NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Nog eens de Scho nwburgquaestie Evenredig Kiesrecht. 21e Jaargang. No. 6236 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 29 OCTOBER 1903. A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: v P^R DRIE MAANDEN: ^an 1—1regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor de^orpen'in'den omtrek waar 'een Agent 'gevestigd is ('kom der Haarlem van 1-5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regeL gemeente)„1.30 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco per post door Nederland1.65 0 j1 [fKleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Afzonderlijke nummers0.02% V OVV J öflja V' Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37>| Hoofdbureau en Drukkerij: Zuider Buitenspaarne No. 6. 2de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ©W* Bijkantoor: Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdall een voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 3Fds Faubourg Montmartre. Eerate Blad. DU summer bestaat uit zes bladzijden. llaarlem's Dagblad van 29 Oct. be?at o. a. Blad A, Nog eens de Schonw- bnrgqnaestie, Baitenl. Overzicht, De plechtige Bisschopswijding van Mgr. A. J. Callier, Evenredig kies recht, Binnen!., Sport- en Stads* berichten. Blad 8. De Tnrhsche Consul te Batavia, Mentawei en Binnenl. be richten. Al dan niet onder den indruk van het plan om een nieuwen schouwburg te stichten op gemeentegrond aan de Wil- helminastraat, heeft zich een combinatie gevormd, die wil trachten een nieuwen schouwburg te stichten op de plek, waar thans de schouwburg aan den Jansweg 6taat. Van dit o ogenblik af mogen we dus niet meer van het schouwburgplan, maar van d e schouwburgplannen wagen. Benauwende meervoudigheid 1 Zouden we straks twee schouwburgen rijk zijn? Wij, die zoo weinig naar de komedie gaan, dat we nooit of bijna nooit één schouwburg kunnen vullen? Sedert Bouwmeester hier zijn laatste jubileum vierde heeft het theater in de Jansstraat den zoeten overlast van,gebrek aan ruim. te niet gekend. Zelfs niet toen Sarah Bernhardt als Marguérite Gautier haar laatsten tooneeladem er kwam uitblazen, z» Hier tikt het Comité voor den nieu wen schouwburg Wilhelmi'nastraat mij op de vingers. „De schouwburg zo:i teker veel meer bezoek hebben, wan neer hij maar beter was ingericht n.jucme- zitplaatsen had, gezellige lo ges, betere ventilatie, ruimere toegan gen." Goed, ik ontken niet, dat dit alles beter zou kunnen zijn. Niemand ontkent dat: het Comité dat den schouwburg tegenwoordig exploiteert niet en de heer C. W. Schönhuth, die er de eigenaar van is, ook niet. Deze pientere zakenman dealde mij dan ook gisteren mee, tat hij volkomen bereid is zijn gebouw te verkoopen, wanneer de combinatie den prijs dien hij vraagt betalen wil. Overi gens had hij geen haast. En wat de plannen betreft voor een heel nieuwen schouwburg vroeg hij zich af, of men niet kan dansen, al is 't niet met de bruid. De combinatie voor een nieuwen schouwburg laat ons ter verduidelij king zeggen het Comité Jansstraat, tracht nu dit spreekwoord in toepas sing te brengen en heeft den jongen ar. ohitect London uitgenoodigd een plan Ie ontwerpen tot verbouwing. Geen amotie dus, maar vernieuwing, uitbreiding en verbetering. „Het gebouw heelemaai afbreken en dan nieuw bou wen", zegt het comité Jansstraat, „is te duur. Als we dat deden zouden we even min ooit aan onze rente kunnen komen als het comité Wilhelminastraat met zijn theater." Maar daar ruimte hier alles