Men s c h r ij f t ons: Voor de slachtoffers der April- staking. Nog zijn de dagen der April-sta king, niet vergetenal zijn reeas maanden verloopen, sinds een revo lutionair bedrijf heel den lande beioering brachteen bedrijf, dat in menig gezin veel ellende bracht overmits bet aantal der slachtoffers van misleiding en ziende-blind-zijn aanzienlijk was. Medelijden en erbar ming lenigden reeds nood. maarniet in die mate, dat niets meer zoude zijn te doen. Velen, die door de staking achter uit geraakten, zijn dat nog niet te boven gekomen het ziet er in hun ne woning nog zoo geheel anders uit dan voorheen en thans, nu het gure jaargetijde naderende is, zal gewis de bange zucht omhoog stij gen „Was® moet dat heen Een en ander overwegende en 001- deelende. dat hier barmhartigheid moet geschieden, heeft „Patrimoni ums" afdeeliug alhier besloten op hare wijze iets ten voordeele der slachtoffers te ondernemen. Afkeurende de April-beweging meen}, „Patrimonium", dat. waar tengevolge van die beweging nooa en ellende wordt geleden, het een taak van Christelijke barmhartigheid is om, niet lettende op de oorzaak daarvan, te trachten daarin te voor zien. Het besloot eene lezing te or- ganiseeren en in die samenkomst een collecte te houdenzijnde, na aftrek dei' kosten, de geheele opbrengst ten bate van de slachtoffers der April- staking. En aanvankelijk slaagde het in dit plan. De in den lande bekende pre dikant ds. Feringa. van Zaandam, verklaarde zich bereid als spreker op te treden met het onderwerp „Reis herinneringen uit Perzië" een on derwerp. waarmede dë spreker elders veel succès had en dat heel belang wekkend belooft te zijn. De lezing heeft 3 November in het Brongebouw" plaats, naar in eene annonce in dit blad nader zal bekend gemaakt wor den. Opdat het plan verder wel geluk ken moge. is noodig. dat velen Dins dag den 3en November naar 't Bron gebouw gaan. In naam der Christe lijke barmhartigheid wekken wij daar toe onze stadgenooten op. Steunt dit werk der liefde, dat aangevangen is in de hoop op Hooger zegen en ge dreven door het vurig begeeren, om den naaste te helpen hem wel te doen. Laat dit beroep op medewer king niet te vergeefs zijn. Bedenkt welk een volheid van genoegen daar in is te smaken, dat men goedertie renheid en mildheid mag bewijzen. Daarom dan, wie dit genoegen wil deelachtig worden, die beseft wat plicht en roeping is, die ga Dinsdag 3 Nov. naar het Brongebouw. ook ds. Techel die de preek had gehou den, genoodigd was. 's Middags werd op het groote gras perk voor het kasteel te Dobbin bij prach tig weer een, feest voor de kinderen van het landgoed gegeven. De Koningin, prins Hendrik, groothertogin Marie, en hertog Adolf Friedxich waren getuige van het spelen der kleinen. De Koningin deelde de prijzen uit aan de overwin naars bij het zakloopan, klimmen enz. ook de andere kinderen kregen allen een geschenk, als speelgoed en andere klei nigheden. Ten slotte kreeg ieder kind nog een honigkoek. De vorstelijke per sonen bleven van twee tot vier uur te midden van de kinderschaar die ten slotte met haren onderwijzer een groep vormde, om door de Koningin gefoto grafeerd te worden. Daarmee was het kinderfeest echter nog niet gedaan. De stoet kinderen trok naar het huis van den rentmeester, waar zij rijkelijk ont haald werd op koffie en lekkernijen. Een blinde man met een harmonica zorgde voor de muziek aan taf er. Ook deze werd door de Koningin rijkelijk be loond. Met het mooie weer, hebben de vor stelijke personen eiken dag lange wan delingen gedaan door veld en bosch. Oq_ derweg gebruikte de Koningin telkens haar fotografietoestel. ploegen en „door wat zegen van den lieer' met volle lading naai- 'tstrand terug te keeren. (N. R. Ct.) Te Enkhuizen is de 37-jarige onge huwde spoorwegarbeider H. R. ten gevolge van het overmatig gebru,ik van sterkedrank, op de plaats van zijn kosthuia