in de gelagkamer van het perceel aan de Zandvoortsche laan no. 37 en zulks ;-ed:r.- Let maximum der vergunnin gen reeas is overschreden. IJmaiden. De Zweedsche Freja (niet Svea) die bij de zuidpier gestrand was is 's avonds halt vijf met behulp van de sleepbooten Atlas en Simson weder vlot. gekomen en met eigen kracht de haven binnen ge stoomd en naar Amsterdam opgevaren. Binnenland. Staten Generaal. Tweede Kamer. Men meldt, dat de door de Regee ring nieuw ontworpen bepalingen be treffende den verkoop van sterken drank thans eveneens bij den Raad van State aanhangig zijn. Het onderzoek dei- Indische begroo ting is beden in drie afdeelingen. der Tweede Kamer voortgezet; twee al- deelingen. zijn er Woensdag mede ge reedgekomen. De Toorzitters der afdeelingen. Naar aanleiding van het verschijnsel, dat in geen van de afdeelingen der Tweede Kamer een katholiek tot voorzit ter werd gekozen, schrijft men aan de „N. Tilb. Ct.", dat hiervan ditmaal niet de oorzaak was het veelvuldig wegblij ven van de katholieke Kamerleden. Uit bet verslag der Handelingen van de Tweede Kamer blijkt n.l. dat in de openbare vergadering van de 24 katho lieke Kamerleden (de heer Beckers is nog niet toegelaten) er 23 tegenwoordig waren. /Alleen de heer Mutsaers was, wegens verblijf in het buitenland, af wezig. Nu werden de afdeelingen hij loting aldus samengesteld le Afd. 12 leden der rechterzijde, waarvan 4 katholieken en 8 leden der linkerzijde. 2e Aid. i 13 leden der rechterzijde, waarvan 4 katholieken, en 6 leden der linkerzijde. 3e Afd. 10 leden der rechterzijde, waarvan 5 katholieken ep 10 leden1 der linkerzijde. (Tot deze afdeeling behoor de de heer Mutsaers. j 4de Afd.13 leden der rechterzijde, waarvan 7 katholieken, en 6 leden der linkerzijde. 5e Afd. 8 leden der rechterzijde, waarvan 4 katholieken, en 12 leden der linkerzijde. Hieruit blijkt dat de leden der rechter zijde in de vier eerste afdeelingen in de meerderheid waren, maar tevens, dat de katholieken alleen in de 4de afdee ling de meerderheid hadden van de le den der rechterzijde en dus ook in deze afdeeling alleen aanspraak konden ma ken op het voorzitterschap. Toch werd in de vierde afdeeling een antirevoluuonnair tot voorzitter benoemd en wel de heer De Savomin Lohmam. Dit geschiedde niettegenstaande al de katholieken op hun post waren, en wel omdat sommigen der katholieke leden meenden hun stem te moeten geven aan,' den zoo bekwamen, eminenten Lohman. Uit de Staats-courant. Bij Kon. "besluit zijn, met ingang van 1 October 1903, benoemd. a. tot Rijkscommissaris bij de Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen en bij de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij, jhr. mr. W. Th. C. van Doom. thans adjunct-Rijkscom missaris bij die maatschappijen, met ge lijktijdige verleening van ontslag uit de laatstgenoemde betrekking b. tot adjunct-Rijkscommissaris bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen en bij de Ho'landsche IJze ren Spoorwegmaatschappij, mr. J. A. N. Patijn, commies, chef van de afd. Ge meentebedrijven ter gemeente-secretarie te 's-Gravenhage. De Spoorwegenqnête. De Staatscommissie voor de enquête omtrent het spoorwegpersoneel, heeft gisteren weder mr. J. P. Sprengen van Eyk, directeur-generaal der S.S., ge hoord. Een antomobielseène. Men meldt uit 's-Gravenhage Dezer dagen is des avonds 11 uur de volgende automobielscène voorgevallen aan het Gevers Deynootplein te Scheve- ningen. Een agent Meld op dat plein een chauf feur staande, rijdende zonder licht. Deze weigerde den agent zijn' naam op te geven. De agent liet aan het posthuis den brigadier waarschuwen. De chauffeur zijnerzijds zond een boodschap naar de Kurhausbar aan zijn „mijnheer". Toen de chauffeur den brigadier ziet