N. VAN BREEMEN P, S ANTHRACIETKOLEN. ■SHSL' Hanigs' Maïzena IllMj „Li® teil," luider Buitenspaarne 6. Levering van alle Drukwerken, RICHARDS ZEEP Héi's PilÉp8ier. T. A. DONNEE, KI. Houtstraat 62 Het stoken van gascokes, vermengd metBrniokolen- Briketten merk Union, voorkomt het Sintelen en dooven der gascokes, geeft eene flinke hitte ei is het Spaarzaamst voor de huisvrouw. i PRIMA 0S6EMR90K1ILEESCI in den kortst mogelijken tijd, tegen concurreerende prijzen. meer bijzonder behooren op de reke ning van het Gasthuis. Ze zijn gege^ ven voor speciale diensten ten behoe ve van dat Gasthuis. De heer KRUSEMAN acht deze split sing niet noodig en ook niet goed mo gelijk. De heer HOFLAND zegt, dat men gemakkelijk iets belachelijk kan ma ken, maai- dat de heer Kruseman zelf indertijd heeft voorgesteld, die ƒ200 te geven speciaal voor diensten aan't Gasthuis te brengen. De heer KRUSEMAN antwoordt, dat de opzichter geen diensten bewijst aan 't Gasthuis, maar aan het burgerlijk armbestuur. Het voorstel wordt nu aangenomen. Punt 29. Benoeming van twee leden der Gezondheidscommissie, vacatures de heeren Van Linden Tol en Welse- Punt 30. B. en W. hebben de volgende voor dracht opgemaakt om te voorzien in de vacature aan de Tweede Burger school voor jongens en meisjes. Mej. E. H. Heyboer, Alfen aan den Rijn, jaarw. ƒ750. Mej. M. S .Hoeksema, Hillegom, jaarw. ƒ650. Mej. J. L. van Dullemen, Haarlem, jaarw. 675. Benoemd wordt Mej. Heijboer. Punt 31. Voordrachten voor onderwijzend personeel aan de herhalingsschool in het gebouw der School letter A. 1. Mej. H. I. G. Pilger. 2. I. Hissink. School letter B. 1. Mej. J. G. van Duijn. 2. M. S. C. E. Nix. School letter C. 1. Mej. A. Rab. 2. E. Vermeer. Idem voor onderwijzer 1. J. B. van Dorp. 2, J. Over Azn. 1. W. H. Hoefman. 2. H. Zwart. Benoemd worden No. 1 van elke voordracht. De vergadering wordt gesloten. Binnenland. bereikt werd. Deze cijfers waren in 1901 35.70, 30.82 en 28.22. Van 4 gevallen waarin arbitrage plaats vond, liep deze 3 keer ten gunste der werklieden, en ééns ten gunste van de patroons af. Behalve de 128 werkstakingen kwa men in 1902 14 uitsluitingen voor te gen 7 in 1901. Zeven er van hadden plaats in Noord-Holland, 1 in Zuid- Holland, 2 in Noord-Brabant, 3 in Overijsel en 1 in Gelderland. Van deze 14 uitsluitingen kwamen er niet minder dan 11 voor bij de siga renmakers, terwijl de beide overige bij de bakkers (Amsterdam) en de stoe lenmakers (Culemborg) voorkwamen. De oorzaak dezer geschillen was van zeer uiteenloopenden aard. In '10 van 14 uitsluitingen ging het om het loon. In 5 gevallen (d. i. 35.71 pCt.) was de afloop ten gunste van de werklieden (tegen 35 pCt. in 1901) in 5 gevallen (d. i. 35.71 pCt.) ten gun ste van den patroon (tegen 25 pCt. in 1901)in 4 gevallen had schikking Het gezamenlijk aantal uitgeslote- nen bedroeg 2381 (tegen 362 in 1901) het aantal personen, niet meer werk zaam gesteld 32, het, aantal dagen, dat de werklieden uitgesloten waren in totaal 519, terwijl er 15 onderne mingen bij betrokken warenhierbij zij evenwel opgemerkt, dat bet aantal personen, niet meer werkzaam ge steld', in één geval onbekend, bleef het aantal dagen, dat de uitsluiting duurde, in twee gevallen. In 1901 bedroeg het aantal uitge sloten werklieden 362. dus per ge schil 51.71 in 1902 2381, dus 170.07, pej; geschil. In het Tijdschrift van het Centraal- Bureau van de Statistiek, waaraan het bovenstaande is ontleend, komt ook een zeer gedetailleerd1 overzicht voor van den loop en den afloop van de „groote" staking in het begin des jaars. len heeren) plaats namen. Dat deze handelwijze stoornis en tevens misnoe gen veroorzaakte, is dan ook wel te begrijpen. Schrijver dezes en een heer, naast mij gezeten, gaven hun misnoe gen daarover le kennen aan genoem de controleursdeze gaven ons echter ten antwoord„We kunnen er niets aan doen" en een jongmensch (één der laatst komienden) was zoo bijzon der beleefd om mij op hoogen toon toe te voegen, dat bij recht had daar te zitten-. Nu vraa-g ik echter aan U, mijnheer de redacteur, is volgens uw ooraeel deze handelwijze gepast, geoorloofd en net? In een vierde,n-rangs kermistent zou men zoo iets kunnen verwachten un er in moeten berusten, maar in een inrichting als het Brongebouw vol strekt niet Men bespreekt een- plaats, komt bovendien op tijd en wordt daarna ge hinderd door lieden, die een half uur te laat komen en niet besproken plaatsen hebben't Is fraai Het Brongebouw is een zeer schoon e stichting, het heeft vele leden, doen kan waarschijnlijk nog meerdere letten gebruiken, maar of deze wijze van handelen daartoe medewerkt, laat ik aan het oordeel van anderen over. U, mijnheer de redacteur, dank zeggende voor de plaatsing dezes, heb ik de eer te zijn, UEd. dw. dienaar, M. W. J. PORTEGIES. Haarlem, 23 September 1903. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. W erkstakiog-statistiek. Gedurende 1902 werden aan het Centraal Bureau voor de Statistiek hekend 128 werkstakingen, voorko mend© in 56 beroepen (In 1901 be droegen dez© getallen resp. 115 en 53). De bedrijven, in welke de werksta kingen het meest voorkwamen, waren het sigarenmakersbedrijf (15), het diamantbewerkersbedrijf (8) en het metselaarsbedrijf (8). De bedrijven der hakkersgezellen en veemarbeiders wer den verder ieder door 6, die der steenarbeiders en typografen ieder door 5, die der bouwvakwerklieden, der glazenwasschers. der landarbei ders en der metaalbewerkers ieder door 4 werkstakingen getroffen. Inde overige bedrijven hadden van 1 tot 3 werkstakingen plaats. Eeiie staking (sigarenmakers) duur de langer dan 6 maanden. Vijf sta kingen, waarvan 4 welke de sigaren makers en één welke de textielarbei ders betroffen, duurden van 3 tot 6 maanden. Negen stakingen duurden van 6 tot 13 weken9 van 4 tot 6 we ken 10 van 2 tot 4 weken 4 plak' gen (broodbezorgers. glasblaze: steenarbeiders en melkslijters) duur den korter dan één dag. De overige stakingen duurden van 1 tot 14 dagen. 61 geschillen (ca. 70 pCt.) gingen om loonsverhooging. Tegen voorgenomen loonsverlaging waren 19 geschillen gericht (10.50 pCt.), terwijl in 17 ge vallen' andere looneischen oorzaak waren van de staking. In het geheel braken 88 stakingen uit wegens loon- quaesties. Slechts éénmaal brak een staking uit. ten einde erkenning van bet ver- eenigingsrecht te ei-langenook slechts ééns, ten einde van eren pa troon te verkrijgen, dat hij slechts uitsluitend georganiseerden in dienst, zou hebben. Vijf-en-twintig maal ging liet om wederin dienstneming van ontslage nen. Veelal was het ontslag gegeven aan best-uursleden eener vakvereeni- ging of aan personen, die ijverden voor het vereenigingsleven, zoodatde weliswaar verwijderde, doch eigenlij ke grond van de staking moest ge zocht worden in de vijandige verhou ding tussclien patroon en werklieden organisatie. Wat de stakers betreft, plm. 12,652 waren er in 1199 geschillen, waarvan hun aantal bekend werd. betrokken, d. i. 106.32 per geschil. Dit getal is aanmerkelijk veel .hooger dan in 1901; immers toen waren per geschil slechts 72.10 stakers. Per geschil genomen duurden de stakingen in de groep der voedings- en genotmiddelen het langst, nl. 43.58 dagen (tegen 20.93 in 1901). Van 121 staking-en werd de uitslag bekend: d. i. 94.54 pCt. (tegen 80pCt. in het vorig jaar). Van deze 121 lie pen 48 uit ten gunste van de werk lieden, 42 ten gunste van de patroons, 27 werden geschikt en 4 bleven onbe slist in procenten dus 39.67 34.71 - 22.31 en 3.31. Bij vergelijking met 1901. toen deze cijfers 42.39. 