NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. ORCHIDOPHILIA. Een Tweemaal Setaald Accept. 21e Jaargang. No. 6239 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon= en Feestdagen. MAANDAG 2 NOVEMBER 1903. A. HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN A D V E R T E N TI N55 v PEP Dp,E MAANDEN: ^an re2e's 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arcondissement Voor de^tfrpen'in den omtrek waar 'een Agent gevestigd is (kom der Haarlem van 1-5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. gemeente)1.30 A Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco per post door Nederland1.65 (fcy k' J vVn Jfo Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Afzonderlijke nummers0.02X IJVAtI wTffi Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlemo.37>£ Hoofdbureau en Drukkerij: Zuider Buitenspaarne No. 6. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. (SHsr Bijkantoor: Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnnmmer 724. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Eei»ste Blad. Dit rmminer bestaat uit acht bladzijden* Haarlem's Dagblad van 2 Nov. 2 etat o. a. ÜrchidophiSia, Buitenlaudsch rerzicht, De Havenarbeid rs, aarlemmer Halletjes, Binnenl. Stadsberichten. Bovendien behoort hij dit nummer ia ons blad als gratis-bijvoegsel no. 165 ,De Zaterdagavond" bevattende o.a.: maar Eerlijk Geen Vegetariërs pegaai en FonograafRubriek voor mesLoodvergiftiging Halfapen aangezicht tot aangezichtMoppen- immel; Feuilleton. .\an een zijweg van den Aerden- ttt. onder den najaarsgeur van het [bruinende eikenloof, ligt de villa chidophilia, van den heer J. H. i Vloten. Die villa-naam is geen pure fanta- zooals die van de andere woon- izeixhij duidt op de orchideën- eekerij van den bewoner, die aan- ikelijk aan den Schotersingel als Lebber de orchideën kweekte en ert enkele maanden in de stille pving van den Aerdenhout de uur in het groot drijft, met een ipagnon, den heer Van Neder- selt, e heer Van Vloten laat mij zijn aiueling kijken met al het en- isiasme van den liefhebber van mi en plant. Hij vertelt mij, hoe igers van Belgische importeurs ze oopen in Ceylon, Java. vooral in deu-Amerika en Brazilië. De in- rliugen sporen de orchideën daar waar ze zich vasthechten aan de ueu. Soms hakken ze een boom om, wanneer er orchideën op i. die men klimmende niet be- kan. ai komen ze aan. vuil, onoog- eenvoudig verpakt in houtwol, iweeker pot ze op, met een rand zacht, fijn-gehakt mos en brengt oder in de kassen. Nu komt het op de juiste temperatuur. In de 'm van Orchïdophilia wordt die eld door verwarmingsbuizen er in aantal, naarmate de tein tuur hooger moet zijn. ir zijn de planten juist niet, groote zor,g eischen ze wel. heid en reinheid", zegt mij de Van Vloten, ..zijn eerste ver ten. Waar vuil is, daar komen ten en ongedierte en die kan ik niet hebben." 'tis waar, de roode potten zien i, alsof ze pas uit den winkel ten. geen modderstreep. geen e vlekken. Voortdurend worden aoongemaakt. de randen van pot afgeveegd met een sponsje, heele kweekerij heb ik geen cd of kruipend ongedierte ge- i tweede eisch is de ventilatie, i de keurige kassen hoogst ecn- I maar afdoend is ingericht en srde de besproeiing. De wortels ;Vra orchidee zijn geyoelig voor en wanneer bij het begieten j blijft staan in de bloerascheu- J de plant evenzeer beschadigd. ir al die goede zorgen brengen elóoning mee. De plant groeit rnaakt dikwijls veel bloem en !in de kweek zelfs mooier te dan in 'twild, zooals dat met planten gaat. Wil men wat I Daar is de Odonto glossom u, dë bloem voor bruidsbou- die in April. Mei en Juni |l de cypripedium. de Lycaste i. die in Januari hun bloemen J behalve in den zomer is er j orchideënkweeker altijd wat I i. De planten zelf, ze--' mij de I au Vloten, worden beter, wan- i ij ouder worden en op mijn f, boe lang de plant leeft, geeft antwoord, dat hij geen reden brom. de plant sterven zou bij 1 verzorging. 