een bedrag, gelijkstaande met een' zesde der kosten van aanleg van den vreg. doch niet hooger dan van 142,000, mats door het Rijk een renteloos voorschot worde verstrekt ten bedrage van ten minste één derde der kosten van aanleg, door de on middellijk belanghebbenden als ren teloos voorschot één zesde en als doelaieming in hei maatschappelijk kapitaal mede één zesde worde bijge dragen en van die bijdragen vóór 1 Juni 1904 jegens Ged. Staten en te hunner genoegen schriftelijk gebleken zij. Voorts werden o. m. de volgende voorwaarden en bepalingen gesteld. 1. De onderneming is verplicht vóór 1 Juli 19CI4 zich tot eene naamlooze vennootschap te constitueeren met een maatschappelijk kapitaal van 300.000. 2. De exploitatie der bovengenoemde lijn zal geschieden door de H IJ. S. M. 3. De lijn moet aangesloten worden aan den stoomtramweg Egmond AlkmaarBergen, terwijl met de on dernemers van dien tramweg een contract gesloten moet worden, be treffende het medegebruik van het baanvak langs den westelijken oever van het Noordhollandsch Kanaal. 4. De spoorwijdte der aan te leggen lijn moet zijn die van normaal spoor. 5. De weg moet vóór 1 Juli 1907 ge reed zijn en op dien voet in exploi tatie zijn gebracht, dat liet rijden van minstens 4 treinen daags in beide richtingen verzekerd zij, met dien verstande, dat deze verplichting niet voor den Zondag geldt. 6. Het renteloos voorschot wordt betaald en wel voor de helft, wanneer aan Ged. Staten is gebleken, dat de aardebaani mot de daarin liggende kunstwerken is voltooid en de weder helft-, zoodra de lijn ih haar geheel in exploitatie is gebracht, zooals sub 5 is omschreven, 7. Het bedrag der deelneming in het aandeelen-kapitaal wordt door de Provincie gestort op den tijd. daartoe bij de statuten te bepalen. Indien uit de jaariijksche balans der vennootschap blijkt, dat de door haaj gemaakte winst over eenig jaar meer dan 4% van het maatschappe lijk kapitaal bedraagt, wordt dat meerdere pondsponds-gewi j ze ver deeld tusschen aandeelhouders en verstrekkers van rentelooze voorschot ten. Het renteloos voorschot der Pro vincie is dadelijk opeischbaar als de lijn aan anderen wordt overgedragen, de exploitatie wordt gestaakt, de ven nootschap failliet, gaat. Gevonden voorwerpen. Een bruine ponemonnaie waarin geld en een lombardbriefjeeen wit blauwe hoedenveer een heeren-parapluie een schooltasch waarin een paar boezelaars, griftenkokers, sponzendoos en een paar boekjes, een strook van een japon. De Lissesche Bankvereeniging. Zij, die belangstellen in den toestand van de Lissesche Bank zullen voorze ker met leedwezen vernemen dat het rapport door den door de Rechtbank benoemden accountant uitgebracht, van teleurstellenden inhoud is. Waarschijnlijk zal het reeds morgen ter inzage liggen voor belangstellenden. Binnen 3 weken moet de Rechtbank eene beschikking nemen, waarbij crediteuren worden opgeroepen tot eene vergade- ring in raadkamer, ten einde van die bezwaren tegen de definitieve surséance te doen blijken. Feestavond. Binnen enkele weken zal door de afd. Haarlem van den Volksbond. Vereeniging tegen drankmisbruik, een feestavond worden georganiseerd waarop o. m. Cremer en enkele gym- nastiekvereenigingen zullen mede werken. Met ingang van 1 dezer is. benoemd tot plaatsvervanger van den district-veearts, wien. Haarlem als stand plaats is aangewezen, de veearts W. S. Stüven te Amsterdam. Wij vestigen nog eens de aandacht op het concert, dat de heer Louis Robert morgen, Woensdag half drie, geeft in de Remonstrantsche kerk, met medewerking van mej. van Linden van den Heuveli (zang) en den heer Jan Tak, violist. Den 26sien dezer maand zal, naar wij vernemen, de Haarlemsche Jongelingsvereen. Pred. 12 vers IA een openbare samenkomst houden In het Brongebouw, waarbij muziek, zang en voordracht zich zullen afwisselen. Tot het welslagen van deze bijeenkomst werkt mede de Chr. zangvereeniging „God is mijn lied", dir. de heer G. M. üitermark, de muziekvereen. „Kunst na arbeid", dir. de heer George Schmidt, onderafd. der Jongel.