NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. Een en Ander over 21e Jaargang. No. 6224 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon= en Feestdagen. DONDERDAG 15 OCTOBER 1903. A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummersn O.Ö2)£ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037)4 de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Hoofdbureau en Drukkerij: Zuider Buitenspaarne No. 6. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122. Bijkantoor: Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR- Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Eerste Blad. Dit smnmer bestaat uit zes bladzijden. Haarlem's Dagblad van 15 Oct. be rat o. a. Blad A. Slot der tramplannen, Buitenland*ch Overzicht, Een in gezonden stak van J. W. van B.. Veldwachter Politiek in hooger beroep, Binuenl., Sport- en Stads- berichten. Blad B. Uit de geschiedenis van „Trou moet Blijcken", Een oog getuige over Overgave en aankomst van Panglima Polem, Een Yoet- balpraatje. (Slot). Het is voor ons Haarlemmers de moeite waard om eens na te gaan, op welke wijze de lijn StationDen Hout het best zou worden aangelegd en hoe die naar Overveen zou moeten loopen. Burgemeester en Wethouders zijn over het eerste punt. niet eenstemmig. De meerderheid wil de lijn behouden, zooals die thans door Kruisstraat en Barteljorisstraat loopt. Een van de leden is meer gestemd' voor het denk beeld der tramcommissie, die m de eene richting de trams den tegenwoor- digen weg wil laten volgen en in de andere richting de wagens laten loo pen door de Sraed'estraat,Groote Markt, Koningstraat en Gierstraat. Wanneer we ons in dit laatste plan even indenken, dan is het duidelijk, dat daarin voor de E. N. E. T. een belangrijk voordeel gelegen is. dat tevens een gemak oplevert voor het publiek, namelijk dat passagiers van Bloemendaal zonder overstappen naar de Groote Markt, kunnen worden ge bracht en vice versa en de wagens zonder rangeeren weer naai- Bloemen daal kunnen terugkeeren. Bovendien zou door een dergelijke lijn de Groote Houtstraat belangrijk worden ontlast en de Gierstraat, Ko ningstraat en Smedestraat van de voordeelen eener tram kunnen profi teered Hiermee houden evenwel de voor deelen op, want wat de laatstgenoem de straten er hij zouden vooruitgaan, komt de Groote Houtstraat er weer aan te kort. Weliswaar heeft de Gier straat door tal van dwarsstraten, die bij voorbaat van zelf als stopplaatsen zijn aangewezen, verbinding met de Groote Houtstraat, maar voor de win keliers in laatstgenoemde straat is dat veel minder gunstig, dan wanneer de tram langs hun deur gaat. De win keliers in het gedeelte tusschen Ver- wuift en Groote Markt kunnen er met reden op wijzen, dat hun eenige verbinding met de Koningstraat be staat in de Paarlaarsteeg. Hier bestaat dus klaarblijkelijk botsing van particuliere belangen. Van meer algemeen belang is de vraag, of het einde van de Gierstraat bij het Proveniershuis wel geschikt is om er een tram door te voeren. Het is moeilijk in onze gemeente een druk ker driesprong aan te wiizen. De in gang van de Gierstraat en die van de Doelstraat vormen twee nauwe .trech ters vlak naast elkaar. Zou hier al een tram passeeren. dan zou dit toch zeker nooit kunnen geschieden dan van den kant der Houtpoort af en niet andersom. In deze plannen zit stof tot discus sie te over. Niet minder in het plan voor een lijn naar Overveen. Deze 'hoogstbelangrijke lijn. die nu niet verder dan tot over de