Staten Generaal. DE SP00RWEG-ENQUETE Een anti-feministisch advocaat-genen UITSPRAKEN. H. Zipp, slagersknecht te Haarlem, mishandeling amhtenaar in functie 5 dagen gev.straf. B. de Ruijte, arbeider ts Haarlemmer meer, opzettelijk vernieling f 5 boete of 5 dagen hechtenis. A. Meeuwenoord, bloemistknecht te Bloemendaal, wederspannigheid 15 da gen gev.straf. J. P. de Rooy, werkman H. de Graaf, straatmaker, Th. Meeuwenoord, arbei der, allen te "Bloemendaal, wederspan- tQÏgbeid met vereende krachten., de le en 3e ieder 15 dagen d'e 2e vijf dagen gv. straf. C. Slagveld, arbeider te ZandvoOrt, eenjv. beleediging, 3 boete of 1 dag hech tenis met vrijspraak van hetmeerdere C. de Wid, hittendrijver te Zandvoort, mishandeling van een dier, vrijgespro ken. P. Scholts, tuindiersknecht Wijk aan Zee en Duin, mishandeling, een week gev.straf. J. H. van Leeuwen, zonder beroep te Beverwijk, mishandeling 8 dagen gev. straf. Th. Gabsloot, tuind «rsknecht te Wijk aan Zee en Duin, diefstal 3 weken gev. straf. W. W. Warmerdam, bakkersknecht te Hillegom, diefstal, 14 dagen gev.straf. 3. J. Jonker, zonder beroep te Zaandam eenvoudige beleediging 5 boete of 3 dagen hechtenis. D. Braak, hv. J. J- Jonker, zonder be roep te Zaandam eenvoudige beleediging vrijgesproken. D. Grammer, los werkman te Zaandam mishandeling, een maand gev.straf. rij- aan te koopen grond, een afzonderlijk huisje zal worden gebouwd. De tol op dien Ouden Haarlemmerweg werd weder voor 2 jaren verpacht aan den tegenwoordigen pachter Lijnkamp voor 1450 per jaarwaarna de geheele begrooting werd vastgesteld- in ontvang en uitgaaf op een bedrag van f25606 De politieverordening zal worden a gevuld met bepalingen omtrent het - den ihéit licht, terwijl de snelheid waar mede automobielen en motorrijwielen in de kom van het dorp Houtrijk en P~- lanen mogen rijden, thans uitgedrukt kilometers zal worden vervangen door „als een paard in matigen draf." Na de uitloting van twee aandeelen de leerlingen der gemeente werden in heime zitting een drietal belastingre clames behandeld. Bij de rondvraag deelde de heer Bies heuvel den voorzitter mede, dat één der laatste Zondagen op den straatweg Slo- terdijk—Halfweg, tot in het dorp weder een wielerwedstrijd had plaats gehad, waarop de voorzitter een onderzoek toe zegde. Men schrijft aan de N. R. Ct. In de gemeenten Schoterland, Has- kerland en Engwirden zijngroote pu blieke verlcoopingen aangekondigd van boerderijen en landerijen, in eigendom toebehoorende aan ééne familie, die in Friesland als zeer welgesteld be kend staat. Deze verkoop is een gevolg van het faillissement der Noord- en Zuidhol- Jandsche bank te Haarlem. Een lid der Friescbe familie had nl. ten behoeve van den directeur dier Bank, den beer E. de Lanoy, eene borgstelling geteekend, naar men zegt tot 'n bedrag van f 250,000, welk bedrag nu moet betaald worden. Er wordt daarom door de familie gerealiseerd, en zoo wordt althans gezegd al hare eigendommen in Friesland zullen onder den hamer ko men. Wat biervan zijin elk geval is reeds een groote uitgestrektheid landerijen ten publieken verkoop aan gekondigd. Stakende schooljongens. Donderdagavond verlieten een 15-tal jongens omstreeks 8 uur de fabrieks school, welke gehouden wordt in het Wijklokaal van de Jongelingsvereeni- ging in de Lange Annastraat (Don derdagsavonds van half acht tot half tien.) De reden dat zij niet langer de school wenschten te bezoeken was, dat een hunner kameraden om ge gronde redenen niet op den cursus was toegelaten. Na buiten voor het gebouw nogheel wat rumoer te hebben gemaakt, -trok ken zij af. Bij arrest van het gerechtshof te Amsterdam is in hooger beroep be vestigd het vonnis waarhij N. ,T. Kol- lard alhier door de Arr. Rechtbank alhier is veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf ter zake van mishan deling en opzettelijke vernieling. Gevonden voorwerpen: Een Rijkspostspaarbankboekje, een gummiwielband, een zweep. Bekeuringen. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen een 15-j.arig jongmensch, dat met zijn fiets op een voetpad in den Hout reed; tegen een winkelier, die zonder vergun ning gemeentegrond in gebruik nam tegen een aannemer, die liet sdoopen, zonder een scljuthok te plaatsenen te. gen jongens wegens het plegen van •straatschenderij. De vergadering van onderwijzers, in do arrondissementen Haarlem en Bever wijk, zal gehouden worden in de groote zaal van het Brongebouw te Haarlem op Dinsdag 13 October 1903, des voormid dags half elf. Als sprekers zullen op treden de heeren H. S. Loran, hoofd eener bijzondere -school te Haarlem (over Mr. Willem Bartjes) en dr. Ch. H. Ali Cohen, hoofdinspecteur van de Volksge zondheid voor Noord-Holland en Utrecht (over„Toelichting tot het onderzoek naar het voorkomen van adenoïde vege talies -in de neus-keel-holte bij schoolkin deren"). Uit de Omstreken Heemstede. In het gezin van Van Dijk aan den Binnenweg nabij de Koediefstol, doet zich op heden het tweede geval van Typhus Abdonimaal voor. Haarlemmerliede en Spaaruwoude In de Donderdag gehouden raadsver gadering was de begrooting voor 1904 bet voornaamste punt der agendade belastingen werden vastgesteld als vorig jaar n.l. 40 en 10 opcenten op de grond en 10 op de personeele belasting en f4500 hoofd'elijken omslag bij de behandeling der uitgaven werden naar aanleiding der deswege ingekomen verzoeken de jaarwedden van den secretaris en ambte naar ter seoretarie ieder met f200 ver hoogd, die der drie gemeente-veldwach ters ieder met f 50, terwijl aan den rijks veearts te Halfweg een jaarlijksche toe lage werd verleend van f100, met ver plichting daarvoor ook de vleeschkeurin- gen in de gemeente te verrichten. Een tweede hcoipeiler zal worden aan gesteld, terwijl voor de brandspuit te Spaamewoude op bij de school aldaar Binnenland. Kameroverzicht. De behandeling van de nieuw Bankwet. gisteren in den namiddag door de Tweede Kamer aangevangen, is net ten einde gebracht, maar de algemeene beraadslaging liep toch af. Trouwens, de heer van Bylandt. die liet debat opende, achtte de zaak uit stekend voorbereiïd en het debat bij voorraad uitgput. Waar dte nu getrof fen .overeenkomst hem voor',den Staat voldoende voordeelig voorkwam, be paalde hij zich tot één punt: de goud- politiek. Voor ons land en ons volk en voor onze betrekkingen met het buitenland is het van het allerhoogste belang, dat ons zilver en bankpapier de goudwaarde behouden. Nu had de bank zich verbonden voor een termijn van 15 jaren van handhaving der goud- politiek. Spr. juichte dit toe, doch had gaarne een termijn van 25 jaren gewenscht, voor de bank zoowel als voor den Staat, in het belang van de stabiliteit der goudpolitiek. Had de eerste spreker de quaestie van een Staatsbank laten rusten, de tweede, de heer van Asch van Wijck opperde daartegen bedenkingen en ook de Min. van Financiën zag die in, terwijl de heer dr. Bos, bekend voor stander eener Staatsbank, daaromtrent zijn denkbeelden ontwikkelde. De quaestie waarom het evenwel in het debat voornamelijk ging was de verlenging van het octrooi met 15 dan wel met 25 jaren; het laatste werd sterk verdedigd door de beide eerste sprekers, terwijl dr. Bos nadruk legde op de wenschelijkheid, dat niet op te langen termijn zou worden verschoven een vernieuwde bespreking der bank- politiek, omdat de omstandigheden, ook de goudquaestie zich konden wij zigen. E11 nu had men te dien aan zien wel een verklaring der bank, waarin iedereen vertrouwen stelde, doch de goudpolitiek was niet in de wet vastgelegd. Voor den Minister was dit intusschen geen bezwaar, hij achtte de verklaring der bank bindend. Tegen een verlenging tot 25 jaren van het octrooi zou