NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. HET TOONEEL. !_)i Zorg sa Brak s; 21e Jaargang. No. 6199. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1903. HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: PER DRIE MAANDEN: F(wF^ TT Van 15 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem 1.20 1- Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Vv IvOari ,-A r> r> - m i gemeente) 130 y fl "V^L\Cf Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco per post door Nederland I \.65 YYJ<Ï)a^ Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Afzonderlijke nummers0.02X V flw v* r n - n v c Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37L Jsl >4vT Hoofdbureau en Drukkerij: Zuider Buitenspaarne No. 6. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. lö^w' -£b%J Bijkantoor: Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. HaarJeua's Dagblad van 16 Supt. ievat o. a. Buitenl Overzicht, Tooneelcri- iek van den heer Frans Netscher, Proonrede van H. M de Koningin, fergaderiug R K Volksbond, liniienl. berichten en Sport. Juitenlandsch Overzicht lis '1" De berichten uit Macedonië wi] en er op, dat Turkije voortgaat niet iucces de opstandelingen te bestrij- len. Volgens officieele telegrammen it Konstantinopel hebben de opstan dingen in bet vilajet Monastir weer 'rustige verliezen geleden. Een hon- erd'veertigtal hunner sneuve.vlde en benden zijn gedemoraliseerd, 'elen geven zich over en de Bulgaar- clie bewoners smeken om genade, ltijd volgens officieel Turksch be- icht. Ook al neemt men echter in amerking, dat deze officieele me- edeelingen geflatteerd zijn in het lordeel van Turkije, toch wijzen srschillende kenteekenen en tijdin- en erop, dat de Porte den toestand leer begint te beheerschen. el Een dier kenteekenen is de houding an B u 1 g a r ij e. Dit is er natuurlijk ilstrekt niet mee ingenomen, dat de itand langzamerhand onderdrukt ordt. Tot nog toe heeft het in het "heim de opstandelingen krachtig isteund men denke o. a. aan de aarschuwing van Engeland en niettegenstaande dien steun, ïrkije zijn oproerige onderdanen fester blijkt te zullen worden, zon- ir dat inmenging der mogendheden lodig blijkt, nu "komt Bulgarije wat enlijker voor den dag in zijn po ng om de zaken in het Tuxksche jk in de war te sturen of lievrve te uden. De regeering te Sofia wil het nu en voorkomen alsof de Sultan een nval op Bulgarije in den zin had. heeft nameiijk den mogendheden a nota doen toekomen, waarin zij op wijst, dat Turkije zijn geheele .ter onmogelijk op de been kanheb- q gebracht alléén met bet doel den stand te onderdrukken; Lees: met de venbedoeling om Bulgarije aan te llen. Dit is natuurlijk een volko- m gezochte klacht, want de Bul- arsche regeering we'et zeer goed, dat mogendheden een ongemotiveerden nval vair Turkije op dat land nooit iden toestaan, iulgarije hoopt echter nog alilijdde igendheden te brengen, te dwin- bijna tot een interventie in deze èstie. In bovenbedoelde nota roept de mogendheden op een eind aan moorden en plunderen te maken, Iers bier komt de bedreiging Bulgarije gedwongen zijn zelfde idige maatregelen te nemen. Faarait die zullen bestaan? Een logsverklaring Bulgarije kan eilijk de illusie hebben Turkije in oorlog te zullen verslaan. Waar- ijnlijk is dit dreigement dan ook anders clan een laatste poging de mogendheden tot ingrijpen te idzaken. Een poging, die wel geen ces zal hebben. Vermoedelijk zal garije een ernstige waarschuwing gen. geen dwaasheden té doen en onzijdig te houden en mocht het ien stout kind zich aan diewaar- iwing niet storen en toch