doodgevallen. Brand in het Postkantoor ie Amsterdam. Een ernstige brand1 heeft dezen nacht gewoed in het Postkantoor te Amsterdam, aan den vleugel aan de Raadhuisstraat. Vermoedelijk, meen de men, is de brand ontstaan, om streeks middernacht, in of boven de cursuskamer van de telegraphie den hoek onder den toren op de tweede verdieping. In deze kamer brandde gaslicht en daar werd het eerst het plafond brandende gezien. De brand werd' het eerst bemerkt door de telegraaf-ambtenaren. van den nachtdienst., door den zich door het gebouw verspreidenden rook. On verwijld werd de brandweer gealar meerd, die met veel materieel spoe dig aanrukte. Niet zoo spoedig evenwel kon zij ter plaatse zijn. of het vuur had zich n, I reeds medegedeeld aan den hoekzol- De Jachtpartijen In het gebied vm Dob- waar get archie[ van de postis mn hebben een. rijken buit opgeleverd.geborgen. Van buiten gezien was de Donderdag, bij de jacht op klein wild cursuskamer één rookmassa, door- werden er bijv. 458 stuks wild gedood. schoten van dof-roode vlammen. Zaterdag werden 3 herten met het net I De brandweer richtte de grootste gevangen. N. R. Crt. I kracht dadelijk aan de trap langs 1 den hoektoren aan de Spuistraatzij de, zoowel om daar den brand aan te tasten als om overslaan naar ae overige afdeelingen van het telegraaf-1 kantoor te vermijden. Ook van de Raadhuiszijde werd het vuur aange grepen en aanvankelijk scheen de brand in zijn gebooi*te te worden ge smoord. Kort daarop echter, een half uur na het uitbreken, sloeg de vlam met kracht onder uit den toren en bleek het duidelijk dat versterking van den watertoevoer noodzakelijk was. De commandant, de heer Meier, die binnen den toestand had gein- Uit de Staatscourant Bij Kon. Besl. is benoemd: met in- UïCxxgt; ttiueenugea va gang van 23 November, tot burgemees- j kantoor te vermijden, ter der gemeente Heemstede, mr. E. van Lennep. 't thans ook onder een anderen sou- Ongelukken. Het meisje, dat Zaterdagmiddag teDe generaal deelde Polènv vervol- Tiel uit den stoomdraaiuiojen viel, is gens mee. dat het te Glé Yeuèng gisteren den schedel geopend. De nieuw opgebouwde huis slechts op operatie wekte het bewustzijn niet op. den bewoner wachtte en hij van dit Toch hebben de doctoren hoop op oogenhlik af vrij man was. Ook Rad- behoud. ja Keumala kou zijns weegs gaan. De ouders, wier eenig dochtertje zij Ten slotte werden hun de sieraden is, zijn troosteloos. en kleinoden getoond, die indertijd I hij een overval hunner schuilplaat- Omstreeks 12 uur gisterenmiddag ge- sen door de colonne Van Daalenwa raakten een paard en een wagen van ren buitgemaakt en werd hun toe den stalhouder Smit op de Rozengracht gestaan datgene, wat hun behoorde, te Amsterdam bij het afrijden van ae mede te nemen. Doch hiervan wilden nog al hooge brug over de Prinsengracht ?Pze n*euwe, onderdanen niets weten, bij de Looiersgracht, to de*Taar'rcVals^vc-nS" van perceel 330 van eerstgenoemde gracht naarj eigenaar dier voorwerpen, was. waarin H. D. Nuberg een zaakje in sui-. geworden, konden zij moeilijk hun kerwerken uitoefent. eigendomsrecht daarop doen gelden Het paard viel met den kop door een en zij waren niet eerder te bewegen drietal ruiten en kwam in kromgebo-! de sieraden mede te nemen, dan na- gen houding in het keldergat te liggen.1 dat deze hun door den gouverneui waarbij de pooten in huis te land kwa-1 ten geschenke waren aangeboden, men het had bonmdien den wagen nog1 vsor,en was Koeta-Radj» V, „„„Hi, „u >,0, getuige geweest van een feest, waar- op rich. De wagen wa» spoedig uit het de A<> teru komst keldergat gehaald, maar met het paard vnT) „„i - ging het niet zoo gemakkelijk. Het vrijgekomen beest begon vreese- c. 