is en men ten slotte geen afdoende ver beteringen maken kan, zonder dat, heeft bet Comité Jansstraat het oog geslagen op het naastbijgelegen huis, rechts als men er voor staat en wil dat er bijtrek ken. Ik behoef dat niet te verzwijgen men heeft dit huis in handen. De plannen komen nu in 't kort hier op neer, dat de vestibule zou worden ▼erruimd door de opruiming van de di rectiekamer aan den eenen en van de vestiaire aan den anderen kant. Zoo zou een vestibule ontstaan van 15 Met»r breed. Het aantal plaatsen in de zaal zou onveranderd blijven. „Ruim acht honderd" zal het Comité Jansstraat den ken, „is voor Haarlem en omstreken ge noeg en wanneer een paar honderd Bloe mendalers en Heeimistedenaren de gaat- lea willen komen vullen, die er tegen woordig in de rijen openblijven, dan kunnen we daar niets tegen hebben." Van parterre en stalles wil men rond om twee plaatsen afnemen en zoodoende ruimte verkrijgen om een gang te ma-i ken achter het tegenwoordige balcon, dat toa in loge3 kan worden getransfor-j ffleerd. Elk balkon zal aanweerszijden e»a breeden steen en trap-afgang krijgen *u elk een flinke vestiaire. Het par terre en de stalles zullen te bereiken zijn kbgs een flink en steen en trap uit de vestibule van 37» M. breed. Steenen trap pen zullen uit de vestibule toegang ge ven tot de bovenloges en al deze op en afgangen zijn zoo ontworpen dat de bezoekers van deze rangen zooveel mo gelijk verdeeld worden, om gedrang te ontgaan. Behalve deze en andere brandvrije trappen zullen er nooduitgangen zijn aan den voorkant, dn'de Parklaan en in de poort aan de Nieuwe Gracht. De voorgevel gaat weg en wordt ver vangen door een nieuw front, waarvan te hopen de, dat het niet meer op last van hoogerhand ontsierd zal worden door de houten veiligheidstrappen van tegenwoordig, die doen denken aan een schavot. Tot de plannen behoort een afzonder lijke foyer voor dames en een rookfoyer voor heeren. De gaanderij bezoekers krij gen een nieuwen foyer. Hun tegenwoor- ge foyer is bestemd voor kleedkamers der altisten, die dus de kleedkamers wel te verstaan van het tooneel ver dwijnen. Het tooneel zelf zal worden vergroot de zitplaatsen zullen worden verruimd, in den „bak" nieuwe stoelen geplaatst de orkestruimte zal worden veranderd, het décor verbeterd, het geheele inwen dige van de zaal worden gemoderniseerd, voorzien van de beste ventilatie en van electrisch licht Zijn die niet alle schoone plannen? En zouden, wanneer ze tot uitvoering komen, de leden van het Comité Wil- heirninastraat nog blijven staan op hun pian? Meer nog: zouden zij niet de hel pende hand willen leenen om het plan- Jansstraat tot stand te brengen? Ik zou denken van ja. Hun kan het onverschil lig zijn, of de kunst gediend wordt aan den west- of aan den oostkant van de gemeente. Thalia kan haar masker zoo goed in de Jansstraat als in de Wilhel minastraat dragen. Maar men moet wel begrijpen, dat dit plan-Jansstraat óók nog maar een voor- loopig plan is. Allicht zal het Comité nog wel een en andermaal met den heer Schönhuth moeten confereeren. Dat het Comité-Jansstraat hééle- maal niet bij het gemeentebestuur zou komen om steun, durf ik niet vei^ekeren. Ik hoorde iets verluidenDe tijd zal leeren, wat er van aan is. J. C. P. achtte met de rechten van den Sul tan. Dit moge al dan niet juist zijn, een bericht uit Konstantinopel zegt dat de ministerraad besloten heeft de vier andere groote mogendheden eens te polsen, welke hun houding is te genover de Russisch-Oostenrijksche nota. De Porte