Tweede Blad, Ia Zorg en Brak. Behoorende bij „Hasrlem'i Dagblad" V*n Maandag 31 Ang. 1903 #r. 6137 Haarlemsche Handels- vereeniging. Goedgekeurd' bij Kon. Besluit van 12 November No. 22, 1899. De Haarlemsche Haudelsvereemgiiig hier ter stede, opgericht 10 Mei 1902, beeft in den loop van den tijd! wel baar recht van bestaan bewezen. In zeer veel gevallen, zaken van ver schillenden aard betreffende, is zij opgetreden en dikwijls met groot suc ces. Jammer echter, dat men alge meen niet meer blijk geeft dit te waardeeren door als lid der vereeni- ging toe te treden. Er zijn wel meer dan 600 leden, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar, neringdoende, ja, zelfs particulieren moesten lid worden om ten minste te laten gevoe len, dat men het werk op prijs stelt, dat de Haarlemsche Handelsvereeni- ging steeds opneemt als doende, wat iare hand vindt om te doen. De voordeelen, die de Vereeniging buiten hare bemoeiingen van ver schillenden aard haren leden aan biedt, zijn zeer vele. en zeer groot te genover de geringe jaarlijksche con tributie van f 2.50. die gevraagd wordt. De Haarlemsche HandClsvereeniging bemoeit zich in de eerste plaats er mede de belangen van hare leden te bevorderen door onwillige betalers voor hun tot betaling aan te manen, en informatiën voor hen in te winnen. Bovendien hebben de leden het recht het hun gTatis te verstrekken advies van de rechtsgeleerde adviseurs der Vereeniging te vragen, die ook in procedure®. en faillissementen gratis voor hen optreden, natuurlijk alleen voor zaken, betreffende den handel en het bedrijf der leden. Rechtsgeleerden, adviseurs der ver eeniging zijn de heeren Mrs. Th. de Haan Hugenholtz en, H. Ph. de Kan ter. Spaaroe 24, alhier. Het bureau der Vereeniging is ge vestigd Lange Begijnenstraat 22. Voor incasso's door bemiddeling d'er Vereeniging wordt een vast recht van 5 pCt. der vordering berekend. Boven dien moet 10 ct. voor port steeds wor den bijgevoegd1, bij inzending van vorderingen door bemiddeling der advocaten te innen.. De kosten van informatiën naar buiten de stad woonachtige personen bedragen 60 ct. per informatie plus 5 ct. porto-vergoeding. Informatiën naar binnen de stad wonende perso nen worden, gratis verstrekt, Pretention op buiten de stad wo nende personen worden niet behan deld, wanneer niet 10 ct. voor porto- vergoeding is bijgevoegd. Ruim 1450 informatiën en rechtkun- dige adviezen werden in het afgeloo- pen jaar gegeven. In April zijn 50 vorderingen tot een bedrag van f 506,65 betaald; 9 vorde ringen worden afbetaald, 11 vorde ringen zijn uitgesteld. In Mei zijn 58 vorderingen tot een bedirag van f 1533.01-^ betaald 9 vor deringen werden afbetaald, 13 vorde ringen zijn uitgesteld. Volgens art. 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschonden bewaard te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames, of wat dan ook, moeten worden ge adresseerd; aaui het bureau, dat ge opend is dlagelijks van 's morgens 9 tot 1 uur, en 's namiddags van 2 tot 4 uur. waar dan ook verdere inlich tingen zijn te bekomen. Men wordt geraden alvorens te le veren aan J. A. Wennekes, bierhuishouder, Phoenix terrein en B. F. A. Buijs, in sigaren. Lange Veerstraat 2 zich om inlichtingen te vervoegen aan het Bureau. HET BESTUUR. Officieele Berichten. KENNISGEVING HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen ter openbare kennis dat door hen is ontvangen eene bekend making van Burgemeester en Wethou ders der Gemeente Schoten, dat het ver. zoek van C. Broekhuizen te Schoten om op perceel, kadastraal bekend in Sec tie B No. 1759, eene smederij te mogen oprichten door hen is ingewilligt. Haarlem, den 28 Augustus 1903. