de Klerk 2.50, Tinkelenberg ƒ1 de Wed. Prins 10.50; Bus H. A. S. 0.S3 sigarenverkoop aau de centrale werk plaats 17.10 Beijnes 3,49 Figée 13.— Conrad 2.55; Nieman 2.Meubel makers, van Pool ƒ3.60, id. van Aken 12.40id. van Thiel ƒ2.— Timmerlie den D. E. V. (Dijksierhuis) f 5.62 W. W. 0.25Schilders ƒ?-!, G. G. ƒ0.25; N. N. 1sigarenverkoop Comité 0.30; J. J. Groot ƒ1.—; H. Reinalda (lijst) 1.20 id. N. N. ƒ1.05; stucadoors ƒ3.25, man- demakers lJmuiden ƒ3.—. Te zamen de som van. 184.29. De uitkoering zal geschieden van 10 tot 11 uur in St. Ravo v.m. op Dinsdag 1 Sept. a.s. voor een gehuwde 0.50 on geil. 0 35 per dag elk kind 0.25 per week, liet Comité gaat degelijk na het. nering doen zich voortaan van steun geen quitantie aan te nemen, zonder stempel of handteekening van het Co mité en verzoekt aan diegenen welke nering doen voortaan van steun zullen onthouden. Namens het Comité, J. KLOEZEMAN. De Burgemeester gedeco- t e e r d, Toen indertijd burgemeester Jordens zijn zetel inruimde voor Jhr. Boreel, 'liet hij drie belangrijke gemeentezaken aan zijn opvolger na de sluis te Spaam- dam, de waterleiding en de gasfabriek. Het is een merkwaardig feit., dat zoo kort nadat deze drie belangrijke zaken alle tot stand zijn gekomen, de burge meester een bewijs van waardeering ontvangt in dien vorm van zijn benoe ming tot Ridder in de orde van den Nederlandsehen Leeuw. Wie kalm. als rustig burger zijn le ven wil slijten, doet wel met het ambt van burgemeester niet. te begeeren. Vooral niet ih een stad' van e enigen omvang waar bijna geregeld moeilijke quaesties voorkomen en waar even vaak moet worden geweigerd als toegestaan waar het aan critiek niet ontbreekt, critiek, die niet altijd volled'iig op de hoogte van zaken is en dus ook niet altijd volkomen tot oordeelen bevoegd. Intusscban, de volmaaktheid is geen onzer geschonken en dus ook onzen burgemeester niet. Maar waar Jhr. Bo reel met ijver en belangstelling krachtig heeft meegewerkt aan het totstand bren gen van de drie groote dingen, die wij noemden waar hij voortdurend blijken geeft van meeleven met Haarlem en zijn belangen, waar hij in den Gemeenteraad toont op de hoogte te zijn van! dé zaken die behandeld worden en met energ'e den hamer voert, daar hebben wij Haar lemmers alle reden ons 'te verheugen over en in te stemmen met het bewijs van waar deer ing, dat Burgemeester Boreel van onze Koningin beeft ontvangen. Hulde aan Frans Hals. De Amerikaansche schilders, die deze week vertrekken, hebben, het goede denkbeeld gehad voor hun vertrek nog een hulde te brengen aan de nagedach tenis van Frans Hals, Te elf uur ver zamelden. zich de dames en heeren bij het standbeeld in het Florapark, waar met een woord van hun leermeester, Mr. W. M. Chase, een krans op het monu ment zou worden gelegd. De krans was van laurierbladen met thuga en versierd met een moiré oranje lint, waarop de woorden; „To the memory of Frans Hals, form the Chase-Class in Holland. Sept. 1 -1903" (Aan de nagedachtenis van Frans Hals, van de Chase-Klasse in Holland). Toen deze krans op het voetstuk van het standbeeld was.neergelegd, nam Mr. Chase, zieh richtende tot zijn Fellow- Students, het woord en zeide, dat men hier gekomen was om hulde te brengen aan den grooien schilder Frans Hals. Zijn leerlingen gelukwenschendemetwat zij hier hadden, mogen zien, wees Mr. Chase er op, hoe Hals hier heeft ge werkt en geleefd In enthousiasme riep hij uit„In de geheeie wereld is geen grooter meester dan deze!" Het was spreker en zijn leerlingen aangenaam vertoefd te hebben 'in deze stad, waar Hals zijn leven doorbracht iii' lief en leed, de stad, waar hij zulk een nalatenschap heeft achtergelaten. Hem hulde te brengen kan niet beier geschieden, .dan op de plek van zijn standbeeld. Nog is de tijd niet