NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. en Ander over de Tramplannen. I n Zorg en Druk. 21e Jaargang. No. 6223 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 14 OCTOBER 1903. HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummersn 0.02X Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37X de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 15 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen.. Hoofdbureau en Drukkerij: Zuider Buitenspaarne No. 6. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122. Bijkantoor: Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc., Parijs, 3Pis Faubourg Montmartre. Haariem's Dagblad van 14 Oct ?at o. a. Een en ander over de tramplan- >n, Hnitenl. Overzicht, Antwoord an Mr. Ph. de Kanter aan Dr. Timmer, Binnenl., Sport en adsberichten. Iet voorstel, dat Burgemeester en ithouders hebben gedaan ten aan- q van de overdracht aan de E. N. T, van de concessie der Haarlem- paardentram en de daarbij be- irende nieuwe plannen dat voor- I kan niet met overhaasting zijn [esteld. In Juni 1902 zijn de adres- I der beide trammaatschappijen in- romen en in October 1903 hebben en W. hun advies uitgebracht, len heeft er dus den tijd voor ge nen. )es te zonderlinger is het, dat B. en voorstellen om te besluiten, dat ombouw van de lijnen der paar- itram zooals die in 't stuk wordt ïgegeven, binnen zes maanden ten de moet zijn gebracht en den eer- n Januari 1904 beginnen. .an den concessionaris wordt dus inig tijd gegund, ir is meer. B. en W. stellen voor bepalen, dat de passagiers op de van de paardentram, wanneer electrisch zal zijn geworden, zul- kunnen instappen waar zij ver zen, doch uitstappen alleen op na- te bepalen halteplaatsen. Ziedaar het systeem van wat ik zou wil- noemen ..los-vaste" stopplaatsen, stelsel waarvan noch de Raad, :h de trammaatschappij vroeger lit willen weten en dat immers ook ds af te keuren is, omdat geen con- iteur ter wereld, wanneer h/ij tus- en de stopplaatsen in. passagiers leemt, zal kunnen beletten, dat er teen passagiers uitstappen. I. en W. moeten wel zeer belang- ;e redenen hebben gehad om af te ken van het tegenwoordige stelsel i stopplaatsen, dat het publiek be- digt en waaraan bet gewend is. omer maar. dat we die redenen in voorstel niet te hooren krijgen. ider ctusschen zijn deze de hoofdzaken t, De voornaamste punten in de mplannen zijnhet doortrekken de lijn naar het B1 auwbruggetje. vaststelling van het tarief en het ileggen van de nieuwe lijn naar Zijïweg. 'aar de twee trammaatschappijen zoeken, de concessie van de Haar- ische paardentram over te dragen i de E. N. E. T., daar. stellen B. W. als voorwaarde, dat dan de van de paardentram door de E. E. T. zal worden doorgetrokken tot het Blauwbruggatje, opdat de >rd- Zuidhollandsche Stoomtram ir haar eindpunt vinde en uit Hout verdwijne. leze verlenging kan voor de E. N. T. nooit voordeel opleveren. Inte- deel kan zij niet anders dan daar- verliezen. Het vervoer van de stad zal daardoor nooit vermeerderen, dat de menschen wel in den Hout ndelen, maar er niet doorheen mmen. De passagiers van de omtram alleen zullen er dus, ge- ik van maken, maar dezen zijn uurlijk lang niet talrijk genoegom kosten te dekken, daargelaten nog de onmogelijkheid voor een tram, die om de 74 minuut rijdt om te corres- pondeeren op een stoomtram die hoogstens eenmaal per uur aankomt. Weliswaar zal Zuiderhout, zoodra het bebouwd zal zijn, eenige passagiers aanbrengen, maar daar hier een villapark zal worden gesticht na tuurlijk