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, BOREEL. De Secretaris, PIJNACKER. feuilleton. Naar het Engelsch van ROBERT MACHRAY. Hij deed' zijn best kalm te blijven zijn leed voor de oogen der we reld te verbergen, maar ieder oogen- cjik was een kwelling. Toch ging de «aandag voorbij, zooals andereMaan- dagen, en nog kwam Moms Thornton aiet En evenzoo ging Dinsdag, Woens dag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag toorbij de week was verstreken en ibornton niet verschenen. Dit feit overwegende, was Eversleigh fcneigd tot de conclusie te komen dat zijn oude vriend onderweg over vallen was door de kwaal, waarover «j in zijn brief gesproken had. Maar «3 dat het geval was, waarom had «jj dan niet een boodschap gezonden «f laten zenden aan de firma of aan DW dochter? Eversleigh wist. dat zij verder niets ton haar vader had gehoord, even- ton als de firma. hl één opzicht was het niet verschij nen van Thornton een verlichting voor Stadsnieuws. Onlangs deelden wij mede hoe alhier een Israëlietisch echtpaar door een schadchen" (huwelijksmakelaarster) waren aan elkaar gekomen, hoe beiden toevallig zonder iets van elkaar af te weten daartoe dezelfde „schadchen" hadden in den arm genomen, dat de man 100 had beloofd en betaald voor! het totstandbrengeh van het huwelijk, dat de vrouw, die ƒ150 had toegezegd, nu weigerde die som te voldoen, om dat f 100 voor zoo'n kleinigheid genoeg was, en dat de kantonrechter had be slist, dat, zoo de „schadchen" een eed deed dat door haar tusschenkomst het huwelijk was tot stand gekomen, de gelukkige echtgenoote, evenals haar man, ƒ100 zou hebben te bel alen. De jonge vrouw heeft het daarop niet laten aankomen en heeft de toegezegde som aan de „schadchen" voldaan. Men schrijft aan de N. R. C. De vorige week werd door een auto mobiel van den heer Smidt van Gel der te Yelsen, terwijl hij er zelf inzat, een jongetje te Schoten aangereden, met het gevolg dat de knaap een been brak. Heden werd door den rechter-com- missaris bij de rechtbank te Haarlem een instructie geopend tegen den chauffeur en door de moeder van den knaap wordt een. civiele actie inge steld tegen den heer Van Gelder tot vergoeding der schade enz. Uit de Omstreken ZanöTüort. Namens een commissie >an dames, badgasten en ingezetenen waarbij zich ook de commissarissen van den Haar- lemschen Straatweg aansloten, is Don derdagavond, bij monde van ds. G. Hulsman, in Ons Huis aan de bad vrou wen van de badinrichting in het Groote Badhuis, Amje Hollenbe-g en Duifje Koning, een toelage van 100 's jaars aangeboden, in te gaan met 1 October. De bijeenkomst, door onderscheiden bijgewoond, droeg een feestelijk ka rakter. N. R. C. Beverwijk. Bij de gehouden aanbesteding van be- stratingswerken onder Heemstede wera perc. 1 de Strengweg gegund aan J. Oldenburg te Bergen voor 3956 en per ceel 2 de Zuid Maatweg aan G. Smit te Nauerma voor ƒ1200. Binnenland. fiotberlcht. A.s. Dinsdag worden op bet paleis Soestdijk de erfgraaf de erfgravin Von Erbaoh verwacht, om daar eenige dagen te logeeren. Gelijk men weet is de erfgravin ,een zuster der Koningin- Moeder. De hertogin van Albany met prin ses Alice en gevolg vertrokken Vrijdag van Soestdijk naar Arolsen per trein van 9.47 via Utrecht. Het vertrek van H. M. de Koningin- Moeder op heden van BaarninaarApel- dooirn is bepaald op 3.47 n.m. Aan komst te Apeldoorn om 5.56 n.m. H. M. de Koningin-Moeder zal Dinsdag met den trein van 8.50 v.m. uit Apeldoorn naar Bemtheim gaan, vanwaar H. M. denzelfden dag naar Baarn terugkeert. Aankomst aldaar ten 7.21 n.m. De uren zijn gesteld in Greenwichtijd. Inbraak In den afgeloopen nacht zijn weer door een of meer inbrekers aan bet werk geweest. Toen hedenochtend de werkster, die gewoon is de kantoorlo kalen van de tabaks- en sigarenfirma Knoops en Van Paddenburg, Rokin 43, te Amsterdam. schoon te ma ken, binnenkwam, zag zij dat er alles overhoop was gehaald en de lessenaars waren opengebroken. De eigenaars van de zaak en de politie werden gewaarschuwd en een onder zoek ingesteld. liet bleek dat de onwelkome bezoe kers waren binnengeklommen door een raam, dat verbroken was. Men is, toen blijkens de voetstappen, op een bureau gestapt en een onderzoek begonnen in de lokaliteiten. Blijkbaar wisten de inbrekers dat in een der bureaux fijne merken sigaren waren geborgen en werd daarvan een voorraad medegenomen. Uit een der kisten namen zij alles mee, behalve een paar gebroken exemplaren. Een klein bedrag aan geld werd ook .niet ver smaad. maar de brandkast was den heeren blijkbaar te solide. 