gekomen dat hij wordt geschat op zijn vole waarde, in zijn ,kunst die zoo geheel zonder preten tie is, zijn kunst die niets heeft te ver bergen, zijn kunst van eenvoud, d'ie een voudige menschen schilderde. Tot Haar lems burgerij zich richtende met den wensch dat zij volkomen en voortdurend zou waardeeren wat zij in de werken van Hals bezit, wekte Mr. Chase zijn leerlingen er toe op, om in de kunst van Hals, dl ezoo geïnspireerd was, zoo 'onverbeterlijk en buitengewoon, een prikkel te vinden om steeds te trachten naar beter. „Bless his memory 1" aldus eindigde de spreker. (Gezegend zij zijn nagedach tenis I) Deze rede, diie vloeiend en vol geest drift werd uitgesproken, werd door een hartelijk applaus van de toehoorders begroet. Deze zeer passende hulde aan Hals was biermede afgeloopen. Gevonden voorwierpen. Een bruin zijden paraipluie; drie gou den oorbelletjes met roode steentjes, een R.K. kerkboek, een gladde gouden hee- r earing, een zilveren broche, een zilve ren oorknopje, een lederen kinderschoen tje een portemonnaie met geldeen elastieke baleen zilveren brocheeen zilveren heeren remontoir met nikkelen ketting te Z andvoort gevondeneen ko peren medaillon met 2 meisjesportret teneen zilveren muziekharpjeeen Jonge taxhond een bruin hondje. Een tg e lieden zijn bekeurd omdat zij met en om geld speelden op den openbaren weg. Been gebroken. Gisterenmiddag heeft een jongen op den Zijlweg zijn been gebroken, doordat hij door andere jongens van zijn rijwiel werd geworpen. Bij vonnissen van de Ar- rondlssements-Rechibank te Haarlem d.d. 1 September 1903 zijn in staat van faillis sement verklaard 1. Willem Cornells Ivleijn, graanhan delaar te Haarlem (Paviljoenslaan). 2. Jan Hubertus Segaar, broodbakker te Haarlem (Bakenessergracht) Rechter-commïssaris in beide faillisse menten Mr. A. van de Koppel Gz. Uit de Omstreken Heemstede. Met de stoomtram die Zondagsavonds om kwart voor tienen uit den Hout ver trekt, werden hierbij heel wat reizige-s opgeschrikt. Een fietsrijder die zich te gelijker tijd met de eene hand vasthield, had hierbij het ongeluk te vallen; ge lukkig echter dat hij juist van de tram afviel in plaats van er onder te komen. De tram stopte oogenblikkelijk en men kwam toen tot de overtuiging dat de persoon geen letsel had bekomen, al leen de lantaarn der fiets was nog al beschadigd. Sloten Bij gelegenheid van hei 50-jarïg be staan der afdeeling Nieuwer Amstel en omstreken der Holl. Maatschappij van Landbouw wordt aldaar- van 1—4 Sep tember eene tentoonstelling op land bouwgebied gehouden met een harddra verij op 4 September (prijs ƒ100). liisse. Hier is opgericht eene afdeeling van de Zuid-Hollundschc vereenigirfg Het groene Kruis. Het bestuur is samengesteld uit de heerenD. Blok, voorzitter. M. de Graaf, 2de voorzitter, A. van der Mey, secretaris, C. Brands, penningm., F. G. M. Haase, M. van der Veld en J. C. Zaneveld. 3 A lï ii <h ij. i sX Standbeeld voor stadhouder Willem 111. Naar het H.bl. ver-neemt, heeft zich onlangs eene commissie gevormd, ten einde te geraken tot de oprichting van een standbeeld van onzen roemrijken stadlioudex' Willem III. Reeds hebben vele bekende landige- nooten aan de commissie, bestaande uit de heeren mr. W. H. de Beau fort, oud-minister van buiten!andsche zaken mr. Th. L. M. H. Borrel, lid van den Raad van StateJ. F. F. C. van Dam van Isselt, voorzitter van den central en gezondheidsraadlui tenant-generaal A. Kool. chef van den generalcn stafJ. E. N. baron Schim. melpenninck van" der Oye van Hoe velaken. voorzitter van de Eerste Ka mer der Staten-Generaaljhr. mr. J. W. M. Scliörer, vice-president vair den Raad van State mr. C. H. van Tienhoven, directeur van de Neder- iandsche Bank mr. S. A. Vening Meinesz. ïid van de Eerste Kamer der Staten-Generaalmr. A. E. J. baron van Voorst tot Voorst, commissaris der Koningin in de provincie Noord-Bra bant en jhr. C. H. A. van der Wijck, oud-gouverneur-generaal van Nederi.