Tweede Blad, Gemeenteraad. Behoorende bij ifNiarlem'i Dagblad" vmn Vrijdag 9 Oct. 1903 Mr, 6219 Vergadering van heden Woensdag 7 October 1903, des namiddags te half twee. Voorzitter de Burgemeester. Afwe zig waren bij den aanvang der verga dering met kennisgeving, de heeren Rin- kema. Spoor en van Styrum. Puntl. Mededeelingen en ingekomen stukken. a. dat is gesteld in handen van B. en W. om advies lo. een adres van Mevr. dde Wed. A. J. DuyfjesVan Pesch om onder stand 2o. een adrer van J. H. Haitingh om hem met ingang van 1 December e. k. eervol ontslag te verleenen als onderwijzer aan de 6e. Tusschen- school. b. dat is ingekomen lo. een amendement van den heer W. A. J. van de Kamp op de bepa lingen van den dienst der gemeente reiniging 2o. een adres van D. A. Frijn e. a. werkeloozen tengevolge van de spoor wegstaking om voor geringen prijs brandstof gedurende de wintermaan den voor hen beschikbaar te stellen; 3o. een door het B. Armbestuur in- fezonden tarief van onderstand voor 904; 4o. een adres van J- J. Bouwmees ter om zijn bouwplan van perceel Nassaustraat hoek Lange Margaretha- straat no. 15 goed te keuren. 5o. een adres van A. Hoeve en an dere bewoners van de Nassaustraat en Lange Margarethastraat om voor meld bouwplan van J. J- Bouwmees ter goed te keuren 6o. een adres van J. J. van Oorde, verzoekende terugbetaling van te veel betaald schoolgeld voor zijn zoon. Wordt in banden van B. en W. ge steld ter afdoening. 7o. een adres van bet Haarlemscb Arbeidssecretariaat om ter voorziening in de behoefte aan voeding en blee ding van alhier schoolgaande behoef tige kinderen de noodige gelden toe te staan. 8o. een schrijven van den heer J. G. Bellaar Spruyt houdende dank betuiging voor de verhooging zijner jaarwedde. c. dat door den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Hol land, als buitengewoon gemeente veldwachter is ontslagen de brug wachter L. Cornet en eervol is ont slagen de agent van politie A. Hal- bersma. d. dat het voorstel van B. en W. ten geleide van het werkliedenregle ment, naar de afdeelingen van den Raad is gezonden. B. en W. hebben kas en boeken van den gemeente-ontvanger nagezien en in orde bevonden. Voor kennisgeving aangenomen. Dr. J. Timmer vraagt wegens vele be zigheden eervol ontslag als lid der ge zondheidscommissie. Wordt verleend, onder dankbetuiging voor de in deze functie bewezen dien sten. P u n t 2. Voorstel tot vaststelling van een staat tot beschikking uit den post voor onvoor ziene uitgaven dienst 1903, tot een bedrag van 143.35. Goedgekeurd. Punt 3. Ter vaststelling wordt aangebo den een staat tot af- en overschrijving van een bedrag van ƒ549 van den post „onvoorziene uitgaven1' op den post „.Bijdrage ten behoeve van de Zweminrichting in het Spaarne". Goedgekeurd. Punt 4. Voorstel van B. en W., ■'ot goed keuring van een le suppletoir kohier der pi. dir. belasting, dienst 1903, tot een bedrag van ƒ9.740.35, voor een beschre ven inkomen van ƒ531.000. Goedgekeurd. Punt 5. Voorstel van B. en W. tot nadere vaststelling der salarissen van de ambte naren der Bank van Leening, als volgt Direoteur 1600 tot 1800, boekhouder 1050 tot 1200, schatter der gouden, zil veren, zijden, wollen en andere panden, 900 tot 1000, le klerk 700 tot 850, en 2e klerk ƒ500 tot ƒ650, de verhoogingen driejaarlijkseh te doen geschieden. De jaarwedde van den schatter der paarlen en edelgesteenten blijve bepaald op rioo. Goedgekeurd. Punt 6. