NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. De Kiosken van Van Keeken. INBRAAK. TER AARTE BESTELLING VAN Jhr, Mr, J W, M. SCHORER. Ia loi'y 8ii Brak. 21e Jaargang. No. 6217. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 7 OCTOBER 1903. HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37% de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEHREB00M. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Hoofdbureau en Drukkerij: Zuider Buitenspaarne No. 6. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122. Bijkantoor: Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 7 Oct. be at o. a. De Kiosken van Van Keeken, Boitenl. Overzicht, Antw. H. A. 8. aan B. en W. in zake kindervoe ding en kinderkleeding, Vervolg ran het boeiend detective-verhaal ran Sherlock Holmes, i e speeches bij de teraardebestelling van Jhr. Mr. J. W. H. Schorer, Binnesl. Sport en StadsberichteE. Is het anderen gegaan als mij, dan zul len zij er zich niet bijzonder over ver wonderd hebben, dat de kiosken van Van Keeken den strijd des levens niet hebben kunnen doorstaan. Een Haarlemmer, thuis op de kaart van bet land, kon als bij instinct gevoelen, dat Haarlems keel pij gat niet wijd genoeg is, om aan acht limonadekiosken een menscbwaardig be-> staan te verschaffen. Voor dien ondiernemer valt dit te be treuren. Hij had er natuurlijk beter van verwacht. Had wat meer plaatselijke kennis hem in deze ter zijde gestaan, dan zou hij begrepen hebben, dat zijn poging op fiasco moest uitloopen en da: 'wel om drie redenen. De verteringen van inwoners zeiven konden nooit be langrijk wezen, 'Omdat de gemeente niet groot genoeg is. Als wij, Haarlem mers, in onze stad rondwandelen, zijn we om zoo te zeggen altijd dicht bij huis ■en behoeven dus onzen dorst niet aan een limonadekiosk te gaan lessehen. Intusscben neem ik aan, dat 'e heer Van Keeken op ons niet rekende, maar op de bezoekers van Haarlem, op de vreemdelingen. Ook deze berekening moest met een nul sluiten. De bezoekers van Haarlem gaan zoo gauw als ze kun nen. naar buiten, ze trekken naar Bloe- mendaal, Zandvoort en Heemstede, maar ie blijven hier niet Let maar eens op een zomerschen Zondag met mooi weer Tot een uur, half twee is het in de stad druk van menschen, die uit de treinen komen daarna is bet veel stiller, want de be zoekers zijn naar buiten gegaan. Van ben hadden dus de kiosken niet veel te verwachten en dat te minder omdat deze bezoekers, naderhand in de stad terug keerende, moe gewandeld, behoefte had den aan een zitje en derhalve veel liever in een café wat meer betaalden, dan te moeten staan bij de kiosk. Dan was er in de derde plaats de ge meente zelf, die op de drukste punten drinkwaterfonteinen zette, soms vlak te genover of naast de kiosken van Van (eeken. Was het wonder, dat- zuinige taders en moeders, voorbijkomende met iorstige kinderen, hun spruiten veel lie- naar de kostelooze drinkfonteinen oodsten, dan naar de limonadekiosken? Tegen een mededinger, die de waar gra- is geeft, is niet te concurreeren. Om al deze redenen is het niet te ver sonderen, dat de heer Van Keeken niet iet succes heeft, dat hij met zijn kiosken tehoopt had hier te zullen vinden. Be lt balve voor hem is dat ook een teleurstel- ing voor de drankbestrijders, die zich Indertijd i& en buiten den Raad, voorde laak nog al wat moeite hebben gegeven. Voor hen is er een beginsel mee ge- noeid. Zij willen er de menschen mee tit de kroeg houden en ik heb dan ook al gehoord, dat men een poging doen wil om dergelijke tentjes, 'misschien in ge ringer aantal, hier te houden. ,,Van Kee- kens onderneming" zeggen zij „was niet compleet. 