grens van Overveen ontworpen is, maar natuur lijk mettertijd' door Overveen en Bloe mendaal zal worden verlengd, wen- schen B. en W. eenparig niet door de Zijlstraat, maar van het Verwulft af bngs Ged. Oude Gracht en Raaks, over een nieuwe brug over de Zijlsin- gelgracht te voeren. In een vorig nummer van dit blad werd opgemerkt dat dit voor de be woners van de Zijlstraat een groote teleurstelling wezen zou. Zij hebben jarenlang geduldig op deze verbinding gehoopt en zien die nu, door het voorstel van B. en W., in ernstig ge baar gebracht Uit den aard van de ligging van deze straat zijn hare be woners aangewezen als de leveran ciers aan Overveen en Blomendaal. Een tram door hun straat zou die verhouding bevorderd hebbeneen tram daar buitenom voert de clien tèle naar andere punten van de stad, waar zij dan allicht nieuwe leveran ciers vinden zal. De Zijlstraters zullen zich dan ook afvragen: waartoe deze wijziging in de plannen Omdat", zeggen B. en W.. „de Zijlstraat te smal is om «daardoor zonder bezwaren voor het openbare verkeer een tramlijn te Daar heeft men alvast gefeestmaald ider vereeniging zeer noodig hebben. ..voeren." Wanneer de bewoners van op die heugelijke gebeurtenis. Wij wekken daarom onze stadgenooten de Zijlstraat hierop antwoorden met Op het feestmaal van de Fransch- een beroep op de Damstraat en de ItaJiaansche liga namelijk werden re- Barteljorisstraat, dan zal ik hun geen devoeringen gehouden, waarin uiteen- ongelijk geven. Maar als ik mij niet gezet werd, dat de reis van het Itali- zeer vergis, dan is in het onbevredi- aansche koningspaar de nauwe en on- gend advies van B. en W. ook dit verbreekbare banden tusschen de beide punt onvolledig toegelicht. Voor één zusternatiën nog nauwer zal toehalen, tramlijn kan de Zijlstraat niet te smal Een toost werd uitgebracht op den wezen. maar de E. N. E. T., die in algemeenen vrede, mogelijk door een deze richting natuurlijk een druk ver- toenadering van alle volkeren. Een voer voorziet, zal veronderstel ikder sprekers viel de politiek van Crispi dubbel spoor wenschen Willen de aan- waardoor een ernstig incident bewoners van de Zijlstraat dus hun ontstond, daar de aanwezige Italianen kans op een tram niet zien voorbij- voor, deels tegen Crispi part'i gaan, dan zullen zij moeten trachten trokken. Door de kreten Leve Italië aan te toonen, dat dubbelspoor inhun Deve Frankrijk" werd echter de vrede straat, geen bezwaar oplevert, of eenhersteld. andere oplossing trachten te vinden,Waaruit blijkt, dat men het zelfs bii die een druk vervoer langs enkel fen vredesmaal onderling aan den stok spoor mogelijk maakt jkan krijgen. Zij zullen wel doen met zich de De stakingen in het Noorden van FRANKRIJK gaarne op, om op 16 October as. met milde hand te geven. Tot brugwachter in deze gemeente is benoemd A. J. de Groot al hier. De heer F. C. T. van Iterson, ruim drie jaren werktuigkundig in genieur aan de „Werf Conrad" alhier, is benoemd tot ingenieur bij de open bare werken te 's-Gravehhage. Onderwijzers-V ergaderin g zaak onmiddellijk aan Je trekken en niet te wachten, tot de Raad zich daarvan uitgesproken heeft Ik meen hiermee voorloopig mijn geven aanleiding tot botsingen met de opmerkingen te kunnen eindigen, militairen. maar zou vooraf nog willen wijzen op j Uit Armentières wordt gemeld het zonderlinge feit, dat het advies - Een talrijke bende stakers besaf van de tramcommissie uit den Raad zich gisteren tegen den middag naar zoover op den achtergrond