Binnenland. Staten Generaal STAATSBEUKUOIISU voor l'JOt Justitie. Ormoodige bemoeilijking zooals ten aanzien van de statuten van den Bond van N ederlandsche Onderwij zers is geschied, behoort niet plaats te hebben. Naar aanleiding van hetgeen laat stelijk te Borne en te Bergeijk is ge beurd, werd opnieuw betoogd, dat werkgevers het grondwettelijk recht van vereeniging aantasten, wanneer zij om redenen aan dat vereenigings- leven en het lidmaatschap van ar beidersorganisaties ontleend, hunne werklieden ontslaan. Uit gevoelen vond echter krachtige hestrij ding bij hen. cue meenden, dat het artikel 9 der Grondwet allerminst de strekking heeft om de vrijheid van handelen der individuen te beperken of te ont nemen, hetgeen echter niet belet dat in gevallen als de bedoelde de Re- geering wel bemiddelend zou kunnen tusschen beide treden, mi'ts met groo- te voorzichtigheid. Werd de aangekondigde regeling van de verhouding tusschen het bur gerlijk en militair gezag door som migen alleen in verband gebracht met de voorvallen van Januari of April van dit jaar. anderen deden het uitkomen, dat de noodzakelijkheid, althans de raadzaamheid van zooda nige regeling sinds lang werd ge voeld en enkele punten van ac-tueele beteekenis werden daarbij aangewe zen. In verband met deze zaak werd ook van gedachten gewisseld over de reorganisatie van het politiewezen en eene uiteenzetting van de plannen der Regeering te dien aanzien ge vraagd. Sommige leden wezen hierbij op gevallen, waarin de politie hare be- voegheden te buiten gaat en aan wil lekeur zich schuldig maakt. Kan de Minister thans zijne denk beelden uiteenzetten omtrent eene regeling ten opzichte van de ver vroegde winkelsluiting Omtrent de verleden jaar reeds in gebrachte bedenkingen tegen het voortbestaan van de Ballye van Utrecht in hare tegenwoordige in richting. heeft de heer Victor de Stuers eene uitvoerige Nota aan het verslag toegevoegd In verschillenden zin werd weder om besproken de al of niet wensche- lijklieid der wijziging van art. 7 sub 5o. van de wet op het Nederlander schap en ingezetenschap, inhoudende dat het Nederlanderschap wordt ver loren door, behalve ter zake van 's lands dienst, woonplaats te hebben buiten bet Rijk of zijne koloniën of bezittingen in andere werelddeelen gedurende 10 achtereenvolgende ja ren. tenzij voor het verstrijken van dien termijn de in de bepaling be doelde kennisgeving wordt afgelegd. Ook kwam men weder terug op de onbillijkheid dat voor elke naturali satie ook van mindervermogenden aan 's Lands kas f 100 verschuldigd is. Tegenover de afkeuring eenerzij-ds van strafvervolgingen ter zake van caricaturen en politieke prenten werd meer in liet bijzonder de vervolging van de plaat van ..Het Volk" door andere leden niet afgekeurd. Groote politieke vrijheid vonden zij goed, maar de schadelijke uitwassen daar van behoorden h. i. niet te worden geduld. Aangedrongen werd op strafver volgingen tegen daders van soms er gerlijke dierenmishandeling die vaak voorkomt. Wettelijke regeling van het auteurs recht op werken der beeldende kun sten, vroeger herhaaldelijk beproefd, behoorde opnieuw ter hand te wor den genomen. Jb een afdeeling werd in verschil lenden zin van gedachten gewisseld over 't conflict tusschen rechterlijke uitspraak en ministerieel bevel ont staan in zake van een minderjarige, wiens vastzetting op verzoek van den vader en op kosten van den Staat door de Rotterdamsche Rechtbank was gelast en dien de Minister had verzocht los te laten en aan zijn vader over te geven, tenzij deze de kosten van het verder onderhoud van zijn zoon wilde voldoen. Eenerzijds meende men, dat de Minister een onjuiste uitlening had gegeven aan de artikelen 357 B. W. en 872 Wetb. Burgerl. Rechtsvordering. De Minis ter had de rechterlijke beslissing als uitvoerende macht zonder meer ten uitvoer te leggen. Thans heeft hij een