NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. ÖE HAVENARBEIDERS. aarlemmer Halletjes. - 21e Jaargang. No. 6239. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 2 NOVEMBER 1903. B HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: Voor Haarlem PER DRIE MAANDEN: x Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der 'ré,. t Haarlem van 1 5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regel. gemeente)„1.30 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco per post door Nederland „1.65 éfy m* Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Afzonderlijke nummersn 0.02% j glhs) tófs» Sr Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37Hoofdbureau en DrukkerijZuider Buitenspaarne No. 6. 1de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. <b%J Bijkantoor: Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Abonnementen en Advertentien worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van AdvertenMn en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publiciti Etrangère O. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31Mt Faubourg Montmartre. Haarlemsche Bandelsvereeniging Goedgekeurd bij Kon. Besluit van 12 November No. 22, 1899. Stadsnieuws. De HaarlemscheHandelsvereeni- iag hier ter stede, opgericht 10 Mei 902, heeft in den loop van den tijd wel haar recht van bestaan bewezen. In zeer veel gevallen, zaken van ver chillenden aard betreffende, is zij op- jetreden en dikwijls met groot suc ces. Jammer echter, dat men alge meen niet meer blijk geeft dit te waardeeren door als lid der ver eenl ing toe te treden. Er zijn wel meer an 600 leden, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar, neringdoende, ja, zelfs particulieren moesten lid worden om ten minste te laten gevoe- en, dat men het werk op prijs stelt, lat de Haarlemsche Handelsvereeni- ing steeds opneemt als doende, wat lare hand vindt om te doen. De voordeelen. die de Vereeniging uiten hare bemoeiingen van verschil lenden aard harem leden aanbiedt, ajn zeer vele en zeer groot tegenover i geringe, jaarlijksche contributie ran f2.50, die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handelsvereeni- jing bemoeit zich in de eerste plaats er mede de belangen van hare leden bevorderen door onwillige betalers oor hen tot betaling aan te manen, n informatiën voor hen in te winnen, lovendien hebben de leden het recht et hun gratis te verstrekken advies an de rechtsgeleerde adviseurs der ereeniging te vragen, die ook in roceduren en faillissementen gratis oor hen optreden, natuurlijk alleen oor zaken, betreffende den handel a het bedrijf der leden. Rechtsgeleerden, adviseurs der ver eniging zijn de heeren Mrs. Th. de laan Hugenholtz en H. Ph. de Kan- Sr. Spaarne 24, alhier. Het bureau cler Vereeniging is ge estige! Lange Begijnenstraat 22. Voor incasso's door bemiddeling er Vereeniging wordt een vast recht an 5 pCt. der vordering berekend. OYendien moet 10 ct. voor port steeds orden bijgevoegd, hij inzending van orderingen door bemiddeling derj ivocaten te innen. kosten van informatiën naari oiten de stad woonachtige personen' «dragen 60 ct. per informatie plus ct. porto-vergoeding. Informatiën aar binnen de stad wonende perso- in worden gratis verstrekt. Pretentiën op buiten de stad wo- rade personen worden niet behan- Eld, wanneer niet 10 ct. voor porto- irgoeding is bijgevoegd^ Ruim 1450 informatiën en rechts- oadige adviezen werden in het af- sloopen jaar gegeven. In Juni en Juli zijn 63 vorderingen een bedrag van 2091.035 