35/87, 18.48 en 3.26 be droegen blijkt dat de stakingen in 1901 voor de werklieden gunstiger wa_' ren dan in 1902. Dit kan evenwel niet gezegd worden wanneer men reke ning houdt met de geschillen, welke gedeeltelijk ten gunste der werklieden afliepen, d. w. z. der geschillen door schikking geëindigd, immers het to taal der stakingen geheel en gedeelte lijk ten gunste der werklieden geëin digd bedroeg in 1901 60,87 pCt van alle stakingen, in 1902 61,98 pCt. Het blijkt, dat voor 33,35 pCt. van alle werklieden een gunstige, voor 31.35 pCt. een ongunstige, en voor 34.41 een ten deele gunstige uitslag Millioenen voor een goede maag De heer Rockfeller, de Amerikaan- sche miLliardaire, Koning der petro leum bronnen lijdt aan een hevige maagziekte en hij zou wel een ge deelte-van zijn millioenen willen ge ven om zijn ontbijt en zijn diner zon der pijn te verteren. Om een goede maag, en gemakkelijke spijsvertering te hebben, is het niet noodig millioe nen op te offeren. De eenvoudige aan schaffing van ©enige doozen Pink Pillen en eene behandeling van een of twee weken zullen voldoende zijn. Leest het resultaat, dat zij gegeven hebben aan den heer J- W. Kole, Ka toenwever wonende Oldenzaalschestr. no. 11 te Hengelo (O.). Volgens een ontvangen schrijven had genoemde persoon vroeger veel aan de maag geleden en wel gedurende meer dan zestien jarenwat hij er ook toe aan wendde, niets mocht baten, het ge ringste voedsel, dat hij nam. kon hij niet in het lichaam houden. De eet lust was geheel en al verloren. Boven dien werd hij nog geteisterd door slapeloosheid scheele hoofdpijn, oor suizingen, en begon ten gevolge van al dat lijden aan zijn toestand te wanhopen. Toevalliger wijze las hij op zekeren dag in een courant de wondervolle genezing van een per soon, die gelijk hij, geleden had. Hij schepte moed. begon de behandeling met de Pink Pillen en thans kan hij het zwaarste eten verdragen en ver richt met lust en opgeruimdheid zijn arbeid. De mensch. die maagkwalen heeft verkeert in denzelfden toestand als iemand, die gedeeltelijk van honger sterft. Hij trekt niet het minste voor deel uit het voedsel, doch slechts een lijden. Zijn lichaamsgestel onder mijnt zich geleidelijk. Zijn kwijning is lang en pijnlijk. Met de Pink Pil len te nemen, verrijkt ge Uw bloed, Uw bloed rijk geworden zijnde, voedt op voldoende wijze en versterkt alle organen, in 't bijzonder de spijsverte ringsorganen. De spijsverteringsorga nen sterk en goed gevoed zijnde ver richhten alsdan hun werk en uw m aag werkt op wondervolle wijze. De rijk dom van het bloed die de Pink Pillen verschaffen, maakt deze Pillen on- overtreffelijk, om neurasthenie, ze nuwziekte, scheele hoofdpijn, 'heup- jicht en rheumatiek tegen te gaan. Prijs 1,75 de doos; 9 per 6 doo zen, verkrijgbaar bij Snabilié, Stei ger 27. Rotterdam, hoofd-depothouder voor Nederland en Apotheken. Fran co toezendingen tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Haar lem en Omstreken bij Wed. W. PLAATZER v. d. HULL, Drogerijen, Jansstraat 28. Gemengd