NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. In Zorg en Druk. 21e Jaargang. No. 6243 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 6 NOVEMBER 1903. HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)n 1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37% „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Hoofdbureau en Drukkerij: Zuider Buitenspaarne No. 6. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122. Bijkantoor: Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartrc. Haarlem's Dagblad van 6 Nov. krat o. a. Nabetrachting vau den Gemeen teraad', Bnitenlandsch Overzicht, iir. Rechtbank. Dood van P. W. Janssen, Binuenlandsche en Stads- Jerichten. NABETRACHTING rau (leu Gemeenteraad. De burgemeester was ongesteld en ie heer de Haan Hugenholtz presi deerde dus de Raadsvergadering. Laat ik er dadelijk bij zeggen dat onze oudste wethouder daarvan wel aardig den slag heeft. Wel houdt hij zelf geen jedevoeringen om de voorstellen van B. en W. te verdedigen, maar als emand zich wat heel dik maakt, weet lij hem zoo leukjes en huiselijk weg een antwoord te geven, dat de heele Baad ervan in den lach schiet en ont- npend is. Toch was de Raad woeli- rer dan anders, als een klasse die weet, at de bovenmeester van honk is. Verschillende leden van den Raad isdden bezwaar tegen de manier waar- ip de lijst van ambtenaren die voor lensioen in aanmerking komen, door urgemeester en wethouders was op- emaakt. Eerst had men, vertelde ons t wethouder van financiën, alle men- ïheadie geregeld wat aan de gemeente erdienen, er op gezet en daarna was oen aan 't schiften gegaan. Nu ligt let voor de hand, dat daarbij, zij het ian ook geheel tegen wil en dank, ubillij kheden moesten worden begaan, [aarom bijv. zou de torenwachter niet rorden gepensioneerd? Waarom de emeente-geneesheeren niet? Maar de ethouder, die haast heeft om de ver- udeniag op de pensioenen met 1° Ja- luari e.k. in werking te laten treden, loeg zijn handen over die aanmer- iugen in elkaar. Zoo kon je wel ieder- ra gaan pensioneeren, bijvoorbeeld ok de israëlitische gravenmakers, die ieu gulden per jaar verdienen en dus wee kwartjes pensioen zouden ont- sngen. -Natuurlijk. Waarom niet?" vroeg i heer Thijssen, die alle gemeente- mbtenaren, zonder uitzondering wou un pensioneeren, ook de gemeente- «aeeskundigen. Het gaf een gepraat fan belang en tot slot een besluit van distel, opdat de Raad de lijst van 11e gemeente-ambtenaren ontvangen n de nu ingediende aanvullen kan. Ejkbaar was de wethouder van finan- iên de wanhoop nabij. Hij vroeg zoo andoenlijk, of de heeren toch asje- lieft hun amendementen vroegtijdig schriftelijk willen indienen, dat de ad er een oogenblik door getroffen Èeen scheen, zeg ik, want dat- Ifde verzoek is al zoo dikwijls ge- aaa en de heeren komen toch als an ouds in de raadsvergadering zelf iet hun amendementen aandragen, ds den Moriaan geschuurd. Een punt dus, dat aangehouden erd. Een tweede was het tarief van kerstand, waarover een vervaarlijke »m werd opgezet wegens het den k- »ld om cokes te leveren tot lageren lijs of wel die* cadeau te geven, in sband met het adres van de uitge- lotenon. Tegen het leveren van cokes ft lageren prijs, een denkbeeld waar van trouwens B en W. niet wilden jongelui van buiten, van wie men dan weten, bestond een eigenaardig be- - - zwaar, namelijk dit dat de gemeen telijke gasfabriek een contract van levering heeft gesloten met verschil lende