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken op een adres van het hoofdbestuur der Vereniging Scliut- tevaer om vermindering van het ha vengeldtarief voor doorvarende vaar tuigen. Dienovereenkomstig wordt besloten. Punt 7. Voorstel tot intrekking van bet Raadsbesluit, waarbij besloten is tot bet uitgeven van gemeentegronden in erfpacht. Door den heer Modoo en tien andere leden van den Raad is een voorstel gedaan tot wijziging van de voor waarden, waarop gronden in erfpacht kunnen worden uitgegeven. Hierbij wordt o.a. voorgesteld, dat de in erfpacht uit te geven gron den bij besluit van den Ge meenteraad worden aangewezen, bij welk besluit tevens de geschatte ver koopwaarde wordt vastgesteldvoorts om het erfpachtsrecht in den regel te verleenen voor hoogstens 99 jaar waar. bij de jaarlijks te bepalen pachtsom wordt berekend naar een bij de uitgifte door B. en W. te bepalen billijke rente van de geschatte verkoopwaarde van den grond, die echter niet minder dan 3^ procent zal mogen bedragen. De eens vastgestelde rente blijft voor den gehee- len duur van bet erfpachtsrecht onver anderd. De geschatte verkoopswaarde van den grond kan na 20 jaar en daarna om de 10 jaar worden herzien, mits de eene partij dit een jaar vooraf aan de andere heeft verklaard. De herschatling geschiedt dan door drie deskundigen, waarvan elk der par tijen er een benoemt, welke beide samen den derde benoemen. De erfpachter heeft het recht, na het eindigen van den termijn den grond op nieuw te pachten tot dezelfde voorwaar den. mits daarvan kennis gevende uiter. lijk 15 maanden vóór het eindigen van den termijn. Bij gelijken termijn kan de gemeente hem aanzeggen, niet tot wederverpachting bereid te zijn. 3. en W. déelen mede, dat het voor stel van den heer I.. Modoo c.s., aan gaande wijziging van de voorwaarden, waarop gronden in erfpacht 'cunneu worden uitgegeven, hen niet van hun gevoelen heeft teruggebracht. De VOORZ. wenscht. eerst bespre king van bet voorstel van B. en W. en beslissing daarover, daarna over de amendementen. De heer KLEIJNENBERG wijst er op, dat het beginsel van erfpacht nog maar zeer kort geleden is genomen. Het beginsel verdedigen is onnoodig. Hadden onze vaderen het gekend, wij zouden er de vruchten van plukken. Een misgreep is geweest, dat de Amsterdamsche bepalingen zijn ge volgd. Immers gaat een vergelijking met Amsterdam niet op. Spr. erkent, dat de hypotheekbanken niet happig zi.in op "t geven van geld op erfpacht, maar dit is een tijdelijk bezwaar, dat mettertijd verdwijnen zal. Een gun stige bepaling zou zijn. dat jaarlijks de canon kan worden veranderd. De bouwers hadden groot bezwaar tegen de bepaling, dat de erfpacht direct, kan worden ingetrokken, deze is se dert de Woningwet overbodig ge worden. Spr. noemt het een onrecht tegen over de nakomelingen als men voorde bezwaren tegen erfpacht thans terug- scbiikt. De heer STOLP was vroeger voor erfpacht maar heeft sedert de be zwaarlijkheid der bepalmger. inge zien. vooral die van het bedrag van den canon en bet gevaar voor annexa tie na afloop der erfpacht. Werden deze bezwaren ondervangen, dan is spr. genegen een proef te nemen voor korten tijd. hoewel de ervaring niet bemoedigend is. De heer MODOO is indertijd ver-' baasd geweest over de aanneming der motie vóór erfpacht, en heeft altijd gemeend, dat altijd Amsterdam te zeer is nagevolgd. Op. de gestelde voorwaarden heeft niemand willen toehappen, al zijn er wel onderhan delingen gevoerd., Zij hadden gelijk, daar zij 9 pCt. rente moesten geven van de koopwaarde van den grond, waardoor koopen billijker was. Bo vendien was er bezwaar tegen de an nexatie na 75 jaar. Zonder noodzaak was de zaak ingewikkeld1 gemaakt, zoodat de liefhebbers werden afge schrikt. Nu stellen B. en W. voor de bepa lingen maar weer in te trekken, wat spr. verwondert omdat indertijd een parig tot bet beginsel werd beslolen. Vandaar de pogingen der voorstan ders om de bepalingen te verbeteren en bet beeft spr. teleurgesteld, dat B. I en VY. bij bun voorstel volhouden. Spr. vindt dat