La Patisserie Moderne Magazijn "De Ster," Me Houtstraat Ho. 115 Haarlemmer Halletjes. Hst echte Bredasche St. Nicolaas Magazijn van gem. Ondergoederen BRUINKOLEN BRIKETTEN snerk „Union," uts ZAT EHDAüAV ÜND. fien Zaterdaga?oiidprafttje. Mijn neef Wouter, die zooals ieder een weet, een buitengewoon lastig mian is en graag op gebiedende ma nier tegen anderen optreedt, vindt anderen, die dat voorbeeld volgen al heel gauw te ruw. Dat doet de geest van tegenspraak. Noemt iemand iets groen, hij houdt vol, dat het rood is. Geeft de ander dan toe, dat het rood is. dan zou hij weer meer neigen naar groen. En zoo kwam het. dat hij zich maar volstrekt niet kon ver eenigen met het prikkeldraad in onze plantsoenen, al heeft hij vroeger zelf wel honderdmaal beweerd, dat de menschen toch eerbied moesten too- nen voor gras- en bloemperk. „Prik keldraad?" zei hij. „afscheidingen?? Totaal verkeerd. Je kunt de menschen niet niet gestrengheid winnen. Vlie gen worden gevangen met honig, niet met azijn. Met zachtheid moet het publiek worden behandeld 1" Ik heb mij dezen raad geen twee maal laten geven en het volgende re glement ontworpen voor onzen Hout en onze plantsoenen, dat ik beleefd aan Burgemeester en Wethouders en aan den architect, den heer Springer, ter beoordeeling aanbied. Artikel I. In het algemeen mo gen om grasperken, bloemwerken, bloemhout etc. geen afsluitingen ge plaatst worden. Art. II Uitzonderingen op dezen regel zijn alleen daar geoorloofd, waar de afzettingen meewerken tot versiering der omgeving, zooals bij voorbeeld fraai bewerkte banden van kleurig fluweel, zijde of satijn. Art. III. Iedere jongen, die een grasperk vertrapt, zal van den plant soenwachter een op vriendelijken toon gesteld verzoek ontvangen om dat niet weer te doen, benevens een bus fijne Veen's flikjes, om hem aan die vermaning te herinneren. Ingeval van herhaling ontvangt hij twee bus sen, daar één niet schijnt te baten. Art. IV. Wie bloemen afplukt of perken schendt, zal een bon ontvan gen voor een fraaien ruiker, te halen bij een van de eerste bloemisten der stad. benevens een allerbeleefdst ver zoek om voortaan de bloemen der gemeente ongemoeid te laten. Wan neer dit verzoek niet in onberispelij ke salontaal gesteld ls, zal de plaat- .soenwachter op staanden voet worden ontslagen. Dames, die bloemen afplukken, hebben tevens het recht om een fieschje fijne odeur van de gemeente te ei sc he n. A r t, V. Geen hoornen mogen wor den omgekapt, wanneer twaalf inge zetenen van Haarlem zich daartegen verklaren. A r t. VI. Het uithalen van vogel nesten of liet vangen van vogels met den lijmstok geschiedt alleen onder leiding van de plantsoenwachters, om te voorkomen, dat de jeugd uit de boomen zou vallen en zich bezeeren. Art. VII. De architect voor den Hout en de plantsoenen heeft zich te gedragen naar de wenken en op merkingen. die hem door het publiek worden gegeven. Verzet daartegen zal worden gestraft miet voordracht tot aijn schorsing aan den Gemeente raad. Op deze wijze meent Wouter, dat het publiek door zachtheid tot eerbied voor onze plantsoenen zal zijn te brengen. Voor aan- en opmerkingen op dit reglement houd ik mij beleefd aanbe volen. De u-tgeslotenen hebben geen suc ces op hun verzoek om de cokes ver krijgbaar te stellen tot logeren prijs. Burgemeester en Wethouders willen er niets van weten. In de eerste plaats n,iet van het toestaan van deze tegemoetkoming alleen aan de uitge stotenen. Zeer terecht, dunkt mij, vinden B. en W. volstrekt geen aan leiding om dezen te bevoordeelen bo ven andere categoriën van werk- loozen. Toch wordt dat door hen gevraagd. Ik moet wel zeggen, dat Ik hiervan heb staan kijken. Stel u voor. men ischen