1 wel de ware geestdrift van ^aienliefhebber, die wenscben tzijn lievelingen uitgezonderd van de natuurwet, dat alles tt. moet vergaan. Wie deze i ziet, kan zich deze geestdrift a. Eén enkele bloem is als 1 palet van kleuren, een an- j zachte tint, met scherp af- witten rand en iedere 1 eigenaardigen vorm. als aderachtige, ons onbekende j he voortgonzen in de scheme- jL «e van de Oerbosschen, waar haar oorsprong heeft. c ia de verrassing De kweeker 1 iat vooraf, welke bloem hij 1 Soms schiet uit den onaan- abol.op het onverwachtst chtige variëteit naar buiten p 1 'a enkele plant voor de lief hebbers in Brussel of Londen een paar duizend gulden waard. In één kas van Orchidophilia staan 2000 Crispims op het moment van hun bloei te wachten en de kweeker wacht in spanning af, of er niet iets won dermoois uit te voorschijn komen zal. Men kan de orchidee ook bevruch ten en zaaien, maar dat eischt jaren. De liefhebberij voor de bloem zelf neemt meer en meer toe. In Mei van 'tvolgend jaar zal de Orchidophilen- Club in Haarlem een tweedaagsche tentoonstelling houden. Wees er maar zeker van, dat de kweekerij Orchido philia er niet ontbreken zal. ,,Ik heb een tijd gehad", zegt mij de heer Van Vloten, „dat ik ternauwernood van mijn bloemen scheiden kon. Nu gaat het mij nog wel eens aan 'thart, als ik een enkelen keer de planten zei- ven verkoop." En nu zou ik nog meer soorten kunnen beschrijven, de Lealia pres- tans, de Autumnalis, de Anceps.maar wat heeft iemand aan die barbaar- sche namen? De bloem is interessant, niet de naam. Wil men er meer van weten, dan moet, men maai1 eens bij de firma belet vragen. Ze is voor bloemenliefhebbers gastvrij. ..De menschen zeggen, dat de or chidee duur is", zei de heer Van Vlo ten. „maai- zij vergeten, dat de roos een paar dagen goed blijft, en de orchidee bij goede behandeling vier of zes weken." En daarmee neem ik nu de proef. Met een gracieuse cypripedium in de hand ben ik van de kweekerij terug gekeerd. met een diepen indruk van de oneindige verscheidenheid in de Natuur en van de toekomst van de orchidee, die als bloem op geen en kele andere gelijkt, dan alleen op zich zelf. J. C. P. BuiteuJandsch Overzicht Het begint in SPANJE wat te bedaren. Volgens officieele te legrammen heerscht er nu volkomen rust in Bilbao en is het verkeer langs de straten weer mogelijk. Levensmid delen zijn er in de stad in overvloed en de verbinding met buiten is ook wëer hersteld. Êr zullen nu ook ge noeg troepen aanwezig zijn om de or de te handhaven. Men schijnt wèl iets goeds te ver wachten van de conferentie, die de militaire gouverneur met de mijn eigenaren gehad heeft en acht net mogelijk, dat de eigenaren voorstellen zullen doen, waarbij de arbeiders zich neerleggen. In Barcelona, zooals men zich van vroeger wel herinnert, óók een brand punt van woelingen, schijnt het nu weer niet pluis te zijn. De leden der volkspartij aldaar ge ven zich alle moeite om de arbeiders uit de streek te bewegen met de werk stakers van Bilbao gemeene zaak te maken. De