Van dag tot dag Staten Generaal. INGEZONDEN HET TOONEEL. Zijn vader werd destijds door een rij tuig overreden en overleed aan de ge- wolgen daarvan, terwijl zijn broeder in het begin van dit jaar door den trein werd gegrepen en gedood. U raaiden. Met veel averij en met verlies van bijna alle zeilen werd door d« sleepboot Sirnson hier Woensdag een Schevening- Bche bomschuit Sch 39 binnengebracht. Doordat, men slechts een klein zeil over hield, had de thuisreis ongeveer 16 da gen geduurdde bemanning had reeds gebrek aan drinkwater. De heer K. Veems van Sandpoort is door B. en W. aangesteld tot tijdelijk onderwijzer aan de openbare school ai- hier. Door de sloep „Eibergen" P. R. 55 schipper G. Hordijk zijn binnengebracht 23 stuks breed, waaraan touwen beves tigd en enkele stukken net, in de Noord zee ter hoogte van Doggersbank opge- rischt. De goederen zijn algegeven aan den strandvonder. Santpoort De Ruïne van Brederode werd gedu rende het 3e kwartaal 1903 bezocht door 8949 personen. Binnenland. Kameroverzicht. Den geheelen dag is de Kamer gis teren bij de voortgezette behandeling der Gemeentewet-novelle bezig ge weest over de eedsquaestie en wel naar aanleiding van het amendement der heeren Sraidt c. s. om de door de Reg. voorgedragen toevoeging van de woorden..op de wijze zijner gods dienstige gezindheid" (op art. 7, eeden van den burgemeester) weder te doen vervallen. Bijna alle sprekers die eens, twee maal. ja zelfs driemaal het woord voerden, waren het erover eens en de Min. óók dat een principieele regeling der eedsquaestie urgent was en de Min. erkende dat geen enkele Regeering zich daaraan zou kunnen onttrekken. Wat den heer Troelstra aanleiding gaf om te zeggen, dat met die bekentenis althans iets gewonnen was, waarop de Min. onder veel ge lach repliceerde, dat de heer Troel stra zoo dikwijls verloor dat men hem een enkele keer winst wel gunnen kon. Was dus thans geen principieele re geling aan de orde, sprak de premier zelfs van liet vermorsen van nationa- len tijd in een niet behoorlijk voor bereid debat, de beraadslaging was toch voor een goed deel van princi- pieelen aard. In anderen dan principieelen zin ging het, evenals eergisteren, om de vraagzal de toestand behouden blij ven zooals die is en de wet enkel ver duidelijkt (wat de Reg. beweerde dat in haar systeem lag) of zal de wet ook textueel onveranderd blijven (wat de voorstanders wenscbten) en daar door de eed een meer. facultatief ka rakter krijgen, dan gelegen kon heeten in de bijvoeging .,op de wijze zijner godsdienstige gezindheid" De voorstellers konden er zich op beroe pen. dat in de latere jaren in tal van wetten de eed facultatief was gemaakt met medewerking van alle richtingen in de Kamer. Op de quaestie nu of met een beroep op Grondwet en Gemeentewet ter andere plaatse) de lezing der Regee ring de juiste was, dan niet, gaan wij nu maar niet in. Belangwekkender was, wat over de eedsquaestie zelf werd gezegd, waar bij zooveel verschil van meening op den voorgrond trad. Van degenen, die een principieele regeling der eedsvraag als noodzake lijk beschouwden, wadr. Roessingh, uit een oogpunt van godsdienstvrij heid vóór totale afschaffing, dus ook vóór het amendement De heer Okma viel daarentegen de Regeering bij, ook omdat voor hem nog niet vast stond in hoeverre men in het alge meen den eed missen kon. Diens par tijgenoot. de heer Schokking evenwel (beiden immers leden der rechterzij de) was sterk gekant tegen het facul tatief maken van den eed en zag in het amendement een poging tot, af brokkeling van de christelijke grond slagen der wetgeving. De heer Troel stra daarentegen, die tegen eiken eed is. om de gewetensyijheid verde digde het amendement en kwam ver der op tegen de eeden eu