NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. II GEMEENTEBEGROTING. De Verslaggever over de Arr. Bibliotheek. NIEUWE NED. OPERA. haarlemmer Halletjes. 21e Jaargang. No. 6227 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 19 OCTOBER 1903. A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland„1-65 Afzonderlijke nummers0.02)4 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37>? n*de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENT1ËN: Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Hoofdbureau en Drukkerij: Zuider Buitenspaarne No. 6. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122. Bijkantoor: Groote Hontstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Pari/s, 31bis Faubourg Montmartre. Eerste Blad. Dit nummer bestaat uit i<i aclit bladzijden. pi Haarlem's Dagblad van 19 Oct. berat o. a. j Blad A. fiaitenl. Overzicht, Een I verslaggever over de Arr. Biblio- tlieek, Haarlemmer Halletjes, I Xuiiekcritiek van Philip Loots, i Gemeentebegrooting, Brand te I Utrecht, Binnenl., Sport- en Stads- berichten. I Blad B De Tram- qnaestie, Bange lagen nit vroegeren tijd, Herlgn- Ithe Briet en Binnenl. berichten j Bovendien behoort bij dit nummer van ij as bad als gratis-bijvoegsel no. 163 van I De Zaterdagavond" bevattende o.a. I Trou moet BlijckenTwee bijzondere i| lanten op de herfst-tentoonsielling I gyptische goudmijnen (bij de platen) I abriek voor DamesIets voor Hollaa- IersNatuurlijke neigingenFeuilleton. uitenlandsch Overzicht Men kan bet in ITALIË laar niet verkroppen dat de Russische lizer zijn bezoek beeft afgezegd. En, loals we meedeelden, terwijl anderen lar een oorzaak voor 'deze verande- in de plannen zochten, w-as bet de Italianen terstond een uitge- aakte zaak dat de reden was gelegen optreden der Italiaanscbe socia- iten, den laatsten "tijd, die erover dach- den Russische®. gast een onvrien- lijke ontvangst te bereiden. De Italiaan, be regeering wees erop dat dergelijke anifestatie zou beproefd worden door chts een zeer kleine minderheid en opgemerkt zou blijven onder de geest- iltige ontvangst van de goedgezinden; bad de regeering voldoende maat delen genomen, om de veiligheid der rstelijke gasten te verzekeren. Deze zekeringen baatten nietvelen bie der regeering verwijten dat zij niet achtig igenoeg tegen den groep, die contra-manifestatie beoogde, was reden en er komt nu ook bericht dat algevaardigde Saniini de Kamer ver heeft gevraagd om minister Zanar- li te vragen welke feiten van binnen- buitenlandsche staatkunde tot uitstel het Czarenbezoek hebben geleid, onderling is dat tegelijkertijd een he bt komt meedeelen, eerst als gerucht, bi bevestigd, dat Zanardelü besloten af te treden. Dat heeft op dit oogen ic veel van een op den loop gaan naar ileiding van den geleden politieken ierlaag want dè.t is voor Italië bet Dringen van het bezoek van den iar, oo kan deze teleurstelling den mi- ter-president 'en mogelijk het geheele Bjllaansche ministerie in politieken zin leven kosten. TURKIJE ongelukkig dezer dagen. Behalve reeds gemelde succes der wapenen ^!t het nog het geluk gehad dat bij der schermutselingen de opstande lingen-aanvoerder Boris Sarafof gesneu. veld is, zooals uit Saloniki bevestigd wordt en ook een ander op den voor grond tredend Bulgaarsch aanvoerder, Stephan Petref, moet gevallen zijn. Ook bet feit, dat Rusland zijn aan dacht heeft te vestigen op het Verre Oosten en dus tot eiken prijs onaange naamheden in den Balkan wil verijiijden komt Turkije ten goede. Want, naar achteraf blijkt, staat het bekoelen van de oorlogszuchtige stemming