--Vereen, en de let terkundige afd. „Nicolaas Beets". Wij vestigen de aandacht op den Voordracht- en Muziekavond der Haarlemsche Toynhee-Vereeniging, Woensdagavond1 te gev.n in die boven zaal der sociëteit „Vereeniging". Velen hebben welwillend medewerking toege zegd en het programma ziet er aantrek kelijk uit. Hedenochtend viel bij het voorttrekken van een schuit aan het Noorder Spaarne, een kind te waiter. Nog bijtijds werd1 het op 't droge ge bracht door den werkman W. L., die bet was nagesprongen, Den 13d en December zal naar wij vernemen de heer Postema van Amsterdam een lezing houden voor de Haarlemsche Jöngelmgs-Vereeniging Pred. 12 vers ÏA met het onderwerp HRoep:ng". Akte examen voor vrije- en orde oefeningen. Geslaagd de heerB. ten Wolde, Durgerdam en de dam©9: M. Kruvff, Haarlem, Y Kuiper, Am sterdam. W. H. v. d. Laan, Amster dam. Uit de Omstreken Beunebroefe. Zondagavond vierde de Ned. Herv. Gemeente te dezer plaatse de gedach tenis aan den Hervormingsdag met een bijeenkomst in haar kerkgebouw, on der leiding van Ds. J. A. Gerth van Wijk Jr., die naar aanleiding eener schoone redevoering over «Bange Da gen in 156? en i56S« zijn hoorders op wekte om als protestanten zich nauw aaneen te sluiten en alles wat ver deeldheid wekken kan te bestrijden, en te verijdelen alle pogingen, die hier daartoe mochten worden aangewend. Ter afwisseling zong de Christelijke zangvereeniging *Bennebroek« een zes tal schoone toepasselijke liederen, die getuigden van flinke studie onder lei ding van den heer J. van Snippenberg, wien, evenals den heer L. Jansen Fz. voor zijn goed orgelspel, een woord van lof niet mag worden onthouden. Een collecte voor de Ned. Gustaaf Adolfvereeniging besloot dezen van geestdrift getuigenden avond. IJinaiden. Door den Minister van W. H. en N. is de beer A. Vermeeren te Terneuzen benoemd tot buitengewoon opzichter bij de werken voor bet bouwen van eene woning voor den adj.-commissaris der loodisen alhier en van twee woning blokken ten dienste van bet loodsper- soneel. Binnenkort zal worden aanbesteed: de levering van steenkolen ten behoeve van bet centraal station tot voortbrenging van electriscbe stroomen alhier, het stoompontveer te Velsen, en bet stoom gemaal te Schellingwoude. Beverwijk. Tot onderwijzeres te Wijk aan Zee is benoemd Mej. A. Kornman, thans tijdelijk aldaar werkzaam als zoo danig. Tot lid van het bestuur der Com missie tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer is in plaats van den heer J. W. A. C. van Loenen, die bedankte, gekozen de heer M. Donker. Eenige lotelingen, die den dames- li o eden winkel van mej. de Wed. S. alhier binnendrongen, hebben in dien winkel de gaskroon van den zolder geslagen en vernield. Door den heer F. Helmers alhier is met goed gevolg het candidaatsexa- mem als werktuigkundig ingenieur aan de Technische Hooge School ie Hannover afgelegd. Naar wij vernemen is alhier een afdeel ing van de Sociaal-democrati sche Arbeiders partij opgericht. Aan vankelijk zijn 6 personen als lid toe getreden. Uitslag loting Nat, Militie voor de ge meente Beverwijk 1. J. C. Poel2. A. Raams 3. C. Rui ter (broederdienst) 4. H. H. Broekkamp: 5. G. Zonneveld6. N. H. Zonneveld (ge breken)7. N. Brandjes; 8. J. v. d. Zon; 9. A. Bruijns10. D. Visser (broeder- dienst); 