nooit veel. Derhalve wil men aan de E. N. E. T., nu zij medewerking der gemeente noodig heeft voor een eenvoudige transactie, den last opleggen van het maken van een nieuw baanvak, dat niet loonend is en het nooit wor den kan. Is dat billijk Dc meen van niet. Is het verstandig? Evenmin. Straks hoop ik aan te toonen waar om niet. Bij deze bezwarende voorwaarde hebben B. en W. het niet gelaten. Het College tornt ook aan het tarief en wel op grond hiervan, dat de Haarl. Tramw. Mij. getoond heeft bij een lager tarief met voordeel te kun nen exploiteeren. Een feit is «het. dat de Haarlemsche Tramw. Mij., met een betrekkelijk ge ring kapitaal en een uiterst zuinig be heer. een dividend van 3 procent heeft kunnen uitkeeren. Ik vermoed, dat de aandeelhouders van de E. N. E. T. en niet ten onrechte deze winst niet als toppunt van hunne wenschen zullen beschouwen. Waarom nu stellen B. en W. dan voor. het maximum tarief van 10 tot 74 ei. te verminderen en daarbij nog te bepalen, dat voor eiken K. M. meer niet 5, maar 24 cent meer zal worden berekend Of vindt men het voldoende, dat aldus van liet Blauwbruggetje naar 't station tien cents zou mogen wor den gevraagd? De Ceintuurbaan is, zooals uit de jaarrekeningen blijkt, voor de maat schappij een slechte zaak. Zij slokt, op, wat de lijnen naar Zandvoort en Bloemendaal opbrengen. De redenen daarvan zullen den lezer blijken uit de navolgende cijfers over de op brengst van tramverkeer, die wij ver zameld hebben In Amsterdam met 530.000 zielen is de opbrengst per dagkilometer 142, in Rotterdam 341.000 zielen 52.50, in Den Haag met 218.000 zielen f62, in Utrecht met 106000 34 en in Haar lem met 67000 f 2 8 per dagkilometer. En wil men de cijfers nóg spreken der in Amsterdam maakt elke inwo ner 43 ritten per jaar. in Rotterdam 24, in Den Haag 33, in Utrecht 10 en in Haarlem iö. Ten slotte nog een derde cijfer. Toen de E. N. E. T. haar 5 cents ta rief invoerde, ging men kan het in de vervoersstatistiek zien de op brengst per dagkilometer met f 1 acn- t e r u i t. Sterker bewijs is wel niet denkbaar, dat toen het tarief te laag was ge worden. ten opzichte van het bereik bare vervoer. Men moet toch niet vergeten, dat zelfs bij uiterst laag tarief in. een stad van 70.000,zielen bet vervoer niet op eens belangrijk kan worden uitge zet. Kinderkaarten, waarmee de schoolgaande jeugd tegen 24 cent per rit van de tram kan gebruik, maken, zijn er niet meer- dan een twintigtal. Werkliedenkaarten tot verlaagden prijs vonden heelemaal geen aftrek. Van het vervoer kan dus geen an dere, dan een zeer langzame toene ming worden verwacht Is het dan billijk, de maatschappij, die een zeer groot kapitaal in de on derneming heeft moeten vastleggen r voor deze nieuwe plannen alweer ton nen gouds zal moeten besteden, te be snoeien in haar tarief omdat een lijntje als dat van de paardentram het voor vijf centen ampertjes doen kon? Ik meen van niet. Vrees voor overmatig hooge tarie ven behoeft niet te bestaan. Daartoe geeft het bestaande maximum geen aanleiding en de E. N. E. T. zelf weet, dat het haai- belang nooit kan zijn, het meeste te eischen. omdat daar door de menschen de tram mijden en niet, zooals bij een lagen vrachtprijs, zich gewennen aan het gebruik ma ken van de tram. In deze beide denkbeeldten van B. en W. meen ik een onjuiste opvat ting te bespeuren, namelijk dezedat het Gemeentebestuur, zooal niet vij andig, dan toch hoogst voorzichtig te genover dezen concessionaris behoort te staan. Veel juister zou het zijn. wanneer het Gemeentebestuur, met