rechterlijk dictum krachteloos ge maakt. hetgeen het gezag van de rechterlijke macht in de oogen des volks niet kan verhoogen. Anderzijds evenwel betoogde men, dat. waai- de kinderwetten nog niet in werking zijn getreden, de Minister wel genood zaakt was, zijne medewerking te wei geren tot de uitvoering van de be schikking. omdat ook hij niet in strijd met de wet mag handelen. Ook in rechtsgeleerde kringen zijn de gevoe lens omtrent dit punt verdeeld. Gevraagd werd in verband met de ten vorigen jare gevoerde discussie of de Minister thans zijn gevoelen kon mededeelen omtrent de quaestie van het toekennen van exeptioneele en beslissende bewijskracht aan het kadaster. Van verschillende zijden werd er over geklaagd, dat de rechterlijke colleges te vaak ontoerekenbaarheid op grond van gebrekkige ontwikke ling of ziekelijke stoornis van ver standelijke vermogens aannemen bij personen, die strafbare feiten hebben begaan en die dan in hef, Krankzin nigengesticht te Medemblik worden geplaatst, terwijl het later blijkt dat zij daar niet bebooren. Verschillende maatregelen werden aanbevolen om den bedenkelijken achterstand van zaken bij het Ge rechtshof te Amsterdam te doen op houden. Tegen '9 Ministers voornemen om bij sommige parketten een gegradu eerd ambtenaar met den titel van commies ten parkette aan te stellen om den Officier van Justitie in. zijne administratieve werkzaamheden be hulpzaam te zijn. bleek vrij algemeen bezwaar te bestaan. Herinnerd werd aan 's Min.'s toe zegging tot verbetering van de finan cieels positie der deurwaarders. Plaatsvervanging van den advo caat-generaal en den auditeur-milii- tai-r bij het Militaire Gerechtshof werd aanbevolen. Verschillende wenken werden gege ven in den zin van vereenvoudigde organisatie van den Centralen Raad van Beroep en van de Raden van Be roep Üok in de samenstelling van de Raden van Beroep werd door som mige leden verandering wenschelijk geacht. In dit verband wenschten sommige leden ook te worden inge licht omtrent de ervaring hij de eer ste benoeming van leden-werkgevers en leden-weklieden der Raden van Beroep opgedaan. Vele leden wenschten verboden te zien het toekenning van jachtpremiën aan onbezoldigde Rijks-politiebe ambten. In de over het geheel geapprecieer de maatregelen tot versterking en lotsverbetering van het personeel der Rijksveldwacht wenschte men nog eenige aanvulling. Omtrent de gevangenissen en Rijks opvoedingsgestichten werden weder om verschillende wenken gegeven, die vroeger reeds besproken zijn. Men vertrouwde, dat de Minister, in afwachting van de resultaten der werkzaamheid van de Staatscommis sie ad hoe, zooveel mogelijk een einde zal maken aan de talrijke misstan den in de Rijkswerkinrichtingen, van welke hij zich heeft kunnen overtui gen door persoonlijke aanschouwing te Veenhuizen. Aanbevolen werd de inwilliging van het verzoek van de Ver. tot Christe lijke. verpleging van bedelaars en landloopers. die ook voor veroordeel den tot opzending na ontslag uit de Rijkswerkinrichtingen haar instel ling het ..Hoogeland" openstelt, om financieelen steun van Regeerings- wege. Uit de Staatscourant. Blijkens bij liet departement van marine ontvangen bericht zijn Hr. Ms. torpedobooten Python. Sphinx en Minotauru-s, gezamenlijk onder bevel van den luitenant ter zee 1ste klasse C. W. de Visser, 30 .dezer te Sabang aangekomen. De commandant is voornemens 2 November de reis voort te zetten, met eerste bestemming naar Singapore. Bij Kon. Besi. is benoemd tot hoog-1 leeraar in de faculteit der godge leerdheid aan de rijks-universiteit te Utrecht, 0111 onderwijs te geven in de geschiedenis der godsdiensten in het algemeen, de wijsbegeerte van den godsdienst, de geschiedenis der leer aangaande God en de zedenkunde, dr. H. Visscher, predikant bij de Ne- derduitsche Hervormde gemeente te Ouderkerk a. d. IJssel. Lnstramfeesten te Groningen De