g s NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. Gemsonteiijke Arbeidsbeurs en Particulier initiatief. In Zorg en Drnk. 21e Jaargang. No. 6226 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon= en Feestdagen. ZATERDAG 17 OCTOBER 1903. Haarlem's Dagblad van 17 Oct Bfftfc o. a. Slechte lectuur, Baiteniundscli rerzieht, Klaas Kater gehuldigd, eineeuteüjko Arbeidsbears eu irticnlier Initiatief, Binnenl., port- en 8fadsberichten. De uilgever van ,,De Delective-Avon- iren van de Amerikaansciie detec- ves de Oude en d'e Jonge Wilson" eelt onze administratie liet voorstel edaan, om, door deze boeken geregeld i ad'verteeren, bij de exploitatie be- ïlpzaam, te zijn. De administratie enkt er niet aan. En de Redactie il wel eens meedeel en, waarom zij ize serie detective-verhalen voor iogsf nadeelige lectuur meent te moe- q houden. De verhalen van de Wilsons liggen een kleurig omslag waarop een itzettend tafereel uit elke vertelling afgebeeld, in de meeste van onze ekwinkels voor de ramen. Wanneer (attentie van den voorbijganger door prent van den omslag eenmaal ge leid is. dan valt zijn oog al Verstandige menschen zullen dus om deze prullen lachen, maar er is nog een andere categorie van lezers, voor wie ze hoogst nadeelig moeten zijn. De jeugd, aangetrokken doorliet schrikwekkende plaatje endesnorken- i "iinv titels, koopt ze ook ze zijn he- de geheimzinnige titels. DeWil-1laas v0?.r jf" dubbeltje te krii-en - lus en het gesluierde meisje" is nog 5° J"?1™» ze met al de zucht naar HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: Voor Haarlem PER DRIE MAANDEN: ^an 1—5 reSe,s 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Haarlem van 1 5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regel. gemeente)„1.30 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco per post door Nederland„1.65 fëywV Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Afzonderlijke nummersn 0.02)4 V J 'rr.J Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem"n 031% Hoofdbureau en Drukkerij: Zuider Buitenspaarne No. 6. 1de omstreken en franco per post „0.45 I Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Bijkantoor: Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publidté Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31ds Faubourg Montmartre. SLECHTE LECTUUR. detectives kunnen winnen, omdat -V schrijver het niet, wil Intusschen zou die strekking van de verhalen de overwinning aan de no titie, de nederlaag aan de misdadi gers nog zoo kwaad' niet wezen, wan neer zij maar eenigszins aannemeliik werd gemaakt. Daarvoor mist de schrijver evenwel het talent. Hij schrijft er maar op los. zonder zich vandaag te bekommeren om den da^ van morgen hij brengt zb'n Wilsons in allerlei doodsgevaren, maar zoret er wel voor. dat de redder op het juis te oogenblik de deur inkomt. Hij redt hen uit afvoerpijpen uit afgronden, van doorgezaagde balkons en andere ongewone posities en wanneer de twee helden heelemaal ~«en kans meer zien om hun doel te bereiken, dan is het toeval er nog het kneedbare toeval, waarmee hij alles kan doen wat hij wil en dat altijd uitstuurt op hulp voor de Wilsons, nooit voor de tegenpartij. Buitenlanrisch Overzicht aai' een tamme titel..De Wilsons het geraamte in den kelder" is al iezeliger; ..De Wilsofts en"de oni- nschuivers" (d'e gele Duivels van liaa) sluit zich daar waardig hij De Wilsons en de Koningin der larchisten" ,,De Wilsons en de Ko- g der Bandieten"; ..De Wilsons en verdwijning van den million air ire (de Koning van Bonanza op de nbank)" geven blijk van deonuit- ttelijke fantasie van schrijver