Nieuws, Zuid Afrika. De Tribune, het Engelsche democrati se he blad van den Rand, schrijft Een inwoner van Johannesburg deelde ons mede, dat hij onlangs twee wagens met kleeren en negotiewaren uitrustte en van plaats tot plaats trok om te han delen. Nadat hij 25 uur te paard ver ge reisd bad, 150 mijl, bedroeg zijn totale verkoop cle som van 5 pd. st. Hij be schrijft het land als over het geheel een woestijn, de inwoners zonder vee en-op het randje van den hongersnood. Tus- schen Rustenburg en Krugersdorp zag bij vele Boeren aan de paden werken voor 5 shillings per dag, terwijl hunne vrouwen in de nabijheid in tenten woon den. Waarlijk, vervolgt hij, de Boeren vrouwen moeten somtijds denken dat zij gedoemd zijn eeuwig onder zeil te wonen. De vloek van den oorlog drukt nog bitter bard op het volk. Bij den bouw van een postkantoor in een klein Duiitsch stadje was verzuimd, een bliksemafleider op het gebouw aan te brengen. Toen na jaren een directeur van dat postkantoor bij den directeur- generaal om een bliksemafleider voor het gebouw verzocht, kreeg hij het vol gende antwoord„Alvorens in de on derwerp elijke zaak een beslissing geno men zal worden, moet eerst bericht wor den, hoe dikwijls ongeveer in de laatste vijf jaren de bliksem te H. is ingesla gen, speciaal hoeveel malen dit is ge schied in de nabijheid van het postkan toor." De troepen van den Sultan in het. noordwestelijk deel van Oudjda behaal de een groote overwinning op de troe pen van den pretendent, die uiteenge slagen en op de vlucht werden gejaagd met achterlating van een groot aantal gevangenen. De Sultan rukt naai- Tuzza op. De stammen bieden bun onderwer ping aan.. INGEZONDEN Voor dm inhoud dezer rubriek sleltd Redactie zich nüt aansprakelijk,. Van ingezonden stukken, geplaatst o] niet geplaatst, wordt de copy den inzender niet teruggegeven GEPAST en GEOORLOOFD} ot niet? Mijnheer de Redacteur Zondagavond omstreeks half acht bevond schrijver dezes zich in het Brongebouw, ter bijwoning van de voorstelling, gegeven door professor Chambly. Het was er toen. al goed bezet en om. acht uur was d!e geheele zaal gevuld. De geheele eerste en twee de rij stoelen waren besproken en reedis bezet. Even na acht uur begon de voorstelling. Om half negen we,ra door controleurs en bedienden met de noodige drukte nog een geheele rij stoelen geplaatst onmiddellijk vóór de eerste, meerendeels door dames inge nomen rii waarop later bezoekers (al Armour en Co., die bekende groote vleeschfirma (een der 7 groote export- huizen te Chicago) verzonden verleden jaar 500 000 ton geslacht vee en een mil liard bussen geconserveerde vleeschwa- ren. Om een denkbeeld te vormen van de uitgebreidheid van den vleeschhan- •del van Chicago diene dat de slachthui zen een oppervlakte beslaan van 138 heet. en in de veestallen plaats is voor 28.000 ossen, 150.000 varkens, 35.000 schapen en 7000 paarden. De dag- en nachtploeg der werklieden is elk 30.000 man sterk. Onbrandbare schouwburgen. Coquelin, de oude, de groote, heeft, naar hij beweert, een uitvinding gedaan, door toepassing 'waarvan het onmoge lijk zou zijn dat schouwburgen verbran den. De architect Bi net beweert, dat Co quelin, gelijk heeft. Coquelin zal nu de proef nemen. Op het landgoed te Pont- aux-Dames, waar hij het tehuis voor oude acteurs heeft gesticht, gaat hij naar zijn systeem een kleinen schouwburg bouwen. Hij zal dien in brand steken en Binst en hij die er in zullen gaan, zijn zeker dat zij er ongedeerd uit zullen komen. Dan zal Coquelin patent nemen pp