ook tegen de formulieren, die hem nu reeds 6 malen verplichtten trouw aan de Ko ningin te beloven, zonder dat hij daarmede een politieke belijdenis af legde. als anti-royalist. Hij noemde het voorstel der Regeering reactio nair. De heer lobman, ook vóór het amendement, stond lijnrecht tegen over den heer Schokking, want vol gens hem eischte het Christendom niets anders dan uw ja zij ja en uw neen zij neen", de waarheid voor God en de menschen, zonder meer. Dit versch.il van meening onder zijn vrienden was den Min. niet aan genaam hij meende, dat de tegen standers daarvan partij zouden trek ken. (Gelach). Erkennende, dat de toestand on houdbaar. irrationeel, en een geheele regeling der matérie nodig was verde digde de Min. de voorgedragen redac tie als zich aansluitende bij het be staande. Den heer lobman voerde hij te gemo'et, dat Christus zelf gezworen had En wat het amendement betreft, stelde hij de quaestie «van vertrou wen. Daarmede was natuurlijk het lot van het amendement beslist, want nu kwamen de heeren van Idsinga en Nolens, namens anderen mede, steun verzekeren en aan de Reg. En de talrijke re- en duplieken veranderden in het geheel niets aan de positie der verschillende fracties. Het amende ment werd dus ten slotte aangeno men met >7 tegen 41 stemmen. Van de linkerzijde stemden alle aanwezi ge leden vóór hot amendement, met de heeren Staalman. De Visser, Loh- man en Van Limburg Stlrum. Gemeld zij nog, dat de heer Van Styrum benoemd is tot voorzitter der Commissie voor de verzoekschriften, een taak, die jaren achtereen door den heer Smeenge is vervuld. Heden 11 uur voortzetting. De Koningin. Men meldt d.d. 13 dezer, uit Schwerln Koningin Wilhelmina en grootherto gin Marie zijn vanmiddag uit Raben. steinfeld gekomen, om het groothertoge lijke museum te bezoeken. Onder leiding van dien directeur dr. Stei-rnnann bezich tigden zij alle verzamelingen. Bijzondere aandacht wijdde de Koningin in de schilderijen-galerij aan de oude Neder-, landsche stukken. Het bezoek duurde van drie uur tot half vijf. huisvesting por man ƒ360 waard zijn. Voor 1 per dag kan men toch in een groote hulsvesting, behoorlijke verzor ging geven. Het. gebeurde te Walsoorden. Men meldt uit Walsoorden Het onderzoek van de justitie duurde van deu middag tot 's avonds halfelf. De verdachten werden met het lijk van hunnen makker geconfronteerd. Het gevolg van het onderzoek was, dat 5 van de verdachten voorloopig in vrij heid werden gesteld en één, zekere Wil- Lerns. geboeid naar de gevangenis werd teruggebracht. In den nacht werden weer drie vis- schers in hechtenis genomen en naar Kloosterzande gevoerd naar men wil als gevolg van de verklaringen van Wil!eins die eerst niet had willen klappen. Dom de verklaring van Willems moet veel licht in de zaak ontstoken zijn en be wezen zijn, dat de drie zich thans in hechtenis bevindende personen de hoofd daders zijn. De toestand van den wachtmeester, commandant der brigade Hontenisse, is bevredigend. 5 Praktisch. In een kleine Zeeuwsche gemeente moest dezer dagen een. openbaar feest gevierd worden met straatversieringen, volksspelen enz. Natuurlijk was daar geld voor noodig, en nu stelde een practicus op de eerste vergadering, waarin o.a. een voorzitter moest gekozen worden, voor, om dat ambt bij hoogste Inschrijving toe te wij zen, gezien het feit, dat velen deze ver- eerende waardigheid amhitionneerden. Onder algemeene hilariteit weid. het voorstel aangenomen en bij opening der briefjes bleek, dat de feestcommissie over 5.10 meer te beschikken had dan bij eenvoudige benoeming van een pre sident het geval zou geweest zijn. Na den storm Men schrijft ons uit Katwijk a. Zee van 13 October Het vaartuig van den reeder N. Parle- vliet, schipper A. Plug