I NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. In Zorg en Druk. 21e Jaargang. No. 6200. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1903. HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37% de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENT1ËN: Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Hoofdbureau en Drukkerij: Zuider Buitenspaarne No. 6. Intercommunaal Telefoonnumm§r der Redactie 600 en der Administratie 122. Bijkantoor: Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. >69- Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicitc Etrangère G. L. DAG BE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 3Il,is Faubourg Montmartre. set Eerste Blad. -4 Dit numme? wfia zes blAdsijdLe&, Haarlem's Dagblad van 17 Sept. evat o. a. Bniteul. Overzicht, De Pers over Troonrede, Vervolg verslag [amer van Koophandel, Kanier- Terzicht, De opening der Kamerg. iuitenlandsch Overzicht klachten over wreedheden van 3e Turken gelden hoofdzakelijk de ©geregelde' Turksche troepen en vooral Ie Alhaneezen. De Sofiasche correspondent van de Times, deelt bijzonderheden mede over Ie gruwelen door de Turken te Kroes- evo bedreven. Die bijzonderheden zijn fkomstiig van iemand die de waakzaam- leid van de Turksche gendarmes ver- ehalkt en een bezoek aan Kroesjevo [ebracht heeft. De getuigen die hij hoon le, waren uitsluitend Grieken en Walla- ben, geen Bijlgaren. Vele huizen zijn in Iroesjevo blijven staan, omdat ze niet olden branden, daar ze van steen wa- en leien daken hadden. In plaats an brand te stichten, zijn de Turken oen twee dagen aan het moorden, roo- en plunderen gegaan. Daar de Tur- ten bang waren voor dynamiet-mijnen o de Bulgaarsche wijken, moesten de irieken het 't ergst ontgelden. De irieksche metropoliet had echter een lichthartige opvatting van het geval ,De Turken, zei hij, schieten slecht; de [Ogels waren bestemd voor Bulgaren." Elk huls was leeggeplunderd. De sol- 2 laten en de basji-bazoeks hebben den' H rait weggevoerd met de lastdieren van H le dorpelingen 7000 stuks vee en scha- >en gingen mee. Tijdens de moordpartij erborgen vele vluchtelingen zich onder bogen van lage steenen bruggen, 'aar zij drie dagen in het water lagen, :onder eten. Als ze te voorschijn wilden imen, schoten de Turken op hen. De lijzonderheden met betrekking tot den oestand van de gewonden zijn te weer- nnwekkend, om vermeld te kunnen •porden. Lijken, ledematen en hoofden CD lagen in alle richtingen, onbegraven, foedsel voor de honden. Op vrouwen en leine meisjes zijn duivelsche bar- laarschheden gepleegd, zij zijn niet peer te geven. De beide mogendheden, die zich meer Ia '<t bijzonder met de Macedonische za ten inlaten, Rusland en Oostenrijk, heb- len nu in deze hun stem laten hooren. )e gezanten dier Rijken hebben tot de 'arte een ernstig vertoog gericht met lie buitensporigheden op te houden en sr op gewezen, dat het op zulk een wijze lempen van een opstand zich gewoonlijk ater zelf wreekt. Dit protest heeft reeds effect gehad. Jen afdeeling Alhaneezen, afkomstig ran Prizzend, die grootendeels schuld Iroeg aan de wreedheden in het district Kirk Kilisse, is naar haar garnizoen te ruggezonden. Naar gemeld wordt zou de algemeen© Jopstand in het vilajet Salonika verleden Maandag beginnen onder leiding van Tsontsef. Wat daarvan zal komen zul- we moeten afwachten, maar dat er niets van vernomen is geeft geen loogen dunk van de kracht van dien op stand. k« .0. CJtoi .'O Bulgarije blijft bij zijn vijandige houding volharden. De regeering