of 'taler. Ie serie bestaat op dit oogenblik negentien stuks en er is geen en- Ie reden, waarom er niet nog ne- Qtien na deze zouden worden uB ren. Wie maar eenmaal het recent at bakt er zooveel als h" wil en publiek leest. Alleen is het zaak. kens een anderen puddingvorm te men. om niet al te duidelijk te la- blijken. dat het voortdurend de- fde koek is. Gewichtige misdaden n begaan, worden begaan of zullen irden begaan. Daar treden de Wil- op. Bang voor niets en niemand iren zij de misdadigers in hun en schuilhoeken, op. Ie"-"-"- hun mbedi'ijven bloot, redden de ver- ikte onschuld en nemen op de laat- bladzijde, ais triomfeerende helden, cheid tot het volgende deeltje. Voor- ir voor misdadigers hebben zïi niet. ontmaskeren met gelijke liefheb- ij anarchisten. struikroovers,moor- ïaars en valsche spelers. Ouderen onder de lezers, die wat er ervaring hebben en lezen met koel hoofd, worden van deze ver- n de dupe niet. Zoodra zij er twee ezen hebben, kunnen 7;J zich de an- e zeventien wel voorstellen. Achter avonturen zit de schrijver en kt, aan de touwtjes. Hoe ook de sswichten hun best doen, de Wil is moeten het winnen. Zooals hij harddraverij van verdacht al- a afgesproken is. wie" het eerst de fantastische verhalen van haar jaren. .,lk heb gezien", zer mij iemand, ..dat een jongen, die er een kocht, het met bevende handen aannam". Hij geniet al bij voorbaat van de sensatie, van de prikkeling van den angst dien hij straks zal ondervinden, wanneer de Wilsons lostrekken op den vijand. II ij wil op gezu"- van den schrijver wel aannemen dat de helden kunnen zwemmen, rijden, dobbelen, vechten, praten, alles tienmaal beter dan een ander. Hem verwondert bet niet, dat zij bestand zijn tegen vergif, A-uur. water en revolverkogels het sch'Jnt hem volkomen in den haak. dat een dood mensch weer in het leven terug wordt gehypnotiseerd. En al lezende, slikt hij zoodoende een reeks van on- mogelijldieden. leugens, die hem als feiten worden voorgezet, toestanden, die niet bestaan eu waarvan bij, in dien ze bestonden, op zijn leeftijd niet behoorde te weten. Zijn verbeel dingskracht is er zóó door opgezweept, dat hij bij het naar bed ?aan angstig in de boeien kijkt en vóór hij den slaap kan vatten, allerlei geheimzinni ge geluiden hoort, alsof inbrekers, roovers en moordenaars op 't nunt stonden in buis bun slag te slaan. Onze jongens houden, en het is natuurlijk, nu eenmaal van fictie en fantasie. Daar weten Aimard en Jules Verne van mee te praten. Maar dezen hadden in elk geval iels te zeggen, zij beschreven volkeren, landen, teekenden brave en slechte menschen, die aannemelijk waren, be schreven ontdekkingen, die later wer kelijkheid zouden worden. Deze platte Wilsons-verhalen even wel, fabriekswerk als ze zijn met aangekleede costuumponpen inplaats van mef, menschen vevxxld. behooren uit de handen van onze jeugd te blij ven. Onze jongens kunnen er in hoofd en hart niets anders van over houden dan spinnewebben, die de rage- Hetgeen van het BALKAN-SCHIEREILAND wordt vernomen wijst hoe langer hoe meer op een verioopen van den op stand niet alleen, maai' ook op een minder gespannen toestand tusschen Bulgarije en Turkije. Het is denTurk- schen troepen gelukt in den omtrek van Kaimak Chalan na acht daxren van schermutselen de opstandelingen benden geheel uiteen te drijven, bij welke operatie dezen 200 dooden en gewonden verloren. Het verlies der Turken zelf bedroeg 50 man. In Saloniki is de toestand reeds zóó, dat de Turksche regeering -meent te kunnen ophouden met de militaire operaties, d'ie vandaar uit gingen en de voorgenomen afzending van