maskerade die tijdens de lus trumfeesten van de Groningsche Uni versiteit in September 1904 zal wor den gehouden, zal naar wij vernemen een voorstelling uit den tijd der Vikin gen zijn. De Fritsj of-sage iis tot onder werp van den stoet gekozen. Of het plan zal worden uitgevoerd' hangt voornamelijk af van het aantal deel nemers. De Studentem-Vereeniging heeft zich gewend tot den heer Ant. Molkenboer om de plannen te ontwerpen. (Hbld.) Stroopers. Twee broeders te Cortgene, die deze week des nachts met een lichtbak aan het stroopen waren in een jachtveld onder Wissenkerke, werden daarbij betrapt door dén rijksveldwachter Op den Brouw en een jachtopziener. De stroopers werden met dezen hand gemeen, waarbij de jachtopziener een verwonding in het gelaat en de oud ste dei- broeders een schot in het been kreeg. De getroffene is naar het hospitaal te Middelburg overgebracht, waar men trachten zal den kogel uit de wond te verwijderen. Een leuke vergissing. Het volgende vermakelijke stukje komt voor in de „Nieuwe Ct." In een artikeltje over kiesrecht, on- derteekend T.. in „De Kroniek", staat te lezen dat. hoe het ook loopt, de kiesrechtvoorstellen in elk geval de zeer gewenschte agitatie in het land zullen teweeg brengen, zonder welke de sociaal-democratie zich niet frisch gevoelt, Oók, als de Kamer besluit het afdeelingsonderzoek in het aanstaan de voorjaar te houden. Immers Dan zijn er twee lange geschriften die nieuwe stof en nieuwe opge wektheid zullen brengen. En in het laatste van die twee stukken, in de memorie van antwoord, zal ze ker wel wat belangrijks te lezen ■staan. Dan zullen Wij kunnen na gaan. of dr. Kuyper uit zijn oude jasjes niet weer een voor den dag haalt, een dat niet al te gek doet in zijn tegenwoordig gezelschap. Wij begrepen dit al niet goed. maar voortlezende, vonden wij nog maals En in d'ie memorie van antwoord moet de Regeering met iets bepaalds uitkomen. In de afdeelingen zal men zeker niet verzuimen vragen te stel len zoo scherp en duidelijk gefor muleerd. dat aan ontwijken geen denken is. Het is haast niet te gelooven, maar blijkbaar gaat de heer Tak uit van de veronderstelling, dat de Me morie van Antwoord op een afdee- lingsverslag over een wetsvoorstel, voortgekomen uit liet parlementaire initiatief, geschreven wordt niet dooi de voorstellers maardoor de Regeering Een bokje dat Wij niet zonder ver bazing in het hoofdartikel van een weekblad, en dan nog wel aan den teugel van den scljerpzinnigen redac teur aan wien juist heden de lei ding van het orgaan der parlemen taire sociaal-democraten werd toe vertrouwd zagen rondspringen. Nogmaals de Burgemeester van Wondrichem. De Standaard schrijft: Dat de pers onzer tegenstanders natuurlijk vooral op de benoemingen toeziët. die door de Regeering ge schieden. is te begrijpen, en het pleit wel voor de hooge maté van onpar tijdigheid en voor de angstvallige nauwkeurigheid, waarmede hier te werk wordt gegaan, dat er ook op dat stuk zoo weinig aanmerkingen worden gevonden. En alg nu en dan eens eene wordt gemaakt, dan is die nog niet altijd juist Zoo ging het niet den nieuwhenoem- den burgemeester te Woudrichem, over wien heel wat gezegd werd. Maar het duurde niet lang, of zelfs liberale bladen kwamen meededen dat men omtrent dien burgemeester verkeerd was ingelicht. Uit de tegenspraak blijkt voldoende, hoe ver men het mis had. Men was nl. verplicht te melden, dat de heer Verhagen te Hardings veld nooit hoofd der openb. school is geweest: 2e. dat hij niet wegens so cialistische meeningen uit zijn ambt is ontzet3e. dat, hij niet als tijde lijk hoofd der bijzondere school te Zetten iu functie is geweest4e thans niet in die functie te Hardingsveld werkzaam isen 5e nooit atheïst is geweest. Er was dus heel wat verteld, waar van zoowat geen woord waar was. Van een andere zijde werd gemeld, dat de heer Verhagen in Zuid-Beve land geen