betaald; vorderingen worden afbetaald, 22 irderingen zijn uitgesteld. Volgens art. 7 dient het geheim der jsten van wanbetalers ongeschonden waard te blijven. Alle brieven aanvragen, reclames, wat dan ook, moeten worden ge- Iresseerd aan het bureau, dat ge- »end is dagelijks van 's morgens 9j 1 uur. en 's namiddags van 2, 4 uur, waar dan ook verdere in-1 :htingen zijn te bekomen. Men wordt geraden alvorens te le ren aan B. F. A. Buijs, in sigaren, Lange eerstraat 2A. Bijland, Ursula- eeg 12 en J. H. van Gunsteren, srrevoetstraat 9 rood zich om inlich- agen. te vervoegen aan het bureau. HET BESTUUR. Liberale Unie. In de Vrijdagavond gehouden eerste vergadering der nieuwe liberale kiesver- eeniging werd het reglement vastge steld waarvan de voornaamste bepalin gen o.a. zijndat de Kiesvereeniging „Liberale Unie" wenscht mede te wer ken tot het bevorderen eener vrijzinnige vooruitstrevende bestuursrichting van land, provincie en gemeente. Leden bun nen zijn alle ingezetenen die minstens 23 jaar oud zijn. Het bestuur bestaat uit voorloopig vijf leden, thans saamgesteld als volgtmr. H. Ph. de Kanter, voorzitterJ. L. E. I. Kleynehberg, onder-voorzitter; G. P. Cheriex, penningmeesterA. v. d. Voort Az.K. Reyne, secretaris. Bij de voorloopige bespreking der ge meenteraadsverkiezingen werden enkele namen genoemd, doch de 'nadere beslis sing zal worden afgewacht voor de eerst volgende bijeenkomst. Ten slotte kwamen nog ter sprake de tramplannen, waarbij uitdrukkelijk werd gewtjzen op de onjuiste voorstellingen die in publieke organen en adressen schering en inslag zijn, waarbij de op stellers klaarblijkelijk niet eens behoor lijk inzage namen van de plannen en rapporten. het leven is van dat vonnis in Hooger beroep gekomen. In het Douche Badhuis aan den Koudenhorn zijn in de afge- loopen week genomen 472 baden en op bet Leidsche Plein 658. Uit de Omslreken Door denkerkeraad der NI Herv. Gemeente is benoemd tot Regent van bet Gereformeerde Weeshuis de heer O. Gunning, die deze benoeming heeft aangenomen. P. B. Dr. Bervo ets van M o d j o- Warno had bij zijn bezoek aan ons land ook Ln opdracht te zoeken en te benoe men voor het ziekenhuis te Soerabaja een directrice, een hoofdverpleegster en 3 verpleegsters. Deze zaak is vlugger van de hand ge gaan dan indertijd de benoemingen voor Batavia. Dr. Bervoets is reeds geslaagd en tot directrice heeft hij benoemd, de in onze stad welbekende en bij velen geliefde Zuser Hugone. Zr. H. Martinius, op het oogenblik nog Directrice van het Diakonessenhuis te Leeuwarden, heeft de benoeming aange nomen en tegen 1 Februari a.s. ontslag aangevraagd uit baar tegenwoordige be trekking. P. B. Aankondiging van Vo et- balwedstrijden. Op de Parklaan, hoek Kruisstraat, is door de Voetbalclub Haarlem een dui delijk aankondigingsbord geplaatst, ge schilderd in Haarlem's kleuren rood en blauw, hetwelk iedere week de ontmoe tingen zal bevatten die op het terrein aan den Schoterweg zullen plaats vin den. Voor Zondag 1 November bevat bet de ontmoeting tusschen Haarlem en Swift uit Amsterdam. Als een groote b ij zonde r- heid kan worden medegedeeld dat door M. Nijssen van de tuinderij de Hofgeest te Sandpoort nog 5 potjes aardbeziën aan de groentenmarkt zijn gebracht en opgekocht door Willem van Noord, Wou- wermansraat No. 11. Jan van der Wie 1 e telJmui- den, die door de Rechtbank alhier is veroordeeld tot een maaud gevangenis straf ter zake van eenvoudige beleedi- ging en bedreiging met misdrijf tegen Haarlemmermeer. Openbare vergadering van den Gemeen teraad van Haarlemmermeer den 29sten October j.i. des voormiddags ten hall 11 uur ten raadhuize. Tegenwoordig 16 leden (1 vacature). Voorzitter de heer J. W. Lanfzendorl- fer, Burgemeester. 1. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing goedgekeurd. 2. Wordt vastgesteld het bestek voor de levering van steenkolen. 3. Wordt vastgesteld het bestek voor bet aansteken der lantaarns. 4. Wordt vastgesteld de conditiën j voor de verpachting der dorpsgronden. 5. Is ingekomen een adres van den i heer A. C. Moulijn, gemeente-geneesheer in een gedeelte van wijk II om eervol ontslag als zoodanig. Wordt besloten dat ontslag te verlee- nien, ingegaan den len September j.i. en wordt benoemd in de plaats van den heer Moulijn, de heer Fideldij, gem.-ge neesheer te Aalsmeer. 6. Is aan de ordehet onderzoek van de geloofsbrieven van den heer P. D. M. Scholten De commissie belast met het onderzoek brengt rapport uit en adviseert tot toe lating van bet nieuw benoemd raadslid den heer P. D. M. Scholten. Wordt overeenkomstig met aJgemeene stemmen besloten. 7. Wordt vastgesteld het bestek voor de levering van kantoorbehoeften. 8. Is ingekomen a. een adres van N. J. Dol om een klein gedeelte dorpsgrond te koopen, hetgeen wordt goedgevonden. I b. een verzoekschrift van Mej. H. de Groot, waarbij zij eervol ontslag verzoekt als onderwijzeres aan school1 no. 4. Wordt besloten aan adressante te be richten, dat haar een eervol ontslag wordt verleend tegen 1 December a.s. c. een verzoekschrift van P. Uijthoven te Haarlem, om gedeeltelijk ontheffing van zijn aanslag in den Hoofd. Omslag dienst 1903, wegens vertrek uit de ge meente Haarlemmermeer. Wordt besloten adressant ontheffing te verleenen tot een bedrag van 11.83. Wordt voorgesteld de instructie voor de onderwijzers te Haarlemmermeer in dien zin te wijzig.en, dat onderwijzers die ia eene andere gemeente hun ver blijf houden, hiervoor vergunning be hoeven van H.H. Burgemeester en Wet houders. Conform het voorstel wordt besloten. 10. Wordt besloten de begrooting voor 1904 vast te stellen in ontvangst en uit gaaf tot een bedrag van 1101048.47. Naar aanleiding van een adres van de gem.-veldwachters om tractementsver- hooging, wordt besloten ieder een ver hooging toe te kennen van ƒ25. 12. Naar aanleiding van een adres van de concierge in het raadhuis eveneens om tractementsverhooging, wordt beslo ten haar eene toelage van 25 hoven de jaarwedde toe te kennen. 13. Komit ter tafel a. een adres van de Hoofden der Scholen in deze gemeente om belooning voor het aanmaken der kachels. Wordt besloten dat adres te' stellen in handen van Burgemeester en Weth. om advies. b. een verzoekschrift van de Wed. de Poorter om pensioen. Wordt besloten, haar in 1904 eene toelage te verleenen van 200. 14. Wordt besloten de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1904 in ontvangst en uitgaaf vast te stellen op 14244 96. 15. Wordt besloten aan het Burg. Arm bestuur eene subsidié fe verstrekken van 13500. 16. De voorzitter deelt mede, dat nog zijn ingekpmen adressen van de dames H. KuUlard en J- Bijleveld, onderwijze ressen alhier, om eervol ontslag. Wordt besloten aan adressanten te berichten, dat haar een eervol ontslag zal worden verleend tegen 1 Januari 1904 of vroeger. b. een adres van den beer Ds. Ban c.s. predikant te Haarlemmermeer om sub sidie voor de bewaarschool alhier. Daar dit adres niet tijdig is ingezonden wordt besloten het te renvoyeeren naar Burg. en Weth. om advies. Hierop wordt de vergadering