hij zich niet verzetten. De heeren Bos en Schaper kwamen tegen deze houding des Ministers op. De laatste sprak zelfs van een door gestoken kaart en achtte verlenging onnoodig, wanneer men voor de Bank het gevaar van oprichting eener staats bank toch gering achtte. Het algemeen debat liep ten einde en de eerste drie artikels werden aan genomen. Heden 11 uur voortzetting. De afdeelingen der Tweede Kamer benoemden tot rapporteurs over Hoofd stuk X (Koloniën) de heeren Pompe van Meerdervoort, Van Vlijmen, Van Limburg Stirum, Fock en Hubrecht. Baad vaa State. Met den voorzitter van de Tweede Ka mer, -den oud-minister Mackay, wordt voor het vice-presideixtschap van den Raad van State genoemd de oud-minis ter, het Kamerlid jhr. mr. A. F. de Sa- vornin Lobman. Nooit verstandig? Gisterochtend heeft er een hevige gas ontploffing plaats gehad te Rotterdam in een perceel in de Diergaardelaan. Op ~de bel-étage, vóór aan de straat zijde, had zich in den loop van den nacht een massa gas verzameld, vermoedelijk ontsnapt uit de gaskroon, die te laag was neergetrokken, terwijl er te weinig water in de huizen was. Om dat gas te laten ontsnappen, werden er een paar ramen opengeschoven. De 18-jarige dienstbode, die met mevrouw in de ka mer was, had lcort daarop de groote on voorzichtigheid om, staande op een trap leer, meit een brandenden lucifer naar een volgen® haar meening ontstaan lek aan de gaskroon, te gaan zoeken. Da delijk daarop volgde een hevige slag. De dienstbode wérd met het leertje omge slagen en kreeg brandwonden aan hoofd en handen, terwijl ook het hoofdhaar van mevrouw werd geschroeid. Door de ontzettende luchtverplaatsing, die op de ontploffing volgde, werd de binnenmuur van het vertrek, waarin men zich op hield, over "de geheele lengte gescheurd heit paneel sloeg uit de deur, de ruiten van een tochtdeur in het portaal en van de straatdeur werden verbrijzeld en in. de vestibule werd de tusschenmuur, die daar de scheiding met het bovenhuis vormt, over een groot gedeelte ontzet. ïn het souterrain verplaatste de luchtdruk verschillende voorwerpen, zonder veel schade aan te richten. Moord of do dslag. Men meldt uit Groningen In het ziekenhuis is overleden de 27- jarige J. I., op wien Zondagavond te Slochteren vijf revolverkogels zijn gelost. De vermoedelijke dader P. H. is aange houden. Aan J. Oudegeest, voorzitter van de Ned. Vereen, van Spoor- en Tram wegpersoneel, vroeg de voorzitter Was uw vereeniging door de Staats spoor erkend? De heer OudegeestIn zoover dat wij eenmaal antwoord gekregen heb ben daarin lag dus de erkenning op gesloten. (Na 31 Januari jl. is de ver eeniging door de directies officieel.er kend.) Het gold een pensioenfonds- quaestie. Maar toen zijn wij op de wijze, dien heer Sprenger van Eyk speciaal eigen, met een kluitje in het riet gestuurd. Wij «hadden, ge schreven dat wij gaarne bereid wa ren de zaak mondeling toe te lichten. Wij hebben slechts ten antwoord gekregen, dat de schriftelijke toelich ting voldoende wasdaarna hebben wij nooit meer iets van de zaak ge hoord. De voorzitter: Zijn dergelijke aan rakingen ook wel voorgekomen met de Hollandsche Spoor? De heer OudegeestJa. meer dan eens is mondelinge bespreking aan den heer Van Hasselt aangevraagd maar wij hebben die alleen verkregen 29 Januari. Wij hebben toen een zeer belang rijk onderhoud met de heeren van de Hollandsche Spoor gehad, waarvan door een ambtenaar proces-iverbaal is opgemaakt. De voorzitterGij meent dus, dat mondelinge bespreking van erkende organisaties der Maatschappijen hij het opperen van wenschen en bezwa ren van groot nut zou zijn De heer OudegeestDat is de meest practische weg. Mr. Lam an TripGij hebt gespro ken over de wenschelijkheid, dat de directiën te spreken zijn -voor de be sturen der vakorganisaties maar acht gij het mogelijk de directies te