toestand wordt nog ver ergerd doordat ver© arbeiders tot staken gedwongen zijn tengevolge van het ontbreken van gas. De kapitein-generaal van Madrid komt met allen spoed op zijn post terug. Men ia nu echter gewaarschuwd en zal het gevaar daar wel weten 'e bezweren. In FRANKRIJK zal men juichen. Want de Russische vriend heeft hert weer gebruikt, het woord, waarnaar de Franschman hun. kertnations alliées. Loubet las in den Ministerraad een brief van den Czaar voor hem door den Russischen Minister Lamsdorf overhandigd. De Czaar geeft in dit schrijven bij vernieuwing de verzekering van zijn vriendschap voor Frankrijk en uit zijn voldoening over al wat er voor Frank rijk gelukkigs gebeurt in dezen tijd. De Czaar ziet daarin een nieuwe waarborg voor het behoud van den wereldvrede, waarop voortdurend zijn politiek gericht is. evenals die van Frankrijk Dat is een reden te meer, waarom de vereenigde en verbonden na tiën, op elkaar vertrouwende, moeten voortgaan niet telkens hun eensge zindheid te betuigen, gegrond op wederzijdsche toegenegenheid en be langen. Dat zal een effect hebben gemaakt, in den deftigen Raad van StateHet is dus tussckem Rusland en Frank rijk nog een en al vriendschap en alle booze geruchten van een niet meer bestaan of zelfs ook maar een verslappen van den tweebond zijn als praatjes op de kaak gesteld. Het was te verwachten dat het ge beurde op de Parijsche arbeidsbeurs in de Fransche Kamer ter sprake zou komen en uit het antwoord, dat de Minister-president op een interpella tie van Lasies gaf, blijkt dat de poli tie óók schuld aan het gebeurde heeft. De Minister-president, antwoorden de, keurde de door den prefect op straat genomen maatregelen goed, maar gispte het gewelddadig binnen dringen in de Arbeidsbeurs van agen ten met de blanke sabel. Het rapport van den prefect van politie zegt. dat de agenten uit eigen beweging naar binnen drongen om hun kameraden te bevrijden, die zij meenden dat in gevaar verkeerden. Toen alle gevaar geweken was, beval de prefect om op te houden niet tegenmaatregelen. Het onderzoek wordt voortgezet. Indiener uit bliijkt. dat er personen verant woordelijk moeten worden gesteld dan zal ik mijn pücht doen, zei de Mi nister. De eenvoudige orde van den dag, door de Regeering aanvaard, werd daarop aangenomen met 375 tegen 210 stemmen. TURKIJE overweegt nog steeds het voorstel der mogendheden en is bezig de mogend heden te polsen. In afwachting van den uitslag wacht het af. De mo gendheden wachten óók af tot zij voldoende door Turkije gepolst zijn en zóó wacht eigenlijk alles op el kaar Dezen afwachterigen indruk moet men wel krijgen ais men de berichten uit Turkije leest. Nu dit weer uit Konstantinopel. Ofschoon de Engelsche, Duitsche, Fransche en Italiaanscke gezanten nog geen instructies van hun regee- tingen hebben ontvangen betreffende het nieuwe hervormingsplan, gelooft men toch, dat hun regeeringen onder zeker voorbehoud het plan zullen steunen. De Porte heeft nog niet ge antwoord. Zij wacht blijkbaar den uitslag van de onderzoekingen der Turksche gezanten, betreffende de in zichten van genoemde vier mogend heden, af. Gisteren had ten paleize een minis terraad plaats om het plan te over wegen. Men verzekert in ambtelijke kringen, dat het eerste punt van het plan. namelijk de instelling van con trole", en het voorstel om buitenland- scbe officieren bevoegdheid te ver leunen de operaties der Turksche troepen te controleeren. volslagen on aannemelijk zijn, omdat ziij