die zonder werk zijn geweest, al maanden lang, die dus weten, wat het zeggen _wil om zonder brood en zonder verdienste te zijn. En ver beeld u dan. dat deze menschen in hun verzoek aan den Gemeenteraad schrijven „Dat requostranten, bij deze dit ver- „zoelt vóór zich en de hunnen aan „Uwen Raad doende, niet voorbij zien, dat ook andere werkloozen in „deze gemeente wellicht voor een der gelijke gunst in aanmerking zouden „willen komen, maar toch meenen, „dat requestranten, waar algemeen „bekend is, dat zij overal het hoofd „stooten. wanneer om werk wordt zonder gerucht te maken de deuren ging binnen. Zijn vrouw zat hem bij het vuur onder het verrichten van eenlg naai werk te wachten. Heel onverschillig sprekend vroeg hij Is het lang geleden, dat je den graaf gezien hebt? Ze bloosde een weinig. NeenHij is er zoo JulsC ge weest. Om wat te doen? Och nietsHij kwam voorbij. Hij was verleden Zaterdag ook al geweest, maar ik heb er je niets van gezegd, omdat ik weet. dat je niet van hem houdt. Hij maakte een beweging met de hand. Och wat 1 Oude koeien En daarop Ik wed, dat hij je het hof maakt! O, dat verwondert me niet 1 Je bent de mooiste van het dorp Hij stak zijn pijp op en begon rus tig zittend na te denken. Hoe zeker hij ook van zijn vrouw was, toch begon de jalouzie hem geducht te plagen. Hij zag haar aan zooalg ze daar met het hoofd een weinig ge bogen bij de lamp zat en het denk beeld dat een ander het oog op haar zou slaan, hinderde hem. De stilte werd een weinig hinder lijk. I Eindelijk vouwde de jonge vrouw haar naaiwerk op, borg haar ge reedschap weg en stond op. Kom je slapen, zei ze. Ik zal evien mijn pijp uitrooken en kom dan bij je. Hij hoorde haar de trap opgaan en in de kamer op en neer gaan. Daar na hield alle geluid op. Toen ging hij naar het venster en tilde het gordijn op. In het licht van den maan zag hij de gedaante van straks bij een boom staan. Hij lachte zachtjes, nam zijn geweer van, den spijker, waarop het hing, deed er een patroon in en ging zachtjes de deur uit. De gedaante klom over een heg. maar op hetzelf de oogenblik begon een hond te blaf fen en toen bleef hij stil staan. Madek riepwie is daar Geen antwoord. Wie is daar? De hond blafte woedend en rukte aan zijn ketting en. de gedaante mom pelde Ellendig beest. Madek richtte zich op, legde aan en vuurde. Een kreet weerklonk in den nacht. Met een paar stappen was de boer op den weg. In het stof lag de getroffene te vloeken, razen en zuchten en zijn been te wrijven. Ma'dek boog zich over hem heen. Daarop nam hij zijn pet af en krab de zich den kruin. Ja. het spijt me erg, mijnheer de graaf, dat ik u in dezen toestand heb gebracht Als ik geweten had Het Wagner-gèdenkteeken te Berlijn. Het Wagner gedenkteeken, waar over zooveel te doen is geweest, is te Berlijn onthuld en we geven er hier een afbeelding van. Het monument, dat het werk is van den Duitscben beeldhouwer Eher- lein, was oorspronkelijk omvangrij ker bedoeld, doch keizer Wilhelmbe- sliste, dat men de afmetingen van de overige gedenkteekens in den Tier- garten. in het bijzonder dat voor Goethe en Lessing, voor het Wagner- monument niet mocht overschrijden. Er werd een prijsvraag uitgeschreven en een jury van 25 leden, waarin ook vreemdelingen zitting hadden, richtte ovër de 61 ingezonden ontwerpen. De eerste prijs (f 1500) werd toegekend aan Eberlein, de tweede (ƒ900) aan Ernst Freese, de derdie (ƒ600) aan Herrmann Hos&ns, terwijl de uitvoe ring van het gedenkteeken werd op gedragen aan Eberlein. die zlijn ontr werp ingrijpend wijzigde met inacht neming van door keizer Wilhelm verlangde veranderingen. Het gedenkteeken. dat geheel van Grieksch marmer is, verheft zich op een