NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. In Zorg oh Druk. 21<> Jaargang. No. 6233. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 26 OCTOBER 1903. B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: Voor Haarlem °R1E MAANDEN: l Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor de^loTpeninden omtrek waar een Agent 'gevestigd is ('kom der Haarlem van 1-5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regel. gemeente)n 1.30 7'/ ffi Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco per post door Nederland1.65 V-Kleine advertentiSn 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Afzonderlijke nummers0.02% i \j 'J F-J J v'A? Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0Ü37J^ Hoofdbureau en DrukkerijZuider Buitenspaarne No. 6. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur .1. C. PEEREBOOM. Bijkantoor: Oroote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Abonnementen en Advertentien worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentien en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Ocnirate de Pubticitê Etrangtre O. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31'Faubourg Montmartre. Tweede Blad. Haarlemsche Handelsvereeniging Goedgekeurd bij Kon. Besluit van 12 November No. 22, 1899. De Haarlemsche Handelsvereeni ging hier ter stede, opgericht 10 Mei 1902, heeft in den loop van den tijd wel haar recht van bestaan bewezen. In zeer veel gevallen, zaken van ver schillenden aard betreffende, is zij op getreden en dikwijls met groot suc ces. Jammer echter, dat men alge meen niet meer blijk geeft dit te waardeeren door als lid der vereeni- ging toe te treden. Er zijn wel meer dan 600 leden, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar, neringdoende, ja, zelfs particulieren moesten lid worden om ten minste te laten gevoe len, dat nten het werk op prijs stelt, dat de Haarlemsche Handelsvereeni ging steeds opneemt als doende, wat hare hand vindt om te doen. De voordeelen. die de Vereeniging OPLICHTERIJ SD KWAKZALVERIJ Het kan zeer nuttig zijn eens ken nis te nemen van een stuk. geschre ven door den heer Simon Versteeg fabrieks-directeur te Nijmegen in de Prov. Geld. Nijm. Ct. over een bepaalden vorm van kwakzalverij, reden waarom we dat stuk hier bijna geheel overnemen. Schrijver heeft het over Gratis Medicijnen-Reclame Het lust mij deze Amerikaansche philanthropen, die zóó innig begaan zijn met het lot van die zieke Hollan ders. dat zij deze „gratis willen ge nezen', even te ontmaskeren. Voor ongeveer een paar jaar, toen de eerste annonce in dit genre ver scheen. meende ik. als lid der Ver eeniging tegen kwakzalverij, eens te moeten zien, welke menschenvrienden hier aan 't woord waren. Op een stukje papier drukte ik mijn buiten hare bemoeiingen van verschil-«tempel zonder één woord schrift, lenden aard haren leden aanbiedt, j sloot dit in een enveloppe en adres zijn zeer vele en zeer groot tegenover seerde die aan het bekende Insti- de geringe, jaarlijksche contributie van ƒ2.50, die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handelsvereeni ging bemoeit zich in de eerste plaats tuut. Al spoedig ontving ik een schrij ven. dat ..mijn ziekte" was ingeschre ven in de registers onder No. 299, dat nds er mede de belangen van hare leden die van zeer emstigen aard was, dat te bevorderen door onwillige betalers ik bijgaande vragenlijst moest invul- voor hen tot betaling aan te manen,len en direct per postwissel 25 over- en informatiën voor hen in te winnen, i maken. Bovendien hebben de leden het