de sou- vereiniiteit van den Sultan en de eer van het leger aantasten, maar men acht het mogelijk, dat men op de an dere punten van het plan tot een overeenstemming komt. Van gevechten wordt den laatsten tijd weinig vernomen. Een groote Bulgaarsche bende, zoo wordt uit Saloniki gemeld, is te Co- nomsta in den Balkan verschenen. Bij de benadering der troepen trok zij zich in een ontoegankelijke stel ling terug. Een hoeveelheid proviand en wapenen viel echter in Turksche handen. Er zijn door den krijgsraad tePriz- rend nog vijftig Albaneeschq redifs (reservisten) tot 15 jaar verbanning naar Barbarij e en Tripoli veroordeeld wegens barbaarschheden in Monastir en Adrianopel gepleegd. Zij zijn gis teren te Saloniki aangekomen. We wezen er herhaaldelijk en nog gisteren op hoe de Engelsche bladen oorlogszuchtige berichten fabriceeren in de hoop het vuurtje in Oo-st-Azië aan te wakkeren. „De Daily Mail" heeft nu weer wat Het verluidt, dat de Chineesche ge zant te Petersburg de Chineesche re geering verwittigd heeft, dat de Rus sische oorlogspartij voortdurend ster ker wordt. China moet gereed staan zelf zijn belangen te verdedigen. Chi- neezen. die doordenken, verlangen hoe langer hoe meer een verbond met de Japanners. En als men nu onmiddellijk ernaast plaatst het volgende bericht van den zelfden datum en sprekende over den zelfden persoon ,den Chineeschen ge zant te Petersburg), dan neemt men zijn hoed af voor de betrouwbaarheid van Daily Mail en consorten. Het andere bericht luidt De Chineesche gezant te St. Peters burg seint naar Peking dat ofschoon de oorlogspartij in Rusland langen tijd overhe er schend is geweest, hij ge looft dat vredelievende gevoelens nu de overhand beginnen te krijgen. Stadsnieuws. Haarlem, 31 October 1903. Orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk op Dinsdag 3 Nov. 1903, des namiddags van 1—2 uur, door den heer W. Ezerman. Programma 1. Fantasie op ,.Ein' feste Burg" Ch. Fink2. Largo, Handel3. Preludium en Fuga, J. S. Bach4. An dante funèbre, J. Svendsen 5. Aria Litaneij, Fr. Schubert. Be Bach Concerten. Naar wij vernemen, zullen de Bach- concerten in het seizoen 19031904 plaats vinden op Dinsdag 24 November 1903, 8 December 1903, 12 Januari 1904, 9 Februari 1904en 8 Maart 1904 in de groote zaal van de Vereeniging. De medewerking zal worden verleend door het orkest van het concertgebouw te Amsterdam onder leiding van den heer Willem Mengelberg, lid van ver dienste. Als solisten zullen optredende da mes Blanche Marchesi, zang, 2e concert, Adrierme KrausOsborne, zang, 4e con cert, de heeren Pablo Casals, violoncel, le concertFranz Ondricek, viool, 3e concert; en Francis Planté, piano, 5e concert. Gemeente-w erklieden. In het gebouw van het H. A. S. werd Vrijdag eene vengadering gehouden van gemeente-werklieden onder voorzitter schap van den heer Smit. In zijn openingsrede deelde de spre ker mede dat reeds een drietal vergade ringen gehouden is, waarin propagan da voor de organisatie was gemaakt. Hedenavond zou eene openbare vergade ring plaat® hebben gehad, doch daar de sprekers door het bijwonen van eene andere vergaderinlg verhinderd waren meende het bestuur thans niet beter te kunnen doen dan eene bespreking van het door B. en W. ingediende werk liedenreglement aan de orde te moeten stellen, ten einde de aanwezigen in de gelegenheid te stellen daarover verschil lende aan- of opmerkingen te maken. Artikelsgewijs werd het reglement be handeld. Met de meeste artikelen kon den