granieten voetstuk van 14 meter in het vierkant. Een breede trappen- onderbouw Heidt naar drie marmeren trappen en op een voetstuk is dan het vierkante, aan de achterzijde af geronde postament geplaatst, dat versierd is met zuilen, bogen en or namenten. Aan de voorzijde vertoont het het eenvoudige opschrift„Ri chard Wagner". Bovenop troont Wagner's beeld op een Romaanschen zetel, waarvan de leuningen zijn af gesloten door heraldisch behandelde leeuwinnen. Voor aan het postament huldigt Wolfram von Eschenbach met opgeheven rechterhand het genie van Wagner. De figuur van Wolfram is uitgevoerd naar een teekening van den keizer. De andere drie zijden van het postament zijn eveneens versierd met Wagner's werkenlinks Tann- hauser, aan de tegenovergestelde zij de Brünhilde bij Siegfried's lijk en aan de achterzijde een van de Rijn dochters met de rechterhand trekkend aan den baard van Alberich, die den Rijnschat met beide armen omspant. Het gedenkteeken heeft een hoogte van pl. min. 6 M. dat u het was -Gelukkig, dat ik geladen had met lichte hagel I He hield u vpor een strooper eh ik zelf kalm leef, bewaak ik mtijn jacht terrein Men heeft nooit geweten, waarom de graaf gedurende eenigen tijd met zijn been trok en evenmin, waarom Madek niet meer de wenkbrauwen fronste en de tanden op elkaar klem de als men over bet schot sprak, dat op hem gelost was, maar miste. DE HOOIKIST. Op de Parijsche Tentoonstelling van het jaar 1867 wekte een met wol en hout gevoerde kist de grootste ver wondering Die kist droeg het op schrift: ..de Noorsche automatische Keuken", waarin aan 't koken ge bracht vieesch binnen drie of vier uur gaai- wordt. Een jaar later lever de Dr. Meidinger een opstel over de uitkomsten, die hij na het gebruik van zoo'n jkist verkregen had. Twee pannen, waarvan ieder 2f, L. water inhield, werden in de kist geplaatst. Na vief uur was de temperatuur van het water van 100 tot 80 gr. Celsius gedaald, na zes uur tot 72 gr., na twaalf uur tot 62 gr., na vier en twin tig uur tot 46 gr. en na zes en dertig uur tot 35 gr. Zijne pogingen om vieesch, aardappelen, erwten, boonen en rijst in de kist te laten gaar wor den werden" met den besten uitslag bekroond na 24 uur bleek zelfs een gerecht, dat kokend in den kist was DB ZATERDAGAVOND. 7 Stoombleerenbleekerl) VAN JOH8 JACK. Lange HJeerenweel 136-138, Haarlem. Bediening naar wensch. Attesten op mijn kantoor ter inzage. De wasschen zijn tegen brandschade verzekerd Zijlstraat 9 - Telefoon No. 58 Van af heden dagelijks verkrijgbaar Heerlijk, yersch St. Nicolaas N. B. Ook dit seizoen verkrijgbaar Aanbevelend W. WORST Patissier Cuisinier "DE STER," - KLEINE HOUTSTRAAT No. 115 Ontvangen een prachtige Sorteering HEEREN SPORTHEMDEN in meer dan 120 verschillende dessins van af (Mansmaat)65 Cent (Jongensmaat)44 Cent Overhemden van af .59 Cent Donkere Jongensblouses 37i/2 Cent Hei stoken van GASOOKES vermengd met voorkomt het Sintelen en doo» ven der GASCQKES, geeft een flinke hitte est is het SPAAR. ZAAKS ST voor de huisvrouw 131 DIAMANT. VEERTIENDE HOOFDSTUK. In de m ij n. Uit vrees dat er een vergissing in het spel mocht zijn, die oorzaak zou kunnen worden' van bittere teleurstelling, had den die heer en mevrouw Clay ton zoo min Nellie als Ray iets melegedeeld omtrent de intrekking van de aanklacht, 's Och tends echter werd het bericht bevestigd van een zijde, diie eiken twijfel buitensloot. In de eerste plaats ontving de heer Clayton een schrijven van den magistraat, waarin hem werd medegedeeld, dat, wijl van de aanklacht tegen Raymond Wolston was afgezien, zijn borgstelling niet langer noodig was en het gestorte geld ten kanilOTe van den magistraat ter beschikking van den