vijan- jkheden tegen Turkije beginnen, zou het wel eens kunnen zijn, de straf hierin bestond, dat de mogendheden den Sultan verlof gaven op de uitdaging in te gaan en het is niet twijfelachtig. Bulgarije krijgt dan een frisch pak slaag. Hoezeer in die streken het kunst matig verwekken van verwikkelingen in zwang is. kan blijken uit hetgeen de Petersburgsclie correspondent van de ,,Köln Ztg." schrijft betreffende de Armeniërs, een volksstam die gewoonlijk diep beklaagd wordt als de verdrukte onschuld. Die correspondent dan schrijft Dat de Armeniërs in Zuid Rusland in drie lichtingen werkzaam, zijn, zij protesteeren tegen de overdracht van het kerkelijke vermogen aan den staat, zij steken bij klaarlichten dag te Odessa, Tiflis. Bakoe en andere plaatsen d'e menschen, die hun niet aanstaan, met dolken dood, en be reiden onlusten voor' aan de Turksche grens, om cle Koerden tot een inval op Russisch gebied te verlokken. In een kloof tusschen Batoem en de Russische grens is een bende van 42 man gevangen genomen, die onder aanvoering stond van den student Abramjan. Zij ondernamen rooftoch ten op Turksch gebied en hadden „Dood of vrijheid" in hun vaandel geschreven. Behalve over 30 nieuwer- wetsche geweren en 6000 revolverpa tronen, beschikten zij over 15 pond dynamiet, 8 bommen, en verband- en geneesmiddelen. Nog niet lang gele den moeten de leden van deze bende in verschillende steden van Transkau- kasïë verblijf hebben gehouden. Men acht het niet onwaarschijnlijk, dat de bende tot taak had, aanvallen van de Koerden op christelijke plaatsen uit te lokken en zoodoende aan de Russisch-Turksche grens de Armeni sche kwestie op te warmen. Koning Peter van Servië speelt hoog spei. De gevangen genomen offi cieren. die de bestraffing van hun col lega's-moordenaars eischten, zijn naar de hoofdstad Belgrado gevoerd en zuilen daar. waarschijnlijk heden, voor een krijgsraad terecht staan. De acte van beschuldiging tegen hen, luidt, dat zij in hun manifest voor stellen de samenzweerders van 11 Juni te dooden. Wat zal er gebeuren als zij veroor deeld worden Zullen hun collega's, die het met hen eens ztijn, de meer derheid van het Servische officiers corps zich bij eext veroordeeling neer leggen? Waarschijnlijk niet. Volgens een bericht uit Laffan ten minste, hebben de officieren van de bezetting te Nisj tegen de gevangen neming van hun kameraden krachtig geprotesteerd en er bij generaal Jan- kowitsj op aangedrongen, zijn bevel, waarvan hij ontheven is, niet aan generaal Djoeknits. een van de sa menzweerders tegen Alexander, over te geven. De officieren zouden zelfs besloten zijn 'met hun troepen tegen Belgrado op te rukken, als hun kame raden niet op vrije voeten worden ge steld. Men ziet het, in geval van veroor deeling zou de kans op een burger oorlog groot zijn en loopt de nieuw bakken kroon van Peter, die nu nog gesteund wordt door de moordenaars, groot gevaar. Toegeven aan den eisch van de meerderheid der officieren is hem ook nagenoeg onmogelijk, want dan geeft hij prijs de schuldjgen aan den moord van 11 Juni, dat wil dus zeggen, degenen die hem omringen en zou zijn lot wel eens gelijk kunnen worden aan dat van zijn ongelukkigen voorganger. 