vei'- plicbten dit te doen, ook ten aanzien van kleine, zwakke organisaties Acht gij het practisch mogelijk? De heer OudegeestZoo goed als ik het mogelijk acht, dat de Minister voorschrijft, dat de directie groepen moet vormen uit het. personeel, en bepaalt op welke wijze de vertegen woordigers dier groepen moeten wor den gekozen, zoo goed acht ik het mogelijk in hetzelfde artikel te bepa len" dat de groepen, die het personeel uit eigen beweging heeft gevormd, het recht hebben gehoord te worden. En dit laatste zou ra. i. het meest effect hebben. Dr. AriënsIk wensch u een enkele vraag te stellen, over de oorzaak der laatste werkstakingen. Iedereen weet, dat de ontevredenheid in de laatste jaren zeer is toegenomen. Ligt dit aan de grootere gestrengheid der Maatschappij in de laatste jaren? De heer OudegeestNeen. Dr. AriënsIs dan in het algemeen de conditie van het personeel in de laatste jaren verminderd De heer OudegeestIndirect wel. In de laatste dertig jaren zijn voor het algemeen in de nijverheid deloo- nen gestegen. Daarmede zijn delevens- wijze, de prijzen rvan vele levensbe hoeften gestegen, maar vóór verreweg het grootste deel.van hert mindere personeel hij de spoorwegen zijn de loonen gelijk gebleven, en vandaar, dat de zorg voortdurend nijpender is geworden. Een vergelijking van de loonen in de industrie te Amsterdam met die van de spoorwegarbeiders al daar geeft een enorm verschil aan. Een koperslager hij de spoorwegen ie Amsterdam met een gemiddeld weke- lijksch inkomen van 9 10 staat ver ten achter bij een gewoon indus trie-arbeider. en toch wordt bij het stellen van. prijzen gerekend op een inkomen van idem zooveel. Dat heeft gemaakt, dat zij, in de laatste j aren in veel ongunstiger conditie komen, Dr. Ariëns Is volgens u de loon- grief de dominante van alle grieven De heer OudegeestJa. Dr. AliensKan men zeggen, dat de ontevredenheid alle rangen van het personeel doorliep of voorname lijk bij de beambten en werklieden bestond De beer OudegeestZij bestond on der alle rangen, bij de eene categorie natuurlijk sterker dan bij de andere. Dat ging natuurlijk tot zekere hoogte, want ik heb nooit gehoord dat bv. een hoofdingenieur of secretaris d)er Maat schappij ontevreden was. Toen wij dan ook naar aanleiding van de Januari-ge-schiedenis aan de verschillende afdeelingen vroegen, welke eischen zij te stellen hadden aan de directie, zijn wtij overstelpt met brieven, Dr. AriënsWanneer over loons- verhooging wordt gesproken, wordt dikwijls ik laat daar te recht of ten onrechte gezegd dat men on machtig is om wenschen dienaan gaande in te willigen. Nemen wij aan. dat dit juist is, maar dat de directie zich in contact gesteld had met de organisaties van hot personeel en haar dit had mede gedeeld, zijt gij van meeniing, dat dit alleen reeds gunstig zou gewerkt heb ben op den gemoedstoestand van het personeel, al was de toestand overi gens ook dezelfde gebleven? De heer OudegeestJa. Dr. Ariëns Dus nog afgezien van eeri feitelijke verandering van den toestand De heer OudegeestGij koppelt hier twee zaken aan elkander, die meer gedetailleerd moeten behandeld wor den. Allereerst zegt gij „het bekendma ken van het feit, dat de directiën niet in staat waren meer loon te betalen, zon dit van invloed zijn geweest?" Verder ..wanneer de directiën zich meer direct, ook tan aanzien van dit punt in contact hadden gesteld met het personeel, zou dit dan gunstig ge werkt hebben Omtrent het e-erste kan ik u mede- deelen. dat ik zelf steeds heb ge zegd, dat de directiën onder de tegen woordige omstandigheden niet in staat zouden zijn afdoende de loonen te verbeteren, afgescheiden van de vraag hoe dat gekomen is. De deeling van de millioen in 1891 onder de aandeelhouders van de Hollandsche Spoorweg-Maatschapptij zou een aardige som geweest zijn om hert personeel in betere