brandstofienleveranciers. waarin bepaald is, dat de cokes in Haarlem niet tot lageren prijs mag worden geleverd. Het was de heer Hugen holtz, die dit als gerucht gehoord had en het met overgroote voorzich tigheid hij heeft geen plezierige ervaring van het meedeelen van ge ruchten in den Raad neerlegde. Daar B. en W., noch de lichtcom- missie, het gerucht tegenspraken, mag worden aangenomen, dat het juist is. Maar ook zonder dat zou het adres van Frijn en andere uitgeslotenen om hun (en hun alleen) de cokes goed- kooper af te staan, wel verworpen zijn. Aanhouden is in den Raad net als de anderdaagsche koortsis ze er eenmaal, dan komt ze voortdurend weerom. Het adres voor schoolvoe- ding en kleeding, dat door het voor stel van den heer Hugenholtz is te ruggebracht tot een verzoek om klee ding alleen, werd ook maar aangehou den en het adres om den tienurigen werkdag eveneens, 't Was intusschen ook al laat geworden, want de heeren hadden op het onverwachtst een ge heime vergadering gehouden, die voor ons verslaggevers, een uur bibberen in de onverwarmde boekenkamer van Steenkist bleek te beteekenen. Waarover? Dat bleef in 't duister. Fr werd verondersteld over de dokters. Nooit van te voren heeft namelijk de benoeming van een gemeente-genees heer zooveel voeten in de aarde gehad als dezen keer. Burgemeester en Wethouders, die anders vroolijk weg een voordracht van benoembaren pleegden te doen, waren van 't groote aantal sollicitanten (elf) blijkbaar zoo geschrikt, dat zij de keus maar liever aan den Raad over lieten, zonder voordracht. De Raad op zijn beurt ook huiverig, hield ook dit punt maar weer tot een volgende gelegenheid aan en wel op grond hiervan, dat wanneer op de nog vast te stellen lijst van gemeente-ambtenaren ook de gemeente-geneesheeren worden geplaatst, er allicht onder de sollici tanten zullen zijn, die den leeftijd van 35 jaar maximum voor den beginnenden gemeente-ambtenaar hebben overschreden, of geen lust gevoelen zich aan de verplichte keu ring te onderwerpen. Een soort van- zelfsche schifting derhalve, waarvan ik niet zou durven beweren, dat zij praetisch is of zelfs maar billijk. De neer van Linden Tol sloeg den spijker op den kop, toen hij sprak van het geven van terugwerkende kracht aan een nog niet genomen besluit. Maar de Raad benoemde den dokter dien middag niet, al zei de heer Van den Berg ook, dat het zoo noodig was omdat er een groote stadswijk waar te nemen is. De Raad heeft dus ditmaal voor zijn hard werken geen pluimpje verdiend en het belangrijkste van wat er be sloten werd, is in mijn oogen nog niet eens gelukkig. Zoo werd een bedrag van f 285,voor het maken van een fietsenbewaarpiaats aan de Hoogere Burgerschool geweigerd, omdat meende de heer Modoo en de meer derheid van den Raad met hem de zei, dat ze de fiets bepaald noodig hadden, die dan maar bij particulie ren moeBten zien te stallen. Je kunt wel zien, dat de heer Modoo geen wielrijder is, anders zou hij weten wat een zuur gezicht je vrienden zetten als je op regendagen zoo'n modderige, be slikte machine in hun gang herbergen wilt. Waar moeten de jongelui er dan mee blijven? In demelksalons,waar heen de heer Schram de fietsen ver bannen wou, zullen ze de jongens ook zien komenWelbesehouwdis de heele weigering om zich in een modernen toestand te schikken en ten gerieve van deze leerlingen een stalling te maken, wel wat krenterig. Dat zij aan de gemeente Haarlem geld kosten is geen verontschuldiging. Laat