11 J. A. v. d. Bosch (gebreken); 12. Th. Kune13. J. H. Langendijk14. L. v. d. Kolk15. H. van Zutphen 16. M. Cana17. H. J. Lobbes 18. H. Bakker; 19. C. Moerkerke (gebreken)20. H. Am- se 2L F. H. Hoek (gebreken) 22. K. Dalmeijer23 A. de Vries24. S. de Vries25. G. J. A. die Wolf (gebreken) 26. J. Folk27. D. Davidson28. A. Wub- benborst (in dienst) 29. A. v. Egmond 30. J. V. d. Sluijs31. M. Beentjes 32. H. van der Wal33. M. H. de Wolf 34. C. G. Lijesen35. C. J. 4Ues 36. H. Lubbers (broederdienst)37. W. van Zelf38. A. J. Evers39. C. Sneekes 40. J. H. Sprengers 41. P. J. Smit (broe derdienst; 42. J. G. Molenaar (gebreken); 43. H. v. Doom (gebreken) 44. P. Roo. zee45. A. Gorter (in dienst)46. C. Bakkum (gebreken)47. H. P. Niesten 48. C. Tb. Groeneveld, (gebreken) 49. J. Rooymans (broederdienst)50. D. C. Te gel (gebreken)51. J. E. J. Schipper. Het post- en telegraafkantoor alhier zal van 1 Nov. tot 31 Mei a.s. op werkdagen gesloten zijn van half vier 's avonds tot half zeven. Haarlemmermeer, Op 4 Nov. zal door bet Bestuur van den Haarlemmermeerpolder en op 5 Nov. a.s. in eene bizondere raadszitting wor den behandeld "de te'geven gemeente- subsidie of garantie a. d. H. E. Mij. voor 't leggen van een spoor door Haarlem mermeer, Bij C. Boterman in 't noordelijk ge deelte dezer gemeente heelt zich weder een geval van typhus voorgedaan. Binnenland. Staten Generaal. (Vervolg.) TUCHTSCHOLEN. In zijn antwoord op het afdeelings- verslag der Tweede Kamer omtrent bet wetsontwerp betreffende aanvulling en verbooging van het Hoofdstuk Justitie der StaatsbegTooting voor 1903, verklaart de minister, dat dit ontwerp wel ette lijke maanden vroeger had kunnen zijn ingediend, indien niet vooraf bet Alge meen College van Toezicht, Bijstand en Advies voor bet Rijkstucht- en opvoe dingswezen ware ingesteld en daarover gehoord, op grond van den waarborg voor een principieel juiste en doelma tige regeling. Met den regel voor oogen dat in bet algemeen het voordeel eener spoedige behandeling van eene zaak niet ten koste van degelijkheid in opzet mag worden verkregen en in bet besef van zijne verantwoordelijkheid na van 3d beteekenls van zijne beslissingen in de zen voor de toekomst, vermocht en ver langde de minister deze niet eerder te treffen dan hij heeft gedaan en wenscht hij ook thans geen maatregelen voor te stellen of te nemen, die, naar zijne mee ning, uit dien hoofde met het belang der zaak in strijd moeten worden ge achtZoodanigen maatregel ziet hij in een voorafgaande afzonderlijke invoe ring van da civiel-' Kinderwet, waarop van meer dan zijde werd aange drongen, en deze kan mitsdien door bem niet worden bevorderd. De minister betoogt, dat een splitsing van de nieuwe maatregelen ten behoeve van de verwaarloosde en misdadige jeugd het gevaar zou doen ontstaan, dat aan hunne werking schade zou gedaan worden. Verder deelde de minister mede, dat hei ontwerp van een stelsel voor de in richting der Rijksopvoedingsgestichten tegelijk met dat voor de tuchtscholen aan bet oordeel van bovengenoemd Al gemeen College is onderworpen gewor den, en dat hij reden heeft om te onder stellen: dat hij ook daarover diens ad vies eerlang zal mogen tegemoet zien. Met den inhoud en de strekking van dat advies zal dan rekening moeten ge houden worden bij het daarop te volgen overleg met dat College over de maat regelen tot aanpassing der bestaande Rijksopvoedingsgestichten aan de eischen van den nieuwen toestand, waar omtrent intusschen aan bet departement van den minister in hoofdlijnen bereids eene regeling is ontworpen. Het ligt in de bedoeling voor den tijdelijken maat regel van aanpassing slechts de volstrekt