'Francis Eversleigh, in zooverre als de dag van zijn vonnis er door verscho ven werd, maar in een ander opzicht werd het ondragelijke van zijn tegen woordige angst er maar door ver lengd. Het zwijgen van Thornton was even verschrikkelijk, omdat het onverklaar baar was. Kitty begreep niet, wat zij er van denken moest, van den ernstigen ge zondheidstoestand haars vaders was zij geheel onkundig. Nu werd ook zij angstig. In 't eerst had zij telkens tot. zich zelf of tot Gilbert, dien zij deelgenoot maakte van al haar zorgen, gezegd, dat haar vader stellig den volgenden dag komen zou, maar morgen werd heden en er verstreek weer een dag en nog één en toch verscheen hij niet. En geen letter schrift kwam er van hem. Gilbert deed als minnaar zijn uiter ste best haar op te vroolijken. zich uitputtende in allerlei mogelijkheden haar vader was onverwacht opge houden, maar zou heel gauw hier zijn en dergelijke meer en hij sprak daar met zoo'n opgewektheid over.dat zij wat van zijn zelfvertrouwen over nam. Maar toen de dagen voorbijspoed- den en Morris Thornton niet kwam, noch iets van zich deed hooren, toen werd haar onrust weer grooter en Daar de voordeur aan het Rokin en de verschillende tusschendeuren al len gesloten bleken, vermoedt men dat de dieven weer langs denzelfden weg vertrokken. Hulp op zee. Men schrijft aan het Hbld. In den morgen van den 26en Aug. wer den op de terugreis uit Tromsö, a. b. Hr. Ms. pantserdekschip Koningin Wil-j helmina der Nederlanden" in de Noord-' zee noodseinen opgemerkt van den Rus. sischen schoener „Mary" koersende om de West. Toen de beteekenis der sei nen was verkend als te zijn: „Gebrek aan proviand hongersnood" werd on middellijk een sloep gezonden met een officier, ten einde zich van den toe stand aan boord van de „Mary" te over tuigen en' bleek men gebrek te hebben aan drinkwater, terwijl ook de voorraad petroleum totaal was uitgeput, hebben de de schoener met eene lading hout be stemd van Riga naar een. Schotsche haven, reeds 29 dagen rert De kapitein had inmiddels zelf ook reeds een sloepje naar de „Wilhelmina" gezonden met een briefje vor den commandant waar in verzocht werd om 30 Liter drinkwa ter en een. kan petroleum Onnoodig is het te vermelden, dat de „Mary" ruim van al het noodige werd voorzien. De bemanning bestond uit 7 koppen en de afstand tot de plaats van bestemming was nog ruim 250 mijl, zoodat kon wor den aangenomen, dat die plaats over ongeveer 4 dagen zoude kunnen worden bereikt en niets anders kon worden ge daan dan de bescheidenheid van de „Mary" te roemen. Ontvreemding. Het strafbare feit, waarvoor onlangs te Den Ilaag de oud-kapitein van het Indische leger De V. H. werd gearres teerd. bestaat hierin, dat hij, bestuurs lid zijnde van de sociëteit De Harmo nie. te Batavia of Weltevreden, een bedrag van f 3000 ongeveer, in gemel de hoedanigheid onder zijn beheer, ver duisterd heeft. Het speculeeren. met effecten moet tot de daad hebben ge leid. Reeds in Indië wisten de mede bestuurders wat er gebeurd was. Een gedeelte van het geld is toen in de kas der sociëteit teruggekeerd, uit de opbrengst eener verkooping van meubelen en andere bezittingen van den kapitein, die juist gepensionneerd naar Nederland zou vertrekken. Toeb hij echter nalatig bleef in die afspraak om uit zijn pensioen f 3000 aan te zui veren, was de aanhouding het gevolg. Hij werd in zijne woning gearresteerd. De aangehoudene is in het huis van bewaring steeds nog te ziek dan dat aan een overbrenging naar Indië goe dacht kan worden. Brieven uit Berlijn Een schilderachtige badplaats en tegelijk sterke Duitsche jes ting drie aren varens buiten de kust. (Van