ALLERLEI. De Lifttvisch en de Zeeslang. Een van de drukst besproken en meest belachelijk gemaakte quacsfies, die be trekking hebben op die zee en haar be woners, is die aangaande het bestaan van de zeeslang. Er gaat geen Zomer voorbij, of zeelieden rapporteeren, dat zij hier of daar een-zeeslan.r)g gezien had. ben. Natuurlijk zijn dat meest praatjes, die berusten op verkeerde waarnemingen of het gevolg zijn van zucht tot opsnij den, maar het is een feit, dal sommige weinig bekende groote zeevisschen, als zij dicht bij de oppervlakte zwemmen, do zee dn beroering brengen over een afstand van eenige tientallen meters, of er zich een slang kronkelt. Waar schijnlijk heeft het zien van diergelijke visschen het aanzijn gegeven aan de le gende van de zeeslang. Want dat er werkelijk zeeslangen be slaan, wordt door geen verstandig mensch geloofd. Een dier, dat ongetwij feld voor een zeeslang is gehouden, is op die plaat afgebeeld. Er zijn exempla ren van deze vischsoort van 17 meter lengte waargenomen en als zij zwemmen kan, men zich moeilijk een volmaakter zeeslang voorstellen. De visch in quaes- tie is een rooi- of lintvisch, do grootste visch, die ooit gevangen is in de Ame- rikaanschc wateren. Een Indiaan reed op zekeren dag langs het strand bij Newport, toen hij een igrooten, do oden visch in do bran ding in de onmiddellijke nabijheid van de kust zag. Met groote moeite haalde hij het dier dat hij voor eem zeeslang hield, op het droge, begon met eendge van zijn mooiie ,,veeren", rugvinnen, uit te trekken en Kracht het daarna naar de stad. De visch was bijna 7 meter lang en woog circa 500 pond. kind af aan kende en haar daar graag zag. Natuurlijk hoorde ze de geschiede nis van de weddenschap en den hond, wiens dressuur de natuurlijke nei gingen overwonnen had. O, wat werd het meisje woedend Ze balde de vuisten en stampte met haar kleinen voet op den grond. Wat een ingebeeld monster riep ze. Ik zal liet hem wel' afleeren, mij in t geheim te photographeeren Het portret zal ,.ik" gaan halen heel eenvoudig Maar Katchen - Ten eerste gaat eene jonge dame niet in de woning van een jonggezel, en dande geschiedenis met. den hond is zoo ge makkelijk niet; hij zal je bijten. Neen. geen hond doet me wat Wanneer je in die kamer 'van den assessor kwam. zou hij het zeker doen. Gisteren en heden, ja, alle da gen na de weddenschap zijn hier eenige hoeren van het gezelschap ge weest cn hebben het portret willen meenemen. Van drie tot vier uur st&ftt do 'leur geregeld open, do as sessor gaat intusschen wandelen. Tré- sor laat niemand binnen. En luitenant Berger üie komt dagelijks. Hij heeft Trésor reeds met allerlei lekkernijen trachten te winnen. Zie, daar komt hij al weer aan Inderdaad zag ze den luitenant in de verte. Een pakje, dat hij tn de hand hield, rook sterk naar knoflook dat moest „Breslauer worst" zijn, Trésors ideaal. Voor Fritz Berger het huis binnen ging, kwarn hij in den tuin om Kath- chen to begroeten. Gaat u weer ten strijde? zeide ze tot hem. Ik vrees, dat u het onder spit zuil moeten dwdven. Wanneer ik het portret niet kan stelen, dan zal ik het op eene Listige manier zien te krijgen. Ik wil niet, dal, lliebrecht dit portret heeft 1 Kathe kleurde verheugd. Ligt u daaraan zooveel gelegen? vroeg ze lachend. Al'lesMaar ik begrijp niet, hoe u hem toe kon staan, u te photogra pheeren Ik heb dat in 't geheel niet toe gestaan. hij moet het stil gedaan heb ben. Maar ik zal het portret zelf wel terug gaan halen. Doet u dat nu niet, juffrouw, met den hond valt niet te spotten. O, wees voor mij maar niet be zorgd, ik heb mijn plan maar wat heeft u daar in dat pakje? Alle drie gingen in de gang van het huis, de deur van do kamer van den assessor stond Wijd open. Dwars daar voor lag de hond met booze oogen naar de indringers te kijken. Toen hij de worst rook. stond hij op cn liet den luitenant een eindje in