaats waren over haar geheele lengte zwart met zilver gedrapeerd, terwijl aan den ingang de wapens van Parijs waren aange bracht en eenig groen de decoratie vol tooide. Elke lijkkist was voorzien van een zwarte vlag en gedekt door ver scheidene bloemen dé treurige stoet werd geflankeerd door republikein- sche gardes in groot tenue. Bij het neerzetten der kisten werd carré geformeerd door de troepen, om de familieleden der slachtoffers en de tot de plechtigheid genoodigden. Op een verplaatsbare tribune in het mid den werden enkele korte toespraken gehouden door Combes, namens de regeering en door Deville, president van den Stedelijken Raad. uit naam der stad. Parijs. De muziek der repu- bllkeinsche garde voerde gedurende de plechtigheid treurmuziek uit. Het geheel droeg een indrukwekkend karakter. Tegenwoordig waren de hïknster-presid'ent Combes, alle leden der regeering. hetzij persoonlijk of bij gevolmachtigden, de polltieprefect de gemeente raadsleden, alle commissi rissen van politie met hun driekleuri- gesjerp om enz. enz. In een gesprek constateerde Combes, dat de meest ernstige rampen het vaakst den minderen man schijnen te treffen. Het onderzoek diende natuur lijk afgewacht, doch Combes hoopte, dat deze wreede les voor de toekomst vruchten mocht dragen. In ieder ge val zou de regeering er steeds naar streven de veiligheid van het men- sclielijk leven te waarborgen. Toen de kisten op de draagbaren werden geplaatst, speelde de muziek de marche funèbre van Chopin. Na tuurlijk, hadden hartverscheurende tooneelen plaats twee vrouwen vie len flauw. De lijkdiensten hadden plaats inde Notre-Dame-kerk en in de St. Gervais- kerk. Een reusachtige menigte volg de den stoet, zoodat politie en militai ren de. handen vol hadden. De Notre-Dame-kerk had geenerlei bijzondere versiering en ook de plech tigheid droeg een allereenvoudigst ka rakter. Na de wijding werden de kis ten naar de kerkhoven van Pantin e.n Bagneux vervoerd. Kardinaal Richard celebreerde Woensdag e$n plechtigen dienst voor de slachtoffers. Generaal Marcot commandant van St. Cyr, zond aan den prefect der Seine 500 francs als opbrengst van het jaarlijksch schoolfeest en welk be drag de leerlingen bestemd hadden vóór de farniliën der slachtoffers. De rechter van instructie Jollioten de procureur der Republiek, Her- bault, hebben op de plaats de,s onheils een onderzoek ingesteld. Getuigen zijn er nog niet gehoord, in afwachting tot het technisch onderzoek zal afgeloo- pen zijn. De leden der stedelijke commissie, die met het onderzoek naar Ofi oor zaak is belast, begaven zich Zaterdag middag naar het station des Couron- nes. Begeleid door beambten met fak kels, hebben zij nauwkeurig den weg en het station ge nspecteerd. Dat slechts enkelen der slachtoffers bij de ramp den goeden kant opliepen, moet daaraan worden toegeschreven, dat de meesten. omdat zij elders woon den. den pl'aatselijken toestand niet kenden. Eén der eerste gevolgen van het onheil zeil zijn, dat aan weerszijden der stations nooduitgangen gemaakt zullen worden. Als een bijzonderheid' wordt nog gemeld, dat een trein, komende van het station Menilmontant, tijdig order kreeg terug te gaananders waren ookwaarschijnlijk passagiers van dezen trein gestikt. De ramp zal de Maatschappij eenige millioenen francs kosten. De directie van de „Metropolitain" werpt de schuld van het onheil ge heel op den machinist Chauvin, zoo als wij reeds mededeelden. De Matin heeft, indachtig aan het hoor en we derhoor, dezen ongelukkigen man, die zwaar gewond aan arm en been bed legerig is. gevraagd wde ziijns inziens de verantwoording draagt. Chauvin verklaart plechtig zijn plicht gedaan te hebben tot het einde toe. Ongelukkige omstandigheden, onaf hankelijk van zijn wtl. zijn de- oorza- wond door elecfcrische vonken, ont staan van kortsluiting. Bij het station Au Combat ontstond dé tweede kortsluiting cn deze waste hevig dan dat ik dadelijk denken kon aan reparatie. Ik vroeg den stations chef de reizigers van trein 52 uit te laten stappen om mijn trein op te laten duwen naar een zijspoor, twee honderd meter van het Belle-ville- station. Dit