'U "o WJi UKÜ.UI11SI, van den generaal w-as uitgesteld. Het betrof geen alledaagsche gebeurtenis ----- I daar Z. Exc.. waarvan alles wal lijk te trappen en sloeg eenige tafeltjes zweemt naar uiterlijk vertoon, an- met snoep- en suikergoed kort en klein. ders zonder twijfel niette kennen zou Men wist ten slotte het beest, dat eenige hebben gegeven, hierbij zelf tegen- bloedende wonden had bekomen, uit zijn woordig te willen zijn. netelige positie te verlossen. vaandel van het 3e bataljon. Dat geen persoonlijke ongelukken te bataljon zoo bij uitstek bekend betreuren zijn mag een wonder heeten. I J**, ^aar|j1 Da K-Jarige zoon van Nuberg, die Juist: geblonken, zou worteu Kmituwi buiten was om een vogeltje te verzor- Gedeeltelijk door ouderdom ver ren, kon nog bijtijds ter zijde springen,teerd. anderdeels door kogelgaten anders ware hij onder paard en wagen doorboord, moest het symbool van geraakt. I eenheid; en kracht een kuur ondergaan. om verjongings- De comm. van uitvoering. R. BOERKOOL. C. VERMEER. W F. BEEREMANS. Uit de Omstreken. Nog eens liet ontslag-Lindeman Men schrijft aan De Tijd Nü bij de algemeen^ beschouwin- gen over de Staatsbegrooting het veel- besproken ontslag-Lindeman weer j wordt opgerakeld, moge vermeld wor den wat we te dezen aanzien van be-speCteerd, liet dan ook met kracht trouwbare zijde vernamen, nl. dat dede voorbereidende maatregelen tot heer Lindeman voor zijn leerlingen te j meerbaren watertoevoer reeds door Wageningen een pleidooi heeft ge- zyn h00fdbrandmeesters bevolen houden voor de tactiek van het C°-i doorzetten. Maar het vuur bleek zeer inité van Verweer. I hardnekkig. Nu eens leek het uit te Die tactiek behoorde ongetwijfeld i z5jn dan weder vlamde het lustig uit It. de leensinf v»-. i«t«hk™- den'toren op. ..w -ophieuw iu In Westdongeradeef overleed cezerda staat te zijn den leden van het zoo gen een 80-jarige vrouw, die met haar! bloemde korps den weg naar eer te man sedert jaren door het Burgerlijk W1^TI- rsij^de parade, die ter gelegenheid Armbestuur was bedeeld.. Na haar over lijden werd in haar bedstede ƒ2400 aan geld gevonden. Ook de man wist van het spaarpotje niets af. school. Proy. Staten. Bij de gisteren gehouden herstem ming voor de Provinciale Staten in het district Huist (vacature van Dein-UÜIU1Iiunaai en internationaal tele- se), zijn uitgebracht 3802 stemmenphoonverkeer heden voortgang zal van onwaarde 109. Gekozen de hppr -> Tegen half twee was de brand bedwongen en om 2 uur het vuur geheel uitgebrand. Het hevigst heeft het vuur gewoed in en boven de zol dering van de cursuskamer, waarin een flink gat is gebrand. De directeur hoopte dat het inter communaal en internationaal tele- an onwaarde 109. Gekozen d& heer t,,nr^Z„in/ian E. B. Dumoleijn (r.k.), notaris te Hon-1 lJunnen "?den- da"i ook mm tenisse. met 2280 stemmen. De heer der goed dan anders. Met zekerheid viel hieromtrent echter hedennacht «was: Heemstede. Het Parochiaal Armbestuur stelt ge durende den aanstaanden winter zijne soepkokerij weder twee dagen in de week ten dienste van de particuliere liefdadigheid. Gedurende elf weken wordt iederen Maandag, Woensdag en Vrijdag soep uitgereikt, aan zijne bedeelden: iederen Dinsdag en Donderdag aan allen, zonder onderscheid van godsdienstige belijdenis, die kaarten vertoonen. Zandroort. Met het Circus-Cajsino wordt ijverig voortgang gemaakt. De muren van de winkels zijn gedeeltelijk afgebro ken, terwijl de nog staande door an ker-verband steviger zijn gemaakt. In den Haag wordt aan deuren, ramen en verder houtwerk gearbeid, dat alles pasklaar naar hier verzonden wordt. Het front van het hoofdgebouw wordt veel fraaier gemaakt, door t aanbren gen van sierlijke deuren en het ma ken van een koepel met torens, waar in de foyer van het paardenspel. Ook wordt een koffiekamer gebouwd, die in verbinding komt met een bodega aan de voorzijde, hoek Passagezijde. Omtrent de installatie van het elec- trisch licht is nog geene beslissing genomen. Arme visschers. Men schrijft ons uit Scheveningen: Als een sluier van weemoed en droefheid