heer Clayton lag. Bovendien bevatte de Cambenton Post het vol gend berioht „Wij vernemen, dat de aanklacht tegen den heer Raymond Wolston op last van het openbaar ministerie is ingetrokken, daar er feiten aan bet licht zijn gekomen, die een volledige en geheel bevredigende Verklaring geven van omstandig heden, die in het eerst wel eenigszins verdacht schenen. Wij wonschen den heer Wolston en zijn vrienden van harte geluk met dezen loop van zaken, en hopen, dat het welverdiend verlof, hetwelk hij voornemens is in het oude vaderland te gaan doorbrengen, hem ruimschoots moge schadeloosstellen voor het ondervonden leed." In het Metropolitan Hotel heerchte groote vreugde over het feit, dat Ray thans vrij was, en het proces geen voortgang zou hebben. Ray zelf echter was, toen de eerste blijdschap over de gelukkige wending, die de zaak had genomen, voorbij waJs, n>og niet geheel voldaanhij meende nog niet geheel gezuiverd' te zijn van de smadelijke beschuldiging die tegen hem was ingebracht. Immers voor ieder wals het duidelijk dat er invloeden 'in het 'spel waren geweest, die geheel afge scheiden van de vraag of hij ischuldig of onschuldig was de intrekking van der aanklacht haddien bewerkt. Alleen een vrijspraak zou hem geheel hebben kunnen rehabiliteeren. DIAMANT. 132 „11c zou het liever hebben uitgevochten", zeide hij. „En ik denk er hard over om het er niet bij te laten." „Doe nu geen onbezonnen dingen, Ray", vermaande Nellie. „Ik voel veel voor hetgeen je zegt", zeide de heer Clayton. ,,Maar vergeet niet, dat het moeilijk is een zaak uit te vech ten, als iemand beide handen gebonden zijn. De voldoening waarop je recht hebt is je onthouden, en toch geloof ik, dat Je verstandig zult doen, je er bij neer te leggen." „Maar ik wil verhaal hebben op iemand I" riep Ray uit. „Verhaal tegen wien en voor wat? Wegens de preventieve hechtenis die je hebt ondergaan? Ja, in Engeland zou je daarop misschien aanspraak kunnen doen geld«en, maar hier, in dit land, met zijn gebrekkige justitie on zijn zonderlinge rechtsordeIn Engeland zouden dergelijke dingen ook niet künnen gebeuren. Zelfs de intrekking van de aanklacht op de huiselijke manier als hier is geschied naar ik vermoed op een wenk van den heer Benoni is bij ons iets ondenkbaars. Het recht zou in Engeland onverbiddielijk zijn loop moeten hebben. De wijze waarop men hier de zaak heeft behandeld, is van 't begin tot het einde een paskwil. En dan tegen wien zou je een actie willen instellen Tegen de Portersmaatschap- pij? Maar weJk bewijs heb je, dat zij de hand in de zaak heeft gehad? Tegen haar zou je werkelijk absoluut niets kunnen uitrichten. En iemand anders is er niet. Geloof me, je doet het best je kalm in de zaak te schikken." „Laat ons eerst nog eens hoor en, wat mr. Bodley er van denkt", antwoordde Ray, die nog niet geheel overtuigd was. „Dat kunnen we in elk geval doen", stemde de heer Clayton to'e. „Maar wie heeft er nu lust vanavond mee te gaan naar de mijn, als ik permissie van de directie of van de ingenieurs kan krijgen?" Ray verklaarde zich terstond tegen het voorstel. Hij had genoeg van de Portersmaatschappij, zeide hij, en hoe minder hij, na al het gebeurde, van haar bedrijf zag, des te liever was het hem. Nellie was in den beginne van dezelfde meening, doch de Claytons hielden zoo lang bij haar aan, dat zij zich ten slotte liet overhalen. In haar hart was ze er ook wel een beetje nieuwsgierig naar, daar ze nog nooit een mijn van binnen had gezien. Men begreep dat Philip niet veel lust zou hebben om van de partij te zijn, en daarom werd besloten dat hij eon Ray den avond samen zouden doorbrengen.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 6