in Bulgarije in onmiddellijk verband met de daar heerschende overtuiging dat in geval van oorlog van Rusland geen hulp te ver wachten was. Van den toestand in OOST-AZIE valt weinig nieuws te melden. De En- gelsche „Morning Post" heeft weer eens uit extra betrouwbare bron geput en bij gebrek aan beter geven we wat dat blad vertelt Japan heeft, volgens het blad, geen ultimatum aan Rusland gericht, ook is het voorshands niet van plan, een der- gelijken gevaarlijken stap te doen. Ja pan wil slechts van Rusland waarborgen hebben, dat dit geen oogmerken op Ko rea heeft. Met dit doel gaf het Rusland duidelijk te verstaan, dat de laatste gebeurtenissen, vooral in de huurt van de Jaloe-rivier, door de Japansche re geering meit leede oogen waren gade geslagen en verlangde het de verzekering van Rusland dat dit land niet beproeven zou, Korea binnen zijn machtssfeeT te brengen. Deze onderhandelingen loopen reeds geruime® tijd, maar zijn toch nog niet afgeToopen. Zij hebben niets uit staande met de vraag van de ontruiming van Mantsjoerije. De Russische regee- ring trachtte echter beide kwesties met elkaar te verbinden en deed Japan aan biedingen met betrekking tot Korea, als Japan de verplichting op zich wilde ne men, geen eisch betreffende de ontrui ming van Mantsjoerije te steunen. Japan wees die belofte af, daar in Korea alleen Rusland en Japan belanghebbenden zijn, terwijl in Mantsjoerije ook Engeland en de Vereenigde Staten belangen hebben die gelijk staan met die van Japan. Ja pan kon zich nu met betrekking tot Mantsjoerije niet van de genoemde mo gendheden afscheiden. Aan den anderen kant zijn de Japanners evenmin bereid, voor Engeland en de Vereenigde Staten in Mantsjoerije de kastanjes uit het vuur te halen, of in dit opzicht op Rus land pressie te oefenen, zoolang niet ze ker is dat Amerika en Engeland met Japan gemeene zaak zullen maken. De vraag, of er oorlog kan komen, valt volgens den zegsman van de Morning Post, niet zoo maar te beantwoorden. De versterking van de Russische vloot en de militaire maatregelen van de Rus. sen in Mantsjoerije zijn eenvoudig nood zakelijke voorzorgsmaatregelen, die nog niet onvoorwaardelijk het gevolg behoe ven te zijn van oorlogszuchtige bedoelin gen. De Russische troepen verlangen weliswaar naar den oorlog, en ook Ja pan heeft een sterke oorlogspartij, de beide regeeringen denken er echter an ders over. Beide landen zijn financieel weinig voorbereid op een langdurigen, zal spelen. Sedert eenigen tijd klaagt de Russische pers over den toenemenden japanschen invloed in China, em men1 spreekt zelfs van een Aziatisch verbond tegen de Europeanen. Al zijn dergelijke beschouwingen mogelijk pas van later zong, in Rusland houdt men toch reke ning met de mogelijkheid, dat China aan den oorlog deel zal nemen. China zou 60,000, door Europeesche officieren gedrilde soldaten in het veld kunnen brengen, die onder Japansche leiding de Russen leelijk zouden kunnen tegen- werkén. In de eerste plaats zou de vele duizenden mijlen lanige spoorlijn, die de eenige achterwaartsche verbinding van de Russen vormt, aan bedenkelijke gevaren kunnen blootgesteld worden. Verschenen is de Memorie van Ant woord van B. en W. op de opmerkingen gemaakt in de afdeelingen en in de Commissie van Financiën. Het College onthoudt zich begrijpelij kerwijze van beschouwingen over de iractementsverbooging der wethouders, raadt vermindering van den post Brand stoffen af evenals het openbaar maken der kohieren en verplichte aangifte en wijziging in de loonen der brugwach ters, die immers in Juni 1902 pas van