de aanwezigen zich wel vereenigen. De aan- of opmerkingen betroffen dan ook in hoofdzaak een korteren diensttijd en een hooger loon. Wat het voorgestelde verlof betreft, meende men dat dit niet moest kunnen worden gegeven, maar dat de arbeider daarop recht moest hebben. De vergadering was matig bezocht. Haarlemsche Hypotheekbank. In de Vrijdagavond .gehouden vergade ring can commissarissen der Haarl. Hy potheekbank is besloten, twee directeu ren voor die onderneming te benoemen. De voordracht voor de eene plaats luidt als volgt 1. Mr. A. F. 3Iiedema, den Haag. 2. Mr. B. baron Mackay, Haarlem. 3. Mr. Alex Wertheim, Amsterdam De voordracht voor de andere plaats bestaat uit de heeren 1. P. H. Craandijk, Haarlem. 2. A. H. van Walchren, den Haag. 3. A. Beets, Bussum. De verkiezing geschiedt door aandeel houders in eene binnenkort te houden vergadering Naar wij vernemen is aan de firma Heringa en Wüthrich alhier opgedragen de tijdelijke electrische ver lichting van het rangeerterrein van het station H. IJ. S. M. alhier tot het nieuwe station gereed zal zijn. Men schrijft van hier aan „Het Volk" Woensdag j.l. werd door een der lote- lingen op het binnenplein van den Doe len het blad „De Milicien" van den Bond van Miliciens en oud-Miliciens verspreid. Door de politie werd proces-verbaal tegen hem opgemaakt, zoomede werd de naam van den redacteur genoteerd. De bedoe ling hiervan is niet duidelijk. Vereenigde Ijzerhandel. In de Vrijdagnamiddag gehouden ver gadering van „de Vereenigde Ijzerhan del, voorheen W. Stolp" alhier, werden de balans en de winst- en verliesrekening goedgekeurd en het dividend vastgesteld. Op verzoek werd eervol ontslag ver leend aan de directeuren der kantoren Haarlem en Zutphen, de heeren W. Stolp Jr. en C. Stolp en in hunne plaats be noemd tot directeur van het kantoor Haarlem de heer J. Meijer, titans opzich ter bij de Lichtfabrieken alhier en te Zutphen de heer D. Stolp aldaar. In de rotonde van het Mu- seum van Kunstnijverheil zal aanstaan den Zondag tentoongesteld zijn een reeks reproduction der monumentale schilder kunst van. hedendaagsche meesters uit Berlijn, Leipzig, Genève, Parijs, Dres den, Munchen, en tal van andere plaat sen. De verzameling is zeer uitgebreid en geeft ons een algemeen overzicht der moderne opvatting van de figuraal-de- coratieve schilderkunst in het buiten land. Zondag is de todgang kosteloos. Haarlem, 30 October. Akte examen voor vrije en orde-oefeningen. Geslaagd de damesW. H. A. Kroonder, A. M. Kra nendonk, beiden Amsterdam, P. Korver, Hoorn, de heeren J. H. Toledo, Aalsmeer, L. J. Kaadersma, Haarlemmermeer. Den 3en November a.s. zal door de leden der Provinciale Staten van Noord- Holland in hotel Fünckler alhier den commissaris der Koningin in deze pro vincie mr. G. van Tienhoven, een diner worden aangeboden. Mede zullen totdat diner worden gehoodigd de volgende heerende griffier der Prov. Staten, de hoofdingenieur van den Rijkswater staat, de Rijks- en provinciale archiva ris, de hoofdcommiezen ter prov. griffie, het dagelijksch bestuur uit de commis sie van toezicht op het gesticht Meeren- berg, de directeur-geneesheer van dat gesticht en de directeur-geneesheer van het bij Castricum ontworpen krankzin nigengesticht. Ledenvergadering H. A. S. Dinsdagavond werd een goed bezochte drie-maandelijksche vergadering gehou den. Door den secretaris werd verslag uit gebracht. Het drie-maandelijksch verslag van, den penningmeester moest een schuld van bijna driehonderd