'tZou wel beter gegaan zijn, als hij er ook warme dranken, thee, koffie, chocola bij had verkocht.'' De heer Van Keeken heeft daar, ver telt men mij, nooit aan gewild, waar schijnlijk omdat de contröle op het uit- schenken van warme dranken zoo moei lijk is. Of zou hij geweten hebben, dat de ervaring op dat stuk in Haarlem ook al niet gunstig is? Wie herinnert zich niet den koffiewagen van den Volksbond, keurig opgepoetst, die voor een cent of wat- warme dranken wou schenken aan voorbijgangers, aan wachtende koetsiers aan arbeiders op het werk? Helaas, het is bij den goeden wil (gebleven, want de cliëntèle liet zich wachten, zoodat de koffiewagen, na een tijdlang als een tweede Vliegende Hollander te hebben rondgezworven in Haarlem, op een ge geven oogenblik verdwenen is tot teleur stelling van het Bestuur van den Volks bond, dat er zich zooveel van had voor gesteld. Er is nog een tweedie ondiervinding in diezelfde richting opgedaan. Vlak bij het station op het Stationsplein, staat een kiosk, ook van den Volksbond. Déar kan men nu krijgen wat het hart begeert, behalve alcoholische dranken natuurlijk: limonades, warme dranken. En wat heb ben we zien gebeuren? Dat de zoo goed bedoelde stichting, op het drukste punt van de stad, waar alle reizigers langs komen, door het Bestuur van den Volks bond, nadat herhaaldelijk tekorten door welgezinde menschen waren aangezui verd, is overgedaan aan.Van Keeken, Ik geloof dan ook, dat al dieze onder nemingen wanneer men ze uit een finan cieel oogpunt beschouwt in Haarlem geen reden van bestaan hebben. Wie er philantropie mee wil beoefenen, kan vooraf weten dat hem dat geld kost. Of er opvolgers zullen zijn of niet, Van Keeken -neemt zijn huisjes op en gaat heen. Hupsch en vriendelijk stelt het College van B. en W. voor, hem te ont slaan van de zeven jaar, gedurende wel ke zijn verbintenis nog liep. Immers al schrijft hij nu, dat hij toch gaat al ont slaat de Gemeenteraad hem niet, er is toch zeker een behoorlijk contract, bin dend voor de eene en bindend voor de andere partij Toch meen ik iets vreemds in den loop der dingen te zien. Van Keeken krijgt in 1900 een soort van monopolie voor den verkoop van verfris- sche'nde dranken op straat, *50 per kiosk en per jaar, voor den tijd van tien jaar. Nu het resultaat hem tegenvalt, vraagt hij na drie jaar ontslag van het con tract. Intussbhen heeft z ij n concurren tie de Haarlemsche handelaars in mine rale wateren in het gevaar gebracht, dat zij een belangrijk deel van hun omzet zouden verliezen. Dat dit blijkbaar niet 'geschied is, doet niets af tot het feit, dat m. i. Van Kee ken niet had behooren te worden ontsla gen zonder een boete, omdat hij tus- schentijds verbreking van de overeen komst wenscht. Als zoodanige boetebe paling niet in het contract is opgenomen dan is dat een fout, waarvoor men zien later bij soortgelijke contracten zal be hooren te wachten. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht Het ENGELSCHE ministerie is erMaar tegelijkertijd komt het bericht, dat de hertog van Devonshire, de eenig overgebleven volbloed vrij handelaar in het Kabinet, zijn ontslag heeft genomen als lord. President of the Council, zoodat Bal four nu opnieuw aan het zoeken kan gaan om een vervanger voor dezen te vinden, wat echter wel niet zooveel voet in aard zal hebben als het op zoeken van een minister van koloniën had. Toch schijnt Balfour over deze ont slagname weinig gesticht te zijn, ten minste hij heeft den hertog een brief geschreven, waarin hij zijn verwon dering uitdrukt over het telegram, waarin de hertog zijn ontslag meldt. Hij herinnert er aan, dat Devonshire den 16en Sept. er in toestemde, deel uit te blijven maken van het Kabinet, nadat het politieke gedeelte in alle deelen besproken was en hij sinds dien tijd zijn medewerking verleende tot samenstelling van het Kabinet. De brief geeft te kennen, dat Devonshire als reden van zijn ontslag opgaf de te Sheffield door Balfour gehouden re devoering. Balfour wijst er op, dat er geen verschil' bestaat tusschen de te Sheffield afgelegde verklaringen en de in zijn vlugschrift uiteengezette poli tiek en zijn brief aan Chamberlain, welke heide aan Devonshire ter lezing waren aangeboden, voordat iemand anders ze te zien kreeg. Daarom be treurt Balfour de handeling van De vonshire, welke hij niet kan begrij pen. vooral daar deze handeling heb tegenovergestelde zal uitwerken van hetgeen Balfour zich had voorgesteld van zijn redevoering te Sheffield en de verdeeling in de partij in de hand zal werken. Minister voor Indië (niet te verwar ren niet minister van koloniën) is geworden Brodrick, die het als minis ter van oorlog heeft afgelegd en heel wat heeft moeten hooren over den deerlijken toestand, waarin tijden: den Zuii-Afrikaanschen oorlog het Engelsche leger verkeerde. Dat in orde brengen zal de taak zijn van Arnold Forster, den nieuwen minis ter van oorlog, die tot nog toe secre taris van de admiraliteit was. De be langrijke portefeuille van koloniën, is in handen gesteld van Alfred Lijttel- ton. parlementslid. Austin Chamber lain, de zoon van .Toe. wordt kanse lier van de schatkist. Graham Mur ray minister voor Schotland en lord Stanley postmeester generaal. Wanneer nu nog de hertog van De vonshire vervangen is, kan de strijd beginnen. Ook het SERVISCHE ministerie is gevormd en wel aldus Nikolitsj, buiteiilandsche zakenRo- titsj, hinnenlandsche zaken; Radova- nowitsj, financiënRodrowitsj, open bare werkenPetrowitsj. handel, en Andrejewitsj, oorlog. De vorstenmoordenaars. die gaarne j huil aanvoerder, overste Machin, aan liet hoofd van oorlog hadden gezien, hebben dus kun zin niet gekregen. Berichten uit MACEDONIË doen weer eens zien, dat de beschul digingen van wreedheid wederzijds toepasselijk zijn. Do ongeregeldheden in de distric- i ten Djumashala. Raslog en Melnik duren voort. Twintig Turksche dor pen zijn verbrandhet groote dorp Banisko is geheel verwoest en 2000 Turksche inwoners moeten naar men zegt door de rebellen gedood zijn. Het aantal opstandelingen neemt toe. Zondag werd hard gevochten. De Bulgaarsche notabelen te Salonika begaven zich naai- den konak om den autoriteiten mede te deelen, dat nieuwe ongeregeldheden te Salonika worden voorbereid. Overal zijn nu te -Salonika de wachten verdubbeld. Uit aldaar ontvangen berichten blijkt, dat aan de Bulgaarsche grens bij Djumabaia wordt gevochten. Een bende van 500 man trok over de grens en beproefde de stad te bezetten. De Mohammedaansche bevolking en sol daten verdreven de bende. Zondag had tusschen Graskow en Metrotpteh een ernstig gevecht plaats: dertig soldaten werden gedood. 