blijft, de Rue Bayard en plunderde een aan- Slechts eenmaal en dan nog zeer ter- *al huizen, waaronder verschillende loops wordt er 'in het advies van B. j handelskantoren en bankmnchtmgen. en W op gezinspeeld- Vroeger °P .verschillende Plaatsan werd een hebben we dat wel anders ge-begm van brand ontdekt, dat dadelijk zien Of B. en W. de argumenten der fbluscht ton.worden. De handelsboe- commissie reeds in hun voorstel heb- w«den door de stakers .stukge- ben ingeloscht dan wed heti juist niet, ^eS om de LwelhrgenX Svaie- nuttig of wenschehjk hebben 8avom-,rie belemmeren. De troepen trekken ,d™ dMe=."!SLSS,r.S:;j?« -la stad. Er zijn nieuwe verster- kingen aangekomen. De schade is aan zienlijk. De stakers plunderden nog een huis ken daarnaar moeten wij voorloo pig raden. J. C. P. 'ilvan Charles Janson; zij stalen 2000 Buitenlandse!! Overzicht jfres. uit de gebouwen van het ..Credit du Nord". 1500 fres. en andere waar- V\ni-711 |den uit de gebouwen van het ..Crédit Nog is geen afdoend bericht hetzij Courchelles". Er zijn talrijke ge- dan in oorlogszuchtigen. hetzn 111wonden. vredelievender! zin, betreffende de ver- De fabriek Wattrek)s staat in houding tusschen brand, heet het verder, men hoort RUSLAND en JAPAN schieten, de brandweer is ontboden, ontvangen. In Engeland ziet men de j En heel nuchter komt een later tele- jzaak zwaartillend in en acht ook het gram ons dan vertellen: Hier (te Ar- uitstellen of opgeven van zijn Italiaan-menüères) heerscht een volmaakte sche reis door den czaar een slecht kalmte. Een instructie is geopend te- jteeken. Overigens bespreken de bladen gen de bedrijvers der brandstichtingen 'den toestand. Ien rooverijen. i Zóó zegt de „Daily Telegraph" Heden zou een referendum worden i Niemand twijfelt aan het oprechtgehouden over de door de patroons ge- verlangen van den czaar om den vre-1 stelde voorwaarden, de te handhaven en zijn verplichtin- jgen na te komen. Ongelukkig is hij. ofschoon hij de alleenheerschar over alle Ruslanden is, niet de volstrekte Het ENGELSCHE 'meester over al zijn ondergeschikten IKabinet is nu voltallig door de henoe- De meest vertroostende factor in hetming van markies Londonderry tot -vraagstuk is wel de dagelijks toene- Lord.president ot lhB Council, het 'mende verbetering in d'e betrekkingen vroegere ambt van den hertog van tusschen Engeland en Frankrijk. I Devenshire. Niets wat in het Verre Oosten mocht j Met niet al te veel medelijden zal i dir eigen zal de ontwikkeling van deze vernomen worden, dat Chamberlain betrekkingen van goede buurschap tus-j iast heeft van jicht. Wat pijn heeft - schen Frankrijk en Engeland b®£en- hij aan Zuid-Afrika wel verdiend i houden, welke de tusschen Z. M. enhoopt intusschen toch zijn ver- president Loubet gewisselde bezoeken j schillende lezingen te kunnen houden, zoozeer bevorderd hebben. In Zuid-Afrika is het maar bedroe- De ..Daily Chronicle" zegtVoor Ja- (vend. De „Standard" verneemt dat iu 'pan zou het zijn ondergang zijn alsKaapkolonie tengevolge van de droog- ihet Rusland de baas liet worden te schapen en geiten sterven bij dui- Korea. Het is eenvoudig een zaak van j zenden. Er zijn geen ossen meer en zelfverdediging en als Japan meent, j schapenvleesch is feitelijk oneetbaar. dat het, door Rusland nu te treffen, j indien er aan het begin der volgende den Russischen opmarsch ban stuiten maand geen regen valt dan gelooft voor de grens versterkt en Mantsjoe-men dat er hongersnood zal ontstaan rije gemaakt is tot