't Is geen benijdenswaardige toe stand. Een Mohammedaan over zijn geloofsgenooten. Moestafa-Kamel. directeur van het blad „Ai Lewa" te Cairo, thans te Parijs, schrijft aan de „Figaro" „Om den gemoedstoestand der Mo hammedanen goed te begrijpen, moet men elk denkbeeld van reli gieus fanatisme buitensluiten. Zoo zij Europa, zijn beschaving- en alles wat van Europa komt, ha ten, dan is dit omdat het hun hunne onafhankelijkheid, hun vrij heid en hun nationaliteit ontnomen heeft. Door voo-r de slavernij der menschen de slavernij van den staat in de plaats te stellen, heeft Europa eeu onuitroeibaren haat doen ontstaan in het hart van eiken Mohamme daan. De Islam treedt niet op tegen Europa, als land van den christelij- ken godsdienst, maar tegen zijn poli tieke macht."' Europa heeft niet alleen de Mo- hammedaansche landen in bezit ge nomen, het heeft daar tyrannie en onrechtvaardigheid ingevoord. In plaats van aan de Turksche volken beschaving en gerechtigheid te bren gen en de nieuwe begrippen met die van den Islam te verzoenen, heeft Europa slechts slagboomen opgericht tusschen zich zelf en zijn Turksche onderdanen. Europa beheerscht de Mohammedanen zonder ze te be grijpen. De Mohammedanen zijn niet afkee- rig van de beschaving, zij hebben zelï een te hooge beschaving gekend. Maar zij hebben gezien, dat de ware beschaving in Europa ontbreekt. Egypte heeft ondervonden, dat Enge land het heeft bedrogen en in bezit genomen, ondanks de stellige en her haalde beloften. Wat moeten de Mo hammedanen denken van de moraal eener dergelijke beschaving? De Mohammedanen hebben van de handelwijze en de houding van Euro pa maar één indruk gekregen en wel dezedat Europa zich vast heeft voorgenomen den Islam als godsdienst en als politieke macht uit te roeien. .De hervormingen, die het in Mace donië voorstelt., zijn het voorspel van de ontbinding van het Turksche Rijk. Wanneer er een conflict ontstaat tusschen een Mohammedaan en een Christen, roept men: Daar heb je nu het Turksche fanatismeDe Euro peanen meenen. dat een Turk een geboren misdadiger is. die leeft van moorden, branden en pLunderen, en dat der humaniteit een dienst wordt bewezen als deze menschen van de aarde vevrdelgd zullen wezen. Maar de Mohammedanen zijn niet fanatiek, zegt Moustafa-Kamel. Wat zou er van de Balkan-volken zijn over gebleven als de eerste Sultans fana- tieken waren geweest? Zij zouden of gedood, of gedwongen zijn geworden zich tot den Islam te bekeeren. I-Ieeft een Europeesche Regeering wel eens een Turksch onderdaan con sul of vice-consul gemaakt? Werd niet. in Londen het optreden van een jood als Lord Mayor als iets heel buitengewoons aangemerkt? Welnu, Turkije heeft, ten allen tijde, Chris tenen gehad onder zijn ministers, zijn gezanten, zijn generaals. De houding van Europa, de ver momde kruistocht tegen den Islam, heeft niet alleen het fanatisme der Turken doen ontvlammen, zij heeft bovendien nog het gevolg gehad, dat zij de Mohammedanen van alle scha keeringen bij elkaar heeft gebracht en tot aansluiting heeft gevoerd. De Sultan, de Kalief, de geestelijke en politieke aanvoerder der Muzelman nen heeft nooit zooveel steun gevon den bij alle Mohammedanen als thans. Zoo is van de Macedonische quaestie, die een rassen- en geen godsdienst- quaestie is. voor Turkije een levens- quaestio gemaakt. Zoolang er nog één Turksch soldaat is, zullen de Otto- manen Macedonië niet verlaten. Alle oplossingen, die aan de autonomie van het Turksche Rijk raken, zijn voor den Sultan onaannemelijk. De Euro peesche diplomatie verwondert zich dat de Sultan, niet naar goeden raad wil luisteren hij heeft in Oost-Roe- melië en Kreta genoeg gekregen van dien goeden raad.JHij heeft voortaan alleen rekening te houden mei de belangen van zijn rijk en den wil zijns volks. Turkije, zoo besluit Moestafa-Kamel zijn uiteenzetting, verlangt den oor log. De nationale eigenliefde is ge kwetst doop de amputaties die het Rijk onderging bij verschillende gele genheden, door het gedrag