is nog steeds niet binnengekomenmen vreest het ergste te meer daar na den storm niets van het vaartuig is gezien. Tijdens den storm van 3 en 4 October lag het voor IJmui- den in zee. N. R. Crt. Ongevallen. De eerste trein van Elten naar Welle is gi&terenochtend 'bij binnenkomst op laatstgenoemd station op eenige stil staande wagens geloopen, waardoor een dezer ontspoorde en de machine defect geraakte Door dit ongeval was de lijn naar de pont eenigen tijd versperd en moesten de reizigers te voet naar de pont gaan om te worden overgezet. Dinsdagavond is tusschen Soesbeek en Nijmegen een onbekend man door een sneltrein overreden en gedood. Een nuttige instelling. De Vereeoiging tot het verschaffen van Woningen aan minvermogenden te 's-Gra venhage heeft ter bevordering van het algemeen welzijn harer huurders (welke van alle gezindten zijn), in de onmiddel lijke nabijheid der van Ostade-woningen een vereenigingslokaal gesticht. Dit lokaal werd oorspronkelijk be stemd om te dienen tot het houden van gezellige bijeenkomsten voor de bewo ners der van Ostadewoningen en der naburige wijken, doch gaandeweg ont wikkelde zich bij de ontwerpers het denkbeeld om deze stichting ook tot meer direct nuttige doeleinden aan te wenden. Dientengevolge is het plan ge rijpt om de bestemming van het igebouw in het belang der bevolking zoo veel zijdig mogelijk te maken. Er zullen daar om o.a. cursussen (over kinderverple ging, eerste hulp bij ongelukken enz.) gehouden; naai- en kooklessen gegeven wordengeneesheeren zullen er polikli niek houdener zal zich eene bibliotheek in bevinden er zal gelegenheid bestaan tot het nemen van baden tegen zeer ringen prijs, zoowel voor kinderen als voor volwassenen, terwijl het oorspron kelijke denkbeeld van gezellige bijeen komsten evenzeer gehandhaafd blijft. Voor de verwezenlijking van dat. veel zijdig en nuttig doel heeft de commissie van beheer van het Vereenigingslokaal thans den geldelijken steun der belang, stellende ingezetenen ingeroepen. Oplichting. De heer H. van Dijk, te Driebergen, zendt aan het Hbld. een brief, waarin hij breedvoerig mededeelt, in antwoord op zijn schrijven op een Duitsche adverten tie uit Delmenhorst, waarin „belangrijke bijverdienste" werd aangeboden, niets anders te hebben ontvangen dan een poststuk bevattende een reeks van vage aanduidingen. Dat poststuk was belast me; een verrekenbedrag van ƒ1.70. De heer v. D. acht zich gehouden dit in het belang van velen openbaar te maken. Ecu schadepost. Da Weensche correspondent van de N. R. Crt. schrijft: Een groote zak met geldbrievem, van Londen naar Weenen. is niet aangeko men. Hoewel de inhoud niet juist he kend is, wordt vermoed dat die zak man daten en brieven van ver over een mil- lioen kronen behelst. Er wordt thans vlijtig op de lijn Londen—Weenen ge zocht, maar men weet nu nog niet eens of de zak verloren, gestolen of bij ver gissing naar Amerika gezonden is. Uit een rectificatie in de Köln. Ztg. blijkt thans dat de kinderbeul Dippold, die te Bayreuth terecht heef; gestaan, niet gouverneur was over de kinderen van dr. Koch, president van de rijks bank, maar van Kommerzienrat Rudolf Koch, directeur van de Deutsche Bank. Dippold is gisteren naar de gevangenis te Bamberg overgebracht. Duizenden verwoede menschen wachtten hem aan het station op en zouden hem gelyncht hebben, als de gendarmes niet hun sa bel hadden getrokken. Dippold keek de menigte brutaal en uitdagend aan. Van Bamberg wordt Dippold naar het tucht huis te Ebrach gebracht; men zal het tijdstip van zijn overbrenging echter ge heim houden, om nieuwe wanordelijk heden te voorkomen. Het Binnengasthuis. Van een beambte in bet Binnengast huis verneemt „Het Volk" dat ook Dins dag weer, dus nadat de klachten