- Indlië, van hun ingenomenheid met het plan doen blijken en hun steun toe gezegd. Gedenksteen ran Beets. In den gevel van het bekende huis in de Boothstraat te Utrecht, waar wijlen prof. Nicolaas Beets woonde, zal door de zorgen van den eigenaar, baron Van Boetselaar, een fraaie ge denksteen met inscriptie worden ge plaatst. De wed. van prof. Beets heeft van den eigenaar toezegging, dat zij het huis tot harep dood toe kan bewo nen. Inbrekers en zakkenrollers. Te .Zaandam hebben. Zondag, gebruik makende van. de kermisdrukte, inbre kers en zakkenrollers op duchtige wijze huisgehóuden. Bij den heeT J. C. Ferxnie, firma H. Ivrop Jr., die aan de Gedempte Gracht in het drukste gedeelte van de kermis woont, werd des avonds tusschen 8 en 10 uur op brutale wijze ingebroken. Dè bewoners waren afwezig. De dieven heb ben zicb waarschijnlijk laags een steeg door een privaat-raampje ,toegang ver schaft. Na alles te hebban doorzocht en den inhoud der laden en kasten op den grond te hebben uitgestort, hebben zij zieh zonder evenwel moedwillig te ver hielen verwijderd met medeneming van een geldkistje met ongeveer ƒ250. Horlo ges en andere voorwerpen, van waarde schenen niet van hun gading te zijn. De heer Fermie was verzekerd tegen inbraak. Bij de politie kwamen voorts d'ien dag niet minder dan 13 personen mede- deelen, dat hun het horloge was ont rold. Het mocht der politie helaas niet gelukken de daders te betrappen. Wel werd een verdachte in arrest gesteld, doch deze moest wéder vrijgelaten wor den, omdat niets op hem gevonden werd. Overreden. Men meldt uit Oosterhout aan de Tel.; Zaterdagavond omstreeks 10 uur is even buiten deze gemeente een man, die in beschonken .toestand op de Zui- derstoomtramllijn lag te slapen, door de tram overreden De voet werd den on gelukkige geheel afgesnedenhij ewrd naar het ziekenhuis alhier vervoerd, al waar door dr. Sluijters de eeTste hulp werd veTleend. De man, een zekere V. uit het nabu rige Teteringen, moet zoo zwaar be schonken zijn geweest, dat bij bij aan komst in het ziekenhuis geen pijn ge voelde, ja zelfs niet wist welk ongeluk hem was overkomen. Zijn toestand ïs zeer gevaarlijk. Eeu vergissing. Te Heusden wilde zekere M. v. d. B. zich in ondertrouw begeven. Toen hij zich bij dien ambtenaar van den burger lijken stand hiervoor aanmeldde, bleek liet dezen, dat v. d'. B. bij zijne geboorte als meisje was ingeschreven, zoodat de ambtenaar niet aan zijn verzoek kon voldoen. Hofbericht. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins zijn voornemens op twee dagen wedstrijden van de paarden ter tentoon stelling in de Maliebaan met Hunne te genwoordigheid te vereeren in de Ko ninklijke loge voor de Vorstelijke toe schouwers tusschen de tribunes voor het .publiek. Verjaardag der Koningin. Het huldeblijk der Intendance aan H. M. de Koningin bestond uit een bloe menmand en namens 't jacht dep arte- ment uit een rustieke bank bekleed met heidebladeren ten erica; de bank werd op een versierden wagen van het depar tement, getrokken door fraai opgetuigde paarden, aan de Koningin aangeboden. Naar wij vernemen staat hei vast, dat de hoogleeraar in de chirurgie te Utrecht dr. A. Narath, naar Innsbruck zal ver trekken, gevolggevende aan zijne benoe ming aan de universiteit aldaar. Onderscheidingen. Tot ridder Oranje Nassau Kerkhof, hoofdcommies ter provincial griffie, te UtrechtVan Hugenpoth tot Aerdt, Burgemeester te Boxtel Pillo. burge meester van Zevenbergen Tonckens, burgemeester van Hengelo Boes, Raadslid te EindhovenHuizinga. Raadslid te Kampen Van Noppen, gemeenteontvanger te Wissekerke Van Munster van Heuven, gemeente