NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. ■■■I 21e Jaargang. No. 6209. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 28 SEPTEMBER 1903. HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor HaSrlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers0.02}£ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37% „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 15 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Hoofdbureau en Drukkerij: Zuider Buitenspaarne No. 6. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122. Bijkantoor: Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Eerste Blad. Dit nummer bestaat uit acht bladzijden. Haarlem's Dagblad van 28 Sopt. evat o. a. Onze politie over de Kermis, uitenl. Overzicht, Mauoeuvres in e stelling Amsterdam. Binueui. Stadsberichteu, Muziekkritiek an Philip Loods. Bovendien behoort bij dit nummer an ons blad als gratis-bijvoegsel s'o. 1G0 van ,,De Zaterdagavond", «vattende o. a. Haarlemmer Halle- Rubriek voor Dames. Mag een aan ween en of niet, D.e Hollanders Is sleepers. De Niagara dienstbaar emaakt aan de industrie, Drinken in uitschLaud, benevens de gewone ru- rieken en afbeeldingen, enz. INZE POLITIE OVER DE KERMIS. Eenige politie ambtenaren te Haar- m, die belast waren met de surveil- nce bij de laatste Haariemsche ker- is, hebben van hunne ervaringen bij gelegenheid rapport uitgebracht in den Burgemeester en Jhr. Bureel &n Hogelanden heeft de welwillend- lidi gehad, mij daarvan op mijn ver- iek, inzage Le verleenen. Nu er thans weer een beweging op uw wordt gezet om afschaffing van i kermis te verkrijgen, is het ondor- erp actueel. Vandaar dat ik een en ider ontleen aan de acht rapporten, ij" daarbij onthoudende van com- entaar. De rapporteurs zijn het er allen over os, AT DE KERMIS DIT JAAR STIL- ER IS GEWEEST, DAN ANDERS, tgezonderd evenwel den Zondag vóór opening en den Maandag van de ening. Dit jaar", zegt een hunner, teeft de Zondag voor de kermis zich ekenmerkt door het liederlijk gedrag an het min soort Haarlemsch pu- iliek. Het aantal dronkaard, althans lal der voorgeleide dronken mau- ien, was veel grooler dan vorige ja- en. Vechtpartijen hier en daar moes- en door de politie uit elkander ejaagd worden en had de politie op ien dag en op den eersten kermis- ag al de beschonken menschen op- epakt, dan zou het politiebureau op eide dagen te klein zijn geweest, laarlem's publiek'heeft den lust tot rinken op die beide dagen wel bot- evierd." )e volgende dagen was het wel ik op de kermis, maar .er waren inig dronken lieden, wat toege- ireven wordt aan het mooie weer, ardoor de menschen meest op straat ven en minder hun heil zochten in kroegen. Eigenaardig is het, dat verschillende iporten er melding van maken dat de kermispret en luidruchtig- bezoekers uit de omliggende ueenten en uit Amsterdam het mees- bijdroegen. Vooral Zqndags", zegt i van de rapporteurs, waren de msterdammers in grooten getale inwezig", maar voegt er dadelijk r terecht bij ..Vroeger kwamen er el meer Amsterdammers, die dan even doorbommelen tot Maandag fond." )e grootste herrie en drukte werd tnwel veroorzaakt door OPGESCHOTEN MEIDEN EN JONGENS, k laat een en ander daarover uit rapporten volgen. Het meeste geweld en getier bracli- u brooddronken jongens en meiden 14 tot 18 jaar. Het is geen ker- ispret het is lusf tot botvieren van h lage opvoeding, lust om anderen mderlijk te zijn, om te razen en te ren en zich