rucht baar geworden waren, het eten zeer on voldoende was. Veertien verplegers kre gen te zamen slechts één bordje vol groenten. Andere dagen kregen zij ge- regeld ieder slechts een eetlepel vol. Toch wordt gerekend dat voeding en Diefstal van gas. Toevallig ontdekte Dinsdag een be woner van dc Oudegracht te Utrecht T.z., dat zijne achterburen op even listige als sluwe wijze uit zijn contro lemeter het lichtgas aftapien en ver bruikten. Op de een of andere manier was het hun gelukt, den meter te berei ken en daarop had men doodeenvou dig een kraantje met slang in de lei ding aangebracht en er op andermans kosten lustig op los gebrand, wie weet gedurende hoe langen tijd reeds. G,U. D.") De uitsluiting te Borue. In verband met de werkstaking en uitsluiting te Borne, was in „Het Volk" o.m. geschreven Van den aanvang af hadden deze arbeiders de sympathie van de troons der Christelijke vakbeweging, zelfs van den groot en beschermheilige dr. De Visser. Geestelijken van beider lei sekte steunden de arbeiders. Maar waarin bestond hun steunWat deed dr. De Visser nu voor deze menschen, die voor het eerst van hun leven in den geweldigen klassenstrijd stonden Hij leende hun zijn naam. Zelf deed hij niets. De heer De Visser beantwoordt de zen ruwen aanval met een verklaring in de „Nederlander". Wat ik anders niet zou gepubliceerd hebben, zegt hij zal ik nu bekend maken. En dan schrijft bij Ten eerste zond ik oogenblikkelijk aan ds. Couvée te Borne voor de uit gestotenen een gift. Ten tweede belegde ik terstond een vergadering van het hoofdbestuur van onzeu Werkmansbond. De voorzitter en de secretaris werden naar Borne afgevaardigd, vooral om over de zaak der financieele ondersteuning te spre ken. Ten derde verzocht ik onzen af^e- vaardigden, in overleg met de mannen to' Borne, eene circulaire op te stellen en mij ongeveer 300 exemplaren toe te zenden, om daarmede bij mijn vrienden te Amsterdam te werken. Ten vierde plaatsten wij een hoofd artikel in ons blad ,,De Voorzorg", waarin alle afdeelingen van den Werkmansbond werden opgewekt, de uitgestotenen te steunen. In bet licht van dat alles, komt die uitdrukking: „Zelf deed hij niets" eigenaardig uit. Verleden week heette het. dat ik de arbeiders te Borne steunde, omdat de heer Spanjaard Israëliet is. Thans wordt gezegd, dat ik niets deed dan mijn naam geven. Zoo liegt men maar voort. Licht blijft er iets van hangen en kan men daarmede zijn winst doen voor de partij. Het spel is door zichtig. Maar uit alles blijkt, hoe het materialisme -dezer mannen hun mo raal verzwakt. Dat is dan ook de kan ker der sociaal-demooratie, waarom gelukkig tal van christelijke arbeiders haar afwijzen en bestrijden. En om die reden bovenal doe ik daaraan gaarne mede. Coöperatieve Yereenigingen in het gebouw „De Eendracht" te Utrecht. Uit Utrecht meldt men aan deN. R. C.: Op ongeveer 50 meter afstand van de ruime magazijnen van Eigen Hulp, op de Kromme Nieuwegracht, heeft thans de Bestuurdersbond eveneens een groot magazijn ten behoeve der leden van de volkspartij opgericht en in datzelfde bouw teven® vereenigd alle coöperatieve vereenlgingen, die reeds sedert geruimen tijd van deze partij hier bestaan. Ten dezen behoeve is aangekocht een groot perceel loo pende van de Kromme Nieu we Gracht tot aan de Celiebroederstraat eigendom en laatst bewoond door prof. van Leeuwen (vroeger door prof. Don ders) en door een flinke verbouwing vindt men daarin thans, aan de voor zijde, ruime magazijnen voor kruide niers- en grutterswaren, waaruit niet alleen aan de leden zelf verkocht en thuis bezorgd wordt, maar welke, evenals die van Eigen Hulp, voor het publiek pen- staan. In datzelfde perceel vindt men reeds op de bovenverdieping een maga zijn voor allerlei