secretaris te Nijmegen; Coert. genees kundige te 's-Gravenhagemej. Hui- dekooper, onderdirectrice van het Emma-kinderziekenhuis te Amster dam 5 mevr. Hoy er, geb. Van. Wage- ninge, bestuuslid der vereeniging tot verbetering van armenzorg te Rotter dam Van Oversteeg, amanuensis vrije universiteit te Amsterdam Jels- j ma. directeur der ambachtsschool te Amsterdam Kruyder, oud-directuer der Rijkskweekschool voor onderwij zers te DeventerDe Visser Smits, di recteur der Christelijke Normaalschool te 's-Gravenhage Rumscheidt, hoofd der openbare school te Schiedam mej. De Haas (zuster Valentine) in het Liefdesgesticht te Bredua; Bouschol- tc, hoofd eener bijzondere school te Den HaagPier Pander, beeldhouwer te Rome Benedictus, toonkunstenaar te Den HaagDe Bont. letterkundige te Amsterdam Wiegand, voorzitter der vereeniging ,,Barnabas" te Am sterdam Mutsaejrs, kapelaan te 's Hertogenbosch Couwenberg, kape laan te Rotterdam:Weyers, pater te Utrecht; Poels, assistent-geestelijke ie VenrayVan Rijswijk, voorzitter van den R. K. Volksbond te Rotterdam Ouborg, voorzitter werkliedenverbond ..Patrimonium" te Rotterdam Grond ijs, secretaris hoofdbestuur „Patrimo nium" te UtrechtSybrandi, griffier raad van beroep te AlmeloVan Noort, voorz. hoofdbestuur Nederl. Jongelingsverbond te Amsterdam; Vonkenberg, voorzitter Bond Gerefor meerde Jongelingen te Barehdrecht; Inliuïsen, politie-commissaris te Rot terdam Heg, poiitie-conimissai'is te LeeuwardenSnijders, commandant schutterij te Middelburg Veenendaal, commandant schutterij te Hilversum. Tot ridder Ned. Leeuwkapiteins ter zee Van der Sande Lacoste, De Bruynehoofdinspecteur v. admini stratie Groeneykkapitein luitenant ter zee Van Rossum en Backerkapt- luit. ter zee titulair Phaff. Ridder Oranje Nassauluitenants ter zee ele kl. I-Iouwing, Cornells, l'Honoré, Naber en Hoogoff. van adm. Ie. kl. Van Rijn van Alkemade off. machinist le. kl. De Leeuwle. luit. der mariniers Wijnandshoofd commies dept. van marine De Groot; griffier derectie marine Hellevoetsluts Dey. To,t ridder Ned. Leeuw Von Franck secretaris kanselarij Nederland sche orden Rechlien Morra, referendaris Rekenkamer. Tot broeder Ned. Leeuw Zaalberg, chef-stempelaar aan het zegelkantoor te Den Haag. Tot officier Nassau-ordeOlden- huis Gratama, hypotheekbewaarder te Zutphen Van Manen, belastingin specteur te 's-GravenhageDe Ko- ningh, ingenieur-verificateur te As sen. Tot ridder Nassau-ordeJonquie.re, belastingontvanger te DeventerRa ven, ontvanger buitengewoon zegel te 's-Gravenhage; Compris, landmeter te Amsterdam. Tot ridder Ned. Leeuwgeneraal- maj. Von Stein Callenfels, van de vestingartilleriekolonel De Bruijn, commdt. 7e reg. infanteriekolonel op non-activiteit Koolemans Beijnen kolonel Van de "Wall. plaats, comman dant te Amsterdamkolonel De BI aau w van het 2e. reg. huzaren. Bevorderd tot commandeur Oranje- Nassau generaal-majoor Kool, com- mandt. der Stelling Amsterdam. Tot officier Oanje Nassau: majoor Van den Brandeler, hoofd der tweede afdeeling departement van oorlog. Benoemd tot officier Oranje Nassau: de kolonel commandant van het 4e. reg. v'estingartill. Van Löbeen Seis; de kolonels op nonactiviteit jhr. Van der Wijck en Boogaert, onderschei denlijk van die infanterie en cavalerie; de dirigeerend officier van gezondheid le. "kl. Hennes; luit.-kolonel van den generalen staf Roelofsluit.-kolonel van den staf der infanterie Roest van Limburgluit,-kolonel van den staf der genie Meursingeluït-kolonel kwartiermeester Veldhovengepeas. luit.