te So fia heeft nu ook een nota tot de Porte gericht, waarin zij natuurlijk alle mede plichtigheid aan den opstand ontkent en de geheele schuld op Turkije werpt. Pathetisch heet het verder: de toestand zal misschien nog eindigen in een ramp voor beide landen'. Dat zal zeker het geval zijn als Bul garije zijn gedragslijn niet verandert. En dat het dit niet van plan is, blijkt uit het oproepen van drie Bul gaarsche divisies aan de Turksche grens ter sterkte van 20,000 man. Wat wij gisteren zeiden van Peter I van Servië kunnen wij heden op Bul garije toepassen: het speelt; hoog spel. De Engelse he ministerraad heeft zich bezig gehouden met Cham berlain's fiscale plannen. Natuurlijk worden er gissingen gemaakt naai den uitslag van de beraadslagingen in den ministerraad, maar veel is er niet van uitgelekt. De St. James's Gazette zegt op grond van vertrouwelijke inlichtingen te kunnen mededeeien, dat het kabinet niet tot een eindbesJissing is gekomen over de fiskale kwestie. Dit is zeer waarschijnlijk. Zoo heel gemakkelijk zal men ook wel niet tot een beslissing komen. Buitengewoon scherpzinnig klinkt de volgende mededeeling van het blad„De beraadslagingen kunnen heden worden hervat, maar 't is óók mogelijk van niet." We wisten niet, dat men „vertrouwelijke inlichtingen" noodig heeft om zoo iets, zelfs zonder voorbehoud te verkondigen. Ook de volgende onthulling van de St. James's Gaz. is sensationeel Het blad kan (let welzonder aarzeling zeggen, dat de Regee ring de zaak eerst nog zal overwegen vóór een beslissing genomen wordt. Ten slotte gelooft de „St. James's, dat Chamberlain zal aftreden als de re geering zijn voorstellen niet goed keurt. Van meer belang is een vlugschrift, over deze zaak verschenen van de hand van Balfour. Daarin zegt hij De hervormers van vijftig jaar geleden voorzagen niet. dat de wereld, den vrijhandel niet zou aanvaarden en hielden geen rekening met wat de handel van het Britsche Rijk kon worden. Balfour geeft toe, dat Engelands handel toegenomen is, maar acht de toeneming niet evenre dig aan de vermeerdering van 't lands rijkdom en bevolking. Hij erkent, dat er aan bescherming groote nadeelen zijn vex-bonden. maar zegt bij wij zijn verplicht te zoeken naai- eeni- ge verzachting van de beschermende handelspolitiek van het buitenland. De eenige weg daartoe is te onder handelen. En in plaats van daarbij een beroep te doen op oeconomische leerstellingen die andere volken ge heel verwerpen, moeten wij gebruik maken van fiskale overredingsmidde len, die zij door en door kennen. Bal four beweert verder, dat Mj volkomen in den geest van den vrij handel blijft, wanneer bij pleit voor wij held bij het onderhandelen. Ons eetrste en voornaamste doel zegt hij moet wezen, ons te ontslaan van de han den, waarin wij ons vrijwillig en om niet verstrikt hebben. De vraag, hoe wtij bepaaldelijk onze herwonnen vrij heid zullen aanwenden, is een tweede. Stadsnieuws. Haarlem. 16 September De loting voor de natio- nale militie der lichting 1904, zal te Haarlem plaats hebben als volgt a. voor de gemeenten Heemstede, Bennebroek, Zandvoort en Spaarndam op 20 October e.k., te 9',» uur v.m. b. voor de gemeente Haarlem op 21 October, te 9 uur v.m.; de inge schrevenen voor de militie, wier ge slachtsnaam beginnen met de letter A tot en met G op 22 Oct. te 9 uur v.m., de letters H tot en met O, en op 23 Oct. te 9 uur v.m. de overigen; en c. voor de gemeenten Schoten, Haai-lemnierbede c.a. en Bloemendaal op 27 Oct. e.k., te 9'/» uur v.m. Gisteren (Dinsdag) morgen