conditie te brengen. Steeds heb ik verkondigd, dat zon der Staatsexploitatie verbetering der positie van het personeel niet moge lijk was. omdat thans de spoorweg- exploitatie een zoo hopelooze janboel is, dat er geen quaestie is van meer loon. Niettegenstaande dat hebben de menschen steeds tegen mij gezegd „hoe moeten wij er dan komen? Dat kan ons betrekkelijk weinig schelen, maai' wij kunnen zoo niet langer doorleven. Met een gezin te Amster dam te leven, van /II per week is niet mogelijk." Daarom had de redenieering weinig vat op de groote massa. Iemand', die qenig idee had van becijfering, die eenigszins naging wat aandeelhouders krijgen en dergelijke dingen, begreep dat wel en was dan ook de sterkste voorstander van Staats exploitatie. Maar de groote massa be grijpt dat toch niet en zegt,,ik heb zooveel om van te leven en ik heb zooveel noodigik werk zoo hard als ik kan en nu vil ik ook een bestaan hebben". Had de directie zich ook ten aanzien van deze zaak wat meer in verbinding gesteld met het personeel, dan ware langs den geleidelijken weg zeer gemakkelijk een regeling te ont werpen geweest, waardoor het perso neel gebaat was. Nog geen drie ja ren geleden hebben wij met den di recteur van de Nederlandsche Tram weg-Maatschappij een onderhoud ge- bad over de loonen en werktijden van het _personeel. Wij. wisten hoe die Maatschappij er voorstond, maar de toestand van het personeel was ab soluut onhoudbaar. De directeur wist geen weg om de aandeelhouders en tevens bet personeel tevreden testel len. Wij. hebben hem toen een weg gewezen door allerlei schikkingen en maatregelen, die genomen kunnen worden, waardoor men den menschen in de grootste behoeften tegemoet komt. is bet zeer gemaldeelijk. In dien de directie verhand wil houden met de vertegenwoordigers van het personeel, die met de stroomingen en gevoelens van het personeel beteir op de hoogte zijn dan ziij zelf. dan is er een weg te vinden om den toestand te verbeteren. Bij de Maatschappij zou dat ook het geval kunnen zijn. Bij het onderhoud dat wij in Januari met den Raad van Administratie der Hollandsche IJze ren Spoorweg-Maatschappij hebben gehad, is door ons er op gewezen, dat wij niets wilden hebben, doch alleen binnen vier_maanden ©en ant woord wenschten op de vraag, of de directie bereid was een betere ioonre- geling in Tf'et leven te roepen. Dat is helaas door den beer Westerwoudt geweigerd en toen hebben wij dien Raad van Administratie te kennen ge geven, dat wij zeer goed begrepen, dat een betere loonregeling voor het geheele personeel niet kon worden ge maakt. maar dat er toch wegen open stonden om geleidelijk tot verbetering te geraken. „Indien de eene maand", zoo zeiden wij, „de eene categorie iets krijgt, en een volgende maand een andere, dan blijft het personeel kalm." Ware dat geschied, dan zou niet voorgevallen zijn, wat wij hebben be leefd in Januari en April. Maar bij het genoemde onderhoud is beslist door den lieer Röell ontkend, dat wij eenig recht hadden om namens het personeel op te tredien. Dr. Ariëns Zijn er niet ©eaiige ca tegorieën onder het personeel, wier salarissen de laatste jaren nogal ver hoogd zijn De heer OudegeestIk herinner het mij niet, maa,r ik weet wel, dat de inkomsten van de machinisten de laatste jaren verminderd zijn door verlaging van de kolen- en vetpre- nriën. De heer Talma Gij hebt gezegd, dat. wanneer men in beroep komt van een straf, men zeker kan zijn dat zij verzwaard wordt. Zijn u gevallen bekend, waarin een voudig door het simpele beroep op den superieur van den bestraffer de straf werd verzwaard. De heer OudegeestJa, ik kan die thans niet noemen, doch ik zou die gevallen wel kunnen opsporen. De beer Talma Gij hebt gezegd, dat naai- uw meening de hoofdgrief was de loonen. Anderen hebben ons medegedeeld, dat de hoofdgrief was de