eeu sterkere basis J en regeering de hongerlijdende be- voor leger en vloot dan het nu reeas - volking van voedsel zal moeten voor- is, zal het't recht hebben om slag te:z|eri_ leveren. j De „Daily Mail" is van oordeel, dat er eenige mogelijkheid bestaat, dat Rusland aan Japan concessies doet. Zij, die Rusland goed kennen. -°- looven niet dat het zal oorlog voeren, I tenzij men eischt dat het Mantsjoerije verlaat. I Deze meening komt, zooals men bemerkt, overeen met hetgeen wü gis teren schreven en aangaven als een 'mogelijkem weg om tot een overeen stemming te geraken Rusland geeft Japan in Korea wat toe en Japan Rus land in Mantsjoerije. De Japansche gezant te Londen heeft meegedeeld, dat hij geruststel lend nieuws uit zijn land ontvangen heeft en uit Duitsohland komt het be- richt, dat de czaar en zijn gemalin 'nog vijf weken aan het Darmstadter Hof bij 's keizerins ouders zullen ver toeven. Dit, zijn de eenigszins gerust stellende tijdingen voor heden. In de Dinsdagmiddag gehouden ver gadering sprak, zooals wij reeds me- dedeeldenr dr. Ch.A. Ali Cohen, hooid- inspecteur van de Volksgezondheid voor Noord-Holland en Utrecht, over het onderzoek naar het voorkomen van adenoïde vegetaties in de neus- keelholte bij schoolkinderen. Wij meenen niet beter te kunnen doen dan het volgende over dit onder werp te vermelden, ontleend aan een boekje, dat eveneens door spreker in zijn rede werd aangehaald en dat eene beknopte mededeeling over ade noïde vegetaties bevat. W.at zijn adenoïde-gezwellen Zij zijn in hoofdzaak woekeringen van een klier, die in den normalen toestand: in de neuskeelholte aanwezig is den naain draagt van de tonsilla pharyngea van Luschka. ook wel de derde amandel, omdat zij van den zelfden aard-is als de twee amandelen, die men in de keel zien kan. en die ook somtijds door woekering van weefsel la§t kunnen veroorzaken. Wanneer nu deze woekeringen ze kere afmetihgen verkregen hebben, veroorzaken zij stoornissen van vier derlei aard lo. Stoornissen in de ademhalin~ 2o. Stoornissen in de spraak. 3o. Stoornissen van het gehoor orgaan. 4o. Stoornissen in de hersenfunc- tiën. In de meeste gevallen kan een ver standig onderwijzer, mits hij behoor lijk ingelicht is. zelf beoordeelen of er grond bestaat voor het vermoeden, dat een kind adenoïde-gezwellen heeft. Daartoe heeft hij te letten op de volgende verschijnselen lo. Eigenaardige gelaatsuitdruk king. 2o. Neusspraak. 3o. Har-dlio or endheid. 4o. Veelvuldig lijden aan hoofdpijn 5o. Neiging tot stotteren. 6o. Achterlijkheid in het leeren traagheid van begripslecht ont houden van het geleerde. Doen zich bij leerlingen dus deze verschijnselen voor, dan is het zoo goed' als zeker, dat zij aan genoemde aandoening lijdende zijn. Daar door den minister nu een on derzoek wordt uitgelokt naar den om vang en de oorzaken van deze adenoï de-gezwellen, moet door eiken onder wijzer, zoodra hij de bovengenoemde verschijnselen constateert, een lijst worden ingevuld, volgens opgegeven model, welke lijsten aan het departe ment zullen worden ingezonden. Onderwijl zijn de vorsten beleefd heidsbezoeken aan t afleggen. KONING LEOPOLD is te Parijs en heeft Loubet ontmoet. 