nieuwe Anatolische troepen is ook afgelast. Aan de Bulgaarsche grens is een Turksche troepenafdeeling bij het ver volgen van een bende opstandelingen op Bulgaarsch grondgebied terecht gekomen, maar er heeft geen botsing met Bulgaarsche geregelde troepen plaats gehad en in Sofia heeft men het ~eval heel kalmpjes opgenomen, wel een bew^' dat de oorloeszuchtie- heïd afneemt want de mededeeling dat aller aandacht in beslag wordt genomen door de verkiezingen, waar bij de regeeringspartij de overwinning behaalt, is geen voldoende verklariu" voor de kalmte van deze opgewonden Bulgaren, die elk voorwendsel aan grepen om ,,te wapen" te roepen. Van den toestand in OOST-AZIE is weinig nieuws ontvangen, maar dat weinige klinkt allesbehalve vredelie vend. In de buurt van Port Arthur heeft Rusland een leger van 100.000 man bij een en aan de wapenschouwing, door admiraal Alexejef gehouden, werd door 76000 man deelgenomen, wel een bewijs dat deze krijgsmacht over een weinig uitgestrekt gebied verdeeld is. De Russen zijn van oordeel dat ook hun vloot, wanneer de twee slagsche pen en de twee kruisers, die nu onder weg zijn, zich bij het Oost-Aziatische smaldeel gevoegd zullen hebben, wel in staat is de Japansche vloot te kloppen. Rusland moet veel wapens en mu nitie naar Oost-Azië zenden, zoo zelfs, dat op den Siberischen spoorweg het ge. woon reizigers- en goederenvervoer stil staat. Volgens een bericht uit Tsjifoe zou den de Chineezen in geval van een oor log Japan steunen, wat wel eenigszins te betwijfelen valt en wat hun wel eens op het verlies van eenige hunner vetste en best gelegen provinciën aan Rusland te staan zou komen. en dat kan ook niet anders, zoolang niet met de moordenaars is afgerekend. Men voelt, dat er iets niet in den haak is en wil telkens trachten dat in orde te brengen of goed te praten. Dat onder vindt nu ook weer de pas gekozen ra dicale regeeringsmeerderheid Er doen zich namelijk reeds voortee kenen van een scheuring in de pas verbonden partijen der gematigde en onafhankelijke radicalen op. Koning Peter had in de troonrede niet van de gruwelijke gebeurtenis van 11 Juni ge rept, maar de onafhankelijks radicals wenschen in het adres van antwoord een zinsnede er over in te lasschen. De ministers zijn ook verdeeld op dit punt. De onafhankelijken wenschen de vol gende zinnen in het adres opgenomen te zien„Het leger en het volk hebben, gezamenlijk de vaderlandslievende daad van den llden Juni volbracht. Het leger heeft volvoerd wat het volle ver langde, en dit heeft den band, die bei den vereenigt, nog nauwer toegehaald". De gematigde radicalen willen elke toespeling op den moord, het leger in 't algemeen en de samenzwering van Nisj vermijden. Over deze kwestie nu zal de strijd wel losbranden, en zoo zij misschien niei aanstonds tot een defini tieve breuk moge leiden, de bres in het met zooveel moeite tot stand gebrachte verbond der beide radicale fracties is dan geschoten en de uiteenspatting er van nog slechts een kwestie van tijd. ait UikVil IJ, ttio iivv.u»o|, idpaal zal hereiken, zoo geeft ook bol der^exr^xrmg^noj? ,fo2°ie schrijver aan de Wilsons altijd rtTV" voorgift. Alles is vooraf "-eregeld, open de menschen hij een knoeira- weg. omdat de kansen voor allp arden blijkbaar niet gelijk staan, het lezen van de heldendaden der voelt de lezer tegen wil en ikeen soort van medelijden met de ïven. die het immers nooit van de moeite zal hebben om weg te vaven. J.. C. P. Te PARIJS fêteert men nog altijd het Italiaansche koningspaar. Wanneer het zich in het publiek vertoont, wordt bet stormachtig toegejuicht en alles gaat tot