zweeft de herinnering aan den zwaren slag, door het vergaan der Clara Johanna aan zooveel gezin nen toegebracht, nog over ons dorp. Hoe kan het anders Zes mannen, zeer ernstige storingen niet uitgesloten. Omtrent de oorzaak is niets bekend. De spoorweg-enquête De Staatscommissie van enquête omtrent het spoorwegpersoneel hoor de heden de volgende getuigenG. T. Schadd Uzn., Amsterdam, chef van dienst, handelszaken en vervoer, II. IJ. S. M. N. H. Nierstrasz. lid allen in de kracht van het leven, met' van den Raad van Administratie, H. IJ. S. M. Het vice-presidentschap van den Raad van State. Daar de vervulling van de door het overlijden van den heer Schorer 'opengevallen hooge staatsbetrekking mede door veel vrouwen hier het'op zich laat wachten, poogden wij broe-1 eenige inlichtingen omtrent de reden één .slag aan hun bloedverwanten, hun huisgezin ontscheurd. G'n nacht ami m'n vrouw en m'n kinder tjes." Is er een zielroerender af scheid dan dit laatste woord van den zeeman, die sterven gaatG'n nacht! Opmerkelijk is de berusting, waar- verlies van een echtvriend, Velsen. Door den Burgemeester van Velsen is Zaterdag j.l. aan den heer Vu er- hardt te IJmuiden nog ter hand ge steld een bij hem ingekomen gelds waardig bedrag uit Rotterdam, voor de helden Krab en Oldenburg, de zee lieden, die eenigen tijd geleden zoo kloek hun eigen leven waagden om dat der bemanning van de Noorsche bark ,.Nora" te redden. Bedoeld bedrag zal door bemidde ling van den heer Vuerhardt voor beide personen op de Rijkspostspaar bank geplaatst worden. Halfweg. Bij de Dinsdag alhier gehouden eerste uajaarsveemarkt, waren 130 runderen aangevoerdde handel was niet levendighoogste en laagste prijs ƒ100 en ƒ205; ongeveer de helft van den aanvoer werd verkocht. Ter paardenmonstering werden 14 jonge paarden aangeboden, doch wegens te lage aanbiedingen, werd er geen voor den uitvoer naar Duitsch- land gekocht. ocmgc «ïmuiibingeii umucui ue recien der. een zoon zelfs schijnt te worden daarvan te bekomen. Zij bevestigden gedragen, als de eerste, vlijmende pijn i wat daaromtrent reeds sedert eenigen door het bewustzijn van 't geleden J tijd verluidde. verlies een weinig is verminderd. Er was en is inderdaad ernstig ,,De Heer beeft het zoo gewild, 't Was sprake van de benoeming van mr. JE. zijn tijd, dus moest bij gaan", hoor- baron Mackay tot vice-president van de ik hier en daar zeggen, en danden Raad van State. Het bezwaar een zacht, schier gefluisterd: „Maar evenwel, dat tegen een dergelijke be- Te Exaerde, bij de Zeeuwsche grens, is een postduif op haar oude hok terug gekomen, nadat zij zes jaren vermist was. Het laatst had het diertje deelge nomen aan een prijsvlucht. Polirn's officissie onderwerping Aan de ,,N. R. CL" wordt uitKota Radja geschreven: Nauwelijks teruggekeerd van tavia, ontving de generaal als van de vaandelhernieuwing werd gè^ houden, herdacht de generaal die meermalen zelf onder 'toude dun doek den dood onder de oogen had gehad, de heldenfeiten, die door het bataljon in zijn geheel zoowel als door leden van het korps waren b ven. Vooral wees Zijne Excellentie op de vaandelepisode van Lemboe (25 en 26 December 1873). waarbij zich, behalve een vijftal officieren, voor namelijk de adjudant-onderofficier Aan Bredow, de sergeant-majoor Bach, de Amboineesche sergeant La- toemaina en de bij dtie gelegenheid gesneuvelde Amboineesche fuselier Pattinama. in 't bijzonder onder scheidden. Dit gevecht gaf den doorslag om het korps in zijn geheel te huldigen bij Koninklijk Be Ba- een j door het vaandel gevolg van Polirn's onderwerping j sluit van 24 Maart 1877 met het tee lt et heugel'ijke bericht, dat ook diens ken der Militaire Willemsorde te schoonvader T. Tji Geudong, voor- doen versieren, malig Oeleëbalang van het land- Toen vervolgens de generaal zich wat meer trachten te leeren (en er be. staan héél wat van die cursusjes