gulden consta- teeren. Het verslag van de exploitatie van het gebouw luidde gunstiger. Tot dusver was op de exploitatie geen of nagenoeg geen verlies geleden. Of dit gedurende den winter, wanneer de uitgaven sterk stijgen, ook zóó zal loopen, zal de toe komst moeten leeren. Wildschut bracht voor de commissie van organisatie verslag uit. Opgericht w-aren de Voegersvereemging, eene ver eeniging van melkslijters en eene ver- eenigirig van Bleekerswerlilieden. De laatste was reeds door den druk der pa troons opgeheven. Voor Wildschut werd tot bestuurslid gekozen P. J. J. v. d. Gevel. De burgersmeden-vereeniging werd tot het H. A. S. toegelaten. Een commissie tot nazien der boeken van óen penningmeester werd benoemd n.l. Joosten, Groeneveld en Nales. Na punt negen der agenda werd punt 13 behandeld, n.l. bespreking Bierbrou wersgezellen inzake de boycot van het Phoenix-bler. i Na langdurige bespreking werd beslo ten dat 't bestuur der bierbrouwersgezel len na raadpleging van hun hoofdbe suur nog eens met het besuur van het H. A. S. zal overleggen of en wat er inzake deze boycot te Haarlem nog ge daan kan worden. De overige agenda werd daarop tot eene volgende vergadering uitgesteld. (De Wekker.) In de Vrijdag gehouden vergadering van de naamlooze ven nootschap Amstelhoek is het verzoek tot ontslag van den directeur, den heer W. C. Hoeker, aangenomen- Het bestuur blijft diligent voor de benoeming van een nieuwen direc teur. Het bedrijf wordt voortgezet Coöperatieve B tikker ij. In de Vrijdagavond zeer druk bezoch te vergadering der Coöperatieve Bakke rij werd de behandeling voortgezet over de gewijzigde statuten. Vele besprekingen hadden vooraf plaats over het aan de stemming doen deelne men van nieuwe leden, waartoe ten slotte werd. besloten. Na de behandeling van enkele artike len, was het reeds half elf, het uur, waarop besloten w-as de vergaderingen te sluiten, geworden en derhalve werd de verdere behandeling tot een volgende bijeenkomst uitgesteld. Opening. In perceel Generaal Cron- jéstraat 56. opent de heer J. Hofland he den een filiaal van zijn meel- en fou- ragehaodel, welke gevestigd is in de Spaarnwouderstraat 61. Zoowel van bin nen als van buiten ziet de winkel er keurig netjes uit. Het filiaal getuigt van den onderne mingsgeest van den "heer Hofland, die terecht heeft ingezien dat in die nieuwe volkrijke buurt aan een dergelijke zaak nog behoefte bestaat. De zaak zal worden beheerd door de wed. Bangert-Jonkman. Men zie de desbetreffende advertentie. Gym h a n a-r a c e s. Op het met vlaggen feestelijk versierde terrein voor de cavalerie-kazerne namen hedenmiddag onder begunstiging van goed weder de Gymkhana-races een aan. vang. In een volgend nummer deelen wij hieromtrent een en ander mede. De heer Frans Schaap Jr., rechtskun- dig adviseur, schrijft in „Themis" o.m. Eenigen tijd geleden kocht iemand te Heemstede een stuk bouwgrond met da bedoeling er gebouwen op te plaatsen. Zijn notaris bracht hem in verbinding met de Noord en Zuidhoilandsche Bank te Haarlem, welke instelling den bouw ondernemer zoogenaamd bouwcrediet verstrekte onder hypothecair verband. Het mag als vrij algemeen bekend wor den beschouwd, hoe dergelijke zaken tot stand komen. Een bouwondernemer koopt een stuk grond, heeft niet voldoen de geld, om den grond volledig te be talen en bezit ook niet genoeg kapitaal om het arbeidsloon voor te schieten, be- noodigd bij den bouw. Hem wordt ver leend een zoogenaamd bouwcrediet on der hypothecair