aanko men, brengt hij zijne machine in wer king en zegt.: „haal me der nou maar af" Mijnheer, intusschen verschenen, zegt tot den brigadier op hoogen toon „Zeg! Niet den chauffeur bekeuren. Je hebt het nummre van de auto, en dat ls vol doende I" Brigadier„Mijnheer u weet- er niets van af en u hebt in deze u niet met de zaak in te laten." Een der omstanders tot den brigadier „Zegdat is een baron." „Voor mijn part, al was het een ópper- schipper", zegt de brigadier. Mijnheer en een. dame stappen in. De brigadier plaatst zich voor de auto mobiel. De chauffeur haalt de kruk over eu ■rijdt met gang achteruit en daarna met een omweg vooruit. Groote hilariteit onder de omstanders. Koetsiers en snorders schreeuwen luid keels hoerahoera „Tuf tuf", zegt de automobiel en is in een oogwenk verdwenen langs den Bad huisweg. En het publiek ten opzichte van den diender, roept lachende „Suf suf" Maar de brigadier zegt niets, doch denkt: Wie 't laatst lacht, lacht 't best De Tel. In de gemeente Engwirden (Fr.) slikte een 7 jarig jongetje een beentje door dat bij de maag bleef vastzitten. Een opera tie geschiedde, men vond het beentje, doch -het kind bezweek. Yalsehe muntbiljetten. Omtrent de drie personen, ver vaardigers van valsche Nederlandsche muntbiljetten van tien gulden, die volgens bericht uit Londen, vandaar zijn vertrokkén via Antwerpen naar Nederland, en die trachten zouden die biljetten te gelde te maken, waar schijnlijk in Venlo of andere plaatsen van Limburg of elders hier t© lande, wordt nader in het Politieblad ge meld Bedoelde verdachten zouden zijn Alfred de Balmes, 25 jaren, Oosten- rijksch onderdaan, gewezen luitenant van het Oostenrijksch leger, zeer lang en mager, die niet de vervaardiging der biljetten is begonnen, en zijne medeplichtigenLeo Chaym, een Pool, 34 jaren, middelmatige grootte, en een Hongaar, ongeveer 24 jaren, niet zeer rond gelaat. Verzocht wordt de aandacht op deze aangelegenheid en personen gevestigd te houden en bij ontdekking onmid dellijk bericht aan het departement van justitie te zenden. Goedkoop licht Men meldt ons uit Sassenheim Alhier is op het erf van den heer Molenaar bij een grondboring om drinkwater te krijgen, op een diepte van ongeveer 7 meter lichtgas aange troffen. Een brandende lucifer boven de buis. die een middellijn van 10 cM. had, deed een vlam ontstaan van ongeveer li meer hoogte. Later plaat ste uien een gewone gaspijp met eeri gasgl'oeilichtbrander op de buis en bleek het gas een prachtig licht te verschaffen. Indien de gastoevoer blijft aanhouden, bestaat de mogelijk heid om verschillende perceelen met dit gas te verlichten. (N. R. Ct.) Mishandeling. Men scbrijft uit Barneveld Medegedeeld is, dat eenige dagen geleden nabij Hoevelaken een wielrij der zeer ernstig is mishandeld. Na een streng onderzoek is de politie er in geslaagd den dadier op te sporen, die heden gevankelijk naar Utrecht is overgebracht. De dader, zekere T., van beroep boerenknecht, heeft be kend den wielrijder, die hem geheel onbekend was. zonder de minste aan leiding eerst met een hout op het hoofd geslagen en daarna met een mes een diepe snede over het gelaat toegebracht te hebben. Verminkt. De bootwerker wien tij dens de wan ordelijkheden in April op den Korten Nieuwendijk te Amsterdam door de politie de linkerpols bijna werd af gehakt, is thans zoover genezen, dat de vingers bewogen kunnen worden. Volkomen hersteld wordt de hand niet Re burgemeester, overtuigd ge worden, dat d© man ongelukkigerwij ze werd verminkt, heeft hem thans een betrekking aan den gemeentetram bezorgd. Eeu slimme juffrouw. Een sluw© oplicbtersstreek is eer gisteren verijdeld, dank zij der voor zichtigheid van een der vrouwelijke postambtenaren aan het postkantoor te