de Raad clan hun schoolgeld verhoogen, maar dat durft hij niet om de Rijks-subsidie niet in gevaar te brengen. Het eenige wat er op zit is, dat wanneer straks de Directeur ten einde raad, de tien tallen fietsen, die nu portalen en gangen versperren, den toegang ver der verbiedt, een ondernemend man in de buurt een ruimte probeert te krijgen en de fietsen van de jongens daar stalt. Misschien zit er nog een klein broodje in. Bij de rondvraag besprak de heer Groot den miserabelen toestand van de Kleverlaan. Hij had dat niet uit de kranten, zei hij, maar geheel en al uit zich zelf, heelemaal alleen. 't Is van ouds bekend, dat nooit, nimmer, jamais, niemals, never een Raadslid zijn denkbeelden put uit een krant. Die put hij uit zich zelf. Als hij ze uit een krant haalde, zou hij zich voor eeuwig blameeren. "Wat mij betreft, ik wil niet achter blijven en verklaren, dat naar mijn. meening het gemeentebestuur niet behoorde te wachten tot Januari, maar met de verbetering van den Kleverlaan onmiddellijk behoorde te beginnen. Ik verklaar evenwel uitdrukkelijk dat ik dit denkbeeld niet haal uit den heer Groot, maar dat ik het evenals hij zijn denkbeeld put uit mijn eigen bol. Heelemaal alleen Buitenlandsch Overzicht KEIZER - BIJEENKOMST te Wiesbaden kenmerkt zich voor het uiterlijk door niets bijzonders. Har telijke ontvangst, omhelsingen, ge juich der menigte, druk gesprek aan tafel, wonder hoven wonder geen toast', schouwburgbezoek, daarna ver trek natuurlijk weer met omhel zingen zonder dat eenig incident heeft plaats gehad, 't Is niet heel in teressant, we kennen het program al uit ons hoofd van andere gelegenhe den. Belangwekkender is hetgeen de Duitsche bladen over de ontmoeting ten beste geven. Door de Norddeutschg AUgemeine Zeitung als orgaan van het ministe rie van buitenlandsche zaken wordt de samenkomst tamelijk lakoniek be groet met twintig regels aan't begin van haar staatkundig overzicht. Daar in wordt gezegd, dat die. samenkomst een nieuwe bevestiging is van de en ge vriendschapsbanden tusschen dc twee monarchen, en dat het geheeie levenswerk van de Keizers tot waar borg strekt, dat de politieke uitkom sten van hun samenzijn zullen ge richt zijn op het behoud van ons werelddeel voor heftige schokken, ea het tekeergaan van al "hetgeen ver storend zou kunnen werken op den vrede. Aldus uit zich het ministerieele or gaan In de Post. die nu en dan ge ïnspecteerd wordt, staat nog. dat Rusland in al de jaren,""' dat het met Frankrijk bevriend is, zich nooit in 't gareel van de Fran- sche revanche-idee heeft laten span nen, waardoor het ook Frankrijk tot een rustige en op het behoud van den vrede gerichte politiek heeft aange spoord. Aldus heeft Rusland zich groo te verdiensten 'verworven tegenover Europa. Het Russisch-Fransche ver bond heeft zelfs eenigermate meege werkt tot de toenadering tusschen Frankrijk en Duitschland. De Vossische Zeitung is van oor deel, dat na de onlangs tot stand ge brachte goede verstandhouding tus schen Italic, Frankrijk en Engeland. Frankrijk zich niet langer zoo afhan kelijk gevoelt van Rusland als vroe ger, en dat laatstgenoemd rijk daar om van de gelegenheid gebruik wil maken om door de samenkomst te Wiesbaden aan de wereld ziijn go verstandhouding tot Duitschland te toonen. Vandaag brengt Wilhelm het be zoek te Darmstadt terug en daarna is het oogenblik gekomen voor gissin. gen naar het praciische resultaat. Nu het wetsontwerp tot afschaffing v-an de