ergerlijk aan te stel- V' en ander schrijft s Avonds werd het kermisterrein zekere mate onveilig gemaakt ior een groote menigte jongens en eiden van 15 tot 18 of 19 jaar, die hunne brooddronkenheid zich zoo- nig gedragen, dat zij schijnen te ïgeten, mensch te zijn en geheel chter zijn, of zoo weinig onder oen vloed van sterken drank, dat zij niet rvolgd kunnen worden." H derde, hierover berichtende zegt deze jongelieden zich dronken istellen. doch geheel nuchter waren, zij politie zagen, en een vierde &gt over de instrumenten, waarmee op ergerlijke wijze leven maken", en vijfde rapporteur geeft staaltjes wat hem met deze troepjes weer- sn is. lp de Gedempte Oude Gracht ont vette ik een troep jongens en meis- ide oudste 16 17 jaar), die onder vig kabaal, een taal uitten, die jkbaar hinderlijk was voor de om- standers. Ik maande hen aa«. zich „te kalmeeren en naar huis te gaan, ..waarop een hunner antwoordde ..„Nou, faine meheer, we zijn toen ..niet dronken 't Is toch kerremus!"" Dezelfde bericht dat hij een troep meiden ontmoette, die onder den in vloed van* drank groot rumoer maak ten en zich gedroegen als kerels. Op zijn aanmaning tot kalmte kreeg hij ten antwoord „Dat gaat jou toch niks anWat een drukkie, hooge meheer Het is toch kermis en dan hebben wij larie aan jou M'n moeder is nog niet thuis, maar ik ook nog niet, hoor RIJTUIGVERKEER. Eenparig zijn de rapporteurs van gevoelen,dat weliswaar het voorschrift tot stapvoets rijden geen ver-zet onder vond, maar dat het toch beter zou zijn, zeer dmkke gedeelten, zooals ae Oude Gracht, de Botermarkt, het Ver- wuift gedurende de avonduren slechts aan één zijde te doen berijden. Allerminst is de politie te spreken over den STOOMCAROUSSEL VAN TEWE BENNER op de Groote Markt. Een van de berichtgevers verhaalt, hoe hij opgemerkt en ook van andere kermisbezoekers de klacht genoord heeft, dat jongelieden zich daar erger lijk hebben aangesteld en zich zeer onbehoorlijk gedroegen tegenover jon ge meisjes, wat hun door dezen klaar blijkelijk niet euvel werd' geduid." „Den Oden dezer", zoo schrijft hij ,,'s avonds te 10 uur, heb ik daar eenmaal een einde aan gemaakt, een van de jonge mannen verwijderd de anderen aangezegd, dat zij hetzelfde te wachten hadden. Het was ondoen lijk, juist te zien wat. er geheulde, doordat men zich alleen met moeite en gevaar onder het publiek bewegen kon. Het is te verwonderen, dat geen ongelukken gebeurden. Dat zich verdringend publiek (enkel jongens en meiden, of die daaa-onder gerekend mogen worden) komt niet om van de caroussei gebruik te maken, doen om zich daaromheen zoogenaamd te ver maken. Was de tent niet van buiten afgesloten, dan zou het gedaan zijn met het drukke bezoek. Zooals ze nu ingericht is, geeft zij aanleiding tot ergerlijke buitensporig heden en levert ook gevaar op, aat door nooddeuren en noodlichten niet af te wenden is." Een ander rapporteur meldt „De beruchte tent van Banner was, evenals .andere jaren, het middelpunt der beweging. Het oordeel over ae ergerlijke tooneelen hangt af van oe opvatting van kermishouden." Een derde bericht eveneens, dat het daar nu en dan ruw toeging, zoodat hij bezoekers heeft moeten aanmanen, zich wat kalmer en nelter te gedragen. Ook hij verklaart, dat het een wonder is, dat er met de soms heerschenae drukte geen ongelukken voorgevallen zijn. Als een staaltje van den overlast, dien de kermis aan de politie beron- kent, kan dienen de eenparig aange heven klacht