onbekende is.. Van 1877 1880 was hij achtereenvolgens onder wijzer te Heinkenszand en te Goes. In beide plaatsen was hij zeer popu lair om zijn opgewekt karakter. Bo vendien stond hij bekend als een zeer goed schoolhouder. Van de toen bloeiende rederijkerskamer „Aurora" te Goes was hij een werkzaam lid. Hij is een Langstraten,aar van ge boorte en opgevoed in een orthodox gezin. In zijn jeugd wenschte hij pre dikant bij de Ned. Herv. kerk te wor den, is zoo nog kweekeling aan de bekende inrichting van ds. Van Dijk te Doetinchem geweest. Dat de Woudrichemsche burgemees ter een tamelijk wel besproken man is, spreekt niemand tegen hij heeft nogal eenige levenservaring, en is niet altijd een stille in den lande ge weest. Maar bij wie hem kennen staat hij hoog aangeschreven. Bouwen te Seheveniugeii. Het Haagsche correspondentiebu reau schrijft. Men meldt uit Scheveningen naar aanleïding van hetgeen „Het Volk" schreef omtrent het werkvolk in dienst van den aannemer v. d. Els- hout, het volgende Het stelsel dat door den aannemer van den bouw van het Palace-Hotel en de electrische- centrale, den heer v. d. El shout te Scheveningeru niet eerst nu. maar in den regel wordt toegepast, vooral wanneer de aard van het werk zulks vordert, is het z.g. ploegenstelsel, waarbij iedere ploeg haar eigen ploegbaas aanwijst in overleg met wien de ploeg den arbeid doet en regelt. Waar honderden arbeiders aan den gang zijn. gelijk hier, zijn er uitteraard meerdere van die ploegen. Noordbrabantsche arbeiders worden steeds gootendeel-s door den heer v. d. Elshout gebezigd, niet om de hoe grootheid van het loon. want daarin is geen verschil, als wel om den aard van het werk en hunne degelijkheid. Wanneer de heer v. d. Elshout werk lieden ontslaat, dan is 't wegens hun ongeschiktheid voor de arbeiderstaak, onverschillig of 't Noordbrabantsche dan wel werklieden uit andere dee- Ten des lands zijn. Is ongeschiktheid reeds in 't algemeen een onhoudbaar iets, ongetwijfeld is dit het geval bij werken van dien omvang en aan be paalden tijd gebonden. On-dieir onge schiktheid ten deze echter heeft men helaas te verstaan de nadeelige wer king van den drank. Van algemeene bekendheid is 't overigens, dat de heer van den Els hout "hooge loonen uitbetaalt, maar dan ook op geëvenred'igd dienstbetoon aanspraak maakt. Overwerk en nacht arbeid worden door de honderden werklieden, welke aan beide wecken worden gebezigd, zelfs zeer op prijs gesteld, juist wegens die flinke loo nen, Het weekloon kan dan ook ge rust het daglicht velen. Bovendien is het werk zoo geregeld, dat met de rusttijden volstrekt niet te veel van de krachijgn van het personeel wordt gevorderd en de groote meerderheid van de arbeiders verblijft in de on middellijke nabijheid van het werk. Van ..schandelijke uitbuiterij" kan dus geen sprake zijn. De arbeidsvoor waarden en toestanden te Schevenin gen laten integendeel niets te wen- ■ischen over. Behandeling van minderen. Men deelt ons mede, dat door den Minister van Oorlog een belangrijke maatregel in overweging is genomen ten aanzien van de gebruikelijke jaarlijksc-he beoordeelingen der offi cieren (conduite lijsten). In stellige termen nl. zou voortaan door den hoogeren chef ook gerapporteerd moeten worden o.a. omtrent de wij ze, waarop de betrokken officier zijn minderen behandelt. Het maltraiteeren van minderen, inzoodanigen vorm. dat er niet een absoluut bewijsbare klacht over ie maken is, werd tot nu toe straffe loos gepleegd. Het belette niet. dat een officier, die zich daaraan schul dig maakte, toch op zijn tijd werd bevorderd. Als verontschuldiging hoorde men dan meestal, dat men van hoogerhand ook niets betreffende dat maltraiteeren officieel wist. Dat zal dus nu anders worden. De hoogere chef zal verplicht ziin, daar opzettelijk op te letten, zoo noo- dig een onderzoek er naar in te stel len. „Tel." Sociale