omstreeks half elf werd een meisje van 3 jaai-, dochtertje van den heer B., in de Rozenprieëlstraat door een rijtuig overreden. Het kind werd zwaar gekneusd en met een paar ge broken vingertjes opgenomen, en per rijtuig naar het St. Elizabethsgasthuis gebracht Na verbonden te zijn werd het naar huis gebracht. Fortmano euvres. Bij de fort manoeuvres in de Stelling van Amster dam die Dinsdag aanvingen, treedt op als commandant dea- aanvallende afdee ling luitenant-kolonel Helbach, ter ver vanging van overste Schwartz die ziek is. Donderdag begint de eigenlijke ma noeuvre. Dan zal een compagnie uit Haarlem als aanvallende troep daaraan deelnemen. Zaterdag een tweede com pagnie. Examen Hoofdakte 14 en 15 Sept. Ge examinee ï-d 8 mannelijke. Ge slaagd de heeren A. Karssen en F. Blankwaardt van Amsterdam, C. Kabbe- dijk van Diemen. De examens zijn hier mede geëindigd. Kiesvereeniging Haarle De leden van deze liberale Kiesver eeniging zijn opgeroepen tot een verga dering op Vrijdag 18 dezer. Uit de agenda blijkt, dat het bestuur voornemens is collectief af te treden. De redenen voor dit besluit, dat uit den aard van de zaak het bestaan van de vereeniging In ernstig gevaar kan brengen, zijn neergelegd in een Toe lichting van vertrouwelijker! aard. Orkestspel onder leiding van Joh. Steenman. Evenals het vorige jaar zullen de or kest-repetities gehouden worden in het gebouw van den Protestantenbond Niéu we Gracht No. 3. De bedoeling van deze avonden is, de verschillende muzikale krachten in Haarlem tot een geheel te vereenigen, en door ernstige studie de liefde tot muziek te bevorderen. 14 eer ste, 14 tweede violen, 6 alten, 6 cellen, 1 fluit, 1 orgel, 2 piano's, 1 contragas, werkten op het laatste weldadigheids concert mede. In studie wordt genomen 2e simphonie Haydn,3e simphonie (Eroi- c.a), Beethoven, onvoltooide simphonie Schubert en kleinere stukken, terwijl tot afwisseling vroeger gestudeerde stukken zullen door genomen worden, o.a. Lo hengrin, Fantasie Wagner, Freischütz, Ouverture Weber, 6e Simphonie Haydn, le Simphonie Beethoven, G. min. Sim phonie Mozart enz. Faillissement Noord- en Zuid- li ollandsche Bank. Dinsdagavond ten 8 ure werd. inge volge eene advertentie in de dagbladen, eene vergadering gehouden in Hotel Lion d'Or van 46 zoogenaamde kleine crediteuren, waarin de vraag behan deld werd: ,,Wat kan er gedaan wor den in deze treurige zaak De leider der vergadering wees er op, dat het hier niet de plaats was om grieven te uiten, doch dat zij alleen w aren opgeroepen om elkanders be langen te behartigen. Na eenige besprekingen werd er be sloten Mr. Tjeenk Willink te raadple gen, om zoo mogelijk spoediger tot een oplossing te komen, wat er in deze zaak gedaan kan worden. Mr. Tjeenk Willink ter vergadering gekomen, gaf eene korte beschrijving der faillissementswet en stelde voor een commissie te benoemen, om de belangen der crediteuren te behar tigen. Deze commissie, bijgestaan door een rechtsgeleerd raadsman, zou dan aan den rechter-commissaris kunnen ver zoeken. een commissie te willen be noemen om de curatoren ter zijde te staan. De commissie, die thans benoemd is. bestaat uit drie personen, de heeren G. J. Heenk, J. J. Guldemond enA. IJ. Weijburg, waaraan nog twee per sonen zullen worden toegevoegd uit crediteuren, die niet ter vergadering tegenwoordig waren. Tot bestrijding der eventueel te ma ken kosten, werd besloten, dat elk die zich hierbij wenscht aan te sluiten moet storten het bedrag van ƒ1.