gepaste beperking van de macht der maatschappij, zooveel het kon mee werkte tot baar bloei, omdat het nooit goed kan zijn voor een gemeente, dat zij een tramonderneming heeft, die op den duur geen behoorlijk dividend aan de aandeelhouders kan uitkeeren. Dan ontstaat vanzelf een slechte dienst, dan wordt het materieel onvol doende en het personeel slecht be taald. Deze gebreken zal het Gemeentebe stuur dan met het scherpst gestelde contract niet kunnen verbeteren. Het is dus zaak de maatschappij in bil lijkheid tegemoet te komen en haar niet het bestaan moeilijk te maken door voorwaarden, zooals B. en W. nu voorstellen haar voor te schrijven. In een volgend artikeltje zal ik een paar opmerkingen maken over de lijn naar den Zijlweg en over het denk beeld' om een gedeelte van het vervoer te leiden langs Smedestraat, Groote Markt, Koningstraat en Gierstraat. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht De aandacht is nu in hoofdzaak gevestigd op RUSLAND en JAPAN. Natuurlijk loopen er. zooals dat in dergelijke gevallen altijd gaat, tal van geruchten en wel liefst in oorlogszuch tige®: geest. Tot die rubriek behoort de bewering, dat de Japansche troe pen te Mazampho geland zouden zijn. een gerucht, dat zelfs te Londen de Japansche staatsobligatiën aanmerke lijk deed dalen. Ware er echter iets van zóóveel gewicht gebeurd, we zou den het wel met zekerheid weten. Zon der de gewone menschelijke neiging, om altijd de zaken erger voor te stel len dan ze zijn, te volgen, kan men zeggen, dat er één feit is. dat reden geeft den toestand ongunstig in te zien en wèl dat de czaar zijn reis naar Rome voor onbepaalden tijd heeft' uitgesteld. Nu kan men dit wel toe schrijven aan anarchistenvrees men zou namelijk niet zeker zijn, dat het keizerlijk paar in Italië voldoende beschermd zou zijn tegen aanslagen maar veel meer ligt voor de hand het besluit om het bezoek uit ie stel len, juist nu. in verband te bx-engen met den gespannen toestand in Oost- Azië. In de Duitsche diplomatieke krineen schijnt men nog niet heel pessimistisch gestemd te zijn en is men van mee ning. dat er nog kans bestaat op een vredelievende schikking en daarbij wordt dan aangegeven, dat zulk een schikking zou kunnen bestaan in een verdeeling van de heerschappij over Korea tusschen de beide mogendheden. Zonder aan deze veronderstelling af breuk te doen, zouden we willen op merken, dat voor 'toogenblik niet Ko rea, maar Mantsjoerije de groote steen des aanstoots is. Eer zou mis schien een oplossing van de moeilijk heden tusschen Rusland en Japan te vinden zijn in deze richting, dat Rus land van Japan de vrijheid kriW in Mantsjoerije te doen wat het wil.waar tegenover Japan dergelijke vrijheid krijgt ten aanzien van Korea. Hiermee zou echter Rusland betrekkelijk weinig gebaat zijn, want het ontmoet in Man tsjoerije niet alleen Japan, maar ook de Europeesche mogendheden en in de eerste plaats Engeland. De toestand1 in Oost-Azië is voor Rusland dubbel onaangenaam, omdat het genoodzaakt is zijn aandacht te wijden aan hetgeen op het BALKAN-SCHIEREILAND voorvalt. Ware het grens-incident bij Karama niet voorgevallen, dan zou men zeggen, dat de opstand en de botsing tusschen Bulgarije en Turkije hun eind naderen. Uit Monastir bijvoorbeeld wordt ge meld, dat de opstand in dat Vilajet feitelijk onderdrukt is. De Boeren heb ben bun wapens ingeleverd en de verhouding tusschen Turksche boeren en Bulgaren, die zich onderworpen hebben, moet zeer goed zijn. Nu zal dit bericht waarschijnlijk wel wat al le