-kolonel' Ottenhoff, laatstelijk commandant te Utrecht. Tot Ridder Oranje Nassaukapi teins van den staf der infanterie Groustra en Overduyn. werkzaam aan het dep. van oorlog; De Vries, adju dant van den commdt, der Stelling Amsterdam kapitein Verschoor van het 7e xeg. infanterie kapiteins Kern- per en Bergansius van het 2e reg. veldartilleriekapt. Braakman, van de geniekapt. Huffnagel van den staf der genie off. van gez. le. kl. Rorneyn van de 'landmacht; le-luite- nants Thomson en Backer van de grenadiers en jagers; Van Geer, leeraar mil. academie kapt. Spenglex- van de marechausseeVan Touïoni van der Koog, burgemeester van Ren- kum. Tot ridder Ned. Leeuw Doffegnies. referendaris departement van water staat Van Elzelingen, hoofdingenieur waterstaat GroningenBilheimer, Rjksspoorwegingenieu rDen Haag; Sc-hroedér van der Kolk, Rijksinge nieur spoorwegen. Den Haag; Van Beuningen. voorzitter Kamer van Koophandel te UtrechtBarbe, direc teur Westersuikerraffinaderij te .Am sterdam Coninck Westenberg, direc teur Maatschappij voor Gemeentecre- diet te Amsterdam Mathieu. inspec teur der Posterijen en Telegraphic te 's-Gravenhage Verkerk, directeur te legraafkantoor te Rotterdam, Rechtszaken. Vervallen y. rechtspersoonlijkheid De officier van justitie bij.de recht bank te Alkmaar had in April j.l. bij de raadkamer dier rechtbank de vor dering aanhangig gemaakt, dat de Alg. Bond van Ned. Marine-matrozen, wiens statuten in 1899 bij Kon. be sluit goedgekeurd zijn, zou worden vervallen verklaard van rechtsper soonlijkheid. op grond, dat van die statuten was afgeweken. De recht bank verklaarde den officier riiet- ontvankelijk, op grond', dat zulle een vordering behoort te worden inge steld door een dagvaarding voor den burgerlijken rechter, om te worden behandeld met al de waarborgen die het strafproces den beklaagde verze kert. In hooger beroep bekrachtigde •het Gerechtshof te Amsterdam deze beschikking om een andere reden, n.l. het voorschrift van art. 323 W .v, Burg. Aeehtsv. volgens welk als bet Op. Ministerie als hoofdpartij werk zaam is, het de gewone wijze van rechtsvordering moet volgen. De officier van justitie en de pro cureur-generaal kwamen van dit ar rest in cassatie. Zij betoogden, dat hier van geen eigenlijk „twistgeding", met twee partijen sprake was, dat het op zijn minst twijfelachtig is of de vordering een zuiver burgerrechte lijk karakter draagt, waar de in 1855 bij de wet vastgestelde regeling van het recht van vereeniging een zaak betreft van openbare orde. Wel wordt daarbij in art. 10 aan het Op. Min. verleend bevoegdheid om wegens niet- naleving der statuten ..bij den burger lijken rechter de vervallen-verklaring der vereeniging van hare hoedanig heid van rechtspersoon te vorderen", maa.r hiermede wordt niet bedoeld een gewone „.rechtsvordering, een con tradictoir proces, evenmin, als in art. 323 W. v. B. R., waar enkel wordt gezegd, dat de gewone wijze van pro- eedeeren moet worden gevolgd, die ook in liet aanhangig maken hij de raadkamer kan bestaan, zooals bij faillissement, voogdijzaken, discipli naire bestraffing van een notaris, nietigverklaring van een fabrieks merk, enz. De Hooge Raad heeft echter bij arrest der vacantiekamer. op 28 Juli j.l. gewezen, anders beslist (W. v. h. no. 7941). Wel1 acht de Hooge Raad art. 323 W. v. B. R. hier niet toepas selijk, omdat de vordering niet loopt over een bestaanden rechtstoestand, maar een onderzoek wordt gevorderd naar ten laste gelegde feiten, als grond, voor het toepassen der strafbe paling wegens overtreding der wet op het Techt van vereeniging. Er is hier daarom: geen gewoon twistgeding van burgerrecht el ij ken aard tusschen twee partijen, waarbij het O. M. als hoofdpartij opkomt. Maar de Hooge Raad acht het, onaannemelijk, dat de rechter die straf zou kunnen uitspre ken «in ii'aadkamer op eenvoudig re- quisitoir van het O. M.. waarbij aan den rechter zou zijn overgelaten al dan niet de belanghebbenden (be stuurders) in raadkamer te hooren en al dan niet getuigenverhoor-en an dere bewijsmiddelen