vond de chef goed. Doch tot mij,n schrik merkte ik, dat wij niet op het zijspoor gingen, maar recht, •door spoorden. De wissel had dus niet gewerkt. Toen was een ongeluk on vermijdelijk. De Matin-redacteur die Chauvin hoorde-, ging daarop naar de-n techni- schen chef van de „Metropolitain" om te vragen of het waar was, dat de motor van trein 43 niet in goeden staat verkeerde dien Zondag. Deze chef antwoordde Thans bemoeit de justitie zich met de-ze zaak. Wij mogen niets zeggen. Hij bleef kalm. Een van de leukste dingen, die ik ooit zag, zoo vertelde me een reiziger, gebeur de toen ik in- een dorpsherberg afstapte om daar den nacht door te brengen. Ik was toen op een fietstoer en net had ik De perplexe herbergier gehoorzaamde dit bevel lijdelijk. Na de sporen aange gespt te hebben opende onze man het hek van de wei en liep met groote pas sen naar het paard. „Pas op!" riepen we beiden tegelijk. De woedende stier had zijn kop laten zakken en deed een stormaanval op den vreemde, met de kracht van 'n stoomtram Kalm wachtte de man dien aanval af en op 't oogenblik, toen ik hem al opge geven had, sprong hij opzij en met zoo'n handige beweging, dat ik haar niet weet te beschrijven, draaide hij zich o-m en sprong vlak op den rug van den stier. Hij greep diens horens en drukte het dier telkens en telkens de sporen diep in de zijden. Toen verstond ik pas goed de ware beteekenis van het gezegde, brullen als een gevangen stier. Het lawaai was eor- verdoovend. Hoe- de vent zich op het ra. zende beest hield, weet ik niet, maar hij wilde er maar niet afgesmeten worden en ten laatste werd de stier heel kalm, overwonnen door pijn en schrik. Toen alles over was, steeg de rijder af en klopte het dier in de zij, zoo zacht jes zeggende: „Braaf zooBraaf zoo Dat leek ten minste nog een beetje op rijden". „Ziet u" merkte hij op, toen- hij aan- De ramp op den ondergrondsche spoorweg te Parijs. De overblijfselen van den verbranden trein aan het station Menilmontant. ken geweest van deze ramp. Wel de gelijk heeft hij zijn instructies op gevolgd. Artikel 41 directie verwijt hem geen aclvt geslagen te hebben op dit speciale voorschrift zegt, dat in het geval van kortsluiting de machinist alle reizigers moet waarschuwen de wagens te verlaten en dit^heeft Chau vin gedaan aan het station Barbès. Chauvin geeft de schuld aan zijn slechten motor en dit is een zware beschuldiging aan het adres van de directie. Hij zei de .^Zondag was de motor reeds twee malen in reparatie geweest. De her stellingen hebben zeer vluchtig plaats gehad, want dé directie kon de ma chine niet missen, daar de toeloop van het publiek buiten-gewoon gj'oot was. Tot. het station Barbès ging alles uitstekend. Toen ontstond kortsluiting en 't voorschrift opvolgende, isoleer de ik de borstels, om 't vuur te kun nen blusschen. Ik onderzocht, vluchtig hoe de kortsluiting ontstaan was. Ik moest dit wèl vluchtig doen. Wanneer wij te veel tijd hieraan besteden, dan geeft de diireetie ons beri-spjjjgen, zelfs straffen. En deze kortsluitingen komen dikwijls voor. Dat weef de directie evengoed. Een paar maanden geleden nog werd, ik aan de oogen hevig ver mijn kar opgeborgen, toen een ruiter naar de deur kwam gegaloppeerd. Het paard was een prachtig die-, jong en vurig, maar de ruiter bestuurde het met het grootste gemak. Afstijgende vroeg hij of hij zijn paard in de wei mocht sturen, wat toegestaan werd. 's Morgen-s just toen ki weer wou be ginnen met trappen, hoorde ik den rui ter zeggen tegen den herbengier, dat hij zelf zijn paard wilde gaan opvangen, daar het voor een ander nog al lastig was om dicht in zijn buurt te komen. Neen, neen, zei de waard, naar de wei wijzende, zie je dien stier niet? We keerden ons bliden om en zagen een rood beloop-en-ooglgen, woest-eruit- ztenden -stier, die o-ns over den weg aan keek. Niet ver van hem vandaan graas de het paard rustigjes. „Ilij ziet er nogal kwaadaardig uit", zei. de vreemde. „Niettemin, ik ga toch zelf mijn paard halen en ik zou jouw stier maar aanraden o-m op een afstand te blijven. Wo keken elkaar een-s aan. In die kalme verzekering daig iets dat