nog toe zonder eenige ongeregeldheid. Na de -schandalen, die er plaats heb ben gehad, is nu te Armentières op last van den prefect de staat van beleg af gekondigd. Het drama dat voor eenige maanden in SERVIE is afgespeeld, blijft zijn schaduw wer pen op de regeering van koning Peter. De heer J. Huizing zendt ons een stuk over bovenstaand onderwerp, dat te uitvoerig is om het geheel te plaat sen en daarbij, wat den aanvang be- j treft, van vroeger bekend kan zijn. Inzender brengt n.l. in herinnering, iioe hij in Juli nadat de Kamer van Arbeid voor de Metaal- en Houtbe werking alhier aan den Raad ver zocht had van gemeentewege een Ar beidsbeurs op te richten zich bij request aan den Raad daartegen heeft verklaard, met verwijzing naar de poging, indertijd door het particulier initiatief genomen, en die Diet ge slaagd is. niet zooals de Kamer van Arbeid, beweert door gebrek aan geld middelen, maar omdat in een stad als Haarlem de inrichting van zulk een Bureau, vooi'al wanneer het op zoo grootsche leest werd geschoeid als de K. v. A. wenscht. overbodig zou kun nen worden genoemd. Inzender verwijst dan naar een hierover in 1894 door de afd. Haarlem van het Alg. Nederl. Werkl. Verbond aan het Bestuur van de afd. Haarlem van den Nederl. R. K. Volksbond ge richt schrijven en maakt verder de navolgende opmerkingen Waar in de toelichting op het ontwerp Reglement werd overdreven en verzuimd te vermelden, wat ver meld moest, worden, rekende ik mij verplicht door inzending van boven staande den Raad in kennis testellen van hetgeen al te dezer stede door het particulier initiatief was tot stand gebracht en wat heeft geleid tot de opheffing en den Raad tevens te ver zoeken niet over te gaan tot de op richting van een gemeentelijke ar beidsbeurs dan na dat is gebleken, dat het particulier initiatief hiertoe onmachtig is. Of er tusschen mijn verzoek en de adhaesiebetuiging van het II. A. S. oenig verband bestaat, kan ik niet beoordeelen en doet ook niets terza ke het blijkt, dat er tusschen ons nog al een groot 'verschil bestaat over de bet eekenis van het woord initia tief. Want het H. A. S. verklaart met een beroep op den Minister van Bin- nexxlandsche Zaken dat de Kamer van Arbeid geheel volgens het advies van den Minister heeft gehandeld en be tuigt ten slotte om deze en andere redenen onverdeelde instemming met het initiatief ten deze door de K. v. A. genomen. Nu moge volgens de letter dit zoo genoemd kunnen worden, het II. A. S. en vooral zijn voorzitter weet beter dat in het publieke levenaan het particulier initiatief hoogere eischen worden gesteld dan het indienen van een reglement. Door miij is geen beroep gedaan op autoriteiten, toch zou m. i. die Raad, wanneer ze op het adres van de K. v. A. afwijzend beschikte, met meer recht kunnen zeggen geheel volgens het advies van Dr. Kuyper te hebben gehandeld dan bij de oprichting van een gemeentelijke Arbeidsbeurs. Im mers, Dr. Kuyper schrijft ,,De Overheidsbemoeiing moet rus ten op den drieledïgen grond. lo. Dat de Overheid, bij gebleken onmacht harer onderdanen, tijdelijk voor hen moet doen. wat ,,bij normalen toe stand, op hen zeiven als taak rust" 2o. dat de Overheid gehouden is, openbare regeling van rechten te ver zekeren, waar deze, aan private hand having overgelaten, tot onrecht lei den. en 3o. ..dat de Overheid geroe pen is. om tijdelijk elk integreerend deel van het nationale leven, dat an ders zou bezwijken, te steunen." Waar in Haarlem zooveel organi saties zijn en Kamers van Ai'beid, kan ik niet gelooven, dat de onder 1 ge noemde reden onmacht tot oprichting van een Arbeidsbeurs, aanwezig