4 DE ZATERDAGAVON D. Een lastige zaak. Zijt gij de beroemde madame Roulette? vroeg hij, nadat hij vier trappen was opgeklommen en in het geheimzinnige kamertje toegelaten was. Ja, antwoordde de zonderling uitziende vrouw, die hem ontvangen had. De groote en beroemde waarzeg ster Ja. En gij voorspelt de toekomst Stellig. En gij leest iemands gedachten Ja. En ontvouwt het geheele verle den? Dat doe ik. Gij geeft een antwoord op elke vraag Direct. Zeg mij dan, ging de ondervrager voort .terwijl hij den knoop uit zijn zakdoek maakte, welke boodschap het was. die mijn vrouw mij opgedragen heeft vanavond stellig voor haar mee te brengen. Kroonprins en Koning. Koning Friedrich Wilhelm IV van Pruisen leidde met zijn gemalin een zeer gelukkig huwelijksleven. Hij was wat driftig en stoof spoe dig in toorn op, maar een welgekozen woord! of een vriendelijke toespeling kon 'hem zeer snel dtoen bedaren. Kort. voordat hij de regeering aan vaardde, vroeg zijn zachtmoedige ge malin hem of hij zich die heftigheid niet wildJe afwennen. Wees maar gerust, antwoordde hij schertsend, als ik eerst maar ko ning ben, dan zal ik u nooit meer gelegenheid geven, daarover te kla gen. Later had koningin Elisabeth niet vergeten ,wat haar gemaal haar als kroonprins had beloofd. Toen eens de koning driftig uitviel tegen één zijner raadslieden, met eeui stem, zóó luid, dat ze te hooren was in een aangrenzend vertrek, waar cie koningin zich bevond, opende de gees tige vrouw haastig die deurmaar bleef op den drempel staan en zeide O, neem mij niet kwalijk, ik heb mij vergist. Ik dacht die koning te vinden, maar ik bemerk, dat de kroon prins hier lis. De koning zag een oogenblik ver wonderd op. Toen. ging hij. vriende lijk lachend, zijn gemalin tegemoet en bracht haar naar het andere eind van de kamer, terwijl de verbaasde hoveling hem op vroolijken toon hoor de zeggen Gij hebt een heter geheugen dan ik. Maar de koning heeft u begrepen en dankt u voor den kieschen wenk. Daarop wendde Friedrich Wilhelm zich tot zijn verschrikten raadsman en verhaalde hem, geheel verzoend, op luimige wijz.e het kleine voorval, waaraan de koningin hem pas had herinnerd. Eigenaardige slaapmiddelen. Sommige menschen nemen de zon derlingste middelen te baat, om hun slapeloosheid te overwinnen. Men vertelt, dat de sjah van Perzië lede ren avond door 't masseeren van zijn armen en rug in slaap gebracht moet worden twee mannen, die een af zonderlijke opleiding voor deze slaap- massage hebben ontvangen, vergezel len den alleenheerscher op al zijne reizen. Een aan slapeloosheid lijdende Engelschman vond een heilzaam mid del daartegen in den geur van per ziken hij had altijd een dozijn van die vruchten onder zijn hoofdkussen 1 Zoo kon een Parijsch koopman slechts met behulp van lavendelgeur de ver langde rust vinden. En een ingenieur die vele jaren dicht bij het strand had gewoond, kon zonder het ge- ruisch der golven niet meer inslapen. Hij vervaardigde dus een toestel, dat hij in zijn slaapkamer ophing en den klank van het golfgeklots nabootste tot hij insliep. In verschillende Oos- tersche landen worden de inwoners, misschien tengevolge van 't eigenaar dige klimaat, erg door slapeloosheid geplaagd zij laten zich daarom met bamboestokken ranselen, om na de pijn tengevolge van lichamelijke ver moeidheid in slaap te vallen. Sultan.