onzen Correspondent.) II. (Slot). Helgoland, i. d. Noordzee, Donderdag 27—81903. In. den Engelschen tijd, vóór 1890, badden de bewoners van het pittoreske kleine eiland eenige voorrechten, die hij de overname door het Duitsche Rijk verloren zijn gegaan. Evenals de smid van Gretna Green in Schotland bad de dominee van Helgoland bet reebt, jonge paartjes, die zich bij hem. vervoegden, „zonder vorm van proces" in den echt te verbinden. Lastige for maliteiten, als daar zijn: getuigen bij bet huwelijk, toestemming van ouders of voogden en dergelijke, waren bier overbodig. Het gebeurde heel dikwijls dat jonge verliefden, wier ouders doof bleven voor hunne smeekbeden en van geen huwelijk wilden weten, eenvoudig als ze de kans schoon zagen, op een mooien dag de plaat poetsten en zich gauw in Helgoland lieten trouwen. De ouders hadden dan das Nachsehen, als men hier zegt. en de llelgolander predikant stak zijne emolumenten in den zak. Sinds eenige jaren moet hij zich ech ter met zijn tractement tevreden stel len, daar de Duitsche Regeering, wel ke op den duur dergelijke zonderlinge toestanden natuurlijk 'niet kon laten bestaan, er eenvoudig een eind aan heeft gemaakt. In het getraliede kast je vóór het gemeentehuis worden te genwoordig de aanstaande echtelie den evenzoo „aufgeboten" als in an dere steden en dorpen van het .groote Rijk. Wanneer alle formaliteiten ver- vervuld zijn en het burgerlijk huwelijk heeft plaats gehad, mag het kerkelijk huwelijk eerst worden voltrokken. Yoor konden alle hartelijke toespraken van Gilbert niet meer baten. Gilbert begon zich nu ook met verbazing af te wa gen, wat dit alles beteeken de. Eindelijk begon hij ook iets bij zonder vreemds te vinden in het niet verschijnen en zwijgen van Morris Thornton. Hij sprak er met zijn vader over, die in antwoord daarop zei, dat hij alleen kon veronderstellen, dat Thornton onderweg ziek geworden was, ofschoon dat geen voldoende re den was om niets van hem te hooren. Gilbert hoorde nu voor 't eerst van den gevaarlijken gezondheidstoestand van Thornton hij was het met zijn vader eens, dat Kitty daarvan niets moest weten, daar het alleen maar haar angst zou vermeerderen. Wat Gilbert gehoord had,deed' hem des te eerder instemmen met een voor stel, dat Kitty den volgenden Zondag deed toen zij spraken over het on derwerp, dat hun geen oogenblikuit de gedachte ging. Dit was. dat zij een telegram zou den zenden aan Morris Thornton te Vancouver, waarin zij vroeg, wanneer zij hem in Londen zou kunnen ver wachten. Gilbert verzond haar telegram van het centrale telegraafkantoor in de Strand 's avonds laat, toen hij naar de stad terugkeerde. Het meisje ontving eerst Maandag middag antwoord. romantiek is in onze eeuw geen plaats meer. Onder het Engelsche regime waren de Helgolanders visschers natuurlijk vrij van militairen dienst. Het tegen woordig geslacht is het ook nu nog, doch dc jongens, na 1890 geboren, zul- plicht zijn m de Duitsche marine of in het leger te dienen. In het Oberland werd mij een stevige, dertienjarige jongen gewezen, wien als eersten Hel- golander zoodra bij 18 of 19 jaar oud zal zijn geworden, „de eer te beurt zal vallen 's Konings rok te dragen." Men veronderstelde, dat de Keizer hem wel op zijn jacht „Hohenzollern" zal la ten dienen als matroos, want het ligt voor de hand dat de eilanders z'ich eerder voor de marine dan voor het leger zullen aanmelden. Ofschoon zij eenige voorrechten moesten opgeven, daar het Rijk voor hen geen uitzondering mag maken, er kennen de ei landei's zelve, dat zij met de verandering van nationaliteit geen slechten ruil hebben gedaan. De En gelsche Regeering liet zich aan het eiland weinig of niets gelegen liggen, In die dagen, werd op Helgoland een soort speelbank gehouden, waardoor veel vreemdelingen werden aangetrok ken, maar voor de instandhouding van het eiland en de bescherming tegen do aanhoudende woedende aanvallen van de Noordzee had het rijke Al bion geen geld