Binnenland. Hof Tan Arbitrage. De eerste zitting van het Hoi van Ar- 0 litrage, gewijd aan het geschil tusschen Venezuela en de mogendheden, die Maandagmiddag te 3 uur aanving, was 'v° niet voor de pers toegankelijk. Zij gold lene bespreking (waartoe de leden van jen raad van beheer van het hof, met 'd- jen voorzitter, den minister van buiten- 581 landsche zaken aanwezig waren) van den gang van zaken vermoedelijk in ver band. met 't feit dat van de 3 scheids- rechters, in. het geding noodzakelijk en slechts de voorzitter de heer Mourawief hier aanwezig is, terwijl tot nu toe slechts de benoeming van een der beide anderen bekend is. Bovendien zijn ook nog niet alle vertegenwoordigers der verschillende, bij de zaak betrokken landen hier aangekomen. it Yenezolaansche geschil voor het Hof vau Arbitrage Van hoogst betrouwbare zijde wordt het volgende medegedeeld omtrent het verhandelde in het gebouw van het 1 Hof van Arbitrage in de gistermiddag gehouden, niet voor de pers toegan- kelijke, zitting: De raadslieden, die de verschillende i mogendheden vertegenwoordigden welke betrokken zijn in het geschil omtrent de preferentie van de vorde- of ringen van Duitschland, Engeland en Italië op Venezuela, hadden bericht 1 ontvangen dat er gistermiddag te 3 0r uur een bijeenkomst zou zijn in het gebouw van het permanent Hof van Arbitrage. Daar gekomen werden zij hoffelijke wijze ontvangen door den Voorzitter van den Raad van Beheer, Z. Exc. baron Melvil van Lynden, minister van buitenlandsche raken en den secretaris-generaal van het Hof, mr. Ruyssenaers. Kort na drie uur nam graaf Mou- rawieff zijn zetel in aan de groene tafel en deelde mede dat hij deeenige scheidsrechter was die tegenwoordig zou zijn, terwijl hij verklaarde dat het hem aangenaam zou zijn te ver nemen, welke opmerkingen de raads lieden verlangden te maken. Mr. Cohen, een der vertegenwoor digers voor Engeland, stond daarop op en gaf in overweging dat het scheids gerecht zou worden verdaagd voor onbepaalden tijd, ofschoon hij er niet tegen zou zijn om dadelijk een aan vang te maken met het geding. Mr. Mc. Veigh, regeeringsagent voor Venezuela, antwoordde hierop dat, aangezien het scheidsgerecht niet was samengesteld uit de drie arbiters, welke volgens de protocollen moeten aanwezig zijn, hij zijn toestemming niet kon geven om de zaak te laten doorgaan, aangezien in het protocol aan niemand de bevoegdheid is ver leend om het in eenig opzicht te ver anderen of te wijzigen. Hierop verklaarde de scheidsrech ter, dat het scheidsgerecht nog niet officieel was geconstitueerd, zoodat deze zitting een officieus karakter droeg. Vervolgens eischte de vertegenwoor diger van Frankrijk dat er een pro ces-verbaal van het verhandelde zou worden opgemaakt, doch mr. Mc. Veigh verzette zich ook hier tegen om dezelfde reden als reeds door hem was aangevoerd. Hij voegde hierbij dat z.i. de secretaris-generaal van het Hof ten volle bevoegd was om zoo danig niet-officieel rapport of verslag van het verhandelde samen te stellen als hij zelf wilde. De scheidsrechter verdaagde daarop de zitting voor onbepaalden tijd en vertrok. De vertegenwoordigers van Vene zuela dienden hierop bij den secreta ris-generaal van het Hof van Arbi trage een protest in tegen de ver traging, veroorzaakt door het verzuim van Groot-Brittannië en Duitschland om den Czaar de benoeming van drie scheidsrechters zoo tijdig te verzoeken dat het scheidsgerecht op den eersten September gereed kon zijn in over eenstemming met de bepalingen van het protocol. Men gelooft, dat de Venezuelaansche vertegenwoordigers zullen aandringen op het zoo spoedig mogelijk benoe men van een derden scheidsrechter en op het bijeenkomen van het scheids