'Geheel een beleefdheidsbezoek is dit niet, want het is een publiek geheim dat de Belgische koning op reis is in het belang van den Congo-staat. waar van hij de souverein is. Van Pariis gaat de reis naar Weenen, maar de koning zou eerst Donderdagavond ver- trekken en dus te Parijs nog gelegen- heid hebben het ITAÜAANSCHE KONINGSPAAR te zien, dat gisteren (Dinsdag)middag !van Pisa naar Parijs is vertrokken. Stadsnieuws. Haarlem, 14 October. Orgelbespelingin de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 15 Oct. 1903, d.es namiddags van 2 tot 3 uur door cben heer W. Ezeranaaa. Programma1. Preludium en Fuga, J. S. Bach2. Allegretto B. Tours3. Sonate No. 3 op 23 A. G. Ritter4. Com munion, A. Guilmant5. Aria uit „Elias" Mendelssohn. Bisschopswij ding Mgr. Callier. Officieel kunnen wij. mededeelen dat de plechtige consecratie van mgT. Cai- litr, bisschop van Haarlem, zal geschie den op 28 October a.s. door Z. D. H. den aartsbisschop, geassisteerd door mgr. Leijten van Breda, en mgr. Hollmann, magister-generaal der Orde van het H- Kruis. (Tijd.) Door de Vereeniging „Trouw aan Ko ning en Vaderland" gevestigd te Utrecht met het doel om een ondersteunings fonds te vormen voor behoeftigen, ge rechtigd tot het dragen van het Me talen Kruis en de Citadel-Medaille, zal op Vrijdag 16 October e.k. in deze ge meente hare gewone jaarlijksche schaal- collecte worden gehouden. Door gemelde vereeniging worden on dersteund vele arme oud-strijders die door hunnen hoogen leeftijd den steun Uit de Omstreken. Zsndroort. De uitbreiding van den Aerdenhout naar de zijde van Zandvoort is zoo ver, dat de villa's reeds op gronden, gelegen onder deze gemeente, gebouwd worden. Een is ai eenogen tijd gereed en thans is bij B. «n W. een plan ingediend voor het bouwen van eene villa aan den Bent. veldweg, voor rekening van den heer Mr. J. B. Lom an Terwijl hij bezig was met het afnemen van zonneschermen aan den Boulevard alhier, had M. T., werkzaam aan de Haarlemsche Jaloziëenfabriekhet on geluk door den hevigen wind met de ladder om te vallen, waardoor hij waar schijnlijk een beenkneuzing bekwam, zoodat geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. Beverwijk. ontvanger in orde zijn bevonden. Van de erven Amse is een schrijven ont vangen. dat het door hen gedaan verzoek tot overneming van een straat, thans door hen wordt inge trokken. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Vervolgens is aan de orde de be noeming van onderwijzers voor het herhalingsondenvijs, tijdvak 1903 1904. waarvoor door den Arrondisse- ments schoolopziener en het Hoofd der O. L. schoof worden aanbevolen de heeren G. J. Roozee, J. L. G. Nies- sen. R. J. Zuidema, F. K. Dankelman en L. E. Dingemonse en d'e? dames A. C. Japikse en A. Smit. Bij stemming worden benoemd de 5 eerstgenoemden en de laatstgenoemde. Met aTgemeene stemmen wordt daarna besloten overeenkomstig het advies van het hoofd der O. L. school te bepalen, dat de eerstvol- dan zou men er nu toe moeten komeo haar benoembaar te verklaren, gelijk bU de arbeidsraden de vrouw tot scheids rechter benoembaar is, gelijk zij is toe gelaten tot advokaat, als ambtenaar, als regeeringscommissaris voor een tentoon, stelling. Maar men moest in elk geval de vrouw niet uitsluiten. En wel voor een reeks van jaren zeide de heer Schaper, die zich overi gens met het betoog van mr. Smidt ver- eenigde en1 het voorstel der Regeering een daad van reactie noemde. Men moet die wet niet veranderen, zei den de vóórstanders van het amende ment. Precies hetzelfde standpunt nam de heer Heemskerk in/ tegen het amende ment. Immers voor hem stond het vast en volgde onomstootelijk uit meer dan een artikel der igemeentewet, dat thans gende toelating van nieuwe leerlin- reeds enkel mannen benoembaar waren, gen op