plaatsmgisbureaux met een groote mecrderhed (495 tegen 1 -stem men) door de FRANSCHE Kamer is aangenomen is zij overge gaan tot de behandeling der jaarlijks terugkeerende begrootingen en wat daarmee in verband' staat. Daartoe behooren de geheime fond sen van het Ministerie van binnen- landsche zaken. Ter verdediging dier fondsen voerde Combes aan. dat zij bestamd zijn voor een volstrekt oru misbaren tak van den openbaren dienst en stelde bij de stemming de kwestie van vertrouwen. Van tijd tot tijd is dat wel eens nuttig om de neuzen te tellen, waarop het ministe rie kan rekenen. Het resultaat was voor Combes bevredigendmet 314 tegen 225 stemmen werd het voor stel, om de fondsen te schrappen, verworpen. Bij de behandeling der begrooting van eeredienst eischte Allard de scheiding van kerk en staat en opoffering van dit budget. Combes zeide, dat dit een overijld voorstel was. Allard hield vol, maar de Kamer verwierp rijn voorstel met 312 tegen 205 stemmen. Een amendement van Constant, strekkende om den postbezoldiging van de bisschoppen, met 100 frs. te verminderen, om aldus een aanwij zing te geven aan de commissie be last met het onderzoek naar het vraag stuk der scheiding van kerk en staat, werd eveneens verworpen met 277 stemmen tegen 186. Allg hoofdstukken der begrooting werden daarna aangenomen. De HONGAARSCHE Kamer heeft gisteren weer eens be wezen, dat ze nog niet geleerd heeft op fatsoenlijke wijze te debatteeren. De mededeeling van het ontslag van Apponyi veroorzaakte een lang en stormachtig debat en Tisza. de nieu we premier, werd door de oppositie alles behalve prettig ontvangen. Een afgevaardigde van de oppositie verlangde, dat Apponyi op zijn ont slag zou terugkomen. Toen Apponyi de vergaderzaal binnentrad, werd hij ontvangen met luide toejuichingen van de oppositie. Hij verklaarde toen dat, zijn ontslag vaststond. De oppositie belette door het tumult dat zij maakte, de voorlezing van de koninklijke boodschap, toen Tisza, met de nieuwe ministers binnengetreden, dat stuk wilde voorlezen. Onder een ontzettend lawaai eischte de oppositie dat de beraadslaging over Apponyi's ontslag voortgezet zou worden. De secretaris van het bureau der Kamer las toen het koninklijk besluit voor. Tisza wilde een rede houden over zijn program, maar kon zich te mid den van het rumoer niet verstaanbaar maken. De vergadering werd ge schorst. Nadat ze heropend was. kon Tisza aan het woord komen om te zeggen, dat het in overeenstemming is miet het gebruik, dat een beraad slaging wordt afgebroken ter voorle zing van een koninklijke boodschap. In zijn rede tot ontwikkeling van zijn politiek program zeide Tisza, oat hij de ongewijzigde aanneming voor stond van het compromis. Bij de on derhandelingen over handelsverdra gen zal hij er voor zorgen, landbouw 'en nijverheid te geven wat hun toe komt. Later ontwikkelde Tisza in het Hoogerhuis zijn program, welks uit eenzetting in d'e Kamer nagenoeg onverstaanbaar geweest was. Tisza sprak over de ernstige en aanhou dende stoornis in het parlementaire leven. Toch wenscht geen der natiën de goede betrekkingen tusschen de kroon en liet volk aan haar eigen wenschen op te offeren. De hervor mingen. die Tisza bij het gemeen schappelijke leger wenscht in te voe ren, zijn zoo belangrijk, dat men er den terugkeer vau de kalmte in de gemoederen, zoo noodzakelijk in de zen tijd, van verwachten kau. Zichy onderwierp de politiek der regeering aan kritiek. Men kent de