adviezeo. Onder leading van mr. A. Kerdijk werd te Amsterdam de algemeene vergadering gehouden der Vereeni ging ..Centraal-bureau voor sociale adviezen." Het jaarverslag reeds gedrukt aan de leden toegezonden en in dit blad uitvoerig, vermeld, gaf geen aanlei ding tot discussie. De voorzitter gaf als zijn meening te kennen dat met genoegen vernomen zal zijn, dat niet alleen Amsterdam en Arn hem. maar ook Den Haag, Haarlem. Leiden. Zaandam en Breda de ver eeniging met subsidiën steunen. Een poging hij Rotterdam gedaan om sub sidie te verleenen, mislukte. Toch hoopt de voorzitter, dat men hij een weder aankloppen gelukkiger zal zijn. Verder deelde de heer Kerdijk me de, dat het eerste deel van een be langrijk werk van de Vereeniging, „De geschiedenis der Vakbeweging" weldra in het licht zal verschijnen en dat afdoende weerlegd was de betichting, als zou deze vereeniging partijdig zijn. Minder aangenaam was dat de rekening sloot met een nadeelig saldo van f 374. Deze reke ning werd! overeenkomstig het advies dei' commissie, die alle. bescheiden had nagezien, goedgekeurd zonder discussie en evenzoo de begrooting voor dit jaar vastgesteld in uitgaaf en ontvangst op f 11.800. In plaats wijion den heer Vlekke word als bestuurslid1 gekozen de heer Jan B. M. van Besouw te Goorle, terwijl de heer A. S. Talma, Den Haag werd herkozen. Hierna werd dë vergadering geslo ten. Een kranig officier. Zaterdagmiddag ten 2 ure werd met zeer veel eerbetoon op het exer citieterrein aan dë Linker Rottekade te Rotterdam op plechtige wijze uit gereikt het ridderkruis der Militaire Willemsorde 4e klasse aan den thans gepensioneerden len luitenant der infanterie van het Indisch leger J. J. Korndörffer wonende te I-Iillegers- berg. Daartoe werd door het geheale gar nizoen parade gehouden, terwijl de plechtigheid werd opgeluisterd door, de muziekkapel! van het korps Kon. Scherpschutters en waren verschil lende officieren van leger, marine en schutterij tegenwoordig. Een groot aantal ridders in de M. W. O., zoowel militairen als burgers, hadden zich mede op het paradeter- rein verzameld om den ridderslag te geven. Nadat de ban geopend was en carré geformeerd werd door den le-luii- adjudant den heer. J. van der Kop het Kon. besluit van 30 September jL voorgelezen, waarbij luitenant Korn dörffer benoemd werd tot ridder M. W. O. 4e klais. De onderscheiding viel hem ten deel bij de bestorming van de stelling op de Ino-rirore (Gajoelanden) op 20 Aug. 1902, waarbij hij zich zeer moe dig en beleidvol gedroeg. Tot twee maal toe nam hij het initiatief tot den stormaanval in 't front, zichzelf aan het hoofd stellende. Luit. Korn dörffer was het eerst op de borstwe ring tegenover een vijand die zich krachtig verdedigde. Niettegenstaande hij door een lansworp zwaar gewond werd aan een zijner beenen. bleef hij z'ijne manschappen aansporen tot doorzetten, waardoor het succes ver zekerd was. In kernachtige bewoordingen werd hij door den garnizoens-commandant overste A. P. Timmens geluk ge- wenscht en zijn moedig gedrag ge prezen. Terwijl hem de ridderslag werd ge geven werd' voor hem door het korps mariniers gedefileerd onder aanvoe ring van kapitein, A. J. Paehlig. Na afloop der plechtigheid v-er-eemig- den vele belangstellenden zich in de exercitieloods, waar wijn werd rond gediend en de held van den dag nog vele gelukwenschen in ontvangst had te nemen. Luitenant K. heeft ook reedis de Gouden Kroon van eervolle vermel ding. Hij is het vierde lid zijner fa milie, dat het ridderkruis draagt. Door de bekomen verwondingen heeft hij den militairen dienst, die hem lief was, met pensioen moeten verlaten. Een enriosum. Als historisch wordt van een der nieu we dorpsburgemeesters in Noord-Brabant het volgende sterke stukje verhaald Er vervoegt zich een soldaat bij den. burgemeester om zijn verlofpas te laten afteekenen. Op de vraag van den Edel