— terwijl men zich kan opgeven bij den heer G. J. Heenk, Damstraat 15, Haar- lem had, herhaalde de president nog eens °vei' Eet inwerpen van ruiten, ten wijl deze huldebetuigingen, er bijvoegenao, I derden ons d'c verzekering gaven, dat dat de heer Florence zelf dezer dage* i Ee deugnieten hun zonder de minste schriftelijk (hij was reeds afgereisd) aanleiding met harde, vuile voorwei den heer Pieiage zijn dank zou bren-iPen badden geworpen, gen. 1 Deze en dergelijke baldadigheden Het was inderdaad een schitterend zÜb tegenwoordig aan de orde van succès voor ..Onder Ons" eu vooral ;den daS- voor haar directeur. Het wordt dan ook dringend tijd, Het was mooi, warm. zonnig wee: 'dat vanwege de gemeente politie-con- in Amsterdam. Warm was de stemming jtröle op straat wordt ingesteld, bij de prijsuitdeeling. Warm de zan* I Wij hopen dat de Raadsleden bij ae gers, die wij overal op den weg behandeling der^ begrooting daarop tegenkwamen. Te Haarlem aankomen- de, zagen wij. dat het geregend had. Koude natte straten, koude lucht. Haarlem ligt toch inderdaad veel dichter bij de zee dan Amsterdam. Zou muzikaal Haarlem ten opzlcnte van de prijswinners van Zaterdag avond ook niet wat koud gebleven zijn Een in de Amsterdamse!) e concouv- wereld zeer bekend man hoorden wij zeggen „Ze vlaggen hij jelui zeker wel eens krachtig zullen aandringen. Ook de onderwijzers zouden in deze heel wat goeds kunnen verrichten. Maar niet minder Eet publiek. Wan neer dit wat minder partij trok voor de ondeugende bengels, zou reeds veel verholpen zijn. Serenade. De muziekvereeniiging ,,De Post- harmonie" bracht Dinsdagavond eene serenade aan den hoofdbrievenbested- ler A. D. Lodewijks, Oranjestraat 113, I aan wien de eere-medaille der Orde Bakkersbedrijf. van Oranje-Nassau is toegekend. Men schrijft ons: j Voor de woning van den gedeco- In café Suisse werd Dinsdag eenereerde aangekomen, werden door ..De ,i,_:1vprcr-hil Op verzoek van den heer A. Bertling kunnen wij mededeeien dat liet bericht, in de Stads-Editie en de Telegraaf, als zou hij zijne villa „Het Kopje" aan den Duin- eu Daal- schen weg te Bloemendaal uit de hand verkocht hebben aan den heer Kaars Sijpesteyn, absoluut onwaar is. muzikaal Haarlem. Men schrijft ons 'tDeed prettig aan voor een Haar lemmer, tegenwoordig te zijn bij cte gisteren in het Paleis v. V. gehouden prijsuitdeeling aan de op liet laatste concours bekroonde vereenigingen. Men kan al dadelijk aan begroetin gen, enz. bemerken, dat er stemming was voor Haarlem, dat de beide Haaii- lemscke gemengde koren een uitste kenden indruk hebben nagelaten, 't Is dan ook waar dat vooralOnder Ons" subliem gezongen heeft. Hierover kre gen wij nog iets te hooren van den president der feestvierende liedertafei. Vóór de uitdeeling der prijzen net woord nemende, besprak hij met eed enkel woord het succès van dit con cours*. de groote moeite, die door een dergelijke organisatie geëischt wordt. Het goede inzicht, de afdeeling ge mengde koren in 2 afdeelingen te split- seal, de medewerking van de opge treden vereenigingen, vooral van ue buitenlandsche, enz., om dan eenigen tijd stil te staan bij de le prijswinners in dfe le afdeeling der gemengde koren. De vertolking van het verplichte nummer „Exaudi Deus" is zoo mooi geweest, dat de 'componist, de neer Balthazar Florence, verklaart heeft, nie/t in staat te zijn het in één enkei opzicht te verbeteren. Namens oen componist bracht de president vau V. Z. openlijk den heer Henri Pieiage hulde en dank. Enihousiast applaus volgde op deze woorden. Toen de heer Pieiage later de