dc kamer. Pak het. Trésoir! riep hij, terwijl hij zijn lokmiddel in een hoek wierp. Met ëén sprong had de hond haar inct een tweeden was hij weervoor de tafel. En nu met de worst in zijn bek, maar vreeselijk brommend, sprong hij tegen Fritz op en legde hem de voorpooten op de schouders. Kathe begon te gillen. Kom toch terug in 's hemels naam. mijnheer Berger! Toe, toe! Lachend, maar verdrietig, keerde de luitenant naar de deur terug. Kuthc trok hem angstig moe in de gang. Ze was bleek van den schrik. Frederik Berger zag liet en verheug de zich hierover erg. Verschrikkelijkzei Kathe. Be loof me niet meer zulke pogingen te doen. Dat kan ik ndet. Ik wil! het por tret hebben U zult het hebben. Maar niet zoo. Gaat u nu als 't u belieft naar huis... het is vier uurde akelige asses sor behoeft ons hier niet te vinden. Tot morgenavond zult ge denk ik op het portret moeten wachten dat u me later natuurlijk moet terugbren gen. Ik zal om twaalf uur thuis zijn! Tot weerziens Möbius lachte en zag de jongelui elk een kant uitgaan. Den volgenden namiddag stond Kathe even iia drieën bij den ouden Möbius in do gang. Aan haren arm hing een korf met een deksel. Opgepast nu 1 zei ze lachend. De natuurlijke neiging of de dressuur.... wie zal de overwinning behalen? Trésor, die dezen keer dicht voor de tafel lag, Het haar rustig een paar passen, in de kamer doen. Daarop ging hij staan on lceek haar met fon kelende oogen aan. Kathe lichtte het deksel van de korf op en een groote, grijze kater sprong er uit. Dat was te veel voor Trésor 1 Portret cn jonge dame en dressuur vergetend, stormde hij den grijzen ka ter na. Stoelen vielen omver, glazen braken, gordijnen scheurden Kti the had gauw liet portret van de tafel genomen en was er mee weggesneld'. De kater was gevlucht, zat rustig op het dak en nu stond Trésor huilend van woede aan den wan<ï. Een uur daarna kreeg luitenant Berger een gesloten couvert, waarin het veel besproken portret. Een briefje was er bij met het verzoek "Wil u den eerwaarden assessor alleen dit corpus delicti voorleggen en alles omtrent het ,,hoe" der zaak verzwijgen De natuurlijke neiging van Trésor was sterker dan de dres suur. Dezen avond verscheen de assessor niet als gewoonlijk aan tafel. Möbius beweerde, dat hij de galkoorts had Trésor was streng gestraft en op gesloten. Bij het goeden nacht zeg gen, fluisterde hij het luitenant Ber ger toe, dat het portret was wegge nomen. Den volgenden middag stond de luitenant voor Kathe en wilde haar bedanken. Beiden kleurden en stot terden een beetje. Eindelijk gaf hij het portret terug. Toen ze bet aannam hield hij hare hand vast en zei vroo- lijk Ik geef het alleen terug, wanneer ik het voor iets beters kan inruilen Ja zóó kwam deze verloving tot stand De assessor voelde zich er ellendig aan toe, toen Möbius hemi de toe dracht der zaak vertelde. Dat was een echte vrouwenlist geweest! De madora zond hij wel, maar hij zelf was niet van de partij. Het was toch onaangenaam, dat deze verlovingsmadera nu gedronken werd ter eere van zijn dubbele neder laag. De methode van Dr. La borde bij schijndood. Dr. R. schrijft in ,,De Natuur" Voor eenige jaren is door Dr. La borde een uiterst werkzaam middel gevonden, orn de sluimerende levens geesten na verdrinking en verstikking weer op te wekken. Sedert is het aan- ',al medodcclingen aangaande het nut ran zijn methode zoozeer vermeerderd' dat het niet ongewenscht zal zijn hier dienaangaande iets te vermelden. Uit tal van ervaringen is gebleken, dat de rhythmische trekkingen aan de tojig volgens Laborde ook in schijn baar hopelooze gevallen het loven kun nen doen terugkeerein, waar alle vroe gere methoden in den steek laten. Een Reus in de Plantenwereld, Uit de tropische landen en uit de eeuwenheugende wildernissen In wou den van de Nieuwe Wereld komen vaak berichten omtrent boomem, zoo groot als ze nauwelijks