van Bul garije. een vasalstaat van Turkije, die opstaat tegen den Suzerein. Bulgarije moet, in het belang van de waardig heid, de levenskracht en de liefde voor een duurzamen vrede, worden getuchtigd, opdat, het leere voortaan zich beter te gedragen. Blijft die oor log achterwege, dan zal de revolutie telkens opnieuw uitbreken, en wordt het hervormingswerk onmogelijk. Ook de houding van Rusland vindt bij dc Mohammedanen weinig bijvaL De officieele deelneming van Rusland aan de feesten van den Shipka-pas en het optreden van enkele zijner con suls heeft de revolutionairen aange moedigd. Daartegenover staan de offi cieele verklaringen van Rusland, en het groot belang, dat dit land heeft bij den vrede in Europa, om de vrije hand te hebben tegenover Engeland in Oost-Azië. Men spreekt ook van een Servisch- Bulgaarsch verbond tegen Turkije. Peter I zou. om zich van enkele offi cieren die hem hinderen, te ontdoen, en om afleiding te zoeken voor den biunenlandschen toestand, zich met Bulgarije kunnen verbinden. Maar Turkije is machtig genoeg om Bul garije en Servië beiden te kunnen weerstaan. En als het de overwinning heeft behaald, zal het Europa een bewijs kunnen leveren van zijn ernst, door de noodige hervormingen met spoed en met wijsheid in te voeren. De schrijver hoopt, ten slotte, dat Europa, door een humaner staatkunde tegenover de Mohammedanen te vol gen, de klove tusschen den Islam en het Christendom zal helpen dempen, opdat eenmaal Islam en Christendom hand in hand zullen gaan. in Wes ten en Oosten, naar hetzelfde ideaal van vede en vooruitgang, in hetbe- lang der menhheld. Stadsnieuws. Nog iets naar aanleiding der Oedipus vertolking van den heer Lonis Bouwmeester. Haarlem, 15 September. Maandag vergaderde ini het gouvernementsgebouw de commissie uiit de Prov. Staten voor het onderzoek der voorstellen omtrent het verleenen van rentedoos voorschot, en deelneming in de leening van spoorwegen in den Haar lemmermeerpolder. Deze commissie was in de zomerverga dering diligent verklaard, omdat nog nadere voorstellen van de betrokken ge meenten waren te verwachten, welke thans zijn ingekomen. In onze bespreking der Oedipus-opvoe ring, waarmee het Gezelschap van den heer Bouwmeester het tooneelseizoen alhier geopend heeft, schreven we dato 3 September naar aanleiding van de wijze waarop Louis Bouwmeester deze rol op gevat en vertolkt had, o.m. het volgende: „Want het veelal zeer geprezen derde bedrijf, wanneer Oedipus zich de oogen heeft uitgestoken en met de holle bloed- gaten in zijn hoofd, met bloedsporen op zijn gelaat en met bloed op die borst en op de gescheurde kleeren, akelig bloe derig als een geslacht rund opkomt dat derde bedrijf heeft vroeger, en ook nu, ons meer door zijn rauwe, erg plas tische realiteit weeïg en pijnlijk gestemd dan dat het ons kunst- en menschelijk gevoel op een teere snaar heeft getrof fen. Bouwmeester heeft die derde acte van den realistischen kant opgevat en de uitbeelding van dit bloederig too- neel tot in bijzonderheden nagestreefd als in een mo dern stuk realiteitswerk, zooals bijv. in een stuk van Zola. Dit is een opvatting, die we natuurlijk eerbiedigen. Maar we zouden toch een bescheiden vraag willen doen. En die is deze. Zou den de oude Grieken, die esthetici waren tot in de toppen hunner vingers en met angstige nauwgezetheid alles in hun leven vermeden wat leelijk, onesthetlsch was en bovendien niet met het bloote gelaat maar met een masker op tooneel speelden zouden die verfijnde Grie ken. vragen we, hebben geduld, dat op zulk een bloederige wijze de vermin king van het gelaat van