hoopt namelijk bij de andere mogendheden steun te vinden. Dat lijkt nu precies op de Porte; zij volgt haar gewone taktiek den één tegen den ander uit te spelen, een taktiek, die, dank zij het onder ling wantrouwen der mogendheden, maar al te dikwijls lukt. Ditmaal bestaat er echter alle kans dat de vlieger niet op zal gaan, want als 't ware in antwoord op het bericht van dat plan tot visschen bij de mogend heden komt de verzekering dat dezen het volmaakt eens zijn met het Rus- sisch-Oostenrijksch plan en dat zul len steunen. De Sultan zal dus naar een ander middeltje moeten uitzien, om aan die uitvoering van het hem antipathiek plan te ontkomen. Nu, daarin heeft hij zijn handigheid meermalen bewezen. i In OOST-AZIE weet men blijkbaar nog niet best hoe men het heeft. Uit Tokio wordt officieel gemeld, I dat de Russen Jongampho versterkt hebben en er wordt aan toegevoegd, dat dit aanleiding zou kunuen geven tot ernstige verwikkelingen daar men hierin ziet een schending van Korea's gebied. Een afdeeling van,200 Rus sen moet de Toemen over zijn getrok- I ken en bevond zich daardoor op Ko- reaansch grondgebied1. Onmiddellijk op dit bericht volgt de mededeelingToch meent men, dat de toestand iets verbeterd ils. Dein- druk verbreidt zich. dat de onderhan delingen, die tusschen Rusland en Japan gaande zijn, een vreedzame oplossing nader zijn dan tevoren. I En zóó zal het ook wel zijn. Het laat I zich aanzien, dat de bedakgdé vredelievendgezinde officieele kringen de oorlogszuchtige stemming onder j het volk zullen weten te onderdrukken j overtuigd ais ze zijn, dat Japan in een oorlog aan het kortste eind zou trekken, temeer nu de winter in aan- i tocht is. zoodat Japan van zijn mo-| gelijke meerderheid ter zeete zou treden, terwijl geschreven was 1905. Bovendien heeft hij in den volzin „Wanneer de berekening van 1890 averechts was uitgekomen", het woord averechts om hals gebracht Met ingang van 1 Novem ber is de bewaking van en het toe zicht op het slot te Muiden tijdelijk opgedragen aan den heer K. Th. En- gelbert van Bevervoorde, gepension- neerd majoor van het O.-I. leger, alhier. (Stct.) De door H.H. Collectanten binnen deze gemeente, ten behoeve der Israël. Armen gehouden jaarlijksche turf- collecte, heeft opgebracht de som van f 409.01. Naar wij vernemen zal binnenkortop de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M. alhier, een opzichter-surveillant wor den aangesteld. Deze moet geregeld de werkplaats rondgaan, om de arbeiders te contro leeren. Heden herdacht de heer Honingh, karrelicbter aan de C. H. S. der H. IJ. S. M. alhier, den dag w aarop bij vóór 25 jaar bij genoemde maatschappij in dienst trad. den door invoering van enkelvoudige districten. Voorts brengt spr. hulde aan het rap port der Liberale Unie, vooral wat aan gaat het gedeelte waarover spr. het thans heeft. Na er op gewezen te hebben dait het percentage der kiesrecht bevoegden ten plattenlande hooger is clan in het oen rum der bevolking besprak Mr. van Gilse het stelsel van Thomas Here in Bir mingham in 1839 en door prof, Andrée in Denemarken, onafhankelijk van elk ander, over de evenredige vertegenwoordiging opgewor pen. In Denemarken heeft het slechts eene beperkte toepassing gevonden. Volgens het stelsel Here is iedere kie zer vrijgelaten in de keuze van zijn can. didaat. Het aantal uitgebrachte stem men, gedeeld door het aantal beschik bare zetels is het aantal stemmen noo- dig om verkozen te worden. Zijn er dus 10,000 stemmen uitgebracht en 10 zetels, dan is de