de aandacht opwekte. „Een paar sporen", zei de vreemde kalmpjes, „Hoe grooter hoe beter." -statten maakte o-m op zijn paard weg te rijden, „vijf jaar comboy-leven leeren je toch we] een paar dinigen, hè?" Weg was hij. Een tehuis voor katten. Londen is ongetwijfeld de lcatten- rijlcste stad ter wereld. In de Londen- sche huizen wemelt het van muizen en, om deze te verdrijven, houdt men kat ten. En de katten bezitten de onaange name eigenschap, dat zij zich met ko nijnachtige snelheid vermenigvuldigen. De Engelsohe huisvrouw is over het al gemeen te „goedhartig" om de overtol lige jongen te verdrinken en het ge volg van deze goedhartigheid is, dat tallooze daklooze katten in de stra ten en. de tuinen der reuzenstad rond zwerven. Een betrouwbare schatting stelt het aantal Londensche katten op 750.000 en. daarvan zijn er onge veer 100.000 dakloos. Ten einde aan dezen toestand een eind to maken, heeft ongeveer zes ja ren geleden een Londensche dame een asyl gesticht, waarin zij zwervende kat ten opnemen, zieke verplegen en waar- délooze katten dooden wilde. Zij be gon met eenige personen in dienst te nemen, die in opdracht kregen, dak looze katten van de straten op te van gen en maakte voorts door adverten ties in de bladen bekend, dat zij be reid was van menschen, die van hun katten afwilden, de dieren over te ne men, of ze zonder pijn te dooden. Van dit gezichtspunt uit is de ander neming prijzenswaard. Het bleek ech ter al zeer spoedig dat de inrichting reusachtige afmetingen zou aannemen, als men zich over alle daklooze kat ten wilde ontfermen, en dus moest de directie van de instelling er toe over gaan verreweg het grootste gedeelte van de katten onmiddellijk na haar inlevering te dooden. Alleen de aller beste exemplaren werden bewaard en aten tot het einde huns levens genade brood. Daarnevens werden zieke katten ver- i en pension opgeno men. De geringe ontvangsten, welke op die wijze verkregen worden, zijn natuurlijk op verre na niet voldoende, om de groote onkosten van het asyl te dekken, die in het vorig jaar pre cies 30 pond sterling per week belie pen. De onkosten worden geheel uit vrijwillige bijdragen bestreden en het is der inrichting zeer ten goede geko men, dat koningin Alexandra 't be schermvrouwschap over het asyl heeft aanvaard. Wel, als we 't zuinig aanleggen vijf. En nu is er een ding, waarin jij me moet raden, lieveling. Wanneer zullen we trouwen? Wil je heusch hebben, dat ikdiat beslis Ja. Nu, ik zal het schipperen^ Laten we zeggen1, zoo vandaag over veertien jaar. ONVERSCHILLIG. Schuldeischer (grof) Nu wil ik ein delijk mijn geld hebben, anders zal ik andere maatregelen nemen. StudentJa, beste man. maar wat gaat mij eigenlijk jou geld aan Hoe de Turksche keizer oordeelde over de opkomst van den Nederl. staat. Dezer dagen trof mij in een pam flet uit de zeventiende eeuw de vol gende bladzijde, die onwillekeurig doet denken aan den bangen strijd der Boe ren in Zuid-Afrika. De Turksche keizer, zoo las ik daar, stond verstomd, toen hem het verhaal werd gedaan van de opkomst der ren, wat mijn oordeel daarvan is? Het is God, riep hij uit, met zijn hand ten hemel wijzende, het is God, die deze landen behoudtanders was het onmo gelijk. Het nieuwe record. Een nieuwe sport, die echter ditmaal niet van Amerikaanschen, doch van Engelschen oorsprong is, schijnt de beoefenaars, die er zich aan overge ven, tot hartstocht te brengen. Het betreft een match van vliegendooders, die in een kleine, Engelsche stad is gehouden. De overwinnaar, wiens da den wonderbaar schijnen te zijn, heeft een record gemaakt, door 149 vlie gen in één uur te dooden. De tweede winner had het in dienzelfden tijd tot slechts 101 vliegen gebracht. Of de winnaar voor het feestmaal, dat tot viering van zijn zege gegeven werd, zijn handen gewasschen heeft, wordt niet vermeld. Het is te hopen, hij het gedaan heeft voor zichzelf en zijn tafelburen. Onbeschaamd. De vermaarde Engelsche staatsman Charles James Fox (17491806) leid de in zijn studententijd een losbandig leven en verkwistte zooveel geld, dat het eindelijk zijn vader, Lord Holland, te erg werd. Deze