over DE PHOTOGRAPHIETENTJES. Gerapporteerd wordt, dat er van dezen na het officieele sluitingsuur nog trachten bezoekers naar binnen le lokken en dus aan 'twerk te blijven. Om dit te beletten, moet er een agent voor op post worden gezet. Vandaar dan ook, dat de rapporteurs in over weging geven, deze inrichtingen niet meer op de kermis toe te laten. Twee van de verslaggevers zouden het bovendien gewenschi achten, dat slagmachines en tentjes met witte muizen niet meer worden toegelaten, de eersten omdat ze gevaarlijk en de laatsten omdat ze vies zijn. Ik lees ook over hinder van kooplieden die geen standplaats hebben, maar met wagens en karren het terrein afloopen en, wanneer ze meenen. dat de politie niet op hen let, op de drukste punten blijven stilstaan om hun waar aan te prijzen en zoo het verkeer belemme ren. Behalve deze algemeene. bevatten enkele rapporten nog BIJZONDERE OPMERKINGEN. „Ik heb mij geergerd". schrijft er een. ..aan de ouders, die toelieten, „dat hun kinderen van 6 lot 12 jaar jongens en meisjes, tot's nachts 1 uur .of later, langs de kermis slenterden. „Ik heb moeders gezien, die 's nachts ..te twaalf uur, of later, met kinderen .beladen sportkarren over de kermis „slierden, terwijl de kinderen, wil „van vermoeidheid en slapende, over den rand van de sportkar hingen." Een ander schrijft „Eiken avond en nacht heb ik mij „op de kermis bewogen en daar steeas .waargenomen menschen, die volgens „voorstanders der kermis, verkeerden „onder den invloed van kermisvreug „de, doch in werkelijkheid is dit .kunstmatige opwinding, bedwelming „door te veel gebruik van sterken drank." En tot toelichting verhaalt h;: hoe een jonge man, die door zijn vrouw. met hun kind op den arm. gesmeekt werd, mee naar huis te gaan. van de herberg, waar hij uitkwam, naar een andere herberg ging, tot zijn veront scbuldiging aanvoerende, ..dat net maar eenmaal in een jaar kermis was." Tot zoover de rapporten. Er blijkt uit, dat de politie tegen standster is van de kermis. Zij is aat als van nature, uit. den aard van haar bestaan. Ik heb gemeend, een en ander te moeten geven zonder commentaar. Daarvoor is later de tijd nog wel. Misschien vinden ook anderen aan leiding. in dit blad de quaestie nog eens nader te behandelen. Zij zullen, mits hunne opmerkingen in gepasten vorm zijn gesteld, daartoe gastvrijheid vinden. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht Een belangrijke redevoering is te Blairgowrie gehouden door den lei der van de ENGELSCHE liberale oppositie, sir Henry Campbell Bannerman, een rede waarin hij de houding van de ministers Balfour en Chamberlain scherp critiseert. en o. a. zegt ,,De meerderheid der bevolking wilde niets weten van belasting op voe dingsmiddelen. Dat liet zij merken op kalme, grondwettige wijze, niet door agitatie, niet. op heftige wijze. En zon der deze belasting valt 't geheele ge bouw van preferentieele rechten en retaliatie ineen. De Regeering wacht niet verder af de resultaten van bet door haar eens beloofde onderzoek, doch Chamber lain besloot dadelijk tot aftreden. Hij erkent dus zich vergist te hebben in de publieke opinie, en dat zijn voor stellen verworpen zTjn. Nu is zijn plan als particulier persoon propaganda te maken voor zijn denkbeelden. En wat doet de eerste-minister De ze betuigt zlijn sympathie jegens den afgetreden collega, hoopt dat zijn denkbeelden eens ingang zullen vin den, en blijft toch aan de regeering, niettegenstaande het