recht) De ..gratis medicijnen" bestonden het hun gratis te verstrekken advies uit suikererwtjes, die bij onderzoek van de rechtsgeleerde adviseurs derbleken te bestaan uit suikermeel en Vereeniging te vragen, die ook inpepermuntolie, gekleurd met aniline, procéduren en faillissementen gratiszooais men ze hier in eiken snoep- voor hen optreden, natuurlijk alleen winkel voor 1 cent een handvol koopt. voor zaken, betreffende den handel en het bedrijf der leden. Rechtsgeleerden, adviseurs der ver eeniging zijn de heeren Mrs. Th. de Haan Hugenholtz en H. Ph. de Kan ter. Spaarne 24, alhier. Het bureau der Vereeniging is ge vestigd Lange Begijnenstraat 22. Een pak echt Amerikaansch recla me humbug van groote gebouwen enz. maakte het pak volledig, 't Was een ware papierberg. Toen ik verzuimde de ƒ25 te zen den. ontving ik kort na dit schrijven een tweede, waarin ik nogmaals werd gewezen op het ernstige van mijn Voor incasso's door bemiddelingziekte en gezegd werd. dat 25 toch der Vereeniging wordt een vast recht1 niet te veel was om mijn gezondheid van 5 pCt. der vordering berekend. terug te koopen en dat eiken dag Bovendien moet 10 ct. voor port steeds I wachten noodlottig voor mij kon zijn. worden bijgevoegd, bij inzending van j enz. enz. vorderingen door bemiddeling deri In dit geval zou men echter met advocaten te innen. if20 tevreden zijn. mits ik het geld De kosten van informatiën naar per omgaande zond. j buiten de stad woonachtige personen Dit schrijven werd gevolgd door bedragen 60 ct. per informatie plus een derde, waarin mij te kennen werd 6 ct. "porto-vergoeding. Informatiëngegeven, dat de loonen in Holland naar binnen de stad wonende perso- j zeer laag waren en, daar ik waar- j nen worden gratis verstrekt. J schljnlijk tot de minder gegoeden be-1 Pretentiën op buiten de stad wo-i hoorde (men probeerde toen op mijn nende personen worden niet behan-eergevoel te werken), zou men mij deld, wanneer niet 10 ct. voor porto- voor 15 evengoed genezen als een niettegenstaande" wilde men mij toch genezen, en nu voor ƒ5. Welk een enorme menschenmin spreekt uit dezen brief van 44 regels. Toch had ik niet den minsten lust 5 te zenden. Ik dacht, nu zal de grap wel uit zijn. doch zie. hun be ginsel getrouw „Pluk wat je er van plukken kunt", ontving ik 14 Aug. bij gaan den brief, waarin men mij ver weet mijn gezondheid te verwaarloo- zen enz. enz. enz., doch men wilde mij toch niet laten sterven, zoo ik slechts per omgaande ƒ7.50 zond. Waarschijnlijk is dit een schrijffout en is met de 7 een 2 bedoelddit klopt althans met den periodieken afslag van alle voorgaande. Nu wensch ik hier niets aan toe te voe gen. doch vraag of dit niet het maxi mum van brutaliteit is. Welk verschil is er tusschen deze brieven en wat de rechtbank noemt „brandbrieven". Ik meen dit. dat de schrijver van geen brandbrief nooit zijn doel bereikt en voor zooveel jaar de gevangenis in gaat, terwijl de schrijvers van deze „brandbrieven" honderden en duizenden guldens we ten „los" te maken zonder dat eenige Strafwet vat op hen heeft. Mij zijn eenige personen bekend, die. bang voor openbaarmaking, maar steeds postwissels zonden en suiker erwtjes ontvingen tot ze eindelijk be rooid en geplukt bij een vertrouwd) geneesheer moesten terecht komen. Het feit, dat het aantal slachtoffers nu waarlijk groot genoeg is, deed mij besluiten de pen op te nemen, om door middel van de pers, diezelfde pers, die de machtige handlanger is van al deze schandelijke praktijken, zooals nog onlangs in Duitschland is bewezen, den naar genezing zoeken