36 gewond, onder wie een kolonel en %ier andere officieren. De opstande lingen hadden 130 gesneuvelden. Veertig bataljons uit het vilajet Mo- nastir bij Fiorina saamgetrokken, zijn gereed om naar de Bulgaarsche grens te vertrekken. Uit Ivonstantinopel wordt gemeld Talrijke Bulgaarsche benden, on der bevel van Bulgaarsche officieren trokken de grens over, en drongen het gebied van Raslog binnen. Zij ver schenen in de plaatsen Petrick, Mel nik. Drama. Nevrokop. Djoemabala, en proclameerden daar den algemee- nen opstand. De jongste bier ontvan gen berichten zijn onrustbarend. In de officieele kringen hier heerseht groote ongerustheid. De Bulgaarsche commandant Schis- manof heeft op grond van een ar tikel' in de strafwet, waarin iemand, die aangeklaagd is, omdat hij benden heeft gevormd of zich aan revolutio naire woelingen heeft schuldig ge maakt, strafvrijheid wordt beloofd, wanneer de beschuldigde voor het begin zijner- onderneming zulke be- j langrijke mededeelingen doet, dat j daaruit voor den Staat nut te trekken is. gratie gekregen en is alleen -.jor twee jaren onder politietoezicht gesteld. ITij kreeg tevens van den Sultan een maandelijksche toelage I van 25 Turksche pondeu. Dit is een vrij geheimzinnig tele- fram. waaruit men zou opmaken, dat ie commandant belangrijke zaken aan Turkije verraden heeft. De Turksche ambassade te Parijs deelt aan Havas' agentschap den tekst mede van een aan de mogendheden gerichte Turksche nota. waarin punt voor punt het requisitoir van Bulga rije wordt weerlegd. Als voorbeeld noemt de Porie het bericht van het vermoorden van 10.000 menschen te Ochrida. welke plaats maar 500 in woners telt van wie maar een ge deelte Bulgaren zijn. De Porie waar schuwt de mogendheden tegen de overdrijvingen van dynarnitards die zich zelf buiten de wet hebben ge plaatst. Als resultaat van de Keizersbijeen komst wordt nu gezegd, dat de Rus sische en Oostenrijksche regeeringen aan hare vertegenwoordigers te Ivon stantinopel een gelijkluidende nota hebben gezonden" waarin hun de af zending van nieuwe instructies wordt aangekondigd. Deze instructies be treffen 'de meest krachtdadige wijze van contröle over de uitvoering der hervormingen, in het bijzonder ook met bet doel een eind te maken aan de buitensporigheden bij de onder drukking van den opstand. De Russische en Oostenrijksche re geeringen hopen, dat hare dringende en onpartijdige adviezen door allen wien het aangaat, zullen worden ge volgd. De gezanten hebben in op dracht van de ontvangen nota mede- deeling te doen aan de Turksche re geering. Een Kastje 'Heelemaal Alleen." De inbrekers, die zich in den laat- sten tijd hier ter stede vrij kalm hiel den, hebben in den afgeloopen nacht weder eens iets van zich laten hooren. Thans hadden zij voor het terrein van hunne werkzaamheden het tijdelijk onbewoonde perceel Leidschevaart236 uitgekozen, waar juist heden Dins dag eene verkooping van den inboe del van mevr. De Veer zou plaats hebben. Blijkbaar hadden de inbrekers, die ongetwijfeld gisteren op den kijkdag de vele waardevolle voorwerpen in oogenschouw hebben genomen, er op gerekend, een goeden slag Lte slaan. Doch ze hadden buiten den waard gerekend. Door de groote activiteit van den makelaar, den heer George L. Smit, toch. waren geen der gouden, zilve ren en andere waardevolle voorwer pen meer des nachts in het. huis aan wezig. zoodat de inbrekers, die be paald leelijk op hun neus hebben ge keken, zich moesten tevreden stellen met ledige etui's en andere omhulsels van het. edele metaal, dat gisteren op den kijkdag hun bepaald zoo heerlijk tegenlachte uit dat glazen kastje, dat nu in den nacht zoo éénzaam, ver laten en kaal er uitzag. Geen