Eau de Vichy P, BAGGERMAN Natuurwollen Ondergoederen I. C. HAAN at 7. twee bijzondere planten BEDDENMAGAZIJN PT EIGEN STOO.M- ZUIVERING. Célestins, Grande Grille, Hauterive, Höpitah (Bronnen van den Franschen Staat.) Jessen en Schulz. Essenstraat No 27, Depót in Zandvoort Kerkstraat 21 Het tegenwoordige bestuur bestaat uit de heeren Fr. Lieftinck, keizer jhr. J. A. P. Repelaer van Spijkenis- se, prins Vincent Loosjes, fiscaal mr. L. C. Kronenberg, vaandrig en secretarisP. J. L. Iluet. eerste-vin- d'er A. van Rossuni. tweede-vinder G. B. Crommelin, derde-vinder H. F. Waller, factor. Wat den kastelein aangaat, die lieeft den naam Knegt. Deze tooit zich telkens nog op Nieuwjaarsdag, als de jaarzang wordt voorgedragen, met den bandelier, en dan worden ook uitgestald de vijftien blazoenen, die de Kamer in haar bezit heeft. Waar de Kamer achtereenvolgens gezeteld heeft, is 1 met zekerheid te zeggen. Vermoedelijk was de ver gaderplaats in het begin der 16e eeuw in een huis in de Kleine Houtstraat, in welks gevel wij nog den steen aan treffen. Reeds in 1793 trachtten de broeders dezen steen te koopen, wat echter mislukte. In het laatst der 17e eeuw was haar zetel in de Lange Becnnestraat, welk gebouw in 1779 werd verbouwd. Eeni- ge jaren daarna verhuisde de Kamer naar de Groote Markt. Dit geschiedde 1 November 1787. Ten slotte zij nog medegedeeld, dat men in 1803 eveneens plannen had het 300-jarig bestaan feestelijk te vieren. Er werd eene commissie benoemd en vele vergaderingen gehouden, tot dat in de Algemeene Comparitie van 29 October 1803 unaniem besloten wera ..uit hoofde van diverse omstandig heden, inzonderheid van de voortdu ring des oorlogs en 't vermenigvuldi gen der belastingen en extra-ordinaire heffingen, gemelde feest althans pro-1 visioneel tot gunstiger omstandighee-1 den uit te stellen." Dit uitstel is er dus één geweest; van eene eeuw. Mogen d'e omstandigheden nu gun stiger zijn W. P. J. OVERMEER. I op cl© HERFST- TENTOONSTELLING! 't Is alles kleur en geur en fleur En glans en gloed en stralen. Boter is de aanblik niet weer te geven, dunkt mij, die ons de eerste zaai biedt in hare mengeling van kleuren. Zie, hoe dat intense zwart der vlicrbessen schittert tusschen het donker-groene loof. Iloe zwaar han gen die trossen neer, welk een beval-1 lig geheel van vormen En dan dat roode, dat roode daar Iloe mooie vorm hebben die vruchten van Roos. van Berberis, Meidoorn, Gclderscbe roos, Kard>inaalsmuts en nog zooveel meer. AT die opgenoemde vruchten zijn rood en toch, in hoeveel nuances, van licht oranjerood tot diep-donker purper. Voeg daarbij nog het bontgetinte blad van vele planten, do prachtige veeren der Adelaarsve ren». en een geheel zóó schitterend, als geen kunstenaar u kan leveren, staat u voor oogen. Laat ons eens met eenige bloemen en vruchten afzonderllijk kennis ma ken. Zie eens b.v. hier naar die glas achtige, roode bessen van dc Gelder- schc roo.s of Wilde Sneeuwbal. Groote vlakke schermen van het mooiste lak- rood harmoniseren ten voLle met het roodgetinte blad en het lichtgele* hout. Wat gloeien die bessen. Niet voor niets hebben die bessen en vruchten in 't algemeen, die schitterende kleu ren. Deze dienen om dieren te lokken, die dan die bassen opeten, hctvrucht- vleescli verteren, waarna de zaden weer het lichaam verlaten, meestal ver van de moederplant, on zoo is de verspreiding verzekerd. Nu is, zooals mij van bevoegde zijde gemeld is, geen vogel nog in Nederland gezien, (lie do vruchten