heerenartikelen, met een vertrek daarnevens voor een cou-i peur, terwijl op den zolder een mime, goed verlichte en geventileerde werk plaats voor kleermakers is ingericht. Ook damesldeeren en andere benoodigd- heden, alsmede hoeden en petten, zullen daar verkrijgbaar zijn. Voorts bevat bet perceel beneden, grenzende aan een vrij grooten tuin, een flinke leeszaal, waarin behalve de bibliotheek van de S. D. .v. P. een aantal couranten en tijdschriften ter beschikking van -de bezoekers zullen zijn. In verbinding met die leeszaal staat een ruime koffiekamer (zonder vergun ning) met biljard, terwijl daarboven ge legen is een groote vergaderzaal waar meer dan 300 personen plaats vinden. Deze zaal kan. door middel van een rol- scherm in tweeën worden verdeeld, waardoor zij ook voor kleinere bijeenkom sten geschikt Is, ook voor partijen, daar in het kleinste gedeelte des verkiezende een verplaatsbaar tooneel kan worden opgeslagen. Behalve kleinere vergader zalen en kantoorlokalen vindt men in het voorgebouw ook nog een repetitie zaal voor het zanggezelschap en het fan farekorps, benevens de woning van den secretaris-administrateur. Aan de achter zijde van den tuin grenst, uitkomende in de Celiebroederstraat, wel het voor naamste deel der inrichting, n.l. de coö peratieve broodfabriek, een groot gebouw met twee heete-luchtovens. ruime en goed geventileerde werkplaatsen, wagen- loods, enz. Do nachtarbeid der bakkers, die ook reeds in de bestaande bakkerij tot volkomen tevredenheid van de af nemers niet meer bestond, blijft ook in de nieuwe fabriek afigesclxaft. In het gebouw dezer vereeniging, ge naamd „de Eendracht", is ook geves tigd het bureau van Ziekenzorg, dat, ofschoon van dezelfde vereeniging uit gaande, ook voor niet-leden toegankelijk is en reeds meer dan 1600 leden telt. «\.an Ziekenzorg zijn verbonden drie genees- heetf'en, dTie apothekers, twee vroedvrou wen en twee leveranciers van genees kundige benoodlgdheden. Het geheel schijnt flink op touw gezet. gen. In herinnering wordt gebracht, dat ook Elkes dezen zomer in een wedstrijd met gangmaking en wind brekers het leven heeft gelaten, ter wijl Huret door een val in een Verge lijken wedstrijd invalide is geworden. De directeur van de Buffalo-baan bij Parijs geeft nu te kennen, dat hij voortaan de windbrekers wel wil we ren. mits door de andere baan te Pa rijs hetzelfde gedaan wordt.. Prof. De Tries. Professor Hugo de Vries, hoogleeraar in de botanie aan de Universiteit te Am sterdam. herdenkt heden den dag, waar op hij voor 25 jaar het hoogleeraarschap aanvaardde. Het spreekt van zelf dat ve len de groote verdienste voor de weten schap van prof. de Vries wilden eeren en zoo had zich een comité gevormd dat na. mens vereerders den professor een hul deblijk, vergezeld van een handteekeninig- aibum zou aanbieden. Dit geschiedde he denmiddag te halfdrie in 's professors woning. Zeer vele belangstellenden kwamen hun gelukwenschen aanbieden. Naar wij vernemen was op verzoek van den jubilaris van een officieele hul de in de Aula afgezien en werd met deze meer intieme uitdrukking van waardeerimg en hoogachting volstaan Rechtszaken. Bigamie. Geen ailedaagscbe zaak zal op Dins dag 3 November voor de Strafkamer der rechtbank te Amsterdam worden behan deld. Zekere M. zal alsdan terechtstaan wegens het sluiten van een dubbel hu welijk (bigamie). Onder de getuigen bevinden zich de beide echtgenooten te Amsterdam woon achtig. De moordaanslag te Zeist Naar wij vernemen is door M. W. de K,. vroeger tuinbaas op het landgoed Veld- heim te Zeist, hooger beroep aangetee- kend tegen het vonnis der Utrechtsche rechtbank, waarbij hij wegens poging tot moord, gepleegd op den tuinknecht G. W., op hetzelfde landgoed werkzaam werd