gesloten. Binnenland. Op de veemarkt te Hoofddorp waren aanwezig 112 koeien, 110—190 17 vaarzen 90f 130 21 kalveren 4050; 4 paarden en 2 hitten. Handel redelijk. Tal van jonge paarden, gefokt in Haarlemmermeer, zijn aangekocht te gen zeer hooge prijzen voor Zuid-Afrika. ZandTöorfc. Naar wij vernemen zal Woensdag avond a.s. de naaischool in het nieuwe gedeelte van „Ons Huis" geopend wor den met 34 meisjes. Het nieuwe gedeelte van „Ons Huis" zal alsdan voor het eerst in gebruik ge nomen worden. Yelaen, Tot Gemeente-veldwachter alhier Is benoemd H. Pape, te Bloemendaal. In de gemeente komt een geval van febris typhoïdea voor in het gezin van J. Pannekoek. Beyerwijk. Bij de alhier gehouden uitloting van aandeelen in de geldleening der ge meente. primitief groot f 135.000 zijn uitgeloot No. 4 104 en 193. De schouw over straten, wegen, be ken, enz. zal alhier door B. en W. worden gehouden op Zaterdag 14 Nov. a. s._ terwijl de naschouw een week later zal worden gehouden. Evenals het vorig jaar zullen op de dagen der loting de herbergen, café's enz. voor het publiek gesloten zijn tot des namiddags 4 uur. Umniden. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de Openbare school te Koog aan de Zaan is benoemd Mej. A. van Pel. thans als volontaire werkzaam aan de Open bare school alhier. Men. schrijft aan de N. R. Crt. uit Am sterdam Binnenkort zullen de organisaties van havenarbeiders, die nog niet aangesloten zijn bij den Nederlandschen Scheeps- en Bootwerkersbond eene circulaire ont vangen, waarin de totstandkoming van één groote organisatie, die allo havenar beiders van ons land omvat, wordt aan bevolen. In het laatst verschenen nummer van De Havenarbeider, het propagandistisch omgaan van den N. S. en B. B., wordt aan deze vernieuwde actie een hoofdar tikel gewijd. De redactie gaat daarin na, welke vruchten de propaganda van den bond tot dusver in de voornaamste ha venplaatsen van ons land heeft gehad, en zij schrijft daaromtrent o.a. „Niettegenstaande dat de N. S. enB. B. zijn vaan geplant had in bijna alle havens van Nederland, was het ledental niet in die mate toegenomen als wel was verwacht. „Vooral Rotterdam sloeg verbazend tegen. Onze afdeeling aldaar was en is steeds lijdende gebleven en heeft zich nimmer op kunnen werken tot eene or- ganisatie, waarmede de patroons reke ning moesten houden." Als een der eerste oorzaken hiervan noemt de redactie de uitgebreidheid van de Rotterdamsche haven, waardoor deze moeilijk te „bewerken" is. En iets verder lezen wij„Daar Rotterdam feitelijk het leeuwenaandeel van het ledental moest formeeren, e dit niet geschiedde, kon de N. S. en B. B. ook in dagen van actie, nooit meer dan 3000 man onder hare vanen vereenigen, e.i van welk een ge ringe beteekenis zulks is, kan men be grijpen als men weet, dat in Rotterdam alleen ruim 12.000 havenarbeiders zijn. ,,De kern van den N. S. en B. B. was en is dan ook te vinden in Amsterdam en Zaandam, waar hij de meeste leden telt en zijn grootste kracht kan ontwik kelen." Onder het opschrift: ,.DE LANG VERWACHTE AANVAL." bespreekt de redacteur van de Haven arbeider, de heer Wees els, de bekende circulaire der patroons, betreffende het vormen eener commissie uit de boot werkers en de werkgevens op scheep vaartgebied hier ter stede, om gezamen lijk de algemeens en bijzondere vakbe langen te bespreken. Daaraan ontleenen wij „Het doel der Vereeniging van Werk gevers is niets meer of minder, om met voorbijgaan der bestaande arbeidersor ganisatie een clubje werklieden bij elk ander te krijgen, dat