publiek niet sympathiseert met Chamberlain's voorstellen. Wat voor gering denkbeeld moet Balfour hebben van ons. zijn landge- nooten, wanneer hij verwacht, dat wij ons neer zullen leggen bij zulk onbe trouwbaar, laat mij het zeggen, on eerlijk gedoe. Dames en heeren, dik wijls hebben wij ons verzet tegen een regeering, wier politieke denkbeelden wij niet konden aanhangen, doch dan was het in elk geval een eerlijke re geering, waarvoor wij eerbied hadden. Wat voor eerbied kunnen wij heb ben kan wie ook hebben voor een regeering. welke geleid wordt door iemand, die weet. dat de meer derheid van het volk andere denk beelden heeft dan hij. en die toch mi nister blijft? Geeii wonder dat de waarachtige vrijhandelaars in het ministerie, niet naast hem wilden blijven. SERVIE is een prettig land. We hebben den laatsten tijd staaltjes gezien van de beschaving van het Servische voik, die deden denken aan de Negerstam men op de Afrikaansche kusten. Wie er niet iu den smaak valt. wordt er eenvoudig dood geslagen. Dat onder vond ook zekere Marian Velkovitsch, bij de pas afgeloopen verkiezingen tot afgevaardigde gekozen en behoorend tot. de links-radicale partij. Velko vitsch is blijkens een telegram uit Belgrado, met revolverschoten ge dood. Vergoelijkend wordt eraan toe gevoegd. dat nmn hier met een wraak neming te doen heeft"t is dus geen politieke moord. Dit is intusschen een magere troost voor den patiënt, die maar kort genoegen van zijn overwin ning aan de stembus heef: gehad. Woensdag ving het proces aan, dat uitvloeisel is van dien anderen, veel verschrikkelijker moord of liever die moorden, waarvan behalve het Ko ningspaar nog vele anderen slacht offers werden. De officieren, die dan zoogenaamd samenzweeren tegen de moordenaars, staan terecht voor een krijgsraad, die is samengesteld uit de oversten Kassidolatz en Raschitsj en luitenant Milanitsj. Het aantal be schuldigden bedraagt zevenentwintig. Slechts zes hunner hebben zich ver dedigers toegevoegd, de overigen ver smaadden dat. De behandeling is absoluut, geheim. En om dat te bewijzen, laat "het be richt er terstond op volgen Allereerst, werd gehoord de kapi tein Lazarewitsj, die verklaarde, dat generaal Magdalenitsj. de samenzwe ring geleid heeft. Kapitein. Rovakowitsj diende een lange aanklacht tegen de beklaagden in, doch op vragen ter nadere ver duidelijking zijner grieven, wenschte hij geen antwoord te geven. Het proces zal hoogstwaarschijnlijk vier dagen duren. Zooals we reeds opmerkten, wisse len onrustbarende en meer gerust stellende berichten betreffende den toestand op het BALKAN - SCHIEREILAND elkaar met vrij groote regelmatigheid af. Gisteren stond de barometer op regen, men was pessimistisch ge stemd. Vandaag is heT dus de beurt van zonneschijn en werkelijk, hoort maar De meeste berichten, door de dag bladen uit Konstantinopel en Sofia ontvangen, bevestigen, dat er ont spanning is in de betrekkingen tus- schen Turkije en Bulgarije. En verder ln officieele kringen wordt de toe stand vandaag met meer kalmte aan gezien. Ook de berichten uit Bulga rije toonen een zekere ontspanning. Het schijnt, dat iedereen de resultaten van het aanstaande bezoek van den Tsaar aan den Keizer van Oosten rijk afwacht. Men verwacht, dat de toestand daardoor ojx de eene of an dere wijze zal verbeteren. Turkije heeft een eersten stap ge daan in de richting, door de mogend heden aangegeven. Een officieel bericht in de Turksche bladen kondigt