den toe te roepen Hebt gij medische hulp noodig. gaat dan vol vertrouwen tot een medicuis, tot den medicus uwer ouders, raadpleeg hem in. met, en over alles, waarin gij zijn raad meent noodig te hebben. Hij, doch ook hij alleen, is betrouwbaar en zal u zonder bijbedoelingen bijstaan daar waar bet uw hoogste goed, uw ge zondheid geldt. Hij zwijgt, ook daar, waar gij denkt, dat h'ij spreken zal. Alleaanbiedingen van gratis medi cijnen, gratis boeken, gratis medische hulp, is een exploiteeren van uw beursalles komt neer op geld zen den, lang en veel. Een Sociaal Sprookje. vergoeding is bijgevoegd. Ruim 1450 informatiën en rechts kundige adviezen werden in het af- geloopen jaar gegeven. In Juni en Juli zijn 63 vorderingen tot een bedrag van ƒ2091.035 betaald ander voor 25. De proletariër werd echter niet ge prikkeld en zond geen ƒ15. Daar ontving ik voor de vierde maal een schrijven, doch ditmaal niet ge- steld in den stijl van de vorige, doch 16 vorderingen worden afbetaald, 22in den vorm van een ultimatum, vorderingen zijn uitgesteld. I Hierin werd ik gesommeerd 10te Volgens art. 7 dient bet geheim der betalen voor gemaakte kosten „der lijsten van wanbetalers ongeschonden I gratis medicijnen" ik moest dit als bewaard te blijven. I bun laatste waarschuwing beschou- Alle brieven aanvragen, reclames, j wen. Men hal zulk een behandeling of wat dan ook, moeten worden ge-mijnerzijds niet verwacht en wat adresseerd aan het bureau, dat ge-diens meer zij. j opend is dagelijks van 's morgens 9Alweder deed ik niet wat zoovelen tot 1 uur. en 's namiddags van 2 gedaan hebben, nl. maar sturen om| tot 4 uur, 'waar dan ook verdere in-J van den last af te wezen, doch wacht-, te op meer afslag. En zie. In Sept. 1902 ontving ik' weder een brief (ik sluit u de stukken hierbij ter overtuiging in, daar de brutaliteit aan het ongelooflijke grenst)." waarin men zich beklaagt al weer geen postwissel van 10 ontvan gen te hebben, alsook geen antwoord op de voorgaande brieven, maar ,,des Yergaderlng van de S. 1). A.P. - De heer A. H, Gerhard, laat zijn vriend, een bewoner van Mar$. iets vertellen. lichtingen zijn te bekomen. Men wordt geraden alvorens te le veren aan B. F. A. Buijs, in sigaren, Lange Veerstraat 2A. Bijland, Ursula- steeg 12 en J. H. van Gunsteren, Barrevoetstraat 9 rood zich om inlich tingen te vervoegen aan het bureau. HET BESTUUR. In de groote zaal van het gebouw „Si. Bavo" was Vrijdagavond vanwege de afd. Haarlem der S. D. A. P. eene vergadering belegd, waarin als spreker optrad de heer A. H. Gerhard, hoofd eener school te Amsterdam. Tot onderwerp zijner rede had spr. gekozen Een sociaal sprookje." En met recht het was dan ook een sprookje, dat spreker zijn auditorium! opdi5chte. De hoofdpersoon daarin was een bewoner van Mars, die van dat he-j mellichaam, waar alleen deze wet be staat de roeping van den mensch is, mensch te zijn op zekeren dag neer-1 daalde op de aarde en dan vertelt van allerlei vreemde dingen, welke hij daar zagvan de schrille contrasten, welke hij daar aantrof, v.an de vele misstan den en krankzinnigheden dezer be schaafde maatschappij. Vreeselijk schildert hij af het tooneel dat hij daar zagin lompen gehulde kinderen, van koude bibberendmen- schen bijna zonder kleeren, terwijl de magazijnen daarvan overvol lagenuit gehongerde kinderen, met begeerige oogen starende Qoor de ruiten naar rijk- voorziene maaltijden in prachtige res taurants, en die toch daarvan niets kre gen, en het toch niet mochten nemen, omdat nemen diefstal, een begrip dat op Mars niet bekend was. En