te vorderen. „Voor de behoorlijke berechting van zuig een overtreding", zegt het arrest van 28 Juli j.l., ..is een dagvaarding noodig, opdat, .de bestuurders, die de vereeniging vertegenwoordigen, zich omtrent de ten laste gelegde feiten kunnen verdedigen en de aangevoerde bewijsmiddelen kunnen bestrijden ter afwending van de straf'. Gelijkheid of gelijkstelling met de vordering tot ontzetting van een voogd of curator is blijkens de geschiedenis der wet varT 1855 door den wetgever niet bedoeld, integendeel uit de woor den der regeering van toenmaals blijkt dat aan pen vordering bij dagvaarding werd gedacht. Klein erpikreeren. In de zitting van het kantongerecht te Winschoten is thans de vereischte eed afgelegd door B. K., van Stads kanaal, die onlangs weigerde dezen af te leggen, omdat hij baptist was, en toen in gijzeling werd gesteld. Letteren en Kunst Yer. „De Nienwe Nederl. Opera." (Paleis v. Volksvlijt). De openingsvoorstelling van dit gezel schap zal plaats vinden Woensdag 16 September a.s. Opgevoerd wordt Wag ner's „Tannhauser", waarvan de origi neels orkestpartituur door de uitgevers aan het bestuur der Nieuwe Nederland- sche Opera in huur werd afgestaan, na dat dit bestuur het uitsluitend opvoe- ringsrecht voor Nederland van mevrouw Cosina Wagner heeft gekocht. Dit zal de eerste maai zijn dat eene Nederl, Opera in het bezit is van de ©rigineele orkestpartijen, De leiding van het werk is in handen van de heeren Ant. H. Tierie (dirigent) en Jacq, Coïni (regisseur). De rolver- deeling is als volgt Tannhauser Désiré Pauwels, Wolfram Jos. M. Orelio, Wal- ther R. Schulze, Bitterolf H. Maal, de Landgraaf P. Koster, Hendrik de Schrij ver Jacq. Cauveren, Reimar van Zweler L. Haarman, Elisabeth mej. Emmy Kloos, Venus mevr. F. Coïni—Francisca, de Herdersknaap mej. Agnes Wibbels. Sport en Wedstrijden. Betrouwbaarheidsrit vau de Ned* Aut Club. Behalve de prijzen door de N. A. C. uitgeloofd volgens het reglement, zijn beschikbaar gesteldeert verguld zilve ren plaque door mevrouw Boreel van HogeiandenVan We ede voor 'de vier- cylinder vierwielige automobiel, behoo- rende aan een lid van de N. A. C.. die het. meeste aantal punten behoudt ge durende den geheelen riteen gouden charivari, voorstellende den winnenden wagen, door mev.r. Testas tot Oud-Wul- ven-Lans voor de vierwielige één cylin der automobiel onder dezelfde voor waarden als vorige; een zilveren, ciga-i retlenkoker, waarop de winnende wa gen gegraveerd, door mevrouw Venema —Van Bemmel Suyck voor de vierwie lige twee-cylinder automobiel, onder de. zelfde voorwaarden als vorige. Waterpolo Kampioenschap van Nederland voor 1903. Zondagmorgen werd te Amsterdam in de Zweminrichting aan de De Ruijter- kade de beslissingswedstrijd gespeeld om bet kampioenschap uitgeschreven door den Nederlandschen Zwemboml, tusschen de Haarlemsche poloclub H. V. G. B., en d.e zwemclnb „De Jonge Kampioen" waarbij de heer Gautier Mo- lijn, secretaris der Amsterdamsche Zwem. club als scheidsrechter optrad. „De Jonge Kampioen" won met 0—2 na een geweldigen strijd. De Haarlemmers toonden dat zij zich niet zoo gemakkelijk heten overwinnen, I-Iaariemsoh doelver. dediger de heer J. J. v. d. Ley, weerde zich enorm. Alzoo is „De Jonge Kampioen" 2 jaar achtereen kampioen voor Nederland. In 1901 wonnen de Haarlemmers het kam pioenschap. Thans hebben bij den internationalen kaatswedstrijd, te Bolsward de Belgen het tegen de Friezen verloren. Koloniën. Korinlji. Van den gouverneur van Sumatra's "Westkust is onder dagteekenhig van 28 dezer het volgende telegram ont vangen Geheeie 3e compagnie 9e bataljon is thans te Djoedjoen. Kapitein van der Molen ageert sedei*t 21 dezer met. suc ces nabij Noord- en Noordwestrand en in gebergteweg van Poulau Ten- gah. Een nachtelijke hinderlaag ver raste enkele schutters bloedsporen, kleeding van een radji en een voor- laadgeweer werden op terrein gevon den. Op ongezette tijden worden sal vo's op de kampongs gegeven. Inliet gebergte noordelijk van Ajer Poelau Tengah durft vijand niet meer te- komen Derde compagnie 9e bataljon thans in actie tegen kampong Batoe Poeteh, zuidelijk van kampong com plex Poelau Tengah. 