moeilijkheden, die steeds door Columbia werden opge worpen tegen het nu eindelijk eens tot stand komen van een kanaal door de landengte van Midden-Amerika en heeft in dit blad kunnen lezen, dai een gevolg van die tegenwerking was een plan om PANAMA onafhankelijk te verklaren van Co lumbia. Dat plan is nu tot uitvoering ge komen. Dinsdagavond hebben de Pa- namanen zich onafhankelijk ver klaard. Een geestdriftige menigte, uit alle politieke partijen samengesteld, trok naai- het hoofdkwartier der Regee ring. De legertroepen, de marine en de ambtenaren van het Columbiaau- sche federatieve gouvernement, zijn gevangen genomen. Verschillende oor logsschepen van de Vereenigde Sta ten zijn naar Panama en Colon ge stoomd, om de orde te handhaven en het handelsverkeer open te houden. President Roosevelt spoedde zich naar Washington om met de minis ters te confereeren. Natuurlijk zullen de Vereenigde Staten, als grootst belanghebbende ingrijpen en vermoedelijk de opstan delingen want zóó dient men de bewoners van Panama nog te noe men tegen Columbia steunen. Pa nama onafhankelijk dan zullen de onderhandelingen over het kanaat spoedig zijn afgeloopen. Columbia schijnt er zich echter niet maar zoo bij neer te leggen, ten minste een nader bericht zegt. dat de Amerikaansche vice-consul. Ehrmau, te Panama seinde dat de Columhi- aansche kanonneerboot Bogota be gonnen is de stad te bombardeeren. waarbij elf Chineezen gedood zijn. Ehrman heeft last ontvangen tegen dat bombardement te protesteeren mocht dat niet helpen, dan zal het Amerikaansche oorlogsschip Boston, dat nu op weg is naar Panama, de Columhiaansche kanonneerboot in be slag nemen. Men is te New-York van oordeel, dat het verzuim om kennis te geven van het voorgenomen bombardement, gelijk de oorlogsregel wil. van de zij de der Columbiaansche regeering een verkrachting van de internationale wet vormt. De omstandigheid dat het eene eindpunt van den spoorweg in handen is van de regeering. het an dere in handen van de opstandelin gen, maakt den toestand hachelijk men twijfelt dan ook niet, of Ameri kaansche troepen zullen te Panama en Colon aan wal gezet worden. In de VEREENIGDE STATEN heeft de bekende en beruchte vereeni- ging Tammany weer een overwin ning behaald. Mc Clellan. de Tammany-candidaat voor het burgemeesterschap van New- York, is gekozen met een meerder heid van 61,414 stemmenGrouth, eveneens Tammany-candidaat, is ge kozen tot comptroller voor New-York, met ongeveer dezelfde meerderheid. Vier van de vijf boroughs stemden democratisch, wat een groote wijzi ging aanduidt sedert 1901, toen Seth Low, de Reform-candidaat overwin naar was in alle boroughs, behalve Kueens. De uitslag van de staatsverlciezin- gen bewijst, dat de republikeinen grootere meerderheden verkregen Heb ben in Ohio en Pennsylvaniazij zegevieren ook in Massachusetts. Ne braska en Rhode-Island, terwijl Mary land. Kentucky en Virginië democra tische meerderheden vertoonen. Stadsnieuws Haarlem, 5 November. Laane v. Be mm el. Gelijk bekend is behoort tot een der baten van' dezen boedel een vordering op de werf van de firma Kievits en van Reede te Papendrecht, gedeeltelijk door hypotheek gedekt. Tegen den curator is eene vordering ingesteld om die hy potheek nietig te verklaren, en nu had mevrouw K. die deze vordering ingesteld heeft, gisteren den curator gedagvaard In kort geding voor den President alhier om da verkooping der werf te doen chorsen, welke verkooping tegen 6 en 