-Aneodoten- Het is eigenaardig te vernemen, hoe de sul/tan van Turkije zich in den schouwburg amuseert. Sultan Abdul Ha. mid heeft voor het theater een man tot zijn beschikking die zijn volle vertrou wen geniet. Hij is een Italiaansche ko miek uit Napels afkomstig en Arturo Stra- volo geheeten die zich met moeder, broe ders, zusters, zwagers en schoonzusters indertijd te Konstantinopel heeft geves tigd en op tooneelgebied bij den sultan de eerste viool speelt. De sultan ziet en hoort slechts met de oogen en ooren van Arturo,, zooais zijn factotum kortaf ge noemd wordt. De overige artisten kun nen hem niets schelen en alleen Arturo straalt in hellen glans. De overigen wor den hoogstens, eenmaal per jaar ontbo den, Arturo en zijn familie verschijnen minstens eens per week. Reizenae kunstenaars verzekeren, dat als Arturo niet wil, het beslist onmogelijk is, tot den sultan door te dringen en aan hem ook maar een duit te verdienen. Daar de sultan van afwisseling houdt, moeten de artisten voortdurend hun re^ pertoire vernieuwen en om de nieuwste dingen te leer,en kennen, maken zij van tijd tot tijd op kosten van hun hoogen beschermer reizen door de hoofdsteden van Europa. Dikwijls ontvangt de kapelmeester, Aran da Pacha, midden in den nacht het bevel, onverwijld naar het paleis le ko men. Hij vliegt en verneemt, dat de sul tan Verdu's „Ballo in maschiera" wil hoo ren. De beheerscber der geloovigen zit dan gewoonlijk moederziel alleen in den schouwburg en, daar de wensch van den sultan bevel is, begint een half uur later Ballo in maschiera". Abdul Hamid stelt belang in het too- neel en als de een of andere passage hem niet duidelijk is, onderbreekt hij de voorstelling en vraagt tekst en uitleg. Dikwijls echter krijgt hij een aanval van melancholie en men ziet duidelijk, dat het drama, dat zich op het tooneel af speelt, hem met droeve gedachten ver vult. In zulke oogenblikken heft. hij de hand op .en de voorstelling is dadelijk geëindigd au was de tenor-generaal op dat oogenblik ook aan zijn vurigste lief des-aria bezig. Het gebeurt dikwijls, dat de kunste naars geroepen worden, om zoo gauw mogelijk de opera ,,La Forza del Desti- no" van Verdi op te voeren. Allen maken zich gereed, kleed en zich aan en wach ten op het schelletje. Daar komt plotse ling het bevelZijne Majesteit wil Lie ver „Traviata" hooren." Met tooverach- tige snelheid want alles moet zoo spoedig mogelijk gebeuren, verkleedt en schminkt men zich weer en het ot- kest begint de inleiding. Maar Abdul Ha mid is weer van gedachten veranderd en laat' bekend maken, dat hij toch lie ver „Un Ballo in maschiera" zou willen zien. Nieuwe gedaanteverwisseling Gelukkig is Arturo er echter hem lacht de genadezon toe, hij is een tooneel voor stelling op zichzelf en meestal gelukt het hem, den monarch door allerlei grapjes zoodanig bezig te houden, dat Abdul Ha. mid niets anders meer hooren wil. In den zomer, in den tijd der groote hitte, heeft de voorstelling dikwijls in de open lucht plaats. Een tapijt wordt uit gespreid en de troep speelt zonder de coraties voor de vensters in het paleis, onder de schaduwrijke boomen van het park. Kinderen mogen niet meespelen: ,,Kin- dere Aioeten 's nachts slapen", zegt de sultan, ,,en niet door dingen, die niet in overeenstemming zijn met hun leef tijd, vermoeid worden." Daar echter Norma" één van de lievelingsopera's van dan sultan is en de scène van fle heldin met haar twee kinderen niet goed geschrapt kan worden, beleeft men dik wijls het merkwaardige tooneel, dat twee stoere soldaten van de lijfwacht, met den fez op het hoofd en' met, hooge laarzen aan de be enen, voor Norma knie len en de beide kinderen voorstellen. In zijn goedhartigheid kan de sultan niet dulden, dat zijn amusement den ar tisten veel moeite veroorzaakt. Op zeke ren avond bemerkte hij, dat, terwijl de muzikanten van het orkest allen gemak kelijk zaten, alleen de man met de groo tte contrabas overeind stond en in het zweet zijns aanschijns zijn instrument bewerkte. De sultan was geroerd door het harde werken van den man en liet hem zeggen, dat hij gerust kon gaan zit ten hij behoefde de achting voor zijn souverein niet zoo ver te drijven, dat hij ook tijdens het muziek maken bleef staan Arturo echter legde den sultan uit. dat de man met de contrabas tengevolge