26 dezer zijn ka pitein Filet van Poelau Sangkar en luitenant Gusdorf van Lolo ter be spreking aangelegenheden te Sanda- ran Agoeng aangekomen. Bevolking Lempoer is reeds in kampong terug. Vie.r depaties van Lolo hebben zich hij Gusdorf onderworpen. Bevolking be gint terug te lceeren, behalve in na bijheid Poelau Tengah. Overal elders alles rustig. In Sandaran Agoeng werd 26 dezer een schot gehoord in heuvel Zuid van het meer. Bevolking Poelau Sangkar. Pengasih, Hiang en Rawang verricht transportdiensten zonder militair geleide. Aan wegen in Tiga Ha.lei Kain wordt gewerkt. Eiken middag hevige wind. Valwinden op het meer brengen vertraging in op voer pe,r sampan. Gezondheidstoe stand bevredigend., nog al' koorts voor al te Djoedjoen. Toestand gewonden goed. Blijkens van den gouverneur vau Sumatra's Westkust nader ontvangen telegrammen, berichtte de comman dant, der Koi'intjï-colonne uit Sanda ran Agoeng als volgt I. Onder dagteekening van 27 d'ezer Hedenmorgen kampong Batoe Poe- tih meest Zuidelijk van kampong- compLex Poelau. Tengah door 3de compagnie 9de bataljon genomen. Wij twee gewonden, van vijanden reeds 15 dooden gevonden. II. Onder dagteekening van 28 dezer Commandant 3de compagnie 9de bataljon bericht naderpatrouille 2 sectiën 27 Juli gestuit op zwaar ver sterkte kampongsdeze bestormd. Doox' voortdurenden aanloop nieuwe vijanden en wegens plotseling intre den verliezen storm niet gelukt. Hier uit blijkt, dat niet kampong Batoe Poetih genomen iIs, zooals gisteren geseind, doch een ten Zuiden daar van gelegen versterking, die door bo venbedoelden commandant Batoe Boe- tih was genoemd. In versterking liet vijand 26 dooden en 26 gewonden.. Bij nemen versterking niet, levens gevaarlijk gewond' Inlandsche fuse liers Wadjao en Paiman, alg. st. nos. 58518 en 55437. Bij bestorming kam pong Batoe Poetih gesneuveld In- landsch korporaal Sastrodikromo, le vensgevaarlijk gewond Inlandsche in fanteristen 1ste klasse Kartosemito en Wongsowidjojo, alg. st. nos. 38770 en 48216, niet levensgevaarlijk gewond 2de luitenant H. W. IioLtappel en Inlandsr-h fuselier Kertopawiro, alg. st. no. 54980. De correspondent van het „Hbl."te Batavia seint Uit Korintji wordt bericht, dat te Lempoer de boete, opgelegd voor den moord der zendelingen, betaald is. De Resident van Benkoelen stelt voor de expeditie te ontbinden. Hnlde aan Generaal Yan Meutsz. De correspondent van het H. blad te Batavia seint: De uitreiking van het Grootkruis aan generaal Van Heutsz had heden bij gelegenheid der audiëntie ten pa- leize te Rijswijk plaats. I-Iet was een grootsche plechtigheid, waarbij de Gouverneur-Generaal een indrukwek kende rede hield. Gemeeld Nieuws, ÊTefc Dcufcselie regime. De zoon van een rentenier te Berlijn wilde graag op de tram stappen. Juist toen hij bij de halte kwam reed het voertuig weg. En het rentenierszoontje werd zoo boos, dat bij een revolver afschoot in de richting van de onge- hooTzaane tram.Niemand werd geraakt maar onder de.passagiers ontstond een begrijpelijk© wanorde en schrik. Op de politiewacht bleek, dat het jonge in ensch nog een, paar patronen op zijn revolver had. De politierechter legde hem de hoogst© boete op 30 mark. en moet gevoeld hebben, dat ©enige dagen brommen nog heter ware geweest. Een aanval op een schrijver. De schrijver Laurent Tailhade, die zich op het oogenblik in. Bretagne be vindt. e-n die onlangs artikelen heeft