op gezette tijden bij de heeren komt om inlichtingen te geven. „Niet kwaad, indien het goed uitge voerd werd, werkelijk niet. „Nu echter de gevolgen van dit des- organiseerend werken der heeren pa troons, en leest men dan met aandacht hunne pennevrucht, dan moet men tot de conclusie komen, dat men langs een omweg tracht te bereiken, wat hun rechtstreeks nooit is mogen gelukken, namelijk De vernietiging der tegenwoordige or ganisatie en daarvoor in de plaats één of meerdere patroonslievende organisa ties, die als kiescollege zullen dienst doen voor de aanstaande klets commit, sie tot inlichting. Gesteld, de organisatie nam aan de verkiezing deel en kreeg al hare candi- daten gekozen. Gesteld dan verder, dat de menschen zich niet door de mooie woorden der heeren lieten verlokken en regelmatig aandringen op verbetering der arbeidsvoorwaarden en bovenal op nakoming der gesloten overeenkomsten. Zou men denken, dat die mannen niet evenals het bestuur van R. en P. met da kous op den kop thuis zouden komen? De heeren moeten mannen hebben die beamen wat de heerea zeggen. Niet aan dringen op het betalen van extra loon voor den nachtarbeid aan de H. S. M. Niet eischen dat gesloten overeenkom sten worden nagekomen. Niet verlangen, dat de arbeiders medezeggingsschap hebben op het bepalen van loon en ar beidsvoorwaarden. Wanneer men dat doet, deugt men bij de heeren niet. Hierboven zeide ik, dat het te doen. was om patroonslievende organisaties te stichten, en ik zeg dat, omdat het den schijn heeft of de heeren in Antwerpen en Stockholm in de leer zijn geweest. In Antwerpen hebben de georganiseer de patroons na de groote staking in 1901 ook zulk een vertegenwoordiging opge richt enhet gevolg is geweest, dat de vertegenwoordigers, om voeling te kunnen houden met de bootwerkers, op aandrang en met medehulp dier heeren< een patroonslievende arbeidersorganisa tie zonder contributie hebben opgericht, wier toonaangevers als brave Hendrik ken de patroons van inlichtingen voor zien over den toestand van den Antwerp, schen Dokker. En thans na 2 jaar, hoe is daar de toe stand nu? De vroegere krachtige Dokkers-orga'nl- satie is verdwenen en die der patroons viert hoogtij. Maar daardoor ook zijn de loonen 'gedaald, is de toestand voor onze Antwerpsche kameraden zoo door en door rot geworden, dat die der Rotter dammers er nog dragelijk bij is. In Stockholm, na den grooten strijd van dezen zomer, is hetzelfde middeltje in practijk gebracht, met dezelfde ge volgen. En ook den Amsterdamsche bootwerkers staat een verslechting van den toch al niet rooskleurigen toestand voor de deur, indien zij in het aanlokkelijk valletje loopen onzer tegenstanders. Hofbericht De terugkeer van de Koninklijke fa milie uit Mecklenburg op het Loo is than3 bepaald op Zaterdag 7 No vember. Uit een bericht in een Duitsch blad blijkt, dat Koningin Wiihelmina haar regiment huzaren te Wandsbeck in oogenschouw komt nemen, naar aan leiding van de viering van liet hon derdjarig bestaan van dat regiment Slechte zorg. Uit Leerdam wordt ons van 29 October gemeld Hedennamiddag werden te Leer dam 102 paarden geladen aan het station, die aangekocht waren op de heden gehouden paardenmarkt te Asperen. De paarden vertrokken met den trein van ze.s uur richting Gel- dermalsen. Even na het vertrek, na bij den Dieldijk, ging de deur van een der wagens open en sprongen 11 paarden er uit. Een werd overreden Een Zaterdagavondprautje. Do Hollandsche IJzeren Spoorweg- totschappijheila, ik vergis me, Holl. Electr. Spoorw.