vastgesteld. B. en W. stellen voor, het salaris van den havenmeester-inspecteur te brengen op f 1400.en handhaven de voorgestel de verhoogimig met t 50 van dat voor den bewaarder van den Doelen, wegens toe neming zijner werkzaamheden. Ofheffing der overhaal aan den Kou- denhorn acht het College niet gewenscht, daar hiervan nog vrij veel gebruik wordt gemaakt. Op de benoeming van een eer sten teekenaar wordt aangedrongen, evenals op 't handhaven van het toezicht op de stookgereedschappen. Het denkbeeld van asphalteering der straten verdient zeker overwegingB. en W. zullen een onderzoek instellen naar de kosten, maar meenen dat er we gens noodzakelijk opbreken der straten nu nog riiet aan gedacht kan worden. Bovendien zou asphalteering der straten hier en daar verandering vereischen in de rioleering. Het ligt niet in de bedoeling den post wandelplaatsen en plantsoenen voorloo- pig hooger op te voeren. Als de toestand dat noodig maakt, zul len B. en W. voorstellen nieuwe urinoirs te plaatsen. B. en W. vertrouwen, dat zoowel de ouders als de onderwijzers zullen> medewerken tot beteugeling der baldadigheid. Na de wijziging der gemeentegrenzen zal een politie-hulppost in het Noorder kwartier worden voorgesteld. B. en W. zien niet in, hoe het denk beeld om assurantiemaatschappijen te doen bijdragen in de kosten der brand weer. zou kunnen worden uitgevoerd en zijn voornemens nog dit jaar de rege ling van het loon der lantaarnopstekers bij den Raad aanhangig te maken. Betreurende dat niet meer gebruik wordt gemaakt van het herhalingsonder- wijs, wijzen B. en W. er op, dat dit te onzekeren .strijd. Voor Rusland legt de wijten is aan de ouders, niet aan de overweging nog gewicht in de schaal I inrichting van het onderwijs, dat het niet zeker is, welke rol China! Zeer waarschijnlijk zal de Raad zich over de onderwerpen met de H. B. S. kunnen uitspreken wanneer de plannen voor het stichten eener nieuwe H. B. S. tot rijpheid zullen zijn gekomen. AdverteereriJ voor de Stads-Bibliotheek heeft weinig resultaat opgeleverd. B. en' W. stellen voor, het Kol. Mu seum voor 1904, 1905 en 1906 een subsidie te verleenen van. f 1000 en geven niet toe, dat om de concurrentie die de Ambachts school zou aandoen aan de particuliere nijverheid de gemeente haar het sub sidie zou moeten onthouden. Het Col lege stelt voor f 100 subsidie te verleenen aan de afd. Haarlem van den Ned. Bond van Tuinbouw-Werklleden ten behoeve van de® Rijks-winitercursus. Met hulde aan den directeur van het Stads- Armen en Ziekenhuis en zijn echtgenoote stellen B. en W. voor, zijn salaris met 1100 te verhoogen, en deelen mede, dat de oprichting van een nieuw gesticht in voorbereiding is. Verhooging van het 3e kl. tarief van het St. Elizabeths-gasthuis achten B. en W. niet gewenscht. Op den duur acht het College een eigen boomkweekerij meer aanbevelens waard en goedkooper, dan den aankoop van boomen. Het zal een voorstel doen, om geen tonnen meer te plaatsen en de aanwezige Jonnen, zooveel mogelijk, op te heffen. Verandering in de schoolgelden voor kinderen van buiten op de scholen hier wenschen B. en W. niet, daar we staan aan den vooravond der grensregeling. Een eventueele verhooging van het Rijks subsidie staat hiermee in verband. Arr. Vergadering d d. 13 Oct. 1903 Men schrijft ons Vóór de golven van verontwaardiging en toorn over mij nog hooger stijgen, wil ik probeeren deze te stillen door er een weinigje olie op uit te gieten. In de eerste plaats wil ik doen opmer ken, dat ik mijn verslag heb uitgebracht zonder over den inhoud daarvan met iemand wien ook te hebben