Oedipus op hun tooneel werd uitgebeeld, of zouden ze een minder realistische en daardoor minder rauwe en zenuwschokkende ma nier hebben gekend en toegepast om de realiteit met de esthetica te verzoenen? Aan meer bevoegden om dit te beant woorden." Tot die meer bevoegden mag zeer ze ker, ja in de allereerste plaats wel ge rekend worden de oud-hoogleeraar Dr. H. van Herwerden, de bekende graecus en vertaler van dit stuk van Sophocles. Welnu, we hebben ons tot Prof. van Herwerden gewend met het verzoek zijn oordeel over deze aangelegenheid te mo gen vernemen. En ziehier wat hij zoo goed was ons te antwoorden ,,Ik haast mij u op uw schrijven van gisteren te antwoorden, dat ik het voi- komen met u eens hen, dat zoowel de grimage als het spel van den heer Bouwmeester in den „Oedipus" sterk overdreven zijn. Het realisme der Grieken is in den bloeitijd altijd aes- thetisch geweest. Met alle Tespect voor Bouwmeesteres groote talenten komt het mij voor dat, toen indertijd de Utrechtsche studenten het stuk opvoer den, Dr. Jansen, die de rol van Oedi pus vervulde, de zaak in beide opzich ten vrij wat beter heeft opgevat, „Wat de reizangen betreft, die moe ten m. i. of geheel worden weggelaten, of door een koor gezongen naar de muziek van wijlen Mr. van Riemsdijk. Reciet ervan is volslagen misplaatst." Verder drukte Prof. van Herwerden er zijn leedwezen over uit, dat men hen», eer het stuk in 't repertoire der Ainster- damsche Schouwburg werd opgenomen, niet verzocht heeft zijne vertaling nog eens te revideeren. Dan had hij gewis nog menige verbetering aangebracht. Met ziet dus, dat we Prof. van- Her werden geheel aan onze zijde hebben, zoowei in zake de realistische Oedipus- opvatting van Bouwmeester, als ook in de appreciatie van ae reizangen met muziek, die wij in onze beoordeeling eveneens boven het gesproken koor stelden. FRANS N'ETSCHER. Men s c h r ij f t o n s De herfst-tentoonstelling op Zondag 11 October a.s. in het Proveniershuis en de wedstrijd in het uitstallen vóór hunne woningen, van bloemen en plan teen, gekweekt door de bewoners van het Proveniersplein, zullen zeker veler aandacht trekken. Nu reeds ontvangt het bestuur van de afdeeling Haarlem der Ned. Natuur historische Vereeniging aangename blijken van belangstelling, waardoor het in staat gesteld wordt voor dien wedstrijd prijzen uit te loven. Als eere- prijs wordt gegeven ƒ25, voor dat doel geschonken door dén heer C. G. van Tubergen Jr., alhier; de eerste prijs bestaat uit een fraaie kamerplant, toegezegd door den heer P. W. Voet, te Overveen, waarhij 10 wordt ge voegd, de tweede uit ƒ5 en een plant, )de derde uit 2.50 en een plant, de vierde uit een plant. Bovendien stellen de firma C. G. van Tubergen Ja-, alhier en een firma te Overveen het bestuur in staat om aan alle bewoners van bet Proveniers plein, die aan den wedstrijd' deelne men, een geschenk ter herinnering aan te bieden. De commissie van beoor deel Lng bestaat uit den heer L. A. Springer, voorzitter, mejuffrouw M. B. Roozen en de heeren J. J es wiet, J. van Cruyningen en P. W. Voet. De Vereeniging tot Verfraaiing van Haarlem enz. heeft, ter bestrijding der ,te maken kosten, een bijdrage van 1 50 geschonken. De tentoonstelling is geopend van half tien tot 5 uur en voor ieder is de toegang vrij. Zaterdagavond is de Haar- lemsche vrachtrijder H. Portengen in den Spaarndammerpolder door den bliksem gedood. Men vond zijn lijk en een eind verder de verbrijzelde en halfverbrande kar. De twee honden waren ongedeerd. Hij iaat een vrouw en 5 kinderen achter. Vergadering R. K. Volks bond. I Maandagavond