Ie denken zijn. Toch zijn ook In Europa, hoe dicht bovolkt, hoe arm het aan woudien geworden is, do reuzenboomen niet zeldzaam, welke alle gevaren, storm en koude en 's houthak kers bijl, hebben getrotseerd. Bij een onlangs onder de Engelse he fotografon uitgeschreven wedstrijd Is ge bleken, hoe rijk ook het VereenJgd. Ko ninkrijk aan woudreuzen is. Honderden foto's van eeuwenoude hoo rnen van elke soort kreeg de Jury te beoordeelen. Ook do op onze plaat afge beelde boom was er onder en verwierf voor den maker van zijn portret een eereprljs. De enorme Boom, een trotscho elk. slaat in die buurt van Castle Ashby, bij Northampton. Verder heeft de methode van Laborde het voordeel, dat zij ten allen tijde, ook door leeken, kan worden toege past, en dat zij,' mits met voorzich tigheid verricht, volstrekt geen nadee- lige gevolgen oplevert. Om haar praktisch toe te passen moet men de kaken flink van elkaai verwijderen, en deze in denzelfden stand houden door tusschen de tan den het een of ander niet te hard voorwerp, zooals het houten heft van een mes of een stok te plaatsen. Men grijpt vervolgens de tong stevig tus schen wijsvinger en duim vast, waar bij men zich het best van een lapje linnen (zakdoek) bedient, om het af glijden te voorkomen. Aan de zoo vastgehouden tong oefent men rhyth mische trekkingen uit. ongeveer 15 A 20 per minuut, afgewisseld door ver slappingen. He is noodig bij de trek kingen de tong flink uit den mond te doen tredenook moet men er zich van verzekeren, dat de trekkingen niet alleen op de punt. maar vooral ook op den wortel van de tong inwerken. Deze bewerking, waarbij vooral alle ruwheid moet worden vermeden, wordt zoo spoedig mogelijk ingesteld en gedurende 15 minuten voortgezet. In den regel ziet men na 2 A 3 minu ten de ademhaling weer intreden, die langzamerhand dieper wordt. Het 's vooral dan noodig de overige metho den, waaronder de kunstmatige adem haling en krachtige wrijvingen te la ten volgen, waarhij men tevens zoo mogelijk de trekkngen aan de tong blijft .voortzetten. Met zijn methode is Laborde er in geslaagd een drenkeling, die 10 mi nuten onder water was geweest, na 3 uur nog in het leven te roepen. Ja, zelfs bij een patiënte, die reeds over leden was aan hersenvliesontsteking, kon Laborde nog 5 minuten na den dood de ademhaling en pols voor kor. ten tijd doen terugkeeren 1 Merkwaar dig is het geval van den hond, die na chloroformnarcose bepaald dood scheen; geen enkel levensverschijnsel kon meer worden geconstateerd, allo reflexen waren opgeheven. Door toe vallige omstandigheden kon eerst 5 minuten na den „dood" met het rhyih- misch trekken aan de tong worden begonnen. Toen na li uur alle po gingen vruchteloos hieven, meende Laborde deze te kunnen staken, maar het laboratoriumknechtje, die een onwankelbaar vertrouwen had 'n zijns meesters kunst, zette de pogin gen voort, en slaagde er in na 2i uur liet leven terug te roepen. De zoo her leefde hond werd met den naam van Lazarus gedoopt, en stond tot zijn tweeden dood in hoog aanzien. Volgens Laborde werken de rhyth mische contractie» van de tong op den Nervus laryngeus superior (bovenste keelzenuw) als prikkel, en hierdoor als reflex op het ademhalingscentrum in het verlengde merg. Daarentegen werkt aanhoudende trekking verlam mend op de ademhaling en kan hier door een uitstekend middel tegen dc hik zijn. ook waar alle geneesmidde len -vruchteloos toepassing vonden. drank Eenige jaren geledon waren de athle- tische sportsoorten te Parijs weinig in tel, maar tegenwoordig wordt Iedere vorm van sport en verscheidene vormen worden niet dan in de Fransche hoofd stad beoefend. Een van de laatste nieuwigheden op dit gebied is het ,,Pelote basque", dat Pelote Basque. gespeeld wordt op den fronton te Neuilly even buiten de vestingwerken. De Spaan- sche kolonie te Parijs, die zeer talrijk en zeer rijk is, heeft