gerecht. Mr. Clunet, raadsman van Frank rijk in het geschil tusschen Venezu ela en de mogendheden, vertrok hedenochtend naar Parijs, de beide andere vertegenwoordiger^ van Frankrijk, mrs. Renault en' Troma- geat gaan hedenavond terug. naar het huis van den heer Scholten' gaan, die daar 300 menschen zou re- cipiëeren en dan is het uit. Ongeluk. De arbeider J. H. te Usquert trachtte Zondagmiddag op het station aldaar zonder van een plaatskaart voorzien te zijn nog op het platvorm van den eersten wagon 3de klasse te springen. De conducteur, die ook juist wilde opstappen, weigerde hem en duwde hem terug: ,,je moet wachten tot een volgenden trein". Zoo bleef J. H. op het perron staan. Ziende echter dat de conducteur naar binnen was gegaan en terwijl de trein inmiddels meer vaart had gekregen, trachtte de onge lukkige nogmaals in den trein te ko men en wel door op het platvorm van op een na den laatsten wagon te willen springen. In plaats daarvan sprong hij echter tegen den wagon en viel tusschen het perron en den trein, met het gevolg, dat hij met geheel ver pletterden schouder, gebroken boven arm en verscheiden hoofdwonden werd opgenomen en in het station gedragen. Met den volgenden trein van 5 uur is hij naar het academisch ziekenhuis te Groningen vervoerd. Eein Leven. Zondag is te Amsterdam het „alge meen samenzijn" gehouden van de I sterdam naar Batavia, passeerde 31 Aug. Kaap St. Vincent I Het stoomschip Koningin Regen- - - tes, van Amsterdam naar Batavia, correspondenten en actieve medewer-,„iTwde j Port Said kers van de „Rein Leven beweging. f[et stoomschip Bali, van Batavia Uit het verslag bleek, dat de bewe- Daar Amsterdam, passeerde 31 Aug. ging in de afgeloopen maanden krach- Kaap gt vincent tiger geworden is. Een plan van or Het stoomschip Prins Maurits ver- ganisatie is uitvoerig besproken en j September van Amsterdam naar met geringe wijziging aangenomen. Paramaribo. gegeven Rein Leven-bibliotheek uitte ^ags van Rotterdam te Newyork. de vergadering den wensch daarvan j Het stoomschip Prometheus, de moreele verantwoordelijkheid te java naar Amsterdam, dragen. Voorts werd besloten tot rui- Aug suez me verspreiding der serie-blaadjes. De centrale commissie is van 3 tot i i Het duhbelschroefstoomschip Pots- 5 leden uitgebreid. Omtrent de door dam van de Holland—Amerika Lijn, de drukkerij Vrede teAmersfoort uit- rrivcerde September des voormid- van arriveerde 29 Uit de Pers. ke'i Isl Gooische Stoomtram. Dinsdagmorgen is door het springen van een rail de machine van trein no. 1 der Gooische Stoomtram tusschen Pa penlaan en Muiden on(tspoord en om gevallen. De machinist werd inwendig gekneusd en is, na door den dokter van Muiden te zijn verbonden, per wagen naar Amsterdam overgebracht. De reizigers bleven ongedeerd. Een gemeente-ontvanger ontslagen Men schrijft aan het Hbl. De financiën der gemeente Baflo zijn in de war. Wanneer van de geruchten, die in die gemeente in omloop zijn, ook maar de helft waar is, dan nog zou dit een nauwkeurig onderzoek van autoriteiten dringend noodig maken. De alarmeerende geruchten werden gedeeltelijk bevestigd in een korte Raadszitting van Zaterdag 1.1., welke door een geheime zitting was vooraf gegaan. In de openbare vergadering stelde de voorzitter, de heer Doornbosch voor, den geschorsten gemeente-ont vanger op grond van wanbeheer te ontslaan. Waarin dit wanbeheer be stond, werd echter niet gezegd. Een der Raadsleden, de heer Ten Bos, deed de vraag of de Raad wel tot ont slag mocht overgaan, voordat dit college den gemeente-ontvanger had gehoord. En hij vestigde er de aan dacht op, dat tijdens de schorsing geen plaatsvervanger was benoemd en dat aan de schorsing waartoe in een geheime vergadering