is daar is tenminste nog niets van ge bleken. Indien het H A. S.. waar vele or ganisaties bij zijn aangesloten, van oordeel is dat de plaatselijke toestan den na de opheffing van het Bureau I Vraag en Aanbod in die mate zijn I gewijzigd, dat van een Arbeidsbeurs zegenrijke vruchten zijn te plukken, ben ik zoo vrij het te raden wacht j niet op den gemeenteraad slaat zelf de hand aan de ploeg, treedt in over leg met de K. v. A. en andere orga nisaties, indien u dit noodig oordeelt en opent zoo spoedig mogelijk een Arbeidsbeursbepaal u alleen tot werklieden en patroons, er zijn dan toch zeker, onder al die organisaties wel zooveel' personen te vinden, die zich geheel belangloos willen geven voor de leiding. Hebt gij geen vol doende localiteit, hert Dagelijks Be stuur van Haarlem wil u zeker wel voor het houden der zittingen geheel kosteloos een lokaal aanwijzen. En de burgerlijke pers wil u wel, zooals vroeger, een rubriek afstaan voorde vermelding van vraag en aanbod. Ik geef u de verzekering, dat de exploi tatiekosten dan niet zoo bezwarend zijn. Wanneer dan blijkt, dat de Beurs beantwoordt aan haar doel, zou de gemeenteraad bij een aanvra ge om subsidie deze niet durven af wijzen. En mocht dan blijken, dat de organisaties onmachtig zijn om de Beurs t.e beheeren, dan is er voor de mannen van het Artje initiatief geen reden meer om hun beginsel te hand haven en kunnen ze zonder bezwaar tot Gemeentelijke exploitatie over gaan. J HUIZING. Haarlem, 17 Oct. 1903. Stadsnieuws. Haarlem, 16 October 1903. ONTSTEMMING IN ONDERWIJSKRINGEN Men schrijft ons: De vergadering van onderwijzers in de arrondissementen Haarlem en Be verwijk, welke j.l. Dinsdag gehouden werd in het Brongebouw alhier, vormt nog grootendeels den inhoud der gesprekken van onderwijzers. Wie die gesprekken hoort of er aan deel neemt, bemerkt aan den toon, dat er vrij algemeen groote ontstemming heerscht onder hen. Is die ontstem ming verklaarbaar'? Het komt schrijver dezer regelen niet ongewenischt voor. enkele der meeningen, die hij hoorde of zelf voor waar houdt, weer te geven. De ope ningsrede van den voorzitter, den heer Arroudissementsschoolopziener vindt bij velen der Dinsdag aanwe zigen instemming, voor zoover het betreft de grieven, die spreker uitte ten opzichte van de taal. door som mige, misschien vele onderwijzers op vergaderingen gesproken of in courantenartikelen geschreven. Ter zijde gelaten of sprekeT niet al ie veel generaliseerde, blijft de groote vraag onbeantwoord Zullen alle aan wezigen liet niet hem eens geweest zijn, waar li ij besprak de gebeurte nissen. die in bet voorjaar hebben plaats gehad en het aandeel door eenige onderwijzers hieraan genomen? Toch hadden zij, die hierover eene andere meening voorstaan, gewoon weg geene gelegenheid hiervan te doen blijken. Het vorige jaar was er, indien ik mij niet al Te zeer vergis, nog rondvraag, maar aan het slot de zer vergadering, scheen de voorzitter dit onnoodig te achten, althans tot tegenspraak is het niet kunnen ko men. Nu zal wel gezocht worden naar eene andere gelegenheid om het hart te luchten over al wat voor bestrijding vatbaar geacht kan worden. Maar dangeen poldex*wekkers-patois, Heeren Wat het verder gesprokene betreft, staat de verslaggever van de Arron- dissements-bibliotheek aan scherpe aanvallen bloot. Zeer velen hebben zich aan de gemaakt geestige, maar ongezocht grievende woorden van de zen verslaggever geëx-gerd. Zelf ver klaarde deze geen zakelijk verslag te kunnen uitbrengen, omdat hij er niets afwist en nam nu, zoo schijnt hfit althans velen toe. zijne toevlucht tot eene