over. Het bad er ook geen belang bij, of het al kleiner en kleiner werd en heeft bij de trans actie in 1890, waarbij Duitschland Zan zibar tegen het kleine eilandje ver ruilde, dat den mond der Elbe be- heerscht. een uitstekenden ruil ge daan. Trouwens. Duitschland eigen lijk niet minder. Voor het Rijk was het van het grootste belang, dat zijn voor naamste uitvoerhaven, in tijd van oor log, uit een klein steunpunt vóór den riviermond niet langer werd bedreigd door een machtigen buitenlander. Met de overname door Duitschland begon voor Helgoland een nieuwe pe riode. Onmiddellijk werd de band ge slagen om het eiland voor verdere af brokkeling te behoeden en het tegen overliggende duineiland te bescher men. De tijd van het laisser aller was voorbij. Alleen aan den aanleg van kribben links en rechts aan. de Döne werd door den Staat 2 millioen mk. ten koste gelegd. De onlangs overle den bekwame waterbouwkundige inge nieur Fi-anzius uit Bremen, die ook de hervormer is van de Bremer haven werken, werd met dit werk belast. Bij een keizerlijk bezoek aan Bremen, waar Wilhelm II steeds de gast is van den Senaat in den beroemden „Ratskeller", werd door Jfranzius eens een uitge werkt plan aan den Keizer voorgelegd om van Helgoland een oorrlogshaven van den eersten rang te maken. De plannen bleven echter in portefeuille, daar hiermee wel veertig millioen ge moeid zouden zijn. Sedert de overname door het Rijk is er op en in het eiland heel wat ver anderd. Do vroegere Engelsche bezit ting, welke een schadepost was voor Engeland, is een Duitsclxe vesting van den eersten rang geworden, waarvan een argeloos wandelaar, die „boven over" van den rand van het hooge plateau zijn blik laat gaan over do wijde zee, echter niet eens over heel veel bemerkt. Wie evenwel zijn oogen de kost geeft, moet zelfs als'leek tot de conclusie komen, dat het kleine, hooge rotseiland een onneembare ves ting geworden is. Naar alle richtingen zijn op het Oberland bomvrije kaze matten aangebracht, welke langs on- deraardsche, voor het. publiek niet toe gankelijke gaugen beueden met het Unterland in verbinding staan, en van waaruit de zee rondom met de vèrdra- gende snelvuurkanonnen kan worden bestreken. Een andere vraag is het echter, of het eiland zelf in tijd van oorlog wel bestand zal blijken te zijn tegen de ge weldige trillingen, waarmee het vuren van het zware geschut gepaard gaat. De grondstof van het eiland is roode mergel, welke men met de hand mak kelijk kan afbrokkelen, en geen harde graniet. Bovendien heeft de zee op sommige plaatsen zulke diepe inham men in den rotswand gevreten, dat b.v. op één punt de uiterste, steile rand nauwelijks 30 tot veertig passen verwijderd is van een deel der"vesting werken. waarboven de rnqnd van een zwaar kanon even komt uitkijken. Als leek zou men willen vragen, of hier de wand niet uiteen splijten zal, wan neer, als het ernst wordt, de zware stem van de groote kanonnen over het eiland dondert? Bij een eeresaluut voor een eskader, dat buiten de reede ge durende eenige weken in den zomer zich verzamelt tot het houden van tactische oefeningen, daveren nu reeds de lichte huisjes op hun grondvesten, vertelde me een oude visscher. Maar geen nood. lieb Vaterland kannst ru llig sein. Met groote voldoening ziet de bevolking, dat de Regeering niet eenzij dig te werk gaat en met den natuurlij ken vijand, de zee, welke de vorige eigenaar kalm. haar gang liet gaan in haar verdedigingswerk, minstens zoo veel rekening houdt als met den meii- Het eerst, wat zij opmerkte, toen zij het antwoord ontving, was, dat het niet door haar vader geteekend was. maar door zijn agent. Het telegram luidde „Uw vader vertrok uit New-York naar Southampton met de St. Louis op 21 Juli. Verder niets hekend. Wallace." 