-Maatschap- die de moeizame taak begonnen reft van den aanleg van een net in spoor- en tramwegen in de Haar- mhenneer en omstreken, beeft op doornig pad weer een stap voor gedaan. Zóó mag het toch beeten, de Commissie uit Provinciale eten voorstelt de onderneming fi- 'Qcieel te steunen, hetzij met een Qteloos voorschot van ƒ680.000 of Q altijddurende rentegarantie van '.200 per jaar. Als-ik zulke cijfers lees. dan ont lat er ik weet niet boe het an- ;*a gaat in m ij n gemoed een Qstig conflict- Mijn luie Ik zucht „Kreeg ik maar eens een ren tals voorschot van een ton of ze il, wat zou ik dan lekkertjes van renten gaan leven„Gekke tot", zegt dan mijn bescheiden Ik, ij bent 'toch geen provinciaal be ur, zou ik meenen." Dat kan mijn s Ik zoo maar ineens niet toege- i en cr ontstaat een twist, waar- Q mijn vlijtig Ik een einde tracht te maken door op f,© merken, dal niets beter is voor den rnensch dan hard werken, bescheiden behoeften en gemoedsrust, welke verklaring door mijn luie Ik met hoongelach wordt ontvangen. Ten slotte loopt de ze oneenigheid op niets uit. daa in derdaad nog nooit gebleken is, dat de Provincie Noord-Holland mij met een renteloos voorschot van f 680.000 of een garantie van 27.200 wil ver eeren. Intusschen zal met dit schoon© ge schenk de maatschappij nog niet zijn, waar zij wezen wil. Nog altijd is een subsidie-aanvraag bij de gemeente Haarlenfc aanhangig. Het schijnt wel, dat de maatschappij van ons de ren tegarantie verwacht van een ton, dat is dus een som van vier duizend gul den per jaar en nu ben ik wel be nieuwd, boe de gemeenteraad dat zal opvatten. Geen mooier twistvraag voor een regenachtigen Zondagmid dag. dan deze„is een nieuwe ko medie of een verbinding met de Haar lemmermeer belangrijker voor onze stad Het geval wordt nog ingewik kelder, omdat er alle kans bestaat, dat de lijn naar Haarlemmermeer er toch komt. ook al geeft de ge meente geen subsidie. Amsterdam heeft zich met het oog op zijn finan cien ook wel aan het verleenen van subsidie onttrokken en ik durf wel wedden, dat daarom de spoorweg maatschappij er niet aan denken zal om die stad niet aan te sluiten bij het net. Waarom zou Haarlem dan de royale spelen? Zóó"laag zijn onze belastingen ook niet En op wie komen die belastingen liet hardst neer? Op den midden stand), op d'e burgerij, die in naar inkomen het gemakkelijkst nagere kend kan worden en niet zooals de rijkeren, belasting betaalt van haar overvloed, maar van baar zuur ver diende dubbeltjes. Ik zal niet spreken van den verdrukten midden stand, want dat woord klinkt te melodramatisch, maar dat er achter blinkende spiegelruiten dikwijls heel- wat zorgen schuilen, is wel zeker. En vóór die ruiten loopen, als om de zaken nog te belemmeren, opgescho ten jongens kabaal te maken, dat geen vrouw zich 's avonds er durft wagen en de koopers wegblijven om de herrie. Ik heb onlangs de halve Groote Houtstraat door, drie schreeu wende. opgeschoten jongens gevolgd, die letterlijk de straat onveilig maak ten, van den eenen kant naar den anderen zwierven en bet meisjes op ruwe manier lastig maakten, of zij daarvan gediend waren of niet. Is dat geen aanranding? Moet dat maar zoo gaan Een politieagent was nergens te zien. Het zou wèl zoo goed wezen, dat er 's avonds twintig agenten met een paar inspec teurs in de Houtstraat de orde hand haafden, dan dat ze hun tijd ver knoeien voor allerlei lokalen, waar. niemand de orde verstoort en in ver gaderingen, waar de voorbeeldigste kalmte heerscht, zooals deze week nog in de