Amsterdam. Woensdagmiddag vervoegde zich ten kantore van een advocaat aldaar, een man met een lijst, waarop giften voor een of ander weldadig doel ge vraagd werden. Terwijl de bediende hem in de wachtkamer e&n oogenblik alleen liet om hem aan te dienen, zag hij op den schoorsteen twee regu's van post wissels liggen en stak dez© in zijn zak. Nadat hij eenige oogenblikken bij den advocaat is geweest vertrekt hij en gaat regelrecht naar het post kantoor. Aan het loket, waar de post wissels word'en aangenomen, presen teerde hij de beide recu's en beweert door den advocaat gezonden te zijn met t*et verzoek om de postwissels te rug te mogen ontvangen, die een jongmensch (de bediende) had ge bracht, omdat er in de wissels eene vergissing was geslopen, die door den advocaat veranderd moest worden. De juffrouw voldeed gelukkig niet zoo grif aan het verzoek en gaf ten antvvoord, dat zij de postwissels zou aanhouden, totdat hij terug kwam met een door den advocaat onderteekend briefje, waarin het verzoek herhaald werd. Toen nu de man niet terug kwam, werd door haar van een en ander roededeeling gedaan aan den directeur, die een bestellen.' naar de woning van dan advocaat zond, ten einde de zaak te onderzoeken. Na tuurlijk wist de advocaat van niets en daarop wörd' de politie met de zaak in kennis gesteld. Tot nu toe heeft deze echter den oplichter nog niet kunnen ontdekken. (N. v. N.). Gestrafte militairen. Het dezer dagen in de Telegraaf opgenomen bericht dat aan alle militairen in het kamp hij Milligeai verlof tot uitgaan was geweigerd, om dat een aantal militairen onlangs bij het uitrijden der Koningin voor Het Loo socialistische liederen hadden ge zongen kan uit zeer betrouwbare bron worden tegengesproken. De bij het uitrijden der Koningin nabij het Paleis tegenwoordig zijnde militairen zongen niet en brachten het gebruikelijk.© saluut. De weigering van uitgaan-permissie op 20 dezer aan militairen beneden den rang van onderofficier was een gevoig van het uitgaan zonder per missie door vele militairen op 13 September, toen velen ook niet op tijd waren teruggekomen.. Voorts staat de weigering in ver band met de brooddronken houding van enkele troepjes, o. a. een twintig tal met harmonica, die het dorp zin gende doortrokken en eene oefening van het Leger des. Heils gedeeltelijk verstoorden, De politie maakte toen daaraan een einde en nam d© harmo nica in beslag. Zeker bewogen zich den 23en September 200 a 300 mili tairen wandelend© of rijdende door li©t dorp, zonder echter overigens stoornis te verwekken. (N. v. d. D.) Eea gevaarlijk menseh. In den af geloop en nacht was de agent van politie Kok op zijne, ronde in de Warmoesstraat te Amsterdam en ont moette eenige personen die zich zeer luidruchtig gedroegen. De agent maan de tot kalmte aan, maar tevergeefs. Een van de belhamels moest door den agent persoonlijk tot de orde geroepen worden maar in plaats van zich kalm te ge dragen, trok hij een mes en bracht daar mede de agent een steek toe in de lin kerzijde onder den arm. De gewonde kon met behulp van eenige personen die' toeschoten, den dader arresteeren, maar moest zich onmiddellijk naar bet Gast huis begeven. De beer commissaris van politie be-, zocht den agent in het Gasthuis diens toestand is zoo ernstig, dat een onder- zoek naar den omvang van de verwon ding door de doktoren nog niet heeft plaats gehad. Goed bedacht. In de gemeente H. in Friesland wo nen twee arbeiders naast elkaar in ge huurde woningen. De eene woning valt door de hoogere huurwaarde in de per- soneele belastingde bewoner daarvan is dus kiezer. De andere woning valt niet in die belasting,, zoodat de bewoner van kiesrecht verstoken is. Nu stelt- deze in dat recht veel meer belang dan zijn buurman en