besloten was niet de minste publiciteit is gegeven. En dit laatste was wel noo dig. Want, zeide spr., stel nu eens dat er iemand geld gaat brengen naar den geschorsten ontvanger om zijn belas ting te betalen en deze int het wat dan Dan is hij strafbaar, antwoordde de voorzitter lakoniek en voegde er hij dat is hij misschien nu ook al. Zonder hoofdelijke stemming werd daarna besloten den ontvanger te ont slaan. Over een tijdelijken titularis werd echter niet gesproken. Wel werd een commissie benoemd van drie Raadsleden die een onderzoek zal doen, verslag uitbrengen en voorstellen hoe de zaken op de beste wijze kunnen worden afgewikkeld. Wel heeft deze commissie een lastige taak. Naar ver luidt zijn er reeds meer dan dertig jaar, zij het dan ook betrekkelijk kleine fraudes gepleegd. Wij kunnen ons echter niet voorstellen dat dit waar is, immers de wet gebiedt vol doende controle op het beheer van de gemeentelijke financiën. Het is te hopen dat de commissie bovenbedoeld deze nog duistere zaak spoedig tot klaarheid en openbaarheid mag brengen. Gemengd nieuws. 1 Yau de Groniugsche tentoonstel ling. Zaterdagavond werd den voorzitter van het hoofdbestuur der tentoonstel ling alhier, den heer 3. E. Scholten, een luisterrijke maaltijd aangeboden door zijne medeleden van het hoofd bestuur en al de leden der sub.-comi- té's iri de groote restauratiezaal op het Japansche marktplein, gevolgd door eene allergezelligste réunie in het m theehuis aldaar. Hier zoowel als ginds is de heer Scholten gevierd en be toost om zijn daadwerkelijken steun, zijne prachtige, anderen tot werken aansporende leiding en zijn grooten takt. En men heeft het niet bij woor den gelaten. Namens de gastheeren van den avond bood de heer mr. G. M. Doornbos, de penningmeester der tentoonstelling, een kostbaar album aan van levantin saffianleer met mat zilver beslag, zilveren krappen en goud op snee. In- dit album is een fraai uit gevoerde opdracht gelegd, luidende „Aan den heer J- E. Scholten, aange boden door de leden van hoofdbestuur en comité's der tentoonstelling Gro ningen, als blijk van waavdeering j Een zwemmersbaas door bereden politie gearresteerd. Een man, die klaarblijkelijk een liefhebber van zwemmen is, en zich eens wilde verfrisschen. veroorzaakte Dinsdagavond heel wat drukte aan de Prinsengracht hij de Haarlemmer straat te Amsterdam. De man zwom gekleed heen en weer van den eenen kant naar den" anderen, tot groot ge noegen van de ontzaglijke menschen- massa, die aan weerszijden der gracht stonden te kijken. 't Genot van het heerlijke frissche water was echter voor den zwemmers baas van korten duur. Een brigadier en een agent der bereden politie wa ren spoedig getuigen van de pret. De agent sprong van zijn paard en wierp met een dreg naar den man, doch deze zwom nu naar de andere zijde der gracht, zoodat men hem met de dreg niet bereiken kon. Zooals ge woonlijk waren er vele gedienstige handen om "den man op het droge te helpen, om- hem zoodoende aan de handen der politie te doen ontkomen. Dit maal gelukte dat evenwel niet. Terwijl de brigadier te paard zorgde, dat de zwemmer aan deze zijde dei- gracht niet kon ontsnappen, rende de agent naar den anderen kant, om daar den man. die reeds uit net wru. holpen was. nog juist te arresfeeren. De arrestant-zwemmer verzette zich hevig en werd geboeid onder een toe loop van honderden mepschen naar't naastbijzijnde politie-bureau gebracht. Ternauwernood voorkomen. De werkstaking te Hergeijk In het ,,Kath. Soc. Weekblad" wordt de volgende voorstelling van het ge schil gegeven, die de redacteur, mr. Aalberse verklaart van een bericht gever ontvangen te hebben, die „on voorwaardelijk geloof veiuieni. Lij luidt aldus De patroon Aarts nad hij de op richting van een tabaksbewerkersgil- de zijn personeel het lidmaatschap verboden, maar later zijn verbod weer ingetrokken. Toch zou een sigarenmake.. die vooral voor de oprichting had geijveiu, daarvoor boeten. De meesterknecht trad bij gelegen heid van een uitvoering van de Har monie in een naburig dorp wal voor. barig op. 