rooskleurig getint zijn. maar er is meer dat op een terugkeer tot nor male toestanden wijst. Wij bedoelen den terugkeer van 20.000 Macedonische vluchtelingen van Sofia naar Mace donië. Onderhandelingen daarover worden door Turkije en Bulgarije ge voerd en de Por,te heeft aangeboden middelen te verstrekken tot onderhoud dier menschen en verklaarde zich bereid hun eigendommen terug te geven. Het grens-incident zal misschien óók op vredelievende wijze afloopen. Bulgarije heeft voldoening daarover gevraagd en als antwoord van Turkije is daarop de mededeeling ontvangen dat de Sultan een commissie heeft be noemd om een onderzoek naar die zaak in te stellen, teiwijl last is geveven de schuldige officieren te straffen. Van het gevechtsterrein valt te melden, dat er twee dagen gevochten is te Kaïnrna, ten Noorden van Ja- nitsa. De Turken verloren bij die af faire 50 man, terwijl de opstandelin gen slechts een onbeduidend verlies geleden schenen te hebben. Daaren tegen werd er den Ssten een gevecht geleverd bij Kaimaksjalan (Oostelijk van Monastir), waarin 100 Bulgaren sneuvelden. Stadsnieuws. Haarlem, 13 October. S t e u n-C o m i t Ingekomen gelden van Zaterdag 10 October 103Bus H. A. S. 0.25 Tinkelenberg f 1Ters 1vergade ring Verraad-Rapport 5 Oct- f Ï.Oöi schoenenverkoop f 0.50 korting siga- renverkoop f 0.15; over vorige weeklijst 0.80 P. v. d. G. ƒ0.25; wed. P. 0.50W. W. f 0.25 sigarenverkoop werkplaats H. S. M. 6.75; idem Fi- gee ƒ3.48; idem Conrad 2.46: idem Beynes ƒ3.45; lijst 769 typo's Fransen Enschedé 1.70 lijst 767 typo's Akker man de Waard 0.70; lijst 76S typo'9 Kleinenberg 0.35 typo's Erven Loos- jes lijst 765 ƒ0.60; inteekenbiljetten ƒ60.85; lijst 813 meubelm. Pool '3.30; lijst 787 meubelm. Nedcrkoorn 1.45 lijst 635 H. Reinalda 0.55; lijst 636 Groot ƒ2.05; lijst 821 P. v. d. Pek ƒ0.80; lijst'818 De Mink ƒ0.30; uit voering Klasse Justitie ƒ2.06 totaal 97.604. De steun is als volgt0.50 voor een gehuwde en 0.35 voor een on gehuwde per dag en voor elk kind 0.25 toelaag per week. Betaling Dins dag 13 October van 9 tot 11 uur St. Bavo. De St. Elisabeth's Vereeni- ging heeft Zondag hare verlotings-ten- toonstelling geopend in de zaal van den heer Schrederhof aan de Kruis straat. Wij bezochten deze tentoonstelling en maken de bestuurderessen gaarne een compliment voor de flinke orga- nisatie. Keurig zijn de prijzen geëta leerd. En er zijn heel wat kostbare prijzen, die zeker de bezoekers zullen aanmoedigen een lot te nemen. Ook is er een tombola, waar men voor een dubbeltje een mooien prijs kan trek ken. De zaal van het hotel Schrederhof voor het goede doel tot steun van de armen onzer stad afgestaan, leent zich uitstekend voor deze tentoonstelling, die zeker een druk bezoek waardig „N. H. Ct. Nienvre schouwburg. Reeds vroeger maakten wij melding van een adres aan den Raad, waarbij verzocht wordt op het voorstel vanB. en W. aangaande een nieuwen schouwburg, niet in te gaan. Dit adres luidt in rijn geheel als volgt Geven met verschuldigden eerbied te kennen, oudergeteekenden. allen inwoners der gemeente Haarlem., dat zij met groot leedwezen hebben kennis genomen van een door het College van Bux-gemeester en Wethou ders aan Uwen Raad gedaan voorstel, tot het in grfpacht afstaan van 2800 vierk. meter gronds in het verlengde van de Zuiderstraat, met de bedoeling dat daarop een schouwburg zal wor den gebouwd, en zulks tegen eenjaar- lijkscken canon van ƒ1 (een en ander vervat en nader omschreven in Raads stuk no. 237 1903) dat zij van oordeel zijn, dat ge noemde