glinstering, geen schittering, niets meer. niets meer van de schat, die de inbrekers bepaald reeds als hun buit beschouwd hadden Wat een teleurstelling voor de leden van dit gilde Toch zijn ze er niet baloorig door geworden. Wel hebben ze uit pure kwaadheid nu. dat is te begrijpen de étui's op den grond geworpen, maar vernield hebben ze gelukkig niets. De pendules, de vazen en andere licht breekbare voorwerpen stonden onaangeroerd op bun plaats, alleen waren kleine beschadigingen aan en kele kastjes toegebracht, doch deze waren van zoo weinig beteekenis, dat de voorwerpen ongetwijfeld bij de heden gehouden verkooping die nu geheel op tijd en volgens de catalogus kon doorgaan, niets minder hebben opgebracht, dan anders het gevai zou geweest zijn. Blijkbaar is (leze weinige vernieling niet te danken aan de inbrekers, maar aan het feit. dat zij door voorbijgan gers. die alarm maakten,, in hun werk zijn gestoord, en in allerijl de vlucht moesten nemen. Door overklimming en openschui ving van een raam aan de achterzijde hadden zij zich toegang verschaft, en ook langs denzelfden weg zijn de in brekers weder vertrokken. Ten slotte willen wij den inbrekers nog dezen raad gev'en: Spaart j'e moeite om in te breken in verkoop huizen, waarvan de verkooping is aangekondigd door den makelaar George Smit want hij neemt steeds de waardevolle voorwerpen vóór den verkoopdag mede, zoodat bij eene inbraak, zelfs na den kijkdag, dooi de beoefenaars van dit „vak?'' niets anders wordt gevonden dan een zil-, verkastje .Heelemaal alleen". Yele Hooggeplaatste Ambtenaren Woonden de Plechtigheid te Heemstede bij. Omtrent de toespraken aan de geopen de groeve gehouden, kunnen wij nog als vervoljg op hetgeen gisteren door ons vermeld is, het onderstaande mededee- len j DeStaatsraad Humalda van vijsinga sprak uit naam van de leden en het bureau van den Raad van State, bij af wezigheid van het oudste lid, die wegens gezondheidredenen verhinderd is, tegen woordig te zijn. Spr. zeide ongeveer het volgende: „Ik wensch een kort maar hartelijk woord te wijden aan de nagedachtenis van Jhr Schorer, den onvergetelijken vice-president van den Raad van State- en bij deze geopende groeve getuigenis af te loggen van vriendschap en hooge vereering, die ons jegens hem bezielen- Het ware een ijdel en onvruchtbaar pogen ie onderzoeken op welk gebied van zijn welbesteed leven en schitteren de loopbaan Jhr. Schorer het meest heeft uitgeblonken. In hem verliest de Koningin een van Haar trouwste dienaren en beproefde aanhangers van Haar Koninklijk Huis Met hem ziet het Vaderland niet alleen een hooggeplaatst Staatsamotenaar, maar ook een zijner beste zonen heen gaan. De Maatschappij verliest een werkzaam medeburger, een ernstig weldenkend mensch, een alom beminde persoonlijk heid. In hem missen de kinderen een zorg vol, liefhebbend vader. Vooral wil ik hem huldigen als vice- president, welke betrekking bij 6 7 jaar j heeft bekleed, nadat hij zich als Com missaris der Koningin in N. Holland heeft onderscheiden door zijn grondige kennis van het Staatsbestuur, en het toegepast staatstoezicht. Ruimschoots waren wij in de gelegen heid. zijn uitgebreide kennis en groote ervaring te waardeeren. Meermalen waren wij getroffen door zijn onverzwakte werkkracht, zijn prak tische zin, en de doelmatige wijze, waar op de zaken behandeld werden. Daarbij dwong bij eerbied en bewon dering af door zijn opgewekte gemoeds stemming en de kalmte waarmede hij zich staande hield en de beproevingen