'Deze sprak tot den weik- man..gij voorlooper van den Pond moet de fabriek uit". Den volgenden morgen ging de si garenmaker op den gewonen tijd naar de fabriek, maar kon geen tabak krij gen van den meesterknecht. De pa troon handhaafde het ontslag, alhoe wel de adviseur van 't Gilde alle mid delen aanwendde om den man inde fabriek terug te brengen. Toen d;i niet ging, verklaarden zich 19 werk lieden met den ontslagene solidair en legden het werk neer. Zij deden d:t op advies van den Eerw. adviseur. Eerst was het hoofdbestuur gecon sulteerd. Dit had besloten allen te ondersteunen, die om het lidmaat schap van den Bond zouden ontslagen worden. Den volgenden dag had een lid van 't hoofdbestuur een onderhoud met den patroon. Deze wilde alleen den ontslagen wgrkman terugnemen, als de Bond het stuk herriep, dat m de couranten was gepubliceerd. Wijl dilt een onmogelijke zaak was voor den Bond, die. niets dan de waarheid' had geschreven, bleef de uitsluiting duren. Verschillende malen we rd no a proefd, vooral door den adviseur, dat allen weer aan den arbeid zouden ge zet worden, doch de patroon wilde vrij blijven in het aannemen. Ten laatste zonderde hij zelfs drie werklieden uit. Intusschen moeide zich de Weleerw. pater Weyers met de zaak. Dit heelt het treurig gevolg gehad, dat een stuk, door den burgemeester van Bergeijk en 10 ingezetenen ondertee kend. is opgemaakt waarin de han delwij ze van den patroon wordt vei- dedigd. De Welteerw. bondsadvise-ur heeft daartegen een verweer geschre ven. waarin de eer van den Bond wordt verdedigd en hei recht der sta_ kinc wordt gehandhaafd. Daarop volgt in de „Kath. Tabaksbewerker", het. orgaan van den Bond. een verde diging van het Gilde van Bergeijk met zijn adviseur. Hierin worden de punten uit het •stuk van den burgemeester, neef van den patroon c. s., dn tegeno verg est' w den zin opgezet. Ziij is door omtrent 40 personen onderteekend. van welken er 18 bij 't incident te Biethoven tegen woordig waren. Van de onderteeke naars van het stuk des burgemeesters c. s. was niemand daarbij tegenwoor dig geweest. De getuigenis yan dezen wordt dan ook door deze nieuwe ver dediging geheel en al vernietigd en het. kardinale punt der quaestie ge handhaafd. dat de werkman ontslagen is om het. lidmaatschap van den Bonn De Hamberts in de cel. Vervolg Stadsnieuws De Noord- en Zuid-Hol 1. Bank. Naar wij vernamen kunnen Curatoren in di t faillissement nog geenerlei mededeelingen doen aan gaande den stand van zaken, om de eenvoudige reden, dat zij dien zelf nog niet kunnen overzien. De eerste verificatie kan dan ook niet voor Januari verwacht worden. Dinsdagmiddag had het dochtertje van den heer W. aan de Oostvest het ongeluk een pot met ko kend water over haar beentjes te krij gen, waardoor zij zich hevig aan beide bcenen brandde. de ontdekking, dat wij de keurig en smaakvol met witte en roode cactus- dahlia's versierde automobiel der fir ma J. W. Koopman, de eenige Haar- lemsche firma, die zoo kranig voor den dag kwam, vergeten hebben to beschrijven. Het speet ons te meer, daar wij deze auto reeds voor eene bijzondere vermelding hadden geboektde haast van 'twerk was dus oorzaak van 't onwillekeurig verzuim. De drie mannen van het gezelschap Humbert-Daurignac zijn overgebracht naar de gevangenis Fresnes, Frédéric Humbert, Emile en Romain Daurig- nac. Zaterdag, 