onvermijdelijke voorzieningen te treffen err deze alzoo met de minst mogelijke kosten gepaard te doen gaan. De minister treedt in uitvoerige be schouwingen omtrent het beginsel om de verpleegden in de tuchtscholen te on derwerpen aan een „gemengd stelsel van vreesinboezeming en van aanmoe diging, beide door onderlinge samenkop peling gematigd", op welke, volgens bet Voorloopig Verslag werd aangedrongen, om er ten slotte den nadmk op te leg gen, dat de samenkoppeling niet betee- kent een samenvoeging in een bepaald geval van maatregelen van de eene en de andere soort, doch zal bestaan in de toepassing van beide stelsels. Het ligt in de bedoeling de inrichting der gestichten op zeer eenvoudige leest te schoeien. Zuiver individueel onderwijs zal wel niet kunnen gegeven worden, omdat dit onvermijdelijk tot hooge kosten zou lei den, maar wel bestaat het plan, voor alsnog rekening te houden met de mate van verstandelijke ontwikkeling, welke de kinderen bij inkomst in het gesticht bezitten en het te geven onderwijs zoo veel doenlijk bij het vroeger geleerde te doen aansluiten. Het verbinden van eigen godsdienstleeraren van elke ge zindte aan de tuchtscholen, zou even zeer tot hooge kosten voeren, niet ge- evenredigd aan de beteekenis dezer ge stichten. Daar de tuchtscholen een gemengde bevolking herbergen, kan daarin uiter aard van een confessioneel regime geen sprake zijn. Het ligt niet in 's ministers voorne men de betrekking van directeur eener tuchtschool bij voorkeur door een psy chiatrisch onderlegd medicus te doen vervullen. Ook over den algemeenen maatregel van bestuur omtrent het beheer en de inrichting der tuchtscholen zal de mi nister het oordeel van meerhedoeld Al gemeen College hooTen. De minister verdedigt de voorgestelde afzondering der verpleegden. Eene moge lijke samenvoeging van de kortgestraf ten tot een afzonderlijke gemeenschap pelijke klasse is overwogen, maar om practische consideraties is daarvan af gezien. Het ligt in de bedoeling de voeding zooveel mogelijk te doen beantwoorden aan de eischen der hygiëne met inacht neming van de toestanden te dezen aan. zien in de omgeving, waarin de ver pleegden na hun ontslag zullen terug- keeren. RijkskleeTen zullen moeten wor den gedragen, o.a. ter wille van de hy giëne.De ervaring zal moeten leeren, of dit ten aanzien van de kinderen, bedoeld bij de artt. 357 en 442 van het Burgerlijk Wetboek facultatief zal kunnen worden gesteld. De minister verdedigt het chambrette- stelsel in het belang van uitsluiting van gemeenschappelijke onzedelijkheid en wegens gunstige gelegenheid tot het be strijden van onzedelijkheid aan eigen persoon. Bij eenige beschouwingen, die de mi nister wijdt aan het onderwijzend per soneel, deelt hij mede, dat het denk beeld tot oprich^rg van een inrichting tot opleiding van opvoedkundig perso neel reeds eendgen tijd hij hem in over weging is, met dit verschil, dat hij zich zoodanige inrichting verbonden denkt aan de Rijksopvoedingsgestichten en niet aan de tuchtscholen. Ten slotte weerlegt de minister de be denkingen tegen de vestiging van een tuchtschool te Nijmegen en te Velsen, en bestrijdt hij dJe meening, dat uit de ra mingen van de kosten van den bouw opnieuw zou blijken op welke dure wijze door het departement van Justitie wordt gebouwd. Znid-Afrika. Uit de berichten van den consul-gene raal te Kaapstad blijkt, dat, terwijl daar steeds immigranten in grooten getale aankomen, het aanbod van werkkrach ten de vraag bereids belangrijk over treft. Wie de zekerheid niet heeft spoe dig vaste werkzaamheden te vinden, behoort er op bedacht te zijn dat in Zuid- Afrika tegenwoordig alle levensbehoef ten zeer