veroordeeld tot acht jaar gevange nisstraf. (u. D.) Voor den inhoud dezer rubriek otelt de Redactie zich niet aansprakelijk Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de copy den inzender niet teruggegeven. Geachte Redactie, Hoewel de Commissie, die het ini tiatief nam tot het richten van een adres aan den Raad tegen het afstaan van grond voor een nieuwen schouw burg, gaarne al het mogelijke zal doen om de adressen alom ter teeke- ning aan te bieden, is het toch moge lijk, dat sommigen worden overgesla gen. Het zou ons daarom aangenaam zijn adressen te vernemen van win keliers e. a. die bereid mochten zijn dit adres in hun magazijnen ter tee- k&ning te leggen. De Commissie twijfelt niet, of de winkelstand zal hiertoe willen mede werken. Het geldt hier toch voorna melijk zij n belangen, die door het al te vrijgevige voorstel van Burg. en Wethouder^ naar onze meening wor den geschaad. Wij meenen er op te mogen wijzen, dat de schouwburg-plannen van ver strekkende financieele gevolgen kun nen zijn. De waarde van den grond, waarop moet worden gebouwd is ƒ56.000, maar het ligt, naar wij ver nemen, in de bedoeling om het be bouwde gedeelte te omgcven"(loor een vrije strook gronds ter breedte van 20 meter. Men kan dus uitrekenen, dat er aan dit mooie plannetje nog bovendien wel een 30 ƒ40.000 zal heengaan. Wie meent, dat dit bij de steeds klimmende belastingen niet behoort te geschieden, die teekent ons adres. Men wordt vriendelijk verzocht niet tweemaal te teekenen. Minderjarigen mógen niet teekenem Der Redactie dank betuigende voor de plaatsruimte, teekenen wij. Hoogachtend, De Comm. van Initiatief. Namens haar G. VAN AS, Secr. Haarlem. Jansstraat 6. Sport en Wedstrijden. Naar aanleiding van liet ongeluk, dat Zondag op de baan te Dresden den Duitschen wielrenner Gömemann het leven heeft gekost, is in het Pa- rijsche blad „La Presse" geschreven tegen de gangmaking in de baanwed- strijden. vooral tegen de gangmaking met windbrekers, die de snelheid, maar eveneens het gevaar veel verhoo- INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. zietelke winkelier die „VAN DIJK's TAFELBESCH UIT" verkoopt, zijn debiet in dit artikel vergrooten. Dit is niet te verwonderen. Men is bet eenparig eens dat deze be roemde beschuitsoort de eenigeis die den naam Tafelbeschuit ver dient. Veelal toch wordt gewone grove keukenbeschuit onder dien naam in den haodel gebracht. „VAN DIJK's TAFELBESCHUIT" onderscheidt zich echter zoowel in vorm als in fijnen smaak van die gewone soorten. Bovendien is de prijs niet hooger en ligt het dus voor de hand dat VAN DIJK's TAFELBESCHUIT" allerwege ge prefereerd wordt. Niet genoeg kunnen wij aanbevelen met deze Beschuit eens proef te nemen, overtuigd als wij zijn dat men dit merk steeds blijft gebruiken. Verkrijgbaar bij eiken voornamen comestibleshandelad'. 'DE STER" ran het Kou. Ned, Tooneel van Amsterdam. We behooren tot degenen, die Roijaards hooger stellen als too- n eels pel er dan als voordra ger. Niet. dat we geen waardeering zou den hebben voor 'tgeen hij in laatstge noemd© kwaliteit sinds een paar jaar heeft gedaan. Ddt zij verre van ons. Roijaards komt lof toe voor al wat hij heeft gedaan voor een wederople ving der belangstelling in het werk der Nederlandsche woordkunstenaars uit vorige eeuwen en van heden, en voor de vermeerderde belangstelling in en de betere appreciatie van de schoonheden van Hooft, Vondel. Huij- gens, Perk. Kloos. Multatuli, Shakes peare, Van Deyssel, Verweij e. Bovendien dwingt de hoeveelheid studie, volharding, zelfvertrouwen en geheugenwerk, welke van hem ver- eischt werd, om de zich zelf oj de taak te vervullen op de wijze zoo als hij het gedaan heeft, groote be wondering voor dezen hoog streven- den artiest