wel heel sober en bad op argumenten gehoopt. Hij zou be treuren, vooral met bet oog op de gronden van bet gasthuis, nat nu weer tot verkoop zou worden besloten. De beer BEIJ NES constateert, dat men niet komt om gemeentegrond in erlpaclit, zoolang bier nog grond m koop te krijgen is, tot verschillende prijzenjarenlang kan de gemeente mei haar gronden blijven zitten en erfpacht is le duur en te moeilijk, ook omdat de nieuwe voorwaarden nog bezwaarlijker zouden zijn, daar de prijs om de tien jaar kan worden verhoogd, en dus niemand vooraf weet wat bij te betalen beeft. De heer MODOO wijst er op, dat, hoe meer-terreinen buiten de stad bebouwd worden, des te meer onze gronden in waarde stijgen. De beer HUGENHOLTZ zegt. dat de heer Beijnes de kleine bouwers ver geet, die bij erfpacht minder kapitaal noodig hebben. De bestaande voor waarden, overgenomen van Amster dam, waren te bezwarend en de eene gunstige bepaling van Amsterdam is niet overgenomen. Hadden tegenstan ders de zaak van te voren onmogelijk willen maken, dan hadden ze niet beter kunnen doen, dan door den ca non te stellen .op 5%. In Amsterdam is de canon laag gesteld en wordt gemarchandeerd in elk bijzonder ge val. Een andere bezwarende bepaling was bet vervallen van den opstal aan de gemeente na 75 jaar. Als nieuwe zaak moet men het ingang doen vin den en de voorwaarden redelijk ma ken. Met de nieuw gedane voorstellen wordt de mogelijkheid geopend, dat de erfpachter na afloop van den ter mijn de erfpacht continueert. Het hypotheek-bezwaar kan voor 75 jaar niet grooi zijn, daar hypotheken zelden voor langer worden gegeven dan 20 of 30 jaar. De toepassing van bet erfpachtbe ginsel is vrijwel facultatief gesteld. Niet dat er telkens van kan worden afgeweken maar de mogelijkheid wordt opengelaten om gronden, die door bijzondere omstandigheden niet kunnen worden uitgegeven in erfpacht, te verkoopeu. Men moet in de toekomst zien. Haar lem heefi nu weinig gronden, maar kan eigenaar worden van uitgestrekte terreinen, wat door de "Woningwet waarschijnlijker wordt. Had de ge meente het Klooster in eigendom ge had, dan had zij daar voorwaarden kunnen stellen, wat nu niet is ge- I scliied. Wordt nu tot verkoop beslo- ton van onze gronden, dan wordt groot nadeel gedaan aan het nage- i slacht, getuige bet eiland l-'eijenoord, dat Rotterdam eeuwen geleden heeft I verkocht en naderhand voor veel hoo- gor prijs bij stukken heeft moeten j terugkoppen. I Een waardevermeerdering, gescha pen door de gemeenschap ais zooda nig, moet voor de gemeente worden behouden en daartoe dus ook het mooie principe, dat eenmaal aange nomen is. Tenzij B. en W. overwe gende bedenkingen tegen het beginsel hebben in te brengen, maar daarvan is tot dusver niet gebleken. De heer KKUSKMAN heeft wel vernomen van grensuitbreiding, maar niet van uitbreiding van liet grond bezit der gemeente. Juist door onze grunden in erfpacht aau te bieden, onthoudt de gemeente ze van de markt waardoor omliggende gronden in waarde stijgen, zoodat het niet duidelijk is hoe de gemeente aan meer grond kan komen. Wie wil zich al die bepalingen van i erfpacht laten welgevallen, als hij bou wen kan op eigen grond De nieuwe voorwaarden schijnen spr. evenmin [aannemelijk. Ook voorde belasting plichtigen acht spr, erfpacht een na deel. Na afloop van den termijn is er geen quaestie meer van erfpacht van grond, maar van huizen met grond, zoodat de gemeente huizenverhuurder wordt, wat een socialistisch ideaal mag wezen, maar niet sprekers sym pathie heeft. Soms koopt de gemeente terreinen aan. waarvan ze maar een deel noo dig heeft. Mag zij nu de rest niet meer verkoopen. dan zal de aflossing van het voor aankoop bestode kapitaal moeten worden gevonden uit de be lastingpenningen. liet nageslacht zal er wèl bij varen, maar spr. wenscht daarin niet te ver te gaan. De heer VAN DE KAMP heeft inder tijd mede het voorstel tot uitgifte van erfpacht heipen doen. De ervaring heeft spr. daarvan teruggebracht. Allereerst de quaestie van geld. Spr. meent, dat de eerlijkheid eischte. me de te deelen dat negen hypotheekban- i ken geen van allen bemoedigend heb- j ben geantwoord op de vraag of zij hypotheek op erfpacht willen geven. 