duur zijn. Nog steeds wordt in Transvaal en Oranje-Rivierkolonie niemand toegela. ten zonder permit. Tusschen de aan vrage en de afgifte daarvan verloopen, wegens de talrijke aanvragen, verschei dene maanden. De permitten worden afgegeven naar volgorde der aanvrage. Wie zonder permit landde en dus in de Kaapkolonie of in Natal op üe afgifte moet wachten, stelt er zich aan bloot dat zijne middelen intusschen uitgeput raken, terwijl door de Nederlandsche consulaten geen onderstand wordt ver leend voor terugreis naar Nederland. Opnieuw worden de belanghebbenden mitsdien dringend gewaarschuwd zich niet naar Transvaal of Oranje-rivier-ko lonie op reis te begeven, zoolang zij niet in het bezit zijn van een permit. Formulieren en volledig inlichtingen ter verkrijging van een permit, worden op schriftelijke aanvrage onverwijld door het departement van buitenlandsche zaken verstrekt. (Staatsct.) De Koningin op reis Men schreef ons uit Schwerin: Gelijk reeds telegrafisch gemeld is, zal Koningin Wilhelmina den 5den November het regiment huzaren te Wandsbeck, welks chef zij sedert 3i Augustus 1S88 is, op het oefenterrein aldaar in oogenschouw nemen. De stad Wandsbeck zal deze gelegenheid te baat nemen, om de Koningin en haren gemaal feestelijk te huldigen. Om elf uur 's ochtends komt het vor stelijk paar op het versierde station aan, waar de commandant van de huzaren, luitenant kolonel van Zitze- witz, de gasten zal begroeten. Na hem zal een deputatie uit het gemeentebe stuur, met den opperburgemeester Rauch aan haar hoofd, de Koningin uit naam van de stad welkom heeten. Daarop stappen de vorstelijke bezoe kers in een rijtuig met vier paarden en voorrijders. Een half eskadron huzaren rijdt voor den stoet uit, een ander sluit den stoet. Op het oefenterrein is het regiment in vier eskadrons in orde van parade opgesteld. Op^den weg naar het terrein zullen de kinderen van alle scholen, alle militaire vereenigingen, de vrij willige brandweer en de miliciens ge schaard staan. Na de parade wordt in het officiers casino een tweede ontbijt aangeboden, waaraan, behalve de vorstelijke gasten en hun gevolg en de officieren van het regiment, ook vertegenwoordigers van de burgerij zullen aanzitten. Na drie uren in Wandsbeck vertoefd te hebben, zullen de vorstelijke gasten weer vertrekken. N. R. Ct. Staking. Uit 's-Gravenhage meldt men In „de Zfven Kerken van Rome", aan het Spui alhier, is gisterenmiddag een openbare vergadering gehouden voor de slakende arbeiders van het werk voor den bouw van twee gemeentescholen. Verschillende sprekers voerden het woord om op te wekken tot organisatie en deelneming in. den strijd tegen het patronaat. Wat de onderhavige werk staking betreft, bleken de grieven der arbeiders inzonderheid gericht te zijn tegen de onderbazen. Men had moed dat, als de arbeiders goed georganiseerd optreden, deze werkstaking een voor hen bevredigend einde zal hebben het grootste gedeelte van de werklieden die uit andere plaatsen waren overgekomen om de stakers te vervangen vertrok weer spoedig van hier, na door het stakingscoanité omtrent de oorzaak der staking ingelicht en van reisgeld voor zien te zijn. Men wenschte vooral pos ten aan da stations uiit te zet ten met het oo;g op de mogelijke aan komst van meerdere arbeiders uit an dere plaatsen. Voor het nemen van een besluit om trent hetgeen den stakers nu te doen zou staan, werd de openbare vergade ring in een huishoudelijke veranderd. Aan het Hollandsche Spoorstation te 's-Gravenhage zijn thans eenige politie agenten aanwezig om arbeiders te be geleiden die uit andere steden hierheen komen, ter vervanging van stakende werklieden bij de