be- haalde prijzen in ontvangst te nemen vergadering gehouden, uitgeschreven door het ..Comité voor Zondagsrust," die werd bijgewoond door deu Bakkers- gezellenbond afd. Haarlem, deBakkers- gezellenvereeniging .,St. Hubrecht", en de Christelijke Bakkersgezellenver- eeniging de patroonsvereeniging was ook uitgenoodigd, maar om onbekende redenen weggebleven. De Voorzitter zette in zijn openings woord. uiteen het doel van deze bijeen komst, welke ishet verkrijgen van die gegevens, welke dienstig zijn ten einde in de eerste plaats de pogingen, van regeeringswege gedaan, om eene wettelijke regeling der Zondagsrust in te voeren, te steunen ten tweede wat buiten die wettelijke regeling bevor- delijk kan zijn tot het verkrijgen van een algeheele Zondagsrust in het bak kersbedrijf. Na deze uiteenzetting volgde eene uitvoerige bespreking waarbij o.a. ge wezen werd op patroons die in het openbaar vóór Zondagsrust zijn maar zich verschuilen achter de bekende houding der llaarl. Brood- en Meel fabriek, toch Zondags laten werken. Ook werd de aandacht gevestigd op het groote publiek, dat, hoewel altijd de poging der bakkers tot het verkrij gen van Zondagsrust aangewend, goed keurende, toch weinig daadwerkelijk meewerkt. Ten slotte werd met algemeene stem men de volgende motie aangenomen ,,De vergadering van gedelegeerden „der bakkersgezellenvereeniging, ver gaderd op 15 Sept, in café „Suisse" „te Haarlem, kennis nemende van „datgene wat het Comité voor Zon dagsrust beoogt, nl. de wettelijke re- geling der Zondagsrust, spreekt haar „leedwezen uit over de afwezigheid „van de bakkerspatroons, roept des niettemin de medewerking der pa troons in, en dringt bij het pubiek „sterk er op aan de belangen der „bakkers te steunen, wannoer die „steun mocht worden ingeroepen." Verder werd in beginsel besloten een uitgebreid onderzoek in te stellen in hoevei Zondagsarbeid in het bakkers bedrijf verricht wordt. Postharmonie" verschillende nummers ten gehoore gebracht, welke door den gedecoreerde en zijne familie, maar ook door eene groote menigte belang stellenden werden aangehoord. Dank zij het mooie weder slaagtie de serenade uitstekend. Omstreeks half tie® werd de stoet ontbonden. S t r a at s eh endl er ij. Het is bepaald ergerlijk, zooaiis ue straatschenderij in den laatsten tijd toeneemt. Van verschillende zijden vernamen wij daarover klachten. Zoo hoorden wij van iemand, wiens naamplaatje aan de voordeur door de jeugd geheel met verf was bestreken, zoodat de naam onzichtbaar was van anderen vernamen wij weder klachten Dienstverrichting. Het bemiddelings-comité heeft, zoo als men zich zal herinneren, ee* Dienstverrichting in het leven geroe pen. De directeur, de heer P. Dekker, verzoekt ons thans, nog eens te willen mededeeien dat deze instelling zich belast met alle voorkomende werk zaamheden en dat het publick wordt verzocht, zich tot de Dienstverrichting te wenden, 0. a. ook voor het dragen van bagage. Volkskies vereeniging. In de vergadering der Volkskicsver- eeniging is Dinsdagavond nog geen besluit genomen aangaande de ont binding dier Vereenïgng. De reden hiervan is, de geringe opkomsten ook, omdat al de gelden der Vereeni ging nog niet binnen waren. Er is dus tegen de volgende week opnieuw eene vergadering uitgeschreven. Het 'Spoorwegongeluk b ij Barneveld. Naar wij vernemen zijn aan de Cen trale Werkplaats der H. IJ. S. M. eert tweetal A. B. V. rijtuigen (gemengde mei vestibule en zijgang) en een Duit- sche spijswagen, die het spoorwegon geluk bij Barneveld medemaakten