achtbare, „wat hij er op moest zetten?" meent de soldaat„Teeken maar voor voldaan". „Met een plakzegeltje?" ,,'t Kan nooit kwaad." En de burgemees ter zette onder het „voldaan" over bet plakzegeltje zijn handteekening op den verlofpas, die nu als curiosum op het bureau van den garnizoenscommandant prijkt. Yan armoede gestorven. De „Arbeid" meldt De „Borcuiosche Courant" van 24 Oc tober vermeldde bet overlijden van een zekeren Nijenhuis. Naar men ons mede deelt is deze persoon langzaam verhon gerd, nadat hij in zijn nood zich ver schillende malen te vergeefs bij het armbestuur had aangemeld om hulp. Een prettig huwelijk. Men meldt uit Den Ham Vrijdagmoilgen zou alhier een huwelijk worden gesloten. Kort voor de plechtig heid ontstond echter twist tusschen den bruidegom en zijn a.s. schoonvader deze laatste scheen plotseling geen toe stemming tot het huwelijk te.willen ge ven. Op de gemeente-secretarie ont stond een formeel gevecht, waarbij de bruidegom, een zeer gevreesd jong- mensch, als een bezetene te keer ging. Met de grootste moeite en strijd werd het gezelschap echter door den gemeen te-veldwachter, geassisteerd door den ambtenaar ter secretarie, op straat ge zet hier werden de messen getrokken en werden zoowei mannen als vrouwen, benevens de veldwachter, gewond. Met behulp van ingezetenen werd de woeste bruidegom in het cachot gestopt om uit te blazen en waaruit hij 's mid dags werd verlost. Onder escorte van d8 marechaussee uit Ommen ging de trouwstoet onverrichter zake terug naar de buurtschap Vroomshoop. een streek berucht iom zijn snij par tij en. Sport en Wedstrijden. Gymkhana-races. Op het met kleurenrijke vlaggen feestelijk versierde terrein voor de Cavalerie-kazerne hadden Zaterdag middag ten aanschouwe van honder den belangstellenden, zoowel op als buiten het terein, de aangekondigde Gymkhana-races plaats. Het programma bestond uit 8 num mers. Het eerste nummer was een vlag- g e n-r ace. Daarin moesten de deel nemers, van een bepaald punt af gaande. witte en oranje vlaggetjes, welke aan het einde van het terrein waren geplant, halen en wie daarme de het eerst terug keerde, was over winnaar. De uitslag was, dal de wachtmeester van Twist het eerst den eindstreep passeerde, achtereenvol gens gevolgd door de wachtmeesters Zips. Walker, Ablij en Koning. Een de.r ruiters kwam te vallen, doch bleef gelukkig ongedeerd. Dade lijk na afloop van ieder nummer worden de prijzen, bestaande uit hor loges, kunstvoorwerpen, kistjes siga ren etc. door Mevr. Römer aan de winners ter hand gesteld. Het tweede nummer was een worstelwedstrijd op ongezadel de paarden. Daaraan namen 10 cava leristen deel. die in twee partijen waren verdeeld. Uit dezen kamp traden de „witten" zegevierend te voorschijn. Een hun ner werd echter ook nog „ridder te voet", zoodat d'e prijzen ten deel vie len aan de huzaren v. d. Linden, Aarts, Martin en Nicaisie. Hierna volgde de surprise- springwedstrijd. In dit nummer moesten de paarden over eene horde springen, terwijl de berijder gelijkertijd moest trachten één der linten, waarop de prijzen ver meld waren, en die boven de horde aan een lat waren aangebracht, te vermeesteren. Na vele vergeefisclier pogingen ge lukte het aan enkelen eenige lintjes af te rukken. De uitslag van diit num mer kon ons -echter niet worden -me degedeeld. Het volgende nummer was een w e d- strijd met handpaarden. Daarvoor waren 8 deelnemers, die te paard gezeten en met één paard aan de hand, in wilde vaart het terrein afreden om aan het eind ge komen het ééne paard af en het an dere op te zadelen, en op het laatst genoemde den terugweg af te leggen. De eerste en tweede prijs- in dit nummer werden behaald rasp. door de militairen Roelse -en Gordijn. De derde prijs werd niet uitgereikt om dat de berijder met geen paard aan de hand aankwam. Een mooi nummer was ongetwijfeld de Romeinsche ren. waaraan 5 