van de reusachtige afmetingen van zijn instrument niet kon zitten. De sultan antwoordde 1niair ge dagen later stuurde hij den contra- bassist een monumental en zetel, die zöo kunstig was ingericht, dat de muzikant voortaan hoog in de lucht zat en de ge heele situatie beheerschtie. Raadgevingen. Versch brood kan heel geleidelijk ge ineden worden, als het mes even ge warmd is. Inkt- en ijzervlekken kunnen igeheel verwijderd worden door de vlekken met meJk te bevochtigen en ze dan te bedek ken met keukenzout. Dit moet gedaan worden, voordat het kleedingstuk gewas- schen wordt. -- - - Buffalo Bill. Do wereldberoemde ..Show" van Buf falo Bill, die sedert vijftien jaar niet in Europa te zien is geweest, bevindt zich tegenwoordig weer in Engeland en kolonel Cody zoo heet Buffalo Bill eigenlijk ziet er nog even schil derachtig uit als tevoren met zijn fladderende haren, zijn puntbaard en zijn zeventiende-eeuwsch costuum. Als men hem het arena ziet binnenrijden I en liet publiek groeten aan het hoold helden uit de boeken van Aimard en van zijn ruitertroep, is het of een over- Mayne Reid. levende uit vroeger eeuwenten bezoek j Men ziet in de ,,show" met de lasso komt. Buffalo Bill is namelijk een pil- werpen door roodhuiden en spoorzoe- toreske persoonlijkheid, die zelf een kers. mustangs dresseeren en berijden, groote attractie is van de „show". Indianen met mocassins en tomahawk En het eigenaardigst is, dat de voor- aanvallen op reizigers in de prairie, stellingen zelf reproducties zijn van enz. tooneelan uit zijn vroeger leven onder I de roodhuiden, een leven als van de! DE ZATERDAGAVOND. 5 Roestvlekken verwijdert men uit lin nen of katoen, door het goed met citroen zuur te bevochtigen, en daarna het ge heel goed uit te spoelen. Als schoensmeer hard en droog begint te worden, moet men er een beetje azijn aan toevoegen dan wordt het weer uit stekend bruikbaar. Spiegels en vensterglazen maakt men goed schoon en helder door ze te wrij ven met een dichtgebonden zakje met slijp goed doorweekt in koud water. Na ze overal meermalen heen en weer ge wreven te hebben, neemt men een schoo- nen, zachten doek en wrijft ze goed droog en schoon. Meisjesgrillen en Staatscongres Er gaat niets boven den wil van een Amerikaansche vrouw, tenminste zij weet dien handig door te drijven, zoo zelfs, dat de meest ernstige aangele genheden zich naar haar hebben te schikken. Dit is onlangs schitterend bewezen door Miss Hanna, de dochter van den senator Hanna. Zij zou dezen zomer in het huwelijk treden met den zoon van den gezant der Vereenigde Staten aan het Russi sche hof, Joseph Max Cornich. President Roosevelt, alsmede een groot aantal Kabinetsleden, senatoren, buitenlandsche diplomaten en verte genwoordigers van onderscheidene par tijen zouden hij dit huwelijk tegen woordig zijn. Zeer toevallig viel een staatsvergade ring op den dag van het huwelijk, zoo dat de meeste hooggeplaatste personen voor het bijwonen der plechtigheid moesten bedanken. Dit verdriette Miss Hanna in hoog mate en zij deed moeite bij verschillende staatslieden tot het uitstellen van de vergadering. De jonge dame vergat hierbij dat het wel zoo eenvoudig was den datum te veranderen van de trouwpartij en dit oordeelden de heeren dan ook de beste weg. Do vader der bruid ontving der halve een telegram dat de staatsverga- dering moest doorgaan en zijne tegen woordigheid daarbij noodzakelijk was. Miss Hanna liet zich noch door dit telegram, noch door haar vader tot andere gedachten brengen en zij tele grafeerde kort en bondig terug ,,1-Iu- welijkblijft vastgestelden datum, con gres verdagen." Vader Hanna vond de handelwijze zijner dochter allesbehalve goed. en toen hij haar nogmaals trachtte te be. wegen haar „willetje" niet zoo door- te zetten, antwoordde de Miss heel erg zelfbewust„Ik verander mijn trouw