de school niet op 1 Nov. a. s.En dat wilde de Reg enkel verduidelü- i!"S™0P 3 Ja,nuari 1994 f P'^keu, vastleggen. Overigens was deze 6 jaar hebben bereikt. Deze regeling is evenwel slechts tijdelijk, in afwach ting van een definitief voorstel. Aangeboden wordt de gemeente- begrooting met bijlagen, in ontvangst en uitgaaf groot 96829.53»de be grooting van het Burgerlijk Armbe stuur id. groot J 1297,73 en der dienst doende schutterij groot J 192,705. Deze begrootingen worden gesteld in handen van een commissie, be staande. volgens rooster, uit de hee ren; Poel, Breukelaar en Verhagen. gen het „feministisch" denkbeeld om vrouwen ook in zaken van publiek be heer de leiding te geven. Op dit aati- feministisch standpunt stelde de heer Talma zich niet. Hij aanvaardde niet de theorie van den vorigen spr., wèl diena conclusie dat de zaak niet incidenteel moest worden geregeld, wijl ook z. L de wet thans de vrouw uitsloot. De heer van der Zwaag noemde die heeren in consequent, die de vrouw wèl geschikt achten, maar de .tijd nog niet rijp om Daarna 'is aan de orde de behande-haar heugelijke betrekkingen te geven, ling van reclames tegen schoolgeldvond hij egoïstisch, als men de op de O. L. school. vrouw wel goed genoeg vond voor hard De Voorz. leest een bezwaarschrift J werk, als bijv. inde steenfabrieken. Eni, voor van P. Kelder, waarop de heer j zeide spr., als de wet de vrouw nu toch van der Werff opmerkt, dat het hem J reeds uitsluit, waarom is het dan noo- gewenscht voorkomt deze zaken metdig haar te veranderen. gesloten deuren te behandelen. De Maar dat de wet de vrouw uitsloot. Werff, Verhagen en Zwager wordt daartoe evenwel overgegaan en is de openbare vergadering daarmede te vens geëindigd. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Bever wijk op Dinsdag 13 Oct., 's morgens te 9 3/4 uur. Voorzitter: Jhr. J. C. W. Strickvan Linschoten, Burgemeester. Afwezig met kennisgeving de hee ren Breukclaar en Poel. De notulen worden na lezing on veranderd goedgekeurd. De Voorz. deelt mede. dat het kohier van schoolgeldheffing op de O. L. School door Ged. Staten is goedge keurd, terwijl bij de ka9verificatle boeken en kas van den gemeente- De collecte voor het fonds „Trouw aan Koning en Vaderland", gevestigd te Utrecht, tot steun van behoeftige dragers van het Metalen Kruis en de Citadel-medaille, heeft alhier 13,67 opgebracht. Haarlemmermeer, In den nacht van gisteren zijn te Hoofddorp door eenige belhamels erger lijke wanordelijkheden gepleegd. Wat voor de hand lag is vernield en in de Hoofdvaart geworpen. Bij een smid heeft men eene dommekracht weggenomen, baldadigheden aan 't geniewerk verricht en daarna in de Hoofdvaart geworpen. De politie doet ernstig onderzoek. "«iu ue «ot u-c vxui Voorz. IS het hier evenwel met mee betwistte de heer Borsesius en hij Op voorstel van de heeren van der er du» d« de w« veranderd zou worden. Daarom was hij vóór het amen dement, dat geen beslissing in eenige richting in zich sloot. Het was thans quacs-tieus of de vrouw benoembaar was tot burgemeester, secretaris en ontvan ger en daarom moest men de drie amen dementen (gelijkluidend voor drie afzon, j derlijke artikelen) ook afzonderlijk be handelen. Van leeraressen en vrouwelij ke ambtenaren sprak de wet immers ook niet; tóch werden ze benoemd. De Minister Kuyper was geen anti feminist en hij erkende dat de vrouw wei eens ten onrechte was achtergesteld bij den man. Maar hij was tegen vol strekte opheffing van het verschil op