propaganda ge maakt voor dit nationale Baskische spel met het gevoüig dat de fronton in de rue Borghese een plaats van samenkomst voor de aanzienlijke Spanjaarden 's ge worden. Bij het spel wordt een bal door middel van een langwerpig instrument, dat de speler in do rechterhand houdt, tegen een muur geslagen en als de bal terug komt, moet bij teruggeslagen worden door de tegenpartij. Voor een- cn ander wordt (groote behendigheid verelscht. Bacchus evenwel herkent zijn eens zoo trouwe aanhangers niet meer, want naar N. Fr. Pr. schrijft, is de modernste, fatsoenlijkste drank op dit ooigenblik in Parijs kamilletbee I Ze geurt overal, vaar men weet, wat ,,le bon ton" ver langt bij oesters, kreeft en kaviaar wordt kamiilliethee geslurpt 1 Pronksel. Er wordt zeer veel over de zucht lot verkwisting en dc overdreven weelde van het schoone geslacht gesproken on geklaagd, dat do dames uit elegan te kringen en zelfs ook andere wou- 1 waarschijnlijk uit dc keizerlijke fami- wen, groote sommen voor beuzelin- lie^van dien naam gen uitgeven, voor lintjes, strikjes, brandden. Mr. Gordon had nl. de ge woonte zijn kleedingstukken, ofschoon hij ze slechts ééns droeg, lang te be waren, en hij kende ieder stuk. Wee den knecht, die een stuk niet dadelijk wist te vinden Even verkwistend was h,ij met zijn hoeden, vooral zijden heele zuilen van opgestapelde hoeden- dooz-cn vulden de ruimten van zijn kleedkamer bij zijn kantoor. Wat zijn kloeding hem jaarlijks kostte, kan men nagaan uit. zijn eigen opgave, dat hij er wekelijks G000 aan ten koste legde. Van dezelfde kracht was de jonge Franschman Max Lebaudy, niet on- Verandering van doet drinken. Wat de Parijzonaar drinkt. Niets selt in Parijs zoo sterk als de mode der dranken. Een&t werd de roode wijn in den ban gedaanIn alle deftige restau rants werd alleen maar meer witte wijn geschonken, al gauw veel meer dan ooit van dit artikel op de wijnbergen van heel de weTeld was gegroeid. De gevol gen bleven niet uit, de wijnUessclien verdwenen van de tafeltjes en werden overal vervangen door melkglazen Het bad er veel van, of alle uitgaande Parijzenaars ineons geheel-onthouder waren geworden, aJtijd zaten ze met een onschuldig glas molk voor zich. Maar de Parijschc melk behoort niet tot do dranken, waaraan men lang trouw blijven kon ze moest spoedig het vcJd ruimen voor allerlei mineraal-waters, die, wonderlijk genoeg, plotseling in haast allo provincies van Frankrijk begonnen op te borrelon. Ech ter, de mtneraal-watiers werden ook woei verdrongen en wel door niemendal. Do dokters vonden uit, dat elke drank een vijand van den mensch was, eai do Parijzenaars staakten het drinken. Maar sedert eenige maanden drinken ze weer. kanten, allerlei dingen, die, na eeni ge avonden een haltoilet of andere kleedij versierd te hebben, als waar- delooze prullen weggeworpen wor den. Slechts zelden echter hoort men, dat ook mannen de weelde in kleeren tot in 't zinneloozo overdrijven en toch, ook onder dc heeren der schep ping zijn er, die in zucht naar op schik bij de meest verwende salon- heldin niet achterstaan. Volgens het blad ,,Tit Bits" stierf in den zomer van het vorig jaar in Londen mr. Pansnure Gordon, die het respectabele getal 'van 570 broeken zijn eigendom kon noemen. Ieder jaar kocht hij dit aantal, een voor eiken dag en dan nog een paar apart vooi bijzondere gelegenheden. Hij was ge wend een gedeelte van het jaar in Brighton door te brengen cn reisde van daar dagelijks naar zijn kantoor in de City. Iïij kwam daar aan ineen onberispelijk reispak, dat hij echter dadelijk voor een wandelpak verruil de was het nattig weer, dan trok hij na de koffie weer een ander pak aan. In Londwater, het prachtig© buiten van mr. Gordon, waren verscheidene kamers, die tot geen ander doel dien den dan. als bergplaats van zijn gar derobe. Daar waren 'planken langs den muur, waarop honderden