1 De kleine bouwers kunnen er dus niet op bouwen, evenmin menschen, die hun kinderen een huis willen na laten. Maakt men gunstige bepalingen voor bouw in erfpacht, dan kunnen die niet voordeelig zijn voor de ge meente en voor het belang der gemeen te zit de Raad bier. De heei MODOO noemt het beginsel van erfpacht, dat de gemeente de waarde van den grond ontvangt bij jaarlijksche pacht. Belemmerende be palingen wenschte spr. niet De ge- meente moet rente van den grond hebben, niet meer en niet minder. Worden de voorwaarden aldus ver eenvoudigd, dan zullen er wel lief hebbers komen. De heer HUGENHOLTZ, den heer Kruseman antwoordend-bestrijdt diens beschouwingen. omdat men niet 'moet uitgaan van het denkbeeld, dat de gemeentegronden ongebruikt zul len blijven liggen. De voorstellers wil len juist die gronden onder erfpachts- j voorwaarden in gebruik geven. Als het beginsel juist is, dan moet ;men zich enkele beperkingen laten welgevallen, in 't belang der gemeen schap. Zoo is T toch Overal, dat is geen socialistisch beginsel, het gaat in alles door ui een georganiseerde maatschappij. Tegenover liet bezwaar van afschrijving staat riet voordeel, dat voor 't bouwen, minder kapitaal noodig is. En daarbij dit is de hoofdzaak plukt do gemeente ue vruchten van de waardevermeerdering van den grond. Spr. wil zich niet verdiepen in de taak van de gemeente als huizenyer- huurster in de toekomst, maar ziet geen bezwaren. Evenmin als. de heer lviusuman wil spr.. het tegenwoordig 'geslacht bezwaren iet wille van liet nageslacht, maar terrein in erfpacht uitgegeven brengt immers de waarde vauden grond op, in deu vona van den opbrengst van den canon. 't is waar, dat de hypotheekbanken - niet zeer gunstig hebben geantwoord, 'maar sommigen hebben verklaard, dat zij eerst de voorwaarden moesten zien .en één hunner bad geenerlei bezwaar. De menschen bouwen niet als regel huizen om die aan bun kinderen na te laten. De meesten bouwen op spe culatie. De heer STOLP is het niet geheel met den vorigen spreker eens. 11 ij leest in de voorwaarden, dat de termijn met 20 jaar kan afloopen. Bij korteen termijn is natuurlijk erfpacht onmo gelijk. Koopt de gemeente grond, dien ze uitgeeft :n erfpacht, dan wordt uit den canon wei de rente, maarniet de aflossing gevonden. Tegen 1,2- zou spr. geen bezwaar hebben, maai de vrijheid behouden um, als de men schen er aan gewend zijn. te gaan lot 5, 5 1/2 of nog hooger. Zooals de voor stellen daar liggen, gaat spr. mei het voorstel van B. en W. mee. De heer VAN DE KAMP leest* de antwoorden der hypotheekbanken voor. De heer NIEUWENHUUZEN KRU SEMAN vraagt, of het wel zoo abso luut zeker is. dat na 100 jaar de grond zooveel meer waard zal zijn, dan thans. Er zijn stroomingen en gis tingen, waarvan de uitslag niet te voorspellen is. Koopt de gemeente suc cessievelijk grond en verkoopt ze dien. dan - wovdt een zekere winst verkregen. tegenover de onzekere winst van de erfpacht. De heer SCHRAM constateert, dat blijkt, hoe gauw mismoedigheid in treedt, wanneer e--n als goed erkend beginsel niet spoedig vruchten af werpt. Voor een kleinigheid zijn indertijd hier gronden uitgegeven, die nugroote waarde hebben. Er is geen veiliger bezit dan dat van grond. Tegeif het

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 5