verkeerde behandeling'van den mindere door zijn superieuren. Kunt gij dit verklaren? De heer OudegeestZeker. ,ik heb" een overzicht over het geheele land, •terwijl de anderen slechts hun. eigen omgeving kennen. Ik heb hier een groot pak brieven, uitsluitend gekre gen naar aanleiding van onze vraag aan de afdeelingen om de looneischen te stellen, die alle over de loonquaes- tie loopen. al komen er wel grieven in voor over diensttijden en behande ling. Er zijn zoo talloos veel grieven, die het hoofdbestuur alle kent, doch die door anderen niet alle gekend "worden. De anderen zien slechts hun omgeving, zoo ook de mannen, die in een deel van het land zaten en verklaarden dat de staking over het geheele land wel zou lukken, omdat er in hun omgeving diruk zou worden gestaakt. Monument yoor generaal Tan der Heijden Het lijdt geen twijfel (zegt de „Arnh. Ct.'of binnen een niet te ver verwij derd tijdstip zal op den Berkenheuvel met zijn verrassend schoon panorama op .Arnhem en de omgeving naar het Oosten en Zuiden, een monument ver rijzen voor den luit,-generaal Karei van der Heijden. Het blad verneemt toch, dat de com missie, welke zich gevormd heeft met het doel, de oprichting van gezegd mo nument daar mogelijk te maken, alle reden heeft, om tevreden te zijn over de uitkomsten van hare eerste stappen in dezen. Pas is zij aangevangen met den steun in te roepen van stadgenoo- ten voor haar gelukkig denkbeeld, of zij heeft reeds aan, meest bescheiden, bijdragen /9zij bijeen. Als een verblijdend bewijs, dat het jonge geslacht een warm hart heeft voor zoo schitterende daden van moed beleid en trouw als de held van Atjeh heeft getoond, mag wel gelden, dat voor het gymnasium, de hoogere burger school met 5-jarigen cursus, die met 3-jarigen cursus en de kweekschool voor onderwijzeressen te Arnhem lijsten zijn aangevraagd om die daar ter teekening te doen circuleeren. Walgelijk. De Dordr. Ct. meldt Iiedennamiddag waren Bagijnhof en Raamstraat le Dordrecht getuige van een walgelijk tooneel. De 64-jarige vrouw v. dS*., wonende aan de Krom me Elleboog, had zich als naar ge woonte bedronken en waggelde langs de straat. Een politieagent vermaande haar vergeefs, rustig naar huis te gaan; de vrouw liep eene woning aan de Raamstraat binnen, waar men van haar bezoek njet gediend was, zoodat zij spoedig weer op straat stondOok toen weigerde zij huiswaarts te gaan, zoodat den agent niets overbleef dan de vrouw onder een grooten toeloop van nieuwsgierigen naar het bureau te brengen. Heen noua, maar katterig. Men schrijft uit Winschoten aan de P. D. C. De Telegraafheeft melding ge maakt van een gev^l van nonna te dezer stede. De waarheid is deze Een meisje had wat al te zwaar kermis ge houden den voorlaatsten Zondag, 's Maandagsmorgens ging ze te bed en stond tengevolge van overspanning barer zenuwen eerst Woensdag d. a. v. weder op. Storm. Schipper Jacob van IJken, van Amersfoort, ging Dinsdagavond met een lading turf van Zwartsluis op reis naar huis. De wind was mooi. Buiten gekomen werd de wind steeds heviger totdat hij genoodzaakt was te anke ren bij de „Kanaar". Met zeer veel moeite gelukte het den schipper met zijn zoon en zijn knecht den geheelen nacht door alles te behouden, totdat Woensdagmorgen om 6 uur in eens de voorsteven van het schip geheel wegsloeg. De schipper, de zoon en de knecht klommen in den mast, en in dezen toestand werden zij opgemerkt door den burgemeester van Vollenhove, die onmiddellijk visschers te hulp zond, die hen redden. Slachtoffers vaa den storm. Iru den 'Storm van Dinsdagnacht zijn 4 jongelieden uit Enkhuizen, de drie broe ders S., A. .en C. Scholten en hun neef D. van Es, die een zeiltocht maakten op de Zuiderzee, omgekomen. Dit zijn de vier personen, die op een omgekeerde schuit door de „Groningen III" werden opgemerkt. Van Urk wordt aan