i_ Bouwkundig teekenen. Hout- en Mar merschilderen enz.) Ook bracht ik niet in rekening de velen die wel willen maar niet kunnen, door finantieel onvermo gen (en mijn ervaring leert alweer, dat hun aantal groot is). Een bereke ning naar waarheid te maken, wat uiterst moeilijk, zoo niet onmogelijk is, zou héél andere cijfers opleveren, dan de heer Goedhart geeft. Maar gezien de fout, door den heer Goed- hart gemaakt, komt men, gebruik makende van de cijfers, die met vrij groote juistheid vast gesteld kunnen worden, tot héél andere resultaten. De Heer Goedhart en ik staan aan twee tegenstelde polen. ZEd. komt herhaaldelijk in aanraking met ouders wier kindereu, door „volgens de wet ongeoorloofde" verzuimen te plegen, (1) bet verplicht onderwijs niet volgen. Ik daarentegen, ervaar telken jare dat er velen zijn, die geheel uit vrij en wil, het onverplichte onderwijs gaarne willen volgen. Om dat wij de zaak van twee, zoo geheel verschillende kanten bekijken, gelool ik niet dat wij het over de zaak zelf j ooit eens zullen worden. In hoeverre de „Herhalings scholen' zooals zij nu zijn ingericht, een grootl of klein aandeel zullen krijgen of hou-| den in de volksontwikkeling, zullen zij, die dit nu nog niet weten, wel] mettertijd leeren. Mijnheer de Redacteur, U dankend voor de plaatsing van het bovenstaan de verblijf ik Hoogachtend, Uw dr. HERMAN J. DE VRIES. Haarlem, 27, 10, '03. Hoe gemakkelijk men een aan-) maning kan krijgen, bleek mij voor eenige jarentoen ik ook een aanma ning kreeg. Wat wast geval;mijn kind, dat verzuim pleegde, was ziek en ik vergat het schoolhoofd daarvan bericht te zenden Of nu uit dit verzuim van mij, „wei nig genegenheid voor het onderwijs valt te distilleeren, geloof ik niet. Ook zal ik wel niet de eenige zijn, die het zenden van zoo een bericht ver geet. Ik vermoed dus, dat er we! meer van zulke ongeoorloofde ver zuimen gepleegd zijn. Ik wil hiermede het betrokken schoolhoofd of den schoolopziener niets verwijten. Beide Heeren deden hun plicht en handelden volgens de wet. Echter verloor de uitdrukking «ongeoorloofd verzuimt véél van haar slechte klank. schap van dien naam, zoomede diens naar den in de nabijheid van het parad'eveld' celemen doodenakker keer- 1 de en in gevoelvolle bewoordingen ook hen. herdacht, die hun leven lie ten voor 't vaderland, werd menig oog door tranen omfloersd. Bijzonder treffend was ook 't mo ment, waarop het vaandel in. han den werd gesteld van den comman dant van het korps. Z. Exc. zeide, dit met vertrouwen te doen, omdat de tegenwoordige korpscommandant broeder T. Radja Meukoeta. de meest onverzoenlijke onzer tegenstanders, het hoofd in den schoot hadden ge legd. Schitterender succes was haast niet denkbaar en het zal dan ook aan den voorivarenden. waarnemen- den controleur, den kapitein Colijn, als ook aan allen, d'ie tot de onder werping dier hoofden het hunne bij droegen. een groote voldoening ge ven reeds zoo spoedig na den terug-1 - keer van Polèin de heilzame gevol-i »'eeds als jonge officier getoond had. ran te mogen aanschou- iemand te wezen, voor wien 't de gen daarvan wen. de Heer weet het beste wat ons, men- schen, past. Hij zal 't wel goedma ken," Binnenland. De Koningin op reis. Men schreef ons gisteren uit Schwerln: Evenals in het vorige jaar, is ook dit maal tijdens het verblijf van de Neder- landsche gasten op Dobbin het kerkelijk dankfeest voor den oogst gevierd. De gemeente was weer in grooten getale opgekomen. Na de godsdienstoefening die van half twaalf tot half een duurde, werd op het kasteel geluncht, waarbij Een soort van fatalisme zou men bijna er in kunnen zien, in elk geval spreekt er een onwankelbaar vertrou wen uit op. Hem, die alles bestiert. Gelukkige mensche-n, die in hun zoo zorgelijk, vaak zoo kommervol be staan in het geloof nog zulk een kracht vinden tot voortgaan Want zorge lijk en kommervol mag