geschreven, die niet erg vleiend wa ren voor de Bretagners. werd daar in zijn hotel door de bevolking aangeval- den. De troepen hebben hem en zijn echtgenoote bescherming moeten ver- leenen. Gewaarwordingen bij verdrinken Dikwijls zijn door personen die op het punt stonden te verdrinken, de ge waarwordingen, daarbij ondervonden medegedeeld, maar dai; deze worden beschreven door een geneesheer, is zeldzaam en maakt de beschrijving dus te belangwekkender. De beer M. Lowson, een Engelscbe dokter, was op reis naar Columbia, toen in een storm het schip op een blinde klip stootte en verging. De dok ter stond op de brug van liet vaartuig, toen een ontzaglijke golf hem mee nam en in zee wierp, waar hij door de zui ging van het schip, dat snel zonk, naar de diepte werd gesleept. Wel trachtte hij de oppervlakte te bereiken, bij wel ke pogingen een groot deel van de lucht uit zijn longen ontsnapte maar bij zonk hoe langer hoe dieper. Na verloop van 10 of 15 seconden kon hij het niet langer uithouden zon der te beproeven eens adem te halen, doch voelde dadelijk daarop een vree- solijke benauwdheid en scherpe pijn. Het was hem of hij tusschen een schroefbank zat, die langzamerhand werd aangedraaid tot hij dacht, dat zijn borstbeen en zijn ■wervelkolom zou den breken. Die pijn en benauwdheid die bij elke poging tot inademing klommen, hebben zich het sterkst in zijn geheugen gegrift. Langzamerhand bereikten pijn en benauwdheid baar toppunt door de vermeerdering van koolzuur in het bloed totdat alle ver schijnselen verminderden, de pogingen tot ademhalen en de slikbewegingen met langer tusschenpoozen elkander opvolgden en na een gevoel als van een aangenamen droom zijn bewustzijn verdween. Toen dr. Lowson weer bijkwam, was hij aan de oppervlakte va,n het water; deed een twaalftal diepe inademingen en had daarna, het geluk, het strand te bereiken, waar hij een groote hoeveel heid zeew-ater door braking ontlastte. Hoelang hij onder water is geweest, kon dr. Lowson niet met juistheid zeggen, maar hij schat dien tijd op twee minuten. Eiken keer dat hij wil de ademhalen vulde zich zijn mond geheel met water, dat hij doorslikte. Hij gelooft, dat het strotklepje voorfc- -durend gesloten was, behalve hij de korte pogingen tot inademing. Ziedaar de persoonlijke ervaring van een geneesheer, niet geheel overeenko mende met de voorstelling van sommi ge schrijvers als zou verdrinken een zachte dood zijn. Konij tienfamilie. Te Herstal, bij Luik, zoo meldt het Handelsblad van Antwerpen kan men een worp konijnen bewonderen, zooals men er wellicht nog nooit .een te zien kreeg. Zij zijn negen in getal, allen goed levend ,©n gezond, doch op de zon derlingste wijze gevormd. No, 1 beeft één achter- en fwee voor- pooten en één oor te midden van den voorkop no. 2 heeft een oor, .geplaatst als het eerste, twee voorpooten e-n van achter een klein, bijna onzichtbaar stormpkeno. 3 één Oor in het midden en vier pooten no. 4 één oor .dat slechts van boven open is als het paviljoen van een (trompet, vier regelmatige pooten; no. 5 een half buisvormig oorno. 6 twee halve buisvormige ooren no. 7 twee halve buisvormige ooren, twee voorpooten en één achterpoot, in plaats van de staart aan het sterk verlengd achterlijfno, 8 één oor als de drie eer sten en een stompke op de plaats waar een oor zou moeten staan no. eene knorzelachtige dikt© met eene holte in 't midden van den kop, pm als oor dienst (te doen. Een fortuin voor Barnum De Paus. Paus Pius Xlijdt in, de laatste da- gen, naar de geneesheeren constateert den, aan een lichte opzwelling van het rechterbeen, welke hem het loo- pen zeer pijnlijk maakt, zoodat de Paus zijn dagelijksche wandeling iQ den tuin van het vaticaan heeft 8e' staakt.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2