voor reparatie aangekomen. Door een der reizigers van den ont spoorden trein werd in enkele bladen de klacht geuit, dat in de treinen lad ders ontbraken, daar deze bij dergelijke ongevallen zoo noodig te pas komen. Thans kunnen wij mededeeien dat aan de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M. alhier een groot aantal van deze ladders voor dit doel gemaakt zijn, benevens gereedschappen van allerlei aard. De nieuwe Bisschop. Van hooggeplaatste zijde vernamen wij de bevestiging van het bericht, dat Z. H. de Paus op voordracht van de congregatie der propaganda. Mgr. Callier benoemd heeft tot Bisschop van het diocees Haarlem. De breve zal eerstdaags aan Z. D. H. den aarts- bisschop worden gezonden. Feuilleton. Naar het Engslsch van ROBERT MACHRAY. Wat vertelde men ook weer? Een Werkman of een man als werkman ;ekleed, ging laat op den avond het jzeren poortje uitde man scheen enuwachtig verward te zijn en was lerdacht in zijn manier van doen. Na een half uur ongeveer kwam Mj weer terug en liet zichzelf weer binnen. "(Dien nacht is hij niet nieer gezien. En het was dè nacht heel waar schijnlijk de nacht van den moord. Dat moest hij niet uit. Eet oog verlie ten dat kon den sleutel zijn. Ik moet dien vagebond, die de ge- -Jhiedenis vertelde, hier zien m krijgen, om zelf te hooren, dat hij te 1 leggen heeft Ik ben benieuwd, of 1 Mj waarheid gesproken heeft, of dat hij alies verzonnen heeft. En als zijn verhaal waarheid behelst, en als die Werkman iets te maken heeft met den dood van Thornton, in hoeverre etaat hij dan in betrekking tot Cooper Silwood Als die werkman den moord bedreef, hoe kwam hij dan in bezit van den sleutel van de kamers van Silwood? Misschien tijdens afwezig heid van den laatste. Het komt er al weer op neer, dat ik den datum moet weten, waaróp Silwood Lonjlen ver liet 0111 naar Italië te gaan. Terwijl de inspecteur dit besluit nam, werd er op zijn deur getikten een gerechtsdienaar trad binnen om hem te berichten, dat het gerecht be richt gezonden had. dat men in de kamers van Silwood op hem wachtte. Gale riep Gilbert, die ongeduldig bad staan wachten, en de twee heeren stegen in een cab en reden naar Eet tooneel van den waarschij nüj ken moord. Op weg daarheen deed Gale nog een vraag. Ik stel er bijzonder veel belang in den juisten datum van het vertrek van Mr. Silwood uit Londen te weten, denkt u, dat u daar heden middag nog achter kunt komen? Ik vermoed, dat Eet bureau ge sloten is. maar ik wil wel eens kij ken, als u daar op gesteld is. Heel gaarnewil u even naar New Square gaan. terwijl ik mij naar de kamers van Mr. Silwood begeef? Gilbert stemde toe, en was even daarna op het bureau van Eversleigh, Silwood en Eversleigh, waar hij tot zijn groote verwondering Williamson alleen nog druk aan 't werk vond. Wat een dag is dit geweest. Mr. Gilbert, riep Williamson uit Ik vond 't liet best nog even te wachten om te hooren, of er nog iets nieuws was. Uw vader en Mr Ernest zijn zooeven naar huis gegaau. Ik ben bang, dat uw vader zich zeer ziek voelt, Mr. Gilbert niet dat het mij verwon dert, na hetgeen er gebeurd is Neen. inderdaad, zei Gilbert. Kan u mij ook zeggen, Mr. Williamson, zoo ging hij verder, welken dag Mr. Silwood met vacantia uitging Juist heden veertien dagen gele den, ik kreeg toen een briefje van hem, waarin hij schreef, dat hij afge reisd was naar Italië. Ik weet niet of hij Vrijdagavond ging met de nacht mail of Zaterdagmorgen met de Con tinental Express Wij schreef niet met welken trein hij gegaan was. Heden