daar te genover rijken, die niets deden en al leen plukten de vluchten van slecht be taalden aTbeid van anderen. En dan wijst hij er op hoe armen wonen in krotten en geen werk kunnen vinden, hoewel er metalen, hout, steen enz. in overvloed zijn, en er voor duizenden nog werk te vinden is; hoe er misda digers zijn die een lui en lekker leven hadden in de gevangenissen, en hoe d aanegenover weer stonden brave hun plicht betrachtende spoorwegarbeiders, die onmenschelijk lang moesten arbei den voor een hongerloon en bij eene poging om verbetering in hun toestand te brengen met zware straffen werden bedreigd. Men ziet dus dat het geheele betoog één bittere aanklacht was tegen de he- dendaagsche maatschappij en eene ver heerlijking van een heilstaat, zooals spreker zich die voorstelt. De vorm, waarin spr. echter zijn verhaal had ge goten, was zoo aamtrekkeijk, dat alle aanwezigen met volle aandacht naar het sprookje luisterden, en aan het ein de een warm applaus weerklonk aan het adres van den heer Gerhardt, maar niet minder aan dat van den door hem .geïntroduceerden Mars-bewoner, die zij nen oogen op aarde zoo goed de kost had gegeven, en die op de wonde plekken zoo juist den vinger had gelegd. looze vrouw zich tot de betrokken le vensverzekering-maatschappij durft wen den. De maatschappij komt evenwel den rechten toestand te weten. De rapporten van den door de politie ontboden genees heer en van den huisdokter kloppen niet Op dien grond werd j.l. Dinsdag het lijk opgegraven en in tegenwoordigheid van de politie en enkele medici had een onderzoek plaats. Veel vrouwen erkennen het nut eener levensverzekering niet genoeg, maar de ze vrouw was er wat „al te erg" op ge steld. Zij zal haar straf wel niet ontgaan. Opgemerkt zij dat. wanneer de zelf moord plaats heeft meer dan 3 jaren na het sluiten der verzekering de bank wèl uitkeert. Uit de Omslreken. Stadsnieuws. Een hiznnder Drama. Onze stadgenoote, mej. Fleischmann, vestigt onze aandacht op het volgende bericht "in „De Voorzorg" „Een bizonder drama werd te Rotten dam afgespeeld. Enkele weken geleden n.l. maakt iemand door een revolver schot een eind aan zijn leven. Een door de politie omboden geneesheer consta- j teert zelfmoord waarna het lijk wordt! vervoerd naar het woonhuis van den j overledene. Diens echtgenoote is natuur- j lijk hevig verschrikt, maar tochzij herinnert zich, dat door de levensverze kering-maatschappij, waarbij haar man verzekerd was, in dit geval het verze- j kerd kapitaal niet zal worden voldaan. En de vrouw, die zich deze uitkeering niet gaarne wil zien ontglippen, heeft den treurigen moed om alle bloedsporen van het lUk te verwijderen, de opening door den kogel veroorzaakt, zorgvuldig te maskeeren, den overledene te voorzien van andere kleedingstukken en alsof er niets bizonders gebeurd ware, te zenden om haar huisdokter. Hem maakt ze wijs, dat haar man over leden is aan 'n plotselinge ongesteld heid. De geneesheer vertrouwt haar en geeft eene verklaring, waarmede de eer- Heeibstede. Vergadering van den Gemeenteraad op Vrijdag 23 October 1903 's avonds 8 uur. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig de heeren v. d. Berg, Hoeker en Crommelin. Ingekomen is een schrijven van den heer v. d. Weiden inhoudende de me- dedeeling, dat hij zijne benoeming tot wethouder aanneemt. De voorzitter zegt dat hoewel de heer v. d. Weiden, reeds in functie was ge treden, het toch de eerste maal was dat hij in een Raadsvergadering als wethou der zitting had, .en hij niet'kon nalaten daarover zijn blijdschap uit te spreken. Ik koester den wensch, zegt spr. verder, dat de heer v. d. W. nog lange jaren de belangen der gemeente zal mogen behartigen. Hij is niet de eerste v. d. Welden, die als wethouder zitting neemt, ook zijn vader maakte vele jaren deei uit van het dagelijksch bestuur, terwijl zijn voorvaderen worden genoemd als schepenen van deze gemeente. De naam v. d. Weiden is hier dan ook zeer ge acht >en geëerd. Maar niet alleen zijn naam, ook zijne eigenschappen hebben gemaakt, dat de Raad v. d. Weiden heeft aangewezen voor deze post van ver trouwen. Ik wensch u veel zegen toe op uw arbeid, aldus besloot spr. De heer v. d. Weiden bedankt den Voorzitter vervolgens voor de tot hem gesproken woorden. Punt 1. In behandeling komt de voor 1904 ingediende begrooting, sluitende de ontvangsten en uitgaven tot een bedrag van 38807.55. De inkomsten worden o.a. als volgt beraamd, 40 opcenten op de hoofdsom der belasting op de gebouwde eigendommen 450010 opcenten op de hoofdsom der belasting op de onge bouwde eigendommen ƒ545 en 40 opcen ten op de hoofdsom der belasting op het personeel 9600. De belasting óp de hon den Wordt geraamd op 425de op brengst van het vergunningsrecht 900; de schoolgelden worden geraamd op 550 de begraafrechten op 300 tollen en straatgelden ƒ1400. De uitkeering van het Rijk, overeenkomstig art. 1 der wet van 24 Mei 1897 bedraagt 14044.55 de uitkeering van het Rijk overeenkom stig art. 10 der wet van 24 Mei 1897 (Staatsblad No. 156) (tegemoetkoming in de jaarwedde van Burgemeester en Se cretaris) 475. De uitgaven worden geTaamd o.a. als volgtkosten huishoudelijk beheer 5639 50 invordering plaatselijke belas ting 1140; jaarwedde opzichter, klok luider enz. /335; onderhoud van huizen torens, poorten, enz. ƒ1000; onderhoud wegen, straten, pleinen enz. ƒ2452; las ten 112.60openbare veiligheid /1104. Andere kosten wegens de openbare vei ligheid ƒ1925kosten der plaatselijke ge zondheid politie /555; kosten lager on derwijs 7392.50; kosten Armwezen ƒ7730; renten en aflossingen ƒ5412.12'; pensioenen en wachtgelden ƒ373.03; an dere uitgaven ƒ750.55'; onvoorziene uit gaven ƒ986.24'. Aangaande de besprekingen over de begrooting kan nog het volgende wor den medegedeeld. Namens de finantieele commissie wordi vóór de behandeling der begroo- ting door den heer v. d. Weiden rapport uitgebracht Daaruit blijkt dat der com missie de heffing van 40 opcenten nog al veel voorkwam, doch 5ij nauwkeurig onderzoek was haar gebleken, dat dit aantal onmogelijk kan worden vermin?- derd. Voorts achtte de commissie de post voor de Glippervaart, waarvoor 300 was uitgetrokken vrij hoog en werden daar omtrent eenige inlichtingen door spr. gevraagd. De voorzitter antwoordt bij de behandeling den desbetreffenden post dat die post hooger is dan het vorige jaar, omdat de Glippervaart niet alleen uitgediept moet worden, maar er ook veel grond zal moeten worden uitgehaald daar de kanten te smal zijn geworden, en deze derhalve verbreed moeten wor den. De heer v. d. Weiden neemt daarmede genoegen. Hij had echter gaarne gezien dat deze omschrijving in de memorie van .toeichtanig was opgenomen. Voorts wordt besloten het weekloon, van den wegwerker te brengen van ƒ8.50 of 9 en de lantaarns in den vervolge met 1 Aug. in plaats van met 15 Aug. op te steken. De subsidie aan het Burg. Armbestuur werd vastgesteld op ƒ4300. Punt 2. Vervolgens wordt goedgekeurd de begroot mg van het Burgerlijk Arm bestuur 1904, sluitende m ontvangsten tot een bedrag van 5354.35' en in uit gaven tot een bedrag van 5286.85', aldus sluitende met een