eet van de Gelder- sche Roos. Ter staving van mijne be wering dione het feit. «lat in Januari, som» in Februari nog, de vruchten den boom sieren. Maar nog meer is cr merkwaardig aan die plant 's Zo mers bloeit zij met groote, platte schermen. Deze dragen een rand van groote witte bloemen, en binnenin een massa kleinere. Die groote randbloe- men zien er heel mooi uit, maar toch, zij zijn zeer onvolkomen. Zij zijn in het bezit van kelk en bloemkroon, doch mi,ssen meeldraad en stamper, 111. a. w. zijn onvruchtbaar. De an dere. kleinere, missen die mooie bloembekleedselen, doch bezitten wat hen tot bloem stempelstamper en meeldraden zij zijn dus vruchtbaar. Hoe goed weet moeder Natuur toch voor hare kinderen te zorgen Die groote randbloemen n.l. dienen nu, 0111 insecten te lokken. Deze zetten zich op liet bloemschermi neer. loo- pen over de onaanzienlijke bloempjes, krijgen stuifmeel aan buik en poofen, gaan naar een volgend scherm en brengen daar de fijne korreltjes over. d.ie nieuw leven zullen wekken, dat de groote. roode bessen straks te voor schijn roept. De mensch vond natuur lijk die plant zoo niet mooi genoeg(n bracht haar in cultuur. Door de zor gen van den boomkweeker ontstonden hoe langer zoo meer van die groote bloemen. De plant als zoodanig, ging achteruit en gaf minder vruchten. Dit ging voort. Al die bloemen gingen niet meer in dat platte 'vlak en om ze toch te bergen, ontstonden daar de groote bollen, die nu de Sneeuwbal onzer tuinen sieren of ontsieren. Is de kennismaking met mejuffrouw Viburnum 11 meegevallen Laat ons dan afscheid nemen, dan zal ik u in kennis brengen met mejuffrouw Duin doorn. Ik wil het u vooruit zeggen dat is geen katje om zonder handschoenen aan tc pakken en heusch, al hebt gij die aan. «lan kan ze toch nog venijnig prikken. Die plant. Duindoorn, Kat- tendoorn of Kraalbes gchecton, is de beste beschermster onzer duinen. Meer nog clan een koddebeier, meer nog dan een bordje van verboden toe gang voor een helling, helpen eenige diclitgeplnnte rijen dezer dooms. Naai* alle kanten steken zij die vllijmscherpo naalden uit. Nu zien wij exemplaren geheel bedekt met de Oranje-bessen, die een zoetachtigen naar alkohoi zweemenden reuk hebben. Zijn wij echter in bet duin. dan merken wij heel veel exemplaren op, die geen bessen dragen. Dit komt, omdat deze struik uitsluitend vrouwelijke, een andere alléén mannelijke bloemen voortbrengt. De plant is twéé-huizig. Alleen kruisbestuiving is dus mogelijk en sterke nakomelingschap verzekerd. Wat dan ook wel noodig is. Op de donste plekken in onze duinen, alleen vergezeld van de zandzegge, staat daar; desnoods op een top, een Duin doorn wind en regen trotse erend, zijn voedsel halend uit den schralen zandbodem. Iloe is 't mogelijk, dat d:e plant hier het leven houdt. Hier is moeder Natuur weer tus- schenbcidc gekomen. Deze hoeft in den grond voor bacteriën gezorgd, die zich op de wortel» der plant nestelen en daarop knobbeltjes doen ontstaan, huisjes als 't ware om in ie wonen. Die wezentje» zetten daar stikstof- houdendo stoffen af, zoo hoog noo dig voor het leven der plant. Wilt gij den Duindoorn nog dn volle glorie zien? Zoo haast u, want straks ko men die bonte kraaien en is (Tic grau we roover eenmaal hier. dan is ei- spoedig geen bes meer over. Hieraan dankt de plant zijn naam van Kraaibes, Wilden wij op die manier voortgaan, d. w. z. van elke plant de levensge schiedenis geven of eigenaardigheden opsommen, dnn kwam er geen einde