gesproken en dat met name de heer Arrondissements-Schoolopziener evenmin wist, wat en hoe ik spreken zou, als ik dit van Z.E.G. wist. Ieder, die dan> ook verband zoekt tusschen mijn woorden en die der vorige sprekers, is op een dwaalspoor. „Mijn verslag moet geheel o pzich zelf beoordeeld worden." .Natuurlijk, dat ook geen mijner mede- comm. v. d, A. B. ook slechts voor één letter verantwoordelijk is voor het geen ik gezegd heb. Ten tweede wilde ik voor de veront waardigde menigte, die zich zoo geër gerd heeft of nog ergert aan mijne op merking, dat wei eens een enkele maal een lezer of lezeres op onbeleefde wijze om een hoek vroeg, ik meen dat dit de igroote en ook de eenige grief is nog eens herhalen, dat mij persoonlijk zulks wel eens ervaren is, ook al ver klaren 10 of 20 comm. en oud-comm. dei Bibliotheek, dat zij zulke ervaringen niet hebben. Onwaarheid heb ik niet gespro. ken, al was 't misschien onaangenaam te hooren. Maar dan wou ik toch dezelfde ver ontwaardigde menigte eveneens berin neren en dit schijnt men in zijn boos heid -nu maar gemakshalve heel en al te vergeten en daarom verzoek ik den drukker dit vooral vet te zetten dat ik onmiddellijk daarop heb laten volgen, dat dit UITZONDERINGEN waren, die den REGEL beves tigden, dat delezers voor ons VRIENDELIJK en welwil lend zijn èn meestal zeer BEHULPZ.AAM om de boeken te krijgen en weg te zetten en dat ik hun daarvoorzeer DANKBAAR was, omdat het ons anders vaak te druk zou loopen. Als nu de dames en heeren in toorn, zoo vriendelijk zijn deze beide punten nog eens kalm te overwegen, en verder :elieven fe gelooven, dat ik evenmin de opzettelijke bedoeling heb gehad him te beleedigen als vermoedelijk de schrij ver over „Ontstemming in onderwijs kringen" (zie Dagblad van hedenavond) zal gehad hebben en in wiens vriende lijke waarschuwing „Maar dan geen polderwerkerspatois heeren 1" toch de zeer beleedigende veronderstelling ligt opgesloten, dat de heeren dit taaltje wel eens spraken of zouden kunnen spreken; (geef mij één regel schrift van je hand en ik laat je hangen ik zeg als de dames en heeren in toorn zich dat nu eens wilden herinneren en het kalm over wegen, dan zouden ze waarschijnlijk wel tot de conclusie komen, dat ze wij zer zouden doen over mijn verslag geen protestvergadering te beleggen. Wenscht men dit evenwel toch te doen, dan zeg ik hun reeds bij voorbaat, dat ik ze stil zal laten protesteeren. Want ik heb in deze kwestie totaal niets meer te zeggen. Wien dit niet voldoende is, kan ik geen genoegdoening geven En is eenmaal over den „moordenaar van Barbertje" „la mort sans phrase" uitgesproken, welnu hang hem dan voor mijn part met den sterksten strop aan den hoogsten boom. Ik gun u dit genoegen J. J. FRANCKEN. Vrijdagavond 16 Oct. 1903. Coornhertstraat 23. Mevr. CoiniFrancisca die, wat actie betreft, wel eens in het tegen overgestelde uiterste verviel kreeg de invloed van Carmen op José de factor immers, die heel de handeling in beweging zet iets onwaarschijnlijks. De José van Pauwels heb ik al meermalen besproken en, vooral met betrekking tot de laatste bedrijven naar verdienste geprezen. Ook nu toonde hij zich in de scènes van hartstochtelijke opwinding in zijn volle kracht Zijn uitspraak blijft evenals die der bovengenoemde da mes. nog steeds te wenschen overla ten. In dit opzicht kunnen alle hoofd vertolkers van den avond in de leer gaan bij hun confrater Orelio. die hier weer een voorbeeldigen Esca- millo te zien en te hooren gaf. Onder de nevenrollen onderscheid de zich de Z u n i g a van den heer P. Koster. De kleine