's morgens om half vier kregen zij de aanzegging. Zij verzochten afscheid te mogen nemen van Thérèse, maar dat mocht nieten om vier uur stapten zij in den ge vangenwagen, die naar Fresnes reed. Een gewoon dicht rijtuig volgde met drie agenten van den veiligheidsdienst binnenin en de koffers van de vangenen bovenop. Om half acht kwamen de rijtuigen te Fresnes aan. De directeur van de gevangenis nam zelf de nieuw-aangekomenen in ont vangst. Zonder iets te zeggen, teeken den zij het register, bleek en somber lieten zij zich daarna opsluiten in de cel. Emile en Romain hopen, dat zij hun vollen straftijd niet uit zullen behoeven te zitten en weldra voor waardelijk in vrijheid zullen worden gesteld, Thérèse en Frédéric peinzen smachtend over het hof van cassatie Madame Humbert blijft nog een paar dagen in de Conciergerie. Als haar toekomstige verblijfplaats noemt men de Parijsche gevangenis Saint-Lazare. Het Giornale d'Italia geeft een nieuwe lezing van de geschiedenis der betrekkingen tusschen Thérèse en Regnier. Bewijzen van de waarheid er van worden niet gegeven. Geen enkele reden om aan te nemen dat het niet uit den duim gezogen zou zijn Regnier werd destijds door Bismarck belast met het overbrengen van lo5 millioen in goud en bankpapier naar Bazaine, die binnen Metz was opge sloten. Maar Regnier, heeft dat alle maal gehouden, op vijf millioen na, die hij aan een medehelper gaf tot belooning. De ronde som gaf hij in bewaring aan de familie Daurignac, in twee lederen valiezen gepakt. Na eenigen tijd gaf Regnier aan de fami lie bovendien een kindje in bewaring, een meisje. «Zorg, dat zij een goed huwelijk doet,» zeide Regnier, «want eens zal zij rijker dan rijk zijn. Zij heet Thérèse,» Het is n\i geen kunst om dergelijke verhalen, te bedenken, maar om een kwart eeuw lang de wereld bij den neus te leiden met verzinsels, die achterna al te belachelijk schijnen, dat is niet zoo gemakelijk. Thérèse blijft dan ook een merkwaardige, fi guur, al is haar rol op dit oogenblik blijkbaar uitgespeeld. Baldadig. 's.Nachts hebben eenige baldadige personen 't onder gedeelte van een perceel in de Gra- vinnensteeg in elkander getrapt, toen de politie kwam namen de belhamers de vlucht. Blijkens het thans gesloten register bedraagt het aantal ingeschrevenen voor de Nationale Militie, lichting 1904, 668 jongelingen. Te water. Een jongetje van om streeks 5 jaar, geraakte Dinsdag in den Raam sin gel. Op het geroep van eenige vriend jes kwamen weldra van alle kanten personen toesnellen, aan wie het mocht gelukken het knaapje, dat reeds in bewusteloozen toestand verkeerde, weder op het droge te brengen. Dr. Jessurun, die toevallig voorbij kwam, verleende de eerste genees kundige hulp en wist met veel moeite het kind weder tot bewustzijn te bren gen, tot groote vreugde van de moe der, die op het hooren van de tijding, in allerijl naar den Raamsingel was gesneld. In een deken gewikkeld, werd het kind vervolgens naar de ouderlijke woning overgebracht. Cu de Omstreden. Heemstede. In de Dinsdag te Heemstede gehou den raadszitting is wederom tot wet houder herkozen de heer H. Peeper- korn Jzm, die zijne benoeming in be raad heeft gehouden. Wegens plaatsgebrek in ons blad van heden zullen wij morgen het raadsverslag plaatsen. Bean ebrook. Wegens plaatsgebrek zullen wij morgen het raadsverslag opnemen. Haarlemmerliede en Spaarnwond6 Herbenoemd tot wethouder de heer B. P. Vink. Spaariidam. De gemeenteraad benoemde wethouder de heer C. Prins Kzn. tot Sioton. Herbenoemd als wethouder de heer G. Veldhuizen. Halfweg Voor de Rijnlandsche sluizen alhier 13 een begin gemaakt met den bouw der bruggen voor de electriscbe tram baan Amsterdam—Haarlem. Burgerlijke Stand