vergaderde de R.K. I Volksbond in het St. Vincentiusge- bouw in de Zoeiestraat. j De vergadering werd geleid door j den voorzitter, den heer Guskens. Als I gewoon werd de vergadering geopend .met gebed. Wegens afwezigheid van den secretaris, werden de notulen i voorgelezen door den heer Steynhoif. Nadat een twintigtal nieuwe leaen J waren geïnstalleerd en aangespoord nuttige leden van den bond te worden, j terwijl hun dringend verzocht werd zich aan te sluiten bij dJe vakvereeni- gingen, werd aan de vergadering he- kend gemaakt, dat de heer Hulsebosch bedankt heeft voor het hoofdbestuur en zoodoende uit een drietal candi- daten een nieuw lid' voor het hoofdbe stuur gekozen moest worden. Hierna nam de heer mr. J.' N. J. E. Ihijssen het woord. Spreker was door den heer Guskens uitgenoodigd om voor de afdeeling te komen spreken over de Ongevallenwet maar hierover wilde mr. Thiissen, Fenlll®t«n. Naar het Engelsch van ROBERT MACHRAY. 'aar zijn wij gebleven peinsde verder, terwijl hij weer ging Laat ons zeggen, dat Silwood motief had om Thornton te ver- rden. en hem dan ook werkelijk de. en na den moord bedreven te len' het land ontvluchtte onder wendsel van vacantie te nemen iten wij dat alles vooropstellen r brengt het ons dan heen er kreeg Gale een merkwaardig Een paar minuten lang be- uwde hij het als twijfelachtig zich zijn geliefkoosde theorie Qerend, dat niets onmogelijk begon hij het in zijn gedachten i werken. Stel, zei hij tot zichzelf, Silwood niet dood is, en dat het verhaal over het bewij.s van ijden van den Italiaanschenma- aat een listig overlegd plan is, a een voorwendsel om de justi- den tuin te leiden Als dat zoo is, dan zou het de zaak tot het uiterste voeren. Maar toch, waarom zou Silwood niet dood zijn? Ik zal het toch onderzoeken, ofschoon het idéé, dat hij nog m leven is ongerijmd schijnt. Ongerijmd of niet, het idéé betoo- verde den inspecteur, omdat liet sprak tot zijn verbeelding het achtervolgde hem zoo. dat hij het geen oogen- blik kon loslaten. Stel. eens ,zei hij, telkens weer tot zichzélf, dat Silwood niet dood is. Als hij niet dood is, wat zou dat dan beteekenen Zou er een samenzwering bij betrokken zijn, een samenzwering waarvan de Eversleighs deel uit maakten? Gale overwoog alles ernstig. Hij had een gevoel alsof hij op den rand stond van een groote ontdekking, maar terwijl hij verder nadacht, was hij toch niet meer zoo zekerhet scheen absurd om de Eversleighs ha iets dergelijks te betrekken. Eindelijk kwam hij tot een besluit. Van zijn stoel opstaande, drukte hij op een electrische bel en zei tot een man, die direct in antwoord op zijn bellen ver scheen. dat hij aan Mr. Gilbert Evers- leigh moest vragen even bij hem te komen. Gilbert kwam haastig binnen, ver wachtende. dat er bericht van het Gerecht gekomen was. Het Gerecht? vroeg hij. Neen, Mr. Gilbert. Ik wou, dat u mij nog eens den naam wilde noe men van het plaatsje in Italië, waar Mr. Silwood gestorven is. Camajore. in de provincie Tos cane, het ligt in het Noorden van Italië, op de Westkust of eenige mijlen het land in. Camajore, herhaalde Gale, hoe wordt het gespeld Gilbert spelde het woord. Kent u die plaats? vroeg de ambtenaar. In 't minst niet. Kent u de beste en vlugste ma nier om er te komen U moet den trein naar Genua nemen, geloof ik. Camajore ligt vlak bij Genua. Maar waarom vraagt u mij dat? Het zal noodig zijn, denk ik, dat wij den dood van Mr. Cooper Silwood bevestigd krijgen. Ik begrijp het, zei Gilbert, maar liij had slechts een flauwe notie van de bedoeling des inspecteurs. Voor den vorm is zoo iets zeker noodza