21 Juli, zei Kitty tot zichzelf, dan had hij minstens hier een week ge leden al moeten zijn. Want het was nu Maandag 9 Au gustus. Achttien dagen waren al ver- loopen sinds het vertrek van de ,,St. Louis" uit New-York op 21 Juli. HOOFDSTUK IX. Kitty vroeg zich steeds angstiger af, wat zij er van moest denken. Haar vader was uit Vancouver ver trokken om naar Newvork te gaan, dat kon zij alleen uit het telegram op maken. En omdat hij nog niet bij haar gekomen was, wist ze, dat hij nog niet in Engeland kon zijn, en dat beteekende in de gegeven omstandig heden. dat hij op 21 Juli niet uit New-York vertrokken was, zooals hij oorspronkelijk jvan plan was. Gilbert deed zijn best haar te doen denken, dat haar vader onverwachts verhin derd was en dat scheen ook werkelijk de eenige. waarschijnlijke oplossing van het raadsel. schelijken vijand in tijd van oorlog. Op het bedreigde punt aan den noordwestelijken kant van het eiland, waarvan ik daar even sprak, is men druk bezig een „dam" op te werpen te gen de woedende golven, welke hier een diepen inham hadden gevreten in hoogen rotswand en hun verdelgings- werk steeds verder dreigden voort te zetten naar het midden van het eiland, dat hier nauwelijks een breedte heeft van lOminuten of een kwartier gaans. De bouw van den breeden bazaltmuur beneden in de diepte is lang geen ge makkelijk werk en niet zonder gevaar voor de arbeiders, die langs slingeren de touwladders, welke boven aan den rand aan sterke ankers zijn bevestigd, naar beneden klauteren. Het zal wel diep in den herfst worden voor het groote werk voltooid is. De sterke gra nietmuur ter breedte aan den voet van naar mijne schatting wel 10 15 me ter, komt pas even "boven den spiegel van het water uitkijken. Door middel van een zware kraan worden de bazalt- blokken en de tonnen met cement aan touwen naar beneden gelaten, waar een groote hoop leege cementtonnen in deze woeste omgeving van loodrechte booge rotsen aan een verzameling ach teloos weggeworpen eierschalen doen denken. Van boven gezien lijken de werklui d'aar beneden kleine kleuters van nauwelijks tien jaar, die belast zijn met den bouw van den cyklopenmuur. Een van ijpn heeft een bijzonder ge vaarlijk postje. Uit een klein hutje, welks dak bezaaid is met steenen en gruis, dat op halver hoogte als een zwaluwnestje aan den sieilen rotswand „kleeft", geeft, hij met een piek aan de neerdalende tonen en bazaltblokken de gewenschte richting naar een soort slee, een gladde ladder, waarlangs dc ingrediënten naar beneden glijden en daar worden in ontvangst genomen. Wanneer de touwen braken, zou hij met zijn hutje door de boven zijn hoofd zwevende blokken verpletterd en mee gesleurd worden in de diepte. Aan toeschouwers, die over de houten ba lustrade hangende, naar beneden turen, ontbreekt het hier natuurlijk zelden. Hoewel het eiland bijna 80 jaar lang in het bezit was van Engeland, heeft het Engelsche regime bijna geen spoor achtergelaten. Slechts enkele namen van straatjes en steegjes als Frinz von Wales-Strasse. Trafalgar-Strasse, O'brien-Strasse herinneren aan den En gelschen tijd. De kleine bevolking ver stond wel Engelsch maar hield er ove rigens een eigen idioom op na, het Ilel- golandsch plat, dat een mengelmoes is van Duitsch, Deensch, Hollandsch en Engelsch. Dit taaltje wordt ook nu nog gesproken, evenals het plat- Duitsch, ofschoon op de school uitslui tend het Hoogduitsch worclt onder wezen. Waar iè met de visscherbevol- kïng in aanraking kwam, werd ik steeds uitstekend verstaan, wanneer ik Hollandsch sprak. Rondom bet bovenland, dat geheel door een hek. van ijzer draad wordt omrasterd en in het midden tusschen de aardappelvelden en de stukken grasland, waar de geiten grazen, loopt een wandelweg, den zonderlingen naam„Kartoffel-Allee" dragende, of schoon langs dén heelen weg geen en kele boom groeit. Toch vindt de wan delaar wel enkele lage hoornen rond om de begroeide houten huisjes, in de aardige tuintjes, waar d'oor de bewoners veel werk wordt gemaakt van tuinvruchten en bloemkweekerij. Bij de woning van den eenigen „boer" van het eiland, die er tien koeien en een ponny op na houdt, staan ook een paar