zij hebben nu besloten van woning te ruilen.. Dan ruilt het kies recht mee. Een vermakelijke scène. Uit het Utrechtsche Raadsverslag in de N. R. C. Tot besluit van de vergadering had den we een merkwaardige scène. Een heer, die getrouwd was op het Stad huis tegen het tarief van f 30, genoot de .eer den Raad geruimen tijd bezig t©' houden door zijn request, waarin hij betoogde, dat hij geen waar voor zijn geld gehad had. Geen looper, zoo als hem beloofd was, en geen bene denkamer. zooals hem eveneens was toegezegd. De requestrant is hij mij geweest, zei de heer Das, en het kan hem niet schelen wat de menschen. er van zeggen, maar hij wil zijn cen ten terug hebben. En of ik hem al zeiKerel, wat maak je nou toch een drukte over zoo'n bagatel: ik ben twéémaal getrouwd, en ik weet niét eens of er heelemaal wel een looper gelegen heeft, zoo blij was ik bij al lebei die gelegenheden. Maar het kon hem niks schelen, meneer de voor zitter, hij wil z'n centen terug. En laa' me. 'm die dus maar geven, dan hèt de man z'n zin. dan komt het in de krant ook- En de heer Laseur vond het de „vloek der bureaucratie" dat de raad met zulke bagatellen lastig gevallen moest worden. Die man had een smal loopertje gehuurd en een benedenka mer en hij kreeg een breede looper en een bovenkamer. Ad was dat nu beter dan waarop hij recht had. daar had hij niet mee te maken. Hij moest hebben wat hij besteld had En mr. Ragay, de wethouder, aan wien inzonderheid het knoopen van huwelijksbanden is opgedragen, be weerde. dat het ieder oogenblik voor kwam bij drukte, dat oen vooraf be sproken locaal in het stadhuis door eene of andere gebeurtenis niet be schikbaar kon worden gesteld. De wethouder had het dien bruigom zelf pogen duidelijk te maken,,als je nou van avond .niet ie vrouwtje met een derdie klas retourtje naar Amster dam gaat en het is erg druk. dan stop pen ze jelui in een eerste klas, en dan heb je toch geen reden tot recla meeren N©en. vooral als ze een coupeetje alleen hebben, niet! Noordzeekanaal. De Burgemeester van Amsterdam deel de gisteren in "den Raad mede, dat ont vangen is een missive van den Min. van W. H. en N. waarin ter kennis van den Raad wordt gebracht dat een wetsvoor- draeht aanhangig is gemaakt om de Rijksbijdrage voor verbetering van het Noordzeekanaal te verhoogen met /75Q.000 ten einde de verbeteringswerken sneller tot stand te brengen. Ook het volgende jaar zal een grootere subsidie dan tot dusver bij de Kamer worden aangevraagd. (De raad geeft haar tevredenheid door eenig applaus te kennen). Letteren en Kunst. Maurice Maeterlinck komt de voorstel lingen van zijn stukken in- ons land bij wonen. (Hbld.). Dezer dagen verscheen het eerste nummer van een „Schaakblad", maandblad voor Nederland en Kolo niën, speciaal gewijd aan de belangen van het schaakspel. Directeur-uitge ver en tevens redacteur is de heer W. Muntj ewerffReguliersdwarsstr. Amsterdam, schrijver van bekende en gewaardeerde schaakwerken. Het plan van den- heer Muntjewerff is, te zorgen, dat in dijn schaakblad elk iets van zijn4 gading vindt. In tegen stelling dus niet hetgeen men gewoon lijk in dergelijke bladen ziet, dat ze alléén waarde en nut hebben voor vrij ver gevorderden, zal in dit schaak blad zoowel de geroutineerde scha ker als de middelmatige en de begin neling vinden, hetgeen hem te pas komt, ook problemen voor die ver schillende nuances. Het komt ons voor, dat de beerM. hiermee een zeer nuttig wérk doet. Het eerste nummer bevat tal van gunstige beoordeelingen. Goede druk en n©tte uitvoering der figuren doen, evenals de inhoud, zien dat aan dit blad de noodig© zorg wordt besteed. Jhr. I. P. C. Graafland, die kort na de oprichting van de Nieuwe Ci*t., aan de redactie van d'at blad verbonden