namelijk de vorming aan van een commissie, samengesteld uit Khuenssi Bey, voorzitter van het gemeentebestuur van Saloniki. en een afgevaardigde van elke christen gemeenschap uit Roemelié. te weten een Bulgaarschen, een Servischen, tyu Griekschen en een Walachijschen Voorzitter van de commissie is Hilmi Pasja, inspecteur-generaal van de vilajets in Roemelië. Bulgarije is nog steeds niet zeer handelbaar. Generaal Petrof heeft aan Ali Feroeh Bey verklaard, dat Bulgarije niet gelooven kan aan de oprechtheid der voorstellen van de Porte. zoolang de Turksche troepen niet zijn teruggetrokken van de grens. Dit kan natuurlijk Turkije niet doen aangezien dan terstond allerlei ben den Bulgaren de grens zouden over- stroomen om de opstandelingen te gaan hélpen. Bulgarije heeft bewezen, dat niet te kunnen of willen beletten. Te velde blijven de regeeringstroe- pen in hei voordeel. Naar luid van een telegram, door het Turksche gezants«^ap te Parijs openbaar gemaakt, hebben de Turken bij twee botsingen met benden 94 Bul garen gedood, waaronder 2 hoofden van benden. Velen in de districten Monastir en Fiorina hebben zich on derworpen. Wel aardig, meheer, klonk het antwoord, alleen is het een beetje druk voor me. maar ik heb goede hulp aan nfijne 3 dochters. Zoo om de 14 tiagen zouden de manoeuvres me wel lijken. Nu, we zullen uw wensch eens overbrengen, maar of het veel zal helpen, dat betwijfelen we. E\eu later kwamen de dochters met eenige vriendinnen binnen, allen blo zende deerns, die weldra een aanval daarbij aan den dag gelegden ijver en Uw uitstekend gedrag. Is in deze dagen van veel gevergd moeten worden onder bezwarende omstandigheden, voor zoover ik heb kunnen nagaan, hebt Ge U van de op gelegde verplichtingen steeds naar behooren gekweten. Ook omtrent den omgang met de burgerbevolking zijn mij geene wan klanken ter oei re gekomen, integen deel meen ik, dat door dit samenzijn deden op de door ons meegebrachte gedurende eenige dagen een her- Mauoeuvres. De Laatste DagDe Vijand Na dert tot dicht bij Penniogs- veer. chocolade. Intusschen was de tijd van vertrek ken aangebroken want reeds dreun de de boerderij van het geweldigevu- ren der batterijen. Hoeveel krijgt u van ons, vroe gen wij. 2 cent voor een glas melk. dito voor een kop koffie, en 5 cent. voor met kaas bedekte boterhammen, luidde het antwoord. Maar moedertje lief. dat is toch geen geld voor zulke goede waar, op die wijze kan een mensch nooit rijk worden daarop antwoordde de goede ziel't Is toch de kostende prijs, meheer Nu goed. maar dan wat er bij voor de spaarpot der kinderen Daar had ze niets op tegen. Nog een woord tot afscheid, en dan trokken wij weder naai- buiten naar het oor logsterrein. waar het toenemende vu ren aankondigde, dat de vijand in aantocht was. Het eerst wat zagen, was weer het zoeklicht. Honderden motors in den omtrek werden de boerderijen, de landerijen, de hooischelven en het struikgewas bepaald fantastisch verlicht, om even daarna weder aan ons oog onttrok ken en in dichte duisternis gehuld te worden. Vooral het struikgewas le verde eene goede bedekking voor de aanvallers. Daarop werden dan ook meermalen de stralenbundels gericht. Op eens werd beweging ontdekt in de hoogopgaande heesters. Weldra weerklonk het infanterie-vuur. en de kreet: ..De vijand nadert", deed zich langs de geheele liuie hooren. Heviger werd het geweervuur Ook links van den Veermolen zag men door het vèr lichtende zoeklicht nieuwd bewijs geleverd is, dat hel Nederlandsche leger zich met de bur gerij één gevoelt. In het vertrouwen, dat onze arbeid in de afgeloopen dagen ook het zijne moge hebben bijgedragen om het groote verdedigingsvermogen van het Nederlandsche polderland in liet licht te stellen en ten goede zal komen aan onzy voorbereidiug voor de verdedi ging van het Vaderland noodig ik U allen uit, vóór ons scheiden, met mij in te stemmen in een driewerf LEVE DE KONINGIN Hoofdkwartier Haarlem. 