partijtjes van F r a s- quita en Mercedis werden door de dames M. W. Liscaljet en A. Wibbels recht verdienstelijk ge zongen, maar de actie liet aan losse, bedrijvigheid heel wat te wenschen. Dit was trouwens het kenmerk van den avond, dat er over 't geheel veel beter werd gezongen dan gespeeld. De koren b.v. waren jnuzikaal bijzon der verzorgd. Zelfs de straatjongens in het le. bedrijf zongen, wel niet absoluut zuiver, maar dan toch flink, gelijk en duidelijk. Jammer evenwel was, dat de muzikaal effectvolle en sembles aan het oog niets boden dan een groep dames en heeren in meer of minder mooie pakjes, stijf als een dubbele rij palen opgesteld voor het voetlicht liet oog onafgewend gericht op den dirigeerstok. Een enkele zeer gunstige uitzondering op dezen regel gaf het quintet in het 2e bedrijf. Dit stukje opera was wellicht het best van den geheelen avond, en 't zou onbillijk zijn hier de namen te verzwijgen van de heeren Poons en Coini die. ofschoon op den achter grond blijkende, nu en dan wat echt Teven over de planken wisten te blazen. En nu ik over blazen spreek, denk ik vanzelf aan 't orkest, waar, bij da dunner quartet-bezetting, de blazers wel is waar de overhand hadden, maar waar toch allen, onder de pit tige' aanvoering van den heer J. A. Kwast, zich inspanden om het geheel zoo góed mogelijk tot zijn recht te brengen een pogen dat allerminst zonder succès bleef. PHILIP LOOTS. De C a r m e n - opvoering van Vrij dagavond stond als geheel zeker verre boven de Faust-voorstelling, die vóór enkele weken door hetzelfde gezel schap hier gegeven werd ofschoon de revanche dan nog juist niet schit terend kan heeten. Want onder de talrijke uitvoeringen van Bizet's werk, die in onze stad plaats hadden, her inner ik mij er geen die door deze laatste bepaald in de schaduw gesteld! wordt. Wel het tegendeel, We hebben toch de Carmen- figuur h'ier zien ingebeeld o. a. door de dames Fischer Seygard, Cornelie Meysenheim, Ore lio. en Lozin, Mevr Ddrck'xv. d. Weghe, de laatste Carmen, had dus geen lichte taak. Zij scheen ech ter in de vervulling daarvan het publiek zeer te voldoen, want zij werd meermalen warm toegejuicht. Mij heeft zij niet kunnen bevredigen. Haar stem klonk vermoeid, haar zang was een en al vibrato en actie te koel. Naast cle bevallige M i c a e 1 a van Stadsnieuws. Haarlem. 17 October. Vergadering van den Raad der gemeente Haarlem op Woensdag 21 October 1903, des voormiddags ten 10 ure, in de Statenzaal (Prinsenhof). De volgende zaken zullen aan de orde worden gesteld. Mededeeliaigen en ingekomen stuk- iken. Adres J. Hoitingh, onderwijzer le kl. Zesde Tusschenschool. om eervol ontslag. 2. Voorstel B. en W. vaststelling begrooting Barbara-gasthuis. dienst 1904. 3. Id. id. id. id. voormalige corpo- ratiën van neeringen. ambachten en bedrijven. 4. Behandeling ontwerp-begrooting ontvangsten en uitgaven der gemeen te, dienst 1904. Een ZaterdagavDiidpraatje. ir zijn zoo van die toppunten m menschelijk leven, waarin je op de ten. gaat staan en je voelt waar-) ie dieper dan ooit beseft, dat je de rie de beste niet bent Zulke boog- j Quten komen in het gewone men en-bestaan niet dikwijls voor. Onze en van den Raad beklimmen het er jaar éénmaal, benijdenswaardi- wezens die ze zijn en overzien van Mont Blanc hunne, grootheid af. berglandschap der gemeente-admi- ratie. e lezer d!ie zich door deze weidsche dspraak niet in de war heeft In brengen. beseft al dadelijk, dat ik Remeentebegrooting op het oog Het is een gewoon burgerman Regeven, eenmaal per jaar te be ien over de bestemming van dui den, wat zeg ik, van