werd, heeft wegens ziekte met 1 November ont slag aangevraagd, hetwelk hem op de meest eervolle wijze is verleend. In zijn plaats is tot lid van die redactie benoemd de heer H. S. M. van Wicke- voort Crommelin, oud-hoofdredacteur van de Opr. Haarl. Ct. Koloniën. Een kranige kerel. De onderluitenant Christoffel, wiens naam zoo dikwijls in onze Atjeh- telegrammen wordt genoemd als dé onvermoeibare aanvoerder van pa trouilles marechaussee, welke nimmer van een soms wekenlangen tocht te- rugkeeren, alvorens den vijand gevoe lig afbreuk te hebben gedaan, moet, naar wij vernemen, reeds geruimen tijd! geleden, wegens zijn loffelijk ge drag te velde, zijn voorgedragen voor een bevordering tot officier. Vreemdeling var^ geboorte, kwam hij ais soldaat in Indie, doorliep snei de verschillende graden om op te klim men Lot onderluitenant, in welken graad hij te ALjeh werd geplaatst. Daar deed hij zich spoedig kennen als een handig en dapper aanvoerder; niet tevreden met de reeds opgedane kennis, legde hij zich met hart en ziel op het Atjehsch toe en met zooveel succes, dat hij thans tot de weinigen behoort, die deze taal vloeiend spre ken. Toen hij bij de marechaussee werdj geplaatst, kwam deze kennis hem meer dan ooit te stadehij was er "door in staat bij gidsen en gevan gen genomen ALjehers deugdelijke in lichtingen in te winnen omtrent door hem gezochte vijandelijke hoofden en wist hij waar een hunner zich be vond, dan handelde hij zoo doortas tend en voortvarend, dat de prooi hem zeidien ontsnapte. Zoodoende werd1 hij de schrik zijner vijanden, gevreesd tot ver buiten het terrein, waarin hij zich bij voorkeur beweegt, het gebied be oosten Pedi-r en ten noorden der Ga- joe-landen. Reeds vroeger werden de verdiensten van dezen fermen onderluitenant door de Koningin erkend en verwierf hij zich het ridderkruis der Militaire Willemsorde en een eervolle vermel dingde krachtige wijze, waarop hij na dien tijd aan de vervolging van dien Sultan en Panglima Polem deel nam, moet generaal Van Heutz hebben bewogen den jongen man, wiens ove rige eigenschappen daarvoor geen De- letsel zijn, voor te dragen tot een bevordering tot officier. Het wekt eenige bevreemding, dat die benoeming zoo lang op zich laat wachten, te meer daar de tweede luitenant Christoffel in het officiers korps een uitstekend figuur zou ma ken. („B. N.") Korintjische vrouwen. De Korintjische vrouwen blijken nog. al katjes te zijn, die men bepaald' niet zonder handschoenen mag aanpakken. Was bij -de inneming van Poelau- Tengah reeds gebleken, dat deze vrou wen voor de verdediging van haar vaderland' en haardsteden naar de wapens dorsten grijpen en liever den dood door des vijands hand stierven, dan zich aan den gehaten overweldi ger te onderwerpen, nadien hebben zij mannen van haar eigen volk mee- nen te moeten afstraffen voor gemis aan vaderlandsliefde. Te Lempoer- Semerop, aan de westzijde van net meer van Korintji, werden eenige da gen geleden pl.m. 200 Korintjiërs als dragers aangenomen voor een vivres- transport naar hel zuidelijk daarvan gelegen Poelau-Tengah die zich onder een militaire dekking op marsch be gaven. Onderweg werden de dragers door een schaar Korintjische vrouwen aangevallen en in het daarop volgend gevecht, waaraan de dekking natuur lijk deelnam, moeten ook eenige fuse liers gewond' zijn. („Sumatr abode"). Sport en Wedstrijden. HARDDRAVERIJEN TE BEVERWIJK De Internationale Harddraverij, uitge schreven door de Hardctraverij-Vereeni- ging „Beverwijk en Omstreken" op Don derdag 24 Sept. 1903, 's morgens 11 uur op de Breestraat, Beverwijk, waren even als alle jaren zeer druk bezocht. De prijzen waren f200, f75 en f25. De Troostprijs voor paarden die in den eersten omloop werden afgereden f 40, f20 en