schreef aan zijn los- De ramp op den ondergrondschen spoorweg te Parijs. De herkenning der slachtoffers op de prefectuur van politie. Ze had er eens over nagedacht. Zij Ik heb eenis nagedacht over ons trouwen, lieveling, en over ons aan staand leven. Hij En heb je alles gearrangeerd? Alles. Je weet, hoe methodisch ilc altijd! te werk ga en hoe ik altijd het plan vooruit opmaak. Juist, dat is zoo. Ik ben blij zoo'n meisje te trouwen als jij bent En nu over het trouwen. Natuur lijk geschiedt het ook in de kerk. Oh, zeker. En dan over de reis. Ilc denk, schat, dat een paar maanden in Italië het mooiste zullen zijn. Hij (zijn tractement is tweehonderd pond) Geloof je dat werkelijk? Oh, ja. Dan, als we terug zijn, zou 'tdan niet heerlijk zijn om ons eigenaardig, gezellig nestje te hebben. Ik weet precies, wat ik zou Willen hebben. Mooi. Je moest er één koopen. Natuurlijk, dlat is gemakkelijk genoeg. Ze zijn nu zoo goedkoop. Een vriendin van me kocht er onlangs ook één wat dienk je, dat ze er voor betaalde? Niet meer dan zes duizend pond. Verbazend goedkoop. Zou één genoeg zijn? Natuurlijk, jou gakns. We zullen ook een stal moeten hebben. En wat zal het zijn, lieveling, een automobiel of paarden? Alle twee Ilc was al bang, dat je 't te duur zoudt vinden. Oh, in 't geheel niet. Zulke klei nigheden let ik niet' eens op. Hoeveel dienstboden Nederlandsche Republiek. De zwakke tegenstand van deze landen tegen den grootmachtigen koning van Spanje maalde hem den geheelen nacht door het hoofd, waarom hij des morgens zijn bassa's riep, verlangende hun oor deel te vernemen, hoe zulke kleine lan den als Holland en Zeeland, die hij hun op de landkaart toonde, het ge weld konden weerstaan van den ko ning van Spanje, die zooveel konink rijken en hertogdommen, zooveel macht en rijkdom bezat. Toen zij hiervóór geen redenen wis ten op te geven, die klem hadden, be riepen zij zich op den gezant van Ve netië. Deze stond mede als beteuterd, maar zeide ten laatste, dat naar zijn gevoe len de onderstand door de ko ningin van Engeland deze landen zeer gesterkt had. Doch dit voldeed den keizer niet, zeggende: Och, die vrouw had ge noeg in haar eigen lancl te doen. De gezant zeido verder, dat ook Frankrijk belangrijken onderstand gaf. Dat rijk. hernam de keizer storid door den burgerkrijg in vuur en vlam en had inwendig werk genoeg. Maar, vervolgde de gezant, Uwe Majesteit moet weten, dat die landen sterke steden en vestingen hebben en door groote rivieren worden omsloten. Dit is het ook niet, zeide de keizer, want de koning is zoo machtig en heeft over zooveel volk te beschik ken, dat hij met raenschenvleesoh wel een dam iii die rivieren kan leggen en zich op die wijze een brug maken om er veilig binnen tc komen. Toen er verder geen redenen werden te berde gebracht, die hem konden vol doen, zeide hij: Wil ik u eens zeggen, mijne hee- zinnigen zoon een krassen brief, wel ken hij besloot met de ironische aan sporing „Zie eens rond onder je medestuden ten aan de Universiteit te Oxford, of je er één kimt vinden, die maar half zoo liederlijk is als jij 1" En de jonge deugniet, die nooit om een antwoord verlegen was, antwoord de met naïeve vrijmoedigheid: „lk heb terstond gedaan, wat gij verlangdet, vader; ik heb rondgeke ken en ik moet u eerlijk bekennen ik heb niet gevonden wat ik zocht." Iets voor domme menschen is de „Whitney Electric Development Company", die een plan van zekeren professor Whitney, te Chicago, tracht te verwezenlijken. De professor is na melijk van meening, dat zich buiten het bereik van de aantrekkingskracht der aarde een electrische zee bevindt, die in het belang der nijverheid kan en moet gebezigd worden. Dientenge volge is een mijnheer F. X. Schoonma ker iri opdracht van de Whitney Com pany, die over millioenen moet be- schikkeu, naar Denver gereisd, om toebereidselen te treffen voor bet ver voer van een reuzenkanon op Pike's Peak, naar den top van welken berg een spoorweg leidt. Door middel van het reuzenkanon zal dan een sferische ijzeren magneet loodrecht in de ruimte geschoten worden, doch aan den mag neet zal ongeveer 40 kilometer