af. Maar zij'n goed-willen, was niet al tijd op de hoogte van zijn goed-kun- nen. Roijaards bezit bet talent niet om geheel alleen een avond te vul len zijn orgaan en zijn voordracht bezitten daarvoor te weinig lenigheid buigzaamheid en variatie. Wanneer men daarbij dan nog in aanmerking neemt, dat hij zijn programma's meestal overlaadde, dan laat het zich verklaren, dat hij zijn publiek dikwerf vermoeide, uitputte en, ja, ook wel eensverveelde. Maar nu is hij in zijn element terug. En we hebben er ons dan ook har telijk over verheugd, dat bij, na een afwezigheid van meer dan een jaar, terug is gekeerd naar waar zijn plaats is en naar het werk. waar zijn talent hem op aanwijst. Want Roijaards is vóór alles too neelspeler. En zelfs als hij in zijn kwaliteit van voordrager naar een soberheid van gebaar en een eenvoud van houding streefde, die den acteur in hem zouden hebben kunnen doen vergeten, bleken de natuur _en zijn werkelijke aanleg hem af en toe nog te sterk (men denke bijv. maar eens aan de wijze, waarop Mj Multatuli's „Kruissprook" voordroeg). 't Was voor ons daarom gisteren een aangename gang naar den schouw burg omdat we hem zien zouden zóöals we hem 't liefst zien, nml in de ontplooiing zijner talenten van tooneelspeler. Wel werd ons geen gelegenheid ge boden hem in een nieuwe rol. ineen nieuwe creatie te zien, want het stuk, dat hij zeif of de directie voor zijn herdébut gekozen had („De Ster") had hii vroeger al meer gespeeld. Maar de rol, welke hij hierin vervult, heeft dit voordeel, dat ze hem gelegenheid biedt zijn acteurstalent in zijn vollen, omvang te doen bewonderen. En daarmee heeft hij gisterenavond het publiek dan ook een paar uur ge boeid. En „geboeid" was de zaal wer kelijk van het eerste oogenblik van zijn samentreffen met de „Ster", Lona, totdat de liaison op het einde van het laatste bedrijf weer verbro ken wordt. In de drie bedrijven gaf Roijaards meer variatie in zijn spel te zien, dan op drie voordrachtavonden bij elkaar. Zijn schuchterheid in het eerste be drijf, wanneer hij als jong schrijver tje een bezoek komt brengen aan de „Ster" de overgang in blijde verras sing en bedwelmenden „Rausch", wanneer Lona zich tot hem aange trokken gevoelt door zijn jeugd en gemeenschappelijke ideaal behoefte zijn zenuwachtigheid in het tweede bedrijf, als hij al in de war is ge raakt, nerveus geprikkeld door al lerlei futiele kibbelarijen; en einde lijk zijn woede en verontwaardiging in het laatste bedrijf, wanneer bij haar zijn walg over de wereld,, waar in Lona leeft, toeschreeuwt vooral deze scène dat alles was zéér mooi. Roijaards gaf zich, leefde er in, was geheel ingegroeid in zijn rol. en dtlar- om hield hij de aandacht van het publiek ook dgn geheelen avond vast. Maar juist omdat bij er zoo „in" was, vergat hij wel eens, dat hij te veel gaf Soms was h^ te bewe lijk, te druk. stampte hij wel wal zwaar en vierkant op het toom Wat matiging, een weinig zelfbehf selling zou in dit opzicht niet sc den. Ook het staan met hoog op trokken schouders en het zware sc ken in de verliefde scène van eerste bedrijf was niet mooj. maa licht te verhelpen. Dit. zijn echter kleinigheden; gehéél was mooi. en vormde waardige rentrée van dezen tij da verloren tooneelspeler. En dat Haarlemse!) publiek zich mede o deze terugkomst Merheugde, bew het applaus, waarmee hij bij zijn komst begroet werd. Mevrouw MannBouwmeester, de rol van de ..Ster" speelde, i- met hem het stuk. ja, 't is moeilii zeggen wie van beiden meer toi succes van den avond heeft bïjgej gen en 't eerst genoemd behoord worden. Zij is een kunstenares, iederen keer als men den schouw! verlaat, welke rol men ook van gezien heeft, de bekentenis afdwii 't is toch een geweldig „knappe" trice. Maar