bouwvakken. De "Zeeland*. Blijkens bij het departement van mar rine ontvangen bericht is Hr. Ms. pant- serdekschip Zeeland, onder hevel van den kapitein ter zee W. Allirol, 2 dezer uii Öost-Indië vertrokken ter aanvaar ding van de reis naar Nederland. Geen inlichtingen meer. Door den hoofdcommissaris van poli tie te Amsterdam is aan het politieper soneel bij dienstorder bekend gemaakt, dat, naar aanleiding van een dezer da gen in een der plaatselijke nieuwsbla den voorgekomen bericht, het verboden is inlichtingen te geven aan de redacties van de nieuwsbladen omtrent door de politie aan autoriteiten uitgebrachte ad viezen, zelfs nadat daaromtrent door die autoriteiten eene beslissing is genomen. (N. T. N.) Ongelukken. Gistermiddag had tusschen Nun- speet en Elburg een automobielonge luk plaats. Een groote auto met de héétten B. en d'es. T., uit Deventer, een chauffeur en 3 dames, uitgewe ken hebbende en weer in den goe den koers willende komen, kwam door te groote snelheid aan den over kant tegen een boom en in een half droge sloot in de modder. Een dame werd uit het rijtuig geworpen en bezeerde zich nogal erg. 't Kostte haar drie boven-tanden, een gesoheur- de lip, een gat in de wang en een buil voor 't voorhoofd. Na voorloopig ze wilde niet anders, verbonden te zijn door den arts uit Elburg, wilden zij liever de reis naar Deventer voort zetten en daar de zaak au fond la ten behandelen. De auto had blijk baar weinig geleden. zij passeerde hier in een goed gangetje omstreeks 3 uur. Een soos op de fleseh. Zaterdagavond is in eene vergade ring van leden der Buitensocieteit j te Arnhem besloten de door het be stuur gevraagde machtiging tot het aanvragen van faillissement te ver- leenen. Eene minderheid van het oe- stuur. van meening, dat door het aannemen van het voorstel de leden zouden treden in de rechten der obli gatiehouders, oordeelde het beter een anderen weg ie kiezen, waardoor het mogelijk zou zijn den obligatiehou ders een gerechtelijk accoord voor te stellen, maar de meerderheid, even eens van opinie dat Arnhem de Bui tensocieteit niet mag verliezen, ge loofde. dat de obligatiehouders toen wel zouden willen meewerken aan eene reconstructie. Zondagsrust. De spekslagers te 'sGravenhage hadden besloten, te beginnen met November, des Zondags hunne win kels gesloten te houden, in 't belang van de Zondagsrust van hun perso neel. Slechts eenige spekslagers ble ven weigerachtig en gaan auor met Zondags te verkoopen. Dit gaf Zon dag in Den Haag aanleiding tot op loopjes vóór de winkels van laatst bedoelde patroons. Slagersknechts nl. hadden zich daartoe Zondagmorgen op het Binnenhof verzameld, om van daar door de stad te trekken en be toogingen te houden voor de huizen van de niet-sluiters. Ook werden on derweg strooibiljetten verspreid,waar in verzocht werd deze patroons le boycotten. Kermispret. De Amersfoortsche kerrod® is ook dit jaar weder niet geëindigd dan na dat het mes een slachtoffer had ge- eiischt. Zaterdagnacht even na twaal ven ward in de Lavendelstraat in de onmiddellijke nabijheid der kermis de omstreeks 23-jarige Gerardus Thooft zoodanig met een mes in de borst getroffen, dat hij ineenzeeg en onmiddellijk den geest gaf. De dader de 18-jarige vrijwilliger C. F. Muller van het depot-escadron van het le reg. huzaren, vluchtte het kermisterrein af maar werd door een der voorbijgangers zóóland vervolgd tot een politie-agent kon worden ge waarschuwd, die dan ook den cava lerist in hechtenis nam. De verslagene werd naar het na bij zijnde wachthuis der militaire wacht gebracht alwaar de inmiddels ontboden arts, de heer Morren, slechts den dood kon constateeren. De verwonding is