26 Sep tember 1903. De Generaal-Majoor Commandant der Stelling van Amsterdam. Leider der oefeningen, P. C. KOOL. Stadsnieuws. Haarlem, 26 September. Niet volgens afspraak. Men bericht ons: Dinsdag 29 September a.s. zal te dezer stede het eerste optreden plaats hebben van Mevrouw Julia van Lier-Cuijpers. Opgevoerd zal worden „Asra", een too- neelstuk van Felix Philippi. Dit stuk dat voor 't eerst in Nederland zal worden opgevoerd, speelt in de toone el wereld. In dit werk treden op d.e dames Julia v. Lier-Cuypers, C. Carelsen, M. Schal- kers, G. Beekman en de heeren Louis Bouwmeester, Frits Bouwmeester, E. Erfmann, Louis de Vries, D. van Ollefen, M. van Warmelo, J. Brongers en K. Stoete. stelling genomen bad. 't Was een critiok oogenblik. Heviger en heviger werd het gevecht. Zwaar donderden de kanonnen van hei fort, schel knet terde liet geweervuur, hard ratelden de mitrailleuses der verdedigers. 'tGing er op of er onder. Aan beule zijden werd krachtig ge streden. de geest onder de manschap pen was uitmuntend. Daar suisde een luchtpijl de lucht in met lichtgroene kogels, een teeken, dal de reserve-troepen 'der Vinkenbrug moeten aanrukken. „Die zuilen er de pas in moeien zetten", verkondigde ons een kori>o- raal, wiens handen al jeukten om op den vijand in te gaan. Voor ons hadden verdedigers de vuurhoudmg aangenomen, om op hei eerste sein den vijand de volle laag te geven. Steeds meer rukten de aanvallers Vrijdagmiddag 1 uur trad de oor- Snel dwaalde het zoeklicht langs ae logstoestand weder in. Even daarna velden, nu hier, dan daar gericht en losten de zware Vcldbatterijen weder overal zag men het spookachlig-bewe- hun vuur op de forten, en dat duurde I §en der oprukkende», hoorde men m min of meer den geheelen dag i de nabijheid de snel opeenvolgende VOOrt bdIv'a'c avüin:! on De vertaling is van Gefcrge Verenet. Het dunne geboomte bewegen, getui- j de regie is in handen van den heer A. gen de, dat ook daar de vijand reeds1 Saalborn. Wij plaatsen natuurlijk gaarne het be richt, maar doen toch opmerken dat aangezien Asra Maandag te Amsterdam gegeven wordt, het gezelschap de belofte om alle premières in Haarlem te geven, hier uit het oog verloren heeft. Reeds vroeg in den avond rukten de aanvallers naar de vijandelijke stelling op onder dekking van ge schutvuur. Een troep van 50 man marcheerde van. Sandpoort af en deed een schijn- aanval op het fort Spaamdam om de aandacht van den hoofd-aanval, wel ke bij" Penningsveer zpn geschieden, af te leiden. Daar wij gaarne present zijn op het punt. waar de felste strijd gestreden wordt, waren wij reeds vroeg naar den Lagendijk getrokken, waar men door middel van liet zoeklicht, dat thans aldaar, schuin tegenover de boerderij van N. Warmerdam was op gesteld, een prachtig gezicht had over bet geheele terrein tot aan do lichtfabrieken te Haarlem toe. In afwachting van den grooten slag. welke in deze omgeving zou geleverd worden, hadden wij tijdelijk ons kwartier opgeslagen in