hoornen. Vroeger moest zelfs koe melk van het vasteland worden aan gevoerd. Koeien en paarden waren op het eiland onbekende wezens de sage gaat zelfs, dat er onder de bevolking verscheidene oudjes zijn. die tot voor eenige jaren geleden nog nooit een paard of koe gezien hadden. Behalve de ponny van den bewusten boer heb ik op het kleine eiland) nog een paard ontdekt, dat op het Oberland graasde en tot den levenden inventaris van de Kommandamtur behoorde. Volgens een romantisch verhaal zou het paard langs den tunnel, welke ver beneden van het Unterland in schuine richting door de rots naar het midden van het Oberland voert, naar boven zijn ge bracht. De keizer zou bij zijn bezoek aan Helgoland ook van dezen tunnel gebruik hebben gemaakt om boven te komen. Op de plaats, waar hij plech tig van het eiland in naam van het Rijk bezit nam, is een gedenknaald opgericht. Voor de gewone stervelingen, de bewoners en de badgasten is deze onderaardsche verbindingsweg echter „terra incognita". Voo hen voeren iwee wegen naar boven, een breede stee nen zig-zagtrap met ijzeren leuning, waarlangs de „inbooi'lingen" zich han dig laten afglijden, en een speciale lift, waarvan alleen vreemdelingen gebruik maken, die aau trappen klim men een broertje dood hebben. Van de trap enboven van de steenen ba lustrade, waar ik in het Hollandsch een boom opzette met een ouden vis- scher. heeft men een aardig kijkje Maar als zij wat verder dacht, wil de het er toch weer niet bij haar in. Want, verondersteld al. dat hij ge dwongen was zijn reis een geheele week uit te stellen en dat hij zijn hut op de „St. Louis" geruild had voor één op een boot van dezelfde lijn, die een week later voer dus op den acht-en-twintigsten dan nog zou hij al volop tijd gehad hebben om in Engeland aan te komen en haar op ie zoeken, omdat hij dan 3, uiterlijk 4 Augustus Southampton zou hebben bereikt. En het was nu de negende. Terwijl Kitty haar best deed het raadsel op te lossen, werd haar angst ofschoon nog vaag, steeds heviger en zij begon te vermoeden dat iets zij wist niet wat haar vader was over komen. Gilbert maakte zich nu even ang stig als Kitty, 's avonds kwam hij weer te Surbiton om te hooren, hoe het antwoord op haar telegram luid de, en hij was even ontsteld als zij door het 'telegram van Wallace, den agent van Morris Thornton. Alles, wat hij doen kon. was haar er aan te herinneren, dat alles met overleg geschied kon zijn. om haar een groo te verrassing te bereiden. Maar Kitty antwoordde, dat zoo'n manier van doen. haar vader niet tot eer zou strek ken zij was er zeker van, dat hij niet willens en wetens haar zooveel spanning zou bezorgen. heneden op de dicht opeen gedrongen, huisjes van het Uhterland en het klei ne, driehoekige marktplein, omzoomd door drie restaurants met stoelen en tafeltjes voor de geopende deuren. Het aardige, popperige plaatsje met zijn miniatuur-marktpleinen zijn straat jes, waarvan een. voor de houten huis jes met boomen beplant, levendig aan Koog-Zaandijk of aan de Dubbele Buurt in Wormerveer herinnert, is zoo grappig beknopt, op het markt plein waarover een door een paard getrokken rijtuig of kar nog nooit ge reden heeft, zit men zoo dicht op elkaar, dat men onwillekeurig aan de marktscènes uit een opera denkt Maar men drinkt hier niet uit leege bordpapieren kroezen, zooals op het tooneel. de heerlijke frissche zeelucht maakt hongerig en dorstig. Ieder jaar neemt het aantal badgasten en pas santen toe. Volgens het voor mij lig gende nummer der „Fremdenlistc" van j.l. 15 Augustus was het aantal in het loopende badseizoen geklommen tot 13.79. K. Rechtzaken. Dabbele moord te Berkel. Het getuigenverhoor is Vrijdag voor de rechtbank te 's-Gravenliage voort gezet. In de eerste plaats worden ge hoord de politieambtenaren, die de effecten en de kleeren van bekl. in beslag hebben genomen. Hunne ver klaringen bepalen zich tot die daad zaken. Een inspecteur van politie uit Rot terdam, die met een collega