pu. bliekrechtelijk gebied. De vraag kon thans trouwens niet principieel worden beslist, waar z. i. de wet een formeel' verbod inhield. Werd ergens bijv. een vrouw tot ontvanger benoemd, dan zou de Min. dat besluit stellig tot vernieti ging voordragen'. De voorstellers van het amendement nu wilden de deur op een kier openlaten en daarom was de Minister niet in staat in de aanneming daarvan te berusten. Een andere uitleg van grondwet en gemeentewet was z. i. niet mogelijk dan dat de wet de vrouw uitsloot, gelijk bijv. bleek uit de bepalin gen betreffende bloedverwantschap, waarbij aan de vrouwen niet is gedacht. En waar nu in het debat van verschil was gebleken, was het noodig om de wet te verduidelijken. Afgezien van de vraag of een vrouw geschikt was voor burgemeester, voor daadwerkelijk optre den bijv. als hoofd der politie. Bij een principieele regeling zou van allerlei te pas moeten komen, de vraag of de ge huwde, dan wel de ongehuwde, zelfs de in concubinaat levende vrouw benoem baar moest zijn en zooveel meer. Na de rede van den Minister volgden eenige replieken 'en kwamen ook nog een tweetal nieuwe sprekers in debat, de heer Drucker voor, de heer van Idsmga tegen het amendement, dat ten slot te verworpen werd met 59 tegen 28 stem men. Tot gemeenteveldwachter te Haarlem mermeer is benoemd L. v. Wijk, veld wachter te Rijzenburg. Sloten De ambtenaar bij 's Rijks belastingen J. Krijnen alhier is gedetacheerd aan de beetwortelsuikerfabriek te Naarden. IJpolder. Op het Noordzeekanaal is de visscher J. E., wonende te Westzaan bij het plaat sen der netten met zijn boot omgeslagen en verdronken. Binnenland. Staten Generaal. Tweedfl Kamer. De vrouw is gisteren gedurende een groot deel van den dag in de Tweede Kamer geïntroduceerd geweest, doch niet met bijzondere galanterie bejegend. De zaak zat zóó. Bij art. 6 van de thans aanhangige herziening der ge meentewet (die nog gevolgd zal worden door een tot regeling der gemeentebe drijven, doch waarbij, zooals telegrafisch is gemeld, de quaestie van de rechtspo sitie niet zal worden behandeld) werd door de regeering voorgesteld het woord „mannelijk" in te voegen daar waar sprake was van de benoembaarheid tot burgemeester, secretaris en ontvanger. De heeren Smidt c. s. stelden voor, dat woord mannelijke te doen schrappen. Zij gingen hierbij uit van de gedachte dat de gemeentewet van 1851 de benoe ming eener vrouw tot zoodanig ambt niet verboodt. De bevoegdheid was on zeker. Welnu, de voorstellers wilden dat zoo laten, doch niet incidenteel beslis sen in den zin der Reg., dat tvas tot uisluiting der vrouw. Want aangeno men al dat de wet van 1851 de benoe ming van vrouwen verbood, des neen Gemeente-haishoading; in de war De correspondent van het „H-bld." meldt Een hoogst belangrijke vergadering is Maandagavond te Baflo gehouden van de vrijzinnige kiesvereeniging, waarin aan de orde was bespreking van de gemeente-belangen. Nadat eenige sprekers gewezen hadden op den onbegrijpelijk hoogen hoofdelij- ken omslag, nam dr. J. W. S&jtsema te Baflo het woord. Bij de bespreking der belangen van Baflo, meende spr., moet men hiervan uitgaan dat de burgemeester ophoudt burgemeester te zijn. (Daverend applaus). Toen be kend was hoe groot de fouten en de verwarring in de gemeentehuishou ding waren en hoe zeer de burgemees ter daarbij betrokken was, toen had spr. en vele ingezetenen met hem mogen verwachten, dat Gedeputeerde

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1