de boer derij van genoemden Warmerdam, waar wij een gastvrij onthaal vonden. In de koeienstal, te midden van kepi's, kapotjassen, stroozakken. sa bels en geweren, der ingekwartierden. zaten wij en andere collega's heel gezellig rondom een tafeltje, waarop moeder de vrouw, eene goedige ouder- wetsche boerin, ons het noodige op diende. koffie, melk, boterhammen enz. We knoopten met haar een praatje aan, Wel. moedertje, vroegen we, en hoe vindt ie nu zoo'n vesting-oorlog. salvo's, overstemd door mitrailleuse- schoton en kanongebulder. Daar wierp weder het zoeklicht zijne stralen over de vlakte, beschijnend het troepje aanvallers, dat tot vlak onder de veste, tot bij de ophaalbrug is ge naderd. Thans was het gevecht op het he vigst. Het daverde in den omtrek van net geweldig vuren. 'I Was een spannend oogenblik Plots gingen een tweetal roode vuur pijlen op. liet sein dat de strijd geëin digd i«. De hoornblazers gaven het sein ..ophouden met vuren" en weldra was langs de geheele linie de rust- vrede-toestand ingetreden. Nog enkele schoten uit de batterijen werden gelost, en daarmede waren de manoeuvres geëindigd. De aanvallers marcheerden belegerden trokken zich in hunne vesten of boerderijen, waar zij gele gerd waren, terug, en ook wij gingen huiswaarts, met de overtuiging, dat de fort-manoeuvres, welke van 21 tol 26 September in de stelling Amster dam werden gehouden, uitstekena ge- -ij zijn. De volgende Dagorder is uitgevaar digd. Officieren, Onderofficieren en SoldatenJ Bij het einde van onze oefeningen in de Stelling van Amsterdam, is het mij een aangename taak U allen mijne tevredenheid te betuigen over den Raad van Beroep. In de Vrijdagmiddag gehouden zitting werd nog behandeld het beroep van de weduwe Annaart te Enkhuizen, wiens man tijdens zijn werkzaamheden in de gasfabriek aldaar een ongeluk had ge kregen en aan de gevolgen daarvan was overleden tegen de beslissing der Rijksverzekeringbank, die haar eisch om ondersteuning had ontzegd, omdat vol gens de Rijksverzekeringbank geen be drijfsongeval had plaats gehad. Als getuigen werden gehoord de Direc teur der Gasfabriek de heer Meyer, en Dr. v. d. Lee. Eerstgenoemde kon geen oorzaak van den dood opgeven. Hij had den man, die bezig was geweest met het uithalen van kolen uit de retorten, aangetroffen liggende op den igrond met het trekijzer in de hand. De man was toen bewusteloos en stierf eenige oogenblikken later. Of de dood nu het gevolg is van een val, van een stoot of wel dat hij een na tuurlijken dood is gestorven, kan getuige niet opgeven. De geneesheer die den dood constateer- e, zeide dat geen teekenen van geweld te constateeren waren, en dat z. 1. de man een natuurlijken dood gestorven was. De heer G. P. van Trooyen, gemach tigde der Rijksverzekeringbank conclu deerde tot bevestiging der beslissing der Bank. In het Museum van Kunst- nijverheid zullen aanstaanden Zondag de afdeelingen der beeldhouwwerken van Belgische meesters nog tentoonge steld zijn. Het Egyptisch bas-relief, alsook het werk van de leerlingen der School voor Kunstnijverheid zal eveneens Zondag te bezichtigen zijn. Zondag is de toegang kosteloos. Douchebaden. In het Douche Badhuis aan den Kou- denhorn zijn in de afgeloopen week ge nomen 369 baden, in dat van het Leid- scheplein 646. De statistiek, die tot dusver voor het oudste badhuis aan den Koudenhorn een grooter getal aanwees, heeft zich dus

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1