f 10. Paarden, die in 1903 f 200 of meer in éénmaal op de korte baan hebben ge wonnen, mochten niet mede loo pen. Een 14-tal paarden waren ingeschre ven, n.l. Premier, eigenaar J. G, Matze, berijder EigenaarCathrien, eig. A. de Ridder, ber. M. HasterNora, eig. Gebrs. de Vlieger, ber. B. W. SchippersWilhelm eig. J. G. Matze, ber. B. W. Schippers Nelly II, eig. Phoenixistal, ber. D. A. v. StralenSador eig. H. K. Glas Jzn., ber. J. Easing; Pegasus, eig. L. Hekmeyer, ber. W. van WijkEmir, eig. Phoenix- stal ber. D. A. v. StralenAbalino, eig. Phoenïxstal, ber. D. A. v. StralenFanny eig. G. J. de Goede, ber. G. Bier; de Dame, eig. A. de Ridder, ber. M. Haster; Marquette, eig. C. Harremeijer, ber. S. de Boer Huntress, eig. Joh. de Mol, ber. J. WitteveenMoquette, eig. M. C. Op- pelaar, ber. B, W. Schippers. In plaats van om 11 uur gtng het eer ste stel paarden te ongeveer 1 uur af. en was bet ons onmogelijk reeds gis-| terenavond eenigen uitslag bekend te maken. Voor den troostprijs kwamen in aan merking: Cathrien, Nora, Nelly II, Emis Abalino, Marquette en Moquette. Hier: van vielen na eenige vrij velvelende rit ten, Cathrien, Nelly II, Abalino en Mar quette af. Zoodoende bleven nog over Nora, Emir en Moquette. Vrij gemakke lijk werd de prijs gewonnen door Nora. Omstreeks half 5 kwamen de winnaars van het begin van den middag weer te gen elkander in het veld, dit waren, Premier, Wilhelm, Sador, Pegasus, de Dame, Huntress en Fanny. Nu ging het er om wie of zou winnen, Sador of Huntress. Het resultaat was dat Sador den lstm prijs f 200, Huntress den tweeden prijs f 75, en de Dame dén 3den prijs f 25 won. Te ruim 6 uur waren de draverijen af- geloopen. Schermconconrs. Aan het Int.. Schermconcours op 26, en 27 Sept. a.s. uitgeschreven door de scherm-, exercitie, en schietvereeniging Pro Patria te Den Haag wordt door 31 vereenigingen, waaronder 4 buiitenland- sche en 8 uit Haarlem deelgenomen. Aan de colonne lange stok nemen deel 8 veTeenigingen waarvan 4 uit Haarlem; aan den korps-wedstrijd fleurat 18 vereeni gingen waarvan 6 uit Haarlem, aan den korps-wedstrijd sabel 16 vereen., waarvan 6 uit Haarlem aan den korps-wedstrijd geweer 11 vereen, waarvan 1 uit Haar lem. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aanspi akelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatstwordt de copy den inzender niet teruggegeven. Mijnheer, de Redacteur. Beleefd verzoek ik U het volgende op te nemen in Uw veelgelezen blad'. Het berichtje onder Stadsnieuws (zie Haarlem'g Dagblad van Maandag j.l.) moet beslist op een misverstand be rusten of Uw verslaggever is slecht ingelicht, Wat is waarheid'? De man van de daarin bedoelde vrouw is niet, zooals Uw berichtgever meldt, met een andere vrouw er van door. Neen. die is met zijn kinderen in een kosthuis gegaan, om zich en de kinderen aan dergelijk© tooneelen te onttrekken. U dankzeggend voor de verleende plaatsruimte, teekent Hoogachtend, N. Geachte Redactie. Naar aanleiding der geplaatste an nonce verzoeken wij beleefd een klei ne plaatsruimte tot inlichting. H. H. aannemers en vakgenooten, die den naderenden winter met zorg tegemoet zien en zij„ die het wèl' meenen met de arbeiders, het is tot u. dat wij ons wenden met het ver zoek om met ons samen te werken om zooveel mogelijk den nood te lenigen, die in 't bouwvak niet alleen tg. wach ten is, maar thans al heerscht. Aan u. allen, patroons, wagen wij. daar waar het mogelijk is, u thans niet alleen te houden aan uw besluit van den 11-urendag, maar hem in te krimpen tot 10 of 9 uur om zooveel mogelijk menschen aan 't werk te hebben en niet te doen als zij ge lukkig maar enkelen, die op 't oogen blik hun macht laten zien en tegen het besluit van patroons en gezellen in, hun volk