het bestaan der meeste visschersgezinnen hier waarlijk wel worden genoemd. Men behoeft slechts een blik te slaan in de woninkjes in een der smalle ste gen en sloppen, zooals die hier zoo veel zijn te vinden. Helder en zinde-1 lijk is 't er binnen, in dat huisje van één kamer_en een zolder, een huisje 1 van zestig gulden huur. maar armoe dig Elk stukje huisraad verraadt' jarenlang gebruik. ,,'t Is een zuur, een armoedig brood je. dat van den visscher. meneer", zeide mij onlangs een schipper, die juist van zijn derde reis binnen was. ,.En van dit jaar vooral, nu de ha- ringprijzen zoo laag zijn en zoo tegenvallen, zal er hier weer veel ar moede worden geleden, 't Is bijna niet de moeite waard, dat men er nog op uitgaat, zoo gering zijn thans de verdiensten voor het volk." Dit weteft ze allenvoor geen en kele vrouw hier is 't een geheim, dat het visschersbedrijf voor de meesten een even gevaarvol als armoedig be staan is toch zijn er heel wat moe ders. die niet dulden, dat een van haar dochters met een andc-r dan met een zeeman verkeering aanknoopt En de jongens Wie in de meening mocht verkeeren. dat een ramp als die, wel ke de Clara Johanna trof, afschrik- wekkenden invloed op hen oefenen zal. kent die jeugdige, stoere afstam melingen van een. Deensche volkplan ting nog niet. In hun gehechtheid aan het voorvaderlijke element gelijken zij volkomen op hun makkers van de kust van Bretagne. zooals Pierre Loti ze in zijn heerlijke scheppingPêcheurs d'Islande teekende -Aan 't strand ge boren, van hun wieg af door den zee wind omstoeid. grof van bouw en grof van knoken, bestaat er voor hen slechts één ideaalmet een sterke schuit onder de voeten en een flinke bries in 't zeil den zilten plas te be-1 noeming zou bestaan, betreft de dan noodig wordende vervulling van het voorzitterschap der Tweede Kamer, door een lid van de rechterzijde. Reeds werd aan die zijde mr. Th. Heemskerk genoemd; doch deze zal er niet toe kunnen overgaan zijn wet houderschap van Amsterdam er aan op te offeren. Tegen een Kamervoorzitterschap van den heer De Savornin Lohman bestaan voor de hand liggende bezwarenen buiten de beide genoemden is er onder de anti-revolutionaire en christelijk- historische Kamerleden niemand te vinden, die in staat geacht wordt om bij het karakter, dat de Kamerdebat ten allengs verkregen hebben, de be raadslagingen naar behooren te leiden. Men heeft ook aan een roomsch- katholiek gedacht en zoo tot de keuze van een lid van die partij tot voor zitter ware overgegaan, zou daarvoor mr. Kolkman, eerder nog dan baron Michiels van Verduynen, in aanmer king zijn gekomen. Evenwel ziet men er onder de Kamermeerderheid tegen op, van de traditie af te wijken, welke tot nog toe nooit een roomsch- katholiek als voorzitter van de Tweede Kamer kende. Onder die omstandigheden wordt het zeer mogelijk geacht, dat wegens de hier vermelde redenen baron Mac kay niet tot het vice-presidentschap van den Raad van State zal worden geroepen. (N. C.) Zonderling eind van een haas. Men meldt uit Winterswijk aan de „Zutph. Ct." Den vorigen winter meldden wij hoe een fiets een haas kon vangen. Hetzelfde feit heeft zich weer voor gedaan. Toen de sinid B. W. per rij wiel van een karwei huiswaarts keer de, sprong een aangeschoten haas tusschen zijn „kar", zood'a-t de wiel rijder plotseling in zijn vaart ge stuit, met alles omviel. Maar den gevangen haas nam hij als goede buit mee. 