Hedenmiddag werd door den garni- zoens-commandant alhier aanbesteed de levering van hood, van stroo, van haver en van turfstrooisel, ten. behoeve van de paarden bij de troepen, die ge durende het tijdvak van 1 November 1903 tot en met 31 October 1904, alhier aanwezig zullen zijn. Ingeschreven werd door: J. B. Dhane, Haarlemmermeer stroo 0.32D. Vromans, Amsterdam hooi 0.40, stroo 0.33, inl. haver 0.78, bui- tenl. haver 0.74; C. Verstraten''s-Hage bh afroEÖftrhjke levering resp, f. 0.49/0.W /l 0.79 «n 0.76eapl} gea, laierlag reep. 0.45, /0.34 0.74 en /0.72; J, „Vermeulen en Zn. Waspik afz. levering r.esp. 0.49 0.35, 0.77 en 0.74', gez. levering 0.43 0.32, 0.74 en/0.71'; Th. Koldert, Haar lem hooi 0.56, stroo /0.48; Maatsch. „Terwtadt" Mallingen, turfstrooisel /0.09* S. Adolf Bleriik (Limb.) idem /0.11' alles per 10 K.G. Rechtszaken. De rechtbank te Rotterdam veroor- deelde H. de Groot, landbouwer te Hekendorp. tot 15 maanden gevange nisstraf, H. Verboom, veekooper te Reewijk, tot i2 maanden en W. Brui ne, stalhouder te Gouda, tot 9 maan den, wegens bedriegelijke bankbreuk en medeplichtigheid daaraan, door het onttrekken van vee. wagens enz- uit den faillieten inboedel van H. de Groot. Sport en Wedstrijden. Maandagavond omstreeks 9 uur, toen sneltrein 28 D voor het station oo( Zevenaar stilstond, kwam sneltrein 30 voor al hetgeen hij als voorzitter van j op hetzelfde spoor, eveneens in de- het hoofdbestuur in het belang van j zelfde richting het station binnen. ie het welslagen dier tentoonstelling heeft gedaan, Groningen, 29 Augustus 1903". Bovendien 24 photo's van de tentoon stelling, terwijl er aan toegevoegd zal worden een photografische groep van de deelnemers aan' dit geschenk. Dinsdagavond of liever Dinsdag te Door het snelle remmen van den ma chinist is een groot ongeluk voorko men het gevaar was reeds zóó nabij, dat beide treinen nog slechts een wa gonlengte van elkander verwijderd blven. Beide treinen hadden vele reizigers. Yoetbai. De H. F. C. „Haarlem" zal hare algemeene vergadering op Zaterdag 5 September e.k., des avonds 8 uur, in de bovenzaal van café Brinkmann houden. De agenda bevat 1. De voorlezing van de notulen der vorige vergadering. 2. Het jaarverslag secretaris. 3. Het jaarverslag penningmeester. 4. Bestuursverkiezing. 5. Ballotage nieuwe leden. 6. Wat verder ter tafel zal worden gebracht. Naar men ons mededeelt, hebben zich èn voor het eerste èn voor het tweede elftal, dit seizoen verschillende goede krachten als lid opgegeven. Als al de leden aangenomen wor den, dan durven wij gerust te zeggen, dat de beide elftallen der „Roodbroe- ken" dit jaar een goed voetbalseizoen tegemoet gaan. middernacht, het oogenblik van slui- j Het ongeval wordt toegeschreven aan ting, zouden de corporaties, die bij het plotseling defect raken van bet den aanvang der tentoonstelling hetsignaal, doordat de schijf voor het eis] hoofdbestuur eene ovatie hebben ge- onveiligsignaal naar beneden was ge bracht, dat hoofdbestuur nogmaals .vallen, huldigen. En dan zou men in optocht Stoomvaartbericbten. OndertrouwdSept. 2H. Dinkla en J. Jonkhoff. J. de Vries en S. Haringa. A. Koremons en M. T. van den Hoorn. J. J.Buurman en E. Beijers. H. J. Lenaarts en M. J. Schierinig. j. Ter- stal en G. Hasselman. Getrouwd Sept. 2 W. Knol en M. C. J. Hessels. H. H. Spolders en J. Zoet. Bevallen Aug. 30 J. Maassen—Molle- man d. Sept. 2A. M. Passchier Wijnaiids d. Aug. 31A. S. Schmidt- van Alphen d. Sept. 1A. Kappeihof— Wijenberg z. Sept. 2X. Ravensber- gen—Boersma z. Sept. 1G. Thijssen van den Berg z. Het stoomschip SaJak, van Java naar Rotterdam, arriveerde 1 Sept. te Suez. Het stoomschip Gedé, van Rotter dam naar Java, arriveerde 1 Sept. te Marseille