terreinen, vertegenwoordi gende een waarde van minstens ƒ56.000 (zes-en-vijftig duizend guldens) door de gemeente zelve onlangs voor dien grond betaald, niet dan om zeer belangrijke redenen aan den dienst en het gebruik der gemeente, of aan hare bestemming tot bouwterrein in koop of erfpacht tegen een behoorlijk bedrag, mogen worden onttrokken dat b. i. deze belangrijke redenen hiier niet aanwezig zijn, wijl het stichten van een schouwburg zeer ze ker geen algemeen belang kan worden geacht, al is voor sommige ingezete nen de mogelijkheid van eenige winst niet uitgesloten; dat ook de erfpachtscanon van ƒ1 per jaar voor een terrein van zoo groote uitgestrektheid geen behoorlijk bedrag kan worden genoemd, en dan ook slechts als een vorm naar den letter der wei. moet worden be schouwd dat h. i. de steeds stijgende ge meentelijke belastingen voldoende aantoonen. dat de grootst mogelijke zuinigheid moet worden betracht, en geene voor de hand liggende voordee- lën mogen worden weggeworpen aan (vooral bij het reeds bestaan van een schouwburg) onnoodige uitgaven van weelde dat Uw college om redenen van zui nigheid niet kon ingaan op een ver zoek om een gemeente-terrein te be stemmen voor openbare kinderspeel plaats, wat als algemeen belang toch zeker den voorrang geniet boven een overbodige schouwburg dat de wethouder van Financiën in de Raadszitting van 7 Oct. j.l. zelf erkend heeft, dat onze gemeente on der zware lasten gebukt gaat dat zij volkomen instemmen met de woorden indertijd door den toenmali- gen wethouder van Fin., den heer Mr. A. C. Waller., gesproken: ..Eerst het noodige, dan het wenschelijke", later herhaald door den tegenwoordigen wethouder dr. II. D. Kruseman redenen waarom zij aan Uwen Raad eerbiedig maar dringend verzoeken het bovenbedoeld voorstel' van Burge meester en Wethouder^ te vei-werpen. Hetwelk doende, enz. Het adres wordt alom ter teekening aangeboden. De werkzaamheden voor de electrische trambaan Amsterdam Haarlem zijn thans ook aangevangen tusschen Halfweg en Haarlem, name lijk met de beschoeiïngswei'ken en vernieuwing Zwetbrug. De brug bij de Liede, die 12 M. breed zal worden, wordt van rijks wege vernieuwd, met aanzienlijke bij drage der Maatschappij. Vrouwenkleeding. Gewapend met parapluie onder stroo menden regen togen wij Maandag naar de Tentoonstelling van reform onder- en bovenkleeding, die door de Vereeniging voor verbetering van Vrouwenkleeding gehouden, wordt in de bovenzaal van Café Neuf, Groote Houtstraat, 't Was een aangename aanblik uit regen en wind' te komen in de eenvoudig maar vrien delijk met planten versierde zaal. Het groen, smaakvol door den heer Bolder- dijk geschikt, leverde een gezellig ge heel met de hier en daar tentoongestel de 'japonnen en de groote tafels met mo dellen der verbeterde onderkleeding waartusschen "herfstbloemen als chxy- santhen en dahlia's een vriendelijk effect maakten. De afdeeling Haarlem der Ver eend ging voor Verbetering van Vrouwen kleeding was geruimen tijd gewend zoo wel in de Huishoud- en Industrieschool ais in den winkel van den heer Abr. Meyer zitting te houden, voor diegene, welke inlichtingen wenschten te ontvan. gm voor het veranderen van de ouder- wetsche onderkleeding in die der reform of voor raad bij den aanschaf van nieu we reformonderkleeddng.' Men achtte de zóó algemeen verbreid, dat men met eene tentoonstelling gedurende eeni ge dagen in het najaar en in het voor jaar de tijd dat men voor winter, en zomergoed zorgt, kon volstaan, en wer- ktlijk wij gelooven dat dit goed gezien