't Was een kok kert van negen pond. Mahlzeit Naar „Het Volk" verneemt is de heer H. Seret. sedert 1880 lid der Tweede Kamer voor Gorinchem, zeer ernstig ongesteld, zoodat er zelfs levensgevaar is. Den 26n der vorige maand werd aan Polèm en Toeankoe Radja Keumaloe vergund ten huize van den civielen en militairen gouverneur te ver schijnen. teneinde mondeling te her halen, wat zij schriftelijk reeds had den te kennen gegeven. Was de audiëntie in 't begin van dit jaar aan den pretendent-sultan verleend met eenig ceremonieel ge paard gegaan, ditmaal had de ont vangst van 'izich pas onderworpen hebbend Sagihoofd der XXII Moe- kiiris op eene in 't oogvallend een voudige wijze plaats. Het aantal genoodigden om de plechtigheid bij te wonen was tot het strikt noodige bepaald en bestond uit den militairen, commandant, de assistent-residenten van Groot-Atjeh en der Onderhoorigheden, de civiele gezaghebbers van Seulimeum en In- drapoeri en den heer Mosbeek, die, bekend om zijn kennis van 'tAt- jehsch, als tölk zou fungeeren. Van dé iiilandische hoofden merk ten we op, den sultan, diens familie leden Toeankoe Maehinoed en Pan- geran Hoesin, wijders de zooge naamde drie Oeleëbalang dalam en de twee voornaamste hoofden uit Seulimeum en Indrapoeri. Door de beide sultanstelgen. Toe ankoe Maehinoed en Pangeran Hoe sin, binnengeleid, plaatsten Pang lima Polèm en Toeankoe Radja Keu mala zich vóór den gouverneur, die tot Polèm de vraag richtte, wat het doel hunner komst was. Het ant woord luidde, dat zSj gekomen wa ren om zich geheel en al aan den wil van het Nederlandsch-Indisch gouvernement, dat zij als hun opper heer erkenden, te onderwerpen, daar bij zonder eenig voorbehoud de voor waarden aannemend, die hun zou den worden gesteld. Tevens verzoch ten zij te mogen vernemen, wat Zijn Excelientie met hen voor had. Het antwoord hierop luidde, dat door den gouverneur met genoegen van hunne onderwerping was ken nis genomen en hij de hoop koes terde, dat zij stipt de bevelen zou den opvolgen van het gouvernement. Hij had zoo vervolgde Z. Exc. zoowel Polèm als Radja Keumala steeds als twee loyale vijanden be schouwd en wijl de Koran aan den overwonnene den plicht oplegde zich te schikken naar de bevelen van den overwinnaar, twijfelde hij er niet aan, of ook zij zouden, als goedge- loovige Mohamedanen, dat voor schrift in alle opzichten opvolgen. Nu kan echter volgens de Oela- ma's. de Koran den geloovige ont slaan van de zooeven bedoelde ver plichting voor het geval de Dahroe- ra, noodtoestand, intreedtmaar met de persoonlijkheid van Polèm voor oogen behoeft men er niet aan te twijfelen, dat hij 'tooit over dien boeg zal gooien. Integendeel, de mees te waarborgen bestaan, dat het jeug dige Sagihoofd, gedachtig aan de grootheid van zijn geslacht, zal trach ten het hem toevertrouwde gebied te maken tot dat wat 't vroeger was, zij vies van het ridderkruis, dat net vaandel versierde, -een ijdele klank was. Toen het korps daarop voor dien gouverneur defileerde, was het alsof 'tzich rijker en trotscher gevoelde dan ooit tevoren. Na afloop' van de parade was 't twee dagen lang feest, zoowel voor minderen als officieren, teneinde deze gebeurtenis no- lang in hun aandenken levendig te houden. Letteren en Kunst. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst, wordt de copy den inzender niet teruggegeven. Mijnheer de Redacteur! Ik heb de eer, U te verzoeken mij nog eenige plaatsruimte af te staan voor eenige opmerkingen, gemaakt naar aanleiding van bet ingezonden stuk van den Heer P. Goedhart. Over den aanhef moet mij alleen dit van 'thart, dat ik 't niet fair vind, dat de Heer Goedhart mijn arti kel beschouwt als een oratie voor de Burger-Avondschool. De opmerking, dat ik ZEd. iets in den mond gelegd heb «wat hij niet gezegd heeft«, zou zéér waarschijn lijk juister zijn wanneer er stond «wat hij niet bedoeld heeft", want ver schillende anderen met mij hebben de woorden van den Schoolopziener even zoo begrepen als ik. M. i. is daarvoor het beste bewijs, dat de Heer de Koning onmiddellijk van des Heeren Goedhart's woorden gebruik heeft gemaakt, en zich op den vorigen spreker heeft beroepen, toen hij betoogde, dat de drang naar meer dere ontwikkeling bij bet volk niet zoo groot was, een beroep, waartegen de Heer Goedhart zich niet verzet heeft, 'tls jammer dat velen met