candidaat die 1000 stemmen heeft, gekozen. Het gevolg van de vrije keuze van G. Hooning en Zn. giet-cokes ƒ16.15 per 1000 K.G. Mijnhout, stroop ƒ0.17', soda f 0.03*. zout t 0.05", koffieboonen f 0.56", cichorei ƒ0.26, groene zeep 10.14', rijst ƒ0.15*, witte suiker /0.45, peper f 0.82' azijn 10.06'. A. Franken, roggebrood ƒ0.09. J. v. d. Berg, rundvleesch ƒ0.68, kalf»* vleesch 11.10, spek f 0.56. J. Oudshoorn, gietcokes f 1.62', Belg* anthraciet ƒ2.10, lange en korte turf ƒ0.80 per 100. N. Zweers, zoetemelk ƒ0.07". L. Cohen, tarwebrood ƒ0.09", witte- brood ƒ0.14, roggebrood ƒ0.08'. Th. Kolderie, ligstroo 42 per 1000 K.G„ J. v. d. Vosse, koffieboonen ƒ0.68, stroop ƒ0.18, zachte groene zeep ƒ0.15, cichorei ƒ0.23, harde groene zeep 0.90, witte suiker ƒ0.48, soda ƒ0.04, peper ƒ0.80, zout ƒ0.06, boter ƒ1.60, rijst ƒ0.20, azijn ƒ0.06, eieren ƒ0.05. J. Dokter. Leeuwarden, aardappelen ƒ3 25 per 50 K G. W. F. v. Riet, Rotterdam, koffieboonen ƒ0.55, zachte groene zeep ƒ0.16. harde idem ƒ0.22, stroop ƒ0.15, spek ƒ0.64, cl- den kiezer i9 echter, dat vele stemmen1 chorei 0.18, rijst 0.16. IBuitenlandsch Overzicht Op het oogenhlik is het de toestand in SPANJE die het dringendst de aandacht vraagt. Te Bilbao wordt gestaakt, wat niet zoo heel bijzonder is. want er komen in Spanje nog al eens stakin gen voor. Oorspronkelijk bet gevolg van een gewone botsing tusschen werkgevers en -nemers in den mijnbouw, neemt nu echter de staking een politiek ka rakter aan en wordt er, naar de be richten luiden' door alle vakken, men schat 40.000 personen, aan deelgeno men. Op een vraag, in de Kamer ge daan, antwoordde de minister van binnenlandsche zaken dan ook, dat de toestand te Bilbao verergert en dat dit zoo is. blijkt uit het feit, dat na dien tijd de staat van beleg is afge kondigd. Kranten komen te Bilboa niet meer uit. de winkels zijn geslo ten, sporen en trams rijden niet meerzelf3 hebben stakers gepoogd de gasfabriek stop te zetten.maar deze werd door ruiterij verdedigd. Andere groepen stakers halen degenen, die nog werken, over eveneens het werk neer te leggen. De stakers beletten het laden van vaartuigen de Beurs staat stil. Voorbijgaande rijtuigen worden met steenen gegooid en er wordt geroepen dood aan de bour geois, weg met de dwingelanden Waar de toestand zóó is, is het na tuurlijk dat over en weer schoten zijn gevallen, zoodat er wordt gesproken van zes gewonden. Het garnizoen is met infanterie en gendarmerie ver sterkt. Op het BALKAN-SCHIEREILAND blijft de toestand' zich ontspannen. De Bulgaarsche regeering heeft nu bevel uitgevaardigd' dat heden alle gemobiliseerde reserven naar huis zullen worden gezonden, zoodat men nu met zekerheid meent te kunnen aannemen, dat er voor dit jaar ten minste van een Turksch-Bulgaarschen oorlog geen sprake meer zal zijn. Men heeft in ons nr. van gisteren onder de Telegrammen noa- kunnen lezen, dat volgens de ..Daily Chro nicle" de Turksche ministerraad de door Rusland en Oostenrijk voorge stelde hervormingen onvereenigbaar Dinsdagavond had in de bovenzaal der Sociëteit Vereeniging eene openbare ver. gade ring plaats, uitgeschreven door de Vereeniging voor Vrouwen-kiesrecht al hier, waarin Mr. J. A. van Gilse uit Arn hem als spreker optrad met het onder werp Evenredig kiesrecht. Spreker ving zijn rede aan met er op te wijzen, dat in het kiesrecht drie fac toren op den voorgrond treden n.l. het actief, het passief kiesrecht en de wijze van vaststelling der resultaten van het kiesrecht Door het kiesrecht wil men een lifchaam