Het stoomschip Soembawa, van Am- Fransche legertoestanden. De Gaulois deelt mede, dat generaal Percin, chef van het kabinet des minis ters van oorlog, ongenoegen heeft gehad met den commandant van het 7de le gerkorps, Dessirier. Generaal Percin moet de gewoonte hebben alle officieren onverschilliig hoe hoog in rang, gelijke lijk als zijn onderschikten te beliande- en, wanneer hun promotie tot op zekere hoogte van zijn gunst kanl afhangen. Dessirier is iemand, die geen slot op zijn mond heeft en deze had zich onlangs dingen laten ontvallen, die den chef van het kabinet mishaagden. De chef van het kabinet zond aan. generaal Dessi- rier een aanmerking hierover. Generaal Dessirier zond dien brief met een stand je terug met de kantteekening„gene raal Percin moet acht dagen arrest on dergaan". Percin stond verbluft toen hij het zag, aanstonds stormde hij bij mi nister And ré binnen, maar André begon te lachen en zei: mijn arme Percin, wat zal ik daar aan doen. Men legt u arrest op en ik geef u den raad te gehoorza men En toen wees de minister den on dergeschikte op het nut van de disci pline. Met dergelijke berichten doet men in 't algemeen goed wat voorzichtig te zijn, Er doet nog een ander verhaal de ronde ovér het ministerie van oorlog. Een dapper en uitermate goed aange schreven officier, overste Boulangier, die zich destijds bijzonder heeft onder scheiden in Tonkin, wordt plotseling op pensioen gesteld zonder te kunnen na gaan waarom. Waarschijnlijk is er een persoonlijke wraakneming in het spel, de overste is republikein en van e» achteruitzetting om politieke redenen kan dus geen sprake zijn. Boulangier gaat naar het ministerie, vraagt minis ter André te spreken en krijgt na eenig aandringen gehoor. Hij vraagt den mi nister, waarom hij op pensioen gesteld is. De minister wordt woedend en zegt na een hevig gesprekEn is het nu af geloopen? Neen, het is niet afgeloopen. antwoordt Boulangier, want het geldt niet mij, maar het legerMinister André wijst daarop den vermetele de deur. Deze weigert te gaan en dan roept de minister het personeel van het minis terie bijeen alsof hij in gevaar verkeer de. In tegenwoordigheid van veel men schen vraagt dan minister André den bezoeker vriendelijk, of hij nu heen zou willen gaan. Overste Boulangier gaat. Dit is een verhaal, dat de Nouvellisfe de Bordeaux reeds eenige maanden ge leden bevatte en thans wordt overgeno men door de Temps. Het vreemde Is, dat deze zonderlinge geschiedenis tot dusverre van wege het ministerie nooit is tegengesproken. J u b i 1 Heden herdenkt de heer H. Menke den dag waarop hij voor 25 jaar in -dienst trad bij de Centrale Werkplaats der H. S. M. als machinist-bankwerker. Surséance. De Lissesche Bank heeft heden bij de Haariemsche Rechtbank surséance van betaling aangevraagd. Te ij Ier in den Raad. De Teijlerszaak zal ook zijdelings in onzen gemeenteraad ter sprake komen. Iemand die zich voor de Teijlerquaes- tie interesseert, heeft n.l. naar hij ons mededeelt, uit het archief te Haarlem de door hem gevraagde stukken niet kunnen krijgen; op een klacht daarover aan B. en W. geen antwoord ontvangen en wendt zich derhalve nu tot den Raad. Gevonden voorwerpen. Een koperen signaalhoorneen sport wagen, een wit-wollen kinderdoekeen rijzweepeen brileen gouden pince- nez, een herinneringsmedaille aan het huwelijk van H. M. de Koningineen witte jongenspet, een sleutel, een blauw- koralen halsketting met gouden sluiting: en nikkelen ketting met charivari. Bekeurd. Tegen een persoon is proces-verbaal opgemaakt wegens het verkoopen van sterken drank in het klein, zonder de vereischte vergunning. Opnamen. Wij vestigen de aandacht op de ad vertentie der vereeniging „Koninginne