dwingen op straffe van ontslag langer te werken daar. waar het niet noodig is. Daar wij aan het onderhandelen zijn en het resultaat niet gunstig mocht wezen, zulten wij hunne namen wel aan 't publiek bekend maken. Het is waai', dat van den kant d,er gezel len wel gevallen zullen voorkomen, dat zij bij een korter werkdag te kort zullen komen, maar vakgenooten be denkt toch eens, dat het on® allen voor de deur staat werkeloos te wor den en zoudt gij dan ook niet met graagte het aanbod van uw kamera den aanvaarden als zij zeiden, wij wat minder uren. dan kan je ook een plaatsje krijgen Bedenkt toch, dat w'ij onderling ©n met hulp van goedé patroons het genoegen kunnen sma ken vele huishoudens voor armoe te behoeden, zeker een. schoon doel, het welk bereikt kan worden als wij allen mede willen werken. Nog een vraag aan u patroons. Ons zijn gevallen bekend van enkelen uwer, dat zij weigenegen zijn hier aan mede te helpen, maar het volk bij hun in dienst "iet. om reden zij hun drinkcentje niet kunnen missen; be denkt toch. dat dat meer verdiende geld bestemd is, niet alleen voor dirank, maar ook om die vrouwen en kinderen nog ongelukkig te maken, terwijl er anders hongerige magen mee gevuld kunnen worden. Hopende, dat wij iets hebben bij kunnen dragen tot leniging der nood, danken wij u, redacteur, voor de plaatsing dezer regelen. 24 Sept. 1903. Het Bestuur der Afd. Haarlem der A. N. T. B. B. R. DIJKSTERHUIS. Voorzitter. A. ONOS. Secretaris. A. T. KOELEVELD. P enningm©ester. Gemengd Nieuws. Alweer een vredes-congres. Het internationaal vredescongres te Rouaan heeft met algemeene stemmen een besluit aangenomen waarin op de beschaafde volken, en in het bijzon der op de mogendheden, die hetBer- Xijnsche verdrag hebben onderteekend een beroep wordt gedaan om zonder verwijl een einde te maken aan het uitroeien van de bevolking in Mace donië. D© leden van het congres zul len al het mogelijke doen om voor dat beroep bij de Regeeringen gehoor te vinden. Het congres heeft den wenach uit gesproken, dat alle volksvertegen- vvoordingen terzelfdertijd over de ontwapening zullen gaan spreken. Uit Kaapstad wordt gemeld Merriman. voor zijne kiezers te Indwe het woord voerende, zeide, dat hij met verwondering en leedwezen gelezen had, dat generaal Botha aan bevolen had dë Kaffer-territoriën op te breken ©n de inboorlingen te dwin gen in de mijnen te gaan werken. Hij achtte dat een ontstaatkundige poli tiek Het zou verderfelijk zijn. Een algemeene oorlog zou er het gevolg van wezen. De Bond is volslagen "te gen zulke voorstellen. In de haven van Kroonstad zullen binnenkort proeven genomen worden met een nieuw© ondex-zeesclx© boot voor de Russische vloot. Het vaar tuig heeft een omtrek van 23 M. en is 4^- M. breed. Een gazoline-motor brengt het in beweging. De gedaante is die van een sigaar12 man en een kapitein zullen er in plaats nemen. Men voegt hier aan toe dat dit vaar. tuig voorzien is van de nieuwst© ver nielingswerktuigen en dus zeker mag beschouwd worden als een van de gevaarlijkste oorlogswapenen van. den tegenwoordigen tijd. De Engeiscbe admiraliteit heeft maatregelen getroffen tot ,h©t aan bouwen van zes zulke vaartuigen. Drie daarvan zullen gemaakt worden door particuliere maatschappijen en drie op de Staatswerkplaatsen te Portsmouth. Ook is er sprake van het bouwen van een nieuwe haven te Galway in Ierland. De Paus eu de flets. Toen Pans Pius nog bisschop Sar to was, heeft hij het was in 1893 zich een besliste vijand van het wiei- rijdien idioor geestelijken getoond. Dit blijkt uit een uit dat jaar d'ateerendé bisschoppelijke aanschrijving, van zijn hand, aan de geestelijkheid in het diocees Mantua. Daarin heet het „Ten slotte heb ik nog iets te zeg-' gen over den ernst