13 November te Papendrecht was aan gekondigd. Na de pleidooien van Mr. Dicke te Dor drecht (bijgestaan door Mr. Spoor als procureur) en den curator die optrad voor den boedel is de schorsing afge wezen en bevolen dat de verkooping voortgang moet hebben. Feuilleton. Naar het Jt/agelschj van ROBERT MACHRAY. herinnerde zich, dat Morris Mmton ook met de „St. Louis" hr Engeland was teruggekeerd en et trof hem als een goed voortee- 3. dat zijn broeder met dezelfde zou uitvaren om Silwood te jltervolgen, die het geluk van ioniton en van hen allen verwoest KL to broeders ontmoetten elkaar weer in den namiddag, en Ernest stelde aan Gilbert, dat hij voor hem j3 but op die boot had besteld en 8 bij direct zijn toebereidselen voor ;gtrek moest maken, daar zij mor- 111 tegen den middag vertrok. - Ik ben heel blij, dat ik zoo 'Jedig vertrek, merkte Gilbert op. beb een gevoel, dat ik niet stil a fijn, ik moet iets doen om Sil- :fld op te sporen. Toen ik dien vader zag. kwam er een be- ®te in mij om hem neer te vel- dien schoelje, die ons zooveel 'aad heeft berokkend, zooveel on herstelbaar kwaad. Ik weet nu, hoe een moordenaar» zich moet voelen, ofschoon het geen moord zou zijn, zoo'u duivel als Silwood te dooden hij moest even noodzakelijk vernie tigd worden als een vergiftigd in sect. Ik begrijp je gevoelens, zei Er- nest, maar als je hem ontmoet, moet je toch niet aan je woede toegeven, hoe rechtvaardig ze ook is. Je moet niet vergeten, dat wij het geld... Wees gerust, dat zal ik niet ver geten, viel Gilbert hem in de rede. Maar mijn bloed kookte, toen ik dien armen vader zag en hem als een papegaai telkens hoorde zeggen..Hoe laat is 't?" Hij kende mij heelemaal nietzelfs moeder kent hij niet. Het is innig droevig voor haar, die arme, lieve moeder. En dat alles hebben wij te danken aan dat duivelachtig wezen, Silwood! Ik wordt gek, als ik daaraan denk. Ja, het is moeilijk te dragen. Is er ook nog iets, dat ik voor je doen kan Moet er ook nog iets in orde gebracht worden? Wil je naar den détective gaan en hem zeggen, dat ik naar New- York ben ve-rtrokken, waar ik zijn corespondent hoop te ontmoeten Is er met betrekking tot de zaak van Bennet nog iets bijzonders ge beurd? vroeg Gilbert, na even ge zwegen te hebben. Ik ben naar York gegaan en heb met den tijdelijken verdediger een onderhoud met Bennet gehad, maar het diende tot niets. Ik heb nooit meer zoo'n onhandelbaar man gezienhij scheen voortdurend in een toestand van. onderdrukte woede te verkeeren; nauwelijks kon hij zich inhouden. Hij heeft meer van een opgesloten tijger dan van een man. Kent hij den toestand van va der? Neenik heb er immers tegen niemand! over gespi'oken. Maar na tuurlijk zullen wij het niet lang meer geheim kunnen houden. Ga je spoedig weer naar Ben net toe? Ik moet en hij zal mij zeker vragen, waarom vader niet komt in plaats van ik. Hij vroeg mij dat de laatste maal reeds, en zijn antwoord was heel onbeschoft, toen ik hem zei. dat vader te ziele was om naar York te gaan. Ik zal hem één of an deren tijd de waarheid moeten ver tellen hoe denk jij er over Vertel hem de waarheid maar, zei Gilbert. En nu, Ernie, heb ik je nog één vraag te doen, en dan ga ik mijn goed pakken. Ik wou het lie ver niet aan moeder vragen. Heeft zij of Helen of een ander nog iets van Miss Thornton gehoord? Alles, wat ik weet. is dat zij Bennet in de gevangenis heeft opge zocht. antwoordde Ernest. Ik weet zeker, dat moeder noch Helen iets van haar