gisterenavond kon er gerust het woordje „mooi" bij: gen. Veel van haar zeer genuanceerd,^ veel snel opeenvolgende stemmig opgewonden, idealistische, neersli tige en twistscènes. was superbe, 1! er is over haar in deze rol al zooi en zoo dikwijls geschreven, dat hier niet behoeven te trachten er wat nieuws over te zeggen. In één woord het was een „Hoe; nüsz" voor de fijnproevers van tooneel twee artiesten als Mevr. Ml Bouwmeester en Roijaards te sai in één stuk bijna een avond lang! allerbeste en allermooiste spel tei geven. Zulk een avond1 als gisteren I daarom ook mee in de herinnai voor later der „mooie" avondeni theatre-genot. In verscheidene der bijrollen j den deze twee hoofdfiguren ovi algemeen goed of voldoende b| staan. En dan allereerst een y deering voor Mevr. Van Konlaar,] in een, rol, welke als geknipt i haar was (de stokende en zich tragi aanstellende Juffrouw Sipser), 1 gaf. dat haar talent nog lang i aan 't tanen is. Chrispijn gaf een onverdienstelijke tooneeldokter zienalleen zijn knóp was wat slordigWensma leverde het; van een verwaand stuk huisknet de Wig ad aks-, de aangeschoten h handelaar die in het tooneelmj van de „Ster" aan het meefuiva werd aardig door Westerhoven u beeld, terwijl het kapelmeesti van Kreeft ook wel leuk was. Wanneer we nu nog Holtrop chef van de claque)Van Span naïes), die door het actricetje,! Denk (Anna Klaasen) voor den gehouden wordten den wel flauw en al te overdreven I Gallus (Schoonhoven), den aansk dichter uit de Romantiek, geno hebben, dan kunnen we ons lijstje vermeldingen sluiten, om ons in dachten voor te bereiden op het i we genot, dat ons Zondagavond i ..Dame aux Camelias" van S; Bernhardt te wachten staat. FRANS NETSCHE Vervolg Stadsnieuw Hedenmorgen werd door de Dii der Eerste Nederl. Electr. Tram Maatij. alhier aanbesteedHet m van eene beschoeiing, grondwerk ei dere werken, volgens bestek no. i Ingeschreven werd als volgt G. Bos, Haarlem 30669 J. A. Ve Katendreclit 31800J. Kamsteeg n Leenman, Giessendam ƒ31700; C Ruiter, Leiden ƒ31420; E. Wienfe Schiedam 29549C. Bastiaanse. I lem 33993G. Klootwijk, Papend 30400 B. Groenewegen, Haarlem A. de Haan, Heemstede 2-4889; Vries, Purmerend 32700C. Zanen, merstoi 32358 F. Looijen, Go 3100 H. v. Anrooij, Nieuwaal 1 H. Steenkist, Haarl-em 26860; P, I jes, Haarlem ƒ26820; A. Koper, l voort 31994 P. Boks, Amersfoort H. L. v. Zeijl, Zand voort f 32046 B gen, Haarlem 25800H. London, lem ƒ25930; J. v. d. Bunt, Haa 1 30700. Het werk is nog niet gegund. Hedenmorgen werd door het Pre Bestuur van Noord-Holland alhier lo. het maken en leveren van stalen pont ten behoeve der werkei het Noord-Hollandsch kanaal. Ra ƒ2750. Ingekomen waren 10 biljetten. La inschrijver bleek te zijn de firma f driessens, V. A. Hillea Co. to voor ƒ2228. 2o. het egaliseeren van de dutó den zeereep onider de gem. Call ant behoorende tot de rijkszeewerke Noord-Holland. Ingekomen waren 5 biljetten. La inschrijver bleek te zijn de heer 1 denburg Jzn .te Bergen voor 77a3 werkens van, een werkman voor ee drag van ƒ2000. Door den architect J- den Ban alhier werd bij onderhani inschrijving aan de aannemers P nierse Zoon ts Overveen opgccti het bouwen van eene villa in het mendaalsche Park te Bloemendaal rekening van den heer Mr. C. P. Di te Benningbroek. Naar wij vernemen, zall derdag 22 October a.s. een lediöffl derin/g gehouden worden door de i ring „Haarlem" van de Christelijk tionale Werkmansbond, in het I ridderstraat 24 alhier. Ter behané zal o.a. worden gebracht: verslag de afgevaardigden naar de Bondsv deringverslag penningmeester Zi fonds, en Verkiezing van een best lid, (vacature A. Brakel). In de Woensdagavonc houden vergadering van het zi>

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2