voordcelig saldo van 67.50.idem eene suppletoire be- grooting van dat armbestuur voor 1903, bedragende in ontvangst en uitgaaf 2167.21'. Punt 3. Daarna wordt op voorstel van Burgemeester en Wethouders besloten aan A van der Linden alhier onder- handsch aan te besteden a. het ledigen der drie in de gemeen te aanwezige asch- en vuilnisbakken voor een som van ƒ240. b. het op diepte houden van de aan de gemeente toebehoorende vaarten met name de Wipper-, Bleekers- en Zand- vaaxten ter gezamenlijke lengte van pl.m. 3200 meter, voor eene som van 250 en voor het tijdvak van 1 November 1903 tot en met, 31 October 1904. Punt 4. Tot lid der fiaantieele com missie wordt benoemd de heer Peeper- korn en wel in da plaats van den heer Anth. van der Weiden, die tot wethouder is benoemd en alzoo die functie niet meer mag bekleeden. Hierna wordt de vergadering gesloten» F u 1.51 141» n. Naur het Engelech van ROBERT MACHRAY. 56) Voor zoover ik weet dezen mor gen, hernam Eversleigh. VStfiittaker vertelde mij, dat hij bij toeval een paar minuten geleden in de kamer geko men was. om een papier te halen, dat hij dacht hier te zullen vinden. Hij moest er echter een poosje naar zoe ken. Toevallig zag hij nu een meta len veer onder uit d^n Japanschen doos steken. Natuurlijk onderzocht hij nu den doos en zag de geheime berg plaats, die, zooals hij verzekert, leeg was, en ik heb geen reden daaraan te twijfelen. Nu weet hij beslist, dat eis- j teren die metalen veer er nog niet uitstak. Hoe weet hij dat zoo beslist? Hij en één van de andere klerken schijnen gisteren den doos nog ver plaatst te hebben. En hij is over tuigd dat één van beiden of allebei dan de geheime bergplaats hadden moeten zien. als ze open geweest was. Daar maakt hij natuurlijk uit op, dat zij geopend moet zijn, sinds hij den doos gisteren zag. Hij denkt dat de doos in den nacht door een dief geo pend is. Ik weet niet, of hij werkelijk zelf 'gelooft in deze theorie, het schijnt bijna onmogelijk, dat een gewone dief hekend zou zijn met het bestaan van die geheime bergplaats. Gilbert knikte toestemmend. Wat denk jij er van? vroeg de vader. Deukt u dat Whittaker het bij 't rechte eind heeft door te veronderstel len. dat de geheime bererolaats dezen nacht geopend is Ja, dat geloof ik wel. Maar dat hij mistast door te ver onderstellen. dat zij door een gewo nen dief is geopend. Ja. Wordt er ooit bij kassiers ingebroken? Ik wil niet zeggen, dat het onmogelijk is, want er kunnen papieren van waarde gestolen wor den en zij zijn ook dikwijls het stelen wel waard natuurlijk. Maar als een dief het niet deed, wie -deed het dan Dat is de vraag, zei Eversleigh, zijn zoon ernstig aankijkend. Die de geheime bergplaats open de, wast van haar bestaan af, ging Gilbert voort, zijn gedachten verder uitwerkend. Ongetwijfeld. Hij was er van op de hoogte en wist ook hoe haar te openen. Gilbert ontstelde plotseling, want er kwam een vreemde gedachte bij hem op. Zijn vader zag, dat hij de reden daarvan begreep. De beide man nen keken elkaar vreemd aan. Maar twee menschen op de wereld kennen haar bestaan, daarvan ben ik overtuigd, hernam Eversleigh. De één was de werktuigkundige, die haar uitvond en in elkaar zette, en de andere was Cooper Silwood riep Gilbert uit. Ja, Cooper Silwood. En Silwood is dood dan zou ie (dus zeggen, dat het de andere was. Dat schijnt niet aannemelijk, j Het is absurd. Wat zou de werk tuigkundige te maken hebben met papieren, die daar verborgen waren? Neen. hij is 't niet geweest. Gilbert zweeg. Begrijp je mij vroeg Evers leigh. Silwood? Juist. Maar