dag niet, en ik hen er zeker van, dat mr. Roosevelt mijn, wil zal eerbiedi gen, dat hij alles zóó zal regelen, om aan mijn feest te kunnen deelnemen." Mr. Hanna heeft, in zijn wanhoop, letterlijk deze woorden van zijn lief tallige dochter overgeseindde uit werking was prachtig President Roo sevelt veranderde zijn plannen. Een nieuw reddingstoestei bijjbrsnd, Een -levende lamp. ledre weeit, dat er veel phosphoreust organismen bestaan organismen, die door grondstoffen en bouw de eigen schap gekregen hebben lichtstralen te verspreiden. Sommige van die organis men behooren tot de categorie der micro ben, andere grootere zijn'hier en daar voor reizigers in tropische gewesten te z'en, zij hechten zich bijv. op zeekwal len en zoo nu en dan kunnen wij ze ook in onze gematigde luchtstreek gc nieten des zomers als wij het onverge lijkbaar schouwspel van het lichten der zee bewonderen. Zij die in 1900 op de Parijsch© tentooinselling het „Palais de ï'Optiqufe" bezochten, hebben daar ken nis gemaakt met die lichtgevende we zens. Natuurlijk deed zich nu do vraag De gevaren, welke de groote mo derne woonhuizen, de z.g. huurka zernes en de reusachtige magazijnen bij het uitbreken van brand voor dë bewoners opleveren, die pas kort ge leden op zoo vrecselijke wijze geble- iken zijn bij den grooten brand te Budapest, hebben in Amerika en En geland, waar tengevolge van de duurte van den grond het bouwen van reus achtig hogoe huizen in het bijzonder in zwang is, den betrokken technici reeds lang te denken gegeven en de constructie van een aantal eigenaar dige en vernuftige reddingstoestellen tengevolge gehad. Op de tentoonstelling van hrand- bluschmiddelen, welke in Earls Court, het bekende Londensche expositielo kaal, gehouden wordt, bevindt zich een dei-gelijk toestel, dat in het bij zonder de aandacht trekt. Het is een zeer groote. automobiel, die een aantal op elkaar rustende, onbrandbare plat forms draagt. Door machinale Inrich tingen kunnen deze platforms in de hoogte geschroefd worden, zoodat ieder platform zich bevindt ter hoogte van een verdieping van het brandende huis. Deze platforms hebben tweeërlei doel. De bij een brand in het huis van de buitenwereld afgesloten bewoners kunnen zich door de vensters op ae platforms redden, terwijl tegelijkertijd de brandweerlieden van de platforms af de brandslangen, veel di-chter hij brandende bove.nste verdiepingen bren gen en de stralen veel zekerder en met meer effect richten kunnen. Het ver keer tusschen de platforms en de ven sters vindt plaats door middel van schroefladders. vcor, of dat niet voor practische doel einden aangewend kon worden. Men herinnert zich zeker nog dat men. op de Tentoonstedling ballons kon koopen waarin lichtgevende bacteriën gekweekt werdende ballon was donker, zoolang men ze stil liet hangen, maar zoodra ze heen en weer geschud werd, begon zij ie gloeien. Zoodoende had men ee.n, lamp die gloeide, zoodra men het wilde, maar dan ook maar heel kort, daarna werd ze weer duister. Als aardigheid en nieuwig heid kon zij dus heel aardig dienst doen maar voor de praktijk had men er op deze wijze niets aan. Dat zal dan ook wei de reden geweest zijn, dat men na 1900 in het „Palais de l'Optique" het le vende l'icht niet meer zag of hoorde noe men. Maar d'ie tijd is niet verloren gegaan, uit Wecnen hooren wij nu van de uit vinding van een levendie lamp, die blijft gloeien. Dezo lamp is uitgevonden Hans Moilisch, den zeer bekenden pro fessor in botanie aan de Universiteit te Praag en onlangs geschonken aan de Academie van Wetenschappen te Wee- nen. Hot is een bacterische lamp, een lainp, waarin het licht wordt teweegge bracht door lichtgevende bacteriën., die reeds lang hekend zijn. Maar de con strue tie van deze lamp is uiterst ge schikt. De bacteriën liggen niet in een vloeistof, waardoor men