dag", waarin aan heeren photografen amateur-photografen het verzoek wordt gedaan een of meer afdrukken af te staan aan het archief van boven genoemde vereeniging. Faillissementen. Cornelis Hennipman, van beroep kastelein, wonende, te Amsterdam Oostenburgergracht 63, Rechter-com- missaris mr. B. Srnions; curator mr. J. G. Huijser, ie Constantijn Huijgen- straat 3. B. Brandon Belmonte, wonende te Amsterdam Kerkstraat 3S5, Rechter commissaris mr. B. Simons: curator mr. A. H. van Beusekom, Westeinde 4. Franciscus Cornelisse, van beroep winkelier in koloniale waren, wonende te Amsterdam Nieuwe Leliestraat 83, Rechter-commissaris mr. B. Simons, curator mr. J. G. Huijser, le Con stantijn Huijgenstraat 3. A. S. van der Woude, van beroep winkelierster in garen en band, wo nende te Amsterdam, Heerenstraat 25, Rechter-commissaris mr. B. Simons, curator mr. E. M. Meijers, Utrecht- schestraat 31. 25 Aug. Dirk Mulder, scheepslooper, Stolpenviotbrug, gemeente Zijpe, rech ter-commissaris rnr. E. L. Umbgrove, curator mr. W. C. Bosman. 27 Aug. P. de Graaf, dagschrijver, Abel Tasmanstraat 80, te Utrecht, Rechter-commissaris mr. M. Crorame- lin, curator mr. J. Hamburger A Dz. Lodewijk Christoffel Schomper.voor heen koopman, J. P. Koenstraat 2i, Utrecht, rechter-commissaris mr. W. M. H. Boers; curator mr. D. J. Kuypers. 28 Aug. E. Kaspers, weduwe van L 1'Hoest, pensionhoudster te Scheve- ningen, gemeente 's Gravenhage, rech ter-commissaris mr. A. E. Croockewit, curator mr. S. Franzie. Pieter Hoogendoorn. koopman en winkelier te Zwammerdam, rechter commissaris jhr. mr. R. O.vanllolthe tot Echten, curator mr. H. le Coultre. 29 Aug. Hendrik Bollema, schoen maker te Franeker, rechter-commis saris mr. J. A. Hingst, curator mr. S. Vellenga. Onze Burgemeester is he den -met verlof gegaan. Mr. Th. de Haan Ilugenholtz is derhalve waar nemend Burgemeester. Bij den heer Henri Coe- bergh alhier is een zeer welgeslaagde serie prentbriefkaarten verschenen van het pas gehouden bloemencorso. Vele der mooiste groepen zijn er uu. ge nomen. De prijs is 5 ets. per stuk. Aan den heer W. Ivüppers, hoofdredacteur der Nieuwe Haariem sche Courant alhier, is verlof ver leend tot aanneming van het kruis „Pro Ecclesia et Pontifice". hem door Z. H. den Paus geschonken. Met de bedoeling het. tonnenstelsel, dat kostbaar is, in te krimpen, zoo mogelijk te doen verdwijnen, wo-rdt wanneer wij goed zijn ingelicht een voorstel verwacht tot heffing eener belasting op de tonnen. De spoedig te verwachten begrooting dei- Gemeente zal daarover ongetwijfeld nadere bijzonderheden bevatten. Bloemencorso. Bij hef over lezen van ons verslag komen wij tot AïsslerdsaiSGbe Be&r* door bemiddeling van de firm* CLAAS81IF en BEUNB. Gister. Heden DtlSiP u.asfp. Atchison Topeka, Cornm64»/« 63'/t Denver B o Grande SC'/4 25'/» Erie's W/8 30 Kansas City South.22'/4 22 do. prei39J/4 38»/4 Miüaonri Kansas A Texaa, Com. 20s/e 20 National B. R. of Mexico 19T/8 19>/» New-York Ontario 24 23*/® Norfolk Western 63T/g 63 Bock Islaiid Cy. 291/4 28» Southern Pacific -46 451/t 8onthern Railways 23*/g 22ift Union Pacific "S?/8 76s/4 Wabash 22 2U/t American Car 331/4 32*/a New-Orlesna B. Co. ll*/« 11i/J Steels 231/j 223/t KoninkL Petroleum Maatsch. 460 467 Colombia Grand Trnnkof Cauada. Marktnieuws. Haarlem, 2 September 1903. Op de heden alhier gehouden kaas markt waren aangevoerd 28 stapels kaas 3628 kazen, 6809 kilogram hoogste prijs 25,laagste prijs 18.—. Haarlem, 2 September 1903. Op de heden alhier gehouden boter markt waaaangevoerd 1 371 K.G. boter, verkocht 372 K.G. /1.50 1.40 per K.G. 227 biggen, verkocht 193, 9 5 per stuk39 schrammen, verkocht 39. 20 12 per stuk.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 3