het ,,N. v. d. D." gemeld, dat schipper v. Kramer op zee het scheepje „De Volhouder" heeft ge vonden, met mast en zeil vooroverlig gend, de giek gebroken en de helmstok verdwenen. Toen hat vaartuig leegge- schept was, vond men o.a. twee horlo ges, waarvan het eene was blijven stil staan op kwartier over achten. Het scheepje is op Urk aangebracht, van waar de treurige tijding aam de familie werd bericht. Hefc spoorwegongeluk bij Barneveltf Naar wij vernemen heeft de heer Kraan opzichter bij de Holl. IJz. Spoorweg Mij. zich niet bij zijn ontslag neergelegd, zoo dat een scheidsgerecht in deze quaestie uitspraak zal hebben te doen. De gede gradeerde ploegbaas Loman, die over drie jaar recht op vol pensioen gehad zou hebben, heeft zijn ontslag genomen. Bij onderzoek moet gebleken zijn dat in den nieuw gelegdem wissel wel de vereischte bout geplaatst is, waaraan eveneens de gebruikelijke moer ge schroefd was, maar door welke bout mem vergeten had bovendien nog een splitspen te steken. Door bet overrijden der treinen nu moet de moer losgedraaid zijn, waardoor de bout den wissel niet meer vasthield. Van Donderdag af was de nieuwe wissel in gebruik en voldeed bilijkbaar goed, tot dat 's Zondagsmorgens de D-trein me.t het bekende noodlottige gevolg juist op deze plaats 'derailleerde. Hbld. Onderlinge twist. Te Sas van Gent heeft Zondagavond laat op het bovenhuis van een herberg een woordenwisseling plaats gehad, wat daar meer voorviel, zoodat men daarop geen acht sloeg. Maandag verspreidde zich het gerucht dat de 23-jarige zoon van den herbergier twee messteken in de- zijde had bekomen. De geroepen ge neesheer achtte beide wonden' levensge vaarlijk. De politie stelt een onderzoek in, maar de dader of daders zijn onbe kend. Men vermoedt dat een familiedra ma heeft plaats gehad. (M. C.) Koloniën. Diamanten. Naar men weet zijn op het placer Savannah Mine No. 1 in Mindrinetti herhaaldelijk kristallen gevonden, die veel overeenkomst vertoonden met dia manten. Bij deskundig onderzoek bleek echter in den regel, dat het kwartskris- tallen waren. In verband evenwel met het feit, dat in vroeger jaren door Smith en Feimelly een zestig diamanten op bedoeld terrein moeten zijn gevonden, gaf wijlen de heer J. E. Muller, de be zitter van 'de concessie, den moed niet op, om ook dat edelgesteente te zullen vinden, waarvoor hij zich de kosten getroostte de noodige werktuigen ter plaatse te instaileeren. De zaak bleef sedert hangende. De erven van den heer Muller konden het onderzoek naar dia manten niet voortzetten. Slechts werd nog op bescheiden schaal .goud gewon nen op de concessie. Bij het goudwas- schen echter, trok een zeer kleine kris tal van buitengewonen glans de aan dacht van den voorwerker. Hij zond het voorwerp naar Paramaribo op, van waar men een tusschenpersoon it derland aan de hand nam, 01 kristal te onderzoeken. Dezer kwam antwoord van bedoelden schenpersoon, dat het kristal bij derzoek gebleken was een, diamani het zuiverste water te zijn. De hai waarde van 't steentje, dat niet ee: grootte had van een rijstkorrel, ongeslepen, ruim vijf gulden. 1 deze omstandigheden is het zele betreuren, dat de tegenwoordige ders der concessie niet in de heid zijn het onderzoek, door 1 den heer Muller aangevangen, vo; zeitten. („O. f Rechtszaken. Mej. Mr. van Dorp aan 'tw De gistermorgen om tien uui opende zitting van het I-Iaagschf rechtshof genoot een zeer buitt wone belangstelling. Reeds om over negenen waren enkele plas in de zaal ingenomen, en langzn hand werden niet slechts de pub tribune, doch ook gereserveerde ken, die voor dames waren vi houden, geheel bezet. Alleen v tot onze verbazing niet zoo heel leden van de balie aanwezig, 01 eerste pleidooi te hooren, dat Nederlandsche advocate, mejuffi mr. E. C. Van Dorp, zou houder De beklaagde, een schilderski uit