tienduizen- jè van honderdduizenden gut s' Het Raadslid mag dat doen. Rratie en bevalligheid besteedt tienduizend gulden hier. vijftig- end daar, honderdduizend als het Nullen schrikken hem niet af. vlug gaat de cijferreeks aan zijn voorbij, dat zijn linkerhand soms ite heeft bij te houden wat zijn 'ter doet. Het armste Raadslid kan hier millionair gevoelen, als hij maar een sterke verbeeldingskracht bezit. Verwonderlijk mag het heeten, dat, waar dus zulke aangename bezighe den te verrichten zijn, de heer Hof land niet op 't appèl was. Bij de be handeling van de begrooting in de afdeelingen ontbrak hij. De rapporteur in zijn afdeeling voegt er verwijtend bij „zonder kennisgeving"Was het de heer Hofland niet. dan zouden we kunnen gelooven. dat hij weggebleven ie omdat, hij meende, dat het werk van B. en W. toch onverbeterlijk was. Er varing doet daaraan twijfelen. Aanvankelijk was ik van plan te gaan betoogen. dat het wegblijven zon der kennisgeving in hef, voordeel van den heer Hofland moest worden uit gelegd. Hij was voornemens te gaan, maar kreeg het zóó druk. dat hij op 't laatste oogenblik. van dat voornemen moest afzien en zoodoende niet tijdig meer van de verhindering kennis ge ven kon. Helaas, deze verklaring gaat niet op. want de heer Hofland is de ze week uit zijn afdeelingsvergadering wéér weggebleven. En dat terwijl het werkliedenreglement behandeld werd Hij mag wel oppassen, anders gaan straks de Vrije Socialisten nog een protestmeeting beleggen, om zijn weg blijven af te keuren. Wat de afdeelingsvergadering aan- gaat. veel nieuws is daar over de be grooting niet gezegd. Het komt veelal ieder jaar zoowat op hetzelfde neer. De discussies kunnen geregeld in drie categorieën worden verdeeld de lo vende. de betoogende en de critisee- rende. Tot de lovende behoorea dit jaar het denkbeeld van de verhooging |der wethouders-tractementen en de beoordeeling van Springer s werk. Dit. 1 is een zeer aangenaam onderdeel van !de debatten, maar duurt in den regel kort. Van veel langer adem is dan ook het betoogende gedeelte, waar-in 'sinds vele jaren ongeveer dezelfde on derwerpen worden ter sprake ge bracht. Daartoe behoorende open baarheid der kohieren, drukker be zoek van de Stads-Bibliotheek. bijdra- ge van assurantie-maatschappijen in |de kosten van brandweer, toestand van de Hoogere Burgerschool en van jhet Stads-Armen- en Ziekenhuis, de 1 ideale, tevens goedkoopste, manier van (verwarming van schoollokalen. Ik ge loof. dat ik niet onbilliik ben, wan- Ineer ik voorspel, dat de meeste van die onderwerpen ook in 't volgend jaar in de afdeelingen weer zullen worden ter sprake gebracht. Volgen de critische opmerkingen. (Deze zijn van dit jaar niet talrijk. 'Misschien is dat... te wijten of te danken, hoe moetik zeggen... aan de afwezigheid van de heeren Hofland en iHugenholtz. beide critische geesten (van natuur. Toch is er critïek ge- jweest. Over onvoldoend politietoe- zicht in het Noorderkwartier (wat be- zielt den man moeten we alwéér meer agenten hebben over loon- quaesties en over de kosten van d! stookgereedschappen. Kachels, kolen bakken en vuurtangen hebben alti'd de onverdeelde aandacht van onzen 'Raad bezeten. Zeer begrijpelijk in de maand October, wanneer de kou zich al een beetje laat gevoelen. Er was ook een nieuw punt van critiek, de subsidie aan de Ambachts school. Een van de leden meende, dat deze gelden misplaatst waren, omdat de school optrad als concurrent van particulieren. Een adres daarover van particuliere patroons is in bewerking. Voorwaar geen kl.einigheid. Het gaat natuurlijk niet