personen deelnamen. In vliegende vaart werd door de koene -ruiters op twee paarden staan de het hobbelige terrein afgelegd. Achtereenvolgens werd de eindstreep gepasseerd door dë cavaleristen Berg, Blom, de Nos. Klaus en Roelvinck, aan wie -de prijzen ten deel vielen. Het zesde nummer was een strik ken r e n, waaraan 10 ruiters deelna men. verdeeld in 2 groepen van 5, die aan weerszijden van het terrein wa ren opgesteld. Op het sein renden beide partijen full speed naar elkan der toe. Halverwege aangekomen werd door de rood. Wit of blauw gestrikten van paarden verwisseld en vervolgden allen hun weg. Passeerde nu het eerst -dig finish, de drager van- het roodë lint, .dan was diens partij overwinnaar. De uitslag was. dat de prijzen wer den gewonnen door de Jong en Reyn- ders 7 Rensink en VeldkampKrom en Winkler. Hierna volgde een partijtje touw trekken te paard, dat werd ge wonnen door den groep, bestaande uit de cavaleristen Rovers, Roselle, Kartner en Godding. Tot besluit kregen wij een goed uitgevoerde hordenren over het ge heels terrein te zien. Hieraan namen 12 ondierofficieren onder leiding van adjudant Roeland deel. De horden werden goed ge nomen. Ook de laatste in wilde vaart uit gevoerde charge slaagde naar wensch. Bij één der bochten kon een ruiter niet spoed-ig genoeg den draai nemen, en vloog met zijn paard over de af rastering heen op het terrein voor het publiek, dat naar alle kanten weg snelde. Gelukkig 'liepen dit nummer en ook de races zonder ongelukken af, hoewel in de verschillende num mers nog al eens manschappen van hun paarden vielen en enkele die ren zonder berijders over de vlakte holden. Maar behalve dat wlij hebben ge constateerd. dat nog enkele cavaleris ten niet vast in den zadel zitten, en een extra rij lesje voor hen noodzake lijk is, moeten wij nog doen opmer ken, dat de regeling veel tewenschen overliet. COURSES TE WÖESTDUIN. Het weinig uitlokkend weer in aan-; merking genomen was er zeer veel pu bliek. Maar 't moet ons van 't hart: 't is toch eigenlijk wel wat laat in 't jaar voor hippische sport. I. Voetbal-prijs. Handicap voor Neder landsche paarden. Ie prijs 250, 2e prijs f 75, 3e prijs f 25. Elsje, 2000 M., J. B. Lijnkaxnp, J. Kos ter; Graaf Jan, 2000 M. TJ. Witteveen, eilg. Prinses Wanida 2000 M., Jac. Roo- denburg, eig.Anna III 2025 M., A. de Ridder, HasterMarie IV. 2025 M. H. K. Glas Jzn. En-sing; Antoinette, 2125 M. Stal Pech, .Alkemade: Rita, 2125 M„ Stal Jan Steen, v. d. Akker; Caïd, 2125 M., Stal Minerva, A. MolIdeaal 2150 M., J. A. Geersen, Schönrock; Srhaber- nack, 2150 M„ W. H. J. Brom, J. de Boer; Don Quichotte, 2200 M. Joh. de Mol, J. WitteveenPolkan, 2200 M., Stal Avanti J. G. de BoerDobrina, 2250 M. S. Wit teveen, eig. Belle Bay, 2300 M. W. A. Ockhorst, Doeleman. Belle Bay liep prachtig en won zooals zij wilde. 2e Don Quichotte, 3e Dobrina.1 Tot. f 10.50, Placé f 9.60, f11.— f 9.— II. Hockey-prljs. Wedren op de vlakkj baan-, voor miandsch-e paarden van 2 jaar en ouder. Ie Prijs f 400, 2e prijs 50, 3e prijs725. Afstand 1200 Meter. DeelnemersGolden Lilly, Eig. W, Jochems, Killick Diamant, Jhr L. Bo. reel, GarrardBilliton, A. van Hoboken van Hoedekenskerkê. Wienert. Aangewezen winner is Billiton, die dar, ook zonder inspanning eerste is Diamant. Tot. f3.50, Placé niet genomen. III. Toekomst-prijs. Fokharddraveri] (Sweepstakes) voor 2-jarige Nederland.) sche hengsten en meniën-, ingespannen. Afstand 1000 Meter. 2/3 der inleggelden en forfeits aan den eerste. 1/3 der inldggelden en forfeits aan detj tweede. De prijzen worden aangevuld tot le prijs f 600, 2e prijs f 250, 3e prijs f 10). 4e prijs f50. Max M, Stal Pech, J. WitteveenGiet, Abdullah, Stad Avanti, J. G. de Boer; Parsifal,; Stal Jan Steen, v. d. Akker; Apollo, A. de Ridder, Haster Held, A. H; v. W-ickevoort Crommelin, Crommeliaj Heliograaf, A. H. v. Wickevoort Cron melin, Doeleman. De beide paarden van de stal Cront melin bleven met gemak voor en pas seerden met bijna geen verschil, Helio graaf iets voor, de eindpaal. 