is, want hij zoo'n ruime uitstalling krijgt men een juist begrip van datgene, waar naar gestreefd wordt. De leden der Ver- eeniging hebben vrijen toegang, (niet- leden Woensdag 10 ct.. Donderdag kosL teloos) tevens hebben zij het recht de doozen met de modellen der Vereeniging voor den tijd van drie dagen kosteloos ten hunnen huize ter bezichtiging te heb ben zoodat zij de gelegenheid hebben, de modellen na te maken. Behalve de uitgebreide collectie van modellen, die in de doozen van het Hoofdbestuur aanwezig zijn, waren eveneens de modellen uit de Haarlem sche doozen tentoongesteld. De heer Abr. Meyer exposeerde eveneens modellen Feuilleton. Naar het Engelsch van ROBERT MACHRAY. 1 Bennet was heengegaan sprak zichzelf moed in voor de pijn- ïe taak. die haar wachtte. Eerstens xe tegen mrs. Eversleigh, dat zij l volgenden dag naar Yorkshire f>, en ofschoon rars. Eversleigh Top heel weinig antwoordde, zag meisje, dat zij gekwetst, beleedigd teer nieuwsgierig was. En Kitty rkte wel, dat Helen Eversleigh haar iding vreemd vond. Maar geen van den vroeg haar om een verklaring, irvoor Kitty dankbaar was. laar oneindig moeilijker was het w> wat zij tegen Gilbert zeggen zou. zat in haai- kamen- met een vel 'ier voor zich, maar zij kon er toe komen haar pen op te nemen, jjoe gaarne zou zij hem iets van de Wheid zeggen hem zeggen, dat Diet het valsclie, lichtzinnige meis- ffas, waarvoor hij haar zou hou- Weer moest zij den strijd strijden it zichzelf, en weer triomfeerde zij. Het werd een zeer kort briefje, maar het was met hartebloed geschreven, fMi#» -.»• - Beste Gilbert", zoo luidde heit. ik ben van voornemen veranderd1. Ons engagement moet verbroken worden. Ik ben van plan mr. Bennet te trou wen. KITTY." HOOFDSTUK XXV. Sinds het vinden van het lijk van Morris Thornton in de kamers van Silwood in Stone Buildings, had Gil bert Eversleigh gevoeld, dat er iets geheimzinnigs in de lucht zweefde, dat hem zeer nauw betrof en daar door voelde hij zich niet op zijn ge mak. Op allerlei manieren trachtte hij meer licht over dat alles te versprei den, maar zonder succes. Bovendien maakte hij zich zeer oingerust over den gezondheidstoestand van zijn va der cn de weinige belangstelling, die de laatste voor zijn zaken toonde. Maar al die zorgen werden vergoed door de groote wederzij dsche liefde van Kitty en hemzelf. Toen Gilbert dien morgen ontwaak te was zijn eerste gedachte voor Kik tyzij hadden afgesproken dien dag samen een lange wandeling te ma ken. Op de ontbijttafel lag een klein stapeltje brieven naast zijn bord. Hij nam ze op en belceek de adressen. Natuurlijk herkende hij direct Kitty's hand. Een oogenblik hield hij den brief in de hand met een gelukkigen glimlach om de lippen van plan hem te openen, maar inééns bedacht hij zich en legde hem op zij om hem als het, lekkerste beetje tot 't laatst te bewaren. Toen liep hij de rest van de correspondentie door en las de brieven langzaam over om des te lan ger te genieten van het heerlijk voor uitzicht, dat hem wachtte. Eindelijk opende hij haar brief. Beste Gilbert, las hij. Direct ver wonderden hem die woorden, want zoo luidde gewoonlijk de aanhef van haar brieven niet Ik ben van voornemen veranderd, zoo stond er verderzijn onrust werd grooter. Maar toen hij de volgende woorden lasOns engage ment moet verbroken worden. Ik ben van plan Mr. Bennet te trouwen, toen sloeg de schrik hem om 't hart. Hij las werktuigelijk het briefje telkens over. nauwelijks de beteekenis ervan begrijpend. Ik ben van voornemen veran derd, herhaalde