aan. Laten wij liet dus bij deze ken nismaking laten, en aan Duindoorn en Gelderschg Roos een Au revoir toeroepen. J. JESWIET. (Bij d'e platen). Bijbelverklaarders, aardrijkskundigen em vele andere geleerden hebben herhaaldelijk getracht het land Ophir waarvan in den bijbei sprake is en van waar (en tijde van koning Salomo, de ISTaëlieiïsche zeevaarders goud, edelge steenten co- sandelhout haalden, 'huis te brengen. Volgens sommigen lag Ophir aan de oostkust van Afrika, terwijl an deren van meeniog zijn dat het in Ara bic of in Vooi-Indië gezocht moet wor den. Hoe het zij, de ontdekking van de uitgestrekte delfstofrijke velden in 't gebied in Egypte, tusschen den Nij] en de Rood© Zee, heeft aanleiding gegeven tot de meening, dat, hier 't bijbelsche Ophir gevonden is, omdat vooral veel goud en edelgesteenten zijn uangelrof- fen, En uit tal van omstandigheden blijkt,, dat in verschillende tijdperken der geschiedenis in genoemd gebied om vangrijke mijnoperaties zijn uitgevoerd, die in het onderhoud van een talrijke bevolking voorzagen,. Men treft er uitge strekt© bouwvallen van oude steden en dorpen, tallooze oude mijnwerken, mijn- werktuigen, dijken, bronnen, wegen enz, aan. In den laatsten, tijd wordt dit gebied weder zorgvuldig onderzocht door Egyp tologen en mijndeskundigen, (lie bijna dagelijks nieuwe bewijzen vinden voor den oorspronkelijken rijkdom van den bodem. Maar ook nu nog wordt goud genoeg gevonden, om te doen consta- teeren, dat de oude mijnen lang niet uitgeput zijn. Het laatst schijnen de mijnen ontgon nen te zijn ongeveer duizend Jaar gele den, want een Arabische geschiedschrij ver, El Macrizi, verhaalt, dat het Ara bisch opperhoofd Omary genoodzaakt was de -mijnen van Darehieb (Wadi Al- lagi) ruim duizend jaar geleden te ver laten, uit vrees voor instorting. De ri vier de Wadi Allagi was waarschijnlijk het middelpunt van deze ontginningen en daar vindt men ook de bouwvallen van een groote stad, Darehieb genaamd. Deze -ligt tusschen twee heuvelrijen en m deze heuvels groeven de oude bewo ners naar goud. Do bouwvallen van Darehieb zijn zeer belangwekkend. De gebouwen zijn opge trokken van tegels van steen en lei van onregelmatiger! vorm, die vast saamgc- voegd zijn door oen soort cement. Ver scheidene gebouwen welke reeds 3000 jaar oud moeten zijn, zijn nog vrij goed geconserveerd, o.a. een oud kasteel waarvan wij hier een afbeelding geven. Het ligt aan die Wadi Allagi en is de op slagplaats geweest voor het goud uit de mijnen. De bewoners van het Darehieb-gebied behooren tot den Arabischen stam der Bishereen. Zij zijn zeer krijgshartig en leverden den Mahdi indertijd uitstekende troepen. Laten wij ditmaal een praatje hou den over de Tentoonstelling van die Vereeniging tot Verbetering van Vrouwenkleeding". Waar die tentoon stelling gehouden werd. op welke voorwaarde dc modellen drie da ven in uw bezit konden zijn en waar ge uw licht kunt gaan opsteken over dingen. die u nog onduidelijk zijn ge bleven, dat alles weet ge reeds uit het verslag, dat deze week in H.'s D. heeft gestaan. Neen, dat zakelijke wil ik nu liever eens achterwege laten en onbevoor- oordeeld met 11 babbelen, u lezeres sen, die nog niet tot de reformklec- ding zijt ovcrgeloopen. Onbevooroordeeld1 zeg ik. omdat ik mijzelf als geheel er buitenstaand kan rekenen, daar ik nog altijd tot de oude i garde van do niet-reformdraagsters behoor. En waarom vraagt u? Ja. ziedaar oen vraag, die moei lijk te beantwoorden is. Waarschijn lijk om