verplicht is ze heen en weer te schudden om ze licht gevend (te maken, hetgeen gebeurt als er contact komt tusschen de bacteriën en de zuurstof in de luclitzij worden over de geheele binnenzijde van de ballon gekweekt op een dun laagje salpeter ui gelatine. Op die wijze zijn de bacteriën voortdurend in contact met zuurstof,, Zoodoende behoudt de ballon haar licht-, geveild vermogen. Twee dagen na het binnenlaten der bacteriën wordt het ge heele laagje gelatine lichtgevend, en de levende lamp blijft gedurende veertien dagen d drie weken onophoudelijk door gloeien. Do verlichting is buiten kwestie niet bijzonder helder, maar voor opera ties is zij zeer voldoende. En de levende lamp is absoluut veilig. Zij verspreidt in 't minst geen warmte; zij kan noo't brand veroorzakennatuurlijk denkt men er zoodoende ook over de lamp Molisch in mijnen en kruitmagazijnen fe gebruiken. Misschien zal ze ook de photographeerkunst nog veel diensten kunnen btwijzen. Tusschen mal en dwaas. Weinig aandacht wordt gewoonlijk ge. schonken aan den jongen, d'ie langza merhand de kinderschoenen ontwassen is en toch eischt hij ministens evenveel zorg als zijn zuster van denzelfden leeftijd. Hij wordt vaak lomp esn onhan dig genoemd, zijn voeten en handen ziln zoo onmogelijk groot, wij kunnen ons niet voorstellen, hoe uit dat „leelijke eendje" nog een flinke man groeien moet. Ofschoon hij er niets van laat mer ken is de opgroeiende knaap buitenge woon gevoelig zoo hindert het hem bij. zonder, dat hij zoo dikwijls uitgelachen wordt wegens zijn telkens overslaande sternen zijn groote onhandigheid. Wordt hij geprezen en aangemoedigd, dan toont hij wat hij kan en diat valt bijna altijd mee. Ik ken veel jongens en heb bijzon der veel sympathie voor hen maar wor den ze geminacht en uitgelachen dan wordt hun trots gekwetst en hun ziel verhard. Als zijn gedrag berisping ver dient, zeg het hem dan kalm, als ge alleen met hem zijt en roer daarna de zaak niet weer aan. Hij ziet en begrijpt dan, dat gij hem vertrouwt, en zal zijn best doen zich te beteren. Een goede, nieuwe gewoonte. In Amerika wordt het mode voor da mes om haar hoeden af te zetten, zoo dra zij een zaal binnentreden. Buiten kwestie zou die mode als ze algemeen werd, bijzonder veel gemak bezorgen. Vooral het feit, dat 'niet als gevolg van een request maar geheel vrijwillig deze mode ingang schijnt te vinden, doet ho pen, dat ze duurza'am zijn zal. In som mige kerken in Amerika is het reeds in zwang, dat de vrouwen haar hoeden af zetten, zoodra zij de kerk binnentreden of wanneer zij gaan zitten. Bij warm weder zou die mode der vrouwen veel genot geven, en ook zou zij die spotters ontwapenen, die beweren, dat de vrou wen alleen in de kerk komen om haar eigen nieuwe hoeden te vertoonen en van anderen te critiseeren. HUISHOUDELIJKE WENKEN. I Bij het visch koken moet men vooral zoigen een gelijkmatig, niet te heet vuur te onderhouden. 11. Warm water-kannen moeten tel kens na^ïféï gebruik omgekeerd neerge zet worden om uit te .druppen. Een en kele druppel water kan roest veroorza ken en, een roestplekje wordt spoedig gevolgd door een lek. Kamferproeven. Bevestigt men bij het roer van een papieren bootje een stulc kamfer, dan zal het bootje, wanneer men het In het water plaatst, zich in allerlei richtin gen voortbewegen. Evenzoo kan men aan van papier vervaardigde visschen en andere waterdieren een voortdu rende beweging mededeelen. De student, in de medicijnen Dorst- mans is zulk 'n groot vijand vanwa- terdrinken, dat hij zells op de karaf op zijn nachttafel een étiket heeft geplakt, waarop met flinke duidelijke letters„Uitwendig" geschreven staat Ik hoop, juffrouw Kletsmeier, dat u, wat u gehoord hebt. voor geen geld verder zult vertellen Neen, dat doe ik gratis

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 10