vormen, waarin weerklank vin- den alle denkbeelden, gevoelens, wen- land schen en behoeften van de elementen, fs het beslist de mindere tengevol- j waaruit de maatschappij is opgebouwd, ge van het ijs. dat al zeer spoedigDaarom moeten alle belanghebbenden die zeeën bedekt, niet zou kunnenvoor de verkiezing van dit lichaam me- profiteeren. dewerken. Hierover wil spr. het thans Voorzichtigheid is een goede raad-;niet hebben, evenmin over het passief gever en te verwachten valt dat Ja; kiesrecht, waaruit het rechtmatig ver- pan desnoods zich zal neerleggen bij Iangen Toortgevloe!a om de verkles_ SiM ïïSSVSSÜZ volslagen nederlaag. op verschillende personen worden uit gebracht, waardoor geen van hen het vereischte aantal krijgt, en enkele ze tels openblijven. Wat doet men dan? Bij het stelsel-Here komen die laatste stem men aan hen, die het grootst aantal stemmen na den gekozene hebben ge kregen. Dit nu is een bezwaar tegen dit stelsel, want daardoor gaat de gelijke invloed van iedere stem verloren, en is er tevens kans op fraude. Ten slotte behandelde spr. het stel sel Roget in België, waarbij de kiezer behalve de personen ook de richting aan geeft, waarin hij wenscht te stemmen. Dit stelsel werkt nog gebrekkig. In hoofdzaak omdat men daar de districts- vexdeeling nog behouden heeft. Doch een goede zijde van de invoe ring van evenredige vertegenwoordiging is, dat aan de wanordelijkheden en bloe dige vechtpartijen, welke vaak als ge volg van teleurstelling, in België en Zuid-Zwitserland na de verkiezingen J. Pel. Leeuwarden, zachte groene zeep f 16.75 per ton van 120 K.G. Overige pre zen per K.G. of L. De overige Inschrijvers wonen alhier. Vergadering Tan de Maatschappg Bouwkunst. In de laatstgehoudene vergadering van de Afdeeling Haarlem en Om streken, van de Maatschappij ter be vordering der Bouwkunst, tevens de eerste in dit jaargetijde, geopend met een hartelijk woord tot de vele leden, en in het bijzonder tot het nieuwe lid, den Heer O. Gunning werd, wegens afwezigheid van den Heer Michielse, die als afgevaardigde der afdeeling, de September-vergadering der Maatschappij te Groningen bij woonde, over die vergadering ver slag uitgebracht door den voorzit ter, den Heer J. van den Ban. Voorts werden benoemd tot commis sieleden ter herziening van het huis- JJ houdelijk reglement, de Heeren J. W. plaats hadden, daardoor een einde is g. Droste, P. Kleiweg Dyserinck en gemaakt. j l c. Dumont, welke die benoeming Want door dit stelsel weten de kiezers aannamen. Daarna werd, na mede dat elke partij haar invloed kan uitoefe- i deeling. dat voor den Gevel-wedstrijd nen. elf gevels ter mededinging waren op- Overtuigd dat evenredig k i e s-1 gegeven, het woord gegeven aan den r e c li t ook hier lande wanordelijk- j Hee>' L' C. Dumont, tot het doen van heden zat voorkomen, drie*, spreker SSÏÏl nner moer tAt i nvnorin r. rtaomon non vrou wen. In hoofdzaak wil spreker het derde element behandelen, de wijze van vast- Na de vorsten hun ministers. Nu stelling der resultaten van het kiesrecht. gaat de Russische minister van bui- tenlandsche zaken GRAAF LAMSDORF TE PARIJS een bezoek brengen aan zijn Fran- schen collega Delcassé. Er is den laatsten tijd1 nog wel eens wat gemompeld van een minder in nig© betrekking tuisschen Frankrijk en Rusland. Ja, zelfs werd gezegd, dat de oude twee- en driebond niet meer bestonden, maar plaats hadden gemaakt voor een Fransch-Engelsch- Italiaanschen Bond. Aanleiding daar toe gaven natuurlijk de bezoeken door de hoofden