des levens, die hem niet bespaard zijn gebleven, doorstond. Groote hoogachting dragen alle Stam leden hem toe, gepaard met eene groo'e genegenheid. Als mensch had hij iets buitengewoon innemends, iets onweer staanbaars, waardoor men zich aange trokken gevoelde. Wij hopen dat deze bewijzen van deel neming bet onuitsprekelijk leed der diep in rouw gedompelde kinderen eenigszins zal verzachten. Uit naam der leden van den Raad van State breng ik met diepe ontroering een weemoedigen afscheidsgroet aan onzen onvergetelijken vice-president, wiens beminnelijk beeld steeds in ons aanden ken zal blijven voortleven. De heer Westerwoudt, lid van Ge<L Staten, sprak ongeveer als volgt: „Ge- Fenillvton. fjaar het Engelsch van ROBERT MA CUR AY. Ik herhaal, ging Bennet voort, iet is in uw macht, miss Thornton -begrijpt u in uw macht te waar- chuwen voor een groot gevaar, een reeseiijk noodlot voor de familie -versleigh. Ik begrijp er niet het minste tan, zei Kitty. Wil u zich nader ver- Jaren Zal u dan luisteren vroeg Ben- (et uit de hoogte. En u doet verstan te luisteren, als u met deze men- chen op heeft. Verklaar u nader, als 'tu belieft, ei Kitty ongeduldig. Ja," maar ik moet u lastig vallen let een lang verhaal, want zonder !at zoti u mij niet begrijpen. Ga voort, antwoordde Kitty. Ik moet beginnen met over mij elf te spreken, zei Bennet. Ik had een em gelds noodig tienduizend pond, a ik verzocht mijn kassiers. Evers leigh, Silwood en Eversleigh het voor mij los te maken door 'c-en bezitting in Kensington, genaamd Beauclerk Mansions, die aan mij toebehoort, te verkoopen ten minste, ik dacht, dat ze aan mij behoorde. Ik wist dat cie verkoop van (ie bezitting niet onmid dellijk kon gebeuren het moest gead verteerd worden en wat daarbij meer behoort. Maar ik had die tienduizend pond direct noodig. Daarom schreef ik aan Eversleigh en .wetende, dat ae Mansions veel meer waard waren, dan de som, die ik vroeg, verzocht, eisctae ik, dat hij mij een voorschot zou ge ven, dat hem terugbetaald zou wor den uit de kooppenningen van mijn bezitting. Begrijpt u, miss Thornton? Volkomen, maar ik zie heele maal niet in, waarom u zich verbeeldt dat het voor mij interessant of belang rijk is, hernam Kitty. Dat zal u heel spoedig begrij pen, antwoordde Bennet. Ik schreef de firma, zooals ik u vertelde, en ontving in antwoord een mededeeling van mr. Eversleigh mr. Francis Edersleigh die zei, dat hij mij niet dadelijk het geld. kon geven, doch het in den loop van de week doen zou. Maar er waren redenen, waarom ik het geld direct hebben wilde, daarom ging ik naar mr. Eversleigh en giste renmorgen sprak ik hem. Bennet zweeg even en keek Kitty oplettend aan hij merkte op, dat zij hem aandachtig volgde. U zei, dat u mr. Eversleigh ont- j moette, merkte zij op. Ik ontmoette hem en zei. dat ik het geld moest hebben, en bij zond mi] weg met de boodschap, dat ik het zoo spoedig mogelijk zou hebben. Daar moest ik tevreden mee zijn, ofschoon ik teleurgesteld was. Ik had dien dag verder niets bijzonders te doen. en toen besloot ik eens naar Beauclerk Mansions te gaan bij wijze van laatst vaarwel. Toen ik daar aankwam, wat denkt u, dat ik ontdekte Hoe kan ik dat weten? vroeg Kitty verbaasd. Heel toevallig kwam ik tot die ontdekking, maar er was geen twijfel aan, dat ze juist was. Beauclerk Man- sions was niet meer in mijn bezit. Een jaar geleden waren zij verkocht aan een maatschappij, genaamd Mo dern Mansions, Limited. En nu begon Kitty iets te begrijpen