koper draad hangen. Natuurlijk is Whitney er van overtuigd, dat het stuk ijzer, in weerwil van de zwaarte van het koperdraad, buiten de sfeer van de aantrekkingskracht der aarde in de verre, buitenaardsche electrische zee terecht zal komen, daar vastgehouden zal worden en door het koperdraad met de aarde verbonden zal blijven, waarna dan de aanwending van elec trische paardenkrachten zal kunnen beginnen, als tenminste de magneet niet op hol gaat en de geheele aarde mee op sleeptouw neemt. Muzikale arbeid. Welk een zwaar werk pianospelen is werd onlangs op eene Conferentie van Musici te Dublin uiteengeezt. Een pianist, zoo werd daar gezegd moet, volgens de tegenwoordige eischen van pianospelen, leeren in ééne minuut met zijne oogen 2000 bewegingen te maken en zijne hersens er aan ge wennen die 1500 teekens elk afzonder lijk te begrijpen en 2000 orders te ge ven. In Webers „Moto Perpetuo" moet een pianist 4541 noten lezen in iets minder dan1 4 (minuten. Dit is ongeveer 19 per seconde; maar daar een oog slechts tien achtereenvolgende indruk ken per seconde kan opnemen, is het duidelijk, dat bij zeer snel spelen van muziek een speler de noten niet elk afzonderlijk ziet, maar bij groepen te gelijk. Bij Chopin's „Etude in E mineur' wordt nog veel grooter snelheid van lezen vereischt. Daarbij moeten 3950 teekens in twee en halve minuut wor- gelezen, hetgeen gelijk staat met on geveer 26 noten per seconde. Athleten in de insecten-wereld De mensch beschouwt zich zóó ver boven alle dieren verheven, dat hij geheel vergeet, hoe hij, vergelijkender wijs gesproken, eigenlijk een zwakke ling is. Men kan zonder overdrijving de stelling verkondigen, dat de li chaamskracht der dieren omgekeerd evenredig is aan hunne grootte. Er is al veel over geschreven, dat bijen en mieren vergelijkenderwijs veel sterker zijn dan een leeuw of een olifant, maar nauwkeurige opgaven en cijfers heeft men daaromfrent nooit verza meld. Daarom is wel interessant wat een Amerikaansch geleerde, dr. Ja mes Weir, in dat opzicht heeft gedaan. Dr. Weir had eens eene wandeling gemaakt en verzwikte zich bij die ge legenheid den voet. Terwijl hij er met de hand naar greep, gevoelde hij plot seling eene stekende pijn in den wijs vinger en toen hij zijne hand terugtrok, hing er „een vliegend hert" aan, dat mei zijne krachtige scharen den ge lee'de had beetgepakt. Deze maakte het dier los, nam het mee en strafte het met zwaren arbeid. De kever werd met een paar stevige draden voor een klein blikken wagentje gespannen, dat 58 gram woog. Het dier wandelde kalm met het wagentje weg, niettegenstaan de het gewicht daarvan zijn eigen ge wicht meer dan 30 maal overtrof, daar de kever zelf nog geen 2 gram woog. Daarop werd liet wagentje met nog 15 gram hagel belast, maar ook dit hinderde het insect niet in zijne voortbeweging. Eerst toen er nog 15 gram bijkwam, kon het 't niet ver der brengen dan 2 centimeter. Daarop nam Weir nog eene andere proef. Hij bevestigde een der scharen van het dier aan een zeer gevoeligen krachtmeter en bracht het toen onder den invloed van een electrischen stroom. Het apparaat toonde door de pogingen van het dier om terug te wijken een krachtsoefening van 15 gr. Wanneer een man van 200 pond in ver gelijking hetzelfde zou willen doen, zou hij met ééne hand een gewicht van 20 centenaars moeten kunnen ophef fen. Zelfkennis. Van een overleden Duitschen groot hertog, wien een aantal Serenissimus- geschiedenissen worden toegedicht, wordt ook de volgende anecdote ver haald: De groothertog had een vertrouwden kamerdienaar, die zich tegenover den vorst meer vrijheden kon veroorloven dan menig hooggeplaatst persoon. Op een namiddag, terwijl de groothertog een rijtoer maakte, werd de in het pa leis achtergebleven kamerdienaar der mate door moehoeid overmand, dat hij in de werkkamer van den regeerenden heer in diens stoel voor de schrijftafel ging zitten en zachtken9 sluimerde. Hij werd pas wakker, toen de vorst terug keerde en de kamer binnentrad. Zoo, doe je je dutje hier op mijn. itoel? merkte de joviale groothertog

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 10