dier Staten aau elkaar bracht en de hartelijkheid daarbij tentoongespreid. Het schijnt, dat men in de groote staatkunde nu eenmaal niet vriendelijk kan zijn jegens den een. zonder te verkoelen iii vriend schap voor den ander. Het bezoek van Lamsdorf aan de Fransche hoofdstad zal ons toonen of Frankrijk en Rusland nog altijd zijn „les nations amies et alliées",waarvan de Czaar vroeger gewaagde, of het tusschen hen nog even chaud is als tot voor korten tijd. Want de Russi sche minister heeft verscheidene eigenhandige brieven van den Czaar aan Loubet te overhandigen en zal druk met zijn collega Delcassé con fereeren. Iets zal er dus al heel licht uitlekken Vandaag komt Lamsdorf te Parijs en hij blijft, daar tot Zaterdag. Geheel afgeloopen zijn de vorsten- bezoeken voor dit jaar echter nog niet. Er is nog sprake van ©en ont moeting tusschen den Czaar en Kei zer Wilhelm te Wiesbaden, maar daarvan is nog weinig bekend en ze ker is het zelfs nog niet. Stadsnieuws. Haarlem, 28 October. Pensioen vereeniging. In ons verslag over het oprichten van een afd. Haarlem van bovenge noemde vereeniging in 't vorige num mer. heeft de zetter ons laten zeggen dat de wet 1 Januari 1903 in werking Deze moet zoodanig zijn dat de 'verte genwoordiging een juist spiegelbeeld geeft van de vertegenwoordigden. Dit nu is niet het geval. Reeds het denkbeeld dat de meerderheid den door slag bij de verkiezingen geeft, is oorzaak dat een lichaam nooit kan weergeven de denkbeeld/en der natie. Vervolgens behandelde spr. in den breede de districtsverdeeling. Het eenige voordeel daarvan is dat in één district een meerderheid kan ont staan, die over het geheele land genomen in de minderheid zou zijn. Een groot na deel is echter de willekeurige indeeling der districten. Naar gelang de verschil lende gemeenten te zamen zijn gevoegd, kan men invloed uitoefenen op de ver kiezing. Met voorbeelden toonde spr. dit aan. Dit stelsel werkt daarom ook onrecht vaardig omdat vele kiezers, die weten dat zij steeds in dat district, zoo b.v. de liberalen in Noord-Brabant, in de min derheid zijn ten slotte hunne kiezers plichten niet meer vervullen, omdat zij toch niets kunnen uitwerken. En loopen de denkbeelden in een dis trict zoo uiteen, dat er geen meerder heid te vinden is, wat krijgt men dan Dat de minderheden eene coalitie vor men en zoodoende de meerderheid krijgen. Een dergelijke coalitie gesloten vóór de stemming moet steeds komen ten koste van het beginseL Door deze wijze van stemminig is het Monsterverbond ontstaan. Geërgerd heeft spr. zich daar nooit aan, omdat hij het natuurlijk vindt, dat de minder- hedeu zich gaan vereenigen. De verkiezing van spreker is daarvan een voorbeeld. Hij toch werd te Sneek gekozen met de hulp der Chr.-Histori- sche en het behoeft wel niet gezegd dat tusschen hem en de Chr.-Hist een breede klove is. Maar ook hier werd weder het stelsel van personen tegenover personen. niet van beginsel tegenover beginsel gehuldigd. Verbetering heeft men trachten te vin 1 nog meer tot invoering daarvan aan, j omdat het noodzakelijk is, om te komen I tot eene vertegenwoordiging, die in waarheid is de vertegenwoordigng der natie. Ten slotte wekte de Presidente de aanwezigen op tot toetreding aLs lid der Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht. De vergadering was slecht bezocht, waarschijnlijk een 'gevolg van de verga dering uitgeschreven door het H. A.S. en door de Zanguitvoering in het Bron- gebouw van de Chr. Zangvereeniging „God is mijn Lied." Door het College van Regenten over de Gevangenissen alhier is aanbesteed lo. de levering der bespanning van en een bergplaats voor het cellulaire rijtuig gedurende het jaar 1904. Ingeschreven werd door Gebr. v. d. Berg 800firma Korthals 655 en H. Heins voor 645. 