verschillende kleine redentjes, die zoo dikwijls oorzaak zijn onzer handelingen. Omdat ik niet alleen Hollandsch vasthoudend', maai- dubbel en dwars Hollandsch vasthoudend ben, omdat ai dat nieuw aanschaffen en veranderen zooveel onkosten mee brengt, omdat... ik durf het haast niet zeggen, liet mij misschien niet staat,, omdat mijn niet-reformkleeding mij nooit veel last. of eigenlijk moet ik I zeggen in 'tgeheel geen last bezorgd heeft en nog wel om eenige andere redentjes meer. die mij niet te binnen willen schieten en al even onbelang rijk zijn als (He eerste. Nu ik zeif als niet-reformdlraagster aan 't woord ben geweest, laat ik een volbloed reformdraagster aan 't woord om mij van mijn ongelijk te ove'r- tuiigen. Is u vasthoudend Maar hoe durft u het zeggen, waren alle men- schen zoo, dan kwam er nooit iets goeds tot stand. Gaat u liever de redenen na, die ons er toe gebracht hebben zoo voor verbetering der vrou wenkleeding tc ijveren. Vindt u die redenen niet goed, dan is 'tuit. vin dien ze bij 11 instemming, ga dan ook verder en breng de theorie in practijk. Bishereen [strijders. Bij een mijnschacht. Q£VEST!£SO iS33 Bekend solied adres VEEREN BEOSTELLEN vanaf f 18 Gulden tot de 'beste soorten. (laatste vulling,) Verkrijgbaar bij Wegens de ongekend lage prijzen is het ver voer van Bestel- en Vrachtgoederen per Stoomtram het voordeeligst. Goederen worden vervoerd naar HEEMSTEDE, BENNEBROEK HILLEGOM, LISSE, SASSENHEIM, OEGSTGEEST en LEIDEN o m 7.24 en 11.18 v.m. en 3.12 en 7.06 n.m. Amsterd. tijd. Inlichtingen worden verstrekt aan het Bestelkantoor Klein Hei ligland No. 26. GASGOKES Hef stoken van vermengd met BRUINKOLEN BRIKETTEN «I e r k „Union," voorkomt het Sintelen en doo> ïeii der GASOSKES, geeft een flinke hitte est is het 8 P A A 8. Z A AKI ST voor de huisvrouw Voor ons land en ons klimaat zijn de van JANSEN en TILANUS, de beste onderklee- ding voor Dames, Heeren en Kinderen. Ver krijgbaar bij P. P. RSETFÖRT,®»i©rsfr,®iat44 ATTEHTIE. Eene groote zaak in Meubelen, Bedden en Tapijten, levert onder strengste discretie, eompleete Ameublementen, alsook enkele Meubelstukken op gemakkelijke termijnbetaling volgens overeen komst. Br. onder No. 5732, bur. v.d. blad. EENIG ADRF.S VAN Winkelzakken groot en klein, en SCHRIJF BEHOEFTEN, winkeliers rabat. VETVEL bij de 50 kilo belangrijk minder in prijs. Jb." Lange GUDE, Heerenstraat HAARLEM. 12, NtoomrerverlJ, Chemische Wasscherij, Krimpinricktin v, Machinale Tapijtreiniging en Desinfectie. Fabriek en Kantoor te Haarlem: Stoomgoederen binnen 3 dagen. Verfgoederon binnen 8 dagen. bij den Keer Kraijenoord. 127 DIAMANT. deed hooron.Plotseling slaakte hij zijn wandeling on bleef hij bij d'e wieg staan, het kind, dat ingesluimerd was, met oen kennersoog beschouwende. Denken,die dat Benoni toch niet naar hem luisterde, bleef ide heer Clayton miiddetn in een zdn steken. ,,Ga voort", zeide do kleine man met een handbeweging, „ik luist er wel". Nauwelijks had de bezoeker zijn verhaal hervat, of de heer Benioni, zonder den blik van* het -slapend kind af te wenden, riep uit „Zeg, Manie, -dat kiind van jou is bezig een aardige dosis lucht naar binnen te werken. A3s je niet oppast, zien we baby straks mog als oen ballon do hoogte ingaan." „Maak Je maar niet bezorgd, Ben", antwoordde mevrouw BenonJ„liet kind heeft maar een fopspeentje in den mond. Zorg, dat je haar niet wakker maakt Zonder te antwoorden, zette de heer Benoni zijn beschouwing voortdat) zijn bezoeker andermaal in