zijn uitvinding, niet o'm er geld aan te verdienen, .maar om baar ter hebben staan op naam van een acteur, die aldus de veiligheid zal hebben verzekerd van de toeschouwers, die van zijn kunst, ko men genieten. De Eiffeltoren zal in 1910 als oud ijzer verkocht worden, tenzij administratieve veranderingen voor dien tijd tusscben- beide komen. Bo.nn.ard, de stads-archi- tect, heeft een plan ontworpen voor het gebruik van het'terrein der laatste ten toonstelling. Het nieuwe plan bevat eene verandering van het Champ de Mars, de Esplanade der Invaliden, de rivierzijden in de nabijheid en de tuin van he Trocadéro. De groote waterwer ken van het Trocadéro zullen worden opgeruimd. Alle beschikbare ruimte zal in tuinen veranderd worden. De Jena- brug zal blijven doch met beeldhouw werk versierd worden. Gisterenavond is te Kleef door den laatsteru trein uit. Keulen, aan een over weg wararvan de afsluiting openstond, een rijtuig waarin de wijnhandelaar Op- hauisen met vrouw en twee dochters ge zeten was, overreden. Allen werden ter stond gedood. Het gezelschap kwam van een naburige kermis terug. De oudste vrouw in België, de weduwe Brunin, heeft te Herpies haar I05en vér jaardag gevierd. Zij is den 15en Sep tember 1799 geboren, en had uit. haar in 1826 gesloten huwelijk vijf kinderen, van welke er nog vier in leven zijn. Zij heeft een veertigtal, kleinkinderen en, a chtex-klei nkinder en D© jeugdige onderofficier van de 11e comp. 4e neg. garde te voet, Breidenbach die wegens 1500 gevallen van mishan deling van ondergeschikten terecht heeft gestaan waaronder 300 ernstige geval len, die zelfs eenmaal tot zelfmoord aan leiding gaven is door 't Hoog Mil. Gerechtshof in Duitschland tot acht ja ren gevangenisstraf en degradatie ver oordeeld. De Duitsche kroonprins nam Zondag deel aan een zitting van het rijkscomité voor de behandeling der schade door den watersnood veroorzaakt. Een voor stel, van de ter beschikking staande 2.250.000 Mk. 150.000 aan Silezië, 20.000 aam Posen, 15.000 aan Brandenburg, 5000 aan West-Pruisen en Pommeren ieder en. hiet overige aan, een vrouw en vereeni- ging af te staan, werd met algemeene stemmen aangenomen. Uit het verslag van minister Von Ham- merstein bleek voldoende hoe ontzettend groot de schade is. In 't geheel bedraagt die 291/2 mihioen Mk., waarvan Silezië draagt 20 mill., Posen 3 mill., Branden burg 41/4 mill., West-Pruisen 500.000 en Pommeren 600.000 Mk. De kroonprins dankte het comité voor het vele, dat zij reeds in het belang der ongelnkkigen heeft tot stand gebracht,. «Sv «rï® mlëi* RIJNLANDSCHE V HYPOTHEEKBANK Groote Houtstraat 149. HAARLEM Y PRACHTIGE fijne, blanke en vette Goedkoopste en geriefelijkste reisgelegenheid van Haarlem naar: HEEMSTEDE BENNEBROEK HILLEGOM, LEIDEN, SASSENHEIM, OEGSTGEEST of LEIDEN Couponboekjes verkrijgbaar goederenagenten, geven voor veel besparing. Ie kl. 2e kl. 15 Cents 12*/ Centi 20 j> 17*/, 30 25 gesteld bij de korte afstanden overtreft door groote zuiverheid en fljnen smaak alle concurrente soorten. Eischt het merk „DE BIJENKORF". uit prirna grondstoffen vervaardigd, bevat alie ingrédiënten voor eenefijne pudding. Voedzaam en licht verteerbaar. Een lekkernij voor jong en oud. Eiseht het merk „DE BIJENKORF". Gratis contróle dr. v. HAMEL ROOS Sc HARMENS. lö Cent per ons. Dagelijks versche gelardeerde KALFSLEVER b W. Th. PIELAGE, Lange Veerstraat 17. Telefoon 272. Bijkantoor: Gr. Houtstraat 55. Advertenfïe-Bureau van Haarlem's Dagblad.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 6