Zaandam, kwam in hooger bs van een vonnis van de Middell sche Rechtbank, waarbij hij we diefstal van bankbiljetten van baas Wisse was veroordeeld tol jaar gevangenisstraf. Beklaagde voor de zitting der Rechtbank haaldelijk bekend, eerst voor dei stolene, daarna voor den veldwac toen voor den burgemeester, ve gens voor den wachtmeester der rechaussee, eindelijk ook voor rechter-commissaris. Daarna hee dat alles weer herroepen. Ondervraagd door den preside! door den rapporteur over de red van zijn eerst bekennen en dan ontkennen, antwoordde hij op suffen, teemenden toon als var kind, dat maar half begrijpt, da aanvankelijke bekentenissen ware gelegd onder den indruk van voor hooger straf, deels ook pressie van bedreigingen van de van den bestolene en diens vr Die bedreigingen zouden zelfs gep zijn gegaan met opsluiting. Zijnet heeft hij vermoedens tegen de set zuster van den bestolene. De advocaat-generaal ving zij quisitoir aan met de opmerking de groote belangstelling niet gele ze zaak, maar wel wordt veroon door de merkwaardige hij zonder dat hier voor 't eerst eene meeste in het recht optreedt. Het is zelf historische gebeurtenis in de ges denis van het recht. Spreker kan nalaten te verklaren dat hij voor niet zoo bijzonder ingenomen is dit feit, dat hem onwillekeurij spreuk in herinnering brengtOi jam fiunt fieri quae posse nega! (Al wat men onmogelijk achtte, men zoowaar gebeuren!) Of een gelijke gebeurtenis in 't belang zal van het recht, is nog een open v: Dat het optreden van een vrouv ken raadsman in een lang gevi behoefte voorziet, kan men zeker zeggen; er is waarlijk geen gf aan leden van de balie. Intusschen heeft de nieuweling in zooverre getroffen, dat haar het Hof eene zaak is toegewezen wel geen cause célèhre is, maar geen onbelangrijke zaak en eene voor den verdediger eene dank taak oplevert. Spreker ging vervolgens de zelve na en merkte op, dat vol art. 405 van het Wetboek van S vordering eene bekentenis niet In teloos wordt door herroeping die heri'oeping op aannemi gronden geschiedt. Dat zulks hier niet het geval was, werd spreker daarop uitvoerig betoogd requireerde bevestiging van het vo der Rechtbank. Mej. mr. E. C. van Dorp, haar dooi aanvangend, merkte op dl reeds aanstonds door deze zaai ernst van de taak van den verdei in vollen omvang leerde kennen, deze beklaagde naar haar overtu niet schuldig is, kon zij echter volle overtuiging verklaren en i: opzicht vervulde zij hier een dank taak. Harerzijds stelde zij, tegenovei betoog van het O. M., een bondi goed geconstrueerd pleidooi, wi zij als hoofdstelling opnam date klaagde, zijn bekentenissen doi eigenlijk onbewust heeft nage) wat hem in de tallooze met hen voerde gesprekken is gezegd. Trou betwistte zij dat, gelijk door het was volgehouden, de bekentenis meer. zou wezen dan eene n uda fessio, daar zij niet vergezeld van de omstandigheden die vol art. 405 Strv. zijn vereischt. D.1 bankbiljetten zijn weggenome; geheel onbewezen, daar nog 11 noch zijn vrouw met zekerheid nen verklaren dat.ze er waren op Zondagmorgen, waarop ze heel; zijn gestolen. De beklaagde alleen daarom bekend, omdat hij zarnerhand in de meening was men, dat hij toch in de gevaD! zou gaan en dan maar hoopte op der straf door een bekentenis. Pleitster concludeerde dus tol spraak en verzocht beklaagde'soD dellijke invrijheidstelling. De advocaat-generaal zag w het vergevorderde uur (het was: bij zessen) van dupliek af. waarr. Hof het verzoek om onmiddellij! vrijheidstelling afwees en de uits; bepaalde op heden over 8 dagen Vatten wij onze indrukken va: eerste optreden eener advocate it derland kortelings samen, dank: wij tot het volgende: Het optreden van Mejuffrouw Dorp heeft, wat den uiterlijken' aangaat, zeker algemeen aangei getroffen. Haar eenvoudige,

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2