kelijk. Juist, zei Gale. Allerlei onderzoe kende vragen zullen gedaan worden, en wij moeten in staat zijn ze te be antwoorden. Wil u intusschen zoo vriendelijk zijn mij te zeggen, Mr. Gilbert, of Mr. Silwood intiem was met Mr. Thornton was Mr. Silwood een even groote vriend van Mr. Thornton als uw vader. Mr. Thornton kende Mr. Silwood heel goed. maar toch denk ik dat hij niet op zoo vriendschappelijken voet met hem omging als mijn vader. Toch waren zij bijzonder goed met elkaar hekend Ongetwijfeld. Denkt u, dat Mr. Thornton Mr. Silwood zoo amical kende, dat hij hem te middernacht of omstreeks dien tijd in zijn kamer ging opzoeken? Dat kan ik mij niet best voor stellen, toch is het vreemd om op dien tijd iemand te gaan opzoeken. Maar als er een dringende reden voor was? Natuurlijk, nood breekt wetten, maar ik kan mij niet voorstallen, dat er nood bestond. Ik geloof, dat de verhouding van Mr. Thornton tegen over mijn vader zoowel als tegenover Mr. Silwood van zeer hartelijken aard wasdaar hen ik zoo goed als zeker van. Geen enkele aanwijzing was er om iets anders te denken. Ik weet, dat Mr. Thornton sinds vele jaren het grootste vertrouwen stelde in de fir ma van mijn vader. Dat begrijp ik, stemde Gale toe. En nu, Mr. Gilbert, moet ik u ver zoeken miji te verlaten. Ik zal u da delijk waarschuwen als er een bood schap van de Rechtbank komt. Zoodra hij vertrokken was. drukte Gale weer op de bel. Ik kan zelf niet gaan. peinsde hij. Ik moet, bij het onderzoek tegenwoor dig zijn dat is noodzakelijk. Ik moet Brydges zenden. Brydges was de detective, die in Scotland Yard in rang op hem volg de. Even later verscheen Brydges in tegenwoordigheid van ztijn chef. Heb je gehoord over de zaak van Lincoln's Inn vroeg Gale. Ja, iets maar niet precies al leen wat er van gezegd wordt in de Yard. En dat is Dat het lijk van den verdwenen millionair gevonden i$ in een kamer op de bovenste verdieping van een huis in Stone Buddings; die kamer is de zitkamer van zekeren Mr. Coo per Silwood. een kassier, een lid van de kassiersfirma, die de geldzaken van den doode behandelde. Een zeer merkwaardige toestand, niet waar voegde Brydges er bij. Heel merkwaardig inderdaad. Des te meer nog omdat Mr. Silwood ook dood is. Ja. dat hoorde ik ook. -— Het is juist met betrekking tot den dood van Mr. Silwood. dat ih u op 't oogenblik noodig heb.Ik verzoek u naar Italië te gaan, naar een plaats genaamd Camajore. eenige mijlen van Genua af, om daar alles te weten te komen, wat er van zijn dood he kend is. O riep Brydges ik begrijp u. U denkt, dat zijn dood slechts be drog kan zijn. niet waar? Wel, in ieder geval zou het dat kunnen zijn. en daarom vind ik het wel de moeite waard er naar te in- formeeren. Kun je heden nacht naar Genua vertrekken Ja, zeker. En zul je de resultaten van je zending zoo spoedig mogelijk in cij ferschrift aan nïij teiegrafeeren, zei Gale. Moet ik de plaatselijke autori teiten raadplegen Ja; ik zal je een aanbevelings* brief meegeven; dien brief hreng je bij de politie te Genua, en dan denk ik niet. dat je moeilijkheden zult onder vinden. Ga nu heen om je toebereid selen te maken. Nogmaals alleen gelaten, nam Gal© den draad van zijn overpeinzingen weer op. Er is nog een ander belangrijk punt. dacht hij, en dat is de tegen woordigheid van dien geheinizinnigen werkman in Chancery Lane denzelf den nacht, waarin Thornton ver dween, een werkman, die den sleutel bezat van de ijzeren poortjes van het gangetje, dat bet plein van Stone Buildings met Chancery Lane ver bindt. (Wordt vervolgd.*

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1