zijn verbaal was blij ven .steken, scheen zijn aandacht ontgaan te zijn. Toen het kind zich licht bewoog, wiegdo hij het zacht en met do uiter ste behoedzaamheid heeii, en weer. De heer Clayton, die zich in stilte vroolijk had gemaakt over de zonderlinge, noncha lante manieren van den milllonnair, was min of meer geroerd door diit blijk van vaderlijke teederbeid, die hij nlot achter den man zou hebben gezocht. Toen de kleine weer rustig was ingeslapen, verliet de heer Benoni do wieg, en ging bij het venster zitten. „Maar", zeide hij, op een manier alsof hun gesprek geen oogenblik afgebroken was geweest, „hoe kunit u van m ij verwachten, dat ik uw vriend uit don brand za] helpen?" Daar de lie or Clayton zijn relaas nog niet ten einde had, en hij nog geen woord had gerept over hulp, die hij van den heer Honomi verwachtte, verraste de vraag hem eonigs- zins. Hij ging er echter dadelijk op in. „Ik hoopte, dot als ik u er van kon overtuigen dat do jonge man werkelijk onschuldig is aan hetgeen men hem ten laste legt, u zoo goed zoudt willen zijn, uw veelvermogend en in vloed aan te wenden om de vervolging te stuiten,." „IIoo zou i k dat in 's hemelsnaam kunnen I riep Benoni schouderophalend uit. De heer Clayton kon niet nalaten even te glimlachen. „Ik -dacht, dat de Portersmaatschappij hier nogal iets gedaan DIAMANT. 128 kon krijgen. Als ik me vergis, dan heeft men mc verkeerd ingelicht. „Ze hebben u 'wat wijsgemaakt", bromde de heer Benoni. „De Portersmaatschappij zal voor niemand een hand uit steken, zelfs niet voor mij, ofschoon ik directeur ben. Waarom zou de maatschappij iets voor doen, gesteld al dat zij bij machte was aan uw verlamgeai te voldoen?" Dc heer Clayton was op hot punt 1° antwoorden, doch do ander ging voort „Maar ik weet nu van de zaak af, ik zal haar in gedachten houden ca zien, wat er gedaan kan worden. Is u Maandag op de meeting geweest?" Do heer Clayton antwoordde toestemmend. „Hebben zo iets over mij gezegd?" „Over li? Nee, ik geloof het niet, Men riep echter wol ver scheidene malen om u, wat ik als een compliment opvatte." De heer Benoni stoof driftig op en begaf zich naar het an dere ei nd o van d e kamer. „Haitmann", riep hij, „Foor Je dat? Ze hebben op de mee ting niets over mo gezegd. En toch beweert die schoelje van een Stringer in zijn schendblaadje, dat ze me voor al wat leelijk is hebben uitgemaakt I" „Dat hoeft Stringer niet -gezegd", antwoordde Hartmaan. „Al lieeft hij het misschien niet met ronde woordein gezegd, hij bedoolde het «toch. Als de lui hier me op die manier trak- teeren, dan trap ik den heelein boel In elkaar. Ik mag gehangen woiylen als ik het -niet djoe Do ezels weten niet eens hun vrienden van hun vijanden te onderscheiden." „Met de verkiezing is het goed geloopen", zeide Hartmann „Nu, het had beter kunnen zijn", antwoordde de heer Benoni. nog ollijd uit zijn humeur. „En als ik eenmaal van den boel hier de brul geef, dan zuilen ze me niiet licht overhalen terug te komen." Begrijpende dat het tot niets nut zou zijn om zijn bezoek langer to rekken, stond de heer Clayton op om heen to gaan. De heer Benoni stond met zijn rug naar hem toe, met de eene hand in zijn broekzak, terwijl hij in de andere het glas hield met het restant sodawater en melk. De geborduurde bretels bungelden nog altijd tegen zijn hielen. De heer Clayton naderde hem met uitgestoken hand „Gaat u al weg?" zei de millionnair „Wilt u niet nog wat

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 6