hij tot zichzelf Ons engagement moet verbroken worden. Ik ben van plan Mr. Rennet te trouwen. Het was zoo plotseling, dat het hem eerst als verdoofde; hij kon het niet gelooven. Maar daar stond het zwart op wit, door Kitty zelf geschreven. Ik ben van voornemen veran derd. Dat was duidelijk. Ons engagement mioet verbroken worden. Ik ben van plan Mr. Bennet te trouwen, schreef zij. Dat waren haai- woorden, en zij waren duidelijk genoeg. Zoo was dus alles tusschen hen uit! Ja, nog erger. Kitty zou Bennet trouwen In een plotselingen aanval van angst en woede frommelde Gilbert den brief in elkaar en wierp hem op den grond. Een poosje zat hij met starenden blik uit het venster te kij ken. terwijl de gedachten zich in zijn geest verdrongen. Kitty had hem afgewezen voor BennetMaar Gilbert kende het meisje heel goed. en toen de eerste oogenblikken van smart, woede, pijn en verbazing voorbij waren, deed hij zijn best kalm over alles na te den ken het resultaat daarvan was de overtuiging, dat Kitty geen coquette was, en dat er iets achter moest zit ten. Toen nam hij den in elkaar ge knepen brief van den grond op, streek hem glad en las den inhoud telkens weer over. Maar hij werd er niets wijzer door. Hij vroeg zich af, wat toch de ver klaring van haar vreemd gedrag zou kunnen zijn. Kitty hield niet van lichtzinnig ge flirt, zij was niet capricieus. Waarom had zij het gedaan Was er tusschen de regels niet iets te lezen? Zij had hem niet alleen afgewezen, maar zij vertelde ook. dat ze Bennet trouwen zou juist Bennet! Had zij zelf hem ni&i tegen dien man ge waarschuwd En nu was ze van plan hem te trouwen Waarom Terwijl Gilbert in zijn kamer zit tende, zich inspande om dit raadsel op te lossen, was het hem als hoorde hij Kitty's welluidende stem zacht en oprecht zeggen bijna het laatste wat hij van haar gehoord had. toen zij drie avonden geleden langs de ri vier wandelden ik heb een gevoel alsof ik niet zonder je zou kunnen leven. Gilbert Wat kan dan toch de reden zijn van deze ommekeer? Onder welken geheimzinnigen invloed bad zij ge handeld Hoe meer hij er over dacht, hoe meer won de overtuiging veld bij hem dat die verandering in gevoelens bij rijn meisje op een of andere wijze in verband, moest staan met Bennet. Toch. zei hij tot zichzelf, weet ik, dat zij mij liefheeft evenzeer als ik haar bemin. Zij heeft Bennet niet lief en toch is zij van plan hem te trou wen. Wat voor dwang kan Bennet op haar uitoefenen Er moet dwang uit geoefend zijn en dan nog een heel sterke, anders zou rij er nooit over, denken hem te trouwen. Wat kan het zijn Zoo bleef hij een poos zitten, zich zelf allerlei vragen stellend, die hij niet kon beantwoorden. Ik zal naar Surbiton gaan, zei hij eindelijk, en haar vragen, wat zij bedoelt. Zij heeft mij niet verzocht haai- te vermijden, en ik ga nu metéén. Maar toen hij op Ivy dene aankwam, was Kitty er nietrij was vroeg in den morgen per trein uit Surbiton vertrokken. Hij vond zijn familie eenigszina verlegen, en in antwoord op zijn vra gen. kon hij niets anders te weten komen dan dat Miss Thornton naar Yorkshire vertrokken was. Hij sprak zijn moeder en zuster beiden, maar werd uit haar niet veel wijzer. Bei den waren hevig opgewonden en ont steld, maar zij vertelden hem, dat Kitty geen verklaring van haar ge drag had gegeven behalve dat het voor haar noodzakelijk was hen allen te verlaten. Tk begrijp cr heelemaal niets van, zei Mrs. Eversleigh. Heb jij eenig idéé, wat de reden zijn kan. Gilbert. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1