dat is onmogelijk. Dooden openen geen geheime bergplaatsen, zei Gilbert, maar er klonk iets vreemds in zijn toon. Neen. Dooden openen geen heime bergplaatsen, maar levenden doen hef wel. Silwood is niet dood Hij leeft Eversleigh zei dat herig opgewon den. Het schijnt onmogelijk. Toch kan er geen andere con clusie zijn. Als de vervaardiger van den doos niet in aanmerking komt. dan volgt daaruit, dat het Silwood moet geweest zijn. Ik denk, dat hij jhier den vorigen nacht geweest is 'en iets uit de geheime bergplaats heeft gehaald, dat bijzonder veelwaar de voor hem had. Maai- het bewijs van zijn over lijden? Dat was valsch. Er moet iemand naar Italië gaan. zei Gilbert, om te trachten achter de waarheid te komen. Dan moet jij gaan. zei zijn vader. HOOFDSTUK XXX. Ik vroeg Gilbert, in antwoord op het onverwacht denkbeeld van zijn vader, dat hij onverwijld naar Italië zou gaan. Ja, zei Francis Eversleigh. voor zijn doen zeer gedecideerd. Ik kan niets doen. Ik voel mij lichamelijk en geestelijk totaal ongeschikt op het joogenblik iets belangrijks te doen. Het ontdekken van de geheime bergplaats en het daaruit volgend vermoeden, dat Silwood nog in leven is, schijnt jmij op 'toogenblik weer eenige geest 'kracht te geven, maar dat gaat voor bij. en ik voel mij zoo zwak en hul peloos als een kindl Ik heb een ge voel. ging hij voort, terwijl hij lang zaam zijn hand aan hef, voorhoofd bracht, alsof ik gek zal worden het is een afschuwelijke gewaarwording. Vadier O, riep Eversleigh, dit alles zal mij den dood doenDat weet ik I Gilbert stelde zichzelf gerust niet de gedachte, dat deze woorden het ge- [volg waren van een reactie, en niet [te letterlijk opgenomen moesten wor- Iden. maar hij keek hem toch vol kom mer aan. I Geen wonder, dat u somher ge stemd is, vader, zei hij op sympathie ken toon. Welnu, ik zal naar Italië igaan. ging hij op veranderden toon Dat is goed. Bekommer je ver- Jder niet over mij. Gilbert! Je moet (dadelijk gaan. mijn jongen. Ja. maar hoe zullen we nu met Bennet? Wij hebben niet aam hem [gedacht. Ik zou denken, dat wij in dit geval met hem geen rekening hebben te houden. Ik zal den brief van 7::n advocaat beantwoorden en zeggen, 'dat je bereid bent. als verdediger van Bennet op te treden. I Dunkt u dat het best? j Wat anders. Gilbert? Gilbert knikte ernstig. Er is geen keuze, ging Evers- lleigh voort. Maar het zal nog wel wat duren, vóórdat de terechtzitting plaats heeft, je zult nog wel eenige weken den tijd hebben In dien tijd kun je in Italië een onderzoek instel len. Er is nog niets van te zeggen het zal zeer moeilijk uit te vinden (zijn. j Eversleigh zweeg in gedachten ver- [loren. Zou u de politie er niet mee op .de hoogte brengenvroeg Gilbert. Eerst niet. Later misschien dat zal afhangen van omstandigheden, die wij niet kunnen voorzien. Over (wat wij nu weten, zou ik stellig nog geen woord tot de politie willen zeg gen. 1 En hoe denkt u over het Bureau 'voor Buitenlandsch Inlichtingen? Ja, dat is een goed idéé. Jezoudl het verstandigst doen nu direct naar Downing Street te gaan, om te zien, of je Sir John. Manning. den onder secretaris. dien ik zeer goed ken, te spreken kunt krijgen. Ik zal je een- briefje voor hem meegeven, en hem vragen het je zoo gemakkelijk moge lijk te maken. Alsjc hem zelf spreekt, dan zou ik hem in vertrouwen ver tellen. wat wij nu omtrent Silwood gelooven tenminste als zijn manier van doen tegenover je welwillend is. Daarover moet je zelf oordeelen. I Natuurlijk, zei Gilbert. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 5