waarschijnlijk toegebracht met een model-knipmes. De longslagader is doorgesneden. Maandag zou het lijk worden ge schouwd. De dader blijft teT beschikking der burgerlijke justitie. De politie schijnt met den versla- gene reeds den vorigen dag last ie hebben gehad, wat er vooral toe bij draagt, dat men omtrent de aanlei ding tot het treurig feit niet te groote zekerheid koestert, doch ook daarom trent zal wel wat meer licht komen, daar de dader bekend heeft en de iverslagene nog een 3-tal vrienden bij zich had. De kermisweek heeft zich geken merkt door weinig rumoer totdat Vrijdag- en Zaterdagavond het mes ter hand werd genomen. Treurige staaltjes zijn daarvan bekend. Een werkman werd een armspier doorge sneden. Iemand, die hij zijn buurman een verschrikkelijk lawaai hoorde, kwam, even buiten kijken, toen de huurman verscheen en den man met een mes deerlijk in het aangezicht verwond de. Een ander moeist een snede: over het hoofd doen verbinden. Onnoodig te zeggen, dat de drank ook hier weer de groote drijfkracht is. (Tel.) Inbrokers. De inbrekers gaan bij de vroege winteravonden weer aan het werken vooral die Zondagsavonds zijn wo ning verlaat, mag wel voor goede sluiting zorg dragen. Zondagavond zijn op verschillende plaatsen in Amsterdam woningen opengesloten met valsche sleutels. In perceel 110. Marnixkade, in de wo ning van den heer Hansen hebben zich Zondagavond dieven aldus toe gang verschaft. Zij braken de kasten open en ont vreemdden een gouden en een zilrve- Ten horloge, een gouden ring, een flacon met zilveren knop alsmede twee portemonnaies met 27.50. De aanwe zige lampen werden bij de ontdekking brandende gevonden. In de andere woningen is niets ontvreemd. (Tel.) De gemeentezaken te Baflo. In de gisteravond gehouden Raads vergadering van Baflo heeft de bur gemeester. de heer Doornbosch, mede gedeeld dat hij aan de Koningin ont slag heeft gevraagd uit zijn ambt van burgemeester. Brandstichting. Gisteren is gearresteerd en in het huis van bewaring te Zutphen voor loopig in hechtenis gesteld de 71- jarige weduwe Johanna Lievenlstroo, in wier woning aan den weg tusschen Wichmond en Vorden de vorige week brand ontstond. Zij wordit verdacht den brand te 'hebben aangestoken, waardoor levensgevaar voor de andere omwonenden ontstond. (Z. C.) De Bpoorweg-enqnête. De Staatscommissie Vlam Enquête omtrent bet spoorwegpersoneel heeft gasteren de navolgende getuigen ge hoord mr. J. E. Ameshoff, trecht, secretaris N. C. S. J. W. Verloop, Utrecht, ingenieur-werktuigkundige N. C. S. en H. M. P. van Emmerik, commies le kl. H. S. M., Amster dam^ Vrouwelijke zachtheid. Freule A. de Savornin Lohman schrijft in haar blad, de „Holland sche Lelie", de volgende vriendelijk heid AI de dames-mallooten. die ge draafd zijn naar de beëediging van mej. mr. Kok te Rotterdam en van mej. mr. Van Dorp te 's Gravenha- ge. schijnen niet te begrijpen, hoi gek zij zeiven zich daarmee aanstel len, hoe zij daarmede haar eigei verstandelijke minderheid bewijzen bewijzen met dat onnoozele blij-doen omdat een enkele hunner gewordei is. wat de grootste botterik van eei man ook nog wel worden kanMi in de Rechten Wel wat ongezouten Acad. examens. Leiden. Geslaagd voor het voorbi reidend kerkelijk examen de heer Pi J. Iloedemakervoor het propaedei tisch examen in de godgeleerdheid d heer H, W. Bosch. Utrecht. Doet. Rechtsw. L. K. Wei nekendonk. Prof. Geneesk Th. va Aubel. Cand. Rechten B. W. Dwars. Groningen. Op een proefschri „Over aromatischt fluoorverbindji gen" bevorderd tot doctor in de sche kunde de heer J. W. Beekman, g boren te Wildervank. INGEZONDEN MEDEDEE- L1NGEN. 30 cents per regel. ZJLJDEN-ttODE Op 't