bijeenkomst voor evenre dig kiesrecht. Wat de politie daar te maken heeft, begrijpt niemand, zij zelf wel het minst. Toch niet voor opluistering Het is een troost, dat althans in de onderwijzerskringen rust en kalm te zijn weergekeerd. De waterspiegel is er weer effen, maar niet dan na dat er heel wat golfslag is geweest. Of het ook wel handig was, een jon ge man als mr. Moens, te laten ontreden met een rede over de zelf kennis voor den onderwijzer, durf ik betwijfelen. Van zijn goede bedoelin gen zullen de onderwijzers wel ver zekerd zijn geweest, maar zelfkennis is niet alleen een deugd, die z ij mo gen beoefenen, het is een wenschelij- ke eigenschap voor iedereen, zelfs voor schoolopzieners. De ouders van schoolgaande kin deren. die al deze geschillen gevolgd hebben, zullen zich waarschijnlijk wel afvragen, of het de moeite waard was. daarvoor de kinderen een hee- len dag naar huis te sturen. Mis schien was zoo'n samenkomst in vroegere tijden van belang, toen de postverbindingen nog zoo snel niet waren. de. verkeersmiddelen niet zoo goed en de vakbladen niet zoo tal rijk. In den tegenwoordigen trid. nu de ouderwijzers in het districte lkaar in minder dan een uur kunnen gaan bezoeken, des noodig tweemaal daags been en weer kunnen schrij ven en de onderwijzersbladen alle mogelijke en ook onmogelijke opinies ten snelste overal heen verspreiden, is de vraag op haar plaats, of de heele vergadering maar niet liever moet worden afgeschaft, al was het alleen voor het behoud van den lie ven vrede en omdat de wet op den leerplicht het beginsel huldigt, dat de kinderen niet dan in de "uiterste noodzakelijkheid de school moeten verzuimen. Of de stemming beter zal wezen in de nieuwe kiesvereeniging, die mr. De Kanter heeft opgericht? Groot is het aantal deelnemers nog niet en al mag het waar wezen, dat het hem bij een kiesvereeniging in het getal niet zit, zooveel is wel zeker, dat het in 't ontbreken van dat getal óók niet ligt. Over 't algemeen zijn de liberalen die zich bij deze vereeniging zouden kunnen aansluiten, min of meer hui verig van het algemeen kiesrecht, waarvan zij niet willen weten. Al is dat bij de Liberale Unie niet meer zoo sterk op den voorgrond als vroe ger. het hangt er nog omheen. Ik wil dan ook zeker niet .vooruitloopen op den invloed, dien de vereeniging op hef. veld der Haarlemsche politiek zal kunnen verwerven, maar veel le den zal zij, dunkt mij. niet behalen. Nieuws is er overigens deze week niet veel geweest. De financieel© fail lissementen worden langzamerhand afgewerkt en nieuwe catastrophes zijn voor 't oogenblik van de baan, al voelt ook ieder wel. dat het een hooiberg is. die ieder oogenblik weer in brand kan raken. De menschen, die er mee te maken hebben, stellen veel belang in de vraag, wie in de plaats van den heer Hoogcarspel, tot gemeentegeneesheer zal worden be noemd. De keus is 'niet gering en dat maakf, haar niet gemakkelijker. Sommige Raadsleden willen den sol licitant, die de oudste in jaren is, anderen den sollicitant, die hier net langst gewoond heeft, en weer ande ren willen aan deze kenteekenen heelemaal geen waarde hechten. Ik zou zeggen, dat de zaak dood eenvoudig is. Neem den beste. En nu moeten de Raadsleden niet aan komen en zeggen „maar we weten niet wie de beste is." Dan zeg ik op mijn beurt: ..met alle respect, edel achtbare heeren. dat moeten jullie weten. Daarvoor zijn jelui nu oen- maal de 30 knapste lieden van deze gemeente en drie vacatures." FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 5