van hetgeen Bennet haar wilde ver tellen en zij keek hem met angstige verwachting aan. Was de bezitting al verkocht riep zij uit Ja, zonder dat ik het wist en door mijn kassiers Eversleigh, Silwood en Eversleigh. Dat was stellig een vergissing, opperde het meisje. Ik dacht dat zelf eerst ook. ant woordde Bennet, en ik ging direct naar mr. Eversleigh en vroeg hem om een verklaring. Maar, miss Thornton, ging hij met nadruk verder, er was geen vergissing. Mr. Eversleigh schoof de schuld op zijn gestorven compag non Silwood dat mag zoo zijnin elk geval ben ik er niet mee geholpen maar hij bekende, dat de bezitting verkocht was zonder mijn voorkennis of toestemming. Nooit was mij een afrekening overgelegd in één woord, het was oen bedriegelijke verkoop. Eversleigh bekende het zelf, hij had zich aan bedrog schuldig gemaakt, Ik kan het niet gelooven, riep Kitty. Er moet één of andere akelige vergissing bij in 't spel zijn. De wet, miss Thornton zal het jen vergissing maar misdaad noe men. Ik heb maar één woord te zeg gen en Francis Eversleigh zal gear resteerd. voor 't gerecht gebracht en veroordeeld' worden. Kitty stond den man met veront waardigde oogen aan te kijken. Mr. Bennet, zei ze. Ik heb mr. Eversleigh jkren lang gekend, en ik kan geen geloof hechten aan hetgeen u zegt, Dat vind ik heel natuurlijkik kon het zelf eerst nauwelijks gelooven. maar er is niet de minste twijfel aan de waarheid. Francis Eversleigh is in mijn macht, en ik zie er geen bezwaar in u dat te vertellen. De manier, waarop Bennet sprak, deed denken dat zijn woorden waar heid behelsdenzij was bang daar voor. U maakt geen bezwaar mij dit te vertellen, zei ze, waarom vertelt u mij dit alles? Bennet keek het mooie meisje aan en haar schoonheid maakte hem krankzinnig. - Omdat ik je liefheb, zei hij stout moedig. Omdat je mij liefhebt! U heeft eeu vreemde manier, om uw liefde te toonen. Wat bedoelt u daarmee Ik zei, dat het lot van Evers leigh in mijn handen lagik had eigenlijk moeten zeggen, dat het in jou handen lag, Kitty. In de mijne? Ja, in die van jou in je mooie handjes. Kitty. Je hebt maar één woord te zeggen, en voor zoover ik er wat aan doen kan, zal Eversleigh een vrij man blijven. Ik zal liem niet aan het gerecht overleveren, als jij het wilt. En wat nog meer, mr. Bennet? Of maakt uw liefde voor mij u zoo edelmoedig? O, als dat waar is, dan dank ik. u met mijn geheele hart. Ik heb je dankbaarheid niet noo dig. Kitty, ik wil je zelf. Ik zal alleen zw ijgen op conditie, dat jij ine wilt trouwen. ZiedaarBegrijp je mij nu U trouwen! nep Kitty uit. U weet heel goed. dat ik verloofd ben met Gilbert Eversleigh. - O. Gilbert, zei Bennet met min achting. Na wat ik je verteld heb van zijn vader, zal je er toch niet meer aan denken hem te trouwen. Plotseling schoten Kittv's oogen vlammen. Pas op uw woorden, riep ze uit De hartstochtelijke uitdrukking in haar oogen schrikte hem niet af in tegendeel. hij bewonderde haar des te meer en grooter werd zijn verlangen haar te trouwen. Moet ik dan begrijpen, vroeg hij kalm, dat je liever ziet dat Gilbert Eversleigh in ongenade valt, want in ongenade zal hij vallen, als zijn vader een veroordeeld misdadiger is. Ivitty ontstelde zij voelde zich als iemand, die in de val geloopen is. Bennet zag, dat hij eindelijk indruk gemaakt had. Je kunt Gilbert ook voor onder gang bewaren ,als je wilt, ging hij voorthet lot van vader zoowel als van zoon berust bij jou. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1