classificeering der lezers en beschrijving hunner hebbe lijkheden. welke laatste werkelijk niet gedeeld kan worden door al zijne mede-commissarissen der Bibliotheek, Reeds werd, blijkens het verslag der afdeelingsvergadering van bet Ned. Onderw. Genootschap geprotes teerd tegen het op bewuste verga dering behandelde, en vooral gewezen op het niet gelegenheid hebben tot weerlegging van het gesprokene. Zeker zal er tevens op gewezen zijn, dat tijdens de lezing van den heer Loran over Mr. Willem Bartjes een deel der arrondissementsvergadering door ontijdig applaus storend was en minder wellevend. Dat zullen echter zeker door den voorzitter aanhangers van meergenoemd patois geacht zijn, die hij geen tot de orderoeping waar dig achtte. De heer Loran mocht even wel anders verwacht hebben. De algemeene indruk schijnt te zijn, dat zulk eene vergadering geen Fenilleton. Naar het Engelsch van ROBERT MACHRAY. - Ik moet naar hem; toegaan, zei van de bank opstaande en vragen, ik hem kan helpen. Ie oogenblikken later stond weer in de kamer van zijn der met een gelaat waaruit een 'ote mate energie sprak. - Ik vrees, dat ik pas een beetje beleefd geweest ben, vader, zei hij. was zoo vervuld van mijzelf, dat aan u niet dacht. Dat was ver- srd van mij. Ik bad er aan moeten pken, dat u zoo'n moeilijken tijd bier den rug heeft en dat u zoo- G angsten heeft uitgestaan. En nu, der. moet u mij toestaan, dat ik tooveel in mijn vermogen is zal pen. Graag, mijn jongen, maar hoe je dat aanleggen In hoeverre a je mij helpen Ik ben gelijk aan l zinkend' schip, zei Eversleigh &vig. Wil u mij zeggen, vader, of u de boeken en papiex-en van Mr. Sil- wood heeft nagezien? Neen, dat heb ik niet. Ik ben er mee begonnen, maar ik hield er mee op. Waarom vader? Omdat ik dacht, dat Williamson iets vermoedde. Ik was overtuigd, dat Ixij mij in 't oog hield. Daarom hield ik er mee op, en liet het lot beslissen. Maar.-vader, dat onderzoek moet ingesteld worden, dat is uw eenige kans nog. Als Williamson ix lastig is, dan moet h'ij zijn congé hebben. Zou dat op zichzelf al niet ver moedens opwekken? Dat is niet- noodzakelijk en bo vendien wat het zwaarst is, moet het zwaarst wegen. U kan hem een uitr stekend getuigschi-ift en een gratifi catie geven dat zal een pleister op den wond leggen. Welk excuus kan ik daarvoor aan voeren Kan u niet zeggen, dat u xiitge- breide veranderingen wilt aanbrengen met betrekking tot den dood van Mr. Silwood. Hij is al zoo lang bij ons, wierp Eversleigh hier tegen in. Ja, dat weet ik maar u kxint geen ondergeschikte in uw dienst houden, die u verdenkt. Hij moet in elk geval heen gaan. Hij is' een goed klerk, begon Eversleigh. Zou hij dat werkelijk zijnzei Gilbert. Als hij zoo'n goede klerk was. hoe kwam het dan, dat hij niets merkte van Silwood's geldverdxiiste- ringen? Misschien weet Mj er van. Als hij er van weet, dan moeten wij daar zekerheid van hebben. Laat heixi nu binnenkomen, en zeg hem, dat hij zijn congé krijgt. Als hij iets weet, dan zal hij nu spreken. Je zet zoo door, zei Eversleigh zwak. Ik voel dat er onmiddellijk ge handeld moet worden, hernam Gil bert. En wat wil je dan nog meer? Ik wou een accountant engagee- ren om alle boeken en papieren van Silwood na te kijken. Misschien zal dat onderzoek doen ixitkomen, dat alles voor u nog niet verloren is. Misschien valt er nog wat te redden. Voor een oogenblik kwam er een hoopvolle uitdrxxkking op het gelaat van Eversleigh. maar spoedig ver dween ze weer. Ik vrees, dat je hoop maar al te ongegrond zal blijken te zijn. zei hij moedeloos. Wien zou je er voor wil len engageeren om' de