mij het ge sprokene letterlijk hebben opgevat zoo als 't gezegd is, want de woorden van een onderwijsautoriteit wegen m.i. wat zwaarder dan die van een leek op dat gebied. Hoe de heer Goedhart er toe komt 7oo met 5 te vermenigvuldigen met het argument: de leeftijden van 1318 jaar vertegenwoordigen 5 leerjaren is mij een raadsel, omdat't argument niet deugt, 't Zou goed zijn wanneer alle kinderen in een zelfde klasse van gelijken leeftijd waren, wat echter geheel met de waarheid in strijd is. Volgens mijn ervaring, krij gen jongens het getuigschrift voor voldoend onderwijs op de Lagere School genoten te hebben, op leeftij den, varieerende tusschen 12 en 15 jaar, waaruit volgt, dat de leeftijden. Vooral de hoogere klassenzeer ver schillend zijn en dus de leeftijden van 13 18 jaar niet 5 leerjaren vertegenwoordigen Ik sprak van ruim 700 jongens, waarbij ik niet rekende hen die op de fabrieksscholen van de Haarl. Machi nefabriek en van de Werf Conrad zijn, hen die op kleine schooltjes, gehouden door bouwkundigen en schildersbazen, j Een UtrechtschTooneelgezel8ehap Uit Utrecht gewordt ons dé mede deeling, dat ernstige pogingen in he werk worden gesteld om tot de stich ting van een Utrechtsch Tooneelgezel schap te komen. De plannen daarto bestaan reeds sinds het laatst van J uli De „Vereenigde Tooneelisten" onde directie van den heer Saalborn, haddei gedurende de kermis „Flik en Flok vertoond en bij deze voorstellinge traden vooral mej. Martha Coerdese de heeren Kiehl en Grootveld op de: voorgrond. Dit optreden was de eersl aanleiding. Enkele ingezetenen wenschten voc Utrecht (een stad van meer dan 100.0c inwoners) een vast tooneelgezelscha bestaande uit goede krachten, waa door de meer dan onvoldoende Zoi dagavondvoorstellingen tot bet ve leden behooren. Wij vernemen thans iets nade; omtrent dit plan. Er zal getracl worden een kapitaal bijeen te brenge en enkele voorname ingezetenen va Utrecht aan te zoeken, deel uit willen maken van een finantieelen ral van bijstand. Het voorloopig comi wenschte, slagen haar plannen, di heer Aug. T. C. Kiehl als artiste leider aan het nieuwe gezelschap verbinden. Het seizoen zal 1 September 19 worden geopend. Indien mogelijk, 2 het gezelschap ook gedurende de e kermis den schouwburg bespelen. voorstellingen zullen plaats hebben d Zondags, Donderdags (omdei4dag« en op enkele Maandagen. (Echo.' Vervolg Stadsnieuws Een rigfee bedelaar. Dinsdagmiddag liep een haveloos kleed man, op wiens borst een bor hing met de woorden «Doof en Stoi aan de huizen te Bloemendaal te delen. Door zijn vreemd optreden, ti hij de aandacht der Politie, en ti deze hem wilde aanhouden, zette man het op een loopen en gooide! bordje weg. Tegen een paar person die hij later tegenkwam, zeide de m «de Politie zit me op de hielen," \vs door hij tevens het bewijs leverde hij wel kon spreken en de medelijde: menschen dus steeds had bedroge: Dat hij daarmede goede zaken 1 gemaakt, bleek bij zijne aanhoud in den Aerdenhout, toen bij hemv den bevonden 2 spaarbankboekjes name van Bootsman, en anderen ge waarden, tot een gezamenlijk bed van ƒ1025. De man werd vervolgens in ar gesteld en heden door den Reel Commissaris gehoord, voor wien eene volledige bekentenis aflegden zeide uit nooddruft te hebben gel deld. Dat deze mededcelingnatuurlijl heel onwaar is, spreekt van zelf. De man gaf op hier ter stede te i ben gelogeerd in een logement ii Witstraat en te Beverwijk woonac te zijn. Daar zal nu door de Politie een der onderzoek worden ingesteld. De man is in verzekerde bewa gehouden en naar het Huis van waring overgebracht, om voor een tijd voor bedelarij terecht te staa H o c k e y-d a g. De Nederlandsche Hockey- en dy Bond heeft een algemeeaien key-dag uitgeschreven op Zonda* November op het Sportterrein Heemstede, aanvangende des gens te tien uur.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2