veertien dagen geleden. Dat was 31 Juli. En Vrijdag was de dertigste. Dat komt uit. zei Williamson eenigszins boosaardig, en dat was dezelfde dag die Vrijdag waarop Mr. Thornton verdween. Het is een vreemde geschiedenis, Mr. Gilbert ik weet Biet, wat ik er van maken moet, totaal niet. Is u zeker van den datum vroeg Gilbert scherp. Zooals ik zei, het was óf Vrij- dagnacht óf Zaterdagmorgen, dat Mr. Silwood vertrok. Terwijl Gilbert weer naar Gale ging 0111 te vertellen, wat hij te weten ge komen was, kon hij niet anders dan tot zichzelf zeggen, dat het een bui tengewoon vreemd geval was. Toen hij weer in Stone Buildings kwam. ontmoette hij daar den inspec teur, den lijkschouwer, een assistent en een paar gerechtsdienaren. Gale sprak hem aan. De lijkschouwer wil het lijk mee nemen naar de dichtstbijzijnde be graafplaats. Mr. Gilbert, en hij zal er later rapport van doen. Intusschen heb ik deze vertrekken onderzocht en ik ben verplicht te zeggen, dat alles hier in de beste orde schijnt te zijn. Ik zie geen teeken van wanorde niets doet aan een worsteling denken. En ik heb in de slaapkamer gekeken en ook daar kan ik niets bijzonders gewaar worden. Men zou zeggen, dat Mr. Silwood tot in de kleinste bij zonderheden toebereidselen maakte voor zijn uitstapjeniets spreekt van haast of verwarring voor zoover ik liier na kan gaan is er niets ver-, dachts. Gale richtte eenige woorden tot den lijkschouwer, en toen werd het lijk weggenomen. Toen Gilbert de kamer verliet, legde Gale de hand op zijn mouw. En wat was de datum vroeg hij. Mr. Silwood vertrok dien Vrij dagnacht of den volgenden morgen. Gale keek Gilbert ernstig aan, maar bij zei nietszijn zwijgen was wel sprekend genoeg. U denkt, zei Gilbert, langzaam, dat Silwood een moord beging.... Hij voltooide den zin niet. Ik zeg niets bepaald. Mr. Gilbert; maar vindt u ook niet. dat het er op lijkt Het is onmogelijk, onmogelijk, zei Gilbert Maar Gale schudde zijn hoofd. Toen Gilbert naar Waterloo ging om zoo spoedig mogelijk bij Kitty te zijn, hoorde hij onderweg de menschen bij de boekenstalletjes begeerig vragen naar de laatste édities van de avond bladen. Op aanplakbiljetten zag hij met groote, zwarte letters staan ..Het Lijk van den verdwenen Millio* nair gevonden. Is het Moord Hoe zou hij alles aan Kitty, zijn lieveling vertellen? Wat zou hij tot haar zeggen? Maar toen hij in Surbiton aankwam was hij verrast op te merken, dat Kit ty zich onder deze omstandigheden buitengewoon kalm hield. Ik was er zeker van, dat mijn vader dood was, zei ze tot hem, toen zij spraken over het vinden van het lijk. Ik was zeker, dat hij. als hij in lc-ven was, naar mij toegekomen zou zijn. Ik had geen hoop meer. En Gil bert, ik geloof niet. dat Mr. Silwood hem vermoordde. Wraaroin zou hij dat gedaan hebben? Ik vraag mij af of het geheim, dat mijns vaders dood omringt, ooit ontsluierd zal worden. Op 't oogenblik is het nog ge heel door een sluier bedekt, lieveling, zei Gilbert uiterst verlicht, dat Kitty het ongeluk zoo kalm droegmaar misschien zal bij het onderzoek een of andere getuige wat aan 't licht brengen. Het voorloopig onderzoek zal Dinsdag plaats hebben. Ik geloof, dat ik zal wenschen daarbij tegenwoordig te zijn, zei Kit ty. na een lange pauze. Het zal zoo pijnlijk voor je zijn, en ik denk. dat je opgeroepen zult worden. Het is mijn plicht, dunkt me. en daarvoor mag ik niet terugschrikken. Mijn eigen, dapper meisje, zei Gilbert, haar innig kussende. (Wordt vervolgdLf

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1