2o. de levering van diverse levensmid- j delen, brandstoffen en ligstroo, ten be- I hoeve der gevangenen. Ingeschreven werd door Firma Wamsteeker, Amsterdam, koffie boonen ƒ0.54', cichorei ƒ0.15 H. v. Dam, Amsterdam, zachte groene zeep ƒ0.14", harde groene zeep 0.19", soda ƒ0.03", boter ƒ1.39, azijn ƒ0 05' koffieboonen ƒ0.53. H. Soellaart zoete melk 0.07", karne melk ƒ0.04, eieren ƒ0.05', natuurboter ƒ1.50. H. Deelstra, Amsterdam, aardappelen ƒ3.per 50 K.G. C. Donker Jr. tarwebrood 0.11, witte brood ƒ0.14. H. Kroon, Houtrakpolder, ligstroo ƒ32 per 1000 K.G. P. H. Hartel, rundvleesch 0.78', schen- kelvleesch 0,45, kalfsvleesch 1.18. H. Bakkenhoven, groente ƒ0.10. W. F. Waliekes, zoetemelk ƒ0.07" Wed. Th. Hartog, aardappelen ƒ2.21 50 K.G., groente 0,08. G. Bos en Co. Amsterdam, aardappe len 3 per 50 K.G. J. Smits C.Jzn. tarwebrood ƒ0.10, wit tebrood ƒ0.20, roggebrood ƒ0.08. F. Perquin, Belgische anthraciet ƒ2.09 per 100 K.G., giet-cokes ƒ1.59* per id. N. v. Breemen en Co. knabbelcokes ƒ1.65 per 10000 K.G :Dit biljet is ongel dig verklaard omdat voorwaarden ge steld werden). 3 per zomer gehouden, door hem bezocht werd. De heer Dumont ving aan met in bekuopten vorm, en toegelicht door afbeeldingen en teekeningen, een over zicht te geven van deze tentoonstelling en te schetsen hoe een I28 tal Duitsche steden, met te zamen i3 millioen in woners, door zeer uitvoerige teekenin gen en geschriften een duidelijk beeld te zien gaven van de nauwgezette studie en breede opvatting, waarmede de plannen voor aanleg, uitbreiding en hervorming dier Gemeenten waren ontworpen en de verordeningen dier steden waren in elkaar gezet. Tevens werd aangetoond op welk een flinke wijze, aan die plannen en verordeningen uitvoering was of werd gegeven. Dit beknopte overzicht der Dresde- ner tentoonstelling werd gevolgd door eene vergelijking van Duitsche met Nederlandsche stedenuitbreidingen en bouwverordeningen, en daar deze ver gelijking ons deed zien, dat er op dit gebied, in ons land nog heel veel te doen valt, knoopte de Heer Dumont daaraan vast, eenige beschouwingen, over de gevolgen, die het in werking treden, van de woningwet, voor ons land zal hebben en, toonde hij aan, hoe het dan vooral in onze groote ste den gemakkelijker dan voorheen zal zijn geworden om op het goede voorbeeld, van vele Duitsche steden ook hier hervormings-uitbreidings- plannen mogelijk en waarschijnlijk te maken. Door den voorzitter werd den heer Dumont dank gezegd voor deze be langrijke mededeelingen, welke tot eene aangename discussie, waaraan werd deelgenomen door de heeren Droste, Beijnes, van den Ban, Gun ning, Geijl, Stoel en Kleiweg Dyse rinck, aanleiding hadden gegeven. De kunstbeschouwing door den voor zitter te geven werd wegens het ver gevorderde uur tot eene volgende ver gadering uitgesteld. Onder de ingekomen stukken, was o.m. de bekende circulaire van den Aannemersbond, waarin steun ge vraagd wordt voor haar streven, om de schade vergoed te krijgen, die som mige aannemers hebben geleden, ten gevolge van dubbel betaalde verzeke ring door het onverwacht in werking treden der ongevallenwet. De vergadering was van oordeel, dat de steun in die gevallen behoorde te worden verleend.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1