verband, dat wil zeg gen Degene, die geld ter leen verstrekt, doet dit onder voorwaarde, dat hij steeds het eerst zal betaald worden bij verkoop! van den grond en van hetgeen inmid dels op dien grond is gebouwd. Is later de bouw voltooid, zijn dus de gebouwen bewoonbaar, dan wordt met behulp van een hypotheekbank of van particulieren een gewone hypotheek op dat onroe rend goed gegeven. Alsdan wordt de crediethypotheek, verleend tijdens den bouw, afgelost uit het geld. dafmen tegen gewone hypotheek heeft ontvan gen en wordt de crediethypotheek geroy eerd op het hypotheekkantoor. Op dezelfde wijze was het ook hier gegaan. Toen de gebouwde huizen ge heel waren voltooid, kreeg de bouwon dernemer door middel van zijn notaris gewone hypotheek op de gebouwde pan den. De notaris bracht op 24 Juli 1903 de Noord- en Zuidhoilandsche Bank het door die bank tegen crediet-hypotheek geleend bedragmijnheer De Lanoy gaf den notaris een quitantie, verleende roye ment voor de crediet-hypotheek en daar mede was de notaris, die blijkbaar niet verder dacht, tevreden, hoewel de no taris wist, dat tijdens d'e kooper bouw crediet van de Noord- en Zuid-holland- sche Bank genoot, had geteekend en aan den heer De Lanoy op zijn verzoek af-, (gegeven een accept van 17500, welk ac cept de heer De Lanoy, zooals nu blijkt, gedisconteerd heeft bij de Nederlandsche Bank. De notaris had er aan moeten denken, toen hij namens den bouwondo- nemer de Noord- en Zuidhollandscbi Bank volledig betaalde, dat hij ba4 moeten terugeischen bet "afgegeven a& cept De Noord- en ZuidhoU&ndscöe Bank ontving dus niet alleen, door tus_ schenkomst van den notaris, alles wat haar toekwam, maar zij ontving boven dien van de Nederlandsche Bank op het geteekend accept eenige dagen te voren (want op 24 Juli betaalde de notaris alles, terwijl het accept was afgegeven 5 Juli, dus 10 dagen vroeger) f7500. Dit accept is door den heer De Lanoy niet ingelost en ook niet be taald en het slot van de historie ia nu, dat die persoon te Heemstede nog eens ƒ7500 zal moeten betalen aan de Nederlandsche Bank, als houdster van dat accept. Een en an der is voor dien man en zijn gezin een ware ramp. daar hij het eenvou dig niet kan missen en. tenzij de Ne derlandsche Bank genade voor recht laat gelden, zal moeten failleeren, met het eindresultaat, dat hij dan straatarm is en van voren af aan zal moeten beginnen. Het is thans bewezen, dat de mo gelijkheid bestaat, dat iemand, die van een kassier geld geleend heeft tegen afgifte van een accept en die bij terugbetaling van het geleend be drag verzuimt het afgegeven accept terug te vragen en genoegen neemt inet eene gewone kwitantie, voor de tweede maal moet betalen. Het komt mij voor, dat de Neder- landche Bank zichzelf meer zou kun nen behoeden voor schadehet, pu bliek zeer veel ellende zou kunnen besparen en het doen van reëele za ken in de hand zou werken, indien zij, zoodra iemand haar een accept ter disconteering aanbiedt, de accep tanten en ook de avalisten kennis gaf van die aanbieding, met mede- deeling dat de betaling te zijner tijd moet geschieden aan de Nederland sche Bank zelf. Wanneer een accep tant en een avalist van de Neder landsche Bank in dezen geest ken nisgeving, ontvingen, zou. zooals vanzelf spreekt de betaling niet dub bel behoeven te geschieden en dan zou ook, indien geknoei in het spel was, dat geknoei onmiddellijk uit komen. dus eer iemand een cent schade leed.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1