dadelijk na een ontvangen telegram naar Ber kel was gegaan, deelt mede. dat de brandkast gesloten werd gevonden. De sleutel was niet te vinden en daarom werd de achterwand van de kast open- gekapt. De papieren er in lagen door elkander alsof er iemand in gewoeld had. Dit kon, volgens getuige,"niet het gevolg zijn van het openhakken der kast. Op een vraag van den verdediger antwoordt getuige, dat hij den indruk heeft gekregen, dat er tusschen Rip ping en zijn aanvaller of aanvallers eene worsteling heeft plaats gevon den. De heer jlir. mr. De Savornin Lohman, destijds rechter van instruc tie geeft eenige inlichtingen omtrent de bloedvlekken, die op de in beslag genomen kleeren van bekl. ziijn gevon den. Bekl". zelf blijft bij zijn verhaal omtrent de verbinding van de gewon de hand. gister medegedeeld. Hij blijft beweren, dat dc bloedvlek op de knie van zijn broek slechts ter grootte van een halven cent was, maar èn de heer Lohman èn de inspecteur, die de klee ren had onderzocht, houden vol. dat die vlek grooter was, Zij had eerder do grootte van een gulden. Alsnu wordt gehoord de getuige Schmitz, thans gedetineerd te Leeu warden voor langer dan 3 jaren. Hij wordt buiten eede gehoord. Getuige ontkent met bekl. te Antwerpen, Am sterdam of nabij Hillegersberg te zijn geweest. De personen van Albers en Hancman. door bekl. genoemd, zlijn volgens getuige mannetjes in de maan. Bekl. zegt, dat Schmitz liegt, waar op de president opmerkt, dat ook bekl. liegt, zoodat men. op dit punt niet verder komt. Het geheele komplot liegt en juist daarom is er aan deze zaak op verschillende punten geen touw vast te maken. Dit blijkt maar al te duidelijk uit eene volgende verklaring van getuige Schmitz. Thans zijn de getuige <i décharge aan de beurt. In de eerste plaats wordt gehoord getuige Van Dijk, die twee verhalen heeft gedaan omtrent zijne kennismaking met beklaagde. De verdediger vraagt, welke van die twee. verhalen gelogen is. Getuige zegt, bekl. ontmoet te heb ben na zijn ontslag uit de gevange nis. waarin ook hij, getuige, had vertoefd. Van een voorstel om bij Rip ping in te breken heeft hij nooit iets gehoord. Hij weet wel, dat bekl. met zekeren Levert, ook een ontslagen gevangene, heeft staan pralen. Getuige Levert herhaalt, dat bekL hem een voorstel heeft gedaan om in to breken b'ij Ripping, maar dat hij dit geweigerd heeft. e Bekl. zegt, dat dc getuigen allebei staan te liegen, hetgeen de president I volgaarne aanneemt, 't Is maar de vraag, wie het hardste liegt. Den bekl. wordt nu voor het laatst de gelegenheid gegeven de zaak tot klaarheid te brengen, van welke gele genheid hij gebruik maakt door het zelfde onmogelijke verhaal te doen, dat hij gisteren deed. De verdwenen Albers rt en blijft de hoofdpersoon en bekl. is volkomen onschuldig aan den moord en diefstal. Hij heeft de- effec ten van Albers gekregen. Waar die Albers gebleven is?... Ja, als hij dat maar wist. ik begrijp er heelemaal niets van, zei ze, haar mooie wenkbrauwen fron send. Ik vind het vreemd, dat hij niet schrijft. Toen kwam er plotseling een idéé bij haar op. misschien stond er bij aandachtig lezen iets in den brief, dat een sleutel tot het geheim kon verschaffen. Ik zal dien brief nog eens inzien zei ze tot Gilbert en ging naar boven naar haar kamer, om iets te halen. Hij schrijft, merkte het meisje op, toen zij met den brief beneden kwam. zeer positief, ik kom enkele dagen, nadat je dezen ontvangen hebt. Enkele dagen, schrijft hij. Als hij uitgezeild was op 21 Juli en morgen hier kwam. dan zou het drie weken geleden zijn, en dat kan men toch moeilijk enkele dagen noemen. Neen, stemde Gilbert toe, maar, Kitty, het is ternauwernood drie we ken. Als hij uitgezeild was op den 21sten, dan zou hij den acht- of negen- en-twintigsten hier geweest zijn. Dat verschilt dus ongeveer tien dagen. Maar wat is de datum van den brief van je vader? 11 Juli. (Wordt vervolgtf).

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 5