o ogenblik, dat iedereen zii interesseert voor de heerlijkhedenvi hat a. s. winterseizoen, zal het om dames hij zonder aangenaam, ziijn vernemen, dat bet alom bekende bv in Zijdenstoffen Schweizer Co. Luzern (Zwitserland) behalve zijn o geëvenaarde keus in de nieuws Zijdenstoffen in zwart, wit en kleurd voor bruids-, bal-, gezelschaj en wandeltoiletten en blouses, o nouveauté in Zijdenstoffen met Zv senscb borduursel aankondigt. Di nouveauté is te meer te begroeten, o dat bet zijdenborduursel tegenwoori den „clou" der mode vormt Door Zwitsersch borduurwerk „Japansche Foulards" aan te breng wordt een prachtig effect verkregi zoowel voor theater-, bal-, gei schaps. en wandeltoiletten als vi blouses. Deze geboduurde Zijdensl fen zijn in l'ichte en donkere kleuj voor jonge en oude dames voorra en wegens haar soliditeit en ornhi lagen prijs van ƒ2.10 per Meter fc co vracht en rechten, zeer aan bevelen. Hetzelfde Zwitsersche borduui wordt ook op „Shantung Pongée" werkt in de kleuren écru met gro rood, ciel en marine. De Shangtn stoffen munten door haar duurzai heid bijzonder uit, en zijn met borduursel voor den lagen prijs i 2 per Meter zeer voordeelig. Ook fluweel speelt in dit seil een zeer groote rol Behalve de tot nu gedragen fluweelen in één kleur, vat de collectie de grootste versé denheid van fantasie-kleuren, gedn geperst, gestreept, met kogels, b men, pannes, enz., reeds van af f per Meter. Zooals bekend is, zendt de fi SCHWEIZER Co. op schriftó aanvraag monsters franco en de kozen Zijdenstoffen naar Holland, van rechten en franco huis, zoi eenige onkosten. Zeker wel de b gelegenheid om voor weinig gel moeite een passend, altijd wel! feestgeschenk te koopen. Sport en Wedstrijdei Bekerwedstrijden. De uitslagen van de bekerweds den te Amsterdam wï-en Swift won van Vitesse II 71. Quick II verloor van Haarlem 2—1. R. A P. Ill verloor van D. I metO3 en V. V. V. won van Sl nus II (Rott.) met 51. Te 's Gravenhage won H. V. V. B. F. C. met 200 (record), Cele van Mercurius met 42 en H. I II van U. D. met 93. Te Haarlem won H. F. C. val tesse met 71. Te Rotterdam won Rapiditas E. D. O. (Amst.) met 81. Rapiditas H verloor van N. D. met 34. Fortuna verloor van Volhardü met 13. Te Kampen won Quick (aldaar; Neptunes (Rott.) met 5—0. Te Dordrecht won D. F. C. Quick (Den Haag) met 43. Te 's Hertogenbosch verloor helmina van G. V. C. met 34. Te Enschedé wonnen de Tubal van Quick (Amst) met 42. Rechtzaken. Doodslag. Men meldt ons uit Den Haag! Zooals men zich herinneren I werd in den nacht van 20 op 21' tember, op de Vaillantïaan alhb koetsier J. N. L. door den kellnaj A. F., met een revolverschot g«l Een geringe woordenwisseliM aanleiding tot den doodslag, ij behandeling der zaak heden de Haagsche Rechtbank bleet, het drama in den waren zin woords. in een ommezien üs speeld Volgens de kameraden v« verslagene, was deze vroolijk,, niet beschonken, de kellner evt kwam van een avondje waar Q wat gebruikt was, zoodat hij, gens die gastvrouw, beschonken in die mate zelfs, dat zij een re' welka hem hij het zoeken naar rettes uit den zak was gevallen ligheidshalve aan zijne vrouw geven. Volgens den geneesheer, L. in het gemeente-ziekenhuis voorloopig verband had aaa£ rook L. sterk naar alcohol, had een wonde aan het hoofd en bij vrij sterk. Kort na zijn komst ziekenhuis overleed de man. V- de deskundigen is de dood eenf van eene gedeeltelijke vernielb? de hersenen tengevolge van gel, die in de hersenmassa is do drongen. De beklaagde F. ver) de zich niets van het voorgevi té herinneren. Hij liep altijd met een revolt den zak omdat hij 's nachts in

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2