gehoord hebben. Gilbert zuchtte diep, maar zei niets. Den volgenden dag was hij aan boord van de ,,St. Louis" en kwam een week later in New-York aan. Hij werd daar opgewacht door den détective-correspondent. Matthews ge naamd, die een zeer slim uiterlijk had. Ik heb nieuws voor u, mr. Eversleigh, zei Matthews, nadat zij een paar woorden gewisseld hadden. Ik hoop van goed' nieuws, zei Gilbert. Ik denk, dat het heel goed is. was het antwoord. James Russell, de man, dien gij zoekt, woont in St. Paul met vrouw en kind. Zijn huis staat in een arme wijk van de stad, maar hij maakt niet den indruk, welgesteld te zijn. Hij gaat openlijk uit, alsof hij niets te vreczen had. Ik bedoel, hij doet geen moeite zich te verschuilen. Ik heb een agent in St. Paul en hij heeft mij dat getele grafeerd, u kan het volkomen ver trouwen. Dat is werkelijk goed nieuws, zei Gilbert. Dan moet ik dadelijk naar St. Paul, Hoe lang duurt die reis? Ongeveer twee dagen. Eerst naarChicago en van daar naar St. Paul. Heeft u kennissen in St. Paul Niemand. Wil u een brief meenemen voor mijn agent? Hij is helder van hoofd en zoo scherp als een els. Zeer verplichtdan zou ik in ieder geval wel willen. En nu wil u mij wel op de hoogte brengen van de treinen. Ik ben. hier volkomen vreemdeling. Wenscht u vandaag te vertrek ken? Ik wil geen minuut noodeloos verloren laten gaan, zei Gilbert ern stig. De zaak is van te groot belang. Dat dacht ik wel. merkte Mat thews op. Ik zal alles ten beste voor u regelen. En hij hield zich aan zijn woord. Hij maakte alles voor Gilbert zoo gemakkelijk mogelijk, zoodat de laat ste zonder moeite binnen twee dagen St. Paul bereikte. Zooals Gilbert had uitgerekend, kwam hij in St. Paul aan tien dagen nadat hij Londen verlaten had. Aan het Merchants' Hotel aangekomen, deed hij direct moeite om Hankey, den agent van Matthew per telefoon op te roepen, maar daarin werd hij teleurgesteld. Hij vroeg waar het bureau van Hankey was en hoorde van een be- dfiende uit het hotel, dat het maar een paar blokken huizen verder was toen begaf hij zich direct daarheen. Maar dat viel niet mee. het bureau was moeilijk te vinden en hij moest verscheidene malen den weg vragen, aan menschen, die hij op straat te Het BrondgeestrEnsemble van Rotterdam komt a.s. Zaterdag 7 No vember hier een voorstelling geven in den Schouwburg. „Buitengewoon" belangrijk, mag men deze voorstelling noemen, want opge- voerd zal worden het nieuwste werk van genkwam. Besluiteloos op het kruispunt van twee straten stil blijvende staan, on zeker of hij nog verder door zou gaan of omkeeren. zag Gilbert een politieagent op den hoek van een straat en raadpleegde hem. Terwijl hij sprak trok de klank van ziin stem de aandacht van een voorbij ganger. Gilbert stond met zijn rug naai- dien voetganger toe, zoodat hij hem niet zien kon. De voetganger bleef even staan om zeker te zijn, dat hij de stem van Gilbert herkende; daarna herkende hij ook zijn gestalte. Toen wandelde hij langzaam verder en bespiedde Gil bert van uit de verte, zorg dragende zelf onopgemerkt te blijven. De voetganger was Cooper Silwood alias James Russell, in wiens gedaan te hij zich hier vertoonde. Wat doet hij hier? vroeg Sil wood zich zelf af. Is het bloot toe val of is er iets omtrent mij uitge lekt? Ik moet hem volgen en zién, waar hij heengaat dat zal mij misschien eenige aanwijzingen om trent, zijn aanwezigheid hier geven. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1