en de waardigheid van den priester. Daar zich in aez«| dagen in den leekenstand het gebruik van d'e vélocipèdë heeft ingeburgerdj op een wijze, die zou doen gelooven, dat zij zonder zoom ding niet kunnen leven, en daar het den schijn heeft, alsof deze nieuwigheid ook ingang vindt bij hen, die tot den geestelijken1 sLand behooren, zoo beveel ik, dat de geestelijken van mijn diocees zica daarvan volstrekt hebben te onthou den. De aan het seminarie verbonden geestelijken hebben gehoord, hoe ik over de zaak denk, en ik verzoek den eerwaarden pastoors mij bericht te zenden, wanneer ergens eenig geeste- lijke in de vac an tie mocht handelen in strijd met mijn hevel. Wat ik den lageren geestelijken heb verboden, moet ik natuurlijk nog veel sterkei den priesters verbieden, want naai mijne meening is niets schadelijke! voor d'e waardigheid van den geeste lijke, dan dat hij gezien wordt rijden de op zoo'n machine, wat niet in over eenstemming is met den ernst, diei zijn beroep vordert. Inderdaad is alle wat naar de gewoonten der leekei neigt en er op gelijkt, geschikt on den priester in de oogen dier wereli van ij'delheid en lichtvaardigheid dei schijn te geven de meest eerwaard geestelijken zijn den menschen zoi goed bekend, ook door hunne uilerlij ke gedragingen. Re weet wel, dat zié' ook in den geestelijken stand warm voorvechters van het rijwiel bevinden die de zaak als geheel doelmatig vooi stellen maar, ieders meaning eerbü digend, verbied' ik het gebruik aa alle geestelijken in mijn diocees. E zullen er wel zijn, die dit kleinighf den achten, waarmede men zien me moest bemoeienmaar hun is het nil beschoren te beslissen over de rnaa' regelen tot heil der kerkdit is 0 taak der bisschoppen, door wie d kerk geregeerd! wordt met de huil van den Heiligen Geest, Men zal oo wel zeggen, dat Rome' reeds gesproke heeft en dat daarmede dus de; zaak i afgedaan. Maar zoolang de Heilig Vader niet direct of door zijne congi'i gatie het tegendeel beveelt, zoo lan blijft mijn verbod gehandhaafd. Oc zal het niet ontbreken aan dezu ken. die' in het licht stellen de voo deelen van tijdgewin, die spreken va de snelheid', waarmede zieken ter hu pe kan worden geijld, en die doen ui komen het voordeel bij de araroet van den clerus dit zijn alles schooi zaken, maar zij moeten wijken voi de waardigheid en voor de hooghei welke den priester behooren eigen zijn." („De Fiete".) Tram en posterijen. In Brussel bestaat reeds lang de gé genheid gefrankeerde telegrammen expressbrieven met de tram naar 1 hoofdtelegraafkantoor of naar een si tio.n te doen overbrengen. Daartoe is 1 het achterper.ron een bus aaagebracl In de Duitsche Postzeitung wordt nul denkbeeld aanbevolen om dit voorbee van Brussel niet alleen na te voige maar tot alle soorten van brieven uit breiden. Honderden brieven en bnefkai ten blijven' nu een of meer uren in brievenbussen liggen, waar zij zich c hoopen en n« de lichting in eens vi werk aan de postkantoren geven. K men met de trams de stukken mee| 'ven, dan zouden die veel sneller bestf kunnen worden, en de arbeid zou be' verdeeld worden. Bedoeld zijn natuurl enkel de tramwagens die langs of nc het postkantoor of die stations en o die naar andere gemeenten rijden'. Woensdagmorgen tegen zes uur bi een hevige brand uit in 't gebouw Nat. Bank te Brussel in de vertrekken den gouverneur, den heer Van Hoega dien. De brand ontstond door een k( sluiting in. de ©lectri'sche geleiding. Alle brandweerposten van Brussel si den toezonder hun krachtig optret zou de brand groote afmetingen heb! kunnen aannemen en zou de Bank dreigd geworden zijn. De schade is langrijk; de bibliotheek en een bewa plaats van kostbare voorwerpen z vernield.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2