3e Glen Ai «Julïah, 4e Parsifal. Tot. f 3. Placé f 6.50 en f 6.—. IV. Tennis-prijs. Verkoopswedren oj de vlakke baan. 1-e prijs f500, 2e priji f50, 3e prijs f25. Afstand 1800 Meter. DeelnemersSpringlight, S. A. F. Ba roii Creutz, GarrardValentine, Jhr. C ed Pesters, Mc. Cord. Mooie strijd tusschen deze twee, gj wonnen met één neuslengte door Spring light. Tot. f6.—. Springmart. was vóór de courses gi reclameerd door bra. Creutz voor f 80 plus den prijs, plus den inleg en bied te zijn verkocht aan den Belgische heerrijdier Mar quel V. Bandy-p-rijis. Reciordharddraverij. Ie prijs f450, 2e prijs f 100, 3e prijs f2! In-leggeld f 10. Anselor, 3400 M., Jph. v. cL Bergh, 1 Poelvoorde; Narva, 3325 M., W. Jochen .AssendelftRobert See Steele, 3325 M Joh. de Mol, J. Witteveen; Waschfra 3325 M., H. K. Glas Jzn., Ensing; Mi quette, 3275 M. Stal Unitas, Oppelaa Cribbage, 3275 M., Stal Duo, Alkemad Ducaat, 3200 M. A. R. v. d. Hilt, Doel manDobrina, 3200 M.S. Wittevea eig. Nettie Br u-en, 3200 M. Joh. v. - Bergh, Coole. le Moquette 2e Waschfrau 3e Ducai Tot. f44. Placé f 22, f 19.50 en f7.-. VI. (4 uurl. Golf-prijs. Hordenren. prijs f450, 2e prijs f 50, 3e prijs f25. Afstand 3500 Meter. Daar geen andere tegenstander zii opdeed werd het onaardige slot van d zen dag eeni wandeling alléén over 1 baan van Madaane Danglars. Naar „Onze Paarden" verneemt is er regeeringskringen ernstig sprake vi om het wedden op de renbanen en 1 rennen op Zondag door een wet te 1 perken. Algemeene Hockeylag. Al eenige jaren achtereen houdt NedgTl-and-sche Hockey -en Bandy-Bond 't begin van November een algemeen hockeydag, tot opening van 't seizoj welke steeds uitnemend is geslaaigd, een goede propaganda mag genoei worden voor deze steeds meer in zwa komende wintersport. Wat de Zilver Voetbal-wedstrijden zijn voor de vo balliefhebbers, is deze hockey-dag vt de beoefenaars van 't hockeyspel, 't dan ook een goed idee van den Bo om deze propaganda-wedstrijden te ganiseeren, eerstens om het spel mi beleend te maken-, en die lust bij de t schouwers op te wekken, maar tev( ook om in 't begin van 't seizoen re» een overzicht te krijgen van de ster der clubs. En zoó was dan 1 November voor - wedstrijden, welke op het terrein van Haarlemsche Hockey Club aan d Meerweg te Heemstede zouden gespe Worden, vastgesteld. Omstreeks 10 um*, den- tijd van a vang, waren er nog maar eenige s Iers, maar langzamerhand kwamen meerdere en tegen half twaalf waren zooveel aanwezig, dat de eerste w strijd gespeeld kon worden. Twee cli waren in 't geheel niet opgekomen, „de Leidsche Studenten Hockey Cli en het tweede elftal van „de Haags Mixed". Er werd dus gespeeld door „Haar! I", „Haarlem II", „P. I. O. D." ('s-C venhaige), „Mixed I" ('s-Gravenha „Victoria" (Rotterdam) „Amsterdam en „Amsterdam II" In de eerste ronde moesten spel Victoria tegen Amsterdam I, P, I. O. tegen Haarlem II en de Mixed te Haarlem I. Amsterdam II kreeg dus vrije ronde. 't Veld was door den aanhouden regen erg glibberig geworden, hoe 't toch nog wel te bespelen was. Dew was echter zeer hinderlijk, vooral v de toeschouwers, hij was sctierp en k< en hierbij genomen den fijnen motrei die gedurig nederviel was het niet verwonderen dat slechts een eni toeschouwer was opgekomen, en die dan nog waren vertoefden meestal 't clubgebouw. Om half twaalf vingen de wedsf den aan. 't Eerst ging in 't veld Victoria en Amsterdam I. Scheidsrechter Jhr. Ch. v. d. PolL 1 toria heeft het eerst 't voordeel van 1 wind, en zit reeds dadelijk op het <i van de Amsterdammers, maar wc telkens teruggeslagen. Toch doelpun zij spoedig en nemen alzoo de leid met 1—0. Het spel verplaatst zich 2 snel, beide partijen zijn goed tegen 1

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2