boeken en pa pieren te onderzoeken Mij dunkt wij moesten daarvoor Archer Martin Jr. vragen van de firma Roscoe en Martin. Ben je overtuigd van .zijn dis cretie —Absoluut. Eversleigh zweeg. Hij was geneigd zich aan de leiding van zijn zoon over te geven, maar hij durfde nog niet recht. Gilbert zag aan het ge laat vaxx zijn vader, dat hij aarzelde. Er blijft niets anders.over. va- dei', riep hij beslist. Dan zij het zoo, stemde Evers leigh toe. En hoe denkt u nu over Wil liamson Kun je hem ten mixxstenog niet eenigen tijd hier laten? Ik denk het niet, vader. Wel, welIk weet niet. of het verstandig is. Maar Gilbert twijfelde niet. en Williamson kreeg een brief, waarin hem gezegd werd. dat na die week zijn diensten niet meer gevraagd werden vergezeld van een flinke som geld als vergoeding. Toen ging Gilbert naar het kan toor van Roscoe en Martin, waar hij zoo gelukkig was Archer Martin aan te treffen. Zoo kort mogelijk zei Gil bert hem, dat hij reden had te ge looven, dat er eenige onregelmatig heden op het bxxreau van zijn vader bedrevexx waren, en dat zijn vader hem had opgedragen den accountant te verzoeken onmiddellijk een nauw keurig oxxderzoek in te stellen, als hij dat met zijn tijd kon overeenbrengen. Ik kan morgen begonnen, zei Martin. Natuxirlijk, zei Gilbert, is het confidentieel onderzoek dat be grijpt u. Zeker, zei de accountant, die geen idéé had, dat hij onschuldig betrokken zou kunnen worden in een enorm groot bedrog. Archer Martin ging dus als afge sproken den volgenden dag xxaar New Squai'e 176 en begon zijn on derzoek. Zonder zich tot iemand an ders op het bureau dan tot Gilbert te wenden, ging hij zijn gang alle boeken en papiei'en van de firma nauwkeurig nasnuffelend. Hij zou verscheidene dagen werk hebben, maar hij was nog niet lang bezig, toen hem de ware aard bleek van het werk. dat hem was opgedragen. Een reusachtig sys teem van bedi'Og. waannede kolos sale sommen geids gemoeid wai'en, werd hem geopenbaard een jjysteem, dat met. duivelachtige bedrevenheid en vernuft eenige jaren was volge houden. Op een of andere manier wierd hij gewaar, dat Cooper Silwood zich voor eigen gebruik eenige duizenden pon den had toegeëigend, ofschoon met bleek, waar Silwood het geld gelaten had. Duidelijk was, dat Silwood voor niets had teruggedeinsd overal wa ren valsche posten gehoekt. Hij verbaasde zich over d,e han digheid vaix Silwood om zoo lang den schijn te bewaren. Het bleek hem uit verschillende rentebetalingen aan cliënten op den bepaalden tijd. alsof de geldswaardige papieren xxog bestonden en tevens ciat Silwood nauwkeurig boek moest hebben gehou den van zijn dieverijen, maar ofschoon hij ailos nazocht in de kamer van Sil wood, ixx do andere vei-trekken van het bureau en zelfs in de kaxxxers van Silwood in Stone Buildings, hij kon geen enkel boek, papier of memoran dum vinden, dat op die diefstallen betrekking had. Hij kwam tot de conclusie, dat Silwood ze vernietigd of met zich nxeegenomen moest heb ben. Natuurlijk had hij alles gehoord omtrent den dood van Silwood zoo wel als den dood van Morris Thorn ton, en hij begon nu te begrijpen, hoe de zaken er bij stonden. Toen hij aldus niet vinden kon, wat hij zocht, trachtte Martin uit de boe ken der firaia en andere bronnen van informatie een van de grootste trans acties van den bedrieger Silwood te ontwarren, waarbij natuui'lijk de na men van andere personen genoemd werden. Eu daardoor kwam hij tot een zeer eigenaardige ontdekking, ofschoon zij hem eerst niet zoo eigenaardig toe scheen als zij werkelijk bleek te zijn. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1