aan. dat een school, die met eenige duizenden uit de gemeentekas (dus uit ons aller belas tingpenningen) gesubsidieerd wordt de1 particuliere patroons zoo maar eens concurrentie zou gaan aandoen. Maar doet ze dat inderdaad? Ik meen te weten van niet. Er worden aan de school, behalve voor de verloting, graag allerlei dingen gemaakt voor dagelijksch gebruik. Natuurlijk, want het is leerzaam voor de jeugdige ma kers. Maar, even natuurlijk, gaat dat altijd op bestelling. Wanneer nu een particulier aan de school laat ons zeggen een schrijftafel wil laten ma ken. dan wordt hem gevraagd' wie zijn gewone leverancier is. Deze leve rancier stelt, nu den prijs van de schrijftafel vast. krijgt daarvan 20 procent als winst en de rest krijgt de Ambachtsschool. Er wordt dus niet geconcurreerd met de particuliere pa troons, integendeel dezen verdienen aan zulke bestellingen 20 procent, zonder dat ze er iets voor behoeven te doen dan het postje te boeken en er ier zijner tijd een quitantie voor uit te schrijven. Ik wou, dat ik er dagwerk van had Maar dat heeft niemand, want de omzet van de Ambachtsschool in deze richting is al bijzonder onbeteeke- nend. Volgens de boeken van de school zelf is er in het jaar 1900 aan particulieren afgeleverd voor een som vanwat denkt u? Tiendui zend gulden 't Lijkt er niet naar Voor vijfduizend Verre van dien. In 1900 was de omzet, ik zeg niet de winst, maar de omzet f 362.40, waarbij een post van eenige betee- kenis van f 152.50 voor het Koloniaal Museum, dat etalagekastjes noodig had voor een tentoonstelling. De rest, ruim f200. is dus verdeeld over de andere afnemers en dat zijn de leden van het bestuur, de leeraren en een dood enkele particulier of firma, voor een luttele som. In 1901 is de opbrengst grooter. na melijk f 500. Ik vind daarbij weer de zelfde namen van bestuur en onder wijzend personeel. Er zijn ook mo dellen bij. die haast niet eens als particulier werk gerekend kunhen worden. Voor die 500 is geleverd aan dertig personen of firma's, ge middeld derhalve f 17 aan ieder wel een bewijs hoe onbeteekenend de leveranties zijn. Wat nu het jaar 1902 betreft, dat slaat het recordwel te verstaan in de laagte. De begroo ting voor dat jaar was voor afgele verd drukwerk 300, welnu de op brengst w-as niet meer dan f 192.55. verdeeld over twintig personen, al weer voornamelijk ('t wordt eentonig) bestaande ui bestuurders en leeraren. Ik zou zoo denken, dat wanneer meubelmakers en timmerlieden geen heviger concurrentie hebben, dan dit zaakje van de Ambachtsschool, zij hun hoofd 's avonds rustig kunnen neerleggen. Allicht zal dus bij nadere beschouwing deze ergernis geen er gernis geven. Maar er is een andere ergernis, die wel bestaat en welker dagen geteld schijnen te wezen. Ik bedoel het ton nenstelsel. De klacht over deze his torie, zoo oud als het tonnenstelsel zelf en vrij regelmatig in de afdee lingen aangeheven, schijnt en ik zeg, dat zonder woordspeling van den ontastbaren of gasvormigen in een vasteren toestand over te gaan. Althans B en W. hebben in hun Memorie van Antwoord beloofd, dat zij binnenkort aan den Raad zullen voorstellen, geen nieuwe tonnen meer te plaatsen en de bestaande voor zoover dat mogelijk is op te heffen. Wat een verfraaiing van Haarlem zal dat gevenDaar kan zelfs het mooiste vuurwerk van de Haarlem- sche Verfraaiïngsvereeniging niet te gen op. En wanneer de maatregel nu maar zoo genomen wordt, dat de be trokkenen er geen nadeel of hinder van hebben, dan zal hij algemeene toejuiching vinden. FIDELIO. I

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1