schoenen stonden, alle fonkelnieuw en oplees- tcn, opdat het model niet zou lijden. Handschoenen kocht hij niet bij hot dozijn, maar bij het gros, en .steeds had hij nog een dozijn niet gedragen jacquets ey. overjassen bij de hand. Een das droeg hij slechts éénmaal zoodat eens hij een brand te zijnent verscheidene honderden dassen ver- Toen Lebaudy 17 jaar oud was, was hij ©en. der meest bewonderde dandies' van Parijs en erfde 25 millioen fran ken. Toen hij meerderjarig was, had hij reeds 16 millioen doorgebracht- Zijn eerzucht was de best gekleedo man van zijn tijd te zijn cn daarvoor gaf liiij aan de drie beste kleermakers te Parijs. Weenen en Londen cartc blanche. Djkwijls betaalde hij ƒ400 voor een pak, dat hij nauwelijks een week droeg. Bij iedere jas had hij ze ven broeken. Vooral was hij keurig op liet punt van handschoenen. Deze werden vervaardigd uit een speciaal gelooid leder cn gesneden door een werkman, die wekelijks 120 loon kreeg. Zijn handschoenenrekening be liep per jaar ƒ15,000. Diikwiijls pro beerde hij een dozijn na elkander, eer hij een paar vond, dat hem aan stond. De afgekeurde paren werden niet meer aangevoerd. Men vertelt, dat een der kamerdie naren van Lebaudy een zaakje maakte van den verkoop zijner afgelegde kleederen en na weinig maanden een vermogen verdiend had, zoodat hij die kamerdienarij op kon doeken. In het jaar 1887 was een zekere mr. Plungen op diit gebied de held van don dag. Men verbaasde zich even zeer over zijn kleermakers-rekening als over zijn andere buitensporighe den hij kocht alles, wat slechts duur was. of hij het noodig had of niet. HAj betaalde 120 voor een paar schoe nen en bezat honderden vesten in alle vormen en kleuren, van ƒ18 tot 60 por si uk. Al zijn have en goed kwam ten slotte onder den hamer van dén deurwaarder, dfie voor twee ton aan kJeederen van hem verkocht. Tandenborstels. Vele menschen gebruiken bij voor keur zeer harde tandenborstels in plaats van zachte, in de meoning, dat dc tanden door harde borstels beter schoon worden. Maar harde borstels zijn schadelijk voor het glazuur der tandon en daar enboven breken de haren eer af. Die haren kunnen dan soms in do keel en zelfs in den zoogenaamden blinden darm een ontsteking veroorzaken, welke altijd gevaarlijk is. De dokters kunnen op menig geval van die ziekte wijzen, hetwelk aan genoemde oorzaak was te wijten. Het is dus aan te hevelen altijd zachte tandenborstels te gebruiken want niet alleen worden de tanden beter gereinigd, maar do haren laten ook niet zoo licht los zoodat zij min der gevaarlijk zijn. Zijn atem teruggekregen. In een tijd. dat Rubini. do beroem de zanger, nog weinig naam had ge maakt. en zeer arm was, werd hem te Palermo een engagement aange boden. Zeer spoedig werd hij daar verliefd op de prima donna, Signora Fabre, een jeugdige, bekoorlijke zangeres. Zijn liefde werd beantwoordhet jonge meisje werd zijn verloofde, en zeker zou het huwelijk onmiddellijk voltrokken zijn, had Signora Fabre niet kort te voren aich verhonden aan "dc opera te Napels, tecwljl Rubini volgens rijn contract nog verplicht was, een jaar te Palermo te blijven. Wanhopend namen zij afscheid van elkander cn beloofden van weerszijden onveranderlijke trouw. Door bijzondere omstandigheden ge klitte hot Rubini na een paar maanden een verlof van acht dagen te krijgen. Hij begaf zich onmiddellijk naar Na pels cn kwam er juist op het oogen- blik, dat zijn bruid na oen korte, doch hevige ziekte gestorven was. Buiten zich zelve van wanhoop en droefheid stortte hij bewusteloos naast haar bed neder, en toen hij weder bijkwam, en den naam van zijne aan staande wilde uitspreken, kon hij niets anders dan onsamenhangende klanken uitbrengen. Twee maanden verliepen voordat hij herstelde van een zware ziekte, en I zijn krachten in zooverre terugkeer-

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 8